sulm

luanet.jpg
gra moz20:41 | 22/02/2018

Një çift ka arritur të filmojë momentet, kur një tufë luanësh mësynë drejt makinës së tyre.

Në pamjet shokuese shfaqen disa luanë që përplasen drejt makinës së Abi Tudge, 23 vjeç.

Ajo ishte sëbashku me Jazzy Reynold, 28 vjeç dhe dy fëmijët, të cilët gjendeshin në sediljet mbrapa makinës.

Ata mbetën të bllokuar brenda makinës për rreth 50 minuta, derisa punonjësit e parkut arritën të kapnin luanët.

Në disa foto duken edhe shenjat e putrave të kafshëve që goditën makinën./abcnews.al

vlcsnap-error446-1-1280x720.jpg
gra moz19:27 | 22/02/2018

Pas stërvitjes së radhës nuk e mendonte se do ta godisnin me grusht.

Trajneri i Vllaznisë, Ernest Gjoka, u sulmua nga një person ende i paidentifikuar në fushën sportive “Reshit Rusi” në qytetin e Shkodrës.

Në momentin që është goditur, trajneri Gjoka ndodhej i shoqëruar nga një person tjetër.

Pas kësaj, autori është larguar nga vendngjarja dhe në dor mbante edhe një thike.

Vetë trajneri foli për mediat, pasi dha dëshminë e tij në komisariatin e Shkodrës.

Ernest Gjoka: “Ishte një akt i shëmtuar. Tani çdo gjë në dorë e ka Policia. Më vjen shumë keq që ndodh, por çfarë të bëjmë, ky është realiteti”.
Gazetari: “Njihnit personit që ju goditi”.
Ernest Gjoka: “Jo nuk e njoh”.
Gazetari: “Ju ka goditur”?
Ernest Gjoka:Jo thjesht u konfliktuam, pastaj nxorri thikën dhe pastaj iku me vrap. Kaq”.

Ndërsa administratori i klubit shkodran, Astrit Gjyrezi, tha se ngjarje të tilla nuk kanë lidhje me futbollin.

Astrit Gjyrezi: “Shpresoj dhe uroj që të jetë rasti parë dhe i fundit. Nuk i shëben sportit”.

Uniformat blu janë vënë në ndjekje të dhunuesit./abcnews.al

vlcsnap-error645-2-1280x720.jpg
gra moz18:47 | 20/02/2018

Trupat pro-qeveritare siriane kanë hyrë në rajonin e Afrinit, për t’i bërë ballë avancimit të trupave turke. Këto të fundit kanë bombarduar autokolonën e parë të këtyre njësive, duke i cilësuar grupe terroriste.

Trupat pro-qeveritare siriane kanë hyrë në enklavën kurde të Afrinit për t’u përballur me atë që Damasku zyrtar e konsideron “agresioni i regjimit turk”.

Qeverisë siriane iu kërkua të dërgonte trupa nga një milici kurde, e cila që prej muajit të kaluar përpiqet t’i bëjë ballë trupave turke dhe rebelëve që i mbështesin ato. Pamje të publikuara tregojnë luftëtarë të njësisë “Forcat Popullore” të kalojnë përmes një postoblloku me autoblinda dhe kamionë. Pak më pas, forcat turke kanë bombarduar zonën.

Turqia ka kërcënuar se do të përballet me trupat siriane në rast ndërhyrjeje. Nga ana e saj qeveria në Damask ka denoncuar ofensivën turke duke e cilësuar një sulm barbar ndaj sovranitetit të saj. Një gazetar i agjencisë së lajmeve “SANA” ka bërë me dije se artilieria turke ka vënë në shënjestër një autokolonë që kishte hyrë në enklavën e Afrinit, përfshirë një grup gazetarësh që e shoqëronin atë.

Ndërsa agjencia turke “Anadolu” ka njoftuar se, trupat turke kishin qëlluar për të paralajmëruar ndaj një grupi pro-regjimit terrorist që po përpiqej të avanconte drejt Afrinit, duke i detyruar të tërhiqeshin rreth 10 kilometra./abcnews.al

vlcsnap-error475-1280x720.jpg
gra moz16:07 | 18/02/2018

Një nxënëse e shkollës së mesme në Florida ku u vranë 17 persona ka sulmuar ashpër presidentin amerikan, Donald Trump. Ajo nënvizoi se Trump duhet të ndihet i turpëruar pasi mbron shitjen e lirë të armëve në SHBA.

Donald Trump është kritikuar rëndë nga një studente, e cila i mbijetoi të shtënave në shkollën e mesme në Parkland të Floridas, ku 17 persona u vranë nga me armë zjarri nga 19-vjeçari, Nikolas Cruz.

“T’iu vijë turp” u shpreh Emma Gonzalez, gjatë një eventi kundër armëve në Fort Lauderdale, duke stigmatizuar presidentin amerikan për marrjen e mbështetjes financiare nga lobi i armëve.

“Nëse presidenti më thotë se ishte një tragjedi e tmerrshme dhe nuk mund të bëjë asgjë, atëherë unë i kërkoj atij sa ka marrë nga Shoqata Kombëtare e Armëve. Unë e di: 30 milionë dollarë”, tha nxënësja 18-vjeçare. “Sa vlejnë këta njerëz, zoti Trump?”, vazhdoi ajo ndërsa renditi dhe numrin ngjarjeve me të shtëna armësh që kanë përgjakur SHBA-të që nga fillimi i vitit. E mbijetuera, Emma Gonzalez, është në vit të fundit të shkollës së mesme “Marjory Stoneman Douglas”, që ndodhet në qytetin Parkland. Ajo ishte fshehur në amfiteatrin, kur Nikolas Cruz hapi zjarr në korridoret e ndërtesës, duke vrarë 17 persona, kryesisht adoleshentë, para se të largohej duke u fshehur mes nxënësve. Megjithatë ai u arrestua 40 minuta më vonë.

“Fakti i të qenit i aftë për të blerë armë automatike nuk është problem politik, është çështje jete apo vdekjeje”, përsëriti një student tjetër që foli menjëherë pas Emma Gonzalez. Masakra, një nga më të përgjakshmet në 30 vitet e fundit, ka rindezur debatin për shitjen e hapur të armëve në SHBA, dhe mbrojtjen e fuqishme të saj nga zyrtarët e Shoqatës Kombëtare të Armëve, të cilët janë të gatshëm për të shkuar deri në Gjykatën e Lartë./abcnews.al

sulm-me-arme.jpg
gra moz15:51 | 18/02/2018

4 persona janë vrarë dhe 4 të tjerë mbetën të plagosur pas një sulmi me armë në një festival në jug të Rusisë. Lajmi është konfirmuar nga agjnecitë shtetërore të lajmeve RIA dhe Interfax. Sipas raportimeve në këtë ngjarje është vrarë edhe autori i sulmit. Të shtënat me armë zjarri u regjistruan në qytetin Kizlyar, një kryeqytet provincial i Republikës së Dagestanit. Agresori hapi zjarr ndaj turmës që po celebronte Festivalin Rus të Muzikës Folk. Më pas rojet e sigurisë ndërhynë duke ekzekutuar autorin. Sipas raportimeve, 3 nga të plagosurit janë roje sigurie. RIA Novosti shkruan se 4 viktimat ishin civilë. Ndërkohë, autoritetet kanë nisur një hetim për zbardhjen e shkaqeve. Ndërsa nuk përjashtohet dhe pista e terrorizmit./abcnews.al

vlcsnap-error307-1280x720.jpg
gra moz11:10 | 18/02/2018

Presidenti amerikan, Donald Trump ka sulmuar FBI lidhur me injorimin e paralajmërimeve për autorin e masakrës në një shkollë të mesme në Florida. Kreu i Shtëpisë së Bardhë thotë se Byroja Federale po shpenzon shumë kohë për çështjen “Russiagate”.

Donald Trump vendoset kundër Byrosë Federale të Investigimit për injorimin e paralajmërimeve, që më vonë do të çonin në masakrën e nxënësve në shkollën e mesme të Floridës. Në një mesazh në Twitter, presidenti amerikan pohon se FBI “po shpenzon shumë kohë duke u përpjekur për të provuar lidhjet ruse me fushatën presidenciale”. “Nuk ka asnjë lidhje. Rifillo përsëri dhe na bëni të gjithëve krenarë”, shprehet Trump.

Byroja kishte pranuar se nuk kishte vepruar pas paralajmërimeve për autorin e sulmit me armë në gjimnazin në Parkland, ku u vranë 17 studentë.

“Është shumë e trishtueshme që FBI nuk i ka marrë sinjalet që kanë të bëjnë me vrasësin e shkollës së mesme. Kjo nuk është e pranueshme”, shkruan Trump. Presidenti pastaj lidh dështimin e FBI në këtë rast specifik me kohën e shpenzuar nga agjentët për të verifikuar lidhjet e mundshme midis Rusisë dhe ekipit Trump gjatë fushatës presidenciale të 2016-ës.

Ndërkohë, disa ditë më parë, 13 qytetarë rusë u paditën për ndërhyrjen në zgjedhjet presidenciale mbi një dispozitë të lëshuar nga prokurori special, i cili koordinon hetimin, Robert Mueller./abcnews.al

vlcsnap-error324-1280x720.jpg
gra moz20:11 | 15/02/2018

FBI ka qenë në dijeni të sjelljeve të rrezikshme të adoleshentit Nikolas Cruz, që një ditë më parë vrau 17 bashkëmoshatarë në një shkollë amerikane. Ndërkohë, presidenti Donald Trump e ka vënë theksin tek problemet mendore të të riut, duke shmangur rihapjen e debatit mbi lirinë e armëve.

Byroja Federale e Hetimeve ka konfirmuar se kishte qenë e njoftuar për prirjet e adoleshentit, që një ditë më parë vrau 17 persona në një shkollë në Florida të Shteteve të Bashkuara. Sipas mediave amerikane, Nikolas Cruz, që tashmë përballet me 17 akuza për vrasje me paramendim, pak muaj më parë kishte postuar një koment për një video në YouTube, ku thoshte se do të bëhej qitësi profesionist i shkollës.

Një përdorues kishte lajmëruar asokohe autoritetet, por mesa duket ato nuk kanë qenë në gjendje ta parandalonin tragjedinë. FBI ka deklaruar se kishte hetuar komentin e lënë në Youtube, por nuk kishte arritur ta identifikonte plotësisht autorin. Gjithashtu, edhe mësuesit e shkollës në lokalitetin Parklend ishin paralajmëruar për Cruz, i cili nuk lejohej të hynte me çantë shpine në kampusin e shkollës.

Lidhur me ngjarjen ka reaguar edhe presidenti Donald Trump. Me një fjalim nga Shtëpia e Bardhë, ai i është drejtuar çdo prindi, mësuesi dhe nxënësi të prekur nga kjo tragjedi.
“Do të bëjmë gjithçka për të lehtësuar dhimbjen tuaj. Dëshiroj që ju ta dini se nuk do të jeni kurrë vetëm. Në shkollat amerikane asnjë fëmijë nuk duhet të jetë në rrezik”, ka thënë Trump.

Trump i ka orientuar motivet e ngjarjes tek shëndeti mendor i adoleshentit, duke refuzuar të hapë sërish debatin për lirinë e armëmbajtjes në Shtetet e Bashkuara. Edhe senatorë të tjerë kanë shmangur këtë temë, ndërkohë që prindër të shumtë, përmes rrjeteve sociale kanë bërë thirrje që të kalohet nga fjalët në masa konkrete./abcnews.al

vlcsnap-error357-1280x719.jpg
gra moz22:50 | 14/02/2018

Të shtëna armësh zjarri janë dëgjuar në një shkollë të mesme në Parklend të Floridës në Shtetet e Bashkuara. Lajmi është konfirmuar nga autoritetet lokale, të cilat flasin për viktima dhe të plagosur.

Në vendin e ngjarjes kanë mbërritur forca të shumta policie, speciale dhe agjentë të FBI-së, që po kryejnë kërkime për autorin dhe po evakuojnë nxënësit. Mediat amerikane bëjnë të ditur se të plagosurit janë rreth 20 persona dhe shtojnë se prindër të shumtë janë mbledhur përreth perimetrit të sigurisë të ngritur nga policia.

Ndërkohë, ngjarja po ndiqet me vëmendje edhe nga Shtëpia e Bardhë. Zyra e shtypit pranë selisë presidenciale ka njoftuar se presidenti Trump është informuar për të./abcnews.al

sulmi-i-izraelit.jpg
gra moz18:58 | 07/02/2018

Forcat ajrore izraelite kanë kryer sulme kundër komplekseve ushtarake në Siri, duke goditur laboratorët e prodhimit të armëve kimike. Nga ana e saj, ushtria siriane ka deklaruar se sistemet e tyre mbrojtëse i kanë neutralizuar të gjitha raketat.

Avionë luftarakë izraelitë kanë qëlluar raketa ndaj një baze ushtarake siriane, në afërsi të Damaskut. Në një deklaratë për shtyp të ushtrisë siriane thuhet se sistemet mbrojtëse ajrore bllokuan shumicën e raketave, por nuk jepen detaje të tjera.

Mediat ndërkombëtare flasin se nga sulmet janë goditur depot në lokalitetin Xhamraja, ku Perëndimi dyshon se prodhohen armët kimike. Izraeli, që ka njoftuar se ka kryer të paktën 100 sulme klandestine në Siri që prej vitit 2011, ka refuzuar të komentojë lajmin.

Shumica e sulmeve të shtetit hebre thuhet se kanë pasur si qëllim parandalimin e trafikimit të armëve të avancuara në duart e lëvizjes libaneze Hezbollah. Grupi i mbështetur nga qeveria iraniane bëri një luftë me Izraelin në vitin 2006 dhe ka dërguar disa mijëra luftëtarë të tij në mbështetje të trupave të presidentit sirian, Bashar al Assad.

Në deklaratën e ushtrisë siriane thuhet ndër të tjera se, avionët izraelitë i kishin qëlluar raketat nga hapësira ajrore libaneze, në orët e para të mëngjesit të së mërkurës.

Ndërkohë, Observatori sirian për të drejtat e njeriut ka njoftuar se, raketat kanë goditur depot me municione në lokalitetin Xhamarja. Në zonën në fjalë, e njohur ndryshe me emrin Dumar, ndodhen komplekse të shumta ushtarake, si dhe një degë e Qendrës për Kërkime dhe Studime Shkencore, që dyshohet se merret me prodhimin e armëve kimike./abcnews.al

vlcsnap-error700-1280x720.jpg
gra moz13:14 | 04/02/2018

Presidenti amerikan, Donald Trump, ka sulmuar përsëri FBI-në duke thënë se është një instrument në duart e politikanëve që janë kundër tij. Gjithashtu përsëriti se nuk ka pasur asnjë lidhje mes ekipit të fushatës së tij me zyrtarë rusë.

Presidenti amerikan, Donald Trump, vijon sulmet kundër Byrosë Federale të Investigimit. Ai, gjithashtu kritikon mediat që nuk pasqyrojnë rritjen e pagave po merren me hetimet e lidhjeve të ekipit të tij të fushatës presidenciale me Rusinë dhe ndikimin e Moskës në zgjedhjet e 2016.

“Numra shumë të mirë të punësimit dhe më në fund, pas shumë vitesh, rritje të pagave dhe askush nuk flet për këtë. Vetëm Rusi, Rusi, Rusi, pavarësisht faktit që pas një viti hetime, nuk ka pasur lidhje!”, shkruan Trump në një mesazh në tuitër.

Ndërsa më tej ai vijon: “Memorandumi prej 4 faqesh i publikuar të premten raporton faktin shqetësues se si FBI dhe FISA janë përdorur për të ndikuar në zgjedhjet e vitit 2016 dhe atë që do të pasonte. FBI dështoi të informojë gjykatën FISA se fushata e Klinton kishte financuar dosjen. FBI u bë një instrument i aktorëve politikë anti-Trump. Kjo është e papranueshme në një demokraci dhe duhet të alarmojë të gjithë ata që dëshirojnë që FBI të jetë një zbatues jopartiak i ligjit”.

Ndërsa më tej Trump nënvizon se Byroja Federale e Investigimit i ka fshehur Kongresit amerikan pjesën më të madhe të këtyre fakteve. Ndërkohë, presidenti amerikan publikoi të premten memorandumin aq të kontestuar.

Demokratët mendojnë se kjo është një nismë e Trump për të diskredituar hetimet për çështjen “Russigate”, që kryesohen nga prokurori special Robert Mueller./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore.


Kontakt

Telefono