Taulant Balla

debati.jpg
G. P.14:45 | 12/09/2019

Opozita parlamentare u shpreh sot e shqetësuar në Parlament nga një marrëveshje e fshehtë mes Ramës e Bashës dhe kërcënoi se nuk do të votojë reformën zgjedhore. Socialistët ju kërkuan të rinjve të luajnë rolin e tyre, teksa saktësuan se pavarësisht të gjithave, PS do të respektojë PD-në për rolin historik të saj.

Sinjalet e hedhura nga Ilir Meta, se Edi Rama e Lulzim Basha po unifikojnë qëndrimet me njëri-tjetrin, kanë shqetësuar më së shumti, opozitën parlamentare. Deputetët e rinj, kërcënojnë se nuk do të votojnë reformën zgjedhore.

“Këta vazhdojnë dashuriçkat dhe flirtimet me njëri-tjetrin mazhoranca me rrugën. Sidomos ata në rrugë ta kenë të qartë si PD ashtu dhe LSI-ja, nuk ka deal me këtë mazhorancë për ndryshimin e sistemit zgjedhor pa votën tonë këtu në parlament. Ta kenë të qartë të gjithë. Të hidhen pupthi, juve me ata bashkë”, tha Ralf Gjoni.

Numri dy i socialistëve ju bëri të qartë, se demokratët dhe pse jashtë parlamentit, janë më të rëndësishëm se zëvendësuesit e tyre në Kuvend.

“Harroje ti se kam dashuri për Lulzim Bashën. Gjëja e fundit që mund të më akuzosh kjo është, por ama kam respekt për historinë politike të këtij vendi dhe për vijueshmërinë e komunikimit dhe dialogut politik gjithëpërfshirës. Në këtë këndvështrim në komisionin e reformës i është lënë edhe një karrige bosh PD-së për të ushtruar të drejtën e saj për të dhënë propozime”, tha Taulant Balla.

Por kjo lënie pas dore, nuk i pëlqen nënkryetarit të Kuvendit.

“Nga njëra anë thoni që ata që janë në rrugë nuk donin ë të votonin refugjatët, nga ana tjetër tre herë në ditë i bëni thirrje si hoxha në zë që “hajdeni se pa ju nuk e bëjmë dot”. Për çfarë e doni që të mos votojnë emigrantët se këtu i paskeni pasur gjashtë vjet dhe ata nuk paskan dashur që të votojnë emigrantët. Ju jeni hipokritë në kërkesën që bëni që kemi qejf të votojmë emigrantët”, tha Murrizi.

Me eksperiencën që ja konfirmojnë thinjat, Pandeli Majko preferoi t’i këshillojë opozitarët e rinj.

“Ajo që është e rëndësishme për ju është që çfarëdo marrëveshje të negociohet jashtë kësaj salle të parlamentit në fund fare politika është matematikë të votohet. Do duhet vota juaj. Pa votën tuaj nuk mund të ratifikojmë asnjë lloj marrëveshje. Mendoj që duhet të jemi racionalë me këtë që ndodh tek ne. Ka shumë skuadra të mëdha ku zëvendësuesit kanë bërë histori. Këta nuk e kanë bërë as me batuta, as me sharje, por me lojë të ndershme”, tha Pandeli Majko.

Opozita e re është pjesë e komisionit të reformës zgjedhore, nga ku, kërkon largimin e Damian Gjiknurit si bashkëkryetar, si dhe ndryshimin e sistemit zgjedhor. /ABC News Albania 24/7

balla-dhe-murrizi.jpg
G. P.13:15 | 12/09/2019

Deputeti demokrat Myslim Murrizi ka akuzuar mazhorancën socialiste se po vazhdon të bëjë pazare me opozitën jashtë parlamentit për ta rindërtuar sistemin zgjedhor në avanzhin e tyre. Por, kreu i grupit parlamentar socialist Taulant Balla tha se ndryshimet në reformën zgjedhore kërkojnë bashkëpunimin e të gjithë faktorëve të politikës.

“Edhe Taulantin edhe Ramën i shoh që thonë ia kemi shtrirë dorën këtyre që vijnë rrotull institucioneve një herë në muaj se kur do t’ia shijojnë erën nga brenda. A keni shtrirë dorë bashkëpunimi apo dorë mashtrimi se kurrë nuk keni bërë marrëveshje veç pazare në kurriz të qytetarëve shqiptarë. A keni shtrirë dorë apo traste, tendera, thes. Edhe falja e 61 bashkive në 31 Qershor nuk besoj se ishte ndonjë kaos politik i shqiptarëve që jetojnë këtu. Ishte pazar me trastë pas dore”, tha Murrizi.

“Zoti Murrizi ne ua kemi thënë me kolegët tuaj të partisë nga e cila vini kemi pasur veçse një çështje kusht për reformën zgjedhore. Votën e qytetarëve që jetojnë jashtë territorit. Nuk ka PS kushte për reformën zgjedhore. Padyshim historikisht teksa janë bërë reforma zgjedhore në këtë vend është punuar në mënyrë koherente me opozitën parlamentare, por edhe opozitën jo parlamentare. Sepse nëse i referoheni frymës së Kushtetutës por edhe Kodit Zgjedhor të Republikës së Shqipërisë merren për bazë rezultatet e zgjedhjeve të fundit. Në rezultatet e zgjedhjeve të fundit, PD, LSI janë parti që rezultojnë të jenë parti parlamentare. Për këtë arsye harroje se kam dashuri për Lulzim Bashën. Gjëja e fundit që mund të më akuzosh kjo është”, tha Balla./abcnews.al

gledian-llatja-dhe-taulant-balla.jpg
G. P.14:12 | 08/09/2019

Në Qarkun e Elbasanit ka nisur procesi i shpërndarjes së librave falas për nxënësit nga klasa e parë në klasën e pestë. Kreu i Grupit Parlamentar të PS, Taulant Balla, theksoi se deri në vitin 2021,  tekste falas do të ofrohen për të gjithë ciklin 9-vjeçar.  

Kryetari i Bashkisë së Elbasanit, Gledian Llatja bashkë me deputetët socialistë të qarkut të Elbasanit kanë asistuar gjatë procesit të shpërndarjes së librave shkollorë në shkollën 9-vjeçare të Shushicës në njësive administrative në Elbasan. Llatja e vuri theksin tek infrastruktura shkollore e cila po bëhet gati për 16 Shtatorin kur nis viti i ri shkollor 2019-2020.

Kryetari i grupit parlamentar të PS, Taulant Balla në cilësinë e deputetit të qarkut të Elbasanit asistoi në procesin e shpërndarjes së librave për nxënësit nga klasa e parë në klasën e pestë. Sipas Ballës, libra falas përfitojnë 75% e nxënësve ndërkohë që deri në vitin 2021 pritet që i gjithë cikli 9-vjeçar i nxënësve të marrin tekste shkollore pa pagesë.

Libra falas përfitojnë edhe kategoritë e veçanta, ku përfshihen familjet me ndihmë ekonomike, komuniteti rom, egjiptian dhe fëmijë, prindërit e të cilëve paguhen me pension invaliditeti. Po ashtu, i përfitojnë librat falas në sistemin 9-vjeçar, ata nxënës të cilët janë fëmija i tretë në një familje me 3 fëmijë në shkollë./ABC News Albania 24/7

taulant-balla-gledian-llatja.jpg
G. P.17:33 | 07/09/2019

Ndërtimi i pritave në lumin Shkumbin do zgjidhë përfundimisht problemin e përmbytjes së tokave bujqësore në Shushicë të Elbasanit. Punimet do përfundojnë para shirave të vjeshtës.

Tokat bujqësore në Shushicë të Elbasanit nuk do përmbyten më pas rënies së shirave siç ka ndodhur në të kaluarën. Një investim për ndërtimin e pritave përgjatë pjesës jugore të lumit Shkumbin, pranë lagjes së Cogës, do bëjë të mundur rekuperimin e 100 hektarëve tokë bujqësore. Punimet po vijojnë me intensitet në mënyrë që ndërtimi i pritave të përfundojë përpara shirave të vjeshtës, thotë deputeti Taulant Balla.

“Kemi ndjekur fazën e parë, jemi në përfundim të fazës më të rëndësishme, e cila pas 30 vitesh, më në fund shpëton 100 ha tokë të cilat ishin pre e përmbytjeve të lumit Shkumbin. Kjo tokë i rikthehet zonës së Shushicës dhe plani ynë, së bashku me bashkinë, është që zona të pyllëzohet”.

Kryetari i Bashkisë Llatja tha se pyllëzimi i zonës do ndihmojë në zgjerimin e mushkërisë së gjelbër të qytetit të Elbasanit

“Kjo sipërfaqe do të pyllëzohet shumë shpejt, do të jetë ndër prioritetet e Bashkisë së Elbasanit duke i shtuar edhe kurorën e gjelbër qytetit duke qenë se është shumë pranë tij.”

Investimi sipas deputetit të zonës Kamami është faza e tretë e punës së nisur me argjinaturën pranë fshatit Muriqan dhe atë pranë fshatit Polis Valë./ABC News Albania 24/7

ditmir-bushati.jpg
G. P.21:32 | 05/09/2019

Ditmir Bushati thotë se nuk është ai propozuesi i Valdrin Pjetrit në Shkodër, siç u shpreh numri dy i socialistëve Taulant Balla. Deklarata u bë gjatë një interviste për Zërin e Amerikës, gatë së cilës ish-drejtuesi politik i qarkut Shkodër tha se për raste të tilla edhe Partia Socialiste duhet të mbajë përgjegjësinë e saj.

Një ditë pas deklaratave të Taulant Ballës se kandidatura e Valdrin Pjetrit në Shkodër ishte propozuar nga Ditmir Bushati, ish-Ministri i Jashtëm ka folur për Zërin e Amerikës.

“Shkodra e di kush e kandidoi Valdrin Pjetrin. Asambleja e Partisë socialiste propozoi 3 kandidatë të tjerë”, citohet Bushati nga Zëri i Amerikës. Ish-drejtuesi politik I qarkut Shkodër thotë se përveç përgjegjësisë ligjore individuale edhe PS duhet të mbajë pjesën e saj të përgjegjësisë për raste si Pjetri.

Ditmir Bushati: Besoj se ne, jo vetëm duhet të njohim përgjegjësinë politike në raste të tilla, por edhe ta ushtrojmë atë. Përgjegjësia politike në këtë rast mund të ushtrohet përmes një reformë politike, që do të sillte në qendër të vendimmarrjeve tona, anëtarin e PS-së. Natyrisht, nuk kam përjashtuar asnjë çast as veten nga përgjegjësi të tilla, edhe kur kam thënë që, ne nuk kemi pse mos të guxojmë të kërkojmë ndjesë për vendimmarrje të gabuara dhe kur kam deklaruar që askush prej socialisteve e progresisteve shqiptarë nuk ka pse të ndjehet i ligështuar prej vendimmarrjeve të gabuara nga ana jonë.

Bushati thotë se ka folur në strukturat e PS për personat me të shkuar të dyshimtë që kanë ndikim politik

Ditmir Bushati: Debatet për sa i përket procesit të dekriminalizimit dhe influencës në politike të njerëz me të shkuar të dyshimtë apo persona të cilët janë shpallur “non grata” nga SHBA, unë kam preferuar për ti zhvilluar brenda kryesisë që në vitin 2016.

Bushati ka hedhur poshtë mundësinë që t’i bashkohet lëvizjes Vetëvendosje, siç u shpreh Albin Kurti në një intervistë për ABC News.

Bushati: Nuk kam asnjë arsye, e jo më ambicie për të lëvizur nga Partia Socialiste të cilën e konsideroj familjen më të madhe politike në vend…. Sot më shumë se kurrë mendoj që ne kemi nevojë për të hedhur një tjetër hap drejt demokratizimit të mëtejshëm të PS-së, për të dëshmuar që jemi në gjendje për tu vetëkorrigjuar.

Ish-Ministri i Jashtëm mendon se kriza politike ka ndikimet e saj si për vendimmarrjen e Tetorit të BE, ashtu edhe në drejtimin nga Shqipëria të OSBE-së në Janar të vitit të ardhshëm. Prandaj sipas tij duhet vullnet nga të gjithë aktorët politikë për të mos i humbur si momente historike për vendin./ABC News Albania 24/7

takimet.jpg
G. P.18:16 | 04/09/2019

Drejtor për Evropën Qendrore e Jugore në Departamentin e Shtetit, David Kostelancik ka takuar në Tiranë aktorët kryesorë politikë në vend, nga mazhoranca e opozita. Vizita e zyrtarit amerikan vjen teksa vendi ndodhet në një krizë politike 6 mujore.

Kur kriza politike në vend ka mbetur prej muajsh në vendnumëro, drejtori për Evropën Qendrore e Jugore në Departamentin e Shtetit, David Kostelancik mbërriti në Tiranë dhe takoi njëri pas tjetrit drejtuesit politik në vend. Nuk ka një qëndrim zyrtar nëse Kostelançik ka një rol ndërmjetësues, por palët kanë marrë mesazhet e SHBA.

Zyrtari i lartë i DASH takoi kryeministrin Rama pasditen e të mërkurës për 1 orë e 40 minuta, siç raportohet me fokus të bisedës zhvillimet në vend, por edhe ato në rajon.

Në mesditë, Kostelancik takoi për 60 minuta kryetarin e PD Lulzim Basha. Mësohet se gjatë takimit zyrtari i DASH kërkoi angazhim nga opozita për reformën zgjedhore, ndërkohë që kryedemokrati ka bërë një panoramë të asaj që ndodhi me zgjedhjet e 30 Qershorit ku partitë opozitare nuk morën pjesë në zgjedhje. Takimi u përmblodh në një postim në Twitter nga kryetari i PD-së Lulzim Basha.

“Diskutim shume i hapur dhe konstruktiv me David Kostelancik, Drejtori i ri i Zyrës së Europës Jugore dhe Qendrore në Departamentin e Shtetit. Në fokus, fund  pandëshkueshmërisë së politikanëve, rikthim i Sundimit të Ligjit, dhënke fund kapjes së shtetit dhe korrupsionit dhe forcimi i partneritetit strategjik të Shqipërisë me SHBA”.

Paraditen e të mërkurës, zyrtari i DASH u takua me kryetarin e Kuvendit, Gramoz Ruçi. Sipas njoftimit zyrtar të shpërndarë pas takimit mësohet se Kostelancik  në takimin me Ruçin vuri në dukje nevojën për kryerjen e reformës zgjedhore dhe rekomandoi se është përgjegjësi e qeverisë që dora e shtrirë e për opozitën duhet të mundësojë tërheqjen e saj në realizimin e kësaj reforme.

Sipas zyrtarit të DASH, kryerja e reformës zgjedhore brenda vitit do të mundësoje edhe një presidencë shqiptare të suksesshme të OSBE-së në vitin 2020. Gjithashtu Kostelancik ka shprehur mbështetjen e ShBA për reformën në drejtësi, duke nënvizuar se “Institucionet e reja të sistemit do tu shërbejnë qytetarëve sot e në të ardhmen dhe do të mundësojnë që shqiptarët të jetojnë në paqe e mirëqenie. Vettingu është mbështetur dhe do të vazhdojë të mbështetet fort nga SHBA”.

Zyrtari i lartë i DASH zhvilloi takime edhe me kryetaren e LSI-së, Monika Kryemadhi dhe kreun e grupit parlamentar socialist Taulant Balla.

taulant-balla-1.jpg
G. P.16:07 | 04/09/2019

Partia Socialiste nuk e ka të qartë rrugën që do të ndjekë për të përsëritur zgjedhjet në Shkodër. Numri dy i socialistëve, Taulant Balla tha në një intervistë për ABC News se zgjidhja duhet të vijë mes KQZ-së e Presidentit. Balla nuk vë duart në zjarr për pastërtinë e Agim Kajmakun në Vorë, ndërsa thotë se edhe Ditmir Bushati është përgjegjës kandidimin e Valdrin Pjetrit në Shkodër.

Ilir Meta nuk dekreton një datë të re për përsëritjen e zgjedhjeve në Shkodër, pasi fituesi Valdrin Pjetri ju zbulua një dënim i fshehur. Kjo i ka vendosur në vështirësi socialistët, të cilët nuk po e gjejnë dot mekanizmin për të përsëritur zgjedhjet në këtë bashki. Numri dy i socialistëve, tha për ABC News se zgjidhja duhet të gjendet mes institucionit të Presidentit dhe KQZ-së.

“Janë këto institucione të cilat do të marrin përgjegjësinë qoftë për përcaktimin e datës së zgjedhjeve, qoftë edhe për organizimin e zgjedhjeve. Këto institucione duhet ta zgjidhin mes tyre. Partitë politike kanë detyrën të marrin pjesë në zgjedhje”, tha Balla.

Në kushtet kur Meta nuk bën një hap pas, PS kërkon ndërhyrje nga Këshilli Bashkiak i Shkodrës.

“Zonja Ademi ka mbaruar mandatin dhe Këshilli Bashkiak është autoriteti që duhet të komandojë një person tjetër siç e përcakton ligji, njërin prej nënkryetarëve pasi zonja Ademi nuk mund të firmosë qoftë edhe një shkresë të vetme në kushtet e përfundimit të mandatit të saj në 21 Gusht të vitit 2019”, tha Balla.

Por, a po shtyn PS fshehtas KQZ-në që të caktojë ajo vetë një datë zgjedhjesh?

“Duhet të jenë institucionet, ato të cilat hulumtojnë hapësirat ligjore. As nuk kemi hulumtuar në këtë kontekst pasi në fund të fundit KQZ është një organ i pavarur”, tha Balla.

Taulant Balla hedh poshtë idenë se mund të ndryshohet Kodi Zgjedhor që kjo kompetencë t’i hiqet presidentit dhe t’i kalojë KQZ-së.

“Kjo është çështje që i takon komisionit të posaçëm të reformës zgjedhore. Nuk bën pjesë në prioritet e punës së komisionit të posaçëm”, tha Balla.

Socialistët nuk vënë duart në zjarr e nuk japin garanci as për Agim Kajmakun në Vorë, të cilin PD po ashtu e akuzon si të dënuar.

“Në PS nuk ka një prokurori të përgjithshme që bën verifikime. PS nuk bëhet mburojë, por mbështet verifikimin. Nga ajo që është bërë publike, nuk rezulton të ketë një vendim të formës së prerë që të bëjë fjalë për rastin konkret. Përgjegjësia është personale. Për këtë qëllim ne do të marrim masat”, tha Balla.

Por, a duhet të kërkojnë ndjesë socialistët për këto përzgjedhje siç Ditmir Bushati ka sugjeruar?

“Ndjesën e kam thënë i pari, padyshim që edhe zoti Bushati apo kushdo tjetër anëtar i Kryesisë së PS-së ka qenë në mbledhjen e Kryesisë së PS-së kur janë diskutuar kandidaturat, në cilësinë e të deleguarit politik për Shkodrën edhe zoti Bushati ka qenë pjesë e propozimit të kandidaturës së zotit Pjetri”, tha Balla.

Prokuroria ende nuk e ka thënë fjalën e saj të fundit as për Pjetrin e as për Kajmakun./ABC News Albania 24/7

taulant-balla.jpg
G. P.19:07 | 02/09/2019

Kryetari i grupit parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla, deklaroi se është detyrë e të gjithë deputetëve që të bashkohen me qëllim që të realizohet objektivi i Shqipërisë për fillimin e bisedimeve për anëtarësim në BE.

Gjatë fjalimit të tij në nisje të këtij sesioni parlamentar, Balla vlerësoi rolin e opozitës parlamentare, ndërkohë që theksoi se kryefjala e punimeve në Kuvend do të jetë reforma zgjedhore.

“Detyra e të gjithëve ne është të bashkohemi në objektivin madhor të Shqipërisë që pritet të konkludohet në Këshillin e Europian të Tetorit të këtij viti dhe ku të gjithë jemi besimplotë që Shqipëria bashkë me Maqedoninë e Veriut e meriton tërësisht fillimin e bisedimeve për anëtarësim. Fillimi i bisedimeve për anëtarësim nuk është një fitore vetëm e qeverisë apo e shumicës sonë, por pikë së pari është një moment i rëndësishëm për të gjithë shqiptarët, për aspiratën tonë historike për anëtarësim euroatlantik. Di të vlerësoj shumë mirë edhe rolin tuaj të nderuar deputetë të opozitës në muajt e shkuar për të votuar edhe ligjet e fundit të paketës për Reformën në Drejtësi. Dua t’ju falënderoj për konsesualitetin për ato që janë çështje madhore. Dua që në frymën e këtij bashkëpunimi gjatë gjashtë muajve të fundit të vijojmë edhe për sfidat që na presin përpara. Reforma zgjedhore është kryefjala e këtij sesioni të ri parlamentar. Jo vetëm me ju, por edhe me opozitën jashtë parlamentit të cilës i kemi rezervuar në komisionin e posaçëm të reformës zgjedhore vendin e saj, një përfaqësues, për të cilën i kemi garantuar edhe veton ashtu siç deputetët tanë si përfqësues të PS apo dhe ju, edhe PD e ka vendin në këtë komision”, tha Balla.

Për sa i përket rastit të Shkodrës, ku Valdrin Pjetri nuk mori drejtimin e bashkisë për shkak të një dënimi për trafik droge që nuk e kishte shënuar në formularin e dekriminalizimit, Balla tha se kryeministri Rama do të depozitojë si amendamentet shtrëngimet e domosdoshme lidhur me figurën e pastërtisë për çdo individ që kandidon.

“Për sa i përket një çështje që ka marrë shumë vëmendje publike në këto ditë dhe në këto javë e që lidhet me mangësitë e vërejtura në kuadrin ligjor të garantimit të integritetit të personave që zgjidhen apo që emërohen, rasti i Shkodrës është një rast që na bën të jemi të vetëdijshëm që kuadri ligjor ekzistues nuk është ende i plotë, e në këtë këndvështrim Kryeministri Edi Rama në cilësinë më shumë të deputetit ka njoftuar dhe do të depozitojë në komisionin e reformës zgjedhore si amendamente shtrëngimet e domosdoshme dhe më të ashpra lidhur me pastërtinë e figurës për çdo kandidat”, tha Balla.

Ndër të tjera, Balla tha se ky sesion do të fillojë me një rregullore të re.

“Ky është një sesion që fillon me një rregullore të re. Më në fund për ata që na kanë sjellë në këtë sallë nuk do të jenë vetëm e premtja apo e shtuna apo e diela si kohë në dispozicion për t’iu përkushtuar zgjedhësve tanë. Ne do të kemi një javë të dedikuar tërësisht punës me zgjedhësit. Është një javë pune intensive që kërkon rritjen e punës e deputetëve me zonat zgjedhore”, tha Balla./abcnews.al

taulant-balla-2.jpg
G. P.13:04 | 19/08/2019

Kryetari i grupit parlamentar të PS, Taulant Balla i kërkoi ndjesë shkodranëve për situatën e ndodhur me rastin e kandidatit socialist, Valdrin Pjetrit. Pas konstituimit të Këshillit Bashkiak, Balla deklaroi se Shkodra ka tani Kuvendin e saj lokal, ndërkohë që  i bëri thirrje edhe kreu të shtetit të marrë përgjegjësitë që i jep Kushtetuta. Në një tjetër reagim, kryetari i opozitës, Lulzim Basha theksoi se rezistenca e shkodranëve është tregues se shqiptarët nuk e pranojnë dhunën dhe paralajmëroi se beteja me qeverinë do të mbyllet me politikanë me pranga në duar.

Partia Socialiste i kërkoi ndjesë shkodranëve për situatën e krijuar me rastin e Valdrin Pjetrit pas zgjedhjeve të 30 Qershorit. Pas konstituimit të Këshillit të ri  Bashkiak, numri dy i socialistëve Taulant Balla deklaroi se edhe në këtë rast PS demonstroi se jashtë çdo interesi politik qëndroi në anën e ligjit.

“Sot shkodranët kanë “Kuvendin” e tyre të ri lokal, të përbërë nga 51 këshilltarë bashkiakë të zgjedhur në Zgjedhjet Vendore të 30 Qershorit. Duke i uruar Këshillit të ri bashkiak urime në punën e tij shumë të rëndësishme, Partia Socialiste i shpreh ndjesë komunitetit te nderuar të Bashkisë së Shkodrës për situatën e krijuar pas dorëheqjes së detyrueshme të Kryetarit të zgjedhur të Bashkisë. Por si në çdo rast në qëndruam përtej çdo interesi partiak, politik apo individual, vetëm në anën e ligjit dhe të interesit publik. Si në çdo rast, kur mes palëve politike përfshihen institucionet ligjzbatuese dhe kur bëhet fjalë për raportin e individit me ligjin, Partia Socialiste nuk investohet në asnjë debat. Ligji është i barabartë për të gjithë dhe ai vetëm duhet zbatuar nga kushdo”.

Pas konstatimit të Këshillit Bashkiak të vakancës me kryetarin e Bashkisë, Taulant Balla iu kërkoi institucioneve të marrin përgjegjësitë dhe të zgjidhur situatën e krijuar, duke nënkuptuar shpalljen e një date zgjedhjesh të pjesshme në Shkodër nga ana e Presidentit të Republikës.

“Në lidhje me kompetencën e Këshillit Bashkiak në raport me Kryetarin e Bashkiksë, në mbledhjen e parë të Këshillit Bashkiak u konstatua fakti i mosparaqitjes se fituesit si Kryetar Bashkie Shkodër në zgjedhjet e datës 30 qershor 2019, Z. Valdrin Pjetri për të bërë betimin në përputhje me ligjin. Sa më sipër, institucionet e ngarkuara nga Kushtetuta dhe ligji duhet të marrin përgjegjësitë që ju takojnë në situatën e krijuar”.

Ndërsa për Lulzim Bashën, rezistenca e treguar nga demokratët e Shkodrës ishte tregues se shqiptarët nuk do të pranojnë dhunën, arrogancën dhe padrejtësitë e pushtetit të Edi Ramës.

“Qëllimi ynë është t’i nxjerrim këta banditë dhe hajdutë nga institucionet, nga parlamenti, nga bashkitë e pushtuara dhunshëm, t’i nxjerrim nga lokalet dhe hotelet luksoze, t’i nxjerrim nga studiot e mediave të kapura, t’i nxjerrim nga ekonomia, e t’i çojmë para ligjit. Tu vëmë prangat dhe t’i pastrojmë institucionet dhe rrugët e Shqipërisë, të pastrojmë ekonominë shqiptare nga këta banditë dhe hajdutë dhe t’ua kthejmë Shqipërinë njerëzve”./ABC News Albania 24/7

taulan-balla-1280x724.jpg
nev ila15:45 | 13/08/2019

 

Pas akuzave të Partisë Demokratike se kryebashkiaku i Shkodrës është subjekt i Ligjit për Dekriminalizimin ka reaguar kryetari i Grupit parlamentar të Partisë Socialiste Taulant Balla.

Ai ka nënvizuar se Partia Socialiste ka përcaktuar qartë një vijë të kuqe, për të gjithë anëtarët e saj. Kjo vijë e kuqe nuk përjashton askënd, që nga Kryetari i Partisë deri tek anëtari i thjeshtë.

Konkretisht, akuza e ngritur ndaj Valdrin Pjetrit, me një pretendim të bazuar në dokumenta joligjore nga ana e Partisë Demokratike, nuk mjafton as për t’u pranuar a priori, as për t’u rrëzuar a priori.- shkruan Taulant Balla në reagimin e tij në rrjetet sociale.

Megjithatë përtej dëshirës së mazhorancës që e drejta të jetë në anën e tij, Partia Socialiste garanton opinionin publik dhe komunitetin e Bashkisë së Shkodrës, se përtej çdo interesi partiak, politik apo individual, do të qëndrojë edhe në këtë rast në anën e ligjit dhe të interesit publik”, shkruan Balla./ABC News Albania 27/7


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono