studente

studente-1280x659.jpg
G. P.19:14 | 15/03/2019

E premtja është një ditë marshimi për studentët në të gjithë botën, të cilët kanë braktisur auditorët për të manifestuar në mbrojtje të ambientit dhe kundër ndryshimeve klimatike.

Studentë në të gjithë botën, ditën e premte kanë lënë auditoret për të manifestuar në mbështetje të betejës ambientaliste të aktivistes 16-vjeçare suedeze Greta Thunberg. Për të është propozuar dhe çmimi Nobel për paqe. Në Shtetet e Bashkuara të Amerikës protesta është dhe një sfidë për presidentin Trump pas largimit të tij nga marrëveshja e Parisit për klimën.

Në Milano ishin katër mijë studentët e mbledhur për të marshuar në mbrojtje të ambientit, duke thënë se ata që qeverisin u kanë lejuar pak njerëzve të pasurohen duke ndotur ambientin. Aktivistja 16-vjeçare u shpreh se nuk kërkonte më shpresa, por veprime reale. Sipas saj, alarmi i shkencëtarëve duhet marrë seriozisht sepse politikanët dhe pse janë në dijeni të situatës e kanë lënë të ardhmen në duart e përfituese, dëshira e të cilëve për pasuri rrezikon ekzistencën njerëzore.

Në nivel europian, presioni i të rinjve ka një objektiv të drejtpërdrejtë në lidhje me liderët e Bashkimit Europian që do të mblidhen në samitin e Brukselit në datat 21 dhe 22 Mars, ku në axhendë është pikërisht lufta ndaj ndryshimeve klimatike. Një tjetër takim i rëndësishëm ndërkombëtar, ndaj të cilit janë përqendruar manifestuesit është dhe samiti i ardhshëm në OKB për klimën, në muajin Shtator, ku të gjithë vendet e botës duhet të prezantojnë planet e tyre për të luftuar ngrohjen globale./abcnews.al

fakulteti-i-drejtesise.jpg
G. P.21:55 | 11/02/2019

Pas më shumë se dy muaj protesta dhe bojkot, nje grup studentesh te Fakultetit të Drejtësisë në Tiranë, që mbanin të bllokuar mjediset e kësaj  ndërtese, kanë dalë nga ngujimi. Sonte në mbrëmje  dyert e bllokuara të Fakultetit të Drejtësisë janë hapur dhe në mjediset e brendshme po punohej për përgatitjen për procesin mësimor.

Ky vendim për të liruar ndërtesën e pushtuar, erdhi pas disa kërkesave që ky grup studentësh i kishin drejtuar dekanit Artan Hoxha. Studentët kanë kërkuar si fillim shtyrjen e sezonit akademik në përputhje me orët e humbura si dhe zëvendësimin e këtyre orëve.

Gjithashtu ata kanë kërkuar shtyrje të afatit për dorëzimin e dokumenteve për bursë dhe përgjysmimin e tarifave dhe mospenalizim të studentëve protestues./abcnews.al

basha-me-studente-e-pedagoge-1280x664.jpg
ent ela22:15 | 09/02/2019

Pas premtimit për anulimin e ligjit të arsimit të lartë, kryetari i PD premton edhe reduktim e zerim të tarifave për studentët, edhe në studimet master. Në një bashkëbisedim me studentë e pedagogë në Vlorë, Lulzim Basha shpjegoi edhe planin për të rritur rolin e figurën e mësuesve në sistemin parauniversitar.

Gjatë një bashkëbisedimi me studentë e pedagogë të universitetit Ismail Qemali në Vlorë, kreu I PD Lulzim Basha, ka pranuar gabimet e qeverisjes së PD, dhe shpjegoi vizionin e ri për arsimin, si prioritet I demokratëve kur të vijnë në pushtet. Duke nisur me kërkesat që nxitën protestat e studentëve dhjetorin e kaluar. Basha premtoi ulje dhe zerim të tarifave si për sistemin bachelor ashtu edhe për masterin

Basha: Familjet nën 640 mijë lekë të ardhura, do të përfitojnë subvencionim të plotë të studimeve, qoftë në nivelin e parë, qoftë në nivelin e dytë. Praktikisht kjo do të thotë se fëmijët që i përkasin grupit të parë, nuk do ta paguajnë fare tarifën dhe universitetit do t’i subvencionohet kjo nga buxheti i shtetit.

Basha tha se financimi 5% i buxhetit për arsimin është modest por prioritar për vendin, ndërsa akuzoi qeverinë se nuk kursen për koncesionet.

Basha: 5 % e financimit për arsimin është një mimimum i minimumeve. Maqedonia dhe Kosova e kanë kaluar 6 përqindëshin e ne s’financojmë dot as 5 %, ndërkohë që vetëm këtë vit do të shpenxohen 1,5 miliardë euro, 1/3 e buxhetit të shtetit do të shpenzohet vetëm nga 3 apo 4 koncesionarë, sipas skemave të famshme të PPP-ve. Pra 33 % do të harxhohen nga koncesionarë për të cilat askush s’e di se ku shkojnë e nuk gjejmë dot 1/7 e kësaj shume për arsimin e vogëlushëve e studentëve. Kjo s’është neglizhencë, është sjellje kriminale.

Një vlerësim i një pedagogu për rritjen e pagave të arsimtarëve në 8 vitet e qeverisjes së demokratëve dhe Basha shpjegoi se projekti afatgjatë i PD përfshin edhe arsimin parauniversitar, atë 9 vjecar e të mesëm për forcimin e rolit te mesuesit.

Mësuesi Edmond Fetahu: Në 8 vitet e qeverimit të PD, një vëmendje ju kushtua rritjes së pagave të mësuesve. Në tregun e sotëm, pozicioni i mësuesit është një pozicion joatraktiv, çka sjell rënien e cilësisë së mësimdhënies.

Basha: Mbështetja me kapacitetin njerëzor, pra mësuesit dhe kapacitetet e tjera profesionale, në mënyrë që shkolla të ofrojë jo vetëm mbulimin e detyruar të programit mësimor, por edhe për të ofruar një kohë shtesë, derisa të dalin prindërit nga shkolla, në mënyrë që të avancojmë edhe aktivitete ekstrakurrikulare. Kjo kërkon një investim të fortë që konsiston me një rritje prej 25 % të numrit të mësuesve në sistemin parauniversitar.

Basha tha se pas 28 vitesh, vendi ka arritur në një stad ku në arsim emërohen njerëz injorantë e me precedent penale, cka ka shkatërruar cilësinë e mësimdhënies dhe besimin e prindërve tek arsimi publik. /abcnews.al

edi-rama-korce-1280x713.jpg
G. P.13:54 | 08/02/2019

Gjatë një takimi me studentë të Universitetit “Fan Noli” në Korçë, kryeministri Rama shpjegoi Paktin për Universitetin. Rama paralajmëroi pedagogët që nxitën bojkotin e mësimit se do të vendosen me shpatulla pas murit.

I flet studentëve të Korçës që të dëgjojnë edhe pedagogët protestues në Tiranë.

“Është shumë interesante se janë mbledhur disa pedagogë që kërkojnë gjëra të mëdha, kërkojnë abrogimin e ligjit dhe thonë të ndalet denigrimi i pedagogëve. Kush po i denigron? Të ndahen pedagogët e nderuar dhe të respektuar nga sharlatanët. Është shumë interesante se janë tre pika, thelbësore për vendimin tim që pakti i ka”.

Prandaj u kërkon studentëve që t’i shkojnë deri në fund kërkesës për titujt akademikë farsë.

“Kjo nuk mund të jetë një gjë që duhet të harrohet, nuk mund të fshihen pedagogët që duhet të kalojnë në filtër. Të paguarit e tarifës përgjysmë për të gjithë, bursat etj. janë shtrëngim financiar i shoqërisë, por në këmbim të një arsimi më cilësor, jo vetëm me lehtësim financiar të studentëve. Kam parasysh që të mos mbetet rrugës një nga kërkesat themelore të studentëve dhe pikat më të dobëta që kemi, farsa e titujve dhe korrupsioni i pedagogëve, tregtia e librave”.

Megjithatë jo të gjithë studentët janë në një mendje me kryeministrin Rama ndonëse në këtë takim u përfaqësuan vetëm me një zë.

Studentja: “Jam kryetare e Këshillit Studentor. Çdo ditë jam në kontakt me studentët dhe ata më falin shumë energji pozitive. Këtu po shikoj që një energji negative. U përmendën studentët që ishin jashtë. As unë as studentët e tjerë, shumica, nuk jemi dakord që në këtë sallë janë vetëm studentët e ekselencës. Universiteti është i të gjithë studentëve, jo vetëm i studentëve të ekselencës. Ky Pakti i Universitetit që po ngrihet këtu është rezultat i atyre studentëve që janë jashtë. Shqetësimet që ata ngritën e sollën universitetin në këtë fazë ku jemi sot”.

Edi Rama: “Në varësi të asaj që do zgjedhësh ti mund të kesh sukses në bujqësi, por edhe në politikë mesa shoh unë. Se kë takojmë ne e zgjedhim ne, por nëse ju si Këshill Studentor, apo nëse ju si studentë doni të më takoni mua, e zgjidhni ju”.

Ajo që u kërkon Kryeministri Rama është kthimi i paktit për universitetin në një kontratë të matshme mes studentëve dhe qeverisë./abcnews.al

shkoder-1.jpg
G. P.15:24 | 05/02/2019

Në Universitetin e Shkodrës vazhdon të mos zhvillohet mësim në tre fakultete. Protesta e studentëve sot u organizua në Fakultetin e Infermierisë, por pezullim pati edhe tek Juridiku dhe tek Fakulteti i Ekonomikut.

Debatet mes studentëve protestues dhe Rektorit Adem Bekteshi u spostuan nga rektorati, tek Fakulteti i Shkencave të Edukimit. Ngujimi i një grupi studentësh pas valës së protestave ka bërë që prej dy muajsh mësimi të jetë i pezulluar. Orët e pakta që po zhvillohen në fakultete të caktuara dhe zvarritja e zgjidhjes po rrezikon këtë vit akademik./abcnews.al

lulzim-basha.jpg
G. P.08:48 | 04/02/2019

Pas deklaratës që bëri të dielën Kryeministri Edi Rama se studentët nëse vazhdojnë të bojkotojnë mësimin rrezikojnë të humbasin vitin shkollor reagoi edhe lideri i opozitës, Lulzim Basha.

Sipas tij, Rama po kërcënon studentët pasi është i kapur nga paniku. Ai i siguroi ata që nuk do ta humbasin vitin akademik pasi kauza e tyre është e drejtë.

“I kapur nga paniku Rama kërcënon #studentët me humbjen e vitit shkollor. Me mirënjohje për shembullin e tyre, opozita i siguron studentët që viti akademik nuk do të humbasë duke ju bërë thirrje të mos kenë frikë. Kauza e tyre është e drejtë! Mbarë shoqëria është me ta”, shkruan Basha në Twitter.

/abcnews.al

konviktet.jpg
G. P.17:06 | 03/02/2019

Partia Demokratike nëpërmjet deputetit Bardh Spahia ka publikuar disa foto të cilat sipas tij i përkasin ambienteve të konvikteve të studentëve në Shkodër. Nuk janë thjesht kushtet primitive, shkruan deputeti demokrat në rrjetet sociale- por mbi të gjitha ato higjenike që janë shndrruar në burim sëmundjesh.

Duke iu drejtuar ministres së Arsimit dhe asaj të Shëndetësisë, deputeti Spahia i kërkon përgjigje se përse studentët vazhdojnë të paguajnë qira për ambiente që duhet të mbyllen urgjentisht./abcnews.al

artan-hoxha.jpg
G. P.15:05 | 01/02/2019

Në një deklaratë për median Dekani i Fakultetit të Drejtësisë, Artan Hoxha, është shprehur se studentët bojkotues duhet të respektojnë ligjin dhe të lejojnë shumicën të zhvillojë mësim normalisht. Hoxha theksoi se studentët duhet të tregohen të përgjegjshëm për të respektuar të tjerët që duan mësim.

Senati i Univesitetit të Tiranës votoi për lirimin e menjëhershëm të fakultetit të Drejtësisë nga një grup studentëshqë prej javësh tashmë qëndrojnë të ngujuar. Vendimi u mor pa asnjë votë kundër.

Senati i Universitetit të Tiranës do t’i drejtohet studentëve të ngujuar në Fakultetin e Drejtësisë që të lirojnë mjediset universitare.

Vendimi u mor në mbledhjen e 1 shkurtit në të cilën Dekani i këtij fakulteti ka folur dhe për kushtet e papërshatshme për të zhvilluar leksione në klasat e shkollës së mesme “Petro Nini Luarasi” ku  janë zhvendosur studentët.

Në rast se studentët e ngujuar nuk do t’i përgjigjen kërkesës së Senatit të Universitetit të Tiranës për mënyrën e reagimit ky i fundit do të vendosë në një tjetër mbledhje.

Ndërkohë Senati i Universitetit të Tiranës i kërkon qeverisë të rishikojë vendimet dhe urdhrat e Këshillit të Ministrave dalë në fundin e dhjetorit të vitit të shkuar, pasi vlerëson se shfaqin probleme. /abcnews.al

 

 

juridikuuuuuuuuuuuu.jpg
ent ela20:12 | 28/01/2019

Përplasja mes studentëve të ngujuar në Fakultetin e Drejtësisë në Tiranë dhe atyre që kërkojnë t’i rikthehen mësimit ka degjeneruar në dhunë fizike këtë të hënë. Dekani i Fakultetit i ka kërkuar Ministrisë së Arsimit mjedise të tjera ku studentët të zhvillojnë leksionet dhe seminaret. Por çfarë parashikon ligji i arsimit të lartë në një kohë kur studentë dhe jo studentë po mbajnë të bllokuar Fakultetin e Drejtësisë?

Kështu nisi e hëna në Fakultetin e Drejtësisë në Tiranë. Përplasja mes studentëve të ngujuar në mjediset universitare dhe atyre që kërkojnë t’i rikthehen mësimit arriti deri në dhunë fizike. Një prej studentëve të pranishme tregon ngjarjen.

“Dera ishte e hapur po kishim bankat, pastaj disa çuna nga brenda filluan te hidhnin ujë dhe ti hidhnin bankat nga ne. Një bankë më ra në kokë, një vajzë u dhunua. Donin të futeshin brenda ata e goditën”.

A ka pasur dhunë fizike mes jush në mëngjes?

“Mesa di unë nuk ka pasur dhunë fizike se nuk e kemi bërë asnjë ditë këtë gjë dhe nuk do ta bënim sot “

Vetë me studentët po bëhet një luftë që nuk duhet të jetë, se kauza është e njëjtë dhe nuk duhet të sillemi kështu me njëri tjetrin”.

“Edhe policinë e kemi thërritur po është institucion publik dhe nuk lejohet”.

Dekani i Fakultetit të Drejtësisë Artan Hoxha thotë se për të zhbllokuar situatën ka kërkuar ndihmën e Rektorit të Universitetit të Tiranës Mynyr Koni, por ai nuk i është përgjigjur.

Hoxha: “Unë nuk kam akoma një njoftim nga Rektori se çfarë ka biseduar me studentët që kanë ambjentet, i kam çuar dhe një shkresë tjetër sot në mëngjes, por mesa duket edhe ato gjëra që nuk janë kompetencë e jonë janë kompetencë e Autoritetit Qëndror t’i bëjmë vetë. Që nuk janë vetëm studentët e Fakultetit të Drejtësisë apo të universiteteve të tjera, por ka edhe persona që nuk janë fare studentë”.

Ndërkohë ligji ngarkon me përgjegjësi rektorin e Universitetit të Tiranës,  si titullar i tij, për garantimin e paprekshmërisë së institucionit. Neni 5 i ligjit të arsimit të lartë, pika DH, thotë se titullari garanton paprekshmërinë e institucioneve të arsimit të lartë dhe territoreve të tyre. Ndërhyrja e organeve të rendit publik në mjediset akademike bëhet me kërkesën, ose lejen e titullarit të arsimit të lartë.

Ndërsa neni 34 i Statutit të Universitetit të Tiranës, që përcakton funksionet e Rektorit, në Pikën GJ, shprehet se ai autorizon në rast nevoje futjen e forcave të rendit në mjediset universitare.

Por Rektori i Universitetit të Tiranës, Mynyr Koni nuk po reagon përballë kësaj situate bllokimi të studentëve për të zhvilluar mësim dhe tensionit të krijuar te mjediset e Fakultetit të Drejtësisë.

Në këto kushte dekani Artan Hoxha i ka kërkuar Ministrisë së Arsimti t’i vërë në dispozicion të tjera mjedise për të zhvilluar mësim.

Hoxha: “Besoj se Ministria do të na ofrojë mjedise të tjera që nuk janë të Universitetit të Tiranës, unë shpresj që duke filluar nga nesër programi mësimor të rifillojë në fakultetin e drejtësisë”.

Ndërkohë mësim nuk po zhvillohet as në Fakultetin e Historisë dhe Filologjisë, ku studentët  kanë dhe mbështetjen e  pedagogëve.

“Ne kemi vazhduar bojkotin dhe pedagogët na janë bashkuar duke mbajtur ligjërime”.

“Nuk kemi pasur asnjë përplasje me studentët që kanë dashur mësim. Ditën e sotme asnjë klasë nuk ka zhvilluar mësim”.

Ndërsa  në Fakultetin e Ekonomisë, sipas studentëve leksionet dhe seminaret zhvillohen normalisht që prej një jave.

“Kemi vazhduar javën e kaluar. Pjesëmarrja është e lartë. Pothuaj të gjithë studentët të pranishëm në leksione e seminare, si para protestës”.

Bojkoti i mësimit vijon dhe në Fakultetin e Shkencave Sociale, ndërsa tek Shkencat e Natyrës mësimi zhvillohet pjesërisht.

./abcnews.al

fleckenstein.jpg
G. P.14:14 | 27/01/2019

Në një intervistë për ABC News, raportuesi për Shqipërinë në Parlamentin Europian, Knut Fleckenstein deklaron se studentët e kanë arritur qëllimin e tyre së paku pjesërisht. Por parimi “Gjithçka ose asgjë” përgjithësisht nuk ndihmon. Fleckenstein shpreson, që qeveria të realizojë sa më shumë të jetë e mundur lidhur me aksesin më të mirë për të gjthë në sistemin e arsimit dhe pë t’i pajisur të rinjtë me aftësi dhe njohuri më të mira për tregun e punës.

Pyetje: Protestat e studentëve në Shqipëri vazhdojnë prej më shumë se 5 javësh, fillimisht të përqëndruara në sheshe dhe më pas në gjirin e disa fakulteteve. Shumë prej tyre janë të gatshëm për grevë. Në deklaratën tuaj, ju i keni mëshuar dialogut. Ndërkohë studentët konsiderojnë që 8 kërkesat e tyre nuk kanë nevojë për dialog, por ato duhen plotësuar nga qeveria. Ç’mendoni për këtë?

Knut Fleckenstein, eurodeputet: Eshtë një shenjë e qartë e një shoqërie civile aktive dhe plot jetë dhe gjithashtu një tregues i demokracisë. Demokracia nuk është vetëm të votosh çdo katër vjet. Ka një qeveri të zgjedhur, që duhet t’i marrë çështjet shumë seriozisht, t’i shqyrtojë ato dhe të shohë se ç’mund të realizohet. Kam dëgjuar, se disa çështje po diskutohen, dhe ministrja e ri për Arsimin ka marrë përsipër disa detyra. Kjo do të thotë që studentët e kanë arritur qëllimin e tyre së paku pjesërisht. Nuk jam gjyqtar. Nuk mund të ndërhyj në çështje të brendshme dhe të cilësoj nëse kjo është e mjaftueshme apo jo. Por parimi “Gjithçka ose asgjë” përgjithësisht nuk ndihmon. Gjithsesi, të përcaktosh kërkesa të qarta dhe të luftosh për to është pjesë e demokracisë.

Pyetje: Akses më të mirë për të gjithë në arsim dhe aftësi dhe njohuri më të mira për të përgatitur të rinjtë për tregun e punës. Ju e keni kërkuar këtë prej vitesh dhe sërish këto pika bëjnë pjesë në rezolutën e Nëntorit të 2018-s. A mendoni se këto janë konsideruar nga qeveria shqiptare? Nuk kemi parë ndryshim deri tani.

Knut Fleckenstein: Mendoj se mund të kishte qenë më mirë dhe protesta e studentëve e inkurajon qartësisht qeverinë që të shkojë më larg në këtë drejtim. Por duhet kuptuar gjithashtu, që nuk mund të financohet çdo gjë që do, nëse nuk ke një ekonomi të fortë, që sjell taksat. Pra është e mundshme vetëm hap pas hapi. Ju i përmendët disa pika të raportit, akses më të mirë për të gjthë në sistemin e arsimit, pajisje me aftësi dhe njohuri më të mira për t’i përgatitur të rinjtë për tregun e punës. Janë pika shumë të rëndësishme dhe shpresoj që qeveria të bëjë sa më shumë të jetë e mundur.

Pyetje: A ju duket e drejtë ulja e tarifave për studimet?

Knut Fleckenstein: Nuk i njoh tarifat.

Pyetje: Ato janë më të larta se në shtete anëtare të Bashkimit Europian. Një student në Master në Shqipëri paguan më shumë se një student në një shtet anëtar të BE-së, Belgjikë apo Gjermani. A mendoni se me standardin e jetesës në Shqipëri mund të përballohet kjo?

Knut Fleckenstein: Por kam dëgjuar, se tani propozimi është që të paguajnë 50%.

Pyetje: Jo për të gjithë.

Knut Fleckenstein: Nuk jam politikan shqiptar, por europian. Nuk jam në brendësi të çdo detaji, por në parim jua dhashë mendimin tim./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono