sulme

kzaz.jpg
G. P.09:44 | 20/06/2019

Nëntë persona janë arrestuar në lidhje me ngjarjen që ndodhi të mërkurën ku u dëmtuan materialet zgjedhore në KZAZ-në nr. 16 dhe KZAZ nr. 17.  Policia ka njoftuar se pas veprimeve hetimore, identifikimit të personave me anë të pamjeve filmike dhe fotografike të administruara, u arrestuan në flagrancë E. D., 21 vjeç, banues në Burrel; Xh. Gj., 55 vjeç, banues në Burrel; M. D., 53 vjeç, banues në Burrel (Punonjës Policie i Bashkisë Burrel); E. T., 49 vjeç, banues në Klos; I. Ç., 44 vjeç , banues në Klos (Administrator i njësisë administarative Suç, Klos); M. Gj., 62 vjeç, banues në Klos; M. L., 38 vjeç, banues në Klos (Përgjegjës i zyrës së ndihmës ekonomike, Klos); R. D., 62 vjeç, banues në Klos (punonjës në mirëmbajtjen e rrugës, Klos); H. K., 46 vjeç, lindur në Klos e banues në Britaninë e Madhe.

Gjithashtu janë proceduar penalisht në gjendje të lirë 12 persona, konkretisht: D., B. Ç., D. V., S. K., B. C., Sh. XH., A. B., R. K., Sh. D., J. F., K. P., E. P.

Uniformat blu kanë shpallur në kërkim edhe 12 shtetas të tjerë. Mbi ta rëndojnë veprat penale të “Organizimit dhe pjesëmarrjes në grumbullime e manifestime të paligjshme”, “Prishje e qetësisë publike”,  “Kundërshtimi i punonjësit të Policisë së Rendit Publik” dhe “Dëmtimi me dashje i materialit zgjedhor”.

Materialet zgjedhore u dëmtuan të mërkurën në KZAZ-në nr. 16 që ndodhet në Pallatin e Sportit të Bashkisë së Matit dhe në KZAZ nr. 17 që ndodhet tek biblioteka e qytetit të Bashkisë së Klosit./abcnews.al

trump-1-1280x601.jpg
Sej rie10:10 | 12/06/2019

Donald Trump dhe Joe Biden shkëmbyen replika në distancë, teksa të dy synojnë të garojnë në zgjedhjet presidenciale të vitit të ardhshëm në SHBA.
Presidenti amerikan Donald Trump dhe kundërshtari i tij kryesor për zgjedhjet e ardhshme presidenciale, demokrati Joe Biden, kanë shkëmbyer sulme verbale, pasi të dy vizituan shtetin e Lowa-s.

Para se të nisej nga Shtëpia e Bardhë për në Ioëa, presidenti Trump e quajti ish-zëvendëspresidentin Biden, një njeri “të dobët mendërisht”.
Trump tha se Biden “duket ndryshe nga ai, vepron ndryshe dhe është më i ngadalshëm”.
Presidenti u tall me dështimet e kaluara në garat presidenciale të 76- vjeçarit, Joe Biden.

Në anën tjetër, gjatë një fjalimi Biden u shpreh se presidenti Trump është “një rrezik ekzistencial për Amerikën”.
Ai tha se Trump premtoi se do të mbrojë punëtorët dhe fermerët, por në vend të kësaj i ka bërë ata “këmbësorë” në luftërat e tarifave me vende si Kina dhe Meksika.

Donald Trump është e sigurt se do të jetë kandidati republikan për zgjedhjet presidenciale të vitit 2020. Ndërkaq, Xho Biden kryeson në sondazhe, por përballet me dhjetëra kundërshtarë demokratë brenda partisë, ku do të vendoset përmes një sërë zgjedhjesh të brendshme emri i kandidatit për presidencën amerikane.
Xho Biden ka qenë për 6mandate senator, shërbeu si zëvendës i presidentit Barak Obama për 2 mandate dhe u kandidua dy herë për president në vitin 1988 dhe 2008, ku nuk pati sukses./ABC News Albania 24/7

attack.jpg
G. P.23:22 | 26/04/2019

Autoritetet në Sri Lanka kanë zbuluar të dhëna të reja mbi organizatorin e sulmeve terroriste të ditës së Pashkës. Ndërkohë, drejtori i përgjithshëm i policisë ka dhënë dorëheqjen për shkak të dështimit të koordinimit mes institucioneve.

Personi i dyshuar si lideri i grupit të atentatorëve të së dielës në Sri Lanka mbeti i vrarë në një nga sulmet e kryera. Lajmin e ka bërë të ditur presidenti i vendit aziatik Maithripala Sirisena, i cili në një komunikim të jashtëzakonshëm me mediat ka deklaruar se Zahran Hashim, një predikues radikal, mbeti i vrarë në atentatin në hotelin Shangri-La, në kryeqytetin Kolombo.

Duke folur rreth dyshimeve se atentatorët ishin të lidhur me Shtetin Islamik, kreu i shtetit nënvizoi se në vend ndodhen rreth 130 të dyshuar të lidhur me ISIS dhe shtoi se policia është në kërkim të 70 prej tyre. Presidenti tha më tej se shefi i policisë së Sri Lankës dha dorëheqjen në lidhje me sulmet me bombë të së dielës.

Largimi i tij vjen pas dorëheqjes së ministrit të Mbrojtjes, Hemasiri Fernando. Atentatet vunë në dukje dështimin e shërbimeve të inteligjencës, pavarësisht të dhënave se policia dhe disa departamente qeveritare kishin marrë sinjalizime për sulme të mundshme ndaj kishave.

Ndërkohë, autoritetet në Sri Lanka kanë rishikuar bilancin e viktimave të atentateve, duke e ulur numrin e viktimave në të paktën 250. Aktualisht në kryeqytetin Kolombo ka një prani të shtuar të forcave të sigurisë, pas zërave për sulme të reja nga i njëjti grup terrorist që hyri në veprim ditën e Pashkës, Tauhed Xhamat.

Për arsye sigurie, zyrtarët vendas kanë anuluar meshat e së dielës deri në një urdhër të ri dhe u kanë bërë thirrje besimtarëve myslimanë që të luten në shtëpitë e tyre./abcnews.al

dhuna.jpg
G. P.09:25 | 16/03/2019

Mbas sulmit në Zelandën e Re bota është e tronditur. Por myslimanët janë bërë edhe herë të tjera objekt i atentateve me motive raciste.

Zelandë e Re 2019: 49 të vdekur në sulmet ndaj xhamive

Në një sulm terrorist në dy xhami në qytetin e Zelandës së Re Christchurch, të paktën 49 njerëz janë vrarë dhe plagosur e 20. Gjatë namazit të së premtes, një sulmues hap zjarr. Policia e Zelandës së Re ka arrestuar katër persona të dyshuar, në makinat e të cilëve ishin gjetur lëndë shpërthyese. Kryeministrja e Zelandës së Re, Jacnda Ardern, e dënoi ashpër sulmin dhe e quajti një nga  “ditët më të errëta” në historinë e vendit të saj. Për një gjë të tillë “nuk ka vend në Zelandën e Re”. Të afërmve kryeministrja u shprehu ngushëllimet e saj. “Zelanda e Re është shtëpia e tyre. Ata do të duhej ta ndjenin veten të sigurt këtu. Është e qartë se kjo mund të përshkruhet vetëm si një sulm terrorist”, ka thënë Ardern. Një nga të dyshuarit thuhet se kishte publikuar para krimit një manifest radikal djathtist, ku e paralajmëronte planin e tij.

Gjermania 2019: Amok në Bottrop dhe Essen

Në prag të ndërrimit të motmoteve, 50-vjeçari Andreas N. nga zona e Rurit u turr me makinën e tij në drejtim të njerëzve. Pati katër të vdekur dhe mbi 20 të plagosur. Goditi një familje siriane dhe një familje afgane me fëmijë në Bottrop. Ndërsa në Essen goditi një grup njerëzish në një stacion autobusi. Shumica e njerëzve arritën të devijonin. Gjatë atentatit ai përdori edhe fraza raciste. Armin Laschet, kryeministri i Landit Nordrhein-Westfalen bëri një mesazh në Tweeter: “Për vitin 2019 ka vetëm një zotim: Të jemi së bashku kundër dhunës djathtiste. Luftën kundër urrejtjes ndaj te huajve ne do ta vazhdojmë me të gjitha mjetet e shtetit të së drejtës.”

Kanada 2017: sulm ndaj një xhamie në Quebec

Në Qendrën Kulturore Islamike të Quebec-ut, gjatë lutjeve të mbrëmjes,  u vranë me armë zjarri gjashtë persona, ndërsa 18 u plagosën. Kryeministri kanadez Justin Trudeau e quajti ngjarjen një “sulm terrorist mbi myslimanët në një qendër adhurimi dhe strehimi.” Në një deklaratë ai tha ndër të tjera: “Kanadezët myslimanë janë pjesë e rëndësishme e kombit tonë  dhe për këto akte të pakuptimta nuk ka vend në komunat, qytetet e fshatrat tona.”

SHBA 2017: Në Charlottesville një veturë e një djathtisti i sulet turmës

Në një miting djathtistësh në Charlottesville, Virginia, SHBA, një makinë e një djathtisti i vërsulet një grupi kundërdemonstruesish. Një grua gjen vdekjen. Së paku 33 të tjerë duhet të trajtohen në spital. Autoritetet e quajnë akt të qëllimshëm. Shoferi është një 20-vjeçar nga Ohio. Veç këtyre vdiqën edhe dy policë, si pasojë e rrëzimit të helikopterit të tyre, që kishte shkuar për të ndërhyrë gjatë përleshjeve mes djathtistëve dhe kundërdemonstruesve.

Britani e Madhe 2017: Sulmi ndaj një xhamie në Finsbury

Më 19 qershor 2017 një 47-vjeçar me një furgon shtypi për vdekje një person dhe plagosi dhjetë të tjerë te pragu i një xhamie në Finsbury Park, në veri të kryeqytetit britanik, Londër. Të gjitha viktimat ishin myslimanë që po shkonin të falnin namazin e Ramazanit.  Një dëshmitar tha për BBC-në, se atentatori kish thënë se ishte nisur të vriste myslimanë. Si motiv ai më vonë gjithashtu deklaroi “islamofobi”. Kryeministrja britanike, Theresa May e quajti nje “incident të tmerrshëm”. Drejtuesi i automjetit u dënua me burgim të përjetshëm.

Gjermani 2016: Amok në qendrën tregtare Olympia në Mynih

Të paktën dhjetë vetë vdesin nga një amok në Qendrën Tregtare “Olympia” në Mynih. Atentatori, një nxënës 18-vjeçar, më pas vrau veten në vendin e ngjarjes. Ngjarja u zhvillua më 22 korrik 2016. Atentatori i kishte blerë armët në platformën anonime të internetit “Darknet”. Si motiv ai kishte dhënë në polici, urrejtjen ndaj të huajve.

SHBA 2015: Vrasje në Chapel Hill

Një  burrë, e shoqja dhe e motra, të tre studentë, u vranë në shtëpinë e tyre në Chapel Hill, North Carolina, nga një fqinj 46-vjeçar. Craig H e përshkruante veten e tij në Facabook si antifetar dhe kishte publikuar një fotografi me një pistoletë me nënshkrimin “Unë”.  “Ne jemi qartë të sigurtë se vajzat tona u sulmuan për fenë e tyre”, tha babai i dy motrave, Mohammad Abu-Salha.

Norvegji 2011: Vrasja masive e Breivik-ut

Më 22 korrik ekstremisti djathtist Anders Breivik vrau shtatëdhjetë e dy vetë në dy sulme. Viktimat e ishin kryesisht të rinj të angazhuar në Partinë Socialiste të Norvegjisë. Ishte një nga sulmet më të përgjakshme në historinë e Evropës të pasluftës. Ai si fillim hodhi një bombë në një lagje të Oslos, pastaj vrau të rinjtë në ishullin Utøya. Këtë vepër mizore, Breivik-u më parë e kishte planifikuar deri me detaje. Në një manifest të shkruar prej tij ai thoshte se me këtë donte t’i jepte fund multikulturalizmit që e urrente dhe “islamizimit të Evropës”. Breivik-u u dënua me 21 vjet burgim dhe me pasburgim parandalues.

Gjermani 2009: Sulm me thikë në sallën e gjyqit

Marwa El-Sherbini jetonte si farmacist me bashkëshortin dhe djalin e saj në Dresden. Më 1 korrik 2009 ajo ndodhej në gjyq pasi kishte paditur një gjermano-rus për fyerje. Në atë kohë ajo ishte në muajin e katërt të shtatzënisë. El-Sherbini konsiderohet viktima e parë e një vrasjeje me motiv të qartë islamofobik në Gjermani. 31-vjeçarja u godit me thikë menjëherë pas dëshmisë së saj në proçes nga 28-vjeçari gjerman me prejardhje nga Rusia, Alexander W. Më parë ai e kishte quajtur atë “islamiste” dhe “terroriste”. Vrasësi e kishte pranuar ndërkohë në një letër drejtuar gjykatës gjykatë urrejtjen e tij ndaj myslimanëve. Deri më sot, nuk është e qartë se si hyri thika në sallën e gjyqit. Gjithashtu mbetet e paqartë edhe se pse u qëllua me armë i shoqi i gruas kur nxitoi për t’i dhënë ndihmën asaj. Ai u lëndua për vdekje, por arriti të mbijetonte. Tani jeton në Kanada me djalin e tij. 1 korriku në Gjermani është shpallur si dita kundër racizmit anti-mysliman./DW

shtepia-e-bardhe.jpg
G. P.11:24 | 17/01/2019

Pas një viti hetimesh agjentët e FBI-së në Shtetet e Bashkuara të Amerikës arrestuan një 21-vjevcar të radikalizuar, i cili planifikonte të sulmonte Shtëpinë e Bardhë dhe Statujën e Lirisë.

Kishte si objektiv të sulmonte Shtëpinë e Bardhë, Statujën e Lirisë dhe ndërtesa të tjera federale në Uashington. Hasher Jalal Taheb, 21 vjeç, u arrestua nga agjentët e FBI-së në shtetin e Xhorxhias, në përfundim të një hetimi që zgjati një vit. Lajmi është konfirmuar nga mediat amerikane. I riu i cili ishte i radikalizuar, synonte të përdorte bomba artizanale  të përgatitura nga ai vetë, dhe raketa anti-tank për të kryer sulmet e tij.

Sinjalizimi i parë për rrezikshmërinë e tij u bë në Mars të vitit 2018, ku autoriteteve amerikane iu tha se Taheb ishte radikalizuar, kishte ndryshuar emrin dhe po planifikonte të udhëtonte jashtë vendit. Në muajt në vijim autoritetet arritën të vendosnin një raport komunikimi me Taheb, i cili dëshironte të shiste automjetin e tij për të mbledhur fonde në mënyrë që të shkonte në territoret e kontrolluara nga ISIS. Në 7 Dhjetor një agjent i FBI-së e takoi dhe Taheb i tregoi një hartë të krahut perëndimor të Shtëpisë së Bardhë./abcnews.al

trump-1.jpg
G. P.08:52 | 20/12/2018

Dy zyrtarë të lartë iranianë, njëri prej të cilëve ambasador, u shpallën si persona të padëshiruar në vendin tonë. Shkak janë bërë dyshimet se ata fshihen pas tre komploteve terroriste që janë parandaluar në vendin tonë. Ky qëndrim i qeverisë shqiptare u përshëndet nga presidenti amerikan Trump, sekretari amerikan i shtetit Pompeo e zyrtarë të tjerë të lartë. 

Qeveria shqiptare ka shpallur si persona të padeshiruar dy diplomatë të Republikës Islamike të Iranit të akredituar në Tiranë. Vendimi u bë i ditur nga zëdhënësja e Ministrisë për Evropën dhe Punët e Jashtme, vendim i cili bazohet në dyshimet se dy diplomatët iranianë janë të përfshirë në aktivitete që cënojnë sigurinë në vend. “Vendimi për shpalljen e diplomatëve iranianë si të padëshiruar është marrë në konsultim me vendet aleate, për shkak të aktivitetit të tyre në Shqipëri në kundërshtim me statusin e tyre diplomatik”, thuhet ne reagimin e zëdhënëses së ministrisë. Ky vendim i marrë nga Shqipëria u vlerësua nga presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës Donald trump, i cili përgëzoi Qeverinë e Shqipërisë për arsye se ndërmori veprime kundër regjimit Iranian për komplotin e tij terrorist në tokën shqiptare, duke kërcënuar sigurinë evropiane. Sipas Trump qeveria e Shqipërisë ka treguar udhëheqësi të vërtetë në përpjekjet e përbashkëta për t’i dërguar një mesazh të qartë Iranit se kryerja e veprimeve terroriste në Evropë, apo kudo tjetër, është e papranueshme dhe nuk do të tolerohet. Presidenti Trump garanton se SHBA do të qëndrojë krah për krah me Shqipërinë, si aleat në NATO dhe partner strategjik.”

Në letren e presidentit Trump shkruhet:
“I dashur Z. Kryeministër: Faleminderit për përpjekjet tuaja të palëkundura duke iu kundërvënë Iranit dhe duke iu kundërpërgjigjur veprimeve e përpjekjeve të tij destabilizuese për t’u mbyllur gojën disidentëve anembanë globit. Udhëheqësia e treguar nga ju me dëbimin e Ambasadorit të Iranit nga vendi juaj është shembull i përpjekjeve tona të përbashkëta për t’i treguar qeverisë iraniane se veprimet e saj terroriste në Evropë dhe përreth botës do të kenë pasoja të rënda. Shqipëria ka qenë gjithmonë një mike e madhe e Shteteve të Bashkura dhe unë mirëpres rritjen e partneritetit tonë, ndërsa ballafaqohemi me çështjet e shumta të rëndësishme që të dy vendet tona hasin. Sinqerisht, Donald Trump”.

Ky vendim i marrë nga Shqipëria u vlerësua edhe nga Këshilltari i presidentit Trump për sigurinë kombëtare, Xhon Bolton. “Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama sapo dëboi nga Tirana ambasadorin iranian, duke u dhënë një sinjal të qartë liderëve të Iranit se mbështetja e tyre për terrorizmin nuk do të tolerohet”, ka thënë Bolton në profilin e tij në Twitter. Zyrtari i lartë i administratës amerikane ka shprehur mbështetjen e tij për kryeministrin Rama dhe popullin shqiptar, që, siç thotë ai, kanë vendosur t’i bëjnë ballë sjelljes agresive të regjimit iranian në Europë e më gjerë. Një reagim ka ardhur edhe nga sekretari amerikan i Shtetit, Majk Pompeo, i cili vlerëson se diplomatët e dëbuar ishin agjentë që kishin planifikuar sulme terroriste në Shqipëri. “Vetëm këtë vit shtetet europiane kanë shmangur tre sulme terroriste. Bota duhet të qëndrojë e bashkuar për të sanksionuar regjimin iranian deri në ndryshimin e sjelljes së tij destruktive”, ka deklaruar Pompeo./abcnews.al

ZHDUKJA-E-NJEREZVE-HETIMET_ABC-M2-T1.mpg_snapshot_00.13-1280x667.jpg
G. P.15:04 | 11/11/2018

Informacione të rezervuara të policisë së Shtetit flasin për një numër të lartë të personave të zhdukur pa gjurmë. Por ndërsa ka midis tyre që janë larguar me deshirë, është i lartë numri i atyre që janë zhdukur nga krimi. Ekspertët flasin për një luftë të egër midis kriminelëve që kanë nisur të pastrojnë dëshmitarët dhe bashkëpunëtorët.

Zhdukja e personave pa lënë gjurmë po konsiderohet nga krimet më të frikeshme, prej shërbimeve të posaçme. Nuk dihet saktësisht numri i njerëzve të dyshuar të zhdukur, por një burim i besueshëm i tha ABC News, se vetëm në Vlorë diskutohet mbi 25 persona që nuk dihen ku ndodhen. Dhe për ta dyshohet se janë viktimë e pengmarrjes dhe më pas e vrasjes. Të njëjta burime i thanë ABC News që bëhet fjalë për persona në borxh me pagesat e drogës, ose të përfshirë në krime.

Spastrim i territorit ose zhdukja e dëshmitarëve që kanë dijeni ose kanë kryer vrasje me porosi. Ky është përkufizimi që eskpertët po i japin situatës së krijuar në vend. Më të prekur nga ky krim i egër janë Vlora, Durrësi, Shkodra dhe Tirana. Flitet për krime të tilla që, pasi personi rrëmbehet pa lënë gjurmë, vritet dhe groposet ose hidhet në det. Megjithatë duket se policia nuk është shumë e orientuar në këtë drejtim. Mungojnë bashkëpunëtorët dhe zbulimi i provave.

Rastet më të bujshme janë zhdukja e Albasano Xhaferri 34 vjeç nga Vlora dhe ajo e Elvis Troqe. Xhaferri është zhdukur që në muajin qershor dhe bashkë me Troqin ishin persona që vinin nga vendet e Evropës. Më herët referuar denoncimet të familjarëve ishte zhdukur biznesmeni Adriano Jaho, 52 vjeç dhe ndihmësi i tij, Ariseld Maze, 28 vjeç. Jaho dhe Maze kanë dalë më 3 korrik të 2017-s në mëngjes nga Porti i Vlorës për të provuar një skaf dhe nuk u kthyen. Ksandro Imeraj, 32 vjeç, është një tjetër i ri I zhdukur në Vlorë. Me bujë është përcjellë në publik edhe zhdukja e dajë e nipi në Shkodër. Gëzim Hysaj, 56 vjeç dhe nipi i tij Agron Molla, 47 vjeç janë larguar më 23 gusht nga banesat e tyre ne Dobrac dhe nuk janë kthyer më./abcnews.al

70853Bashkimi.jpg
G. P.23:59 | 18/10/2018

Bashkimin Europian e kanë përfshirë ethet nga ndërhyrjet kibernetike që kërcënojnë zgjedhjet euro-parlamentare të vitit të ardhshëm. Për të shmangur deformimin e vullnetit zgjedhor, liderët e vendeve anëtare kanë vendosur të ashpërsojnë masat e ndëshkimit, duke përfshirë edhe sanksione për aktorët e jashtëm.

Liderët e vendeve të BE-së ranë dakord të enjten të përforcojnë reagimin ndaj sulmeve kibernetike dhe fushatave të dezinformimit online, me qëllim mbrojtjen e zgjedhjeve të ardhshme europiane nga ndërhyrjet e jashtme.

Nisma e fundit e bllokut 28-anëtarësh parashikon vendosjen e sanksioneve ndaj qeverive armike dhe individëve, si dhe gjoba të rënda ndaj partive politike që përpiqen të keqpërdorin mediat online për të manipuluar vullnetin e zgjedhjeve.

Kancelarja gjermane Angela Merkel më herët gjatë javës ngriti shqetësimin për rrezikun që i kanoset zgjedhjeve për legjislaturën e re europiane, që mbahen në maj të vitit të ardhshëm. Në përfundim të takimit të liderëve të BE-së ditën e enjte, presidenti i Këshillit Europian, Donald Tusk ka deklaruar se, kërcënimi me sanksione dhe gjoba ka funksion parandalues.

“Një reagim i tillë duhet të mbrojë qytetarët, bizneset dhe institucionet tona nga të gjitha llojet e kërcënimeve kibernetike”, ka thënë Tusk.

Për zyrtarët e Perëndimit, Rusia e ka bërë luftën kibernetike dhe elektronike pjesë funksionale të operacioneve të saj ushtarake. Por zyrtarët europianë janë të shqetësuar edhe nga keqpërdorimi që mund t’u bëhet të dhënave personale të përdoruesve të rrjeteve sociale nga aktorë të brendshëm.

Muajin e kaluar, organi ekzekutiv i BE-së propozoi rregulla të reja për të shmangur përsëritjen e skandaleve si ai i rrjetit social Facebook për të favorizuar Donald Trump në zgjedhjet presidenciale të 2016-s. Të dhënat e miliona qytetarëve europianë u përdorën nga kompania e lobimit politik “British Analitika”, për të krijuar profile të votuesve dhe për të influencuar në zgjedhje./abcnews.al

shqiptariii.jpg
G. P.14:28 | 10/07/2018

Policia italiane ka arrestuar një shtetas shqiptar të Maqedonisë në Potenca. 29-vjeçari Agim Miftarov akuzohet se është stërvitur për aktivitete që kanë lidhje me terrorizmin ndërkombëtar.

Gjatë kontrollit të kryer në banesën e tij, janë zbuluar disa dronë. Ndërsa në celular, ai mbante 900 video të propagandës xhihadiste. Gjithashtu është zbuluar se 29-vjeçari ka bërë kërkime lidhur me përdorimin e dronëve të armatosur dhe për ndërtimin e pistoletave.

Ndërkohë, hetimet e agjentëve italianë kundër tij kishin nisur që në vitin 2009. Hetuesit kanë zbuluar ndër të tjera se Agim Miftarov ka dashur të blejë armë në internet./abcnews.al

rus.jpg
G. P.15:22 | 16/06/2018

Departamenti Amerikan i Shtetit udhëzon shtetasit amerikanë të mos udhëtojnë drejt Rusisë. Sipas DASH, aktivitete si botërori i futbollit zgjon interesin e terroristëve, të cilët mund të ndërmarrin sulme në stadiume apo qendra turistike.  

Departamenti Amerikan i Shtetit ka paralajmëruar shtetasit amerikanë të shmangin planet për turizëm në Rusi, për shkak të rrezikut të terrorizmit apo ngacmimeve.

Përmes një udhëzimi të publikuar në faqen zyrtare në internet DASH i kërkon qytetarëve amerikanë të rikonsiderojnë udhëtimin drejt Rusisë, ku po zhvillohet aktualisht kampionati Botëror i futbollit.

DASH thotë se ngjarjet e mëdha ndërkombëtare si Botërori i futbollit paraqesin objektiv tërheqës për terroristët.

Megjithëse siguria për Kupën Botërore do të jetë gjithëpërfshirës, paralajmëron DASH, terroristët mund të kërkojnë të sulmojnë vende të tilla si stadiumet dhe fushat e shikimit të Fan Fest, vendet turistike, shpërndarjet e transportit dhe vende të tjera publike.

Departamenti i Shtetit saktëson të paktën dy destinacione, ku nuk duhet shkuar, Kaukazi e Veriut, përfshirë Çeçeninë dhe Malin Elbrus për shkak të trazirave dhe terrorizmit, si dhe Krimenë për shkak të shkak të pushtimit të huaj dhe abuzimeve nga autoritetet.

Sipas udhëzimit, qytetarët e SHBA-së shpesh janë viktima të ngacmimit, keqtrajtimit dhe zhvatjes nga ana e zbatimit të ligjit dhe zyrtarëve të tjerë. Kjo edhe për faktin se, asistenca konsullore e SHBA-ve për personat e ndaluar zakonisht vonohet në mënyrë të paarsyeshme nga zyrtarët rusë.

Në përfundim DASH theksonte se Rusia zbaton kufizime të veçanta ndaj shtetasve të dyfishtë amerikanë. Për shkak të reduktimit të personalitetit diplomatik amerikan prej imponimeve të qeverisë Ruse, qeveria e SHBA ka aftësi më të pakët për të ofruar shërbime për qytetarët e saj. /abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono