tensioni

bardhi-ne-komisariat-1280x720.jpg
ent ela14:27 | 07/05/2019

Banorë të zonës së Astirit dhe ish-deputetë të Partisë Demokratike ndodhen te komisariati nr. 6 ku po mbahen protestuesit e ndaluar dhe ish-deputeti i PD-së Klevis Balliu. Sekretari i përgjithshëm Gazmend Bardhi deklaroi se ndalimi i tyre është bërë me urdhër politik dhe i bëri thirrje ministrit të brendshëm të reflektojë, sepse sipas tij po fabrikohen prova ndaj të shoqëruarve.

Bardhi:Janë duke fabrikuar prova dhe fakte me urdhër politik të Edi Ramës për të mbajtur 4 qytetarë të pafajshëm mes tyre deputetin e opozitës Klevis Balliu të shqoqëruar në polici.

I bëj thirrje Ministrit të Brendshëm; mos guxo të provokosh popullin opozitar, përgjëgjësia do jetë mbi Ministrin e Brendshëm, se nga ky moment ne nuk e njohim institucionin e Drejtorit të Policisë së  Tiranës, një kriminel që paguhet me taksat për të mbrojtur të drejtat e liritë e qytetarëve për të luftuar krimin, ndërkohë që i ka shpallur luftë qytetarëve”. /ABC News Albania 24/7

holanda-1280x759.jpg
ad min22:15 | 20/04/2019

Opozita radikalizoi qëndrimet me deklaratat për të mos hyrë në zgjedhje, e me paralajmërimet për konflikt social. Tonet u rritën edhe pas vendimit të parlamentit të Holandës, për pezullimin e lëvizjes së lirë për Shqipërinë. Tensioni politik mbetet i pranishëm, ndërsa dialogu si mekanizëm jetik demokratik vijon të anashkalohet nga aktorët politikë edhe pas 3 dekadash pluralizëm. Këto zhvillime të javës politike që lamë pas, na i sjell Mimoza Koçiu me “Politika në ABC News.”/abcnews.al

ramaa-1280x788.jpg
ent ela15:04 | 11/03/2019

Kryeministri Edi Rama ka reaguar me anë të një postimi në Tëitter, për përplasjet mes banorëve dhe policisë për shembjen e baneave pranë shkollës “Petro Nini”. Rama shkruan “Të trishtueshme pamjet nga rruga e shtëpisë ku kërkohet ekzekutimi i një vendimi gjyqi të formës së prerë. Por e trishtueshme edhe se si Kazani i përzien gjërat pa lidhje!” Kryeministri Rama shton se “Qeveria s’ka asnjë fuqi mbi vendimet e gjykatave dhe policia e ka detyrim ligjor t’i përgjigjet Përmbarimit.” /abcnews.al

INTER-IKARDI-HISTORI-TENSIONI.mpg_snapshot_00.09-1280x720.jpg
ent ela20:12 | 14/02/2019

Historia mes Mauro Ikardit dhe Interit ka qenë gjithnjë me tension dhe polemika. Sulmuesi nuk ka pasur kurrë një raport të mirë me drejtuesit dhe me tifozët.

Nuk është se habitet kush me këtë që po ndodh. Madje, habia është shumë më e vogël kur kujton historinë e Mauro Ikardit tek Interi, një periudhë e mbushur me polemika dhe krisje.

Vetëm një ditë pasi klubi vendosi t’i hiqte shiritin e kapitenit, ia vlen të kujtohet sesa i tensionuar dhe i paqendrueshëm ka qenë raporti I tifozëve dhe drejtuesve me sulmuesin argjentinas. Gjithçka fillon në 1 shkurt 2015, kur Ikardi u përplas me tifozët e pakënaqur pas humbjes 1-3 në fushën e Sasuolos.

Ata i flakën mbrapsht fanelën që ai ua kishte hedhur në tribunë, dhe pas kësaj, futbollisti i ofendoi rëndë. Më pas kërkoi falje, por e keqja ishte bërë. Në tetor 2016, tifozët në “San Siro” i kërkuan që të hiqte shiritin e kapitenit, pasi lexuan autobiografinë e tij.

“Je gënjeshtar, – ishin thirrjet, në lidhje me ngjarjen e 2015-ës, – hiqe shiritin, palaço”.

Ikardi u përpoq të vendoste paqen në rrjetet sociale.

Ngjarjet e tjera janë të kohëve të fundit.

Sulmuesi zemëroi klubin duke udhëtuar për në Madrid, në ndeshjen River-Boka, 48 orë para sfidës vendimtare ndaj PSV Ajndhovenit në Champions. Në dhjetor, Uanda Nara, gruaja dhe agjentja e tij, shkaktoi polemika kur shkroi në rrjetet sociale për “rinovim kontrate”, ndërsa ishte fjala për një sponsor, jo për kontratën me Interin.

Vazhdoi, po ato ditë, me pretendimin e Uandës se Interi dëshironte t’ia jepte Ikardin Juventusit, ndërsa drejtuesi Auzilio u përgjigj: “Le të mos bëjmë estradë, Uanda e di se ku jam nëse kërkon të më takojë, ofertën ia kemi bërë, por nuk kemi marrë përgjigje”.

Konflikti vazhdoi në pushimet e janarit, kur kapiten Ikardi u kthye në grumbullim një ditë pas shokëve, dhe mori një gjobë prej 100 000 eurosh.

Uanda e mohoi, por pati takim me Marotën për kontratën e re.

Gjithsesi, çdo gjë doli jashtë kontrollit me fjalët e saj në televizion për Perishiçin se “ndoshta, kroati dëshiron të largohet për motive personale”.

E fundit, sërish nga Uanda, kur u shpreh po në TV se “Mauro mbrohet pak nga Interi, ka shumë keqësi ndaj tij, dhe nuk e kuptoj nëse dalin nga skuadra apo jo”.

Sulmi i fundit i saj ishte kur kërkoi që drejtuesit interistë të forconin ekipin për ta mbështetur më shumë burrin e saj që të shënonte golat. /abcnews.al

iran.jpg
ent ela23:07 | 21/01/2019

Përshkallëzohen tensionet mes Izraelit dhe Iranit, me Teheranin që kërcënon të zhdukë shtetin hebre. Tel Aviv nga ana e tij pranon se ka reaguar me raketë në Lartësitë e Golan në Siri pas kërcënimeve iraniane. Ndërkohë Gjermania ndalon hyrjen në territorin e vendit të avionëve të kompanisë ajrore iraniane Mahan Air, për arsye sigurie.

“Jemi gati për luftën vendimtare që do të zhdukë Izraelin. Forcat tona të Armatosura janë të përgatitura për ditën kur Izraeli të shkatërrohet”. Është kjo deklarata e fortë e kreut të aeronautikës iraniane. Reagimi erdhi pas sulmeve izraelite në Siri kundër vendqëndrimeve ushtarake iraniane.

Ndërkohë që tensioni në Lindjen e Mesme përshkalëlzohet, Gjermania ka ndaluar hyrjen në territorin e saj të avionëve iranianë të kompanisë ajrore Mahan Air. Zyra federale e aeronautikës gjermane bëri të ditur se do të tërheqë lejen e fluturimit në territorin gejrman, të kompanisë nga Teherani, duke filluar nga kjo javë.

Mediat gjermane shkruajnë se masa merret pas dyshimit se shërbime sekrete të republikës islamike kanë kryer dhe planifikuar atentate të tjera në Europë. Kompania Mahan që nga viti 2011 gjendet në listën e sankksioneve nga ana e Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Sipas amerikanëve me avionët e kësaj kompanie transportohen armë, municione dhe luftëtarë në Siri.

Nga ana e tij Izraeli theksoi se raketa tokë – tokë në lartësitë e Golan të kontrolluara nga Izraeli dhe prodhim Iranian nuk janë përdorur asnjëherë në brendësi të luftës në Siri. Zëdhënësi ushtarak izraelit u shpjegoi gazetarëve se raketa është sjelë në Siri nga Irani me qëllimin për të goditur në të ardhmen Izraelin. /abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono