te shtunen

meta-idrizi.jpg
nev ila20:55 | 27/06/2019

Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka takuar sot kryetarin e PDIU-së, Shpëtim Idrizin, për vendimin e tij për të caktuar datën e 13 tetorit për të zhvilluar zgjedhjet vendore.

Meta në njoftimin me kreun e PDIU-së, thekson se ka shprehur besimin se kryeministri Rama do reflektojë deri të shtunën.

“Në vijim të konsultave me partitë politike, për caktimin e 13 tetorit 2019 si datë të zgjedhjeve vendore dhe zgjidhjen e krizës aktuale, prita sot në takim kryetarin e PDIU, z. Shpëtim Idrizi.
Kushtetuta e Republikës së Shqipërisë i jep ekskluzivisht të drejtën për të caktuar datën e zgjedhjeve, vetëm Presidentit të Republikës. 
Ndaj e ftoj opozitën të jetë më e qetë dhe të mos provokohet nga askush që kërkon trazira në Shqipëri dhe në Ballkan. 
Si studentë të Dhjetorit ’90, së bashku me z.Idrizi shprehëm besimin se Kryeministri Rama do të reflektojë deri të shtunën”./abcnews.al

MBULIM-RAMA-TAKIM-ME-KANDIDATET-TE-SHTUNEN_ABC-M4-T2.mpg_snapshot_00.04-1-1280x720.jpg
ent ela19:31 | 16/05/2019

Mazhoranca duket e vendosur të shkojë në zgjedhjet e 30 qershorit pa opozitën.

ABC News ka mësuar se kryeministri ka thirrur të shtunën një takim me kandidatët vendorë për kryetar bashkie e këshilltarë.

Takimi do mbahet në Pallatin e Kongreseve dhe të pranishëm do jenë edhe ministrat e qeverisë, një pjesë e të cilëve, janë të angazhuar si drejtues politikë në qarqe. /ABC News Albania 24/7

ITALI-VARRIMI-MBULIM-1280x720.jpg
ent ela22:27 | 15/08/2018

Do të mbahen më 18 gusht ceremonitë mortore të viktimave të tragjedisë së urës Morandi. Sipas mediave italiane, ceremonitë do të organizohen nga shteti dhe do të nisin në orën 11:00 të së shtunës. Ato do të mbahen në kompleksin “Fiera di Xhenova” dhe të pranishëm do të jenë përfaqësues të qeverisë dhe ndoshta presidenti Serxho Matarela. Ceremonitë do të celebrohen nga arqipeshkvi i Xhenovës, kardinali Anxhelo Banjasko dhe do të zhvillohen nën kujdesin e kryetarit të bashkisë Marko Buçi. /abcnews.al

4-1280x881.jpg
us er11:26 | 15/12/2017

Nesër do të zhvillohet mësim në të gjitha shkollat publike dhe private të kryeqytetit. Drejtoria Arsimore e Tiranës ka nxjerre kete urdher me qellim qe nxenesit e shkollave 9-vjecare dhe te mesme te zevendesojne mesimin e humbur  ne 27 nëntor. Me  Vendim të Këshillit të Ministrave, kjo date iu bashkua diteve te pushimit gjate festave te Nentorit.

Për shkollat në qarqet e tjera të vendit priten urdhëra edhe nga drejtoritë arsimore rajonale përkatëse./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono