spac

lulzim-basha-12.jpg
G. P.22:23 | 21/05/2018

Në 45-vjetorin e revoltës në burgun e Spaçit kreu i PD-së, Lulzim Basha, vlerëson se Shqipëria është në pikën më kritike të saj. Në reagimin e tij kushtuar përvjetorit së revoltës së Spaçit, Basha bën një paralelizim të dy kohëve, ku thekson se xhelatët e burgut famëkeq dhe pasardhësit e tyre, qeverisin vendin bashkë me krimin, dhe sipas Bashës, po ia vrasin pak nga pak çdo ditë lirinë dhe shpresën shqiptarëve.

“Ka ardhur koha që shqiptarët të vendosin, nëse do të lejojnë pasardhësit e xhelatëve të Spaçit të na sundojnë nën fasadën e demokracisë apo do të ngrihemi të gjithë bashkë për të çliruar vendin nga bashkëqeverisja me krimin!”, shkruan Basha në reagimin e tij në Facebook.

Sipas kreut demokrat, nuk ka një ditë më domethënëse se 45-vjetori i revoltës së Spaçit, për të ftuar çdo shqiptar që e do Shqipërinë të lirë nga diktatura e krimit, të bashkohet në protestën e organizuar nga opozita të shtunën e 26 Majit./abcnews.al

vlcsnap-error645-1280x720.jpg
G. P.16:40 | 04/02/2018

Kryeministri Edi Rama ishte në Mirditë, ku u njoh me investimin e kryer në fabrikën e përpunimit të bakrit. Sipas shefit të qeverisë, ky sektor po njeh një zhvillim që ka munguar prej 20 vitesh. Më herët, kryeministri vizitoi dhe info-kullën për informimin e turistëve në qendër të Rubikut.

Fabrika e pasurimit të bakrit në minierën e Spaçit në Mirditë është gati të nisë procesin e pasurimit të mineralit.

Kryeministri Edi Rama u njoh me investimin e kryer nga drejtuesit e kompanisë.

“Në fund të projektit investimi total do të jetë 25 milionë dollarë,” u shpreh përfaqësuesi i kësaj kompanie.

Edi Rama: “Ne kemi një zhvillim të rëndësishëm në tërësi në këtë fushë, me investime që s’janë bërë në 20 vjet. Edhe ky investim 25 milionë euro është goxha i rëndësishëm”.

Aktualisht janë punësuar 200 punonjës dhe kompania planifikon me hapjen e galerive të reja që numri i të punësuarve të shkojë në 300.

“Së bashku me nënkontraktorët janë afro 200 persona që po punojnë, por numri mund të shkojë në 300”, tha përfaqësuesi i kompanisë.

Edi Rama: “Ne kemi hapur një shkollë profesionale për minierat këtu në Bulqizë, me sistemin që një pjesë të javës e kalojnë në shkollë, një pjesë në punë, e cila ju ndihmon dhe ju, ndihmojmë edhe zhvillimin e mëtejshëm të sektorit. Ky është një sektor që ka pasur shumë problematika nga të gjitha pikëpamjet, të sigurisë, të zhvillimit dhe punësimit. Nuk kemi arritur ta çojmë aty ku duhet, sepse ka edhe më shumë punë, por sot kemi një situatë krejt tjetër. Mesatarja e pagesave në sektorin minerar është mbi mesataren e përgjithshme”.

Ndërsa në Rubik, kryeministri vizitoi info-kullën. Një pikë referimi për çdo turist.

E ndarë në pavione pasqyron identitetin kulturor, karakteristikat gjeografike dhe ekonomike të jetës në këtë zonë.

Momente të ndryshme të historisë, një ndër to edhe burgu i Spaçit shfaqen permes instalacioneve.

“Faza e dytë e zhvillimit dhe promovimit të turizmit në këtë zonë do jenë turet. Një model do jetë një vizitë në burgun e Spaçit, pa anashkaluar dhe qytetin e Rrëshenit. Do kemi dhe model turesh hiking”.

Edi Rama: “Çdo bashki mund të gjejë karakteristikën e vet për të ndërtuar një qendër të tillë dhe pastaj të gjithë ato qendra t’i lidhim në rrjet përmes teknologjisë dixhitale, në mënyrë që të kemi një bum informacioni dixhital për turistët”.

Fokus të veçantë në këtë zonë ka edhe agroturizmi, në të cilin duhet te investohet më shumë nga sipërmarrësit, për të sjellë transformimin ekonomik dhe social./abcnews.al

vlcsnap-error451-1280x720.jpg
us er14:44 | 04/01/2018

Rivihet në punë Fabrika e re të Pasurimit të Bakrit në Spaç. Përveç 300 të punësuarve të rinj, investimet e fazës së parë prej 11 milionë dollarësh në teknologji bashkëkohore që mbron mjedisin, pritet të kenë një impakt ekonomik rreth 6 milionë dollarë në vit për gjithë zonën e Mirditës. Njoftimi u bë nga kryeministri Edi Rama, i cili publikoi në rrjetet sociale dhe një video.
Miniera e bakrit në Spaç gjatë regjimit komunist funksiononte falë punës në kushte ekstreme të ish të burgosurve, kryesisht ato politikë. Një kompani turke ka përfunduar ndërtimin e fabrikës së pasurimit të bakrit në Spaç dhe pritet të fillojë nga puna në shkurt ose mars të këtij viti. Parashikimet janë që në minierën e Spaçit të ketë një prodhim prej gati 20 mijë tonësh në vit, ndërkohë që rezervat e kësaj miniere perllogariten në rreth 2.8 milionë ton. Pas Munellës, miniera e Spaçit konsiderohet më e madhje në vend për nxjerrjen e bakrit në vendin tonë./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono