te larta

kopshti-lezhe-1280x708.jpg
nev ila15:10 | 07/10/2019

Në Lezhë është inauguruar kopshti i ri “Besëlidhja” ku do të akomodohen 150 fëmijë. Edhe pse u ndërtua godina e re qyteti ofron kapacitete të vogla dhe shumë fëmijë nuk kanë mundësi të regjistrohen në çerdhe apo në kopsht.

150 femijët e kopshtit Besëlidhja në Lezhë u vendosën në godinën e re.

Me kushte krejt ndryshe nga akomodimi i mëparshëm në konvikt. Por ky kopsht nuk plotëson të gjitha kërkesat .

Duke iu referuar popullsisë gjithnjë në rritje, kapacitetet akomoduese janë shumë më të vogla në Lezhë.

Këtë shërbim e marrin vetëm 529 fëmijë, dy herë më pak se numri i të regjistruarve për  grupmoshën 3-6 vjeç. Kjo shifër mendohet të jetë më e lartë pasi shumë familje në Lezhë nuk janë regjistruar si banorë të qytetit.

Kërkesa për ndërtimin e një kopshti dhe një çerdheje të re për Lezhën i janë adresuar prej 4 vitesh ministrisë së arsimit, por ende nuk kanë marrë përgjigje pozitive./ABC News Albania 24/7

conte.jpg
nev ila22:07 | 23/07/2019

Në konferencën për shtyp në prag të ndeshjes Inter-Juve doli edhe trajneri i zi-kalterve Antonio Konte. Tekniku  Italian theksoi se duhet kohë për ta parë Interin në nivele të larta dhe zbuloi se nuk ka marrë asnjë telefonatë nga drejtuesit e klubit të Juventusit dhe interesim kishte shfaqur vetëm Interi.

Duhet një kohë e gjatë për të parë skuadrën e Interit të jetë dominues. Ndryshimet që po bën bordi drejtues jep shpresë për të ardhmen. Ndaj Juventusit do të jetë një ndeshje miqësore tepër e rëndësishme. Është një moment ku të dyja skuadrat janë në fazë përgatitjesh. Duam të luajmë sa më mirë dhe të përmirësohemi nga ndeshja e fundit. Është një ndeshje e veçantë për mua pasi do të jetë hera e parë që do të përballem me bardhe-zinjtë kur u largova. Fillimisht do të jem i emocionuar por më pas do të fokusohem tek ndeshja. Nuk kam marr asnjë telefonatë nga Juventus dhe vetëm Interi shprehu interesimin për mua. Në merkato mendoj se do të merren vendime të rëndësishme në favor të skuadrës. Duhet të krijojmë një bazë të fortë”, u shpreh Konte./ABC News Albania 24/7

 


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono