Teuta

partizani-2.jpg
G. P.14:53 | 19/08/2019

Përcaktohet axhenda e javës së parë të kampionatit kombëtar të futbollit. Edicioni i ri i Kategorisë Superiore starton këtë të premten. Pas superkupës kalendari risjell sërish sfidën Kukësi-Partizani, ndeshjen që do të ngrejë siparin e sezonit 2019-2020.

Si për ironi të fatit, dhe koincidencë të kalendarit sërish Kukësi e Partizani kthehen të luajnë bashkë të premten, në “Elbasan Arena”në sfidën e parë hapëse të kampionatit të 81-të kombëtar të futbollit.

Edhe për disa kohë do të duhet që Kukësi të luajë në fushë neutral deri në përfundim të stadiumit të ri, punimet e të cilit kanë nisur. Kështu, kampionati do të çelë siparin ditën e premte në orën 19:00, në “Elbasan Arena”. Katër sfidat e tjera të javës së parë janë planifikuar të zhvillohen ditën e shtunë.

Në orën 16:00 do të zhvillohen përballjet mes Vllaznisë dhe Laçit dhe Skënderbeu-Flamurtari. Ndërsa në orën 19:00, nën dritën e projektorëve do të zhvillohen edhe 2 sfidat e tjera, Tirana-Luftëtari dhe Teuta-Bylis.

Ky edicion la sërish në fuqi skuadrat që vjet luajtën duke rikthyer në elitën e futbollit shqiptar Vllazninë dhe Bylisin, teksa Kastrioti ra në Kategorinë e parë ndërsa Kamza u përjashtua.

Ndërkaq, sipas rregullores merkato do të vijojë deri në datën 31 Gusht, ndërkohë që skuadrat tashmë janë në etapën e fundit të përforcimeve të tyre. Kukësi-Partizani prodhoi rivalitet shumë të madh në Superkupë ditën e dielë në një kohë që parashikohet si një sfidë rivalësh për titull deri në fund.

Ndërkaq, edhe Tirana shikohet si një pretendente e fortë për titullin, në një kohë që ka qenë shumë aktive me prurjet e saj në këtë merkato vere. Ky kampionat u përfol shumë gjatë ditëve të Korrikut që mund të kishte një shtyrje për shkak të problemeve me disa klube, por definitivisht nis sipas datave të caktuara./ABC News Albania 24/7

partizani-1.jpg
G. P.14:48 | 02/08/2019

Partizani është skuadra e fundit shqiptare që përfundon aventurën në Europë. Në 10 takime, skuadrat e superiores kanë fituar vetëm 1 ndeshje ndërkohë që kanë shënuar 4 gola dhe kanë pësuar plot 13.

Aventura e klubeve shqiptare në Kupat e Europës këtë edicion ka rezultuar një dështim. Katër skuadrat shqiptare Partizani, Kukësi, Teuta dhe Laçi nuk kaluan asnjë tur.

Kampionët e Shqipërisë u eliminuan në turin e parë të Champions ndaj Karabag dhe kaluan automatikisht në turin e dytë të Europa League ku dështuan sërish për të vijuar rrugëtimin në Europë.

Ne 10 takimet, skuadrat shqiptare regjistrojnë 5 humbje, 4 barazime dhe vetëm një fitore ndërkohë që kanë shënuar 4 gola dhe kanë pësuar plot 13. Statistika vërtetë shqetësuese duke analizuar edhe kundërshtarët të cilët janë emra të vegjël në arenën europiane.

Nënkampionët e Shqipërisë, Kukësi humbën ndeshjen e parë ndaj Debrecen me shifrat 3-0 ndërkohë që në sfidën e kthimit barazuan me rezultatin 1-1 në “Elbasan Arena”.

Teuta e trajnerit Bledi Shkëmbi është skuadra e vetme shqiptare që regjistroi një fitore në aventurën europiane. Ndaj Ventspils humbën 3-0 në takimin e parë ndërkohë që në sfidën e kthimit në Durrës fituan minimalisht 1-0. Sa i përket skuadrës së Laçit, kurbinasit barazuan në shtëpi përballë Hapoel Bersheva me shifrat 1-1 ndërkohë që një javë më pas në Izrael u mundën minimalisht 1-0.

Edhe merkatoja intensive e klubeve shqiptare para startit të aventurës europiane nuk rezultoi e suksesshme. Tashmë nuk ka mbetur gjë tjetër veçse përgatitjeve për sezonin e ardhshëm në kategorinë superiore./ABC News Albania 24/7

67389588_10157397218904462_8543119255200071680_o.jpg
Sej rie20:45 | 01/08/2019

Skuadra e Teutës nuk ndalet në merkaton e transferimeve. Durrsaket kanë nënshkruar me ish-futbollistin e kombëtares Emiljano Vila.Skuadra e Teutës nuk ndalet në merkaton e transferimeve. Dështimi në kupat e Evropës ka vendosur në lëvizje drejtuesit e klubit durrsak për të përforcuar skuadrën me elementë cilësorë. Emiljano Vila është futbollisti i fundit i bashkuar me Teutën.

“ZYRTARE: Emijano Vila rikthehet aty ku e filloj 🔵🔵 Ka firmosur sot pasdite kontratën që e bën zyrtarisht pjesë të Teutës. Emiljano Vila është përforcimi i rradhës për skuadrën durrsake. Mesfushori 31-vjeçari, luante që nga gushti i këtij viti, me Kerkyra. Pas hodhi firmën nën kontrate Vila është prezantuar në ambientet e stadiumit “Niko Dovana”, njofton skuadra e Teutës.

Durrsakët janë një nga skuadrat me aktive në këtë merkato. Teuta ka nënshkruar edhe me futbollistë të tjerë si Arber Çyrbja, Orjan Xhemalaj, Xhonatan Lajthia, Arlind Kalaja, Aleksandër Kuro, Rustem Hoxha, Albano Aleksi, Darko Nikaç dhe Todorovski.

Priten ende disa afrime të tjera në radhët e skuadrës së teknikut Bledi Shkembi ndërkohë që pritshmëritë janë të larta për edicionin e ri./ABC News Albania 24/7

TEUTA-PREZANTON-ARBER-CYRBJA_ABC-M4-T2.mpg_snapshot_00.28-1280x720.jpg
ent ela20:45 | 31/07/2019

Arbër Çyrbja është zyrtarisht një futbollist i Teutës. Skuadra durrsake e konfirmoi lajmin në rrjetin social Facebook.

Skuadra e Teutës vijon përforcimet në merkaton e transferimeve. Klubi durrsak ka njoftuar se ka nënshkruar për dy sezone me Arbër Çyrbjan. Zyrtarizimi i futbollistit u konfirmua nga skuadra nëpërmjet një njoftimi në Facebook.

“Arbër Cyrbja nënshkruan kontratë për dy vite me Klubin tonë. Tashmë ka ardhur edhe zyrtarizimi: Arbër Çyrbja kthehet tek Teuta, pas një viti në “Shtegëtim”, ai kthehet të veshë fanelën ku hodhi hapat e para të karrierës. Tani mesfushori i talentuar kthehet në shtëpi, duke firmosur deri në verën e vitit 2021”.

Për futbollistin është një rikthim tek Teuta pas një sezoni të kaluar tek skuadra e Kukësit. Futbollisti në fjalë ishte një nga pikat më të forta të skuadrës durrsake i cili tashmë ka mundësinë ta përfaqësojë denjësisht fanellën e skaudrës ku hodhi hapat e para si futbollist profesionist.

Teuta ka nënshkruar me disa futbollistë pas dështimit në kupat e Europës. Trajneri Bledi Shkëmbi synon të ketë në dispozicion lojtarë cilësorë që mund të përballojnë një sezon të gjatë dhe të lodhshëm. /ABC News Albania 24/7

edvin-libohova.jpg
G. P.20:01 | 26/07/2019

Kampionati shqiptar i futbollit mund te shtyhet sipas zv/presidentit të Federatës Shqiptare të Futbollit, Edvin Libohova. Klubet shqiptare janë në kolaps financiar dhe nuk mund të përmbushin kërkesat e vendosura nga qeveria e futbollit në vend.

Kampionati vijon të mbetet ende i pakonturuar në një kohë që lëvizjet më të fundit tregojnë se këtë radhë nuk ka më shpatulla, miq, apo amnisti. Disa nga klubet e elitës, janë në një kolaps financiar dhe kjo ka bërë që situatat të përshpejtohen. Edhe pse me fare pak përfaqësues në një mbledhje të sotme të Ligës Profesioniste ende nën çatinë e FSHF-së, sërish nuk ka një zgjidhje konkrete.

Tashmë topi kalohet në oborrin e kabinetit qeveritar për të pritur zgjidhje rreth paketës ligjore të propozuar tre muaj më parë dhe që ende nuk po merr jetë zbatimi, por edhe bazë ligjore të miratuar nga institucionet. Shtyrja e kampionatit është një opsion, por gjithsesi, sipas Edvin Libohovës pritet drafti i qeverisë, gjatë këtyre ditëve, që më pas të dilet me një vendim të vetë FSHF-së me ligën brenda saj.

Në mbledhjen e sotme ishin të pranishëm fare pak drejtues klubesh. Dhe më konkretisht  presidentët e Teutës, Laçit, Tiranës, Bylisit dhe juristi i Partizanit, ndërkohë që të tjerët mungonin. Është kohë vape, por edhe nxehtësi e theksuar e reflektuar në lëvizjen e klubeve për të formalizuar anët e tyre, si parakushte për nisjen e sezonit të ri.

FSHF kanë vënë afat dhe java e ardhshme do të vendosë, edhe pse sot vëmendja është spostuar edhe në lëvizjet e institucioneve të shtetit, për paketën e propozuar nga futbolli dhe që do të ishte një korsi e re për klubet në ristrukturimin e plotë financiar e fiskal të tyre./ABC News Albania 24/7

partizani-5.jpg
G. P.17:00 | 19/07/2019

Skuadrat shqiptare dështojnë në ndeshjet e kthimit në Kupat e Europës. Kukësi, Teuta dhe Laçi përfundojnë aventurën në Europa League ndërkohë që Partizani është skuadra e vetme shqiptare që vijon rrugëtimin në turin evropian.

Ekipet shqiptare dështojnë në ndeshjet e kthimit në Champions dhe Europa League. Partizani, Kukësi, Teuta dhe Laçi nuk ia dolën të bënin surprizën për të përmbysur rezultatet e takimeve të para.

Në tetë takimi duke llogaritur ndeshjet vajtje-ardhje, katër skuadrat shqiptare kanë shënuar vetëm tre gola dhe kanë pësuar plot 11 gola.

Partizani është e vetmja skuadër që përfaqëson Shqipërinë në Europë. Pas eliminimit nga Champions, të kuqtë kalojnë automatikisht në turin e dytë të Europa League ku e pret skuadra moldave e Sherif Tiraspol. Partizani luajti si i barabartë me Karabag, por eksperienca beri diferencën.

Një zhgënjim edhe në radhët e Kukësit që nuk ia doli të bënte surprizën ndaj Debrecen. Verilindorët u mundën 3-0 në transfertën hungareze dhe barazuan 1-1 në “Elbasan Arena”.

Një rezultat që i eliminoi verilindorët nga Europa League duke mos kaluar në turin e dytë. Kukësi zhvilloi dy ndeshje të mira dhe me raste shumë të pastra shënimi, por që nuk u shfytëzuan nga futbollistët. Zhgënjimi është i madh, por eksperienca ndikoi jo pak.

Skuadra e Teutës luajti dy takimi mjaft të mira dhe me ritëm ndaj skuadrës letoneze të Ventspils, por nuk ia doli të sigurojë biletën për në raundin tjetër. Në takimin e parë, Teuta u mund me shifrat 3-0.

Tre gola që erdhën pas një pakujdesie të prapavijës durrsake. Në ndeshjen e kthimit në “Niko Dovana” durrsakët fituan minimalisht 1-0, rezultat i cili nuk mjaftoi për të bërë surprizën.

Skuadra tjetër shqiptare e Laçit pati fatin e njëjtë me skuadrat e lartpërmendura. Kurbinasit u munden në ndeshjen e kthimit në Izrael ndaj Hapoel Bersheva me shifrat 1-0 ndërkohë që takimi i një jave më parë në Laç përfundoi ne barazim 1-1.

Kurbinasit zhvilluan dy takime mjaft të mira, por fati nuk ishte me të besuarit e trajnerit Sulejman Starova. Kjo ishte një nga performancat më të dobëta të ekipeve shqiptare në Europë që mesa duket e kanë të pamundur të përsërisin suksesin e Skënderbeut./ABC News Albania 24/7

igor.jpg
G. P.13:20 | 19/07/2019

Trajneri i Teutës, Bledi Shkëmbi tha për eliminimin nga Europa League se gabimet e takimit të parë rezultuan vendimtare si dhe goli i parë duhet të ishte shënuar më shpejt.

Zhgënjimi është i madh në radhët e Teutës të cilët nuk ia dolën të përmbysnin humbjen e ndeshjes së parë 3-0 ndaj Ventspils. Durrsaket luajten mire por fitorja 1-0  nuk mjaftoi për të vazhduar rrugëtimin në Europa League. Trajneri i Teutës, Bledi Shkëmbi tha pas ndeshjes se skuadra u penalizua nga gabimet e takimit të parë.

“Mendoj që ky skualifikim erdhi nga ndeshja e parë, nga gabimet që bëmë aty. Për fat të keq ato tre gabime i pësuam gola, ndërsa sot kishim më shumë shanse. Nuk arritëm të shënojmë. Megjithatë na vjen keq për skualifikimin, por dua të falënderoj lojtarët sepse mendoj që bënë një lojë të mirë. Shpresoj që këto gabime të këtyre dy ndeshjeve të na shërbejnë për tu përmirësuar në kampionat”, tha ai.

Shkëmbi theksoi se skuadra duhet të kishte shënuar minimalisht një gol në pjesën e parë.

“1-0 në pjesë të parë do na shërbente të kishim më shumë energji sepse e dimë që pjesën e dytë do ishte e vështirë duke pasur parasysh se kundërshtari është duke luajtur në kampionat. Mendoj se patëm momente për të shënuar, por ndonjëherë edhe për fat dhe përqendrim nuk mund të marrësh atë që meriton. Blerjet e reja nuk mund të japin maksimumin e tyre, por mendoj që na ndihmuan shumë dhe do jenë pika të forta në kampionat”, tha Shkëmbi.

Trajneri i Ventspils Igor Klosovs u shfaq i lumtur pas humbjes ndaj Teutës pasi skuadra e tij siguroi kualifikimin në turin e dytë të Europa League.

“Jemi të lumtur sepse synimi jonë ishte kualifikimi dhe e arritëm. Ishte një ndeshje e vështirë pasi Teuta luajti mjaft mirë. E prisnim të vuanim dhe ashtu ndodhi. U frikësuam pak pas golit të Kallakut, por ia dolëm të administronim rezultatin. Jam i kënaqur nga paraqitja e skuadrës dhe tashmë do të mendojmë për kundërshtarin e radhës”.

Tashme skuadra e Teutës do të përgatitet për edicionin e ri të kategorisë superiore./ABC News Albania 24/7

MBULIM-TEUTA-EUROPA-LEAGUE_ABC-M4-T2.mpg_snapshot_00.37-1280x720.jpg
ent ela20:17 | 18/07/2019

Fitorja 1-0 në shtëpi nuk ka mjaftuar që Teuta të vazhdojë rrugëtimin në Europa League. Sherif Kallaku shënoi golin e vetëm për durrsakët në pjesën e dytë.

Skuadra e Teutës fitoi me rezultatin minimal 1-0 ndeshjen e kthimit të turit të parë në Europa League përballë Ventspils. Një fitore e hidhur për durrsakët pasi nuk përmbysen humbjen 3-0 të sfidës së parë duke i dhënë fund aventurës në kupën e Europës. Teuta e nis mirë takimin por janë të pafat pasi topi ndalet në shtyllë, pas goditjes së Bushiç. Janë sërish vendasit që dominojnë dhe i afrohen golit me Nikaç i cili humbet një rast të pafalshëm përballë gardianit mik.

Në të minutën ec 32 reagojnë miqtë, por Teuta ia del të mbajë portën e paprekur. Pjesa e parë përfundoi në barazim 0-0. Fraksioni i dytë nis mjaft mirë për Teutën që kaloi në avantazh me anë të Sherif Kallakut. Mesfushori realizon një gol të mrekullueshëm pas një lëvizje të mahnitshme.

Teuta nuk ndalet dhe kërkon golin e dytë. Në minuten e 52, Bushiç merr një top nga Kuro, por nuk shfrytëzon siç duhet rastin.

Në fushë ka vetëm një skuadër, por fati nuk është me të. Teuta e shndërron portën e Ventspils në një tabelë qitjeje. Maknovski  shpëton skuadrën nga goli i dytë pas goditjes së Avdylit. Gjyqtari akordon 4 minuta shtesë, por rezultati mbetet i pandryshuar. Përfundon aventura e Teutës në Europa League dhe tashmë skuadra do të fokusohet vetëm në përgatitjet parasezonale. /ABC News Albania 24/7

teuta.jpg
G. P.12:07 | 18/07/2019

Teuta mbetet me shpresë për kualifikim në Ligën e Europës. Trajneri Shkëmbi nuk duket i tronditur nga humbja 0-3 në Letoni dhe beson se ekipi i tij mund t’ia dalë.

Nuk kishte si të niste më keq. Ventspilsi, kundërshtari i vjetshëm i Luftëtarit, realizoi sërish fitore të thellë ndaj një ekipi shqiptar, Teutës, veçse durrsakët thonë se mbeten me shpresë. Disfata 0-3 në Letoni ishte e rëndë, por trajneri Bledi Shkëmbi gjykon se ekipi i tij sot mund t’ia dalë.

“Një rezultat i thellë, por nuk kemi bërë një ndeshje të keqe për sa i përket lojë. Patjetër që diferenca e kundërshtarit na bëri të pësojmë gola, por gjërat e mira jemi mundura t’i përmirësojmë dhe t’i çojmë përpara, gabimet që kemi bërë t’i neutralizojmë, kemi bërë analizë dhe për këtë ndeshje nuk na nglet veçse të provojmë të bëjmë atë që bëri kundërshtari”, tha Shkëmbi.

Çfarë do të ndryshojë Shkëmbi nga ndeshja e parë?

“Duhet të jemi më shumë të kujdesshëm që këto gabime individuale mos të përsëriten. Duhet të jemi të kujdesshëm dhe me fat me rastet që na dalin para portës”, tha Shkëmbi.

Nuk mund të mungonte një pyetje për Skënderbeun, ndaj ish-kapitenit të Skënderbeut.

“Nuk ka ndonjë person që ka lidhje me futbollin që të mos ndihet i keqardhur. Ndoshta vetëm ata që kanë qenë xheloz për Skënderbeun. Pjesa tjetër besoj se jemi të keqardhur dhe shpresojmë që ato që thotë Presidenti i Skënderbeut të vazhdojë luftën për drejtësi”, tha Shkëmbi.

Ventspilsi, ndërkaq, ka mbërritur në Shqipëri për të siguruar kualifikimin. Trajneri Igor Kljosov deklaroi se ndeshja duhet menduar sikur gjithçka nis me shifrat 0-0, pasi në futboll gjithçka mund të ndodhë. Dueli në “Niko Dovana” nis në orën 17:00./ABC News Albania 24/7

shpetim-duro.jpg
G. P.14:45 | 03/07/2019

Dy prej skuadrave shqiptare kanë shanse më të mëdha për kualifikim në kupat e Europës. Trajneri i njohur Shpëtim Duro bën analizën e tij, dhe jep një vlerësim për ish-ekipin e tij, Partizanin.

Përgatitjet jashtë vendit janë në përfundim, dhe dita e së vërtetës po afron. Skuadrat shqiptare për pak ditë do të luajnë në dy konkurrimet europiane, duke bërë çfarë mendojnë më të mirën për t’ia dalë mbanë, dhe një vlerësim për to e jep një trajner me përvojë si Shpëtim Duro.

Si janë shanset në Europë?

“Duke iu referuar kundërshtarëve që kanë përballë kam mendimin që Teuta me Kukësin kanë mundësi më të shumta. Më të vështirë normalisht e ka Karabagu, por edhe Laçi që ka skuadrën izraelite. Megjithatë them që të gjitha skuadrat të bëjnë maksimumin në ndeshjet e para se janë shumë të rëndësishme”, tha Duro.

Duro, ish-trajner i Partizanit, vlerëson afrimet në ekip që rrisin konkurrencën, por quan minus një nga largimet.

“Ishte një ndryshim pas dorëheqjes së Skënder Gegës. Nuk ishte pozitive, klubi bëri zgjedhjen e tij. Zgjodhi totalisht një staf italian. Ky staf ka pasur kohën e duhur gjatë kësaj faze përgatitore për të njohur ekipin. Ajo që është e rëndësishme të Partizani është po ajo skuadër, madje kanë arritur të marrin dy-tre lojtarë të rinj”, tha Duro.

Shpëtim Duro ka punuar në Kosovën e Maqedoni, pra mund të bëjë një krahasim mes realitetit atje dhe në Shqipëri.

“Kur një skuadër fillon me probleme, me deficite institucioni i federatës të dalë bllok që kjo skuadër të mos marrë pjesë në kampionat. Të mos agravohen problemet vit pas viti dhe situata thellohet më keq. Në këtë aspekt në Kosovë dhe në Maqedoni nuk i lejojnë këto situata. Unë i kam parë vetë. Kanë qenë skuadra që kanë qenë gati për përjashtim, por kanë arritur të zbatojnë ligjin”, tha Duro.

Si pritet sezoni i ri i Superligës, për Shpëtim Duron?

“Vlen për t’u parë si do shkojë situata me Skënderbeun sepse Skënderbeu ka qenë një skuadër dominante këto vite. Tirana po lëviz, por unë jam pak skeptik”, tha Duro./ABC News Albania 24/7


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono