studentët

gazetarja-1280x785.jpg
Sej rie21:45 | 19/04/2019

Gazetarja Arlinda Çausholli në kuadër të nismës së saj “Fit For Future me”, po zhvillon një sërë trajnimesh me të rinjtë shqiptarë. Në studion e emisionit “Provokacija” ajo ka folur për takimet që ka zhvilluar me studentët e Arkitekturës dhe ata të Universitetit të Shkencave Sociale.

Sipas saj studentët shqiptarë kanë nevojë për shembuj të mirë për të ecur në jetë. Gazetarja gjithashtu u shpreh se të rinjtë e vendit tonë kanë një energji të madhe brenda vetes dhe i vjen keq se pse kjo energji nuk po shfrytëzohet. Publicisja tha se nuk u ndje mirë në momenti kur i kishte pyetur studentët se kush do të ikë nga Shqipëria dhe ata të gjithë kishin ngritur dorën.

“Nuk është gjë shumë e bukur sepse në kundërshtim me Arkitekturën, pjesa e Shkencave Sociale ishte me idenë për të ikur dhe për të gjetur një zgjidhje. Ndërsa Arkitektura tha se dëshironte që të ike që të përsosej në profesion dhe të rikthehej dhe ta japë një kontribut për Shqipërinë. Ishin dy drejtime krejt ndryshe. Nëdrsa më shumë trishtim pashë tek Shkencat Sociale dhe i pashë të pashpresë tek kjo pjesë. Arkitektura në vetvete është lëndë praktike. Është profesion praktik që të lidh me njerëz. Ndërsa Shkenca Sociale nëse t’i nuk jep diçka konkrete tek ky profesion do të jesh pak si konfuz”./abcnews.al

RAMA-SONDAZHI-STUDENTET.mpg_snapshot_00.04-1280x720.jpg
ent ela14:59 | 19/04/2019

Sondazhi Kombëtar Studentëve nuk do të shërbejë vetëm për matjen e cilësisë së mësimdhënies në universitete por do të shërbejë edhe për të frenuar cdo lloj korrupsioni në auditorët e arsimit të lartë. Është kjo një ndër pikat e forta të këtij sondazhi që Kryeministrit Edi Rama shprehu gjatë prezantimit të tij.

Sqarimet për atë që gjeti e atë që e pret situatën në arsimin e lartë, Kryeministri Rama e bëri në  prezantimin e Sondazhit Kombëtar të Studentëve 2019 mbi cilësinë e mësimdhënies, në kuadër të Paktit për Universitetin.

Ky është një proces shumë i rëndësishëm sipas kryeministrit Rama që ka nisur me protestat e studentëve në fund të vitit të shkuar dhe ka vijuar si një ndërveprim konstruktiv për të kanalizuar përmes një sërë mekanizmash të rinj. Një proces që synon jo vetëm të adresojë ato shqetësime që  nxori në pah protesta e studentëve, por edhe të shkojë më tej.

I kënaqur por edhe i bindur shprehet kryeministri se po vendoset një bazë e re në jetën e brendshme të universitetit dhe bashkëpunimit mes qeverisë dhe universitetit.

Karta e Studentit do të fillojë të shpërndahet brenda muajit maj tha Kryeministri Rama, sipas të cilit fillon me 40 shërbime, por që do ketë edhe të tjera. /abcnews.al

 

kina-1280x610.jpg
ent ela23:15 | 12/04/2019

Me miliona studentë kinezë do të shkojnë të jetojnë në fshatra.Autoritetet kineze synojnë që me këtë vendim të nxitet zhvillimi ekonomik në zonat më të varfëra të vendit. Studentët që do të transferohen gjatë pushimeve të verës, do të vendosin vullnetarisht nëse do të shkojnë ose jo.

Kina po harton një plan për të dërguar më shumë se 10 milionë studentë të universiteteve që të jetojnë në fshatra dhe në zonat më të varfëra. Objektivi është që ata të kontribuojnë në zhvillimin teknologjik, kulturor dhe mjekësor në këto zona. Plani i mbështetur dhe nga Lega e Rinisë komuniste Kineze, duhet të vihet në zbatim në vitin 2022, në përpjekje për të ndihmuar zhvillimin ekonomik në zonat më të varfëra të vendit.

Studentët do të jetojnë në fshatra gjatë pushimeve të verës, dhe do ta bëjnë në mënyrë vullnetare. Vendet që do të kenë prioritet do të jenë ish-bazat revolucionare dhe zonat me minoritete etnike.

Britanikja “The Guardian” shkruan se plani është kritikuar shumë në mediat sociale në Kinë, ku kanë qenë të shumtë ata që kanë krahasuar këtë plan me revolucionin e madh kulturor të promovuar nga Mao Ce Dun në vitin 1966, ku milliona studentë u dërguan të jetonin në fshatra. /abcnews.al

Rama-per-Mynyr-Konin-1280x723.jpg
ent ela15:25 | 08/04/2019

Studentët e Universitetit të Tiranës nuk kanë akses në Bibliotekën Dixhitale. Kryeministri Edi Rama ka fajësuar Rektorin e Universitetit të Tiranës, Mynyr Konin duke e paralajmëruar se nëse nuk zbaton detyrat që i janë në dhënë nëpërmjet autonomisë së universiteteve, do të ndërhyjë në ligj.

Kryeministri Edi Rama, nuk i ka kursyer kritikat ndaj punës së Rektorit të Universitetit të Tiranës, Mynyr Koni. Këtë herë për pamundësinë e aksesismit në Bibliotekën Dixhitale nga studentët.

“Është e papranueshme që studentët në Universitetin e Tiranës nuk arrijnë të aksesohen në Bibliotekën Dixhitale. Rektori apo rektorati kanë përgjegjësi për aksesin e saj dhe nuk e kanë garantuar këtë minimum”, tha kryeministri.

Përgjigjet e Rektorit nuk janë gjë tjetër për kryeministrin përveç se ankesa të pabaza:

Ankohet pse unë e sjell këtë temë në diskutim domethënë edhe këtë përgjegjësi ta mbajmë ne?!

Megjithatë thotë se ka parë shkëndija bashkëpunimi nga rektori Mynyr Koni. Në të kundërt është gati të ndërhyjë edhe në ligj.

“Ne nuk do të presim shumë gjatë, do të ndërhyjmë edhe në ligj po qe nevoja, për ti bërë këto gjëra, sepse s’mund ti lëmë peng. Kanë filluar disa shenja pozitive dhe duhet të vazhdojë kjo punë e këto gjëra të adresohen”, tha Rama.

Në takimin ku u bë thirrja e katërt për Programin Kombëtar të Praktikave të Punës nuk munguan ankesat e studentëve, një prej të cilëve ankohej se ishte me mesatare 10, dhe nëse para vendimit të qeverisë nuk paguante asnjë lek, tani i ishte nënshtruar pagesës së gjysmës së tarifës.

Edhe për këtë kryeministri fajësoi universitetin.

Është pa sens që ju më parë nuk keni paguar dhe tani po paguani. Është legjitime ajo që thoni ju, ja u kemi thënë por…”

Hallka më sorrollatëse për studentët janë sekretaritë mësimore sipas shefit të qeverisë.

“Sekretaria e Universiteteve, ju pacit gjithë durimin për ti përballuar, sepse ç’më kanë parë sytë dhe ç’më kanë dëgjuar veshët ato janë  konfuze, japin shpjegimet kontradiktore, përgjigjen pa përgjegjësi...”

Sa i përket punësimit të studentëve ekselencë, Kryeministri Rama tha se praktikat janë hapur përtej kufijve të administratës publike dhe sektorit privat.

Janë rreth 2 mijë studentë që kanë realizuar praktikën e punës tre mujore gjatë 3 viteve të mëparshme, ndërsa këtë vit në kuadër të Paktit për Universitetin, Ministria e Arsimit ka arritur të koordinojë mbi 2 mijë vende të lira të punës, duke thyer rekordin e pozicioneve të hapjes së praktikave./abcnews.al

Studentet-shkoder-1280x650.jpg
ent ela13:15 | 03/04/2019

Rreth 20 studentë në Shkodër thyen me forcë dyert e godinës së re të Fakultetit Juridik. Ata kërkonin të futeshin me forcë brenda, me qëllim për të vazhduar mësimin në ambientet e reja, dhe jo më në auditorët e vjetër.

Gjatë kësaj tentative pati dhe debate mes tyre dhe Rektorit Adem Bekteshi, i cili u kërkoi të rinjve të mos dëmtojnë pronën e përbashkët.

Për këtë ngjarje, policia e Shkodrës ka nisur hetimet dhe priten shoqërime të personave që thyen dyert.

Godina e re do të hapej këtë fillim muaji, por sipas drejtuesve të Fakultetit rrjeti elektrik ka shfaqur probleme dhe për këtë arsye studentëve u është thënë se do të nisin mësimin në ambientet e reja në mesin e muajit./abcnews.al

 

gjuha-shqipe-1280x738.jpg
ent ela18:35 | 28/03/2019

Probleme me gjuhën shqipe nuk kanë vetëm studentet, por dhe punonjësit e administratës.  Pak ditë pasi Kryeministri Rama hodhi idenë e futjes se gjuhës shqipe në universitete pedagogët e gjuhëve të huaja thonë se është e domosdoshme.

Studentët e anglishtes shpesh shprehen më mirë në gjuhë të huaj se në gjuhën shqipe. Paradoksi vihet në dukje nga pedagogia e Departamentit te Anglishtes në Universitetin e Tiranës, Daniela Hasa. Kur e pyesim se fare note do t’u vinte studentëve të saj për njohuritë në shqip pedagogia na jep këtë përgjigje.

Gabimet më të shpeshta sipas pedagoges që prej 15 vitesh jep lëndën e hyrjes në gjuhësi janë disa.  Studentët vetë theksin e vënë tek gramatika. Ajo është një ndër pikat e dobëta të tyre. Fajin për këtë ja lënë viteve të gjimnazit.

Problemet me shqipen pedagogia Hasa tregon se nuk i vëren vetëm në universitet. Përkthimi i shkresave zyrtare shpesh nxjerr në pah njohuritë e paketa gjuhësore të punonjësve në administratës.  Një tjetër arsye kjo ajo mendon se  gjuha shqipe duhet të zhvillohet dhe në universitete.

Ideja për të futur gjuhën shqipe si lëndë në universitete pak dite më parë u artikulua  dhe nga Kryeministri Edi Rama./abcnews.al

Veliaj-gjate-takimit-me-perfituesit-e-praktikave-te-lidershipit-1-1280x853.jpg
ent ela12:49 | 27/03/2019

20 studentë do të nisin praktikën e punës në Bashkinë e Tiranës. Gjatë takimit me ta kryebashkiaku Erion Veliaj tha se Rektorëve të Universiteteve iu është lënë kohë deri në fund të muajit për të përgatitur Kartën e Studentit. Nëse nuk do ta përgatisin atë do ta prodhojë bashkia dhe Ministria e Arsimit.

Nëse Universitetet nuk do ta kenë gati kartën e studentit deri në fund të muajit kryebashkiaku i Tiranës Erion Veliaj thotë se këtë kërkesë të studentëve do ta përmbushin bashkia dhe Ministria e Arsimit.

 “U kemi lënë afat deri në fund të muajit rektorateve që, sipas ligjit të ri, duhet të bënin Kartën e Studentit. Me privilegjet vijnë edhe përgjegjësitë. Pra, me të qenit rektor dhe dekan, vjen edhe përgjegjësia t’i bësh ato detyra. Nëse nuk i bëjnë deri në fund të muajit, kemi marrë masat që Bashkia e Tiranës, në bashkëpunim me Ministrinë e Arsimit, të jetë e para që bën Kartën Studentore Bashkiake, ndërkohë që bashkia, Këshilli Bashkiak tashmë i ka marrë vendimet për 40 shërbime, që gjithsesi edhe sot ofrohen me kosto më të ulët për studentët”.

Studentet sipas Kryetarit të Bashkisë do të mund të përfitojnë me çmim të reduktuara edhe shërbime që ofrohen nga privati.

 “Karta e re studentore që do të emetohet në Tiranë përpara kësaj vere, do të mundësojë një bashkëpunim edhe me privatin, pra përveç 40 shërbimeve që bashkia i ofron të reduktuara, edhe privatët mund të futen në këtë bashkëpunim, kur vjen puna tek dyqanet, tek shpenzimet”.

Kryetari i bashkisë deklaratat i bëri në takimin që zhvilloi me 20 praktikantët e përzgjedhur për të vijuar praktikat e punës në Bashki. Përmes Programit Kombëtar të Praktikave të Punës, studentëve dhe të sapodiplomuarve u ofrohet mundësia që të fitojnë një eksperiencë të parë pune 3 mujore në institucionin e Bashkisë së Tiranës. /abcnews.al

 

rama-ne-vlore-1280x700.jpg
ent ela18:36 | 15/02/2019

E pritën ndryshe nga hera e fundit studentët vlonjatë kryeministrin Edi Rama. Në një sallë më të vogël në universitetin Ismail Qemali, kryetari i përsëriti edhe një herë se gjithcka e ka bërë për ti dhënë zgjidhjen më të mirë kërkesave të studentëve që protestuan.

Nuk le rast pa përmendur komunikimin në celular deri në orët e vona me studentët,edhe kur bëhet fjalë për përgjegjësitë që duhet të mbajë universiteti.

“Qeveria nuk është nënë e babë, qeveria ka detyrat e veta dhe nuk i ka të gjitha dhe nuk i bën të gjitha. Jam i lutmur të bëj edhe sektretarin e univesitetit në zyrën time, edhe në 2 të natës. Në 2 të natës vjen mesazhi ‘o daku, cfarë do të bëhet me tarifat’. Unë u përgjigjem të gjithave, por për disa gjëra duhet të japë përgjigje rektori”.

Rektori i dha përgjigje pretendimeve për tarifën e masterit. Sqarimet se çfarë është bërë deri më tani me Paktin për Universitetin i dha zëvendës ministri i Arsimit Redi Shtino, sipas të cilit është hartuar pakti financiar për studentët, bibliotekën elektronike, paketën e bursave si dhe literaturën e huaj. Të gjithë studentë kanë arritur të identifikojnë kategorinë ku janë përfitues falë VKM-së së dhjetorit për bursat. Mbetet vetëm për të pritur datën 18 për të dorëzuar dokumentet./abcnews.al

STUDENTET-E-SHKODRES-MBULIM_ABC-M2-T1.mpg_snapshot_00.03-1280x720.jpg
ent ela10:24 | 13/02/2019

Një grup studentësh të Shkodrës protestuan mëngjesin e sotëm pranë ambjenteve të Drejtorisë së Policisë vendore. Kjo protestë erdhi pas ngjarjes së një nate më parë, ku një polic i FNSH akuzohet se ka ngacmuar një studente në tualetet e shkollës. Polici u bllokua nga studentët dhe me pas ai u mor nga policia, e cila në versionin e saj të ngjarjes, njoftoi se nuk ka ngacmim seksual në shkollë. Por polici ka dashur të flasë me një vajzë në rrugë dhe ajo është trembur, sepse e ka parë me armë. Për këtë ngjarje nuk ka ndonjë denoncim konkret, por megjithatë grupi i studentëve ndodhet para godinës së policisë. /abcnews.al

studentet-1-1280x700.jpg
ent ela16:32 | 11/02/2019

Studentët e Fakultetit te Drejtësisë në Tiranë kanë vendosur t’i japin fund  ngujimit në mjediset universitare.  Të martën hyrja për në auditore do të jetë e lirë. Studentët thonë se ky ishte një vendim i shumicës dhe ata do ta respektojnë.

Më herët studentët e Fakultetit të Drejtësisë përmes një letre, i kërkuan  Dekanit Artan Hoxha, të adresojë në instucionet përkatëse kërkesen e tyre për shfuqizim të Ligjit për Arsimin e Lartë, të shtyjë sezonin akademik në përputhje me oret e humbura gjatë protestës, të shtyjë dorëzimin e dokumentave për përfitimin e bursës dhe përgjysmimin e tarifave si dhe të mos penalizojë studentët protestues./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono