teknologji

kina.jpg
G. P.14:14 | 03/05/2018

Një kinez ka thyer rekordin e Guinness duke organizuar një spektakël të vërtetë ngjyrash me 1374 dronët e tij që u ngritën në qiell njëkohësisht. Rekordi i mëparshëm mbahej nga një kompani amerikane.

Një kompani kineze dronësh ka ngjyrosur qiellin me 1374 drone të ndriçuar, në përpjekje për të thyer rekordin Guinness.

Performanca spektakolare u krye në qytetin turistik Xian, në veriperëndim të Kinës. Dronët u ngritën nga toka duke formuar figura të ndryshme shumëngjyrëshe në 3D.

Shfaqja zgjati 13 minuta dhe u drejtua nga një person i vetëm me kompjuter, ndërsa ndër figurat e krijuara ishin Buda, një shumëkëmbësh si dhe një tren i shpejtësisë së lartë.

Me 1374 dronët e tij, kinezi E Hang, theu rekordin e mbajtur më parë nga një kompani amerikane, e cila kishte ngritur në qiell 1218 drone fluturuese gjatë ceremonisë së hapjes së Lojërave Olimpike Dimërore në muajin Shkurt.

E Hang u vu në qendër të vëmendjes ndërkombëtare në vitin 2016 kur paralajmëroi se do të krijonte një dron pasagjerës, i cili do të kushtonte 300 mijë dollarë. Gjatë vitit pritet që droni për pasagjerë, i cili mund të mbajë vetëm një person dhe të arrijë një shpejtësi prej 13 kilometrash në orë, të kryejë udhëtimin e parë./abcnews.al

kerkuesit-1280x655.jpg
G. P.16:11 | 15/03/2018

Kërkues shkencorë nga universitete të ndryshme në botë janë mbledhur në Tiranë, për të diskutuar risitë në fushën e teknologjisë dhe informacionit. Mirëmenaxhimi i qyteteve përmes teknologjisë ishte tema kryesore e konferencës ndërkombëtare.

Të përdorësh teknologjinë për të menaxhuar një qytet.

Kërkues shkencorë nga universitetet japoneze, kineze, amerikane, ruse, spanjolle, franceze e të tjerë e vunë në thelb të diskutimeve të tyre në konferencën ndërkombëtare për teknologjinë e informacionit, e cila edicionin e gjashtë të saj po e zhvillon në Tiranë.

Vincezo Loja nga Universiteti i Salernos prezantoi projektin Smart dhe Safe City.

Një projekt ky, se si sensorët e instaluar në godina të ndryshme ndihmojnë për identifikimin e vendndodhjes së një krimi në kohë reale.

“Është një nga konferencat më të mira në botë në fushën e ICT, veçanërisht teknologjitë internet, data ëeb, smart cities dhe sigurisht që ka një impakt jo vetëm në fushën e kërkimit shkencor, që është shumë e rëndësishme, por edhe ka një impakt aplikativ në qytete të zhurmshme si Tirana, të cilat kanë nevojë për teknologjinë në mënyrë që të menaxhohen më mirë”.

Por që risitë në fushën e teknologjisë të mos mbeten vetëm projekte teorike, profesori shqiptar në Institutin e Teknologjisë në Fukujoka në Japoni tërheq vëmendjen për më tepër fonde.

“Të realizosh diçka praktike, ti ke nevojë dhe për fonde. Dhe këto fonde në Shqipëri janë pak më të vështira që t’i gjesh, por me këto kumunikimet që kemi me fakultetin e Teknologjisë së Informacionit ne kemi bërë edhe punime të përbashkëta”.

Konferenca do të vijojë deri më 17 Mars në mjediset te Universitetit Politeknik në Tiranë./abcnews.al

Tap.jpg
G. P.18:55 | 22/02/2018

“Tap Strap” është një pajisje që mund të bëjë revolucionin në teknologji.

Pajisja e re, ju lejon që të shtypni tastierën në çdo lloj sipërfaqeje.

“Tap Strap” është një pajisje inteligjente që mund të vishet tek një dorë, ose tek të dyja duart, nëse dëshiron të përdorësh tastierën me të dyja duart.

Për të përdoruar tastierën, përdoruesit mund të lidhen me një pajisje që ka Bluetooth.

Pastaj, thjesht duke shtypur në një sipërfaqe çfarëdo, Tap Strap dërgon një komandë ose një karakter si në një tastierë normale.

“Tap mund të bëhet modë në të ardhmen, duke ofruar lihje më të shpejtë dhe të saktë, aty ku nuk ka tastiera”, tha shpikësi i “Tap Strap”, David Schick./abcnews.al

familje.jpg
G. P.22:51 | 06/02/2018

Sipas një studimi të ri, familjet duhet ta mbështesin përdorimin e mediave dixhitale.

Ekspertët kanë zbuluar se mediat dixhitale po ndihmojnë familjet të rrisin marrëdhëniet midis tyre dhe ndihmojnë prindërit të lidhen me fëmijët e tyre.

Kjo për shkak se teknologjia, siç janë smartfonët dhe aplikacionet e ndryshme, ndihmojnë fëmijët dhe prindërit të mbajnë më shumë kontakt.

Sonia Livingstone e zhvilloi studimin bazuar në një survejim, që u bëri 2000 prindërve të fëmijëve midis moshës 0 dhe 17-vjeçare.

Sipas Daily Mail, familjet moderne po gjejnë mënyra që të përdorin pajisjet dixhitale dhe në të njëjtën kohë të merren aktivitete tradicionale.

E ndërsa përdorimi i internetit vazhdon të rritet, tetë në dhjetë prindër thanë se hanë vakte teksa shikojnë televizor ose filma me fëmijët çdo javë.

Më shumë se gjysma e prindërve thanë se vazhdojnë të luajnë dhe lexojnë së bashku me fëmijët.

Studimi zbuloi gjithashtu se prindërit po e përdorin internetin si mjet për t’i ndihmuar ata me fëmijët./abcnews.al

te-rinjte-1280x640.jpg
G. P.22:00 | 22/01/2018

Tim Cook, drejtori i përgjithshëm ekzekutiv i një prej kompanive më të mëdha teknologjike në botë, ka shprehur shqetësimin mbi përdorimin e teknologjisë nga të rinjtë.

Drejtori i Apple foli në një kolegj në Londër dhe sipas tij duhet të ketë limite mbi përdorimin e teknologjisë në shkolla.

“Unë nuk besoj në mbipërdorimin e teknologjisë”, ka thënë Cook sipas The Guardian.

Ai tha se se teknologjia nuk duhet të përfshihet fare në shkolla, duke përfshirë edhe në mësimet që përdorin kompjuterat.

Cook nuk ka fëmijë vetë, por thotë se do të mundohet që t’ia kufizojë nipit të përdorë teknologjinë.

“Unë nuk kam fëmijë, por kan një nip dhe do t’i vendos disa kufij. Janë disa gjëra që nuk do t’i lejoj. Unë nuk dua që ata të jenë pjesë e rrjeteve sociale”, shtoi ai./abcnews,al

vlcsnap-error931-2-1280x720.jpg
G. P.18:50 | 12/01/2018

Problemet me teknologjinë që shmang golat fantazmë kanë shtyrë Ligën Franceze të Futbollit të pezullojë përdorimin e saj. Vendimi final pritet të merret javën e ardhshme.
Liga e Futbollit në Francë vendosi të pezullojë përdorimin e teknologjisë që shmang golat fantazmë. Shkak janë bërë disa gabime në ndeshjet e fundit të Kupës së Ligës.

“Janë verifikuar dy probleme të rënda. Në ndeshjen Amiens – Paris Saint Germain, nuk ishte tekonologjia e portës, por sistemi VAR që vërtetoi që topi kaloi vijën fatale, ndërsa në sfidën Angers – Montpellier ora e gjyqtarit dha gabimisht sinjal” – tha drejtori i ekzekutiv i Ligës Franceze të Futbollit, Didier Quillot.

Pritet që të merret një vendim javën e ardhshme se si do të veprohet. Në Francë përdoret pajisjet teknike të ofruara nga Goal Control. Ky sistem u përdor në finalet e Kupës së Botës 2014./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore.


Kontakt

Telefono