sytë

57154812_326588311378181_5751811557034033152_n-1280x907.jpg
ad min23:29 | 15/04/2019

Francezët e gjithë Evropa dhe mbarë bota i kanë sytë nga zjarri që ka përfshirë katedralen e famshme “Notre Deme de Paris”. Kryeqyteti francez ka marrë një goditje në zemër të tij, ku flakët përpinë dhe  shkatërruan çatinë madhështore të katedrales Notre Dame.

Pamjet e transmetuara nga mediat botërore u shoqëruan edhe me informacionin se flakët erdhën nga shkaqe aksidentale, ndërkohë që në katedralen 850-vjeçare të rrethuar nga skela gjigande, po kryheshin punime për restaurimin e saj.

Operacioni për shuarjen e flakëve ndërkohë, siç raportuan mediat, u përqendrua në pjesën e poshtme, ndërsa shumë zjarrfikës u ngjitën në skelë për të luftuar me flakët.

Katedralja e Notre Damit, të cilës i është kushtuar edhe një roman i shkrimtarit Viktor Hygo, i përshtatur më pas edhe si film dhe mjuzikëll, është një ndërtesë e stilit gotik që çdo vit vizitohet nga 30 milionë turistë. Para syve të tyre këtë të hënë është shembur një nga kulmet e krenarisë së Francës, por edhe të botës./abcnews.al

oo-1280x718.jpg
ent ela16:15 | 14/03/2019

E përshkoi vetë segmentin e hapur në pjesën e mbetur nga TEG-u në Ibë të autostradës Tiranë–Elbasan.

“Pas 8 vitesh është hera e parë që njerëzit ikin pa trafik në Elbasan për Ditën e Verës”.

Mbrëmjen e 13 Marsit u bënë provat e para të cilat rezultuan me sukses duke lejuar një ditë më pas lejimin e kalimit të automjeteve. Karrexhata tjetër është parashikuar të përfundojë në 17 Maj.

Është thënë edhe më herët nga kjo qeveri se shkaku i vonesave të ndërtimit të autostradës Tiranë-Elbasan është mungesa e një projekti dhe studimi gjeologjik, për të përmbushur standardet evropiane të qarkullimit dhe sigurisë.

“E rëndësishme është që po përfundon ky makth dhe pas kaq kohësh po mbaron historia e befasive. Projekti ishte një mizerabilitet total dhe nisesh për t’i rënë shkurt dhe të del gjatë, siç ndodh me të gjitha rrugët që trashëguam. Por tani ka rëndësi që përfundon dhe nga sot faktikisht, në Elbasan shkohet nga rruga e re, pa asnjë pengesë”,-tha Rama.

Autostrada Tiranë-Elbasan nisi të ndërtohet në Prill të vitit 2011. Pas Rrugës së Kombit ajo është cilësuar si vepra e dytë më e madhe infrastrukturore në vend./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono