te rinj

petrit-ymeri-1280x664.jpg
gra moz17:27 | 13/03/2018

Nën moton, të gjithë librat janë të rëndësishëm në muzeun historik kombëtar do të organizohet festivali për fëmijë dhe të rinj. Organizatori Petrit Ymeri thotë se libri për fëmijë dhe të rinj është element thelbësor për përmirësimin kulturor të shoqërisë.

Për 3 ditë me radhë, libri për fëmijë dhe të rinj do të jetë kryefjala e një sërë aktivitetesh që do të organizohen në ambientet e muzeut historik kombëtar nga shtëpia botuese “Dituria”, me anë të projektit Creative Europe. Qëllimi kryesor i këtij festivali është promovimi i lexuesit të së ardhmes.

Nga data 16 deri më 18 do të mbahen një sërë aktivitetesh, ku në fokus është leximi, promovimi i letersisë për femijë, debatet rreth librit, ekspozita dhe teatër. Për herë të parë do të ketë edhe një statistikë të dalë nga rezultatet e një anketimi të përbashket për leximin në Shqipëri, Itali, Maqedoni, ku do të pasqyrohen diferencat, anologjitë dhe prespektivat./abcnews.al

vlcsnap-error475-1280x720.jpg
us er11:50 | 23/11/2017

Në një aktivitet të organizuar me rreth 300 të rinj të punësuar në sektorin privat vetëm rishtazi, kryeministri Edi Rama foli për sukses të reformës arsimore si dhe sukses në efiçencen e zyrave të punësimit në shtet. Por kryeministri  gjatë fjalës së tij u kthye edhe në zërin e sipërmarrësve të mëdhenj të cilët sipas tij vuajnë në lokalizimin e punonjësve me kualifikimin e duhur por edhe dëshirën për të punuar e për t’u lodhur.

Përballë 300 të punësuarve rishtazi në sektorin privat, Kryeministri Edi Rama theksoi meritën e reformave të ndërmarra prej tij për punësimin në Shqipëri, të cilin e shpreh si histori suksesi të 4 vjeçarit që lamë pas.

Kryeministi Rama bëri edhe një rezyme të identikitit të punëkërkuesit në Shqipëri. Të pakualifikuar dhe përtac, produkt i të cilëve janë 36 mijë vendet e lira të punës që ofrohen sot nga sipërmarrësit privat dhe, si theksoi edhe më parë ministri i tij i financës Ahmetaj, kanë mbetur  sfidë e shtetit shqiptar.

Kryeministri gjithashtu përsëriti faktin se sot kompanitë nuk deklarojnë pagat reale të punonjësve duke i shpëtuar detyrimeve për sigurimin e tyre e duke përsëritur thirrjen ndaj këtyre kompanive që të bëjnë deklarimin e plotë në përputhje me ligjin./abcnews.al

vlcsnap-error547-1280x720.jpg
us er15:10 | 11/11/2017

Formimi profesional i të rinjve është ende sfidë për Shqipërinë. Një nismë, kësaj radhe nga sektori privat, mund të formojë deri në 10 mijë të rinj në të gjithë gamën e biznesit dixhital

Sipërmarrjet dhe të rinjtë në Shqipëri duket se nuk po ecin me të njëjtin hap prej vitesh. Kërkesat gjithnjë në rritje të biznesit janë larg formimit të duhur në tregun e punës, duke krijuar një hendek të thellë mes kërkesës dhe ofertës për punë.

Agron Shehaj sipërmarrës në fushën e marketingut dixhital, po ndërmerr një nismë për të formuar të rinj në këtë fushë pa një detyrim financiar.

Formimi në një fushe ende të re e dinamike për gjithë tregun botëror, duket një mundësi e pakufishme për punë.

Për t’u bërë ekspert në botën dixhitale, nuk janë të nevojshme vite studime, por pak formim, e shumë fokus në punë.

Një nisme që do të nisë në Tiranë, mund të zgjerohet me formimin e të rinjve në të gjithë vendin. Nismës së një personi mund t’i bashkohen biznese të tjera për të formuar 10 mijë të rinj shqiptarë.

Aktualisht në vend, mungojnë formimet në këtë fushë. Qendrat e formimit profesional, mes kurseve të ndryshme për të përfituar një zanat, kanë edhe kursin e kompjuterit, brenda tij po zien tashmë një botë./abcnews.al

 

 


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore.


Kontakt

Telefono