takim

hashim-thaci-1.jpg
G. P.12:47 | 21/07/2018

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi dhe ai Serbisë ,Aleksandër Vuçiç do të takohen sërish në fillim të muajit Shtator në përpjekje për të arritur një marrëveshje përfundimtare dhe pse ajo sipas tyre mund të jetë shumë e dhimbshme.

Dialogu mes Kosovës e Serbisë, me ndërmjetësimin e Përfaqësueses së Lartë të Bashkimit europian, Federica Mogherini, ka hyrë në fazën intensive. Gjatë verës presidenti serb Aleksandër Vuçiç e Hashim Thaçi u takuan dy herë. Në një përgjigje për Gazetën Express, zëdhënësja e Zyrës së Mogherinit, Maja Koçijançiç tha se takimi i radhës në Bruksel do të realizohet në fillim të Shtatorit.

“Në takimin e fundit e Dialogut në Nivelin e Lartë, të cilin e drejtoi Përfaqësuesja e Lartë më 18 Korrik, dy presidentët analizuan progresin në marrëveshjet e deritanishme dhe ranë dakord që të ritakohen në fillim të Shtatorit”, shtoi më tej Koçijançiç

Takimet mes dy liderëve janë bërë më të shpeshta, ndërsa palët dhe ndërkombëtarët kanë paralajmëruar një fazë intensive të dialogut deri në arritjen e një marrëveshjeje përfundimtare.

Vuçiç dhe Thaçi në deklarata për media të ndryshme kanë përsëritur disa herë se kjo marrëveshje mund të jetë shumë e dhimbshme./abcnews.al

takimiii.jpg
G. P.11:50 | 20/07/2018

Ka përfunduar pa marrëveshje konkrete takimi i liderëve të partive qeveritare dhe opozitare në Maqedoni. Ata u takuan për të gjetur një dakordësi për pyetjen e referendumit dhe ndryshimit në kodin zgjedhor. E vetmja dakordësi e arritur është që të ketë një takim tjetër të dielën.

Takimi mes liderëve të katër partive, Zoran Zaev, Hristijan Mickovski, Ali Ahmeti dhe Bilall Kasami në Maqedoni përfundoi pa marrëveshje konkrete. Dakordësia e vetme e katër bashkëbiseduesve ishte që të takohen përsëri të dielën ose të hënën për të tentuar që të tejkalojnë përfundimisht dallimet për formimin e komisionit Shtetëror Zgjedhor dhe organizimin e referendumit për marrëveshjen me Greqinë.

Zoran Zaev: “Qëllimet strategjike të vendit tonë, Republika e Maqedonisë dhe të gjitha partive parlamentare janë anëtarësimi i plotë i Republikës së Maqedonisë në NATO dhe BE. Kompromis për qëllimet strategjike nuk ka, amnesti direkte ose indirekte nuk ka. Do t’i japim mundësi dialogut dhe bisedimeve, derisa të jetë e mundur. Kështu që ka çështje që lehtë dakordohen, por ka çështje që nuk daordohen lehtë, por besoj se të gjithë jemi të vetëdijshëm se procesi është në ditë të numëruara”.

Ndërsa, lideri i opozitës maqedonase e cilëson si pozitiv këtë takim.

Hristijan Mickoski, kryetar i Vmro-Dpmne: “Për disa tema kemi përafrim qëndrimesh, për disa nuk kemi. U dakorduam që të dielën në mbrëmje ose të hënën në mëngjes të takohemi në këtë format, të shohim se si do të zhvillohen punimet dhe më pas të diskutojmë për detajet”.

Kreu i VMRO-së, Hristijan Mickovski nuk dha qëndrim të prerë lidhur me propozimin e kryeministrit Zoran Zaev për formulimin e pyetjes së referendumit. Ai vetëm tha shkurt se ende nuk kanë arritur bisedimet tek ajo pikë dhe pasi të hapet si temë do të shpalosë edhe qëndrimet e partisë së tij.

Deri më tani propozimi i vetëm për pyetjen e referendumit është: “A mbështesni anëtarësimin në BE dhe NATO me pranimin e marrëveshjes së emrit mes Maqedonisë dhe Greqisë?”.

Nga ana tjetër, kreu i BDI-së Ali Ahmeti dhe kreu i Lëvizjes Besa që ngeli në opozitë, Bilall Kasami, thanë se ky është një moment i rëndësishëm për shtetin dhe qytetarët./abcnews.al

donald-trumo.jpg
G. P.14:08 | 19/07/2018

Demokratët në SHBA kërkojnë që përkthyesja e Trump në takimin e tij me Putin në Helsinki, të dëshmojë në Kongres për bisedën mes dy liderëve. Megjithatë kjo kundërshtohet nga Shtëpia e Bardhë.

Demokratët në Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë kërkuar që përkthyesi i Donald Trump të dëshmojë para Kongresit për takimin mes presidentit amerikan dhe homologut të tij rus Vladimir Putin në samitin e Helsinkit, gjatë së cilit qëndrimi shumë pajtues i Trump konsiderohet prej tyre se përbëri skandal.

Të hënën në kryeqytetin finlandez, të dy presidentët folën për dy orë. Vetëm dy përkthyes ishin me ta, dhe demokratët besojnë se gruaja që përktheu fjalët e Putinit për Trump dhe ndoshta mori shënime e mund të ketë informacione vendimtare për atë që u tha mes tyre.

“Ne duam që përkthyesi të vijë para komisionit, ne duam të shohim shënimet”, tha senatori demokrat, Bob Menendez, një anëtar i Komitetit të Punëve të Jashtme, në MSNBC.

“Ne do të bëjmë të gjitha përpjekjet për të provuar se çfarë ka ndodhur,” shtoi ai.

Në anën e republikanëve, kryetari i Komitetit të Punëve të Jashtme të Senatit, Bob Corker tha se i kuptonte kërkesat për të dëgjuar në kongres përkthyesen dhe do të shihte nëse ekzistojnë precedentë. E pyetur, zëdhënësja e Departamentit të Shtetit Heather Nauert tha se “asnjë kërkesë zyrtare” nuk është bërë për këtë qëllim “deri më tani”.

Shtëpia e Bardhë ndoshta do të përpiqet ta hedhë poshtë këtë pretendim duke u parë prerogativat e ekzekutivit dhe duke argumentuar se asnjë president nuk mund të detyrohet të zbulojë biseda private, e aq më pak përkthyesi i tij.

Zëdhënësja e Trump, Sarah Sanders, shpjegoi se nuk kishte dijeni për një regjistrim të mundshëm të bisedës midis dy presidentëve. Kryetari i Komitetit të Punëve të Jashtme të Senatit, Bob Corker tha gjithashtu se marrja në pyetje e sekretarit të Shtetit, Mike Pompeo, i cili ishte në Helsinki me Donald Trump dhe me siguri mori një raport nga presidenti, ishte një alternativë më e mirë. Pompeo është planifikuar të dëshmojë përpara Komitetit të Senatit më 25 Korrik./abcnews.al

takim.jpg
G. P.11:39 | 18/07/2018

Në Bruksel u zhvillua raundi i dytë i fazës finale të dialogut për normalizimin e marrëdhënieve mes Kosovës dhe Serbisë. Duke nënvizuar rëndësinë e kompromisit, presidenti Thaçi tha se ky ishte takimi më i vështirë në 5 vite. Ndërsa Vuçiç ripërsëriti qëndrimet e tij të vjetra.

Është zhvilluar në Bruksel takimi i radhës mes presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi dhe homologut të tij serb, Aleksandër Vuçiç, i cili u ndërmjetësua nga përfaqësuesja e lartë e Bashkimit Europian për politikë të jashtme, Federika Mogerini. Ky ishte takimi i dytë i fazës finale të dialogut për normalizimin e marrëdhënieve mes dy vendeve. Pas përfundimit të tij, dy presidentët dhanë prononcime për mediat respektive. Thaçi njoftoi se ka Beogradi ende mendon që Kosova është pjesë e Serbisë.

Hashim Thaçi: “Ka qenë një takim i shkurtër, ka qenë një takim jo i lehtë, mund ta them shumë i vështirë. Ndoshta më i shkurti, por më i rëndi i të gjitha takimeve që kemi zhvilluar në këto 6 vite. Përkushtimi ynë për të ardhmen euroopiane është serioz, i përgjegjshëm, prandaj do të punojmë maksimalisht që të arrijmë marrëveshjen përfundimtare. Unë ende shoh dritë në fund të tunelit megjithëse do të jetë jashtëzakonisht e vështirë për arsye sepse Serbia ende mendon se Kosova është pjesë e saj. Ende jeton me mentalitetin e së kaluarës. Mashtrohen, gabohen rëndë. Ka qenë një takim shumë i rëndë me zotin Vuçiç. Edhe ai duhet ta kuptojë se Kosova është vend sovran, mirëpo duhet të kuptojmë që të arrijmë marrëveshjen përfundimtare që do të jetë fituese dhe kredibile për Kosovën dhe për Serbinë”.

Ndërsa president Vuçiç, pyetjes për njohjen e Kosovës, iu përjgigj me qëndrimet e tij të vjetra.

Aleksander Vuçiç: “Gjithmonë ndodhem para kësaj pyetjeje, se cila do të jetë zgjidhja e kompromisit. Kosova pret që ta njohim pavarësinë e saj, dhe si kompromis nuk ofron asgjë, pret vetëm njohjen e pavarësisë së Kosovës. Por, në çështjen e kompromisit, të dyja palët duhet të humbin diçka, jo njëra të fitojë gjithçka e tjera asgjë. Nëse jemi të dyja palët të pakënaqura, atëherë mund të themi se kemi arritur një zgjidhje të vërtetë kompromisi”.

Ndërkohë, zyra e Përfaqësueses së Lartë të Bashkimit Evropian, njofton se në takimin disaminutësh mes Presidentit Thaçi dhe Vuçiç, u diskutua për hapat drejt arritjes së një marrëveshjeje të obligueshme. Në njoftimin e dhënë nga zyra e Mogherinit thuhet se presidentët u pajtuan që takimin e radhës ta mbajnë pas disa javësh./abcnews.al

bruksel.jpg
G. P.10:56 | 18/07/2018

Liderët kosovarë janë takuar në Bruksel me përfaqësuesen e lartë për politikë të jashtëme të BE-së, Federika Mogerini. Pas takimit, kryeministri Haradinaj njoftoi se liberalizimi i vizave do të ndodhë. Ndërsa kryetari i Kuvendit u shpreh se Kosova pret njohje nga Serbia.

Delegacioni kosovar i kryesuar nga presidenti Hashim Thaçi, është takuar me Përfaqësuesen e Lartë të BE-së, Federica Mogherini. Kreu i shtetit në këtë zhvillim u shoqërua nga kryeministri Ramush Haradinaj, kryeparlamentari Kadri Veseli, ministri i Jashtëm, Behgjet Pacolli dhe zëvendëskryeministrat, Dardan Gashi dhe Fatmir Limaj. Pas takimit, shefi i qeverisë së Prishtinës dha një prononcim për media, ku bëri një njoftim të rëndësishëm.

Ramush Haradinaj: “Komisioni Evorpian sot jep vleresimin për liberalizimin e vizave. Shpresat janë reale që në fundvit qytetarët e Kosovës mund të udhetojnë pa viza”, u shpreh Haradinaj në përfundim ta takimit.

Ndërsa Veseli nënvizoi se me përfundimin e dialogut, Prishtina pret njohje nga Serbia si dhe anëtarësimin në OKB. Ai gjithashtu njoftoi se pret rekomandim pozitiv nga Komisioni Evropian për liberalizimin e vizave.

Ndërkohë, publikimi i raportit të Komisionit Evropian për liberalizimin e vizave për Kosovën pritet të bëhet sot pasdite rreth orës 16:00./abcnews.al

gent-sejko.jpg
G. P.17:17 | 17/07/2018

Ecuria e sistemit bankar, efektet e politikës monetare, pritshëmritë për inflacionin, ishin disa nga çështjet që Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko, diskutoi në takimin me përfaqësues të Fondit Monetar Ndërkombëtar të kryesuar nga Shefi i ri i këtij misioni Jan Kees Martijn.

Gjatë këtij takimi, Guvernatori i njohu përfaqësuesit e Fondit Monetar Ndërkombëtar dhe me rezultatet pozitive në kuadër të uljes së kredive me probleme të cilat gjatë muajit Maj kanë shënuar rënie në nivelin 13.3%. Më tej ai i njohu dhe me projektin më të ri të Bankës së Shqipërisë në këtë drejtim, Tirana Approach, i cili synon t’u japë zgjidhje kredive me probleme për kredimarrësit e mëdhenj./abcnews.al

hashim-thaci-1.jpg
G. P.16:34 | 17/07/2018

Zëdhënësja e shefes së diplomacisë së Jashtme të BE-së, Maja Koçijançiç, nënvizon se është me rëndësi, që dialogu Kosovë-Serbi të intensifikohet. Ajo bën me dije se në takimin e nesërm do të diskutohet progresi i arritur mbi marrëveshjen për normalizimin e marrëdhënieve, por edhe do të intensifikohet puna për marrëveshjen gjithëpërfshirëse.

Koçijançiç ka konfirmuar se mëngjesin e së mërkurës, me ndërmjetësim të përfaqësueses së lartë të BE-së, Federica Mogherini, do të takohen homologët Thaçi dhe Vuçiç. Ndërkohë, në Bruksel do të jenë edhe kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj dhe kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli. Ata pritet të marrin rekomandimin pozitiv për liberlizimin e vizave./abcnews.al

 

donald-tusk.jpg
G. P.15:09 | 13/07/2018

Kryeministri Edi Rama doli në një konferencë për mediat edhe me Presidentin e Këshillit Evropian, Donald Tusk. Presidenti Tusk u shpreh se Shqipëria e ka vendin në Bashkimin Evropian, por për t’ia arritur këtij qëllimi kërkohet bashkëpunim nga të gjitha forcat politike në vend.

Presidenti i Këshillit Evropian vazhdon të shprehet optimist për realizimin e reformave, të cilat sipas tij do ta bëjnë pjesë të Bashkimit Evropian.

Donald Tusk: “Nuk kam dyshime se nëse Shqipëria vijon momentin pozitiv të reformave do të jetë e mundur të arrijë rezultatet e nevojshme qershorin e ardhshëm sepse vendi i Shqipërisë është në BE dhe Shqipëria do të bëhet vend anëtar në BE. Nuk ka dyshime për këtë”.

Në konferencën e përbashkët për shtyp me kryeministrin Edi Rama, presidenti Tusk uroi që të jetë bashkëpunuese e gjithë politika në Shqipëri.

Donald Tusk: “Është shpresa ime dhe uroj që të gjithë krahët pro europiane të politikës shqiptare të punojnë drejt këtij objektivi të njëjtë”.

Përpjekjet për të zgjidhur dallimet e mbetura me Greqinë janë prova më e mirë për angazhimi e Shqipërisë ndaj Bashkimit Evropian dhe për marrëdhëniet e fqinjësisë së mire tha presidenti Tusk, i cili mori edhe konfirmimin e Kryeministrit Edi Rama.

Edi Rama: “Jemi përsëri shumë të angazhuar ndaj rrugës europiane dhe zgjidhjes së problemeve të vjetra me fqinjët e jugut dhe kemi bërë progres të mirë. Shpresoj se do ta përfundojmë me sukses këtë dialog të vështirë, të hapur, por të sinqertë, siç jemi të angazhuar njëkohësisht ndaj bashkëpunimit dhe stabilitetit rajonal”.

Pjesë e bisedimeve të Kryeministrit Edi Rama dhe presidentit të Këshillit Evropian Donald Tusk ishin edhe përpjekjet për të shtuar një rrugë të re të emigrantëve ilegalë përmes Shqipërisë.

Në fund kreu i qeverisë nuk foli për diellin sic bëri në takimin që zhvilloi në Tiranë me presidentin Tusk, por i shprehu keqardhjen për humbjen e skuadrës së zemrës të presidentit të Këshillit të Evropës.

Edi Rama: “Më vjen keq për Poloninë që humbi në kampionatin botëror”.

/abcnews.al

 

THACI-PER-DIALOGUN-1280x720.jpg
G. P.12:40 | 12/07/2018

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi dhe homologu i tij serb, Aleksandër Vuçiç, do të takohen në Bruksel më 18 Korrik. Ky takim është thirrur nga ndërmjetësuesja e dialogut Kosovë-Serbi, shefja për politikë të jashtme të Bashkimit Evropian, Federica Mogherini.

Në këtë raund të ri të dialogut do të shqyrtohet progresi në diskutimet mbi marrëveshjen gjithëpërfshirëse të normalizimit dhe të planifikohen hapat dhe takimet e ardhshme.

“Kemi për qëllim që të sigurohemi që puna mes të dyja palëve të vazhdojë me ritëm të intensifikuar”, njofton zyra e kryediplomates evropiane.

Ndërkohë, takimi i fundit Thaçi-Vuçiç në Bruksel u mbajt më 24 Qershor. Dialogu mes dy vendeve ka arritur në fazën e fundit ku dhe pritet një marrëveshje, e cila mund të përmbajë njohjen reciproke mes Kosovës dhe Serbisë./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore.


Kontakt

Telefono