thaci

thaci-1280x795.jpg
ent ela22:53 | 14/03/2019

Kosova është gati t’i përgjigjet çdo kërcënimi që vjen nga Serbia. Me këto fjalë, presidenti Hashim Thaçi ka reaguar ndaj paralajmërimeve të Beogradit se, është gati të ndërhyjë ushtarakisht në veri të Mitrovicës.

Presidenti Hashim Thaçi, në cilësinë e komandantit suprem të FSK-së, ka deklaruar se Kosova do t’i kundërpërgjigjet Serbisë dhe kërcënimeve të saj. Reagimi i tij ka ardhur pasi ministri i Jashtëm serb Ivica Daçiç dhe ai i Brendshëm, Nebojsha Stefanoviç deklaruan se Beogradi është gati të ndërhyjë ushtarakisht në veri të Mitrovicës. “Kosova do t’i përgjigjet drejtpërdrejt çdo kërcënimi të Serbisë. Do t’i përgjigjet me ushtri dhe polici, si një komb, nëse ajo nuk ndalet me retorikën luftënxitëse”, ka thënë Thaçi. Ai ka shtuar se, për ruajtjen e integritetit territorial dhe pavarësisë së Kosovës nuk do të ketë kompromis. Më herët, ndaj deklaratave të Daçiç dhe Stefanoviç reagoi edhe numri dy i Ministrisë kosovare të Mbrojtjes, Burim Ramadani, i cili i etiketoi si “luftë speciale” paralajmërimet e tyre. Në një prononcim për gazetën “Ekspres”, Ramadani nuk e përjashtoi ndërhyrjen në veri, por nënvizoi se çdo aktivitet i trupave të Kosovës do të jetë i koordinuar me KFOR-in. “Kjo është një luftë speciale dhe dezinformuese e Serbisë dhe është shumë agresive. Pretendimet se Kosova do të sulmojë qytetarët e vetë janë një absurditet dhe një tufë broçkullash si ato të viteve ‘90”, deklaroi Ramadani. Të enjten, ministri Daçiç deklaroi se Beogradi i ka gati për veprim trupat ushtarake në rast se Kosova tenton të ndërhyjë në veri. “Serbia do të ndërhyjë ushtarakisht në veri të Mitrovicës në rast të ndonjë përpjekje të Kosovës për të sulmuar serbët, apo për të zaptuar Trepçën”, tha Daçiç. Në të njëjtën linjë, ministri i Brendshëm Nebojsha Stefanoviç bëri me dije se edhe trupat policore serbe janë në gjendje gatishmërie. Teksa publikoi një raport të dikasterit të tij, Stefanoviç nënvizoi megjithatë se përveç disa incidenteve sporadike të lidhura sipas tij me pakicat, situata e sigurisë në Kosovë është relativisht e qetë. /abcnews.al

thaci-1280x795.jpg
ent ela17:30 | 01/03/2019

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi ka hedhur poshtë zërat se do të organizohet një konferencë ndërkombëtare ku merr pjesë edhe Rusia. Sipas kreut të shtetit Kosovar nuk do të ketë as një union ballkanik pasi unioni i vetëm për Kosovën është Bashkimi Evropian dhe miqësia me Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Në njërin krah ka Shtetet e Bashkuara të Amerikës, në tjetrin Bashkimin Evropian. Kushdo që e akuzon për bashkëpunim  me Rusët përgjigjen presidenti i Kosovës ia jep nga samiti i diasporës në Shqipëri.

“Nuk do të lejojmë në asnjë rrethanë organizimin e ndonjë konferencë ndërkombëtare ku merr pjesë edhe Rusia, do duhet ta udhëheqë vetëm Be atë proces dhe është mbështetja e SHBA”, tha Thaçi.

Për të qenë akoma më bindës se nuk ka dalë nga rruga që të çon drejt këtyre dy partnerëve të rëndësishëm, presidenti Hashim Thaçi tha se nuk do të lejojë asnjë union ballkanik.

“Me asnjë çmim nuk do të lejojmë as me qarkulluar më tutje si ide, ndonjë union ballkanik, është cënimi i kombit tonë, është rikthim prapa për kombin tonë. Unioni jonë, është i BE, NATO dhe miqësia e përjetshme me SHBA. Edhe propozuesit, i kam këshilluar të heqin derë, është mirë të heqin dorë. Kërkohet edhe nga ju zgjim që t’i ndërprisni këto ide”.

Më herët dy zyrtarë të lartë amerikanë, kanë takuar udhëheqësit e Kosovës dhe kanë paralajmëruar masa të reja, ndërmjet të cilave edhe mundësinë e largimit të rreth 650 trupave amerikane që shërbejnë në kuadër të forcave paqeruajtëse të NATO-s, nëse nuk pezullohen tarifat për t’i hapur rrugë bisedimeve./abcnews.al

 

thaci.jpg
ent ela11:38 | 26/02/2019

Në një intervistë për mediat në vendin tonë, presidenti i Kosovës Hashim Thaçi deklaroi se do të japë dorëheqjen nëse marrëveshja që do të arrihet me Serbinë nuk do të miratohet në parlament

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, u deklarua i gatshëm për të dhënë dorëheqjen nëse marrëveshja përfundimtare që do të arrihet me Serbinë, nuk do të marrë miratimin në parlamentin e vendit. Kreu I shtetit shtoi se hapi i rradhës do të ishte mbajtja e një referendumi për marrëveshjen në fjalë.

Thaci theksoi se nëse Presheva, Medvegja dhe Bujanovci i bashkëngjiten Kosovës me marrëveshje, dhe Kuvendi i Kosovës nuk e aprovon, ai do të japë dorëheqjen ose do të shpallë referendumin; këtë të fundit me bindje se do të fitojë 80%, sepse 99% e qytetarëve në Preshevë, Medvegjë dhe Bujanovc e përkrahin bashkangjitjen me Kosovën, dhe rreth 75-80% e qytetarëve të Kosovës aktualisht e mbështesin këtë bashkëngjitje.

Në intervistën për televizionin shqiptar Report TV, Thaçi mohoi se marrëveshja përfshin lëshim të territoreve nga Kosova. Presidenti i Kosovës deklaroi se është gati që të shkojë në Hagë, nëse Gjykata Speciale e thërret.

Dhe nëjherë më shumë presidenti i bëri thirrje kryeministrit Haradinaj që të heqë taksën për mallrat nga Serbia, duke thënë se ato po futen kontrabandë dhe miqësia me SHBA-në po dëmtohet.

Presidenti i Kosovës kërkoi që këshilla e SHBA-së për heqjen taksës me Serbinë të dëgjohet, pasi pa mbështetjen e Amerikës, sipas tij, integrimi në NATO, BE apo edhe njohjet mbesin ëndërr./abcnews.al

52269869_2135479513164977_2985150515811188736_o.jpg
ent ela08:50 | 16/02/2019

Në 11 vjetorin e pavarësisë së Kosovës Presidenti Ilir Meta ka uruar homologun e tij kosovar Hashim Thaçi. Në një njoftim të shpërndarë për mediat kreu i shtetit shprehu mbështetjenn e Shqipërisë në rrugën evropiane dhe tha se; kjo ditë e shënuar do të frymëzojë më shumë përpjekje, më shumë unitet dhe më shumë devotshmëri për të konsoliduar institucionet shtetërore, për një Kosovë më të begatë dhe europiane që forcon sigurinë dhe stabilitetin në rajonin tonë.

Urimi i plotë i Presidentit Meta

I nderuar Zoti President, Hashim Thaçi

Kremtimi i 11-vjetorit të Ditës së Pavarësisë së Kosovës, më jep mundësinë dhe kënaqësinë shumë të veçantë që të shpreh, në emrin tim dhe të gjithë qytetarëve shqiptarë, urimet më të përzemërta e vëllazërore.

Ju uroj Juve personalisht, autoriteteve shtetërore si dhe të gjithë qytetarëve të Kosovës, Gëzuar Ditën e Pavarësisë! Mirënjohje të gjithë vizionarëve dhe heronjve që luftuan, sakrifikuan dhe punuan për Kosovën e pavarur!

Kam besim se kjo ditë e shënuar do të frymëzojë më shumë përpjekje, më shumë unitet dhe më shumë devotshmëri për të konsoliduar institucionet shtetërore, për një Kosovë më të begatë dhe europiane që forcon sigurinë dhe stabilitetin në rajonin tonë.

Përvoja shumë e mirë që kemi dhe vullneti i përbashkët për të forcuar më tej bashkëpunimin dypalësh, në përçim të vlerave më të mira kombëtare dhe europiane, na angazhojnë të punojmë më shumë në të gjitha rrafshet. Bashkëpunimi ynë vëllazëror të bëhet shembull që udhëheq modelin e marrëdhënieve në rajon.

Si President i Republikës së Shqipërisë do të vazhdoj të jem përkrahës i vendosur në këto ndërmarrje që i afrojnë gjithnjë e më shumë dy shtetet tona, dhe që përbashkojnë të gjithë rajonin në familjen europiane dhe euro-atlantike.

Duke ju uruar edhe një herë sa më shumë përparim, suksese dhe integrim të plotë europian dhe euro-atlantik, lutem pranoni i nderuar President sigurimet e konsideratës sime të lartë.

Përzemërsisht,

Ilir Meta

thaci-1-1280x725.jpg
ent ela17:44 | 08/02/2019

Në një konferencë për shtyp pas kthimit nga Uashingtoni, presidenti i Kosovës Hashim Thaçi, përsëriti qëndrimin e tij për heqjen e taksës ndaj Serbisë dhe Bosnjës si mënyra e vetme për të rinisur dialogun me Beogradin. Ai theksoi se këtë mesazh kishte marrë edhe në SHBA.

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi pas kthimit nga Uashingtoni ku mori pjesë në Lutjet e Mëngjesit, ka ripërsëritur edhe njëherë qëndrimin e tij lidhur me taksën ndaj produkteve të Serbisë dhe Bosnje e Hercegovinës.

Thaçi tha se kishte kërkuar vazhdimin e dialogut pa heqjen e taksës, por që përgjigja që ka marrë, ishte se hapi i parë duhet të jetë heqja e taksës.

 “Unë kam kërkuar atje që të vazhdohet me dialog, pa e hequr taksën. Por përgjigja ishte jo. Ata kanë kërkuar se paku pezullimin e përkohshëm të saj”.

Kreu i shtetit bëri apel që politika në vend duhet ta pranojë këtë kërkesë në mënyrë që të mos dëmtohet raporti i Kosovës me Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

 “Definitivisht, nga institucionet vendore do duhej të respektohej kjo, jo për të hequr taksën, po për t’i dhënë mundësi  për një pezullim të përkohshëm, për një angazhim të gjithanshëm ndërkombëtar. Në mënyrë sic ka pasur Kosova rol në Rambuje e kudo, të jemi edhe tani të përgjegjshëm. Dhe ky vendim i takon Qeverisë, koalicionit qeverisë dhe partive politike, por ritheksoj se Serbia po dëmtohet në rrafshin ekonomik, por e theksoj se nuk ka çmim që mund të pagoj ndonjë devijim a dobësim të raportit të Kosovës me SHBA-të. Mbi çdo çmim është ky relacion për të ruajtur. Ftoj spektrin politik të mendoj me urtësi e mençuri”.

Thaçi ka theksuar se organizimi i një konference ndërkombëtare për dialogun me Serbinë është kthim prapa në kohë dhe implikim i faktorit rus.

Presidenti i Kosovës paralajmëroi se duhet shmangur në çdo rrethanë që të diskutohet asociacioni me elemente ekzekutivë, pasi do të krijohej mundësia e krijimit të Republikës serbe në Kosovë./abcnews.al

thaci.jpg
ent ela20:52 | 06/02/2019

Presheva, Medvegja dhe Bujanovci janë ambicjet që Kosova synon të realizojë në bisedimet me Serbinë. Në një intervistë për “Zërin e Amerikës”, presidenti Hashim Thaçi e ka cilësuar të logjikshëm bashkimin e tyre me territorin e Kosovës, por ka refuzuar të deklarojë nëse nga ana e saj Prishtinës do t’i duhet të lëshojë komunat me shumicë serbe.

Presidenti Hashim Thaçi ka deklaruar se korrigjimi i kufijve është i vetmi opsion që Kosova dhe Serbia të ndahen me njohje reciproke nga procesi i dialogut të ndërmjetësuar nga Brukseli. Në një intervistë për “Zërin e Amerikës”, Thaçi ka nënvizuar se çdo korrigjim do të bëhet duke mbrojtur interesat territoriale dhe pasuritë natyrore të Kosovës, përfshirë Trepçën, e cila së fundmi përflitet se mund të parashtrohet si çështje në tryezën e bisedimeve.

“Në fund, nuk ka njohje pa përcaktimin e qartë të kufijve ndërshtetërorë Kosovë-Serbi. Mendoj se do ishte shumë e logjikshme përfshirja e Preshevës, Medvegjës dhe Bujanovcit në territorin e Kosovës, duke mos cënuar të gjitha resurset e Kosovës”.

Sa i takon taksës për produktet serbe, heqja e të cilës është kërkuar me insistim nga aleatët e Kosovës, Thaçi ka theksuar se mbështet mundësinë për një pezullimi të përkohshëm të saj.

“Kemi një këshillë insistuese nga SHBA dhe BE që të ketë një pezullim të përkohshëm, 2 ose 3-mujor, të taksës”.

Në vijim Thaçi ka refuzuar të japë një përgjigje konkrete nëse Kosovës do t’i duhet të lëshojë si këmbim komunat me shumicë serbe në veri të saj, por nuk e ka përjashtuar mundësinë që kjo temë të diskutohet në raundet e ardhshme të dialogut. /abcnews.al

THACI-DEKLARATAT-1280x671.jpg
ent ela23:34 | 01/02/2019

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka zhvilluar pasditen e së premtes një bisedë telefonike me shefen e Politikës së Jashtme të BE, Federika Mogerini, të cilës i ka shprehur shqetësimin për qasjen destruktive të Serbisë. “Shpreha shqetësimin tonë për kushtëzimet e paarsyeshme të Serbisë, të cilat pamundësojnë vazhdimin e dialogut”, ka bërë me dije Thaçi në profilin e tij në Fejsbuk. Kreu i shtetit ka nënvizuar se përkundër mirëkuptimit të shprehur nga zonja Mogerini, mesazhi i saj ishte i qartë. “Dialogu duhet të vazhdojë dhe të dyja palët duhet të përmbahen nga veprimet e njëanshme që pengojnë vazhdimin e tij”, ka cituar Thaçi përfaqësuesen e lartë të BE-së. Në këto rrethana, ka vijuar ai, Prishtina duhet ta heqë menjëherë pretekstin që po përdor Serbia për bllokimin e dialogut, që është taksa për produktet serbe. Për presidentin e Kosovës, ky veprim do të demonstronte përkushtimin për një marrëveshje paqësore me Serbinë dhe njëkohësisht do të forconte aleancën e Kosovës me BE-në, NATO-n dhe në mënyrë të veçantë me Amerikën. /abcnews.al

THACI-BOLTON-1280x720.jpg
ent ela19:45 | 31/01/2019

Pasditen  e sotme, Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi zhvilloi një bisedë telefonike me këshilltarin për sigurinë kombëtare në Shtëpinë e Bardhë, ambasadorin John Bolton.

“Ne biseduam për dialogun ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, si dhe për partneritetin e përhershëm mes Kosovës dhe Shteteve të Bashkuara”, ka deklaruar Thaçi në profilin e tij në Facebook.

Kreu i shtetit të Kosovës ka bërë me dije se, ambasadorin Bolton e siguroi se Republika e Kosovës mbetet e përgjegjshme për vazhdimin e dialogut dhe do të flasë me një zë, ashtu siç ka kërkuar presidenti Trump.

“Ne jemi të bindur se dialogu do të fillojë së shpejti dhe do të përfundojë me një marrëveshje gjithëpërfshirëse, që siguron njohjen reciproke dhe anëtarësimin e Kosovës në NATO, BE dhe OKB”, -ka vijuar Thaçi. Ai i ka përsëritur zyrtarit amerikan se Kosova ka ecur gjithmonë përkrah SHBA dhe miqësia mes tyre do të jetë e përhershme. /abcnews.al

Hashim-Thaci-1280x853.jpg
ent ela22:24 | 29/01/2019

Në një intervistë për agjencinë shtetërore të lajmeve ruse, presidenti i Kosovës Hashim Thaçi ka ftuar kreun e Kremlinit, Vladimir Putin në Prishtinë. Thaçi ka deklaruar se, pasi të anëtarësohet në OKB, Kosova do të jetë e gatshme të ndërtojë marrëdhënie bashkëpunimi me Rusinë.

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka ftuar presidentin rus Vladimir Putin që të vizitojë Prishtinën. Në një intervistë për agjencinë ruse të lajmeve “RIA Novosti”, Thaçi ka deklaruar se Kosova nuk e sheh Rusinë si armike, ndaj dhe një vizitë eventuale e Putin do të ishte e mirëpritur. “E ftoj të vijë në Kosovë. Është me rëndësi që ne të krijojmë një marrëdhënie të mirë dhe të vendosim një lidhje”, ka deklaruar Thaçi. Ai ka theksuar se, pas marrëveshjes me Serbinë, që do ta bëjë Kosovën anëtare të OKB-së, Prishtina zyrtare do të jetë e hapur për të përcaktuar fushat e bashkëpunimit me Rusinë. I pyetur për vazhdimin e dialogut me Serbinë, Thaçi është përgjigjur se procesi duhet të zhvillohet pa kushte nga të dyja palët dhe ka paralajmëruar se raundi i ri mund të mbahet në javët e ardhshme. Presidenti kosovar ka thënë se Serbia nuk duhet të kërkojë shfuqizimin e taksës si kusht për vazhdimin e negociatave. Sa i takon përfshirjes së mundshme të Rusisë në bisedime, Thaçi ka nënvizuar se aktualisht roli i udhëheqësit në këtë proces i takon BE-së dhe ka shprehur bindjen se kështu do të jetë edhe në të ardhmen. Megjithatë, ai ka deklaruar se ka mbetur i frymëzuar nga takimi direkt që kishte pasur me presidentin Putin në Paris. “Presidenti Putin tha se, nëse Kosova dhe Serbia arrijnë një marrëveshje në rrugë paqësore dhe përmes dialogut, ai do ta pranojë dhe do ta mbështesë atë. Ky është një hap i ri dhe pozitiv”, ka shtuar Thaçi. /abcnews.al

6.jpg
ent ela22:01 | 24/01/2019

Ish-kryenegociatorja Edita Tahiri është shprehur se ideja e shkëmbimit të territoreve mes Kosovës dhe Serbisë ka për synim krijimin e “Serbisë së Madhe” dhe mund ta çojë Ballkanin në luftë.

BE ka marrë rolin e ndërmjetësit në saj të rezulutës së OKB . SHBA ka qenë pjesë e diskutimeve direkte dhe me ndërhyrjen e Rusisë u tërhuq.

BE deri te kjo fazë finale ka shkuar mirë, por Mogherini duke hapur hapësirë për prekje kufijsh ose nuk i njeh mirë gjërat ose janë çështje të tjera. Prekja e kufijve çon në luftë, sepse nuk mund të prekësh një kufi në Ballkan dhe të mos ketë efekt domi në vendet e tjera.

Ne e kemi problemin në shtëpi dhe nuk ka nevojë me mbërrit tek Mogheri. Kjo është një ide e vjetër e nacionalistëve serbe. Ajo që unë po theksoj se këta dy figura Rama dhe Thaçi një ditë historia i vendos diku.

Amërikanët kurrë nuk kanë thënë që janë pro ndryshimit të kufijve. Gjaku i shqiptareve është në kufijtë e Kosovës dhe nuk i prek askush. Thaçi doli me një entuziazëm sikur po fliste për një biznes familjar të tij. Kosova është shtet demokrat dhe nuk vendos vetëm Predidenti”.

Më tej ajo është shprehur se bashkimi i Kosovës me Shqipërinë ndodh vetëm atëherë kur këto dy shtete të forcohen.

“Edhe Veriu i Kosovës edhe Lugina e Preshevës janë toka shqiptare. Serbia e ka marrë gjysmën e Bosnjes dhe do të marrë toka shqiptare. Ne e kemi shtri shtetin e Kosovës në Veri me drejtësi dhe me polici.

Kur Serbia e pa se me dialog Kosova u integru në Veri hapi synimet gjeopolitike.  Por ne shqiptarët nuk jemi më të shtypur por jemi një komb i fuqishëm. Thaçi dhe Rama thonë se nëse bëhet ky shkëmbim ne bashkohemi. Çfarë i duhet Kosovës Pavarësia kur thuhet se do bashkohet me Shqipërinë?!

Me ndryshimin e kufijve Shqipëria i bien të bashkohet me një Kosovë të cunguar dhe ky nuk është bashkim. Bashkim është kur preken gjithë kufijtë e Ballkanit dhe bashkohen gjithë shqiptarët. Shqipëria dhe Kosova bashkohen vetëm atëherë këto dy shtete forcoen. Serbia dhe Rusia duan të ndikojnë në Ballkan. Kundërshti ka të bëjë me atë se ne jemi në aleancë me Amerikën dhe Europën”./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono