tabelat

tabelat-maqedoni.jpg
G. P.23:40 | 13/02/2019

Në pikat kufitare të Maqedonisë janë vendosur tabelat e reja me emërtimin e ri të vendit, Maqedonia Veriore. Në gjuhën shqipe janë vetëm tabelat në Tabanoc, Bllacë dhe Qafëthanë, ndërsa në pikat e tjera shqipja mungon.

Fillimisht u mbuluan tabelat ku shkruante emri tanimë i vjetër i shtetit. E më vonë arritën edhe tabelat e reja. Në shqip është tabela me emrin e ri që u vendos në kufirin me Serbinë, e doganat e Maqedonisë së Veriut kanë afat 3 ditor që t’i ndryshojnë të gjitha.

Por kjo nuk është ajo që populli grek e ka kërkuar, thotë gazetari, Hristos Nikolaidis, për shkak se edhe tek emri i ri, përdoret termi “Maqedoni”.

Hristos Nikolaidis, gazetar: “Shumica e opinionit grek beson se termi “Maqedoni” është grek, dhe nuk guxon askush ta përdor pa lejen greke. Ky është mendimi i opinionit grek dhe mediat në Maqedoni nuk e kanë të qartë se çfarë ndodh në Greqi. Mendoj që shumica e votuesve do të duan që ta ndëshkojnë qeverinë greke dhe Sirizën për këtë marrëveshje”.

Edhe tabela pas zëdhënësit të qeverisë ishte me emrin e ri dhe në dy gjuhë, e do të ndërrohen edhe në institucionet tjera, por kanë afat 4 mujor./abcnews.al

moti-16-nentor.jpg
G. P.21:01 | 16/11/2018

Sipas MeteoAlb, edhe sot, vendi ynë paraqitet në ndikimin e kthjellimeve dhe vranësirave të shpeshta gjatë paradites. Por pasditja sjell zhvillim të vranësirave lokale në veri-verilindje duke lënë në ndikimin e motit të kthjellët dhe vranësirave të herë pas-hershme ultësirën perëndimore.

Temperaturat e ajrit kanë pësuar sërish renie në mengjes dhe mesditë ku vlerat termike ditore Luhaten nga -4°C në 20°C. Era do të fryjë mesatare, me shpejtësi 30 km/h nga drejtimi veri-veriperendimor duke krijuar në det dallgëzim mbi 2 ballë.

Prezantoi: Fioralba Dizdari

/abcnews.al

moti-13-nentor.jpg
G. P.17:20 | 13/11/2018

Sipas MeteoAlb, ardhja e masave ajrore me origjinë lindore ka diktuar  kushtet e motit të kthjellët por të freskët në të gjithë Shqipërinë, herë pas here jane shfaqur vranësira kalimtare.

Pasditja dhe mbrëmja, do të mbeten me kthjellime në ultësirën perëndimore ndërsa kthjellime dhe vranësira të shpeshta do të ketë në zonat malore lindore. Temperaturat e ajrit janë ulur në mëngjes dhe mesditë duke luhatur vlerat termike ditore nga 1 deri ne 25°C.

Era do të fryjë kryesisht e lehtë paradite dhe mesatare pasdite me shpejtësi 28 km/h nga drejtimi lindor, ndërsa në det krijohet dallgëzim 1 ballë.

Prezantoi: Fioralba Dizdari

/abcnews.al

tirane-moti.png
G. P.18:35 | 18/10/2018

Sipas MeteoAlb, përsa i përket Shqipërisë, orët e paradites janë dominuar nga mot i kthjellët në të gjithë vendin, situatë e cila do të vijojë deri pasdite kur priten vranësira lokale në zonat malore, kryesisht në zonat juglindore.

Mbrëmja dhe nata mbeten me kthjellime dhe vranësira të shpeshta në të gjithë territorin. Temperaturat e ajrit sërish kanë qëndruar konstante si në mëngjes dhe në mesditë duke ruajtur ekstremumet ditore nga 6 – 28°C.

Era do të fryjë e lehtë deri mesatare, me shpejtësi 30 km/h nga drejtimi kryesisht veriperëndimor duke krijuar në det dallgëzim 1 – 2 ballë.

Prezantoi: Fioralba Dizdari

/abcnews.al

tiran1a.png
G. P.20:10 | 15/10/2018

Sipas MeteoAlb, orët e para të ditës janë dominuar nga kthjellime dhe vranësira të shpeshta në të gjithë territorin.

Më të theksuara vranësirat janë paraqitur në zonat e Ultësirës Perëndimore. Edhe pasditja vijon me alternime kthjellimesh dhe vranësirash të shpeshta duke rrezikuar shira të izoluar në jugperëndim dhe ekstremin jugor.

Në mbrëmje dhe gjatë natës, kthjellime dhe vranësira të herë pas hershme do të ketë pjesa më e madhe e territorit shqiptar. Temperaturat e ajrit janë Ulur lehtë në vlerat e mëngjesit, por kanë ruajtur të njëjtat vlera konstante duke ngjitur maksimumin 28°C.

Era do fryjë e lehtë dhe mesatare, me shpejtësi 35 km/h nga drejtimi Perëndimor duke krijuar në det dallgëzim 3 ballë.

Prezantoi: Fioralba Dizdari

/abcnews.al

31-korrik.jpg
G. P.16:34 | 31/07/2018

Sipas MeteoAlb, moti eshte dominuar nga kthjellime dhe vranësira të herë pas hershme më të dendura nga mesdita deri pranë orëve të mbrëmjes duke sjellë gjatë kësaj kohe shira të shpeshtë, por afat-shkurtër në zonat malore dhe më pak në Ultësirën Perëndimore ndërsa bregdeti vijon me kthjellime dhe vranësira kalimtare.

Temperaturat e ajrit kane sjelle rritje të lehtë në mëngjes dhe mesditë duke variuar nga 15 në 37°C. Era do të fryjë e lehtë dhe mesatare në det, kryesisht në Jon, me shpejtësi 35 km/h nga drejtimi Verior ndërsa në det vijon dallgëzimi deri 2 ballë./abcnews.al

mooooo.jpg
G. P.17:06 | 30/07/2018

Sipas MeteoAlb, deri në mesditë moti vijon me kthjellime e vranësira kalimtare në të gjithë territorin. Sërish pjesa e dytë e ditës fuqizon vranësirat në zonat malore duke gjeneruar rrebeshe afatshkurtra shiu, kryesisht në Veri dhe Juglindjem, por shira të izoluar në zonat qendrore.

Temperaturat e ajrit mbeten konstante gjatë mëngjesit, por një rritje me 1 – 2°C sjell mesdita duke shënuar maksimalisht mbi 36°C.

Era do fryjë e lehtë në tokë por mesatare në det, me shpejtësi 32 km/h nga drejtimi Veriperëndimor ndërsa në det vijon dallgëzimi 1 – 2 ballë./abcnews.al

parashikimi-i-motit.jpg
G. P.13:50 | 11/07/2018

Sipas MeteoAlb, moti dominohet nga kthjellimet në të gjithë territorin deri pas mesditës, kur vranësira lokale shfaqen në zonat lindore.

Pasditja mbetet kryesisht e kthjellët në pjesën më të madhe të vendit, por vranësirat do të bëhen të dukshme në zonat malore dhe ekstremin verior, ku shfaqet mundësia për shira të izoluar.

Temperaturat e ajrit rriten lehtë në mëngjes por rritje më të ndjeshme sjell mesdita duke ngjitur maksimumin territorial mbi 33°C.

Era do të fryjë kryesisht e lehtë, me shpejtësi 25 km/h nga drejtimi veriperëndimor, duke krijuar në det dallgëzim 1 ballë./abcnews.al

moti-7-korrik.jpg
G. P.10:27 | 07/07/2018

Sipas MeteoAlb, Shqipëria mbetet nën dominimin e kthjellimeve deri pas mesditës, kur vranësirat shfaqen fillimisht në veri dhe gradualisht në të gjithë zonat malore.

Pasditja dhe kryesisht mbrëmja sjellin shira afatshkurtër në ekstremin verior, por shira të izoluar në zonat lindore, ndërsa bregdeti vijon në kushtet e motit kryesisht të kthjellët.

Temperaturat e ajrit nuk ndryshojnë gjatë mëngjesit, por mesdita sjell rënie me 2 – 3°C, duke ulur maksimumin territorial në 33°C. Era do të fryjë mesatare deri e fortë në jug, me shpejtësi mbi 45 km/h nga drejtimi veriperëndimor, duke krijuar në det dallgëzim mbi 2 ballë./abcnews.al

Prezantoi: Fioralba Dizdari

parashikimi-i-motit-tirane.jpg
G. P.14:24 | 29/06/2018

Sipas MeteoAlb, vijon paraditja me kthjellime dhe vranësira kalimtare në të gjithë vendin.

Pas mesditës vranësirat fuqizohen lehtësisht në territor, duke sjellë shira të dobët dhe afatshkurtrë në veri dhe pjesërisht në qendër.

Vonë pasdite dhe orët vijuese risjellin kryesisht kthjellime në të gjithë territorin.

Temperaturat e ajrit rriten me 2°C gjatë mëngjesit, por rritje më të ndjeshme sjell mesdita, kur pritet maksimumi 32°C.

Era do fryjë e lehtë deri mesatare në det, me shpejtësi 30 km/h nga drejtimi veriperëndimor, duke krijuar në det dallgëzim deri 2 ballë./abcnews.al

Prezantoi: Fioralba Dizdari


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono