takim

presidentet.jpg
G. P.09:54 | 15/03/2019

Presidenti i Republikës Ilir Meta, gjatë vizitës së tij zyrtare në Baku u prit në një takim të veçantë nga Presidenti i Republikës së Azerbajxhanit Ilham Aliyev. Përveç bashkëpunimit në fushën e gazifikimit dhe atë të turizmit, kryetari i shtetit kërkoi edhe heqjen e vizave për qytetarët shqiptarë.

Falenderimet për bashkëpunimin ishin kryefjalë e takimit të Presidenti Ilir Meta me homologun e Azerbajxhanit Ilham Aliyev. Në tryezën e bisedimeve në Baku, kreu i shtetit shqiptar i paraqiti edhe disa kërkesa.

Zbatimi i suksesshëm i projektit TAP hap mundësi të reja bashkëpunimi, duke përfshirë edhe procesin e ardhshëm të gazifikimit të Shqipërisë bën me dije zyra e shtypit e presidencës.

Presidentët Meta e Aliyev, vlerësuan me shumë interes bashkëpunimin në fushën e turizmit, mundësitë për rritjen e shkëmbimeve tregtare midis dy vendeve dhe nxitjen e takimeve mes dhomave përkatëse të tregtisë.

Presidenti i Republikës kërkoi gjithashtu që të shihej mundësia e heqjes së vizave nga Azerbajxhani për qytetarët shqiptarë, duke nënvizuar se kjo do të lehtësonte lëvizjet dhe kontaktet e drejtpërdrejta mes qytetarëve të të dy vendeve./abcnews.al

klosi-1-1280x741.jpg
ent ela17:15 | 13/03/2019

Shqipëria po rrit kapacitetet ne sektorin e turizmit, por profesionistët e fushës nuk i plotësojnë ato. Profesione me pagesa më të mira se në sektorin publik, garantojnë punë për 7 muaj të vitet. Ministri Klosi i fton prindërit t’i orientojnë fëmijët e tyre drejt arsimimit profesional.

Ministri i Turizmit, Blendi Klosi, u bën thirrje të rinjve të drejtohen drejt profesioneve të hotelerisë dhe turizmit gjatë një vizite në shkollat profesionale të Durrësit, “Beqir Cela” dhe “Hysni Cela”.

 “Që të gjithë hotelierët kanë një shqetësim, sezonin që vjen, një sezon që do të jetë shumë më shumë impenjativ, një sezon që nuk shtrohet më vetëm në 45 ditë, po kontratat në hotelet tona tashmë kanë shkuar në 180 ditë, ka edhe 210 ditë, pra 6 muaj, 7 muaj biznes kërkojnë njerëz të kualifikuar si ju”.

Drejtuesi i Ministrisë së Turizmit, e vë theksin në të ardhurat e larta që kanë të punësuarit në këtë fushë.

“Të gjithë hotelet kanë nevojë për staf të kualifikuar, kanë nevojë për staf të kualifikuar, kanë nevojë për njerëz që shërbejnë, kanë nevojë për njerëz që paguhen shumë më mirë se qoftë edhe po të shkosh në administratë dhe të shërbesh si jurist apo ekonomist në institucionet që drejton ministria e mjedisit apo institucionet e tjera”.

Ministri e mbylli fjalën duke vlerësuar përgatitjen e nxënësve që dalin nga dy shkollat profesionale të Durrësit.

“Të dy shkollat, edhe shkolla “Beqir Çela” edhe shkolla “Hysni Çela” janë shkolla reale, janë shkolla ku djem dhe vajza të reja vijnë dhe marrin një profesion, janë shkolla të cilat prodhojnë njerëz të gatshëm për tregun e punës”./abcnews.al

rama-4-1280x715.jpg
G. P.11:54 | 13/03/2019

Për kreu e qeverisë së Shqipërisë, Edi Rama, Maqedonia e Veriut është një shtet mik dhe i pazëvendësuseshm. Gjatë konferencës së përbashkët për shtyp me kryeministrit Zoran Zaev, Rama tha se ligji për gjuhën shqipet në Maqedoni është një moment historik për vendin. Rama bëri thirrje që të vendet e rajonit, t’i bashkohen modelit që Shqipëria ka nisur me Kosovën, ai i një modeli Schengen mes vendeve të Ballkanit Perëndimor.

“Për ne, Republika e Maqedonisë së Veriut nuk është thjesht një vend fqinj, por një shtet mik dhe strategjikisht i pazëvendëueshëm dhe i patjetërsueshëm, marrëdhënia me të cilin kultivohet përmes parimeve dhe vlerave më të mira që na bashkojnë si dy vende që i përkasin Europës dhe që do jenë së bashku në tryezën e familjes europiane. Ju jam mirënjohës, shqiptarët ju janë mirënjohës për faktin se me një kurajo të pazakontë dhe vizion largpamës çelët rrugën e një harmonie të munguar dhe të domosdoshme në shtetin tuaj mes shqiptarëve dhe maqedonasve. Për ne, seanca e Kuvendit tuaj ku u fol shqip ishte simbolikisht dhe përmbajtësisht një moment historik dhe një arsye me shumë që ne të jemi promotorë të fuqishëm të idesë se integriteti dhe stabiliteti të Maqedonisë së Veriut është interes strategjik i Republikës tonë.

Ne jemi në një moment të veçantë në një moment kur shkojnë në pragun e çeljes së negociatave me BE-në dhe puna e përbashkët që po bëjmë, përvoja e krijuar dhe e bashkëndarë hap pas hapi na ndihmon shumë. Ne kemi nisur një proces me Kosovën, për fat të keq i keqkuptuar tek tuk, kur kemi folur për një model Schengen, por për ne është zanafilla e një procesi që duhet të shtrihet në të gjithë rajonin, por ne kemi dëshira ta materializojmë me fqinjët tanë fillimisht, Malin e Zi dhe Maqedoninë e Veriut me urimin që të gjitha vendet e Ballkanit Perëndimor duhet të jenë në këtë proces dhe kufijtë të jenë po aq fluidë sa vendet e BE-së. Askush nuk na pengon ta bëjmë mes vetes”, u shpreh Rama.

Kryeministri Rama theksoi se edhe pakica maqedonase në shqipëri do gëzojë frytet e bashkëpunimit dhe klimës pozitive mes Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë.

“Dua të rikthehem te ajo që është baza e patjetërsueshme e kësaj miqësisë që ka vetëm mundësinë të forcohet, shqiptarët në Republikën e Maqedonisë së Veriut, miratimi i ligjit për gjuhët dhe nisja e zbatimit të tij, klima ndëretnike e përmirësuar rrënjësisht dhe kalimi nga letrat në vepra falë vullnetit tuaj, janë padiskutim arsye të qenësishme që ne të fuqizojmë çdo ditë këtë marrëdhënie. Padiskutim që kurajoja dhe vullneti për të kthyer falët në vepra e karakterizon lidershipin e sotëm në Maqedonisë së Veriut dhe dakordimi për gjuhën shqipe e shtrirë në përdorimin e saj në nivel të gjerë institucional administrativ është fantastike.

Me të njëjtin angazhim ne do të vazhdojmë. Më vjen mirë që duke vlerësuar vendimin për hapje e konsullatën e nderit në Manastir të konfirmoj vullnetin, dëshirën dhe angazhimin që pakica maqedonase që jeton në Shqipëri të gëzojë absolutisht frytet më të mira të kësaj klime pozitive për të rritur pemën tradicionale të miqësisë që do forcohet dhe është përmbajtësisht strategjike. Kam besimin se përmes këtij bashkëpunimi ne mësojmë shumë dhe mësimet që marrim nga njëri tjetri në çdo aspekt do të na vlejnë më shumë në të ardhmen”, tha Rama./abcnews.al

lulzim-basha.jpg
G. P.12:33 | 02/03/2019

“Takimi i vetëm që kam është ai me qindra mijëra shqiptarë më 16 Mars”. Është kjo përgjigja e kreut të demokratëve, Lulzim Basha, ndaj kryeministrit Rama, i cili një ditë më parë e ftoi liderin e opozitës të dialogonin. Në një deklaratë për mediat nga selia blu, Basha tha se nuk ke me kë të bisedosh dhe nuk mund të vazhdohet me një qeveri të lidhur me krimin dhe që është kapur në flagrancë duke vjedhur vota.

Në përfundim të një takimi që zhvilloi me krerët e degëve të forcës politike që drejton si dhe ata të departamenteve të kësaj selie, kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha i dha përgjigjen e parë, ftesës për t’u ulur në diskutime, të artikuluar për herë të parë nga kryeministri Rama nga nisa e krizës politike në vend.

“Takimi i vetëm që unë kam është ai me qindra mijëra shqiptarë më datën 16 mars në protestën e madhe kombëtare dhe, natyrisht, edhe takimet e tjera para asamblesë së krimit, që ka uzurpuar ndërtesën e Kuvendit të Shqipërisë”.

Problemin e sheh tek mungesa e faktorit politik në palën tjetër i zëvendësuar me atë kriminal e korruptiv sipas Bashës, ndaj…

“Më kë të dialogosh, me Rrajën, me Çyrben apo me Vangjush Dakon? “

Deklaratat e tetë delegatëve të Parlamentit Europian të cilët kauzën Lulzim Bashës ja vunë përkundër integrimit europian duke vulosur çertifikimin e legjitimitetit të qeverisë aktuale edhe sikur të gjitha akuzat e demorkatëve të jenë të vërteta, kryedemokrati i quajti produkt i mos-informimit nga njerëz që krijojnë ide mbi shqipërinë nga ballkonet e tyre luksoze.

“Shqiptarët nuk hanë dhe pinë në pritje luksoze në Rogner, nuk hanë e pinë në përfaqësi diplomatike, jetojnë në kushte shumë të vështira. Detyra jonë është që t’i përgjigjemi nevojave dhe kërkesave të tyre dhe për këtë, jam i bindur, që të gjithë përfaqësuesit e faktorit ndërkombëtar që kanë interesat e vendit tonë në mendje dhe në zemër, dhe duan që Shqipëria të jetë si gjithë Europa, nuk mund të kërkojnë asgjë më pak në raport me qytetarët shqiptarë, sesa ç’kanë për qytetarët e tyre”.

Kandidatët në listat shumë-emërore të opozitës, të cilët duke refuzuar vendimin politik të partive që i kanë kandiduar, kanë nisur rrugëtimin e marrjes së mandatit të deputetit, Lulzim Basha i sheh si produkt i kalbjes së sistemit që për të vërteton se kësaj qeverie i ka ardhur fundi.

/abcnews.al

lulzim-basha-4.jpg
G. P.12:49 | 22/02/2019

Një ditë pas protestës në shesh dhe dorëzimit të mandateve të deputetëve opozitarë në Kuvend, Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, u takua sot në Vjenë me anëtarë të Partisë Popullore Europiane në Asamblenë Parlamentare të OSBE-së. Në qendër të diskutimeve njoftohet të ketë qenë situata politike në Shqipëri, që sipas zyrës së medias pranë selisë blu, është cilësuar shqetësuese nga grupi i Partive Popullore Europiane në OSBE.

Përmes  një postimi në rrjetin social Twitter, ky grupim ka bërë të ditur se raportimi i kreut të Partisë Demokratike të Shqipërisë ka patur në fokus protestat kundër qeverisë socialiste, korrupsionin, trafikun e drogës dhe zhvillimet jodemokratike në vend.

Pjesëmarrës në seancën e posaçme dëgjimore ishin edhe anëtarë të Kongresit dhe Senatit amerikan. Gjatë qëndrimit të tij në Vjenë, kreu i opozitës ka zhvilluar takime edhe me drejtues të tjerë të institucioneve ndërkombëtare, me qëllim shpjegimin e situatës politike në Shqipëri./abcnews.al

5555-2-1280x720.jpg
ent ela17:46 | 21/02/2019

Ndërsa opozita protestonte në Tiranë, një përfaqësues i saj, kreu republikan Fatmir Mediu ishte në një takim të asamblesë parlamentare të OSBE në Vjenë, ku shpjegoi arsyet e protestës kundër qeverisë.

Gjatë fjalës së tij, zoti Mediu nënvizoi se edhe në raportet e OSBE për zgjedhjet e kaluara, ishte theksuar blerja e votës dhe nderhyrja ne procesin zgjedhor e elementëve kriminalë. Këto janë disa nga arsyet e forta, që kanë sjell protesten masive të shqiptarëve kundër Edi Ramës dhe qeverisë të inkriminuar, ka thënë Mediu. Kreu i PR u ndal në nevojën për një Reformë Zgjedhore, me ndihmën dhe mbështetjen e strukturave ndërkombëtare, si kusht i vetëm për një Shqiperi të denjë për familjen evropiane.

Mediu ka kërkuar përfshirjen e Asamblesë Parlamentare e OSBE-së, në kërkesën për zgjedhje të lira dhe të ndershme, luftën kundër krimit të organizuar, korrupsionit në mënyrë që të gjendet një zgjidhja e këtyre protestave, por edhe për diskutimet në lidhje me ndryshimin e kufijve mes Kosovës e Serbisë, çështje që ka ndezur një debat në rajon e jo vetëm./abcnews.al

takim-1.jpg
G. P.11:03 | 21/02/2019

Ndërkohë që opozita proteston përpara parlamentit, kryeministri po zhvillon një takim me kryetarin e Kuvendit Gramoz Ruçi. Mësohet se takimi po mbahet në zyrat e Kryesisë së Kuvendit.

Të mërkurën Këshilli Kombëtar i PD-së vendosi dorëzimin e mandateve. Lulzim Basha, Sali Berisha dhe deputetët e tjerë dorëzuan mandatet e tyre. Këtij vendimi i është bashkuar edhe kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi.

Opozita kërkon dorëheqjen e kryeministrit Edi Rama dhe krijimin e një qeverie tranzitore që do të bëjë të mundur zhvillimin e zgjedhjeve të parakohshme./abcnews.al

luigi-soreca.jpg
G. P.18:25 | 11/02/2019

Kreu i delegacionit të Bashkimit Europian në vendin tonë, Luigi Soreca i ka bërë apel Këshillit të Emërimeve në Drejtësi që të ruajë pavarësinë, në kushtet kur pritet të nisë vlerësimi i kandidatëve që Gjykatën Kushtetuese.

Pas takimit me kreun e këtij këshilli Ardian Dvorani, Soreca ka shprehur mbështetje për punën e institucionit. Nëpërmjet një postimi në Twtiter, Soreca shkruan se mbështetja teknike dhe administrative për Këshillin e Emërimeve në Drejtësi është e nevojshme për realizimin e detyrave të rëndësishme./abcnews.al

sander-lleshaj-1280x621.jpg
G. P.09:28 | 07/02/2019

Ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj, priti një delegacion të përbashkët të dy vendeve të BE-së, Irlandës dhe Finlandës, në të cilin bënin pjesë Ministrja e Shtetit për Çështjet e Europës të Irlandës, Helen McEntee dhe Sekretari i Shtetit në Ministrinë e Jashtme të Finlandës, Samuli Virtanen.

Në përbërje të këtij delegacioni të gjerë nga dy vendet, ishin edhe ambasadorët e vendeve përkatëse në Shqipëri, zyrtarë të lartë nga Ministritë e Jashtme të të dy vendeve dhe ekspertë të çështjeve të Ballkanit dhe zgjerimit të BE-së.

Në fokus të bisedimeve ishin reformat e ndërmarra nga vendi ynë në lidhje me integrimin në BE. Palët diskutuan gjithashtu edhe për rolin dhe punën e Ministrisë së Brendshme në kuadrin e forcimit të kapaciteteve të Policisë së Shtetit me synim integrimin e vendit.

Ministri Lleshaj nënvizoi rëndësinë e hapjes së negociatave këtë vit, si një vazhdimësi e natyrshme e procesit të integrimit europian të vendit e si një shtysë për vazhdimësinë e thellimin e reformave në vend.

Palët diskutuan gjithashtu edhe për mundësinë e forcimit të bashkëpunimit dypalësh dhe evidentuan fusha ku ky bashkëpunim mund të thellohet. Delegacioni do të bëjë takime edhe në parlamentin shqiptar si dhe në Ministrinë për Europën dhe Punët  e Jashtme të Shqipërisë./abcnews.al

tsiprasi.jpg
G. P.20:31 | 06/02/2019

Mediat greke kanë raportuar gjerësisht për takimin e kryeministrit Aleksis Tsipras me presidentin turk Erdogan në Ankara. Pjesa më e madhe e konsiderojnë si një takim jofitimprurës, por gjithsesi si një hap para në përmirësimin e marrëdhënieve mes dy vendeve.

Mundet që takimi Erdogan-Tsipras të mos ketë prodhuar rezultate impresionuese. Por ajo që konsiderohet e rëndësishme është se u ra dakord që të rifillojnë negociatat dypalëshe për ndërtimin e masave të besimit, një proces që ishte ndërprerë pas tentativës së dështuar për grusht shteti në Turqi, në Korrik 2016.

Këtë element ka veçuar media greke, kryesisht ajo pjesë që konsiderohet si relativisht e pavarur. Ndërsa shtypi opozitar ka përdorur gjerësisht fjalën me origjinë turke “Pazar”, në titujt dhe komentet rreth takimit të djeshëm në Ankara. Kjo pjesë e konsideron takimin Erdogan-Tsipras si “një humbje tjetër të Greqisë” në rivalitetin me Turqinë. Ndërsa mediat pranë qeverisë, konsiderojnë se pati “një dialog të sinqertë”, apo se u vendos një ristartim në marrëdhëniet dypalëshe.

Në kohën që qeveria e konsideron vizitën e kryeministrit Tsipras si një “ristartim të axhendës pozitive midis Greqisë e Turqisë, pas një periudhë përkeqësimi”, bën përshtypje se partia më e madhe opozitare, Demokracia e Re, ende nuk është shprehur rreth takimit Erdogan-Tsipras. Kryetari i kësaj partie, Kiriakos Mitsotakis, kishte deklaruar dje, para mbërritjes së zotit Tsipras në Ankara, se “jam i shqetësuar për rezultatet”. /abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono