tërmet

termettt.jpg
ger ta10:12 | 17/11/2019

Rikthehet sërish paniku i tërmeteve. Lëkundje të forta janë ndjerë pak minuta më parë në Tiranë.

Nga të dhenat paraprake tërmeti ishte me magnitudë 3.7 me thellësi 10 km. Sipas IGJEUM epiqendra e tërmetit ishte 14 km larg Tiranës, ndërsa lëkundjet janë ndjerë edhe në qytetin e Durrësit.

Lëkundjet kanë zgjatur pak sekonda ndërsa ishin të forta dhe kanë shkaktuar panik tek qytetarët.

Kujtojmë se një tërmet i fuqishëm me magnitudë 5.2 ballë goditi qarkun e Tiranës dhe Durrësit më 21 shtator, ndërsa shkaktoi dëme të shumta materiale./abcnews.al

termettt-1.jpg
ger ta18:39 | 14/11/2019

Një tërmet i fuqishëm 7.4 ballë ka goditur Indonezinë ditën e sotme. Lëkundjet e forta janë regjistruar në orën 16.17, (12.17 lokale) ndërsa kishte një thellësi 62km.

Epiqendra e tërmetit ishte 134 kilometra në veriperëndim të ishujve Malaku në Indonezi, në detin Molucca dhe 140 km nga kryeqyteti.

Lëkundjet e forta janë ndjerë në disa qytete. Ndërsa autoritetet kanë lëshuar alarmin për cunami. Sipas parashikimeve pas tërmetit një valë cunami mbi 300 km nga epiqendra do godasë brigjet indoneziane. /abcnews.al.

FRANCE.jpg
ger ta18:55 | 11/11/2019

Një tërmet i fuqishëm me madhësi 5.4 ka goditur Francën ditën sotme.

Agjensia franceze për zbulimin e tërmetit thotë se dridhjet e tokës kanë ndodhur në Francën e Jugut.

Ndërkohë, si pasojë e tërmetit është lënduar rëndë një person, thnë autoritetet, ndërsa shtojnë se janë duke hetuar dëmet që janë shkaktuar.

Agjensia tha se tërmeti ndodhi para mesditës së së hënës dhe epiqendra e tij ishte vendosur afër qytetit Montelimar në rajonin Auvergne-Rhone-Alpes.

Lëkundjet u ndjenë në Montpellier, Lyon, St Etienne, Grenoble, Avignon dhe Marseille./abcnews.al

termet-933x445.jpg
ger ta09:32 | 08/11/2019

Korça duket se nuk po gjen qetësi nga dridhjet e tokës. Instituti i Gjeoshkencave, ka regjistruar tre lëkundje tërmeti gjatë natës.

Sipas të dhënave lëkundjet fillimisht janë ndjerë në fshatin Arrëz dhe më pas në Sheqeras.

Lëkundja e parë ka pasur magnitudë 2.9 me epiqendër në Sheqeras, ndërsa lëkundja e dytë ka pasur magnitude 2.2 në thellësi 30 km dhe me epiqendër 12 km në Veri të Korçës.

Pak ditë më parë Korça u godit nga një tërmet i fuqishëm me magnitudë 5.2. Ndërkohë vatar vijon të jetë aktive, por lëkundjet kanë qenë me intensitet të ulët.

Një 27-vjeçar u plagos me armë zjarri ditën e sotme në Lezhë./abcnews.al

44.jpg
in a20:09 | 07/11/2019

Pasditen e sotme në jug të Italisë është regjistruar një tërmet me magnitudë 4.4 ballë.

Mediat italiane informojnë se tërmeti ka shkaktuar panik tek qytetarët, por fatmirësisht nuk raportohet për asnjë person të lënduar. Sipas EMSC tërmeti është regjistruar me magnitudë 4.4 ballë.

Epiqendra e tërmetit ishte 5 kilometra larg qytetit të Abruzzos ndërkohë që është ndjerë dhe në Romë.

Lëkundjet shkaktuan frikë tek njerëzit të cilët dolën jashtë banesave të tyre.

Zona ku janë ndjerë më shumë lëkundje janë regjistruar në Italinë qendrore, 100 kilometra nga Roma./abcnews.al

termet-933x445-320x320.jpg
ger ta09:09 | 07/11/2019

Vatra e tërmeteve vijon të jetë aktive në Korçë. Në orët e para të mëngjesit është regjistruar një tjetër dridhje e tokës.

Instituti i Gjeoshkencave bën me dije se lëkundja ka qenë me magnitudë 2.3 rreth orës 03:41. Ndërsa epiqendra ka qenë në fshatin Nikolicë.

Kujtojmë se pak ditë më parë Korça u godit nga një tërmet me magnitudë 5.2 ballë, i cili shkaktoi edhe dëme të shumta në banesa. Ndërkohë, lëkundjet kanë vijuar por me intensitet në rënie dhe më së shumti në 24 orët e fundit./abcnews.al

 

termettt.jpg
nev ila19:53 | 02/11/2019

Korça vijon të jetë ende në panik si pasojë e dridhjeve të tokës.

Mësohet se lëkundja e fundit e tërmetit është regjistruar në orën 19.30 me magnitudë 2.7.

Epiqendra e tërmetit ishte në Ziçisht, 15 km në jug-lindje të Korçës, me thellësi 10 km.

Kujtojmë se një tërmet 5.2 ballë goditi Korçën orët e para të mëngjesit të djeshëm, ndërsa shkaktoi dëmtime të shumta në banesa./abcnews.al

termet-1.jpg
Autor E15:31 | 02/11/2019

Një tërmet me magnitudë 5.1 i shkallës Richter ka goditur Bosnje Hercegovinën pak minuta më parë.

Sipas të dhënave nga Qendra Europiane e Monitorimit të Tërmeve, thellësia e tij ishte 5 kilometra duke bërë që të ndjehet më i fortë në sipërfaqe.

Mediat boshnjake raportojnë se lëkundjet kanë qenë të forta, ndërsa nuk ka ende të dhëna për dëme në njerëz apo infrastrukturë.

Një ditë më parë, tërmeti më magnitudë 5.2 shkundi Korcën, ndërsa u raportua se lëkundje kishte pasur edhe në Kosovë dhe në Maqedoni.

termet-1.jpg
Autor E10:11 | 01/11/2019

Lëkundje toke janë rregjistruar mëngjesin e sotëm në Kosovë.

Mësohet se tërmeti ka ndodhur rreth orës 07:00 të mëngjesit, dhe ishte me magnitudë 3.1.

Kujtojmë se sot, lëkundje janë ndier edhe në Shqipëri, në qytetin e Korçës, me magnitudë 5.2.

Lëkundjet u ndien edhe në disa qytete të tjera por edhe në Maqedoninë e Veriut dhe në Greqi.

termeti.png
Vladimir Prenga08:17 | 01/11/2019

Një termet i fuqishëm ka tronditur Rajonin e Korçës mëngjesin e sotëm. Sipas IGJEUM, tërmeti kishte magnitudë 5,2 të shkallës Rihter, ndërsa  epiqendra ishte 3 km larg fshatit Miras të Devollit dhe 11 km nga qyteti i Korçës.

Lëvizja sizmike është regjistruar rreth orës 06.25 minuta. Gazetarja e ABC News në Korçë, Daniela Zisi, njoftoi se nuk është raportuar për të plagosur, por ka pasur panik tek qytetarët, që kanë dalë jashtë banesave.

Pritet të mësohet për demet materiale që janë shkaktuar. Tërmeti është ndjerë  në Devoll, Korçë, Kolonjë, madje edhe në disa qytete kufitare të Greqisë dhe Maqedonisë së Veriut. /abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono