sulm me thike

FLORIDA-SULMI-MBULIM_ABC-M4-T2.mpg_snapshot_00.04-1280x720.jpg
ent ela20:45 | 11/09/2019

Pesë persona mbetën të plagosur në një sulm më armë të ftohtë të verifikuar të mërkurën në Florida të Shteteve të Bashkuara. Sipas raportimeve të mediave amerikane, të lënduarit janë dërguar në spitalin e qytetit Tollahesi, ku një prej tyre ndodhet në gjendje të rëndë. Autori i sulmit, një 41-vjeçar, u arrestua nga forcat e policisë. Ngjarja ndodhi pak pas orës 8 e 30 me orën lokale në ambjentet e një biznesi. Kur policia dhe ambulanca mbërritën në vendin e ngjarjes gjetën të plagosurit të shtrirë në tokë. Autoritetet policore deklaruan se për momentin nuk dihen motivet e këtij krimi, por po hetohet për zbardhjen e tyre. Ato vlerësuan kurajën e treguar nga disa punonjësve të kompanisë të cilët e kapën agresorin dhe e mbajtën atë të bllokuar derisa mbërritën uniformat blu. /ABC News Albania 24/7

FE9DDA4E-C9CF-4464-8BD7-5CA1B1CB1AB6_cx0_cy3_cw0_w1023_r1_s.jpg
ent ela08:30 | 10/09/2018

Shtatë persona janë plagosur, katër prej tyre seriozisht, pas një sulmi me thikë dhe me një shufër metalike në kryeqytetin e Francës, Paris, ka njoftuar policia.

Sulmuesi, që pretendohet të jetë me kombësi afgane, është arrestuar.

Disa burime kanë thënë se nuk ka shenja që rasti të cilësohet si terrorist.

Në disa raportime është thënë se në mesin e të plagosurve, dy prej tyre janë turistë nga Britania.

Sulmi ka ndodhur të dielën, pak para mesnatës, në verilindje të kryeqytetit francez.

Disa burime kanë thënë se i dyshuari ka sulmuar të huajt, duke therur me thikë dy burra dhe një grua, derisa shumë persona kanë hedhur topa për ta ndaluar atë.

Ai më pas ka ikur, duke sulmuar dy turistë britanikë në Henri Nogueres.

“Ne jemi duke trajtuar urgjentisht këtë incident dhe jemi në kontakt të ngushtë me autoritetet franceze”, ka thënë Zyra e Jashtme Britanike në një deklaratë. /REL

C_2_articolo_3160956_upiImagepp.jpg
ent ela09:13 | 02/09/2018

Një 54 vjeçare me origjinë polake ka sulmuar me thikë 4 persona, duke lënë të vdekur një prej tyre, ndërsa 3 të tjerë janë plagosur. Ngjarja e rëndë ka ndodhur brenda muzeut “Canneto sull’Oglio në Mantova të Italisë.

Viktima është identifikuar si Paola Berettan, 54 vjeçe, punonjëse e këtij institucioni.

Agresorja hyri në muze dhe qëlloi me thikë punonjësen dhe një tjetër person. Më pas, polakja doli në rrugë, ku qëlloi një grua që po shtynte një karrocë me një fëmijë. Të plagosurit raportohet se ndodhen jashtë rrezikut për jetën.

Sipas mediave italiane gruaja ka kryer sulm edhe një natë më parë, ndërsa një person po merrte cigaret nga një shpërndarës automatik.

Agresorja e dhunshme u vu në pranga nga policia mbrëmjen e djeshme. /abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono