takimi

aleksander-vucic.jpg
ent ela20:33 | 22/08/2019

Presidenti serb Aleksandër Vuçiç deklaroi gatishmërinë e tij për të firmosur një marrëveshje me Kosovën  nga e cila nuk do të kishte as fitues e as humbës. Analistët në Beograd thonë se takimi i tij me Sekretarin amerikan të Shtetit, Majk Pompeo, konfirmon se roli i Amerikës për zgjidhjen e problemit po bëhet vendimtar dhe se presidenti Vuçiç po përgatit publikun për njohje reciproke. 

Takimi i presidentit serb Aleksandar Vuçiq me Sekretarin amerikan të Shtetit, Majk Pompeo, në Nju-Jork sipas analistëve në Beograd, është sinjal se Serbia dalëngadalë po ndryshon qëndrimin ndaj Kosovës. Gazetari i njohur Boshko Jakshiq argument për këtë  merr deklaratën e Vuçiqit, menjëherë pas takimit, se kur është fjala për zgjidhjen e çështjes së Kosovës ‘nuk është i rëndësishëm çmimi politik që do të paguhet’.

“Kjo më flet se ky është vazhdim i procesit të përgatitjes së publikut në Serbi për një zgjidhje që mund të çojë drejt njohjes së ndërsjellë. Pra duket ashiqare se platforma politike e Beogradit ka ndryshuar dhe ka avancuar deri në pikën sa të mendohet për njohje”– ka deklaruar Boshko Jakshiç për televizionin e pavarur serb N1.

Presidenti Aleksandar Vuçiç, ndërkaq në një intervistë të gjatë për seksionin serb të Zërit të Amerikës nuk e ka fshehur se gëzon mbështetjen si të Amerikës, ashtu edhe të Evropës, për shkak se, sikurse thotë, ata e dijnë se ‘është njeri për të cilin ‘kompromisi nuk është disfatë’:

“Mund të bisedojmë për gjithçka, vetëm nëse fjala është për kompromis, por që shqiptarët të fitojnë gjithçka, e Serbia të mos marrë asgjë – firmën time nuk do e merrni kurrë. As mbështetjen time nuk do ta keni për këtë. Në këtë moment jam President I Serbisë, mbase e gjeni dikën tjetër që do të dëshirojë ta pranojë këtë pa kurrfarë kompromisi, duke ndjekur vetëm ultimatumet. Prandaj kam ofruar zgjidhje kompromise”– i tha Vuçiç seksionit serb të Zërit të Amerikës, duke lënë të kuptohet se në takim me Sekretarin amerikan të Shtetit, por edhe me Metju Palmerin, një ndër ndihmësit e tij, si dhe me Dajmon Uillsonin kishte biseduar për modalitete të ndryshme të kësaj zgjidhjeje kompromise, jo vetëm për demarkacionin, por edhe për Doktrinën e Hallsteinit për njohjen e qeverive, shembullin e dy Gjermanive.

Eduard Jozzef, ligjërues në Universitetitn Xhon Hopkins të Uashingtonit ndërkaq thotë se e mira e takimit për rifillimin e dialogut është se Sekretari i Shtetit nuk ka folur me gjuhën e Xhon Boltoit, Këshilltarit të Sigurisë Kombëtare të Shtëpisë së Bardhë se Shtetet e Bashkuara të Amerikës do të mbështesin çfarëdo zgjidhjeje për të cilën merren vesh Serbia dhe Kosova: Do të duhej të  qëndrojnë larg zgjidhjeve të rrezikshme e të debatueshme,-ka thënë Xhozef. Analistët në Beograd vlerësojnë se aktualisht, duke marrë parasysh ndikimin e Uashingtonit mbi Prishtinën, por dhe kontaktet intensive të administrates amerikane me palën serbe duket se roli i Amerikës për arritjen e Marrëveshjes Kosovë-Serbi ka për të qenë vendimtar. /ABC News Albania 24/7

68868590_933020267031746_2935644575273844736_n_1000x0.jpg
ent ela15:20 | 21/08/2019

Sekretari amerikan i Shtetit, Majk Pompeo, u takua të martën në Nju Jork me Presidentin e Serbisë. Aleksandër Vuçiç. Pompeo u shpreh se normalizimi i marrëdhënieve me Kosovën do të forcojë qëndrueshmërinë dhe përparimin e Serbisë, Ballkanit Perëndimor dhe komunitetit transatlantik.

Sipas zëdhënëses së Departamentit të Shtetit, Sekretari Pompeo i bëri thirrje Serbisë të përqëndrohet në synimin e saj strategjik, atë të anëtarësimit në Bashkimin Evropian, duke përshpejtuar reformat e brendshme dhe rifilluar bisedimet me Kosovën për arritjen e një marrëveshjeje gjithëpërfshirëse drejt normalizimit të marrëdhënieve që ka në qendër njohjen e ndërsjellë.

Ndërkaq, presidenti i Serbisë ka bërë të ditur se në takim e ka lutur sekretarin Pompeo që administrata amerikane të përpiqet që të ndikojë mbi shqiptarët e Kosovës që të heqin tarifat ndaj mallrave serbe, si parakusht për vazhdimin e negociatave.

“Fola dhe për atë se Serbia është e gatshme, pa marrë parasysh axhendën e brendshme politike edhepse kjo nuk i sjell pikë askujt nga pushteti në Serbi dhe në Serbinë Qendrore, në çdo moment – me t’u hequr tarifat, të shkojë në dialog të hapur me shqiptarët.  Nuk është i rëndësishëm çmimi politik  që duhet të paguhet, ndërsa njerëzit në vendin tonë kanë veshë goxha të ndjeshëm. Nuk duan të dëgjojnë gjëra që kanë lidhje me realitetin- por më shumë atë që ka lidhje me mitet tona”- deklaroi Vuçiç për Zërin e Amerikës pas takimit  me Sekretari amerikan të Shtetit, Mike Pompeo, duke shprehur gatishmërinë serbe për negociata nga të cilat të dyja palët do të dilnin të kënaqura dhe që kjo zgjidhje të ishte e qëndrueshme. Sipas tij, me qëllim të zgjidhjes së problemeve të rajonit lipset një angazhim edhe më i fuqishëm i Amerikës.

“Kam dëshirën dhe shpresën që edhe amerikanët, po ashtu e kuptojnë, se nga marrëdhëniet tona në Ballkanin Perendimor, mes serbëve dhe shqiptarëve ,si dy popuj më të mëdhenj varet e ardhmja e këtij rajoni. Sa më pare që ne të gjejmë një marrëveshje aq më shumë kemi për të siguruar një të ardhme më të mirë për të gjithë njerëzit”– deklaroi Vuçiç.

Zëdhënësja e Departamentit amerikan të Shtetit ka bërë të ditur se Sekretari Pompeo ka ritheksuar se edhe Serbia edhe Kosova duhet të shmangin provokimet që pengojnë procesin e normalizimit të marrëdhënieve dhe të bashkëpunojnë me njera-tjetrën në frymën e kompromisit dhe qëndrimeve fleksibël të nevojshme për arritjen e një marrëveshjeje për normalizim të marrëdhënieve. /ABC News Albania 24/7

KRYEMINISTRJA-DANEZE-TRUMP.mpg_snapshot_00.01-1280x720.jpg
ent ela12:55 | 21/08/2019

Çështja e Groenlandës tashmë ndërhyn dhe në marrëdhëniet diplomatike mes Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Danimarkës. Presidenti amerikan Tramp anuloi takimin e parashikuar prej dy javësh me kryeministren daneze, pasi kjo e fundit nuk pranon të flasë për shitjen e ishullit.

Presidenti amerikan Donald Tramp vendosi të shtyjë në një datë të pacaktuartakimin e programuar me kryeministren daneze Mete Frederiksen pasi kjo e fundit e cilësoi absurd propozimin e kreut  të shtëpisë së bardhë për  të blerë Groenlandën. Tramp e mori këtë ide nga një bashkëpunëtor i tij, i cili i tha se si Danimarka e ka të vështirë të financojë me 457 milion euro në vit, ishullin. Nga këtu lindi ideja për t’i sugjeruar Kopenhagenit blerjen e tij.

Që nga atëherë Presidenti Amerikan nisi të fliste për perspektivën e blerjes së Groenlandës, në shumë raste. Disa nga këshilltarët e tij janë dakord me të duke theksuar avantazhet ekonomike të një blerje të tillë, duke përbërë një trashëgimi të ngjashme me blerjen e Alaskës nga Rusia në vitin 1867.

Me anë të një mesazhi në Tuiter Tramo shkruan se Danimarka është një vend shumë i veçantë por pas deklaratave të kryeministres daneze, e cila nuk ka asnjë interes për të diskutuar për blerjen e Groenlandës, ai ka vendosur të shtyjë takimin në një datë tjetër.

“Duke u treguar kaq e drejtpërdrejtë, kryeministrja kurseu shumë shpenzime dhe impenjim si nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës ashtu dhe nga Danimarka. E falenderoj dhe mezi pres takimin tonë në të arhmen,” përfundon Tramp.

Ndërkohë gjatë takimit të tij në Shtëpinë e Bardhë me presidentin rumun Johanis, Tramp u shpreh se hebrenjtë që votojnë për demokratët kanë një mungesë totale të njohurive dhe besnikërisë. /ABC News Albania 24/7

68868590_933020267031746_2935644575273844736_n_1000x0.jpg
ent ela10:20 | 21/08/2019

Gjatë takimit me presidentin e Serbisë Aleksandër Vucic në Uashngton, Sekretari Amerikan i Shtetit Majk Pompeo kërkoi ri[fillimin e dialogut me Kosovën. Ai theksoi se njohja reciproke duhet të vijë në bazë të normalizimit të marrëdhënieve mes dy vendeve.

Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo, u takua të martën në Nju Jork me Presidentin e Serbisë Aleksandër Vuçiç.

Përmes një postimi në rrjetin tuitter sekretari Pompeo theksoi se “normalizimi i marrëdhënieve me Kosovën do të forcojë qëndrueshmërinë dhe përparimin e Serbisë, Ballkanit Perëndimor dhe komunitetit transatlantik”.

Sipas zëdhënëses së Departamentit të Shtetit, Sekretari Pompeo i bëri thirrje Serbisë të përqëndrohet në synimin e saj strategjik, atë të anëtarësimit në Bashkimin Evropian, duke përshpejtuar reformat e brendshme dhe rifilluar bisedimet me Kosovën për arritjen e një marrëveshjeje gjithëpërfshirëse drejt normalizimit të marrëdhënieve që ka në qendër njohjen reciproke. Sipas zëdhënëses, Sekretari Pompeo ritheksoi që të dyja palët duhet të shmangin provokimet që pengojnë procesin e normalizimit të marrëdhënieve dhe të bashkëpunojnë me njera tjetrën në frymën e kompromisit dhe qëndrimeve fleksibël të nevojshme për marrëveshjen.

Presidenti serb, nga ana e tij u shpreh se kishte lutur sekretarin amerikan të shtetit që “administrata amerikane të përpiqet, ndonëse këtë e ka bërë edhe deri tani, më fuqishëm që të ndikojë mbi shqiptarët e Kosovës që të heqin tarifat” ndaj mallrave serbe.

Ai tha në programin në gjuhën serbe të Zërit të Amerikës se me sekretarin Pompeo bisedoi edhe “për rëndësinë e mbrojtjes së kishave e manastireve në Kosovë” dhe se Serbia është e gatshme “pavarësisht nga politikat e brendshme në Serbi që në çdo çast të fillojë bisedime të hapura politike me shqiptarët.

Bisedimet janë bllokuar që nga nëntori i vitit të kaluar kur qeveria e Kosovës vendosi tarifa prej 100 për qind ndaj mallrave serbe në shenjë kundërshtimi ndaj, siç është thënë, qasjes agresive të Beogradit ndaj shtetësisë së Kosovës. Beogradi kushtëzon rifillimin e bisedimeve me heqjen e tarifave.

Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian i kanë bërë thirrje qeverisë së Kosovës që të pezullojë tarifat për t’u hapur rrugën bisedimeve. Por qeveria e Kosovës i ka rezistuar trysnisë ndërkombëtare.

Aktualisht Kosova ka një qeveri në dorëheqje, pasi më 19 korrik kryeministri Ramush Haradinaj paraqiti dorëheqjen e pakthyeshme meqë u thirr për t’u marrë në pyetje nga Prokuroria e Posaçme për krime lufte me seli në Hagë. /ABC news albania 24/7

4095BAEB-CD53-40D6-947D-8FDCF1C1BFC9_w1023_r1_s.jpg
ent ela11:15 | 28/07/2019

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron tha se e ka ftuar homologun e tij rus, Vladimir Putin për bisedime muajin e ardhshëm.

Bisedimet pritet të mbahen në kështjellën Breganco, që gjendet në brigjet e Detit Mesdhe.

Macron tha se do të takohet me Putinin më 19 gusht, vetëm disa ditë përpara se të jetë nikoqir i samitit të G7-ës.

Presidenti i Francës tha se bisedimet me Putinin do të mbahen në kështjellë, pasi sipas tij, një ambient i tillë mundëson “që të punohet në izolim… dhe pritjen e liderëve të huaj, ashtu siç do të bëj pas disa javësh me Vladimir Putinin”.

Agjencia e shtetërore e lajmeve ruse TASS raportoi se Kremlini ka konfirmuar se po bëhen përgatitjet për vizitën e Putinit në Francë.

Udhëheqësit e shtatë vendeve më të zhvilluara të botës pritet të takohen në qytetin francez Biarritz. Samiti do të nisë më 24 dhe do të përfundojë më 26 gusht.

Franca a presidencën e G7 këtë vit. Në këtë grup po ashtu bëjnë pjesë Britania, Kanadaja, Gjermania, Italia, Japonia dhe Shtetet e Bashkuara.

Ky grup më herët quhej G8 dhe bënte pjesë edhe Rusia, por u përjashtua nga ky grup pas aneksimit të gadishullit ukrainas të Krimesë. /REL

lulzim-basha-9.jpg
ent ela17:16 | 18/07/2019

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha ndodhet për një vizitë zyrtare në Vjenë. Lajmin e ka bërë të ditur përmes një komenti në tuiter ku tregon se ka takuar përfaqësuesit e lartë të OSBE.

“Ndamë shqetësimin për krizën dhe qëndrimin e pandryshuar të Opozitës së Bashkuar: zgjedhje të lira e të ndershme me një qeveri tranzitore pa Edi Ramën, që garanton lirinë e votës dhe ndëshkimin nga drejtësia të hajdutëve të zgjedhjeve”  shkruan shefi i selisë blu.

Basha në këtë vizitë shoqërohet nga kryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim Monika Kryemadhi, kryetari i Partisë Republikane Fatmir Mediu dhe kryetari i Partisë Agrare Ambientaliste Agron Duka. /ABC News Albania 24/7

66475977_2369841156395477_6521085541717377024_o-1280x807.jpg
Sej rie13:40 | 11/07/2019

Situata aktuale në Shqipëri dhe kriza kushtetuese e institucionale ishte në qendër të takimit që presidenti Ilir Meta pati sot me delegacionin e komitetit Hebreo-amerikan ne qendër në Nju Jork.

Gjatë takimit, Meta e njohu kreun e këtij komiteti Dejvid Harris, edhe me zgjidhjen që ka ofruar për t’i dhënë fund krizës, që sipas tij është dekreti i 13 tetorit për zgjedhjet vendore, parlamentare dhe të Presidentit nga populli.

“I vetmi ilaç që shëron vendin nga kjo krizë e thellë përfaqësimi dhe legjitimiteti është vetëm respektimi i votës së lirë dhe direkt të të gjithë qytetarëve shqiptarë, dhe pranimi i verdiktit të tyre final nga të gjithë ne”, – u shpreh kreu i shtetit.

Nga ana e tij, Harris ofroi mbështetje për të rritur rolin e diasporës shqiptare në SHBA, me qëllim ndikimin në politikën dhe administratën amerikane./ABC News Albania 24/7

cakajjj.jpg
nev ila15:19 | 07/07/2019

 

Pas Kosovës, edhe Shqipëria anulon pjesëmarrjen në samitin e Procesit të Bashkëpunimit të Evropës Juglindore (SEECP), i cili organizohet nga Bosnje Hercegovina.

Lajmin e ka bërë të ditur Ministri në Detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme Gent Cakaj. Në një postim në Twitter, ministri në detyrë shkruan se trajtimi i Kosovës nga organizatorët, është i papranueshëm.

Cakaj thotë se ky trajtim shkon kundër synimit për të krijuar një atmosferë besimi, marrëdhënie të fqinjësisë së mirë dhe stabilitet. Ministri në Detyrë Cakaj shkruan se nuk mund të ketë bashkëpunim pa trajtim të barabartë.

Qëndrojmë së bashku,” përfundon Cakaj në Twitter.

Një ditë më parë Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi kishte njoftuar se ishte ftuar të merrte pjesë në samit me një shënim shpjegues pranë emrit të Kosovës, në dallim nga shtetet e tjera. Për këtë shkak, Kosova refuzoi ftesën./ABC News Albania 24/7

trump-kim-1280x820.jpg
Sej rie10:00 | 01/07/2019

Takimi mes Donald Trump dhe Kim Jong Un ka zgjuar optimizmin për rifillimin e bisedimeve për çështjen bërthamore. Por pavarësisht situatës pozitive, Uashingtoni insiston se sanksionet duhet të mbeten në fuqi pavarësisht zhvillimit të negociatave.

Sekretari amerikan i Shtetit, Majk Pompeo ka reaguar pas takimit të presidentit Trump me liderin Kim Jong Un në ish-zonën ushtarake mes dy Koreve, duke deklaruar se palët do të rinisin së shpejti bisedimet për çështjen bërthamore. Duke folur për mediat, Pompeo tha se, raundi i ri i negociatave ka gjasa të ndodhë në korrik dhe se përfaqësues të palës koreano-veriore do të jenë diplomatë të Ministrisë së Jashtme. Megjithatë, Pompeo e bëri të qartë përmes një postimi në Tëitter se sanksionet e vendosura ndaj vendit aziatik nga Këshilli i Sigurimit i OKB-së duhet të mbeten në fuqi pavarësisht nëse bisedimet ecin përpara.

“Ne mbetemi të gatshëm të angazhohemi në negociata me Korenë e Veriut, por njëkohësisht mbetemi të palëvizshëm në qëndrimin për implementimin e sanksioneve”, shtoi Pompeo. Donald Trump u bë të dielën presidenti i parë amerikan që shkel në Korenë e Veriut për t’u takuar me liderin e saj Kim Jong Un në ish-zonën ushtarake që ndan dy Koretë.

Takimi ishte një tjetër tregues i afrimitetit mes dy liderëve, që shtrënguan ngrohtë duart dhe shprehën shpresën e tyre për paqe. Megjithatë, sipas mediave amerikane, palët nuk janë aspak pranë ngushtimit të hendekut mes dallimeve të tyre, të vëna në dukje në samitin e Vietnamit në muajin shkurt./ABC News Albania 24/7

edi-rama-5-933x445.jpg
Sej rie10:15 | 27/06/2019

E ndërsa Presidenti Ilir Meta e pret në takim, Kryeministri Edi Rama po zhvillon një takim me banorët e Njësisë Administrative Nr.4 në Tiranë. Nga ky takim Rama ka ironizuar kreun e shteti duke u shprehur se Meta ka marrë drejtimin e opozitës, duke qenë se kjo e fundit tashmë ka dështuar.

“Presidenti ka marrë drejtimin e opozitës, dështon Luli, ndërhyn Iliri. Është fatkeqësi e madhe për institucionin por s’kemi çfarë bëjmë. E thashë unë, erdhi dita që edhe Bujar Nishani të duket si Jefersoni. Habi e madhe. Kur bëmë marrëveshjen atëherë, që atëherë ishte e deklaruar nga të dy palët, edhe më kujtohet të nesërmen që po shkruanim pikat e marrëveshjes, ata të Presidencës na merrni në telefon, na dërgoni letrat me formë të përbashkët që jeni dakord për shtyjen e zgjedhjeve. E kërkonte me shkrim për të bërë këtë ndryshim. Ky tjetri hapni vendin se do hidhem. Edhe i hodhi benzinë zjarrit me atë marrëzinë e çfirmosjes së firmës së vetë. Ju dha një motiv sado absurd po prapë për t’u kapur, këtyre që ‘ne do mbrojmë dekretin’. Sot e ka marrë përgjigjen shumë qartë ajo histori nga Kolegji Zgjedhor edhe është pa të drejtë ankimimi”, tha Rama.

Më tej gjatë bisedës në tavolinë një qytetar e pyet nëse Meta mund të bisedojë me Lulin për të caktuar datë tjetër për zgjehdje.

Kreu i qeverisë tha se  “Mund të bëjë çfarë të dojë, është nul”. Ndërsa gjatë diskutimit ai u pyet në Meta mund të shpërndajë parlamenti, sërish Rama ka theksuar se:  “Ai mund të marri vendim t’i shpalli luftë Amerikës dhe Bashkimit Evropian, po çfarë domethënë kjo. Të gjithë njerëzit e kuptojnë. Pjesa dërrmuese e neverit këtë gjë, pjesa tjetër e kupton por ngaqë është në pozitë tifozlliku thotë hajt mo, por faktikisht është një marrëzi”.

Kujtojmë se mëngjesin e sotëm Presidenti i Republikës Ilir Meta zhvilloi një takim 20 minuta me kreun e PD Lulzim Basha për krizën politike. Ftesa e Presidentit iu adresua edhe Kryeministrit Edi Rama, por ky i fundit e refuzoi me argumentimin se “është në fushatë elektorale”. /abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono