sonda

sonda-japoneze.jpg
G. P.09:50 | 25/02/2019

Është ulur me sukses mbi asteroidin Ryugu sonda japoneze Hayabusa. Qëllimi i këtij misioni të Agjencisë Hapësinore Japoneze është studimi i origjinës së sistemit diellor, duke mbledhur prova dhe pluhur kozmik.

Aktualisht ky asteroid ndodhet 342 mln km larg Tokës dhe në bazë të të dhënave të deritanishme rezulton të jetë një ndër trupat qiellorë më antikë të sistemit tonë. Qëllimi i shkencëtarëve është të mblidhte informacione se si janë krijuar planetët dhe si në disa prej tyre është akumuluar uji. Në këtë asteroid mendohet se ka shumë materiale organike dhe ujë 4.6 mld vjeçar, pikërisht në lindjen e sistemit diellor.

Shkencëtarët bëjnë të ditur se kanë mbërritur të dhënat e mbërritjes së sondës në sipërfaqen e asteroidit. Sipas tyre ulja ka qenë brenda normave, më pas është lëshuar një plumb që peshon vetëm 5 g me shpejtësi 300 m në sekondë, për të mbledhur fragmente me një teknologji me fuqi thithëse.

Pas mbledhjes së informacioneve shkëmbore, organike dhe pluhuri sonda do të rinisë udhëtimin për rikthimin e saj në Tokë.

Klan Plus

SONDA-PARKER-NISET-DREJT-DIELLIT.mpg_snapshot_00.30-1280x788.jpg
G. P.13:43 | 13/08/2018

Pas shtyrjes së një dite më parë, NASA lëshoi në hapësirë sondën Parker. Ajo do jetë e para që do prekë e zbulojë sekretet e Diellit, duke iu afruar atij në distancën rekord prej 6 milionë km, në një temperaturë deri në 1.377 gradë.

Eshtë lëshuar në hapësirë sonda Parker Solar Probe e NASA-s, e para që ka si destinacion Diellin, në një distancë rekord prej 6 milionë kilometrash. Sonda do studiojë pjesën e jashtme të atmosferës diellore dhe stuhitë magnetike, për të parandaluar pasojat e tyre mbi planetin tokë e ndaj misioneve hapësinore. Sonda është nisur nga Kejp Kanaveral në orën 09:31 minuta me orën tonë, me raketën Delta IV Heavy, pas shtyrjes 24 orëshe të këtij procesi, për shkak të problemeve teknike që u hasën të shtunën në mëngjes teksa kishte nisur numërimi mbrapsht.

Sonda Parker ka madhësinë e një makine dhe peshon pak më shumë se 600 kg. Ajo do udhëtojë në hapësirë përgjatë një orbite fort eliptike do arrijë një shpejtësi prej mbi 600 mijë km në orë, duke u bërë kështu mjeti hapësinor më i shpejtë në histori.
Për t’iu afruar diellit, sonda Parker do shfrytëzojë tërheqjen gravitacionale të Venusit, përmes 7 kalimeve tepër të afërta me të. Gjatë misionit gati 7 vjecar, sonda do realizojë kalimin në 24 orbita rreth diellit, deri sat a prekë nga afër, duke u zhytur në temperature deri në 1.377 gradë.

Lëshimi i sondës ishte tepër emocionues, për astrofizikanët e laboratorit të NASA-s. Me Informacionet që do sjellë sonda që do prekë diellin, do kuptohet se çfarë e shkakton ngrohjen dhe përshpejtimin e erës diellore e të pjesëzave energjitike, pjesë e stuhive magnetike diellore. Të dhënat e para do mbërrijnë në muajin dhjetor dhe do japin rezultatet nga afrimi i parë me Diellin./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono