stërlina

keedwell.jpg
ad min15:59 | 11/09/2019

Një inxhinier britanik 71-vjeçar, shpenzoi 30 mijë stërlina për të kundërshtuar një gjobë prej vetëm 100 stërlinash. Në përfundim të gjyqit, i cili nuk i dha të drejtë ai u shpreh i zhgënjyer nga sistemi.

Një gjobë për shkak  të shpejtësisë prej 56 kilometrash në orë në një rrugë ku lejohej vetëm deri në 50 kilometra në orë. Një gjobë prej 100 stërlinash në vitin 2016, i ka kushtuar Richard Keedwell, një inxhinier britanik, shumën e 30 mijë stërlinash.

Pasi kundërshtoi fillimisht gjobën, ai shpenzoi një shumë të madhe parash për shpenzimet ligjore dhe gjyqin, e gjithsesi nuk fitoi. Në fund të kësaj ngjarjeje ai u shpreh i lodhur dhe i zhgënjyer nga sistemi që sipas tij po shtyp njerëzit: Ndihem në  faj për paratë e shpenzuara, theksoi ai.

Në një intervistë për BBC ai shpjegoi se kishte shpenzuar 21 mijë stërlina për të paguar avokatët dhe 7 mijë të tjera për të shkuar në gjykatë.

Keedwell shpjegoi se ishte i sigurtë që nuk e kishte tejkaluar kufirin e shpejtësisë në atë rrugë. Në fund ai tha se një pjesë e parave ishin trashëgimi që kishte planifikuar t’ia linte djalit të tij./ABC News Albania 24/7

vlcsnap-error036-1280x720.jpg
ent ela15:11 | 18/01/2018

Mbretëria e Bashkuar do të rrisë shpenzimet për sigurinë në kufirin me Francën, për t’i bërë ballë emigracionit. Ndërkohë, në një takim me presidentin Macron, kryeministrja May pritet të njoftojë pranimin e refugjatëve në moshë të mitur.

 

Një fond shtesë prej 44.5 milionë stërlina do të shpenzohet për të garantuar sigurinë në kufijtë e Kanalit që lidh Britaninë me Francën. Fondi do të shpenzohet për gardhe me tela me gjemba, kamera me qark të shkurtër, të pajisura me rreze zbulimi infra të kuqe, të cilat do të vendosën në lokalitetin Kale, që në vitet e fundit u kthye në vatër të emigrantëve, si dhe në pika të tjera të kufirit. Njoftimi i qeverisë britanike vjen kur presidenti francez Emmanuel Macron po zhvillon një vizitë Mbretërinë e Bashkuar, në fokus të të cilës është një takim me kryeministren Theresa Mey. Sipas korrespondentit të BBC, James Robbins, gjatë takimit kokë më kokë pritet që kryeministrja May të zotohet për pranimin e më shumë emigrantëve nga Kale, kryesisht të atyre në moshë të vogël që janë të pashoqëruar. Sipas gazetarit, edhe pse dy vendet kanë marrë drejtime të ndryshme si pasojë e Brexit, dy qeveritë janë të prirura të tregojnë se do të vazhdojnë bashkëpunimin e ngushtë. Ndërkohë, mes angazhimeve të tjera të Londrës zyrtare pritet të jetë edhe dërgimi i helikopterëve “Chinook” në Mali, ku trupat franceze po luftojnë kundër militantëve islamikë. Ndërsa pala franceze do të dërgojë më shumë trupa në kufirin mes Estonisë dhe Rusisë, për t’i ardhur në ndihmë kontigjentit britanik që ndodhet atje./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono