skizofrenia
Ndeshjet e grupit B në Kategorinë e Parë

EKSPERTIZA-BURRI-VRASES_ABC-M2-T1.mpg_snapshot_00.33-1280x720.jpg
ent ela12:50 | 27/07/2019

Disa ditë pas ngjarjes së rëndë në Durrës ku burri vrau me thikë gruan dhe më pas u mbyt në det kanë dalë edhe rezultatet e ekspertizës mjeko-ligjore. Sipas mjekëve Ardian Kuka vuante nga skizofrenia dhe me vullnetin e tij ka pirë uji në det deri sa është mbytur.

Ardian Kuka i cili vrau bashkëshorten e tij pak ditë më parë dhe që u gjet i mbytur pak orë pas ngjarjes, vuante nga skizofrenia.

Ky është rezulati i ekspertizës mjeko ligjore.

Sipas mjekëve autori i ngjarjes në gjendje të rënduar psikologjike dhe mendore pas krimit të kryer është mbytur me vullnetin e tij në det.

Fillimisht ai ka pirë ujë derisa ka humbur ndjenjat dhe për pasojë është mbytur. Dallgët e kanë nxjerrë në breg të detit në plazhin e sektorit Rinia. Vrasja ndodhi më 19 korrik, ndërsa një ditë më pas Ardian Kuka u gjet i mbytur. Ngjarja e rëndë erdhi pas një konflikti mes bashkëshortëve, prindër të një fëmije.

Shkak për krimin dyshohet të jetë bërë xhelozia e burrit, pasi gruaja së fundmi kishte filluar punë në një çerdhe publike. /ABC News Albania 24/7

cover-r4x3w1000-59d7a4e799cf9-sipa-rex40421168-000001.jpg
ad min09:47 | 06/09/2018

Përdorimi kronik i marijuanës gjithmonë është lidhur me problemet psikiatrike të quajtura “psikoza të detyruara nga kanabisi”. Megjithatë, një studim i ri tregon se një komponent jopsikoaktiv i gjetur në kanabis duket se redukton funksione të çrregullta të trurit të lidhura me psikozën, e cila përfshin sëmundje si skizofrenia dhe çrregullimet bipolare.

Kërkuesit nga “King’s College” në Londër, shprehen se një dozë e vetme kanabidioli, në të ardhmen madje mund të zëvendësojë edhe medikamente të tjera të përdorura deri më tani për sëmundjet psikike. Këtu përfshihen Thorazina (përdorur për qetësim) dhe Haldoli (përdorur në rastet skizofrenike për kontrollimin e hiperaktivitetit të trurit, lëvizjeve dhe të të folurit). Kjo ndodh për shkak se këto ilaçe kanë një efektivitet të kufizuar dhe mund të shkaktojnë efekte të rënda anësore.

Dr.Igor Granr, psikiatër dhe një nga kërkuesit pjesë e studimit të bërë, u shpreh se: “Është e qartë se barnat ekzistuese kanë ndihmuar pacientët skizofrenikë që të funksionojnë në shoqëri, por ato nuk janë një kurë. Rezultatet tona kanë bërë të mundur që truri të hapet ndaj ilaçeve të tjera të cilat funksionojnë në një mënyrë krejt të ndryshme nga stimulantët tradicionalë.”

Kanabidioli, element i marrë nga kanabisi, ka një mekanizëm jo fort të qartë funksionimi, megjithatë thuhet se është e mundur që ky faktor të frenojë krijimin e një enzime që fshin anandamidën, element i cili ndikon në mënyrën e të ushqyerit, motivimin dhe kënaqësitë e dikujt.

Çfarë zbuloi ky studim?

Studimi krahasoi të dhëna ndërmjet pacientëve të cilët u kuruan me kanabidol dhe atyre të cilët morën qetësues tradicionalë. Ata ishin diagnostikuar me psikozë dhe probleme të tjera të ngjashme. Sipas mjekëve, trajtimi i tyre në fazat e para, përpara se simptomat të bëhen kronike, është mënyra më e suksesshme për të reduktuar sëmundje si skizofrenia.

Pjesmarrësve iu kërkua që të praktikonin një provë të memories e cila përfshinte tre ndarje të ndryshme të trurit që lidhen me psikozën.
Rezultatet e saknerave të kokës treguan se hiperaktiviteti i trurit ishte më i ulët tek pacientët të cilët u trajtuan me elementet e kanabisit se sa ata që morën qetësuesit e tjerë. Si përfundim, u vu re se kanabidoli mund të ndihmojë që të rivendosen parametrat normale të trurit dhe të përmirësojë problemet e mëparshme./abcnews.al

cannabis-1458000_960_720.630x360.jpg
ent ela23:41 | 04/09/2018

Njerëzit më të prekur nga kjo gjendje psikiatrike janë gjithashtu më të prirur ndaj përdorimit të marijuanës: kombinimi – kompleks ka dalë nga një studim i madh gjenetik.

Disa nga gjenet që lidhen me përdorimin e rregullt të kanabisit janë gjithashtu të lidhura me ndjeshmërinë më të madhe ndaj skizofrenisë dhe kushteve të tjera psikiatrike. Kjo është ajo që del nga një studim i botuar në “Nature Neuroscience”, puna më e gjerë gjenetike e përqendruar deri tani në përdorimin e marijuanës. Kombinimi mes përdorimit të kanabisit dhe një predispozite më të lartë ndaj  skizofrenisë kishte dalë tashmë në disa studime, por marrëdhënia midis përdorimit të drogës dhe sëmundjeve psikiatrike është gjithmonë komplekse, dhe studimi thjesht shton një pjesë në një puzzle që është ende konfuze.

Studimi duket se sugjeron se ata që janë gjenetikisht më afër zhvillimit të skizofrenisë janë gjithashtu më të prirur ndaj përdorimit të kanabisit, por nuk mund të përjashtohen mundësitë e një marrëdhënieje të kundërt dhe sensit shkaktar, domethënë që konsumi i rregullt i marijuanës mund të degjenerohet në atë që është i predispozuar nga manifestimi i kushteve psikiatrike.

Studiuesit në Universitetin Radboud në Holandë, kanë studiuar të dhënat për 180 mijë njerëz në bazat e të dhënave të ndryshme gjenetike (të tilla si UK Biobank) dhe studime kolektive, për të identifikuar 35 variante gjenetike që lidhen me përdorimin e rregullt të kanabisit. Kombinimi më i dukshëm është parë me gjenin CADM2, i njohur tashmë për të qenë i lidhur me tendencën ndaj sjelljeve të rrezikshme dhe konsumit të alkoolit.

Përveç këtyre elementeve, hulumtimi i kryer mbi mbi një milion variante gjenetike zbuloi 8 ndryshime të vetme në sekuencat e mureve themelorë që përbëjnë ADN-në (nukleotidet) të lidhura me konsumin e kanabisit të vazhdueshëm. Të marra të gjitha së bashku, variacionet e gjetura japin arsye për 11% të diferencës në predispozicionin për të pirë marijuanë.

Studimi theksoi mbivendosjet gjenetike midis përdorimit të kanabisit dhe alkoolit dhe konsumit të duhanit, një tendencë ndaj sjelljes së rrezikshme dhe një rreziku të skizofrenisë. Kombinimi i fundit ishte studiuar edhe në vitin 2014, por këtë herë kampioni nga i cili janë nxjerrë të dhënat është shumë më i gjerë.

Një marrëdhënie shkakësore është gjetur midis skizofrenisë dhe rritjes së konsumit të kanabisit. Studiuesit supozojnë, se në fazat e hershme të sëmundjes marijuana përdoret si një formë e vetë-mjekimit, por edhe në këtë rast bëhet fjalë vetëm për një hipotezë. /abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono