taksa

gjonaj-1280x677.jpg
ent ela14:15 | 20/03/2019

Në sektorin e operacioneve doganore të degës Tiranë janë ndërmarrë 13 masa disiplinore nga pezullim për ngritje në detyrë deri në mbajtjen e një të tretës të pagës për një periudhë prej 6 muajsh për punonjësit e kësaj zyre. Janë këto rezultatet e task forcës anti-korrupsion të bëra publike nga ministrja e drejtësisë Etilda Gjonaj./abcnews.al

 

 

kosova-1.jpg
G. P.10:15 | 14/03/2019

Kosova po humb në rrafshin politik ndërkombëtar si pasojë e refuzimit të kërkesave të shtuara nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe vendeve më të fuqishme evropiane për pezullimin e taksës doganore, thonë njohësit e zhvillimeve politike.

Sipas tyre, qasja refuzuese e Kosovës karshi kërkesave ndërkombëtare do të reflektojë negativisht në raport me përkrahjen ndërkombëtare. Taksa doganore që Kosova u ka vënë importeve nga Serbia dhe Bosnjë e Hercegovina, nga SHBA-ja dhe BE-ja po shihet si pengesë për vazhdimin e dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë i cili si qëllim final ka arritjen e një marrëveshjeje gjithëpërfshirëse e paqësore.

Jeta Krasniqi, njohëse e zhvillimeve politike nga Instituti Demokratik i Kosovës, konsideron se si pasojë e mospezullimit të taksës doganore nga ana e Qeverisë së Kosovës, ka nisur tashmë dëmtimi i raporteve të Kosovës me vendet që i konsideronte si mike, por sipas saj, deri në çfarë niveli do të shkojë dëmtimi i këtyre raporteve, mbetet të shihet në vazhdim.

“Ne qëndrojmë para një fakti ku duhet të shohim se si të ruajmë interesin tonë si shtet në kuadër të procesit të dialogut (me Serbinë) si dhe në kuadër të këtij procesi të ruajmë edhe partneritetin tonë me miqtë tanë ndërkombëtar. Çdo veprim të cilin e bëjmë duhet ta zhvillojmë në bazë të një strategjie, për të cilën duhet vazhdimisht ta konsultojmë dhe të marrim mbështetjen e partnerëve tanë ndërkombëtar”, tha Krasniqi.

Ajo thotë se institucionet e Kosovës vendimet që i marrin duhet të jenë të tilla që mos të kthehen kundër vetvetes.

“Ne duhet të shohim që masat tona të cilat i marrim të mos kthehen në kundër produktivitet, por të shohim se si përmes këtyre masave të forcojmë shtetin e Kosovës dhe të forcojmë partneritetin tonë ndërkombëtar. Pra, jemi në një fazë kur ne jemi për herë të parë duke marrë veprime që nuk janë në koordinim me partnerët tanë ndërkombëtar dhe efektet janë të shumëfishta, por ne jemi para një momenti ku duhet të bëjmë vlerësim se si duhet të ecim përpara”, tha Krasniqi.

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, në paraqitjen e tij para mediave ka thënë se nga takimet e fundit që ka pasur me zyrtarët e lartë amerikan, por edhe ata të shteteve të BE-së, është kërkuar nga ai që tarifa doganore ndaj importeve nga Serbia dhe Bosnjë e Hercegovina të pezullohet. Por, përkundër këtyre kërkesave, Haradinaj vazhdon të mbaj qëndrimin se taksa nuk do të do hiqet derisa Serbia nuk e njeh pavarësinë e Kosovës.

Jehona Lushaku-Sadriu, politologe dhe njohëse e integrimeve evropiane, thotë për Radion Evropa e Lirë se duhet të behet një analizë dhe të shihet se a është arritur rezultati i taksës dhe cilat mund të jenë në të ardhmen veprimet e reja.

“Në përgjithësi Kosova është duke humbur sepse kjo është një kërkesë shumë decidive e bashkësisë ndërkombëtare për ta pezulluar taksën. Mendoj se mungesa e alternativave nga ana e Kosovës i mbyll shumë shtigje sa u takon raporteve më bashkësinë ndërkombëtare edhe mendoj se duhet të gjendet një zgjidhje emergjente që kjo taksë të pezullohet për një kohë dhe të arrihet një marrëveshje”, tha Lushaku- Sadriu.

Përfaqësuesja e lartë e Bashkimit Evropian, Federica Mogherini i tha të martën Këshillit të Sigurimit të OKB-së se “Kosova duhet të heqë tarifën ndaj mallrave serbe dhe të Bosnjës”.

Pasi të ndodhë kjo, Mogherini përsëriti se do të thërrasë menjëherë raundin e ri të dialogut ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit në mënyrë që të arrihet marrëveshja ligjërisht obliguese për normalizimin e plotë të raporteve ndërmjet dy vendeve.

Por, i shpejt ka qenë edhe reagimi i kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj, i cili ka kërkuar të mërkurën nga Përfaqësuesja e Lartë e Bashkimit Evropian, Federica Mogherini që të mos e ndërlidhë vazhdimin e dialogut me taksën doganore që Qeveria e Kosovës ka vendosur ndaj mallrave të Serbisë dhe Bosnjë e Hercegovinës.

Përmes një postimi në Twitter, Haradinaj ka thënë se “dialogu ka dalë nga binarët” para se të vendosej taksa doganore në nëntorin e vitit të kaluar.

“Dialogu kishte dalë nga binarët shumë kohë para se të vendosej taksa. Mungesa e transparencës, inkurajimi i propozimit për shkëmbim territoresh dhe dështimi i zbatimit të marrëveshjeve ekzistuese – këto janë arsyet. Dialogu mund dhe duhet të rikthehet pa u ndërlidhur me tarifën”, ka shkruar Haradinaj.

Dialogu që ndërmjetësohet nga Bashkimi Evropian, ndërmjet Kosovës dhe Serbisë është bllokuar që prej se Kosova vendosi taksën doganore prej 100 përqind.

Ky dialog lehtësohet nga Bashkimi Evropian dhe mbështetet nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Kurse si qëllim kryesor ka normalizimin e raporteve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, si rrugë e domosdoshme që të dy shtetet duhet ta kalojnë në procesin drejt integrimit në Bashkimin Evropian./REL

kosova.jpg
G. P.23:59 | 05/03/2019

Ndërsa presionet për heqjen e taksës ndaj produkteve serbe rriten, kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj ka deklaruar se qeveria e tij mund ta pezullojë atë për një javë, gjithmonë nëse Beogradi tregon gatishmëri për një marrëveshje të pastër me Prishtinën.

Pa praninë e mediave kryetari i Kuvendit të Kosovës Kadri Veseli ka pritur ndaras në takime përfaqësuesen e lartë të zyrës së BE-së në Kosovë Natali Apostolova, ambasadori amerikan në Kosovë Philip Kossnet dhe kryeministrin Ramush Haradinaj. Takimet janë zhvilluar në kohën kur janë shtuar presionet për pezullimin e taksës dhe vazhdimin e dialogut Kosovë Serbi.

Pas mbledhjes së qeverisë kryeministri Haradinaj nuk ka folur në detaje për takimin duke thënë se kanë biseduar vetëm për platformën për dialog e cila do të hidhet në votim në Kuvend  të fund të javës. Ndërsa për taksën ka thënë se mund të pezullohet për 1 javë vetëm atëherë kur janë të sigurtë se e kanë kontratën e njohjes në tavolinë.

Ramush Haradinaj, kryeministër i Kosovës: Ne do të arrijmë në një kontratë finale, që nuk përmban elemente të kontaminuara që është i territoreve të kufijve edhe ekziston mundësia e pezullimit për një javë sa do të diskutohet ajo kontratë mes dy vendeve.

Sipas tij, me taksën nuk po rrezikohet vetëm raportet e Kosovës me SHBA-në por edhe ato të Serbisë me BE-në pasi  Beogradi është shkaktar I ndërprerjes së dialogut. Ndërkohë me tone më të buta ka folur sot presidenti Hashim Thaçi. Nga kazerma “Adem Jashari”, ku edhe u shënua nisja e “Epopesë së UCK-së”, kreu i shtetit ka ftuar për bashkim të spektrit politik, ngase sipas tij, të bashkuar edhe miqtë na duan më shumë.

Hashim Thaçi, president i Kosovës: Të bashkuar si popull dhe institucione kemi energji që të bëjmë hapa gjigandë. Të bashkuar miqtë do të na përkrahin edhe më shumë.

Në fund të javës në Prishtinë do të qëndrojë ndihmës sekretari amerikan i Shtetit, David Hale ndërsa javën e ardhshme dy këshilltarë të kancelares gjermane Angela Merkel./abcnews.al

47718726_303.jpg
ent ela15:58 | 01/03/2019

Delegacioni amerikan i Këshillit Kombëtar të Sigurisë kërcënoi me heqjen e trupave amerikane nga KFOR-I në rast s’e nuk pezullohet taksa e vendosur ndaj produkteve serbe. Kryetari I Kuvendit Kadri Veseli tha se nuk do të lejojë  që të prishen raportet me Shtetet e Bashkuara të Amerikës. 

Mundësia e tërheqjes së trupave amerikane të KFOR-it nga Kosova është diskutuar në takimet që zyrtarët e lartë amerikanë patën dy ditë radhazi me institucionet e Kosovës.

Këtë e konfirmoi bashkëkryesuesi i ekipit negociator për dialog me Serbinë Shpend Ahmeti, në një emision në Klan Kosova.

“Nuk është qëndrim zyrtar që ti tërheqin ushtarët, megjithatë janë përmendur si masa që duhet të ndërmerren nëse kjo çështje fillon me eskalu…”.

Ndërsa kryeministri, Ramush Haradinaj ka thënë se ushtarët amerikan nuk largohen nga Kosova për shkak të taksës.

Edhe kryetari i parlamentit të Kosovës Kadri Veseli ka thënë sot se baza amerikane Bondsteel do të qëndrojë në Kosovë.

“ShBA-ja është partneri më i sigurt dhe besnik i Kosovë. Janë ide të çoroditura nëse mendohet se nga ShBA-ja do të vij rrezik për shtetin e Kosovës, janë njerëz të pa mençur dhe të paditur.…do të qëndrojë baza në Bondsteel, do të jemi ma të mençur për me pas prezencë të bizneseve amerikane. Po merremi me vetveten po edhe ju po ja boni pak hairin”.

 Zyrtarët e lartë amerikanë kanë qëndruar në Beograd e Prishtinë tri ditë radhazi në përpjekje për pezullimin e taksës dhe vazhdimin e dialogut me Serbinë.

Në qëndrimin zyrtar të tyre pas të gjitha takimeve është thënë se kërkohet me urgjencë pezullimi i taksës dhe vazhdimi i dialogut Kosovë Serbi./abcnews.al

ERISA-MOGHERINI-1280x720.jpg
ent ela19:19 | 18/02/2019

Shefja e Politikës së Jashtme të BE, Federika Mogerini ka deklaruar lidhur me dialogun Kosovë-Serbi se topi për mbajtjen e raundit të ardhshëm ndodhet në fushën e Prishtinës. Sipas Mogerinit, i takon qeverisë së Kosovës të krijojë kushtet e duhura për vijimin e procesit, që nënkupton heqjen e taksës për produktet serbe.

Përfaqësuesja e lartë për politikën e jashtme dhe të sigurisë së Bashkimit Europian, Federica Mogherini deklaron, se nuk ka raund të ri pa heqjen e tarifave 100% për importin e mallrave nga Serbia dhe Bosnja. Por Mogherini shprehet e gatshme, qe sapo të hiqen tarifat, të vijojë me negociata intensive maratonë nga një javë deri në tre muaj  për të arritur një marrëveshje për normalizimin e marrëdhënieve midis Prishtinës dhe Beogradit.

Federica Mogherini, shefja e diplomacisë europiane:  “Dialogu nuk ishte në axhendën e sotme. Mund t’ju them atë që kam bërë të qartë disa herë publikisht. Raundet e dialogut nuk zhvillohen nëse nuk marr një inisiativë për t’i thirrur ato. Dhe nuk do të mbledh palët për një raund tjetër derisa kushtet të jenë plotësuar. Dhe që këto kushte të plotësohen, pres që autoritetet e Kosovës të heqin, t’i pezullojnë apo t’i rrëzojnë tarifat me 100% për importin e mallrave nga Serbia dhe Bosnja. Deri atëherë, nuk shoh premisa për një raund të sukseshëm të dialogut. Kur kushtet të përbushen, jam gati jo vetëm të thërras një raund të ri dialogu menjëherë të nesërmen e vendimit, por t’i kyç palëtt për një javë, një muaj apo tre muaj. Jam e sigurtë që ne mund të përfitojmë nga një klimë pozitive nëse arrijmë një vendim gjithpërfshirës dhe të detyrueshëm ligjor për normalizimin e plotë të marrëdhënieve midis Prishtinës dhe Beogradit. Jam në pritje të plotësimit të kushteve. Nuk kam parë lëvizje në këtë drejtim”.

Këtë deklaratë, shefja e diplomacisë europiane e ka bërë në një konferencë për shtyp pas takimit të ministrave të jashtëm të Bashkimit Europian të mbledhur në Bruksel: Ministrat e jashtëm të Bashkimit Europian kanë diskutuar rreth çështjeve të nxehta të politikës së jashtme, si situata në Venezuelë, Zimbabëe, Iran dhe Siri. /abcnews.al

 

haradinaj-1-1280x604.jpg
ent ela16:05 | 18/02/2019

Në një moment që presioni ndërkombëtar vazhdon, kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj, këmbëngul gjithnjë e më shumë në qëndrimin e tij duke thënë se taksa ndaj Serbisë nuk do të hiqet dhe se vendi i tij nuk ka toka dhe kufij për të shkëmbyer.

Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj, ka ripërsëritur dhe njëherë më shumë qëndrimin e tij për sa I përket taksës së vendosur ndaj Serbisë duke thënë se ajo nuk do të hiqet.

Gjatë homazheve në varrezat e dëshmorëve në qytetin e tij të lindjes Gllogjan, kreu I ekzekutivit përsëriti se askush nuk duhet të përpiqet që të shfuqizojë vendimin të cilin Qeveria e ka marrë në mënyrë unanime muaj më parë.

Për sa i përket apelit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës për heqjen e taksës, Haradinaj replikoi duke thënë se vetë Uashingtoni ndërmerr masa të tilla. Ai thekspo se kreu i Shtëpisë së Bardhë vendos tarifa për shumë ekonomi dhe vende, ndërton mur me Meksikën.

Haradinaj tha se taksa do të qëndrojë deri sa Serbia të njohë Kosovën si shtet të pavarur.

Në përfundim të fjalës së tij ai tha se Serbia nuk duhet të vendosë kushte të njëpasnjëshme për hir të dialogut, dhe se në mbështetje të qëndrimit të tij ai do të dontë të gjithë parnterët politikë, pavarësisht mendimeve të ndryshme. /abcnews.al

serbia.jpg
G. P.22:20 | 14/02/2019

Beogradi zyrtar i ka varur shpresat tek presioni i Shteteve të Bashkuara që Kosova të heqë taksën për produktet serbe. Ndërkohë, analistët serbë vlerësojnë se bisedimet e ndërmjetësuara nga Brukseli nuk kanë shkuar në drejtimin e duhur.

Serbia është në pritje të efektit të porosive nga SHBA për Kosovën. Krerët e shtetit serb janë shprehur të gatshëm të vazhdojnë bisedimet nëse hiqet taksa. Por, pyetjet se në çfarë forme dhe për çfarë do të ketë bisedime ngelin të hapura. Presidenti serb në njërën anë po përballet me protesta kundër tij dhe ka nisur një kundërfushatë të vizitave në tërë Serbinë. Marko Savkoviç, ekspert për rajonin, thotë se vetëm SHBA tani kanë një ide që duhet të arrihet marrëveshja. Dështimi i dialogut shkon edhe në adresë të BE-së.

Marko Savkoviç, Qendra për politika të veçanta, Beograd: “Ka një paqartësi të madhe për shkak se aktorët kryesorë përballen me probleme të brendshme, pastaj flitet për zgjedhje si këtu në Serbi edhe në Kosovë dhe nuk shoh gatishmëri. Nëse nuk arrihet një zgjidhje këtë vit, për palën serbe do të humbet rasti për një gjeneratë të tërë”.

Kosova dhe Serbia kanë kaluar në faza të ndryshme. Por normalizimi nuk ka ndodhur. Bisedimet teknike fillimisht sollën shpresë dhe më pas evoluan. Incidente të shumta dhe pak tolerim. Në fund idetë për kufijtë, interpoli dhe taksa. Stefan Surliç, i lindur në Prishtinë, pedagog tek Fakulteti i Shkencave Politike në Beograd, thotë se është e kot të pritet normalizimi pa bisedime për statusin e Kosovës dhe zyrtarizimin e nivelit të marrëdhënieve Beograd-Prishtinë.

Stefan Surliç, Fakulteti i Shkencave Politike, Beograd: “Nuk ka nevojë për vazhdimin e një dialogu teknik në Bruksel pa folur për çështje thelbësore që janë statusi i Kosovës dhe përcaktimi i marrëdhënieve afatgjata mes Serbisë e Kosovës. Pa këto nuk mund të flitet për librat e administratës dhe bashkëpunimin ekonomik, pasi ky aspekt ka dështuar”.

Kosova ka krijuar një grup negociator, por në Serbi nuk është bërë një gjë e tillë. Serbia shpreson që kritikat nga Uashingtoni në Prishtinë do ta ndihmojnë për taksën edhe pse është shprehur pesimizëm për idenë serbe të quajtur “kompromis”./abcnews.al

haradinaj.jpg
G. P.22:29 | 12/02/2019

Përpjekja e radhës e Shteteve të Bashkuara për të bindur qeverinë e Kosovës të heqë taksën për produktet serbe ka dështuar. Pas takimit të radhës me ambasadorin Filip Kosnet, kryeministri Haradinaj ka përsëritur se taksa nuk hiqet.

As sanksionet e fundit të vëna nga SHBA-ja nuk kanë ndikuar në qëndrimin e kryeministrit Haradinaj për pezullimin e taksës. Haradinaj ka takuar sot ambasadorin amerikan Philip Kosnett, për të cilin tha se ka kërkuar sërish pezullimin e taksës.

Ramush Haradinaj, kryeministër i Kosovës: “Ata sugjerojnë që të pezullohet taksa, që t’i hapet rrugë dialogut. Kemi biseduar edhe tema të tjera bilaterale. Qëndrimi ynë është i qartë, unë dua shumë ta heq taksën, mirëpo është e lidhur me njohjen nga Serbia dhe sugjerimi im është të mos ndërlidhen temat”.

Sipas kreut të ekzekutivit, Kosova është e interesuar për arritjen e një marrëveshjeje me Serbinë, sepse, siç thotë ai, populli është lodhur duke pritur. Lidhur me letrën e gjeneralit të FSK-së Rrahman Rama drejtuar presidentit Hashim Thaçi se po rrezikohet një fond prej 12 milionë dollarësh për FSK-në, kryeministri tha se ai duhet të rrijë sa më larg nga mediet.

Ramush Haradinaj: “Gjeneralin Rama e kam koleg, sa me pak që del në media aq më mirë është. Nëse e ka zor me mbajt ushtrinë është ndonjë djalë i ri që mund ta marrë këtë detyrë. Kur ishte Gjykata Speciale nuk mërziteshin për Amerikën”.

Vendimi i qeverisë për taksën do të ndikojë edhe në mënyrën e vazhdimit të angazhimit të NATO-s në Kosovë. /abcnews.al

BASHA-NE-VORE-1280x720.jpg
ent ela18:38 | 06/02/2019

Turi i takimeve me qytetarë i kryetarit të PD ka vijuar me Vorën. Lulzim Basha ka dëgjuar për vështirësitë e tyre e i ka ftuar të bashkohen më 16 Shkurt, për të ndryshuar këtë realitet.

Qytetarët e Vorës iu ankuan kryetarit të Partisë Demokratike Lulzim Basha për vështirësitë ekonomike që po kalojnë. Për të rimëkëmbur ekonominë shefi i opozitës iu tregoi se ka një plan.

“Përveç atij për biznesin familjar, biznesin e vogël, nën 140 mln lekë do i heqim nga skema e TVSH, taksa totale do të jetë do jete 0.5% e xhiros  Hapi i parë do ulim çmimn  naftës me 300 lekë, do heqim taksën Rama. Do ulim çmimin e energjisë të paktën 20%. Biznesi vogël, nën 140 mln lekë do i heqim nga skema e TVSH, taksa do të jetë 0.5% e xhiros”.

Zgjidhjet janë tha Basha, por platforma nuk mund të vihet në zbatim, pasi sipas tij procesi politik është bllokuar.

“Patë te Zëri i Amerikës se çfarë ndodh me votën e shqiptarëve dhe ajo maja e ajsbergut është. Vetëm në një çështje që janë janë zbuluar disa minuta përgjim në 4 qarqe ka dalë që është vjedh vota. Imagjnoni se çfarë ndodh me gjithë Shqipërinë. Na thanë miratoni kodin, ua them se po të zbatohet ky kod elektoral sot Dako, Tahiri, Balla Gjiknuri dhe vetë Rama do të duhet të ishin prapa hekurave”.

Për këtë kryetari i Partisë Demkoratike ftoi qyetarët t’i bashkohen në protestën që opozita do të zhvillojë në Tiranë më 16 shkurt.

“Nuk ka për të patur asnjë marrëveshje me Edi Ramën. Ai duhet dhe të largohet një orë  e më parë nga karrigia që ka uzurpuar”.

Pas takimit me qytearët në Vorë, Basha mori pjesë në protestën e banorëve të unazës së re në Tiranë. /abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono