teatri

kombaro.jpg
G. P.19:43 | 25/09/2018

E ftuar në “Mbrëmje në ABC News” ministrja e kulturës Mirela Kumbaro. Një diskutim për organizmin në Tiranë të Festivalit Mbarëkombëtar të Teatrit. Sipas saj ky nuk është festival i dramës shqipe, por një festival i dramës që flet shqip. Kumbaro tregoi se nga ky festival është konstatuar se ekziston një fenomen i pasjes së sasisë por jo të cilësisë së prurjeve të materialve në teatrin tonë. Ajo tha se problemi fillon që tek futja në universitet e këtyre ekzpemplarëve.

 

 

“Teatrot Kombëtare janë të pavarur në zgjedhjen e propozimeve te tyre, kanë bordin për këtë funksion. Nuk mund të ketë imponim nga Ministria e Kulturës për këtë. Ajo që na mungon është kritika. Do të doja që njerëzit e artit të flasin me emër dhe mbiemër të përveçëm për akuzat. Ka filluar të krijohet një brez i mesëm aktorësh dhe regjizoresh që prodhojnë”.

Në lidhje me protestat kundër shembjes së godinës së teatrit, ministrja tregoi se mendimi i shumicës së artistëve duhet të jetë pjesë e procesit.

“Duhet të shikojmë se çfarë është prioritet sepse pavarsisht nostaligjisë duhet të marrim parasysh se Tirana nuk është si dikur dhe tashmë është rreth 1 milion banorë dhe sallat janë plot. Ky është teatri i së ardhmes”.

Si përfundim u fol dhe për projektin e Ministrise së Kulturës të quajtur “Rrugët e Besimit” e cila ka të bëjë me ruajtjen e objekteve të trashëgimisë kulturore dhe mobilizomin e mbështetjen e kishave që janë në proces restaurimi, në synim që të kthehen në zona turistike.
Kumbaro tregoi se pikat turistike vijojnë të jenë të hapura me orar të plotë deri më 15 tetor./abcnews.al

CARMEN-SHQIPERI-SERBI-1280x720.jpg
ent ela18:45 | 24/09/2018

Opera “Carmen” konkretizon bashkëpunimin mes teatrit të Operas së Serbisë dhe atij të Tiranës. Dy drejtorët Zana Çela dhe Dejan Saviç premtuan se “Traviata” do jetë titulli tjetër i përbashkët mes artistëve shqiptarë dhe serbë, por ata mendojnë edhe për një produksion të përbashkët në të ardhmen.

Mjaftoi një darkë për t’i dhënë udhë bashkëpunimit mes Teatrit Kombëtar të Serbisë dhe atij të Tiranës. Kështu e nis fjalën e tij drejtori Dejan Saviç.

Kurorëzimi i bashkëpunimit nis në Shqipëri me operan e pasionit “Carmen”, ku një pjesë e solistëve do të jenë serbë dhe shqiptarë të ndërthurur sëbashku në shfaqjen, e cila i qëndron besnike regjisë së Gëzim Myshketës. Çela jep një sërë arsyesh pse zgjodhën këtë pjesë.

Pas “Karmenit” në Tiranë bashkëpunimi i radhës do të jetë për Traviatën në Serbi dhe më pas do ketë edhe një koproduksion mes dy teatrove. Karmen vjen për publikun kryeqytetas në datën 27-30 shtator në Pallatin e Kongreseve. /abcnews.al

 

IMG_1383-933x445.jpg
ent ela22:13 | 20/09/2018

Kryeministri Edi Rama është shprehur i vendosur mbrëmjen e së enjtes në emisionin “Opinion”, në Tv Klan, për të shembur Teatrin Kombëtar dhe për të ndërtuar një të ri në vend të tij.

Sipas tij, godina e Teatrit Kombëtar është “një godinë që ka marrë fund dhe s’ka asgjë për të ruajtur, zero” dhe si pasojë “do të shembet”.

Deklarata e Ramës vjen pak orë pasi Parlamenti pranoi dekretin e Presidentit që kthente për rishqyrtim ligjin për Teatrin e ri dhe amendoi ligjin në fjalë duke rihapur garën për ndërtimin e godinës së re të këtij institucioni, në përputhje me kërkesën e institucioneve europiane.

Opozita e cilësoi antikushtetuese këtë hap dhe përmes një letre, kërkoi që mos të amendohej ligji sa kohë që pranimi i dekretit e bënte nul atë.

Skena e këtij teatri është 8 metra e gjerë. 8 metra e gjerë është skenë për vatër kulture, jo për godinë teatri bashkiak në një vend normal dhe lërë më për skenë të një Teatri Kombëtar. 24 metra e gjerë është skena e Turbinës. E para kjo… E dyta, ka funksionuar nën logon e Teatrit Kombëtar, por ka qenë jashtë të gjitha standardeve të imagjinueshme për një teatër normal. Është një godinë ku t’i nuk fton dot një trupë të huaj, sepse nuk të ngjitet një trupë e huaj në atë skenë. Është një godinë ku të gjithë ata që kanë dhënë jetën atje kanë sakrifikuar në mënyrë të jashtëzakonshme dhe është një godinë të cilës i ka ardhur fundi.

Sipas kreut të qeverisë, godina e Teatrit Kombëtar “nuk ka asnjë lloj vlere nga pikëpamja e një trashëgimie kulturore, e cila të mund të justifikojë qëndrimin e saj atje si një varr i hapur. Ajo s’mund të jetë teatër, ajo s’mund të jetë muze, ajo s’mund të jetë destinacion, s’mund të jetë asgjë./tvklan.al

42151324_302621733661504_3273404814930739200_n.jpg
ent ela21:42 | 20/09/2018

Skena e Re Turbina do të hapë dyert për të mirëpritur artistët dhe publikun për Festivalin Mbarëkombëtar të Teatrit, ngjarja më e rëndësishme teatrore e vitit! Ky festival organizohet me rastin e Vitit Mbarëkombëtar të Skënderbeut, ku nga data 23-30 Shtator 14 trupa teatrore nga të gjitha trevat shqiptare do të servirin një mozaik kulturor nga të gjitha trevat shqiptare, ku do ku flitet gjuha shqipe.

Festivali i teatrit rikthehet pas 6 vitesh mungesë. Por tashmë këtë herë festivali do të ketë jo vetëm vepra shqiptare, por dhe të autorëve të huaj. Ky festival do të nisë rrugëtimin e tij një javor me komedinë shqiptare “TAG”. “TAG” është një realizim tërësisht shqiptar, i prodhuar nga Bashkim Hoxha në bashkëpunim me Andia Xhungën si regjisore, Genc Shkodranin si skenograf, Berina Kokonën si kostumografe dhe Agim Krajkën dhe Sajmir Cilin si realizues të muzikës. Kjo komedi trajton temën e rrjeteve sociale, përkatësisht interaktivitetin në rrjetin social Facebook.

E pa dyshim që pjesë e rëndësishme e komedisë janë edhe aktorët dhe rolet në të cilat ata do të shfaqen:

– Olta Daku – Meri, banakierja e fshatit
– Gert Ferra – Gerti, pronari i lokalit të fshatit
– Indrit Cobani – Toni, “çun tirone”
– Adelina Muça – Lena, mjelësja e lopëve njëkohësisht edhe “ylli i fshatit”
– Naun Shundi – Lomi, postieri i fshatit, momentalisht i papunë pasi nuk ka më postë
– Mehdi Malka – Lima, stallieri në pension
– Ardian Cerga – Lame, refugjati i sapokthyer nga Italia
– Erjona Kakeli – Anabela, adhuruesja e leximit, ëndrra e së cilës është të largohet nga fshati
– Besmir Bitraku – Miklovani, veterineri i apasionuar
– Genti Deçka – Decke, djali i bariut
Si dhe Rajmonda Bulku në një rol surprizë.

Por kjo nuk do të jetë shfaqja e vetme, pasi edhe 13 shfaqje të tjera nga trupa të gjithë trojeve shqiptare do të jenë pjesë e këtij festivali të rëndësishëm kulturor./abcnews.al

balla.jpg
ent ela21:15 | 20/09/2018

Në puntatën e sotme të “Mbrëmje në ABC News” më gazetaren Mirela Milori, i ftuar kreu i grupit parlamentar të PS Taulant Balla. Një diskutim mbi ngjarjet politike më të rëndësishmë në vend dhe votimin në Kuvend të ligjit për teatrit.

Sipas Ballës, Tirana si kryeqytet i rëndësishëm i Ballkanit do të ketë një ndër teatrot më të bukur kombëtarë. Ai u shpreh se kjo fazë konkurimi për këte projekt është faza e shprehjes së interesit lidhur me kohën e vënë në dispozicion.

“Per ne e rëndësishme është që procedura ka marrë aprovimin e Komisionit Europian dhe ajo ç’ka është më e rëndësishme është se ka një garë. Të njëjtën betejë beri opozita për Sheshin Skënderbej dhe stadiumin Qemal Stafa.”

Ai gjithashtu u shpreh se PS do i shkojnë deri në fund këtij procesi dhe se opozita pa lidership, sipas tij, do të jetë gjithmonë barrierë.
Ndërsa në lidhje me Vettingun e politikanëve Balla tregoi se reforma në drejtësi nga ata u nis për të garantuar pikërisht këtë Vetting.

“Ne kemi qenë iniciatorët e këtij procesi. Kjo është përpjekje e Bashë për të vonuar procesin. Çdo politikan ka frikë nga SPAK dhe BKH sepse ky do të jetë një porcesi i rihapjes së dojesve korruptive të këtyre viteve. Në fillimin e vitit të ardhshëm këto instuticione të pavaruara do të jenë gati”.

Ai u shpreh se arsyeja se përse nuk vijnë në Kuvend është sepse nuk përballen dot.

bashaaaa.jpg
ent ela20:22 | 19/09/2018

Kryetari i PD Lulzim Basha takoi pasditen e të mërkurës, një përfaqësi të artistëve e intelektualëve që janë kundër prishjes së teatrit ekzistues. Pas takimit Basha tha se Partia Demokratike e konsideron ligjin për teatrin një akt korruptiv, ndërsa deputetët që do e votojnë të enjten në kuvend, do të trajtohen politikisht si terroristë.

Lulzim Basha, kryetar i PD: “Ligji Rama-Fusha është një ligj antikushtetues dhe duhet të rrëzohet nesër në Parlament. Do ti them sot çdo deputeti të Rilindjes që do të jetë në atë sallë se votimi i një ligji që i hap rrugë shkatërrimit të teatrit është i papranueshmë për PD. Është akt grushti shteti dhe vendos çdo deputet të Rilindjes në pozita të barabarta me terroristët. Të cilët në mungesë të Gjykatës Kushtetuese dhe ligjeve të vendit tjetërsojnë pronën publike, shkatërrojnë memorien historike, gllabërojnë vlerat kulturore, për të mbushur xhepat e Edi Ramës dhe të kriminelevëe që bashkëqeverisin me të. Nesër opozita do të mbajë një qëndrim të qartë e të prerë në varësi të ngjarjeve. Sonte secili prej kartonmbajtësve të Rilindjes në Kuvendin e Shqipërisë ka orët e fundit që të reflektojë. Që neser, çdokush ë ngren kartonin për të kaluar një ligj të tillë antikushtetues dhe për të shembur përmes terrorit shtetëror godinën e teatrit do të trajtohet politikisht nga opozita si terrorist shtetëror.”/abcnews.al

 

ligjii.jpg
G. P.13:16 | 19/09/2018

Pas pranimit të dekretit presidencial që ktheu në tërësi si antikushtetues ligjin e miratuar në parlament për zhvillimin urban të zonës dhe ndërtimin e godinës së re të Teatrit Kombëtar, komisioni i veprimtarisë prodhuese miratoi disa amendamente, të cilat pritet të miratohen në parlament përmes një procedure që nuk figuron në rregulloren e Kuvendit të Shqipërisë.

Në seancën plenare të 20 Shtatorit pritet votimi në parlament i amendamenteve “Beqja” mbi ligjin special për Teatrin Kombëtar.

Amendamentet në fjalë, të njoftuara, propozuara dhe miratuara pa lajmërim paraprak, pa depozitim në Kuvend sipas rregullores dhe pa u përfshirë në rendin e ditës së komisionit as për diskutim e as për votim, u lajmëruan vetëm pas nisjes së mbledhjes në komisionin e veprimtarisë prodhuese.

Kjo edhe pasi mazhoranca pranoi dekretin presidencial që ktheu në tërësi ligjin për Teatrin Kombëtar si antikushtetues dhe në shkelje të marrëveshjeve ndërkombëtare.

“Kemi arritur sot me një draft-propozim që do ta shqyrtojmë në komision në lidhje me amendimet që do të bëjmë për këtë ligj”, tha Shalsi.

“Sapo votuat pranimin e dekretit të Presidentit. Ligji që e votuat në Korrik ka rënë, ska me ligj. Ky zotëria këtu po fut disa amendamente. Amendamente të të cilit ligj? Atij që ka rënë”, tha Alibeaj.

Kjo thyerje e hapur e rregullores së Kuvendit nuk ndaloi socialistët t’i miratonin në komision këto amendamente, të cilave i mungojnë edhe firmat e deputetëve propozues si dhe relacioni shpjegues.

Qëllimin për votimin e këtyre amendamenteve në parlament e njoftoi Eduard Shalsi.

“Nuk bëmë gjë tjetër vetëm se miratuam dekretin e Presidentit me amendamentet e propuzuara. Ne jemi sot me një draft që do t’uia p[ropozojmë seancës plenare. Ditën e enjte do ta shqyrtojmë me amendime. Nuk do bëjmë asnjë gjë që nuk është bërë më parë”, tha Shalsi.

Këto amendamente nuk figurojnë në rendin e ditës së seancës plenare të 20 Shtatorit as për diskutim e as për votim, por kjo nuk ndaloi miratimin e tyre në komision, gjë që lë të mendohet se historia do të përsëritet edhe në sallën e parlamentit ditën e enjte./abcnews.al

SHALSI-VOKSHI-TEATRI.mpg_snapshot_00.16-1280x836.jpg
G. P.17:06 | 12/09/2018

Socialistët i pranojnë këshillat e Komisionit Evropian dhe do të ulen të përmirësojnë ligjin për teatrin.

Eduard Shalsi: “Në fillim të javës tjetër, komisioni do të mblidhet për të rishikuar edhe një herë një nga pikat për të cilat edhe presidenti Ilir Meta nuk ishte dakord kur vendosi të mos dekretojë ligjin për shembjen e Teatrit Kombëtar. Këtë pikë mendojmë ta përmirësojmë, pra të garë të mos jetë vetëm një subjekt, por të kemi një thirrje të hapur për cilindo subjekt të interesuar”.

Rihapja e garës është thelbi i ndryshimeve që do të bëjë mazhoranca por opozita ka përsëritur qëndrimin e prerë se është kundër prishjes së godinës altuale të teatrit kombëtar.

Albana Vokshi: “Legjislacioni aktual i ka shumë të qarta procedurat që duhen ndjekur. Rama nuk ka nevojë për një ligj special dhe këtë e vërtetoi edhe përgjigja e BE. PD denoncon talljen që po bën Rama për hapjen e kësaj gare”.

Ligji është antikushtetues tha deputeteja Vokshi duke i bërë thirrje kolegëve të mazhorancës që të miratojnë dekretin e Presidentit të Republikës ligjin për teatrin./abcnews.al

SEZONI-ARTISTIK.mpg_snapshot_00.48-1280x720.jpg
G. P.19:00 | 03/09/2018

Drama shqipe ze një vend të rëndësishëm në sezonin e ri artistik. Teatri Kombëtar e nis sezonin me festivalin e dramës shqipe që do të mbahet tek “Arturbina” në muajin shtator. Teatri i Metropolit me “Metrofest”, drama shqipe nga arkivi. Ndërsa teatri eksperimental ka një sezon të ngjeshur që do të jetë në çdo cep të Shqipërisë.

Institucionet kulturore në kryeqytet rikthehen në punë, për të përgatitur kalendarët artistik për sezonin e ri. Teatri Kombëtar e nis këtë sezon tek “Arturbina”, aty janë zhvendosur artistët dhe drejtuesit e këtij institucioni, për organizimin e festivalit kombëtar të dramës shqipe. Premiera e parë është “Tag” komedi e shkruar nga Bashkim Hoxha, e cila vjen me regji të Andia Xhungës.

Drejtorja artistike e teatrit eksperimental, Ada Ruçi, thotë se ky teatër prezanton një kalendar të ngjeshur. Starton turin në Elbasan dhe do të vazhdojnë shfaqjet në çdo cep të Shqipërisë thekson Ruçi.

Ada Ruçi, drejtore e teatrit eksperimental: “Ky kalendar i këtij sezoni është parashikuar që të ketë 8 premiera për spektatorin e rritur, do të jenë 2 premiera për adoleshentëtdhe prapë 7 premiera të tjera për spektatorin e vogël deri në këtë momeent nuk kemi marrë një informacion se ku do ti zhvillojmë ngjarjet, besoj se ato do të jenë të shtrira edhe në kohë edhe në hapësirë. Teatri eksperimental gjithashtu do të vazhdojë edhe nëpër turnetë e ndryshme nëpër rrethe, madje startohet që në këtë fundjavënë datën 6 dhe 7 shtator. Ne jemi me shfaqen “Darka e Lamtumirës” me komendinë në teatrin skampa Elbasan, për te vijuar menjëhere në Korçë në datën 8 dhe 9 në Kokofest po sërisht me këtë komedi. Gjatë gjithë sezonit nuk do të mungojë lëvizja për të arriturnë çdo cep të Shqipërisë në produksionet që ne kemi nga repertori i trashëguar nga vitet e kaluara qoftë edhe me shfaqet e reja që do t’i ofrohen spektatorëve në këtë sezon artistik.”

Edhe Teatri i Metropolit pritet të ketë një stinë artistike të ngjeshur. Një vend të veçantë ze “Metrofesti”, ku fokusi është tek drama shqipe e arkivit shpjegon Armela Demaj.

Armela Demaj, përgjegjësja e artit skenik: “Ka 4 vepra të tjera po të arkivit shqiptarqë është vepra nga Krist Berisha, “Rrajët që lëvizin” e Ernest Koliqit etj. Ka filluar puna, njëkohësisht janë 4 shfaqje duke bërë prova nëpër ambjente të ndryshmë të teatrit. E veçanta e Metrofestit, në këtë momente që flasim janë dhe ndërthurja e brezave me aktorë e regjizorë të rinj me aktorë e regjizorë me eksperiencë. Si shfaqe nisin në mes të shtatorit me Romeon dhe Zhuljentën dhe një shfaqe interaktive për fëmijë “Miushet e shkathta”. Këto janë që hapin dyert të parat, por përveç këtyre është dhe hapja e sezonit të ri me shfaqet e reja. Është edhe Ditari i Anna Frank që do të bëhet në dy versione shfaqja për të rritur dhe për fëmijë sepse po krijojmë një platformë edukative në lidhje me këtë vepër. Gjithashtu është dhe shfaqja për fëmijë që ka si mesazh njohjen dhe pranimin e fëmijëve më nevoja të veçanta një shfaqje me kukulla”.

Në artet pamore, Galeria Kombëtare do të çelë sezonin me ekspozitën e artistes kosovare Flaka Halit, me titull “Këtu apo atje është më atje.”
Për spektatorin e muzikës klasike, Teatri i Operas dhe Baletit në fund të muajit shtator do të risjellë operan “Karmen”, e cila rezultoi edhe një ndër shfaqjet më të sukseshme të sezonit artistik. Opera vjen në Pallat të Kongreseve./abcnews.al

screenshot-13_1516470796-8585941.jpg
G. P.12:39 | 03/09/2018

Burime nga Konferenca e Kryetarëve bëjnë me dije se opozita po denoncon kriminalitetin dhe vrasjet e fundit. Edmond Spaho: “Qeveria drejtohet nga droga, ndërsa deputetët janë të lidhur me krimin”. Spaho gjithashtu flet për vrasjen në Shkodër dhe sulmin ndaj gazetares Klodiana Lala. Ai kërkon miratimin e dekretit të Presidentit dhe rrëzimin e ligjit për teatrin.
Burimet, gjithashtu shprehen se Shalsi ka kërkuar që të shtyhet shqyrtimi i ligjit për teatrin përtej datës 13 shtator./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore.


Kontakt

Telefono