Slloveni

kqzz-1280x717.jpg
Sej rie15:35 | 28/06/2019

Fletët e votimit për bashkinë e Vaut të Dejës janë shkatërruar thuajse tërësisht nga flakët, ndaj KQZ ka porositur menjëherë fletë të reja nga kompania në Slloveni. Ato parashikohet të vijnë në rrugë tokësore që zgjat rreth 15 orë, ndërsa komisioni ndryshoi edhe vendin ku do të vendoset KZAZ-ja numër 6 që u dogj.

“Për dëmtimin thuajse total të materialeve në KZAZ-në nr.6., Bashkia Vau i Dejës, Qarku Shkodër , KQZ ka marrë masa dhe do të pajisë KZAZ-në nr.6., me të gjitha materialet zgjedhore, përfshirë këtu edhe fletët e votimit për të zhvilluar procesin zgjedhor të datës 30 Qershor. Pavarësisht ngarkesës së shtuar për shkak të problematikes së njohur nga publiku, KQZ ka vijuar si në çdo proces zgjedhor me veprimtarinë për aftësimin dhe rritjen profesionale të komisionerëve të qendrave të votimit”./ABC News Albania 24/7

partizaniiiii.jpg
ent ela11:30 | 27/06/2019

Partizani humbet edhe miqësoren e dytë në Slloveni, këtë herë ndaj skuadrës vendas, Mura. Kampionët e Shqipërisë nuk janë ende në formën e duhur, ndërsa përforcimet po vonojnë.

Nuk dihet se kur do të nisin ndryshimet, por për momentin nuk duken.

Partizani, jo vetëm që ka pak lëvizje përsa i përket transferimeve, por edhe vazhdon me humbjet në miqësore.

Pas disfatës së rëndë 1-5 me Sarajevon, ja ku erdhi e dyta, edhe pse shumë më normale, me shifrat 1-2 ndaj skuadrës sllovene të Murës.

Përballë një kundërshtari me nivel të mirë, si vend i katërt në Ligën e Parë të Sllovenisë, Partizani bëri rezistencë më të fortë sesa me boshnjakët, por gjithsesi doli i humbur.

Vendasit shënuan në pjesën e parë me anë të sulmuesit Amadej Marosha, ndërsa në minutën e 72-të dyfishuan rezultatin me mesfushorin Matic Marushko.

Skuadra e trajnerit Franko Lerda u përpoq dhe iu afrua disa herë portës kundërshtare, madje edhe shënoi, por në pozicion jashtë loje.

Italiani provoi edhe brazilianin Kordeiro Melo të marrë nga Kukësi, ndërsa diferenca u shkurtua vetëm në sekondat e fundit shtesë me anë të shkodranit Çinari.

Tifozët, natyrisht që mbeten të pakënaqur me humbjet, ndërsa presin përforcime.

Pritet marrja e mbrojtësit boshnjak, Muamer Axhem, nga Sloboda e Tuzlës, 26-vjeçar dhe shtatlartë 1.94 metra, që do të zëvendësojë Atandën e larguar për në Izrael.

Problem mbetet gjetja e një qendërsulmuesi. /ABC News Albania 24/7

olimpija.jpg
G. P.14:24 | 29/04/2019

Endri Çekiçi po kalon një sezon shumë të mirë në Slloveni. Futbollisti pogradecar shënoi gol dhe fitoi penallti në ndeshjen e fundit për ekipin e tij, Olimpijan.

Në moshën 22-vjeçare po e përmbush potencialin e tij. Endri Çekiçi është kthyer në lojtar-kyç për Olimpijan e Ljubljanës në Ligën e Parë të Sllovenisë, siç e tregoi edhe javën e fundit.

Lojtari i krahut shënoi gol dhe fitoi penallti në fitoren e Olimpijas 3-2 ndaj Krshkos, në ndeshjen e luajtur në Ljubljanë, në stadiumin “Stozhice”. Madje, kontributi i tij ishte i rëndësishëm sepse shërbeu për t’i dhënë epërsinë 2-0 ekipit të tij që në pjesën e parë.

Çekiçi ishte gjatë gjithë kohës aktiv dhe pjesë e manovrës sulmuese të vendasve, duke ndihmuar edhe në lojën në mbrojtje. Edhe në rastin e golit të tretë, pogradecari ishte në vendin e duhur, pavarësisht se topi nuk shkoi tek ai.

Olimpija nuk mund ta fitojë titullin, pasi ndodhet 10 pikë prapa kryesueses Maribor, por duke qenë në vendin e dytë i ka të gjitha mundësitë që të luajë në Ligën e Europës sezonin e ardhshëm.

Që kur mbërriti në skuadër në shkurt të këtij viti, 22-vjeçari është bërë pjesë e formacionit, dhe një lojtar tepër i rëndësishëm për skemat e trajnerit Safet Haxhiç. Vetë Haxhiç e vlerësoi kontributin e shqiptarit në intervistën e dhënë pas ndeshjes, ndërsa theksoi se fitorja ishte e vështirë, por plotësisht e merituar.

Çekiçi, që e ka nisur karrierën në Shqipëri, por e vazhdoi në Kroaci në moshë fare të re, shpreson të marrë një ftesë për në kombëtare nga trajneri i ri, Edoardo Reja./abcnews.al

basha-5-1280x651.jpg
Sej rie18:50 | 15/04/2019

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha inkurajon Komisionin Evropian që të iniciojë një mision monitorimi në Shqipëri për sistemin e sundimit të ligjit.

Deklaratën shefi i opozitës e bëri nga Ljubjana e Sllovenisë, ku ishte i ftuar i Institutit ndërkombëtar të Studimeve për Lindjen e Mesme e Ballkanin.

Duke folur për perspektivën e Shqipërisë në Bashkimin Evropian dhe bashkëpunimin rajonal, Basha tha se monitorimi më efektiv i reformave të Sundimit të Ligjit, në vendet që kërkojnë anëtarësim mund të arrihet duke u mbështetur në shembullin pozitiv të të ashtuquajturit Raporti Priebeqë ka ndihmuar në tejkalimin e një krize serioze të demokracisë dhe sundimit të ligjit në Maqedoni në 2015.

Sipas Bashës, me modelin Priebe, Komisioni Evropian ka nisur monitorimin e të gjithë sistemit të Sundimit të Ligjit në Bosnje dhe Herzegovinë, e të njëjtën gjë duhet të bëjë edhe me Shqipërinë./abcnews.al

KRONIKE-BUSHATI-ME-SLLOVENIN.mpg_snapshot_01.47-1280x720.jpg
G. P.12:47 | 27/11/2018

Ministri i punëve të jashtme të Republikës së Sllovenisë, Miro Cerar u prit në një vizitë zyrtare nga homologu i tij shqiptar Ditmir Bushati. Në përfundim të takimit, dy ministrat në konferencën e përbashkët për shtyp folën për përforcim të bashkëpunimit ekonomik mes dy vendeve.

Ditmir Bushati: “Së bashku me komunitetin e biznesit në dy vendet tona, të mbajmë një forum biznesiu në Tiranë. Të jetë dhe një sinjal i qartë, një shkëndijë inkurajuese, për të shtuar vëllimet tregtare ndërmjet dy vendeve tona.”

Miro Cerar: “Faktikisht unë kam ardhur këtu me një grup të shquar biznesmenësh sllovenë e përfaqësues të dhomës sonë të tregtisë dhe unë besoj se takimi i njerëzve nga biznesi do të kontribuojë për një bashkëpunim më të mirë ekonomik që për momentin është ende modest.”

Sllovenia, e rreshtuar në kampin “pro zgjerimit” mes antarëve të Bashkimit Europian, theksoi mbështetjen ndaj Shqipërisë si për hapjen e negociatave qershorin e ardhshëm, ashtu edhe për kandidaturën e Shqipërisë në OSBE.

“Siç dihet vendi ynë ka shprehur ambicjen për të marrë drejtimin e OSBE-së në vitin 2020 dhe jemi të gëzuar që Sllovenia e mbështet zyrtarisht kandidaturën e Shqipërisë.”

“Ne në mënyrë konstante dhe aktive mbështesim integrimin në BE të Shqipërisë dhe do të vazhdojmë ta bëjmë diçka të tillë. Presim që negociatat do të nisin qershorin e vitit tjetër. Do ta mbështesim Shqipërinë, kandidaturën e kryesisë së Shqipërisë në OSBE për vitin 2020.”

Shkëmbimi tregtar mes Shqipërisë dhe Sllovenisë kap shifrën 53 milionë euro, modeste kjo sipas dy ministrave Bushati – Cerar sipas të cilëve potenciali për rritjen e këtij shkëmbimi është ende i pashfrytëzuar./abcnews.al

SLLOVENIA-KOSOVA-ABCM3T1.mpg_snapshot_00.01.jpg
G. P.17:22 | 27/10/2018

Sipas mediave serbe pritet që shumë shpejt Sllovenia të tërheqë njohjen e pavarësisë së Kosovës. Kjo pas kërkesës që partia socialiste në vend i ka bërë presidentit dhe qeverisë për t’u tërhequr nga vendimi i marrë.

Partia Socialiste e Sllovenisë i ka dërguar një kërkesë me shkrim prësidentit të vendit dhe qeverisë, që të tërhiqen dhe të anulojnë njohjen e pavarësisë së Kosovës. Në letër thuhet gjithashtu se Sllovenia duhet të mbështesë integritetin territorial të Serbisë.

Gjithashtu theksohet se në vitin 2008 Sllovenia ka bërë një gabim shumë të madh duke njohur pavarësinë e Kosovës, duke iu kundërvënë një vendi mik si Serbia. Partia Socialiste e cila aktualisht nuk ka asnjë deputet në parlamentin slloven, këmbëngul se Kosova është një pjesë integrale dhe e pandashme e Serbisë ashtu si thuhet dhe në rezolutën 1244 të Këshillit të Sigurisë së Kombeve të Bashkuara.

Sipas kësaj partie që nga fillimi i krizës në ish-Jugosllavi në fillim të viteve ’80 Kosova është përdorur si instrument nga perëndimi. Në përfundim të letrës shkruhet se me tërheqjen e këtij vendimi duhet ti jept një mesazh i qartë perëndimit, se Sllovenia nuk do i nënshtrohet politikave të tij./abcnews.al

albaniaaa.png
G. P.20:17 | 30/09/2018

Shqipëria fitoi tre medalje ballkanike për veteranë. Kjo në atë që njihet si “mbretëresha e sporteve”, në atletikë.

Atletika shqiptare nuk kalon ditët e saj më të mira, por gjithsesi, individë të spikatur ka.

Jo vetëm për të rriturit, ku veçohen Luiza Gega e Izmir Smajlaj, por të dalluar janë edhe disa nga veteranët.

Tre prej tyre morën pjesë me sukses në Kampionatin Ballkanik në Celje të Sllovenisë, ditët e fundit të Shtatorit, duke u kthyer me medalje.

Veçohet sidomos vrapuesi Nexhat Xhemalçe, i cili fitoi medalje ari në garën e gjysmë maratonës për moshat mbi 80 vjeç.

Xhemalçe, po ashtu fitoi një tjetër medalje, atë të argjendit, në garën e 5.000 metrave po për moshën mbi 80 vjeç.

Rudin Bektashi mori pjesë në 100 metra dhe në kërcim së gjati në moshën mbi 45 vjeç, duke dalë i treti në kërcim së gjati, e duke marrë medalje bronzi.

Veteran tjetër, Ilir Karanxha, u rendit i pesti në 5.000 m për moshen mbi 65 vjeç.

Pjesëmarrja ishte e lartë me rreth 1.000 atletë nga Shqipëria, Sllovenia, Kroacia, Serbia, Bosnjë-Hercegovina, Greqia, Bullgaria, Mali I Zi, Rumania, Turqia madje edhe Moldova./abcnews.al

bora-1280x945.jpg
G. P.22:06 | 26/08/2018

Një valë e motit të keq po godet disa vende të Evropës. Kjo ka bërë që në Itali, dimri të vijë më shpejt nga se parashikohej. Në veri të vendit në Kortina d’Ampezzo është regjistruar dëbora e parë.

Gjithashtu edhe disa lokalitete të tjera në Itali janë zgjuar të dielën me reshje dëbore. Në këto zona temperaturat nuk i kanë kaluar 4 gradët. Reshje dëborë janë regjistruar edhe në Kredarica të Sllovenisë.

Në këtë zonë temperaturat kanë arritur deri në minus 3 gradë Celsius. Ndërsa shtresa e dëborës arriti në 3 centimetra. Ndryshim i menjëhershëm i motit ka ndodhur edhe në Kroaci, ku po bie shi i rrëmbyeshëm, ndërsa temperaturat kanë rënë deri në 10 gradë celcius./abcnews.al

partizannn-1280x853.jpg
G. P.13:30 | 19/07/2018

Partizani synon kualifikimin për në turin e dytë të Ligës së Europës. Gjithsesi, skuadra shqiptare pritet ta ketë të vështirë sonte në Slloveni, pas humbjes minimale në ndeshjen e parë me Mariborin.

Udhëtimi drejt Sllovenisë nuk ishte i gjatë. E tillë, për Partizanin, pritet të jetë ndeshja e dytë kundër Mariborit në Ligën e Europës, sot në orën 20:15.

Skuadra shqiptare shkoi drejt Veriut e ndërgjegjshme se do të duhet të tejkalojë mundësitë e veta për të siguruar atë që synon, kualifikimin, pas humbjes së duelit të parë në Tiranë.

Formacioni kryeqytetas zhvilloi edhe stërvitjen e fundit përpara takimit të turit të parë, dhe trajneri Skënder Gega ka vetëm një problem, mungesën e mbrojtësit Belica. Moralisht, futbollistët ndihen mirë pasi u matën si të barabartë me Mariborin e fortë në Shqipëri, ndërsa nuk u ndje shumë largimi i ish-kapitenit Batha.

Vetë Gega doli në konferencën për shtyp, së bashku me mbrojtësin Labinot Ibrahimi. Trajneri theksoi se Partizani do të luftojë për kualifikim, edhe pse do të jetë e vështirë pas humbjes së parë, dhe për faktin se sllovenët do të kenë mbështetjen e tifozëve.

Gjithsesi, Gega shpreson që të kuqtë të kenë edhe pa fat me vendimet e arbitrit, gjë që nuk e patën në përballjen e parë. Partizani humbi 0-1 në “Selman Stërmasi” një javë më parë, me një gol që Maribori e shënoi në pjesën e dytë.

Skuadra shqiptare pati disa mundësi për shënim, por gaboi, ndërsa pretendoi me të drejtë një 11-metërsh që nuk iu akordua. Në mbështetje të ekipit pritet të jenë dhjetëra tifozë që kanë udhëtuar me autobus, fugon apo makina personale./abcnews.al

SLLOVENI-ZGJEDHJET.mpg_snapshot_00.04-1280x720.jpg
ent ela15:11 | 04/06/2018

Janez Jansa, me partinë e tij demokrate ka fituar zgjedhjet e parakohshme në Slloveni, por pa një mazhorancë absolute. E ndërsa është vënë në kërkim të aleatëve për të qeverisur opozita akuzon se ka qenë kryeministri hungarez Viktor Orban që ka financuar fushatën e tij elektorale.

Ish-kryeministri konservator Janez Jansa dhe Partia e tij Demokratike Sllovene SDS, që janë kiundër emigrantëve dhe aletatë të liderit nacionalist hungarez Viktor Orban, kanë fituar zgjedhjet e parakohshme në Slloveni. Në vendin e vogël të ish Jugosllavisë dhe në kufi me Italinë konfirmohet sërish fenomeni i fuqizimit të së majtës në Europën Qendër Lindore dhe jo vetëm. Focat konservatore dhe sovraniste të cilat duan t’i japin fund fenomenit të emigracionit në emër të mbrojtjes së interesave dhe sigurisë së popullit, po fitojnë gjithnjë e më shumë terren.

Sllovenia është shkelur nga qindra mijëra emigrantë që marshonin përgjatë itenerarit ballkanik gjatë krizës dramatike të 2015-ës. Ndërkohë rivalët politikë të Jansa, që dhanë dorëheqjen nga qeveria në vitin 2013 pasi u përfshinë në një skandal korrupsioni, këmbëngulin se Orban ka financuar fushatën elektorale të partisë së tij nëpërmjet personazheve dhe organizatave pranë tij. Sipas sondazheve dhe rezultateve të publikuara mbrëmjen e së dielëskonservatorët kanë marrë 28 për qind të votive duke lënë në vend të dytë Listën e Marjan Sarec (LMS), një ish actor komik dhe satirik që mori rreth 13 për qind. Ndërsa kryeministri në largim Miro Cerar i qendrës së majtë mori 10 për qind. Ndërkohë ka arritur të kalojë pragun e 4 për qindëshit duke hyrë në parlament dhe esktremi i djathtë i partisë kombëtare sllovene. Gjithësej janë nëntë forcat politike që do të jenë pjesë e parlamentit të Ljubjanës prej 90 deputetësh. Fitues por pa një mazhorancë absolute konservatori Jansa nuk mund të qeverisë dhe i duhet të kërkojë për aleatë, të cilët për momentin janë të vështirë për t’u menduar. Mediat sllovene konfirmojnë se pjesëmarrja në votime ka qenë shumë e ulët nën 40 për qind në krahasim me 51.7 për qind të zgjedhjeve të 2014-ës. /abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono