takimi

84jeremic-dark.jpg
ent ela12:17 | 04/12/2018

Vuk Jeremiç lideri i opozitës serbe me partinë e Partisë së Popullit, deklaroi se ka prova që Presidenti serb Vuçiç është takuar me Hashim Thaçin në Romë në 4 nëntor të këtij viti. Pikërisht në kryeqytetin Italian të dy vendosën për rritjen e taksës ndaj produkteve serbe.

Aleksandër Vuçiç dhe Hashim Thaçi janë takuar në Romë në 4 nëntor. Deklarata bëhet nga lideri i opozitës serbe Vuk Jeremiç, i cili këmbëngul se e ka mësuar këtë fakt nga burime diplomatike të nivelit të lartë në Bashkimin Europian.

Kryetari i Partisë së Popullit, theksoi se në këtë takim të dy ata vendosën të rrisin taksën për produktet serbe. Jeremiç shtoi se tensionet që vijuan më pas ishin të planifikuar ashtu si është planifikuar që këto tensione të mbahen nën kontroll.

Sipas tij çdo gjë po ndodh në mënyrë për të krijuar një atmosferë paranoje kolektive në Kosovë dhe Serbi. Kjo marrëveshje për korrigjimin e kufijve të duket si mënyra e vetme për të shmangur një luftë të re.

Jeremiç shtoi se ata që luajnë me zjarrin dhe janë takuar fshehtas në Romë dhe në vende të tjera, kanë në plan të krijojnë mbështetje për korrigjimin e kufijve duke frikësuar njerëzit me idenë se po shkojnë drejt luftës.

Edhe pse parashikoi se nuk do të ketë asnjë luftë, lideri i opozitës serbe tha se politikanë të papërgjegjshëm në Kosovë dhe Serbi mund të shkaktojnë çdo situatë.

Jeremiç tha se Aleksandër Vuçiç nuk do të guxojë të firmosë për korrigjimin e kufijve, që do të nënkuptonte njohjen e pavarësisë së Kosovës, duke qenë se me atë firmë do të anëtarësohej dhe në NATO. Ai shtoi se Vuçiç nuk mund të bëjë asnjë hap të tillë pa marrë mbështetjen e populit, të cilin po e manipulon duke thënë se po ruan paqen në rajon. /abcnews.al

FRANCE-SITUATA-1280x517.jpg
ent ela08:30 | 04/12/2018

Kriza që ka përfshirë Francën prej thuajse tri javësh sa vjen e thellohet. Një takim i përfaqësuesve të “Jelekëve të Verdhë” me qeverinë dështoi, ndërkohë që protestës i janë bashkuar edhe fermerët dhe arsimtarët. Presidenti Emanuel Makron po përballet me një situatë të paprecedentë.

Situata në Francë pas protestave të fundjavës vazhdon të jetë e tensionuar dhe përpjekjet për tejkalimin e saj duken të prirura për të dështuar. Të hënën përfaqësuesit e lëvizjes “Jelekët e Verdhë”, të cilët ishin shprehur të gatshëm për të negociuar me qeverinë, njoftuan tërheqjen nga takimi i së martës me kryeministrin Eduard Filip. Zëdhënësja Zhaklin Murod, pjesëtare e të ashtuquajturit krahu i moderuar lëvizjes, deklaroi për mediat se tërheqja nga takimi ka ndodhur për arsye sigurie.

Murod tha se ajo dhe kolegët e saj ndodhen nën kërcënimin e vazhdueshëm të krahut radikal të “Jelekëve të Verdhë” dhe e kanë të pamundur të lëvizin nga banesat e tyre për në zyrën e kryeministrit.

“Në këtë pikë e vetmja rrugëdalje nga kjo situatë është dorëheqja e qeverisë, ose tërheqja e saj nga vendimi për rritjen e çmimit të karburanteve”, tha Murod. Ajo shtoi se pikërisht radikalët janë përgjegjës për dhunën e verifikuar të shtunën dhe shprehu shqetësimin se ajo që nisi si një protestë paqësore po del nga kontrolli. Përveç dëmeve në infrastrukturë, trazirat e fundit kanë dëmtuar edhe ekonominë franceze. Rezervimet në hotele kanë rënë, shitjet po ashtu, ndërsa kompanitë e naftës kanë deklaruar se disa nga stacionet e tyre po mbarojnë rezervat.

Duke dalë nga një takim me kryeministrin Eduard Filip, lideri i opozitës Lorent Vakiez deklaroi se qeveria nuk e ka kuptuar ende thellësinë e indinjimit të opinionit publik. “Ajo çfarë u arrit nga ky takim ishte një debat në Parlament, ndërkohë që neve na duhen veprime konkrete për të qetësuar situatën. Në këto rrethana e vetmja rrugë është ajo që populli francez kërkon: tërheqja nga rritja e taksës së karburanteve”, deklaroi Vakiez. Protestës së “Jelekëve të Verdhë” iu bashkuan të hënën edhe fermerët, që njoftuan nisjen e manifestimeve javën e ardhshme; ndërkohë që disa shkolla të mesme në Francë pezulluan mësimin. Kriza e paprecedentë përbën një sfidë të rëndësishme për presidentin 40-vjeçar të Francës, i cili zhvilloi një mbledhje me anëtarët e kabinetit të tij dhe anuloi vizitën e planifikuar për të mërkurën në Beograd, i cili e ka justifikuar vendimin e tij me argumentin për të luftuar ndryshimet e klimës. /abcnews.al

RAMA-PER-GAZETEN-GREKE-2-1280x695.jpg
ent ela15:38 | 03/12/2018

Një takim i mundshëm pritet të ndodhë së shpejti mes kryeministrit shqiptar dhe atij grek. Konfirmimi erdhi nga kreu i qeverisë Edi Rama gjatë një intervistë dhënë Agjencisë  shtetërore të lajmeve në Greqi, AMPE.

“Grekët e duan Shqipërinë, shqiptarët e duan Greqinë. Pjesa tjetër është vetëm politike”.

Me këto fjalë e ka përmbledhur marrëdhënien e dy shteteve fqinjë kryeministri Edi Rama. Shpjegimin e bëri në një intervistë me drejtorin e përgjithshëm të agjencisë greke të lajmeve, ANA-MPA, në kuadër të konferencës “News agencies vs Fake News”, që e organizoi Agjencia Telegrafike Shqiptare në Tiranë.

 “Është një marrëdhënie historike dhe tradicionale e fqinjësisë dhe, siç gjithmonë ndodh me fqinjët, nuk është gjithçka perfekte. E dimë këtë nga rajoni ynë, me çdo fqinj, qoftë në fshat apo në qytet, ose midis vendeve, është gjithmonë e njëjta marrëdhënie”.

Duke qeshur kreu i qeverisë ia ilustron me shembullin e ndeshjes së futbollit.

 “Mund ta kuptoni plotësisht këtë, nëse shikoni një ndeshje futbolli midis fqinjëve, është si…luftë”.

Megjithatë kryeministrit Rama nuk i ka munguar gatishmëria për të përmirësuar këtë marrëdhënie. Ai ka pohuar gjithashtu edhe mundësinë e një takimi me homologun grek Aleksis Tsipras.

“Pritet të takohemi së shpejti. Nuk e di se ku, në Tiranë apo në Athinë, por pritet të takohemi së shpejti. Jemi në një proces të një dialogu shumë intensiv dhe të diskutimeve për shumë çështje, që mbulojnë shumë vite, si dhe të çështjeve të tjera që kurrë nuk janë shtruar me vullnet të plotë, kurajo dhe vendosmëri për t’i zgjidhur. Unë mendoj se ne jemi shumë afër zgjidhjes së gjithë këtyre çështjeve dhe kjo do të ishte e mrekullueshme”.

I vetëdijshëm është shprehur kreu i qeverisë shqiptare edhe gjërat që nuk janë pozitive por sipas tij më e rëndësishme është që mes popujve nuk ka armiqësi. /abcnews.al

 

TRUMP-TAKIMI-ME-PUTIN-ABCM3T1.mpg_snapshot_00.12-1280x720.jpg
G. P.22:42 | 28/11/2018

Presidenti amerikan thotë se mund të anullojë takimin me homologun rus Vladimir Putin në samitin e G20. Donald Trump thotë se një vendim i tillë mund të merret për shkak të agresionit të Rusisë ndaj Ukrainës lidhur me përshkallëzimin e tensioneve mes dy vendeve.

Takimi mes presidentit amerikan Donald Trump dhe atij rus, Vladimir Putin, i parashikuar të ndodhë në samitin e G20 që fillon të premten në Buenos Airos, mund të mos zhvillohet. Njoftimi është bërë nga vetë kreu i Shtëpisë së Bardhë, i cili në një intervistë për Uashington Post shpjegon se takimi bilateral mund të anullohet për shkak të tensioneve gjithmonë e në rritje mes Moskës dhe Kievit. Dy liderët do të diskutonin për sigurinë, kontrollin e armëve dhe çështje që kishin të bënin me Ukrainën dhe Lindjen e Mesme.

“Me shumë mundësi nuk do ta zhvillojmë. Por pres raportin përfundimtar lidhur me atë çfarë ka ndodhur me Ukrainën në Detin e Zi. Nuk më pëlqen ky agresion dhe nuk duhet t’i pëlqejë as Europës dhe Gjermanisë”, tha presidenti Trump, i cili me gazetën amerikane ka folur edhe për ekonominë dhe ambjentin.
Kreu i Shtëpisë së Bardhë riktheu kritikat për drejtuesin e Rezervës Federale, Jerome Powell, për shkak të politikave të rritjes së normave të interest. “Nuk jam aspak i kënaqur që kam zgjedhur Powell në drejtim të Rezervës Federale”, u shpreh ai duke shtuar se ku institucion është në rrugë të gabuar. Gjatë intervistës për Uashington Post, Trump foli edhe për klimën. “Nuk besoj në ndryshimet klimatike të shkaktuara nga njeriu dhe nuk besoj në opinionin e përkrahur nga shkencëtarët”, thotë Trump, duke refuzuar përsëri konkluzionet e raportit të përpiluar nga vetë administrate e tij. Në këtë raport është dhënë alarmi për pasoja e ngrohjes globale./abcnews.al

RUCI-ME-AUSTRIAKUN-1280x720.jpg
ent ela15:40 | 27/11/2018

Kreu i kuvendit Gramoz Ruçi ka pritur në një takim zyrtar homologun e tij Austriak Volfgang Sobotka. Gjatë konferencës së përbashkët për shtyp kreu i parlamentit austriak shprehu mbështetjen e vendit të tij për integrimin europian të Shqipërisë.

Kreu i Kuvendit Gramoz Ruçi priti në një takim zyrtar homologun e tij austriak Wolfgang Sobotka, në ambientet e Kryesisë. Në përfundim të takimit, konferenca e përbashkët për shtyp rikonfirmoi mbështetjen e Austrisë në procesin e integrimit të Shqipërisë në Bashkimin Europian.

Ruçi: I jemi mirënjohës Austrisë në mbështetjen në reformën në drejtësi dhe një nga kontribuesit më të mëdhenj jo vetëm të Shqipërisë, por të gjithë Ballkanit Perëndimor për integrimuin euroatlantik të tij.

Wolfgang Sobotka: Ka nevojë për përpjekje të mëtejshme për të shoqëruar Shqipërinë dhe vendet e Ballkanit Perëndimor drejt rrugës së anëtarësimit europian. Austria është aty për ta mbështetur Ballkanin, nëse do ketë dëshirë. Ne do punojmë fort që në qershor 2019 të fillojë puna për hapjen e negociatave.

Kreu i Kuvendit Shqiptar njoftoi marrjen e mbështetjes së Austrisë për kandidaturën e vendit tonë për presidencën e OSBE-së në 2020-ën si dhe i komunikoi homologut të tij austriak mbështetjen e Shqipërisë për kandidaturën e Austrisë në grupin rajonal të Europës Perëndimore në OKB në 2027-ën. /abcnews.al

SERBET-PROTESTA-IDRO-ABC-M-4-T-2-HD.mpg_snapshot_00.28-1280x720.jpg
ent ela22:42 | 22/11/2018

Serbët e Kosovës janë ankuar tek presidenti Vuçiç për taksimin 100 për qind të produkteve serbe nga Prishtina. Ndërsa u ka premtuar se do t’i mbrojë, Vuçiç i ka kërkuar minoritetit serb të mos i hedhë benzinë zjarrit. Ndërkohë, analistët kanë paralajmëruar se reagimi i Beogradit mund të çojë në një konflikt të ngrirë.

Me fjalë, si në gjendje lufte. Tensionet në Serbi janë ngritur pas vendimit të Qeverisë së Kosovës. Presidenti serb, Alleksandar Vucic ka takuar një numër të madh të politikës dhe përfaqësuesve serb. Për orë të tëra ka dëgjuar ata. Nga kërkesat për tu mbrojtur me barrikada e deri tek mënyrat për tu furnizuar me ushqime, spitalet e ndihmat humanitare. Presidenti serb u premtoi serbëve se Serbia nuk do ti lë vetëm.

Aleksandër Vuçiç, President i Serbisë: “Kam shfrytëzuar rastin t’i lus serbët të mos bëjnë barrikada betoni apo gjëra që Prishtina mund t’i shfrytëzojë kundër tyre. Kemi folur për furnizime për spitalet dhe për ndihma, por duhet të kemi edhe një plan A, një plan B dhe një plan V”.

Serbët i thanë se nuk mund të jetojnë kështu më në Kosovë. Kanë shprehur frikë nga sulmet dhe njësitet special në veri. Dushan Janjic, nga forumi për marrëdhënie ndëretnike, thotë se Serbia ka mundësi të luftës diplomatike, të gjysëm masave, por edhe një konflikt të ngrirë.

Dushan Janjiç, Forumi për marrëdhënie ndëretnike: “Opsionet e Vuçiç janë: një mekanizëm i viteve ’90, që është shpallja e Asociacionit të Komunave Serbe, si dhe një presion i madh ekonomik dhe në aspektin e sigurisë në ato zona të Kosovës ku Serbia ka ndikim. Kjo nuk është pak, pasi mund ta çojë situatën buzë një konflikti të armatosur”.

Vuçiç i ka quajtur mënyra naciste djegien e prodhimeve serbe dhe të turpshme reagimet ndërkombëtare. /abcnews.al

vucic-sad.jpg
ent ela13:04 | 16/11/2018

Presidenti i Serbisë është ankuar tek ambasadori amerikan në Beograd lidhur me taksën e vendosur nga Kosova për mallrat serbe. Ndërsa diplomati i SHBA-ve u kërkoi palëve që të vazhdojnë dialogun dhe të arrihet një marrëveshje përfundimtare.

Presidenti serb Aleksandër Vuçiç u takua me ambasadorin e SHBA në Beograd Kyle Scott, me të cilin bisedoi mbi marrëdhëniet dypalëshe, bashkëpunimin ekonomik dhe dialogun midis Beogradit dhe Prishtinës. Kreu i shtetit serb përsëriti ankesën e tij se Prishtina, duke futur taksa mbi mallrat nga Serbia dhe Bosnje Hercegovina, shkeli Marrëveshjen e Tregtisë së Lirë në Evropën Qendrore.

Ndërsa nga ana tjetër, ambasadori Scott i ka bërë thirrje Beogradit dhe Prishtinës të tregojnë fleksibilitet në arritjen e një zgjidhjeje që do të kontribuonte në stabilitetin rajonal dhe vazhdimin e dialogut. Diplomati amerikan deklaroi pas takimit me Vuçiç se ata diskutuan nevojën për një udhëheqje të guximshme në dialogun me Prishtinën. “Takimi i shkëlqyer me presidentin Vuçiç gjatë të cilit kemi diskutuar nevojë për një udhëheqje të guximshme në dialogun e vazhdueshëm me Prishtinën, në mënyrë që të arrihet një marrëveshje gjithëpërfshirëse për normalizimin”, shkruan Scot në llogarinë e tij në Twitter.

Ndërkohë, më herët kryeministrja Ana Bërnabiç në një intervistë për Dojçe Vele tha se ekziston mundësia që deri në vitin 2025, Serbia të nënshkruajë një marrëveshje të qëndrueshme për normalizimin e raporteve me Prishtinën. Ajo e konsideroi shumë të rëndësishëm akordin me Kosovën, pasi sipas shefes së qeverisë serbe, nuk do të ketë anëtarësim në BE pa zgjidhur këtë problem. /abcnews.al

meta-rama.jpg
ent ela16:06 | 04/11/2018

Për më shumë se një orë Kryeministri Rama ka biseduar sot me Kreun e Shtetit Ilir Meta në Presidencë. Ky takim i zhvilluar me kërkesë të kryeministrit Rama, vjen një ditë pas mosdekretimit nga ana e kreut të shtetit të kandidatures së Sandër Lleshit në postin e Ministrit të Brendshëm. Ndërsa kreu i qeverisë njoftoi se do të vijojë komunikimin me Presidentin Meta.

Si një shahist në politikë shkoi vetë në zyrën e presidentit Ilir Meta për të bërë lëvizjen e radhës. Luan për emrin që do të zërë vendin e ministrit të brendshëm në kabinetin e tij.

Në një bisedë kokë më kokë kryeministri Edi Rama dhe presidenti i republikës Ilir Meta kanë diskutuar se cfarë nuk e ka bindur kryetarin e shtetit të mos dekretojë të shtunën kandidatin e propozuar nga kreu I qeverisë Sandër Lleshin.

Pas afro një orë e 30 minuta kryeministri ka lënë institucionin e presidencës. Kanë qenë kryeministria që ka shpërndarë një informacion të shkurtër ku sqaron se takimi u zhvillua me kërkesë të kryeministrit u zhvillua takimi me presidentin e republikës mbi  propozimin për dekretimin e Gjeneral Sandër Lleshit si Ministër i Brendshëm. Bashkëbisedimi ishte i hapur e konstruktiv dhe kryeministri do të vijojë komunikimin me Presidentin e Republikës.

Kjo do të thotë se në fushën e shahut politik kryeministri Edi Rama ka bërë lëvizjen e tij por loja nuk ka përfunduar. Duke iu referuar konceptit që ka kryetari i qeverisë në takimin e së dielës ose i është nënshtruar vendimit të presidentit, ose i ka falur një gur që lëvizja e radhës të jetë shah mat.

Të dyja këto mund të rrëzohen për aq kohë sa kryetari i shtetit nuk ka zgjedhur të luajë të njëjtën lojë me lëvizje fikse por me bindje. Siç është shprehur edhe në mos dekretimin e ministrit Sandër Lleshi kjo kandidaturë nuk e ka bindur. Ky refuzim ka mbetur i paargumentuar dhe vendimi nuk citon bazën ligjore ku është mbështetur.

Në ditët në vijim pritet që edhe presidentit i republikës të thyejë heshtjen dhe të bëjë një sqarim publik për mënyrën se si e lexon ai Kushtetutën e Republikës së Shqipërisë në në cilën thuhet:

Neni 98 1. Ministri emërohet dhe shkarkohet nga Presidenti i Republikës, me propozim të Kryeministrit, brenda 7 ditëve. 2. Dekreti shqyrtohet brenda 10 ditëve nga Kuvendi.  /abcnews.al

putin-conte.jpg
ent ela10:29 | 25/10/2018

Kryeministri Italian Xhuzepe Konte është takuar në Moskë me presidentin rus Vladimir Putin. Kreu i ekzekutivit Italian u shpreh se sanksionet ndaj Rusisë duhen hequr. Ndërkohë mes dy vendeve janë nënshkruar 13 marrëveshje tregtare.

Sanksionet, Siria, Libia, Ukraina dhe të gjitha aspektet e bashkëpunimit dy palësh mes Rusisë dhe Italisë të cilat duhet të shfrytëzohen në maksimum. Në vizitën e tij të parë në Rusi, kryeministri Italian Xhuzepe Konte është pritur shumë ngrohtë nga lideri rus Vladimir Putin në Kremlin.

Presidenti rus u shpreh se priste në të ardhmen më shumë investime nga Italia por dhe në Itali. Jo rastësisht pas takimit me Konten, Putin ka pritur një delegacion sipërmarrësish italianë.

Para konferencës së përbashkët për shtyp u firmosën 13 marrëveshje tregtare mes dy vendeve për një vlerë rreth 1.5 miliard euro.

Presidenti i Rusisë u shpreh ndër të tjera se nëse situate në Damask do të stabilizohet atëherë do të kishte një reduktim të ndjeshëm të emigrantëve që i drejtohen Europës.

Konte nga ana e tij theksoi se sanksionet ndaj Rusisë nuk përbëjnë një qëllim por janë një mjet, i cili duhet tejkaluar. Por për sa i përket vetos italiane në selinë e Bashkimit Europian për rinovimin e sanksioneve, kryeministri italian bëri të qartë se mbështetja ndaj Europës nuk duhej të vihej në diskutim. /abcnews.al

OPOZITA-BOJKOT-BRUKSEL-1280x720.jpg
ent ela22:20 | 15/10/2018

Takimi i 13 i komitetit parlamentar të MSA-së BE-Shqipëri në Bruksel u hap me përplasje midis kryetares së delegaconit, Monica Macovei dhe deputetëve të opozitës. Thelbi i përplasjes ishte bashkëdrejtimi i seancës nga Taulant Balla, mbi të cilin deputë të opozitës konsiderojnë se rëndojnë disa akuza. Ata kanë bojkotuar sallën, ndërkohë që takimi në Parlamentin Europian ka vazhduar pa prezencën e tyre. Raportuesi për Shqipërinë, Knut Fleckenstein i ka ftuar deputetët e opozitës të paraqisin provat në Prokurori, ndërkohë që Monica Macovei ka shprehur keqardhje për bojkotin e opozitës.

Knut Fleckenstein, eurodeputet:  “Unë nuk jam prokuror, nuk jam polic, nuk jam gjyqtar. Ndoshta mund ta besoj se zoti Balla është një djalë i keq, ose jo. Mund të besoj të tjera histori, ose jo. Ajo për të cilen kemi nevojë janë provat. Ne kemi nevojë për prova dhe Prokuroria ka nevojë për prova. Nëse ka diçka, atëherë Partia Popullore ka krejtësisht të drejtë sëbashku me partinë demokratike dhe do të na duhet të komunikojmë se si do përballemi me këtë. Kërkesa ime për Partinë Demokratike është të bëjnë punën e tyre. Të shkojnë në Prokurori për të siguruar se të gjitha historitë që marr me shkrim ose me zë do trajtohen seriozisht dhe nëse ka diçka të vëretetë, ju mund të jeni të sigurtë se jo vetëm raportuesi, port ë gjithë kolehët do ta trajtojnë çështjen si duhet. Nuk është se nuk ju besojmë, por nuk na lejohet t’ju besojmë nëse s’e filloni procedurën normale. 

Monica Macovei, eurodeputete: Koha kur gabimet e një pale mbroheshin nga grupimet e tyre simotra europiane ka marrë fund. Grupimet ose partitë paneuropiane nuk mund të mbulojnë gabimet e partitve të një shteti joanëtar ose edhe të një shteti anëtar kur ato janë kundër vlerave europiane, kur ato dhunojnë shtetin ligjor, bojkotojnë parlamentin. Ne flasim për dialog politik konstruktiv. Ku është? Pse braktisje që në fillim me një deklaratë të shkruar paraprakisht?

Pasi kanë vlerësuar fillimin e zbatimit të reformës në drejtësi, përfaqësues të Komisionit Europian dhe aksionit të jashtëm të Bashkimit Europian kanë vendosur theksin te përpjekjet që duhet të bëë Shqipëria për përmbushjen e 5 kritereve për hapjen e negociatave të anëtarësimit në BE

 Clive Rumbold, EEAS: “Mos harrojmë kriteret e tjera të reformës së drejtëisë që janë të rëndësishme për shtetet anëtare  po fillon të ofrojë rezultatet e tij të para. Organet e reja të sistemit të drejtësisë duhet të ngrihen sa më shpejt të jetë e mundur siç është parashikuar në Kushtetutë Siç u nënvizua edhe nga përfaqësuesi i Komisionit Europian,zoti Kalen, shkolla e magjistraturës është thelbësore për ta bërë sistemin efikas. Edhe pse reforma e drejtësisë luan rol të rëndëisshëm në luftën kundër krimit të organizuar, ne duam të shohim  më shumë aksion dhe gjurma provash në luftën kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit dhe duam t’i shohim ato tani. Gjithashtu kërkohet reforma zgjedhore përmes zbatimit të rekomandimeve të ODHIR. Reforma të tjera si ajo e pronave, çështja e të drejtat e njeriut dhe çështja e minoriteteve janë gjithashtu të rëndësishme.

Takimet parlamentare në kuadrin e marrëveshjes së stabilizim-asocimit kanë njohur shpesh debate të ashpra midis deputëtevë të mazhorancës dhe opozitës dhe delegacionit të Parlamentit Europian dhe kanë mbaruar disa herë edhe pa deklaratë të përbashkët. /abcnews.al

Gazetare e ABC News: Erisa Zykaj

 

 


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono