Tahir Batatina

daku-aksion-1280x853.jpg
Vladimir Prenga11:22 | 10/12/2019

Mirlind Daku, sulmuesi që shpërtheu në Kosovë me Llapin dhe më pas kaloi në Kroaci tek Osijek, aktualisht është pjesë e Kukësit në Superiore. I riu ka shënuar vetëm një gol në kampionat dhe hapësirat nuk i ka pasur të shumta, edhe pse kroatët e kanë huazuar me shpresën që do të luajë dhe të rritet.

Në Kosovë së fundmi është lakuar emri i Dakut si një përforcim i mundshëm për Llapin, por është trajneri Tahir Batatina që shuan çdo zë përmes një postimi në llogarinë e tij në “Facebook”.

“Po shoh që po shkruhen lajme rreth rikthimit të Dakut tek KF Llapi, por as një lëvizje për momentin nuk ka në këtë drejtim. Me respekt, por duhet të jemi të sinqertë!”, shkruan trajneri pasionant i ekipit nga Podujeva. /abcnews.al

Postimi i trajnerit të Llapit
Batatina.png
Igli Nikolli16:56 | 23/10/2019

Llapi u mposht 3-0 sot në Gjilan dhe humbi mundësinë për të dalë në krye të renditjes. Diferenca me kryesuesit e Gjilanit ka shkuar 4 pikë, teksa Tahir Batatina “kërcënon” pas humbjes së sotme. Trajneri i njohur i ekipit nga Podujeva nuk e ka fshehur zhgënjimin e tij në prononcimin e dhënë për “Super Sport Kosova” pas ndeshjes me “Skifterat”.

Disa tifozë sulmuan arbitrin anësor, Meriton Berisha, sipas raportimeve të gazetës “Olle”, diçka që u konfirmua edhe nga trajneri i Llapit. Batatina ka akuzuar Federatën për mbështetje të dy skuadrave të Gjilanit, që janë edhe dy ndër pretendentet kryesore për fitimin e titullit kampion.

Federata e Futbollit të Kosovës duhet ta dijë që nuk janë vetëm dy klube në Superligë, Gjilani dhe Drita, por janë edhe dhjetë ekipe të tjera. Kështu siç po shkon kampionati, rrezikohet ndërprerja. Pashë pas ndeshjes teksa goditeshin gjyqtarët në formë të dhunshme. Komoditeti i tepërt që u kanë premtuar atyre nga dikush ka bërë që të vijmë deri në këtë ndeshje“, përfundon trajneri i Llapit. /abcnews.al

NASER-rAMAN.jpg
Vladimir Prenga10:49 | 23/10/2019

Feronikeli kampion në fuqi nuk duron më. Presidenti Naser Ramaj akuzon drejtpërdrejt Federatën e Futbollit në Kosovë dhe gjyqtarët, të cilët sipas tij marrin para dhe më pas dënohen vetëm me një ndeshje. Ramaj thekson se ka njerëz të shitur që i bëjnë gjëra të tilla dhe dëmtojnë jo vetëm Feronikelin, por edhe klube të tjera.

“Një gol na u anulua dhe një penallti nuk është akorduar. Dëmet më të mëdha po na vijnë sivjet nga gjyqtarët. Fajin kryesor e ka Federata e Futbollit të Kosovës, që po bën pazare me djersën e huaj. Kjo është ndeshja e tretë që dëmtohet ekipi i Feronikelit, por nuk jemi te vetmit. Të gjitha klubet e kanë të njëjtin problem. Gjyqtarët në Kosovë që dëmtojnë ekipet dënohen me nga një ndeshje penalizim, por marrin para të majme për ato gabime tendencioze.

E kemi parë lojën e Dritës me Feronikelin, ku goli shënohet nga pozita jashtë loje me tre metra diferencë. Federata e Futbollit të Kosovës është e obliguar t’i dënojë ata gjyqtarë, por dënimet e tyre po i shohim. 90% të gjyqtarëve të Superligës janë njerëz të shitur së bashku me Federatën që e bënë përzgjedhjen e tyre”.

Jam shumë i zhgënjyer me ecurinë e sportit në Kosovë. Gjithë investitorët po e humbin durimin. Unë bëjë 600 kilometra të vi ta shoh një ndeshje e kur përfundon takimi kthehesh i dëshpëruar, sepse një gjyqtar ta shet lojën për 3000€ ose 5000€, thotë Ramaj mes të tjerave për “GazetaBlic”.

Tahir Batatina, trajner dhe president i Llapit

Arsim Kabashi, presidenti i Ballkanit, gjithashtu është i të njëjtin mendim dhe tregon se do të gjithë presidentët e klubeve do të mblidhen dhe të flasin në lidhje me dëmtimet që po u bëjnë arbitrat. Ai ndjen se investimet e bëra po hidhen poshtë, ndaj duhet vepruar. Tahir Batatina, trajneri dhe presidenti i Llapit, gjithashtu vë në dukje gjykimin e dobët.

“Nuk mundemi që me mjetet tona të luajnë persona të pandërgjegjshëm e që shiten me para, të cilët nuk i duhen futbollit dhe neve si donatorë. Kam projekte milonëshe për futbollin llapjan, së bashku me vëllezërit e mi, por nëse vazhdon kështu FFK-ja, ne jemi të detyruar të tërhiqemi nga futbolli kosovar. Ne po duam drejtësi e korrektësi dhe jo armiqësi mes vete, andaj nuk po dua armiq, por miq. Miqtë po na i humbin njerëzit për qëllime te caktuara, të cilat tashmë mirë po dihen. Unë, si President i KF Llapi 1932, kërkoj të jemi unik dhe të mos lejojmë që persona të caktuar ta prishin futbollin dhe ne mos të ikim me fajin e disa personave, që rinia jonë mos të ketë zhvillim dhe avancim”, thotë mes të tjerash Batatina. /abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono