Taulant Balla

salianji-dhe-kushi.jpg
G. P.15:59 | 13/10/2018

Deputeti i Partisë Demokratike Ervin Salianji publikoi në faqjen e tij në Facebook 14 data dhe orare që sipas tij tregojnë se kryetari i grupit parlamentar socialist Taulant Balla ka udhëtuar jashtë shtetit me Charter. Një ndër këto 14 udhëtime e zbardh deputetja e Partisë Socialiste, Evis Kushi.

Me foto dhe axhendën bashkëngjitur sqaron se kolegu i saj Taulant Balla në 8-9 Dhjetor të vitit 2014 kanë udhëtuar së bashku me Kryeministrin Rama, deputetët Taulant Balla, Monika Kryemadhi dhe për në Bruksel. Deputetja Kushi e sheh si zgjidhje paketën antishpifje me qëllim që të marrë fund kjo çmenduri shpifjesh”, shkruan deputetja e Partisë Socialiste në rrjetet sociale.

taulant-balla-2.jpg
G. P.12:35 | 13/10/2018

Taulant Balla ka reaguar shkurtimisht në rrjetet sociale në lidhje me akuzat e Ervin Salianjit.

Ky i fundit në një deklaratë për mediat këtë të shtunë tha se Taulant Balla ka udhëtuar disa herë jashtë shtetit me Edmond Begon, i dënuar për trafik droge në Itali.

Lulzim mjaft e shpërdorove Sali-anjin me shpifje, për udhëtime 18 herë me chartera. Informacioni është në Albcontrol dhe mund ta merrni. Pse nuk bëni kallzim në Prokurori?”, shkuran në Facebook Balla.

Më tej, Balla shkruan se do ta padisë në gjykatë

“Megjithatë faleminderit që po vijon te kontribosh për Fondin e Edukimit. Të hënën padia në gjykatë!”, përfundon numri dy i PS-së./abcnews.al

edmond-bego.png
G. P.11:53 | 13/10/2018

Partia Demokratike publikoi të tjera fakte të lidhjes së ngushtë të kryetarit të grupit palarmentar socialist, Taulant Balla, me trafikantin ndërkombëtar të drogës Edmond Bega dëuar me 21 vite burg në Itali.

Deputeti Ervin Saljani iu është referuar të dhënave të siguruara nga sistemi TIMS që regjistron hyrje daljet e qytetarëve në pikat kufitare të Shqipërisë dhe deklaroi se Balla ka udhëtuar më shumë se 25 herë jashtë vendit me Edmond Began.

“Deputeti socialist Taulant Balla rezulton të ketë udhëtuar jashtë vendit me trafikantin e drogës Edmond Bega, shpeshherë me të njëjtën makinë, kryesisht me automjetin e Taulant Ballës me targa AA900IN. Deputeti socialist Taulant Balla rezulton të ketë udhëtuar jashtë vendit me trafikantin e drogës Edmond Bega me të njëjtin avion, ku destinacioni më kryesor ka qënë Vjena, Athina, Korfuzi, Parisi apo Mali i Zi.Vetëm në Vjenë kanë udhëtuar bashkë plot 14 herë. Është fakt që Taulanti nga Librazhdi, gjatë historikut të udhëtimeve, gjatë periudhës që qeverisë Edi Rama, ka përdorur plot 18 herë CHARTER-in për udhëtime jashtë Shqipërisë, ku nuk mungojnë edhe udhëtime me CHARTER nën shoqërinë e trafikantit të drogës Edmond Bega. Shqiptarët duhet të dinë sot se një udhëtim me CHARTER, kushton minimalisht 30 mijë Euro”, u shpreh ai.

Pasi përllogarit se numri dy i Partisë Socialiste ka shpenzuar 600 mijë euro për të udhëtuar me charter, deputeti demokrat i drejton disa pyetje Taulant Ballës dhe kryeministrit Edi Rama.

“Ku i gjeti Taulant Balla paratë për udhëtimet me CHARTER plot 18 herë?

A janë financuar udhëtimet e tij me CHARTER nga burime të paligjshme?

Kush i ka paguar paratë për fluturimin me CHARTER të Taulant Ballës?

Nëse i ka paguar vetë, cili është burimi i këtyre parave?

Nëse i ka përfituar si dhuratë, kushështë dhuruesi? A lejohet nga ligji përfitimi i dhuratave me këtë vlerë dhe a janë deklaruar ato në ILDKPKI?”, tha Salianji.

I menjëhershëm ka qenë reagimi i kryetarit të grupit parlamentar të Partië Socialiste. Por  Taulant Balla postimin e tij në rrjetin social Facebook ia drejton kryetarit të Partisë Demokratike, Lulzim Basha.

“Lulzim mjaft e shpërdorove Sali-anjin me shpifje, për udhëtime 18 herë me chartera. Informacioni është në Albcontrol dhe mund ta merrni. Pse nuk bëni kallzim në Prokurori? Megjithatë faleminderit që po vijon te kontribosh për Fondin e Edukimit. Të hënën padia në gjykatë!”, shkruan Balla në Facebook./abcnews.al

balla-1.png
G. P.13:16 | 11/10/2018

Pasi kryeministri e konsideroi komplot për rrëzimin e qeverisë, numri dy e Partisë Socialiste e ka konsideruar çështjen “Babalja” një puç me video i organizuar nga Partia Demokratike.

“Kryetari ende në detyrë i kësaj partie duhet të vinte të kërkonte ndjesë publike për përfhsirjen e turpshme të një prej partive më të mëdha të këtij vendi. Dhe kontakti i tyre me partinë demokratike sipas materialeve të prokurorisë është deputeti, koordinatori i Lulzimit, Ervin Salianji, i cili ka qenë dhe personi, i cili ka vënë në shërbim edhe gazetarin Jetmier Olldashi dhe që po aq e rëndë është nga ajo që është bërë publike, që ky gazetar paskësh punuar apo pjesë e infiltrimit edhe nga SHISH. Kjo e bën edhe më të rëndë të gjithë këtë histori puçi ku në krye të saj është Partia Demokratike e Shqipërisë”, u shpreh Balla.

Nga salla e seancave plenare ku opozita mungoi, Taulant Balla tha se videoregjistrimi i Alizotit është gatuar në selinë blu.

“Edhe transmetimi i pretenduar për të hedhur poshtë provën përforcon dyshimin e kësaj maskarade të dakordësuar mes një deputeti të PD-së nën hyqmin e Lulzim Bashës dhe dy personazheve”, theksoi kreu i grupit parlamentar të PS-së./abcnews.al

balla-dhe-salianji.jpg
G. P.17:29 | 07/10/2018

Kryetari i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla, ka shigjetuar opozitën përmes një postimi në Twitter.

“Rrallë ka momente në historinë politike, kur fytyra e opozitës si institucion dhe nevojë për një vend, i bie të shpëtohet nga kundërshtari në mazhorancë. Zbardhja e Babale 1 dhe 2 i shërben edhe shpëtimit të PD”, shkruan Balla.

Menjëherë pas këtij postimi ka reaguar deputeti i Partisë Demokratike, Ervin Salianji.

“Për të mbuluar përfshirjet e tua Taulant, Edi Ramës do i duheshin 5 vjet, jo 5 muaj, si në rastin e vëllait Agron, për të falsifikuar e prishur provat. Ti nga “furra” jote për 6 ditë nxorre tabulate telefonike “të skaduara”, por ato nuk bindin dot as miqtë e tu të krimit! Sot është dita për të thënë, nuk keni parë gjë akoma”, thotë deputeti i selisë blu./abcnews.al

taulant-balla-2.jpg
G. P.15:38 | 07/10/2018

Ndaj kërkesës së opozitës ka reaguar kryetari i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla.

“Në Parlamentin Evropian, bazuar tërësisht mbi shpifje, sapo u çua një kamion me baltë për të më mbuluar mua në sytë e partnerëve tanë”, shkruan socialisti Balla i cili thotë gjithashtu se nuk shqetësohet aspak pasi ka vite që përplaset  pa kompromis me këtë llum dhe pret edhe më keq se kaq.

“Po a e meriton Shqipëria këtë baltosje të vazhdueshme!? Ua lë shqiptarëve ta gjykojnë”, shprehet deputeti socialist.

Taulant Balla thotë se ka nderin të bashkëdrejtojë Komitetin Parlamentar të Stabilizim Asociimit BE-Shqipëri prej 5 vitesh dhe se është anëtari i vetëm i tij pa ndërprerje prej krijimit 10 vite më parë. Ai është në pritje të një tjetër kërkese të opozitës, që ka të bëjë me largimin e tij si Kryetar i Komitetit Parlamentar Gjermani-Shqipëri./abcnews.al

EDI-RAMA-KUNDER-TE-GJITHVE-1280x720.jpg
ent ela21:00 | 06/10/2018

Çështja e vajzës nga Fushë Kruja që akuzoi për dhunë djalin e deputetit socialist të zonës, dominoi javën politike që lamë pas me përplasje, akuza e kallëzime reciproke mes mazhorancës e opozitës. Por pati edhe një dimension që u luajt pas kuintave, për ta orientuar atë çështje. Detajet i sjell Mimoza Koçiu me Politika në ABC News.

Viti i gjashtë në pushtet po provohet rraskapitës për Kryeministrin. Sistematikisht njerëz pranë tij vihen në qendër të akuzave të forta publike.

Rasti i vajzës nga Fushë-Kruja që paditi djalin e deputetit socialist të zonës për dhunë ndaj saj, ndërsa një nënkomisar akuzoi për ndërhyrje e favorizim nga mazhoranca për këtë rast, nuk po rezulton çudia që zgjat tre ditë, pavarësisht një impenjimi të qartë, për ta sfumuar, e konsideruar si konspiracion të opozitës ndaj qeverisë.

E për të orientuar vëmendjen diku tjetër, në debat po hidhet edhe audiopërgjimi i Babales i publikuar 4 muaj më parë nga PD, e madje edhe paralajmërimi për një paketë antishpifje. Një operacion i gjerë spin-i politik e mediatik, për të kontrolluar debatin publik e orientuar atë.

Po çfarë ndodhi javën politike që lamë pas?

Rexhep Rraja, djali i deputetit socialist të Fushë Krujës Rrahman Rraja, u arrestua dy muaj pas denoncimit të Xhisiela Malokut. Urdhër arresti i prokurorisë u parapri nga dalje intensive publike të SHÇBA, e Policisë së Shtetit, ku përsëritej se policia e kishte bërë punën e vet, ndryshe nga sa deklaronte nënkomisar Nuhu.

PD e konsideroi arrestimin një akt të vonuar, sipas saj i ardhur vetëm pasi nënkomisar Emiljano Nuhu, tashmë në arrati, e bëri publik rastin.

Nga krahu i mazhorancës, peshën publike të reagimit mbrojtës për këtë rast po e mban Kryeministri dhe numri 2 i partisë së tij. Edi Rama e Taulant Balla në dy postime të njëpasnjëshme, akuzuan PD se po bën luftë politike me vajzën viktimë.

Deklaratat mohuese Xhisiela Malokut në studio televizive, të ardhura pas një denoncimi ndaj djalit të deputetit, e ekspertizës mjeko-ligjore të dhunës së konstatuar në trupin e saj, befasuan opinionin publik, që ishte dukshëm në anën e saj si viktimë, e madje një protestë ishte mbajtur para kryeministrisë, për të kërkuar drejtësi në emër të saj.

Në dosjen e prokurorisë ndodhet e dokumentuar me fjalët e saj, një nga rastet flagrante të dhunës që i takon datës 19 korrik.

“Sipas prokurorisë, pasi i ka thyer telefonin, Rexhep Rraja, e ka dërguar në dhomën e hotelit në rrugën e Rinasit. Pasi e ka goditur me shkelma i ka fikur cigaren në trup duke i thënë:  “trego ku do shkosh se do të të vras..ketu”. Referuar dosjes, këto kërcënime i hetuari Rraja i ka vazhduar për pesëmbëdhjetë minuta duke i thënë viktimës “nuk do të të vras, do të të plagos..dua të vuash e jo të vdesësh direkt..”

Edhe me këtë dëshmi në dosje, Gjykata e Krujës la në burg 24 vjecarin Rexhep Rraja për akuzën e përndjekjes, të cilën e mohoi në sallën e gjyqit, duke thënë se kishte patur vetëm një konflikt të momentit me ish të dashurën.

Kryeministri që ndiqte situatën me shumë vëmendje, nuk e vonoi replikën në Twitter. Për të përforcuar qëndrimin se ky rast është një abuzim i PD, paralajmëroi masa ligjore për shpifjen.

Rama ia del ta orientojë vëmendjen drejt mediave, duke i zhvendosur me sukses ndjesitë e publikut për ngjarjen, nga djali i deputetit i paditur për dhunë e i lirë, tek media që e përcjell intensivisht historinë e vajzës.

Por c’ka Rama nuk sqaroi, e bëri Presidenti Meta. Një ditë pas konfirmimit të masës arrest me burg për djalin e deputetit Rraja, konfirmoi se e kishte marrë letrën e nënkomisar Emiljano Nuhut, që denonconte ndërhyrjet e kërcënimet ndaj tij për çështjen ku përfshihej djali i deputetit.

Duhet thënë se çështja e vajzës viktimë të Fushë-Krujës po i reziston traditës së çudisë që zgjat tre ditë. Një tjetër çështje po tentohet të infiltrohet në debatin publik, për të zbehur të parën. Në mbi 4 muaj nga publikimi i atij që njihet si audiopërgjimi i Babales, që implikoi edhe vëllain e ministrit të Brendshëm, është raportuar një maratonë e pashpjeguar për publikun e përcjelljes së materialit për ekspertizë, fillimisht në Itali, e më pas në Britaninë e Madhe, edhe pse vetë Kryeministri, tha se e mori një rezultat brenda 24 orëve.

E kur pikëpyetjet publike rriteshin për mungesën e arrestimit të djalit të deputetit të akuzuar për dhunë, më 26 Shtator rodhi në media se përgjigja e audiopërgjimit nga Britania kishte mbërritur, e po përkthehej.

Përse vallë Km duhej të ishte në dijeni të asaj që do prodhonte ai hetim i prokurorisë së krimeve të rënda? Ky rast flagrant, i shpëtoi panelit që kishte përballë, edhe pse i njëjti kryeministër, pak minuta para asaj deklarate, kishte thënë se ai nuk mund të kishte dijeni për procedurat e prokurorisë së Krujës ku po hetohej djali i deputetit të tij.

Padyshim që ai paralajmërim i Kryeministri, rriti interesin kur prokuroria thirri të premten për të marrë në pyetje për çështjen e audiopërgjimit deputetin demokrat Salianji. U shfaq pa një avokat në krah dhe sqaroi mediat pas dy orësh seancë pyetjesh.

Informacioni hetimor i kryeministrit u vërtetua të shtunën pasdreke. Me kërkesë të Prokurorisë, Gjykata për Krimet e Rënda lëshoi një urdhër arresti për personin që realizoi audiopërgjimin, Albert Veliun, i njohur si “Babalja” për kallëzim të rremë. Kërkesa për masë erdhi pasi akt-ekspertiza britanike konstatoi se audio-përgjimi ishte i montuar, e se në të nuk identifikohet zëri i Geron Xhafajt.

Personi që pretendohej si Geron Xhafaj, dyshohet të jetë Fredi Alizoti, kunati i Albert Veliut. Edhe për të u lëshua një urdhërarresti. Prokuroria akuzon për kallëzim të rremë edhe gazetarin Jetmir Olldashi, e ndaj tij është dhënë masa për detyrim paraqitje. Me tone optimiste erdhi reagimi i Kryeministri, pasi u vërtetua ç’ka kishte paralajmëruar vetë, dy ditë më herët.

/abcnews.al

bbb.png
G. P.18:45 | 04/10/2018

Pasi përfundoi dëshminë e tij rreth 120 minuta në Prokurorinë e Tiranës, Taulant Balla, deklaroi se duhet të marrë fund politika e shpifjes dhe e denigrimit të kundërshtarit. Sipas kreut të grupit të PS, Lulzim Basha, Emiljano Nuhu, Basir Çollaku dhe të tjerë janë një grup i strukturuar dhe të gjitha babalet do të sqarohen.

Kreu i grupit parlamentar të PS, Taulant Balla, ka folur për mediat pas dëshmisë që ka dhënë në prokurorinë e Tiranë për çështjen ‘Xhisiela’. Deputeti u shpreh se kjo është një betejë për të vërtetën dhe se ai mban përgjegjësi për kallëzimet penale që ka depozituar.

“Unë e garantoj opinionin publik sikurse kam thënë që ditën e parë, është një betejë, të cilën unë do ta fitoj jo në interesin tim, por të shqiptarëve, të cilët nuk duan më këtë lloj politike që del një budalla hedh një gur në lum dhe 100 të mençur mezi e nxjerrin”, tha Balla.

Balla u pyet nga prokurorja e Tiranës, Elsa Miha, ku ka dorëzuar tabulatet telefonike, duke vërtetuar sipas tij se nuk ka qenë në Fushë-Krujë në datë 21 Korrik sikur pretendon ish-oficeri Emiljano Nuhu.

Deputeti i PS akuzoi si pjesë e grupit të “strukturuar kriminal”, kreun e opozitës, Lulzim Basha, teksa shtoi se, të gjitha “Babalet” do të sqarohen.

Unë besoj se tashmë kemi një pasqyrë të qartë edhe të një grupi, që unë nuk do të hezitoja ta quaja të strukturuar mes Lulzim Bashës, Emiliano Nuhut, Basir Çollakut dhe persona të tjerë të paidentifikuar, e cila është detyrë e Prokurorisë, të cilët kanë fabrikuar një inskenim të turpshëm për të cilin do të mbajnë përgjegjësi“, u shpreh Balla.

Më herët, Balla kishte kallëzuar në të njëjtën prokurori deputetët e PD-së Edi Paloka dhe Enkelejd Alibeaj. Shkak janë bërë deklaratat e këtyre të fundit të datës 3 Tetor sa i takon çështjes së Xhisiela Malokut./abcnews.al

balla-2-1280x833.jpg
G. P.16:35 | 04/10/2018

Kreu i grupit parlamentar të PS-së, Taulant Balla, ka kallëzuar në prokurori deputetët e PD-së, Edi Paloka dhe Enkelejd Alibeaj. Shkak janë bërë deklaratat e këtyre të fundit të datës 3 Tetor sa i takon çështjes së Xhisiela Malokut. Ky nuk është kallëzimi i vetëm i kreut të deputetëve të PS.

Vetëm javën e kaluar Balla depozitoi një tjetër kallëzim ndaj Lulzim Bashës, Basir Çollakut dhe Emiliano Nuhut. Kallëzimi penal është për veprat penale të “Fyerjes” dhe “Shpërdorimit të detyrës”./abcnews.al

edmond-spaho.jpg
ent ela19:44 | 01/10/2018

I ftuari i dytë në “Mbrëmje në ABC News” me gazetaren Mirela Milori, ishte kreu u grupit parlamentar të PD Edmond Spaho. Diskutimi ishte vazhdimësi e trajtimit të çështjes së dhunimit të Xhisiela Malokut dhe situata e përgjithshme politike në vend.

Sipas Spahos Xhisiela ka denoncar 3 herë dhe akuza e e vënë ndaj Rexhep Rrajës është vetëm për përndjekje, “sa për tu tallur”. Sipas tij kjo nuk është çështje politike dhe se në protestë ai ishte i pranishëm si familjar. “Po përpiqen të manipulohen hetimet”.

Ne lidhje me përfshirjen e Taulant Ballës, Spaho tha se fakti që nuk trgojnë pamjet e kamerave është tregues se deklaratat e Nuhut ishi të sakta. Reagimin e kryeministrit Rama e tregon të “turpshëm”:

“Vajzën e ka përdorur ai për të shpëtuar deputetët e partisë së vet. Në të gjitha rastët ajo ç’ka Rama ka thënë është gënjeshtër. Shteti shqiptar ka pasur probleme sa të duash, por probleme të tilla nuk ka pasur”.

Në lidhje me mospjesmarrjen e PD në parlament, Spaho tha se: “Duhet rrëzuar diktatura e krimit të Edi Ramës. Qytetarët duhet të dalin rrugëve dhe ta rrëzojnë”./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore.


Kontakt

Telefono