sulme terroriste

seven-eleven.jpg
G. P.12:49 | 11/09/2019

18 vjet pas sulmit të rëndë terrorist, Shtetet e Bashkuara të Amerikës përkujtojnë 11 Shtatorin dhe rreth 3 mijë viktimat. Të afërmit e viktimave do të mblidhen në Ground Zero, ndërsa presidenti amerikan Trump do të jetë në Pentagon.

Amerika përkujton 11 Shtatorin. Është përvjetori i 18-të i atentatit më vdekjeprurës të ndodhur në territorin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Ceremonitë përkujtimore do të shoqërohen me apele për të mos harruar asnjëherë atë që ndodhi.

Të afërmit e rreth 3 mijë viktimave të atentatit të 11 Shtatorit 2001 do të mblidhen në Ground Zero. Presidenti amerikan Donald Trump do të marrë pjesë në një ceremoni përkujtimore në Pentagon, ku do të jetë i pranishëm dhe George Bush, i cili ishte president në momentin e sulmeve.

Zëvendës presidenti amerikan Mike Pence do të flasë pranë Shanksvill, në Pensilvani ku ndodhi sulmi i tretë terrorist. Në të gjitha shkollat në shtetin e Nju Jork, studentët do të mbajnë një minutë heshtje, gjë që së fundmi është bërë e detyrueshme me ligj.

Avionët që u sekuestruan nga terroristët në 11 Shtator 2001 e që më pas u devijuan kundër kullave binjake në Manhatan dhe kundër Pentagonit, shkaktuan rreth 3 mijë viktima, emrat e të cilëve do të lexohen me zë të lartë gjatë ceremonisë në Ground Zero.

Pasojat e atentateve janë të dukshme kudo: që nga siguria në aeroporte dhe lufta kundër terrorizmit e ndërmarrë nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe aleatët në shumë vende me shumicë myslimane.

Ndërkohë po në kuadër të 11 Shtatorit u hodh një raketë kundër ambasadës amerikane në Afganistan, ku pas atentateve të 2001-shit, dhe nisi një pushtim amerikan që u transformua në luftën më të gjatë të ndërmarrë ndonjëherë nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Misionet ushtarake në Afganistan dhe në Irak, për shumë analistë janë shkaqet e situatave të paqëndrueshme dhe shkatërrimit në këto vende./ABC News Albania 24/7

GJERMANI-SIGURIA.mpg_snapshot_00.15-1280x880.jpg
ent ela22:29 | 20/12/2018

Autoritetet në Gjermani kanë rritur masat e sigurisë në aeroportet kryesore të vendit, pas sinjalizimeve për sulme të mundshme terroriste. Strukturat ligjzbatuese kanë vepruar të ndikuara edhe nga sulmi i një jave më parë në Strasburg, që ndodhet 150 kilometra larg qytetit të Shtutgartit.

Aeroportet më të mëdha të Gjermanisë janë vënë në gjendje alarmi pasi 4 persona të dyshuar për terrorizëm u vunë re teksa monitoronin aeroportin e Shtutgartit. Policia lokale është vënë në kërkim të dy personave, atë e bir, nga rajoni i Rehnit Verior Vestfalia, si dhe për dy persona të tjerë që po fotografonin terminalin e aeroportit. Autoritetet ligjzbatuese gjermane u vunë në lëvizje pas sinjalizimeve të dhëna nga shërbimet sekrete marokene, një javë pas sulmit terrorist të ndodhur në kufirin me Francën. Tre persona mbetën të vrarë nga Sherif Çekat në tregun e Krishtlindjes së Strasburgut, që ndodhet rreth 150 km nga Shtutgarti. Policia gjermane ka deklaruar për transmetuesin publik ARD se forcat e sigurisë janë në gjendje gatishmërie në të gjitha aeroportet e vendit, ndërsa revista “Bild” në edicionin online ka saktësuar se masat janë përforcuar në 14 strukturat më të mëdha të Gjermanisë. Që prej sulmit të Strazburgut, aktivitete të dyshimta janë konstatuar edhe në aeroportin “Sharl dë Gol” të Parisit. Në rastin gjerman, atë e bir u kapën përmes kamerave të sigurisë teksa bënin foto përreth aeroportit, por u larguan para se të mbërrinte policia. Gjermania ra pre e një sulmi terrorist pak përpara Krishtlindjes së vitit 2016, kur xhihadisti tunizian Anis Amri vërshtoi me një kamion në tregun festiv të Berlinit, duke vrarë 12 persona dhe plagosur shumë të tjerë. /abcnews.al

sulmeee.jpg
G. P.12:41 | 14/05/2018

Në sajë të zhvillimeve të fundit në Francë, inteligjenca britanike ka dhënë alarmin për atentate të mundshme terroriste në Europë. Sipas inteligjencës së Londrës, që prej 2017 të paktën janë parandaluar 12 sulme në Mbretërinë e Bashkuar.

ISIS synon të kryejë sulme “shkatërruese” dhe “në shkallë të gjerë” në Europë pasi ka humbur territor në Lindjen e Mesme. Alarmi është dhënë nga kreu i inteligjencës britanike MI5, Andrew Parker, dhe ai këtë do t’ua komunikojë përgjegjësve për sigurinë europiane në Berlin.

Vetëm në Mbretërinë e Bashkuar, që nga sulmi në Westminster në 2017, janë parandaluar 12 atentate terroriste.

Numri një i inteligjencës së brendshme britanike është i gatshëm që të akuzojë edhe Kremlinin për “shkelje flagrante të rregullave ndërkombëtare” për helmimin e ish-spiunit rus Sergej Skripal dhe të bijës së tij në Salisbury në Mars. Parker e përshkruan tentativën për vrasje si “aktivitet I qëllimshëm keqdashës” që rrezikon të shndërrojë Rusinë në një “regjim më shumë të izoluar”.

Ndërkohë, sa i përket rastit të helmimit të ish-spiunit rus, Moska nuk ka pranuar se qëndron prara vrasjes së mbetur në tentativë. Për këtë pati dhe një reagim ndërkombëtar me dëbime diplomatësh rusë nga shumë vende perëndimore, përfshirë Shqipërinë. Me të njëjtën mënyrë është përgjigjur dhe Kremlini./abcnews.al

 

vlcsnap-error660-1280x720.jpg
ent ela11:57 | 21/02/2018

Një akt terrorist në zemër të Venecias në ditën e Karnevaleve, kur qyteti Italian transformohet në një festë publike dhe një numër turistësh dhe fëmijësh të maskuar popullojnë zonën qëndrore.

Ky ishte plani i veprimit i një celule terroriste e përbërë nga shqiptarë të Kosovës, të cilët duke vënë maska për tu futur mes turmës, të armatosur me thikka, ishin të gatshëm të vepronin kundër “të pafeve” në sheshin “San Marko”.

Në pranga kanë përfunduar 4 kosovarë, mes të cilëve një fëmijë 17 vjeç, i cili u sugjeroi të tjerëve vendosjen e një bombe. 3 personat e tjerë janë identifikuar si Fisnik Bekaj 24 vjeç, Dakë Haziraj 25 vjeç dhe Arjan Babaj 27 vjeç, i cili mendohet të jetë lideri i celulës që kishte për seli qëndrore një apartament në sheshin San Marko.

Tek kjo banesë ata kryenin lutjet e tyre dhe shikonin video të stërvitjeve të shpërndarë nga ISIS.

Arrestimi i tyre është bërë gjatë 2017-ës. Drejtësia italiane ka dënuar minorenin me 4 vite e 8 muaj burg. Për 3 të tjerët është kërkuar shytrje të gjykimit. Mediat përtej adriatikut kanë zbuluar edhe një pjesë të përgjimeve të policisë italiane. Në bisedë pjestarët e celulës diskutojnë për mënyrën e sulmit pasi kanë blerë një thikë për 15 euro. Në përgjime del edhe emri i një kosovari tjetër, Mërgim Gecaj, i cili është dëbuar nga Italia. Gjithashtu gjatë hetimeve është zbuluar se celula ka blerë një kallashnikov për 250 euro në zonën e ish-Jugosllavisë. Në telefonin e liderit të tyre është zbuluar një imazh i Arjan Babaj i cili gjendet në një pyll ndërsa në duar mban një armë./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono