Stevo Pendarovski

stevo-pendarovski-dhe-milo-gjukanovic-1280x720.jpg
ad min16:56 | 02/10/2019

Presidenti i Malit të Zi, Milo Gjukanoviç ndodhet për një vizitë zyrtare dy ditore në Shkup. Në një konferencë të përbashkët me Presidentin e Maqedonisë së Veriut Stevo Pendarovski ai u zotua se do të përkrahë Maqedoninë në rrugën e integrimeve euro-atlantike.

Maqedonia e Veriut nxori mësimet nga e kaluara dhe siguroi vendin në NATO, duke zgjidhur çështjen e emrit, ka theksuar Presidenti i Malit të Zi Milo Gjukanoviç në konferencën e përbashkët për media me homologun e tij nga Maqedonia e Veriut Stevo Pendarovski. Sipas Presidentit Gjukanoviç jostabiliteti në Ballkan është si pasojë e zhvillimit demokratik të rajonit dhe se kjo zgjidhet vetëm me integrimet evropiane.

“Maqedonia e Veriut, për shkaqe tashmë të njohura pas vitit 2008 në Samitin e Bukureshtit, humbi hapin që shumë mirë e kishte trasuar në rrugën e integrimeve, por më duket se disa mësime janë marrë dhe ndërkohë është arritur një progres serioz dhe sot realisht është të pritet që Maqedonia e Veriut të fitojë satisfaksion të plotë nëpërmjet dy veprimeve të bashkësisë ndërkombëtare”.

Presidenti Pendarovski theksoi se nuk ka paralajmërime se kreu shtetëror bullgar do ta bllokojë datën për negociata me Bashkimin Evropian, kurse pret edhe më tej përkrahje nga Podgorica për rrugëtimin euro-atlantik të Shkupit.

“Presidenti Gjukanoviç më siguroi se përkrahja e Malit të Zi do të vazhdojë edhe në të ardhmen, kurse bashkarisht konstatuam se është e domosdoshme që BE-ja ta njeh këtë moment dhe Maqedonia e Veriut këtë muaj përfundimisht të marrë datë për fillimin e negociatave aderuese”.

Vizitën e Sekretarit Amerikan të Shtetit Mike Pompeo dy vendeve, Presidenti Gjukanoviç e vlerëson në linjë të pranisë së përforcuar amerikane në rajon, kurse Presidenti Pendarovski theksoi se Pompeo vjen për t’u shprehur mirënjohje vendeve që deri më tani janë në kursin euro-atlantik./ABC News Albania 24/7

zoran-zaev.jpg
ad min16:42 | 08/09/2019

Maqedonia e Veriut ka shënuar të dielën 28-vjetorin e pavarësisë. Në fjalimin e mbajtur, kryeministri Zoran Zaev tha se vendi i ka tejkaluar armiqësitë historike dhe problemet me fqinjët dhe ndodhet pranë hyrjes në institucionet europiane. Ndërsa VMRO-DPMNE në reagimin e saj ka deklaruar se ky është 28-vjetori i Republikës së Maqedonisë.

“Urime qytetarë, urime popull, kemi ndërtuar shoqëri unike, kemi ngritur shtet stabil, qoftë e përjetshme Dita e Pavarësisë, të jetojë Republika e Maqedonisë së Veriut”.

Këtë urim ua drejtoi kryeministri Zoran Zaev qytetarëve, në manifestimin e qeverisë në Shkup, së bashku disa qindra qytetarë, në 28-vjetorin e shpalljes së pavarësisë së Maqedonisë. Ai vlerësoi se shteti përparon, e kapi trenin e fundit për të ardhme prosperuese, anëtarësimin në NATO dhe një hap afër negociatave me Bashkimin Evropian, në Tetor, siç theksoi, duke u bërë thirrje qytetarëve secili të përpiqet për formimin e të ardhmes së shtetit.

“Nga një shtet me shumë probleme dhe marrëdhënie të këqija me të gjithë fqinjët, sot jemi shembull pozitiv, model të cilin të tjerët duan ta ndjekin, krenari evropiane, i zgjidhim problemet, nuk ikim prej tyre. Krijojmë marrëdhënie të reja me fqinjët, jemi miq me të gjithë, e përforcojmë bashkëpunimin. Republika e Maqedonisë së Veriut njihet si frymëzim për një Ballkan të ri”, tha Zaev.

Presidenti i Republikës së Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski, duke uruar qytetarët me rastin Ditës së Pavarësisë theksoi se jemi dyerve të institucioneve evropiane dhe euroatlantike.

“Në vitin 1991 zgjodhëm pavarësinë, në vitin 2001 bashkëjetesën ndëretnike. Sot jemi para dyerve të institucioneve evropiane dhe euro-atlantike. Për të arritur qëllimin, duhet të rivendosim unitetin që e kishim në fillim të pavarësisë. Për këtë arsye ne kemi nevojë për pajtim të qytetarëve dhe pajtimi i përhershëm kërkon institucione efektive të drejtësisë dhe integritetit”, thotë Pendarovski.

Derisa Zaev përshëndetej dhe fotografohej me qytetarët në parkun e qytetit, i shoqëruar nga më shumë ministra nga kabineti i tij, kundërshtari i tij politik, lideri i opozitares VMRO-DPMNE, Hristijan Mickoski, njoftoi se festën e ka pritur në lartësi mbidetare prej 2800 metrash, në majën e malit Korab, prej ku publikoi një fotografi në Facebook. Këtë moment për shtetin e vlerëson si “mot i keq kur jeta bëhet ferr”. Në video-mesazhin e mbrëmshëm Mickoski theksoi.

“8 Shtatori është edhe i komitëve edhe i partizanëve, i njerëzve të mençur të VMRO-së, por edhe të LSDM-së, i atyre që besojnë në Maqedoni dhe betohen për këtë copë dhe askush nuk duhet të ëndërrojë për shtete të mëdha të huaja. Kjo është shtëpia që na ka dhënë gjithçka. Ky është vendi që i ka rritur, i ka shkolluar dhe i ka bërë ajo që janë. E vetmja Republika e Maqedonisë. Gëzuar ditëlindjen Maqedoni”, tha Mickoski.

Por, pas pothuajse tri dekada pavarësi, një nga sfidat kryesore, deri tani të pakapërcyera për Maqedoninë mbeten sundimi thelbësor i së drejtës, zvogëlimi i korrupsionit dhe thellimi i demokracisë. Sipas Zaev, përgjegjësia nuk është vetëm e politikanëve, por si duket jo të gjithë pajtohen me të.

“Sistemi gjyqësor është askund, krimi lulëzon, çfarë të them më shumë. Politikanët kanë përgjegjësi, qytetarët në asnjë mënyrë. Nga viti 2006 e këndej është katastrofë. Nuk ka asnjë përmirësim”.

“Punët ecin mirë, ka problem, ka pengesa, por më shumë më pëlqen kjo periudhë. Në çdo shtet ka më shumë rryma, njëra që dëshiron të mirën e popullit, të tjerat janë me nevoja tjera, joligjore. Vështirë shkon, por megjithatë do të arrijmë deri të shteti i së drejtës”.

Derisa nga skena në parkun e qytetit dëgjoheshin porositë e politikanëve dhe programi festiv, përreth sportistë, aktivistë, prindër dhe fëmijë festonin në mënyrë spontane. Festa e Pavarësisë e Maqedonisë u kthye në një piknik të madh, në një ditë me diell Shtatori./ABC News Albania 24/7

stevo-pendarovski.jpg
ad min15:38 | 26/08/2019

Gjatë fjalës në Këshillin Vjetor të ambasadorëve që këtë vit i kushtohet perspektivës evropiane të vendit, Presidenti i Maqedonisë së Veriut Stevo Pendarovski u shpreh se vendi i tij, por edhe Shqipëria duhet të punojnë me përkushtim për të bindur faktorin ndërkombëtar për fillimin e negociatave për anëtarësimin në BE. Sa i përket çështjes së Kosovës presidenti Stevo Pendarovski theksoi se jo çdo zgjidhje midis Beogradit dhe Prishtinës do të jetë e përshtatshme edhe për rajonin.

Presidenti Stevo Pendarovski duke folur për fillimin e negociatave me BE njoftoi se detyra e përbashkët e të dy vendeve Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë është që ta bindin faktorin ndërkombëtarë se duhet të marrim datë për negociata.

“Në pjesën e marrjes së datës mendoj se është e rëndësishme të përmend një gjë, kjo çështje është përsëritur, debatuar dhe analizuar shumë shpesh, rreth veçimit të mundshëm të Maqedonisë së Veriut, detyra juaj nuk është të agjitoni për veçimin, detyra jonë gjithashtu nuk është tu tregojmë evropianëve se duhet të na veçojnë. Në parim duhet të jemi për zgjerim me të gjitha vendet e Ballkanit Perëndimor, unë në disa takime muajt e fundit insistoj që edhe Bosnja e Hercegovina të mos harrohet sepse është shumë e rëndësishme për Ballkanin perëndimor edhe pse neve nuk na duket kështu”, tha ai.

Ministri i punëve të Jashtme Nikolla Dimitrov duke komentuar një deklaratë të kryeministrit Rama javë më parë theksoi se qëndrimi i tij nuk përputhet plotësisht me vizionin e rajonit ku suksesi i njërit u ndihmon të gjithëve. Ai shtoi se të gjitha vendet duhet të angazhohen për të pasur dinamikë pozitive.

“Mendoj se duhet të përpiqemi, mendoj se është e qartë, kjo na përshtatet politikisht, vizioni ynë për rajonin është të ecim të gjithë përpara, skenari më i mirë është dy nga dy, megjithatë presim mirëkuptim dhe mbështetje nga vendet fqinje sepse nënkuptohet që dy është më mirë se një, dhe një është më mirë se zero”.

Duke folur për çështjen e Kosovës, presidenti Stevo Pendarovski theksoi për Shkupin janë të rëndësishme dy parime. Së pari legjitime për vendin do të jetë ajo që do të dakordohen Prishtina dhe Beogradi dhe së dyti, jo çdo zgjidhje mund të jetë e mirë, duke aluduar në ndryshimin e kufijve dhe shkëmbimin e territoreve.

“Jo çdo zgjidhje midis Beogradit dhe Prishtinës, sidomos ajo që nënkupton ndryshimin e kufijve dhe shkëmbimin e territoreve është e mirë edhe për rajonin. D.m.th të gjithë ne duhet ta mbështesim tezën-pika e parë për çfarëdo zgjidhje të merren vesh dhe e dyta kjo zgjidhje duhet të kontribuojë në sigurinë rajonale, dhe jo ta lëkundë sigurinë dhe stabilitetin  rajonal”.

Lidhur me anëtarësimin e vendit në NATO, Presidenti Pendarovski ka theksuar se thuajse 100% Maqedonia e Veriut është në NATO dhe se pritet vetëm formimi i qeverisë në Spanjë që punët të përfundojnë në Dhjetor./ABC News Albania 24/7    

pendarovski.jpg
ad min13:15 | 16/08/2019

Presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski ka kritikuar institucionet e vendit për mënyrën e menaxhimit të çështjes “Zhvatja”. Në një intervistë për VOA, Pendarovski ka deklaruar se nga ecuria e kësaj çështjeje varet çelja e negociatave të anëtarësimit me BE-në.

Presidenti i Maqedonisë se Veriut Stevo Pendarovski është treguar tepër kritik për mosreagimin si duhet të institucioneve ndaj problemeve dhe sfidave aktuale, sidomos kur është fjala për megaskandalin e fundit  ‘Zhvatja’, ku një afaristi i janë marrë 1.5 milionë euro për të shpëtuar nga një proces gjyqësor, e në të cilin, përveç dy personave të paraburgosur, dyshohet të jetë e implikuar edhe prokurorja speciale në dorëheqje, Katica Janeva.

“Institucionet vitale të këtij shteti nuk funksionojnë, nuk i servisojnë qytetarët dhe nuk po e luftojnë krimin dhe korrupsionin në atë nivelin që është i domosdoshëm për të thënë përfundimisht se jemi demokraci e pjekur. Jo vetëm demokraci në tranzicion”.

Pendarovski duke konfirmuar se ka dyshime në publik për zhdukje të provave në Prokurorinë Speciale Publike. Sipas tij, nga mënyra se si do të menaxhohet rasti ‘Zhvatja’ do të varet edhe vendimi për çeljen apo jo të bisedimeve për anëtarësimin e vendit në Bashkimin Evropian:

“Të mos lëmë hapësirë që dikush me të vërtetë këtu i mundëson dikujt tjetër që të bëjë diçka lidhur me këtë rast, për shkak se pohoj: nga reagimi i shtetit, jo i individëve, President, Gjykatë, prokuror, Kryeministër, ministër, nga reagimi i Republikës së Maqedonisë së Veriut, në tërësi, do të varet në masë të madhe vlerësimi i anëtarëve të Bashkimit Evropian, në vjeshtë, kur do të shqyrtojnë kërkesën tonë për çeljen e negociatave për anëtarësim”.

Presidenti i Maqedonisë se Veriut ka vlerësuar se garnituara aktuale në pushtet gjatë këtyre tre viteve e gjysmë ka bërë shumë për transformimin e shtetit dhe për pavarësinë e institucioneve të drejtësisë nga ndërhyrja e politikanëve, por e njëjta duhet të bëjë më shumë për përballimin e problemeve me të cilat aktualisht po përballet Maqedonia e Veriut./ABC News Albania 24/7

pendarovski-1.jpg
ad min14:45 | 16/07/2019

Në një intervistë të publikuar nga agjencia e lajmeve Reuters, president i Maqedonisë së Veriut Stevo Pendarovski u shpreh se një ndryshim i mundshëm i kufirit Kosovë- Serbi do të shkaktonte konflikt të armatosur. Këto deklarata ai i bëri gjatë qëndrimit në Slloveni në kuadër të një vizite zyrtare.

Presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski, u shpreh kundër ndaj çdo ndryshimi të kufijve në rajon kur u pyet që të komentojë mundësinë e shkëmbimit të territoreve mes Kosovës e Serbisë, ide e cila është përfolur prej disa muajsh. Këto komente, Pendarovski i bëri në një konferencë për media gjatë vizitës së tij zyrtare në Slloveni, raporton Reuters.

“Kufijtë duhet të mbesin aty ku janë tani” theksoi ai. Më tej, ai u shpreh se çdo opsion tjetër mund të krijojë efekt domino, që mund të lëndojë disa vende në rajon, përfshirë edhe Maqedoninë e Veriut.

Presidenti i Maqedonisë së Veriut tha se pret që vendi i tij të bëhet anëtar i NATO-s deri në fund të këtij viti, ndërsa tha se shpreson se do të marrë edhe datën e nisjes së bisedimeve për anëtarësim në BE në muajin Tetor.

“Presim që Bashkimi Evropian do të pranojë në Tetor vendimin e saj për datën e nisjes së bisedimeve për anëtarësim në BE”, përfundoi ai./ABC News Albania 24/7

ushtriaaa.jpg
ad min16:00 | 04/07/2019

Presidenti i Maqedonisë së Veriut Stevo Pendarovski firmosi vendimin për riemërimin e Armatës së Maqedonisë. Emri i ri do të jetë Armata e Maqedonisë së Veriut.

Armata e Maqedonisë së Veriut është emri i ri i ushtrisë së vendit. Presidenti Stevo Pendarovski ka njoftuar se dje ka nënshkruar vendimin për riemërim. Kjo do të thotë se në periudhën e ardhshme Armata duhet të furnizohet me uniforma që do të përmbajnë emrin e ri.

Ndryshe, rreth mos ndryshimit të shkurtesës ARM, muajin e kaluar në një takim të përfaqësuesve të Armatës së Maqedonisë dhe NATO-s kishte reaguar Greqia.

“Dje nënshkrova dekretin për mbishkrimet në uniformat e armatës. Tash e tutje do të jetë Armata e Maqedonisë së Veriut. Do të thotë, ka përfunduar edhe kjo pjesë teknike dhe në periudhën e ardhshme furnizimet do të bëhen me mbishkrimet e reja”.

Presidenti Stevo Pendarovski, gjatë vizitës në kufirin jugor dhe qendrës transitore për pranimin e emigrantëve, ka deklaruar se pjesëtarët e armatës nuk do të tërhiqen nga kufiri jugor.

Sipas tij, aktualisht nuk ka rrezik për valë emigrantësh, kurse vlerësimet e BE-së kanë treguar se Armata është e gatshme të përballet me sfida të këtilla eventuale./ABC News Albania 24/7 

pendarovski-1.jpg
ad min16:12 | 14/06/2019

Presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski, ka kërkuar hapur që vendi i tij të mos trajtohet në bllok me Shqipërinë sa i përket procesit të çeljes së negociatave. Një gjë e tillë sipas tij, mund ta dëmtojë Maqedoninë e Veriut.

Presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski, në një intervistë në Bruksel për Euroactiv, kërkon që Maqedonia të mos trajtohet në bllok me Shqipërinë, por veçmas. Droja e tij është se kur Bundestagu të shqyrtojë çështjen, atëherë “pakoja dyshe” do të dëmtojë Maqedoninë. Pendarovski ka theksuar se shkëputja nuk është një gjë e mrië, por është e vetmja rrugë përpara.

“Problemi më i madh tani nuk është përjashtimi me Shqipërinë. Shqipëria tani është një rrëmujë. Opozita ka dalë jashtë institucioneve dhe vjen duke u tensionuar. Çfarë mund të themi në këtë rast? Kemi pasur rekomandime pozitive nga Komisioni edhe më parë dhe kemi qenë të përjashtuar edhe më parë”, tha Pendarovski.

Në vitin 2011, Malit të Zi iu hap rruga për të ecur përpara, ndërsa Maqedonia e Veriut u bllokua për shkak të vetos greke. Në vitin 2013 ishte Serbia asaj që iu hapën negociatat, ndërkaq Shkupi mbeti pas, pa marrë parasysh rekomandimin pozitiv.

“Ne jemi shkëputur njëherë nga Mali i Zi në vitin 2011 dhe Serbia në vitin 2013, të dy vendet kanë filluar negociatat, që është gjë e mirë, ndërsa ne na është dashur të presim, pavarësisht rekomandimit pozitiv.Para zgjedhjeve, ne në rajon kishim frikë se do të rritej numri i euroskeptikëve, por kjo nuk ndodhi. Një numër i madh i eurodeputetëve nuk e kundërshtuan zgjerimin. Në të dyja rastet, ishin lajme të mira për rajonin që u hapën negociatat. Por tani ne i kemi bërë detyrat e shtëpisë, kemi nënshkruar marrëveshje me Greqinë, që ishte një mrekulli politike”, tha ai.

Megjithatë, derisa vendi ti bashkohet NATO-s, në Dhjetor, “ose më së voni në tremujorin e parë të vitit të ardhshëm”, perspektivat e BE-së janë ende të paqarta. Liderët e BE-së janë të detyruar të thonë po ose jo rreth rekomandimit të Komisionit të Evropës për hapjen e negociatave me Maqedoninë e Veriut dhe më Shqipërinë, shkruan Euroactiv./ABC News Albania 24/7

agim-nesho.jpg
ad min20:52 | 06/05/2019

Diplomati Agim Nesho e konsideroi si historike për shqiptarët zgjedhjen e Stevo Pendarovskit në krye të shteit të MAqedonisë së Veriut. Gjatë emisionit “Byro Politike” nga Juli Xhokaxhi, ai theksoi se vendet perëndimore e kanë konsideruar njeriun e tyre presidentin e ri të Maqedonisë.

“Ai që është problem në Ballkan ëhtë që elitat ndryshojnë me vonesë. Ky (Pendarovski) e ka provuar veten sepse është një akademik. Ka punuar me ambientet dhe institucionet ndërkombëtare. Një njeri jep shpresën që do jetë njeriu që me të drejtë Perëndimi e ka quajur njeriu i tij. Ishim në një moment shumë kritik për sigurinë në Maqedoninë e Veriut. Një njeri që do i shërbejë interesave të gjithë popullit që rrallë herë ka ndodhur në këto vende. I urojmë suksese dhe duhet të themi që ishte zgjedhja më e mirë. Një zgjedhje historike jo vetëm për maqedonasit, por edhe për shqiptarët”, tha Agim Nesho.

Stevo Pendarovski do të jetë presidenti i ri i Maqedonisë së Veriut. Ai fitoi në raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale te zhvilluar të dielën në këtë vend. Pendarovski mori rreth 16 mijë vota me shumë se rivalja e tij Gordana Siliankovska.

Pendarovski u kandidua në këto zgjedhje nga koalicioni në pushtet, LSDM dhe BDI. Duket se në raundin e dytë është mbështetur edhe nga elektorati i kandidatit shqiptar Blerim Reka, që mori 10 % të votave në raundin e parë në 21 Prill. Kështu duket se mbështetja e shqiptarëve me votë për kandidatin pro-evropian ishte vendimtare në fitoren e tij përballë kandidates opozitare Silianovska./abcnews.al

Stevo_Zaev-770x415.jpg
ad min23:15 | 05/05/2019

Stevo Pendarovski do të jetë presidenti i gjashtë i Maqedonisë së Veriut që nga shpallja e pavarësisë në vitin 1991. Ndjekim një profil të shkurtër të tij mbi angazhimet e deritanishme në jetën akademike dhe politike.

Stevo Pendarovski është një emër i njohur jo vetëm në politikën e Maqedonisë por edhe si akademik.

Ai është diplomuar për drejtësi në Universitetin e Shkupit në vitin 1987, ndërsa disa vite më vonë  kreu studimet për master dhe doktoraturë për shkenca politike. Karrierën politike Pendarovski e nisi si asistent për marrëdhëniet me publikun në Ministrinë e Brendshme në vitin 1998 dhe më pas si shef i sektorit të Analizës dhe Kërkimeve në të njëjtin dikaster deri në vitin 2001.

Nga ky vit ai punoi si këshilltar për sigurinë kombëtare dhe politikën e jashtme për presidentin Boris Trajkovski, deri në vdekjen e këtij të fundit në një aksident tragjik ne vitin 2004. Në  vitet 2004-2005 Stevo Pendarovski drejtoi Komisionin Shtetëror të Zgjedhjeve, ndërsa me pas ai shërbeu sërish si këshilltar për presidentin e radhës Branko Cervenkovski, deri në vitin 2009.

Stevo Pendarovski  ka qenë kandidat edhe në zgjedhjet presidenciale të vitit 2014, i kandiduar  nga LSDM asokohe në opozitë. Edhe në këto zgjedhje , 56-vjeçari Stevo pendarovski kandidoi si përfaqësues i  socialdemokrateve dhe partive të tjera të koalicionit qeveritar në Maqedoninë e Veriut./ABC News Albania 24/7

666-1280x725.jpg
ad min22:39 | 05/05/2019

Stevo Pendarovski do të jetë presidenti i ri i Maqedonisë së Veriut. Ai ka fituar në raudnin e dytë të zgjedhjeve presidenciale te zhvilluar të djelën në këtë vend. Pendarovski ka marrë rreth 16 mijë vota me shumë  se rivalja e tij Gordana Siliankovska. Pas  numërimit te 99 % të votave, Stevo Pendarovski ka marrë 51,72   % të votave, ndërsa kandidatja e opozitës Gordana Silianovska ka fituar 44,68  % të votave. Stevo Pendarovski u kandidua në këto zgjedhje nga koalicioni në pushtet, LSDM dhe BDI. Por duket se në raundin e dytë është mbështetur edhe nga elektorati i kandidatit shqiptar Blerim Reka, që mori 10 % te votave në raundin e pare ne 21 prill. Kështu duket se mbështetja e shqiptareve me vote për kandidatin pro-evropian ishte vendimtare në fitoren e tij përballë kandidates opozitare Silianovska. Zgjedhjet në raudnin e dytë sipas Komisionit Shtetëror të Zgjedhjeve në Maqedoninë e Veriut ne të gjitha vend votimet u kryen te rregullta, pa probleme teknike dhe pa ndonjë incident./ABC News Albania 24/7

 


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono