synimi

ZE-MARIA-TIRANA-1280x720.jpg
ent ela18:36 | 15/09/2018

Trajneri i Tiranës, Ze Maria, premton fitore në Superligë ndaj Luftëtarit, por pozitat e tij janë të lëkundura. Trajneri rrezikon shkarkimin, ndonëse e mbron kontrata tepër e lartë që ka me klubin.

Rikthimi në Superligë ishte një arritje, por kaq nuk mjafton.

Tirana nuk është nga ato skuadra që mund të kënaqet me pak, dhe trajneri Ze Maria po e kupton mirë këtë sezon.

Braziliani po kalon momentet më të vështira në stolin bardheblu, ndërsa ekipi I tij ka marrë vetëm 1 pikë në tri ndeshje të Superligës, pra suksesi ndaj Luftëtarit është detyrim.

Në konferencën për shtyp, ai doli si gjithnjë i qetë në dukje, edhe pse lajmet nga skuadra flasin se nuk I ka shumë mirë punët me disa nga lojtarët, të pakënaqur siç thuhet nga ndryshimet e shumta, apo sjellja e ashpër e trajnerit.

“Unë duhet të mendoj pozitivisht. Më kuptoni? Nuk mund të mendoj ndryshe, pasi e tillë është puna ime. Ju gazetarët keni punën tuaj, mund të mendoni ndryshe, por unë nuk mendoj kurrë për gjërat e këqija”.

Çfarë mund të thotë ai për ndeshjen e kësaj të diele ndaj Luftëtarit në “Selman Stërmasi”?

“Unë mund t’iu jap formacionin e ndeshjes, pa asnjë problem, sepse nuk kemi mungesa. Do të japim 100 për qind dhe u premtoj tifozëve, ju premtoj juve, se jam i sigurt se do ta fitojmë ndeshjen”.

Trajneri shpreson që gjërat të ndryshojnë, por gjithsesi, e di se ekziston rreziku për t’u shkarkuar.

Ai është i qetë, në një anë, sepse kontrata e tij është tepër e lartë, besohet se arrin në 70 000 euro në sezon, dhe Tirana do ta ketë tepër të vështirë ta përballojë largimin.

Në vetë, presidenti Halili ishte në dilemë, por në fund vendosi të rinovonte, diçka që tani mund të kthehet në bumerang.

A ka probleme të tjera tek Tirana, që mund ta përkeqësojnë situatën.

Dy javë më parë, para ndeshjes me Teutën, Ze Maria foli kështu.

“Kam punuar në Kenia, dhe e di se atje klubet i vonojnë rrogat vetëm 1 javë në 2 vjet. Kur vonesa zgjatet, lojtarët shqetësohen shumë. Këtu në Shqipëri është ndryshe, pasi duhet të presim më gjatë për ta marrë rrogën. Kjo është përvoja ime, dhe në Afrikë kur rroga vonohej 1 javë, lojtarët nuk dilnin në stërvitje”.

AKSI-I-SAMITIT-1280x720.jpg
ent ela17:22 | 16/05/2018

Materiali në vijim na njeh me 3 akset kryesore ku do të mbështetet samiti i Sofies si dhe çfarë synohet të arrihet me to.

Erisa Zykaj: Aksi i parë ka të bëjë me zgjerimin e ardhshëm të Bashkimit Europian me vendet e Ballkanit. Liderët europianë do të diskutojnë mbi progresin e çdo vendi të Ballkanit aspirant për anëtarësimin në BE, por pa dhënë data dhe pa dalë me konkluzione për secilin vend. Aksi i dytë ka të bëjë me promovimin e Bashkimit Europian të krijimit një tregu rajonal dhe klime investimi favorizuese në Ballkan, duke mbështetur ndërlidhjen e rajonit në mënyrë substanciale në të gjitha dimensionet, transport, energji, ekonomi, dixhitalizimi dhe, shkëmbimet në fushën e arsimit. Aksi i tretë ka të bëjë me bashkëpunimin në sigurinë nga njëra anë për luftën kundër terrorizmit, radikalizimit dhe kthimin e luftëtavrëve të hua, dhe nga ana tjetër luftën kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar.

Donald Tusk, President i Këshillit Europian: “Nesër ne do takohemi me partnerët e Ballkanit së bashku për herë të parë në 15 vjet. Do të jetë një oportunitet për të të dyja palët për të konfirmuar, se perspektiva europiane mbetet zgjedhja gjeostrategjike e vendeve të Ballkanit. Përtej pikëpamjes afatgjatë, ne duam të tregojmë se kujdesemi për zhvillimet ekonomike sociale në rajon këtu dhe sot”.

Dimensionit energjitik do t’i jepet prioritet në samitin e Sofje përmes përmirësimit të efikasitetit të energjisë, ndërlidhjet më të mira ndërkufitare, diversifikimin e burimeve dhe rrugëve energjitike, si dhe një energji më të ekuilibruar të kombinuar me energji të rinovueshme. Në draft-konkluzionet e samitit, thuhet se BE-ja përshëndet angazhimin e vendeve të Ballkanit për të përshpejtuar zbatimin e Traktatit të komunitetit të energjisë dhe komunitetit të transportit. Liderët europianë përshëndesin gjithashtu vendosmërinë për heqjen e të gjitha pengesave administrative në kufi për përfundimin e tregut rajonal të energjisë elektrike dhe zbatimin e planit shumëvjeçar të veprimit të korrikut 2017 për zhvillimin e zonës ekonomike rajonale. Gjithashtu në draft thuhet, se BE pranon të promovojë një mjedis miqësor për tregun dhe investimet në Ballkanin Perëndimor për të lëvizur më shpejt drejt një ekonomie dixhitale.  Një theks i veçantë do të vihet në drejtim të krijimit të mundësive të mëtejshme për të rinjtë, duke siguruar që kjo të kontribuojë në zhvillimin socio-ekonomik të Ballkanit Perëndimor.

Donald Tusk, President i Këshillit Europian: “Investimi në ndërlidhjet infrastrukturore dhe njerëzore me dhe brenda Ballkanit Perëndimor është në interesin më të mirë të Bashkimit Europian . Dhe do të jetë objektivi i samitit tonë. Unë shpresoj që t’i sjellim miqtë tanë të Ballkanit Perëndimor më afër BE-së”.

Lidhur me sigurinë, BE-ja synon të bashkëpunojë më fort me Ballkanin për luftën kundër terrorizmit dhe ekstremizmit, përfshirë financimin, radikalizimin dhe kthimin e luftëtarëve të huaj.BE thekson, se rezultatet në luftën kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar janë thelbësore për transformimin politik dhe socio-ekonomik të rajonit dhe gjithashtu për stabilitetin dhe sigurinë rajonale, të cilat janë në interesin më të mirë të qytetarëve të tyre. /abcnews.al

 

 


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono