skenderbeu

SKENDERBEU-NE-FINALEN-E-KUPES.mpg_snapshot_00.01-1280x720.jpg
ent ela22:04 | 18/04/2018

Skënderbeu vazhdoi sezonin e tij të shkëlqyer në Shqipëri, duke dalë edhe në finales e Kupës, ndërsa e ka thuajse të fituar titullin kampion. Korçarët fituan në Vlorë 2-0 dhe trajneri i Flamurtarit, Duro, dha dorëheqjen.

Është Flamurtari më i zhgënjyeri nga të palumturit.

Skuadra vlonjate u eleminua nga Kupa e Shqipërisë dhe humbi trajnerin Shpëtim Duro, që dha dorëheqjen, duke i vënë vulën një sezoni tërësisht të dështuar.

Në finalen e 24 majit ndaj Laçit do të jetë Skënderbeu, skuadra tjetër e palumtur, edhe pse është pranë titullit kampion dhe me shansin për të fituar të dy trofetë sezonalë.

Gjithçka do të kishte vlerë shumë më të vogël për korçarët nëse do të mbetej në fuqi dënimi i dhënë nga UEFA.

Gjithsesi, në stadiumin e Vlorës, Skënderbeu u shfaq në versionin më të mirë, duke iu përgjigjur asaj që kërkoi trajneri Ilir Daja, të bënte lojën e tij të zakonshme, pasi rezultati do të vinte vetvetiu.

Kështu edhe ndodhi, dhe nuk mund të ndalohej e pashmangshmia.

Kryesuesit e Superligës u shfaqën sërish superiore, duke triumfuar 2-0 e duke përmbysur humbjen e papritur të pësuar në Korçë, me shifrat 0-1.

Për tifozët vlonjatë ishte sikur u luajt sërish takimi i kampionatit, me ndryshimin se këtë herë disfata nuk ishte 0-3, por pak më e vogël.

Publiku vendas, të paktën një pjesë e tij, e vazhdoi armiqësinë me Skënderbeun, diçka që vazhdon që nga viti 2010, duke ofenduar miqtë në kor, e duke detyruar gjyqtarit të ndërpriste përkohësisht lojën.

Padyshim, mërzinë kryesore tifozëve vendas ua dha skuadra e tyre, ndaj edhe trajneri Shpëtim Duro mori përgjegjësinë, duke deklaruar vendimin e tij. /abcnews.al

anderlecht.jpg
gra moz10:29 | 17/04/2018

Skënderbeu është fituesi më i madh i transferimit të Kristal Abazajt tek Anderlecht në Belgjikë. Gjithsesi, klubi korçar do të kishte fituar shumë më tepër nëse nuk do të ishte dënuar nga UEFA.

Nga Tropoja në Bruksel. Nuk është ndonjë emigrant, as ndonjë azilant politik si ata të pas vitit 1997, por njëri nga talentet më të rëndësishëm të futbollit shqiptar, sot për sot, Kristal Abazaj.

Futbollisti i thirrur së fundmi në kombëtare nga trajneri Panuçi, e shfrytëzoi maksimalisht emrin që krijoi këtë sezon, duke u transferuar te klubi më i madh i Belgjikës, Anderlecht.

Sulmuesi 21-vjeçar mësohet se firmosi një kontratë 3-vjeçare, me të drejtë rinovimi edhe për dy sezone të tjera, ndërsa besohet se për kartonin e tij u paguan 750 000 euro.

Aventura e tij belge nis në verë, ndërsa deri në fund të sezonit do të vazhdojë të luajë për Luftëtarin. Gjithsesi, kartoni i tij u ble nga Skënderbeu që në Janar pasi paguan 200 000 euro, me gjirokastritët që mësohet se mbajtën 25 për qind të vlerës, ndaj edhe pjesën më të madhe të të ardhurave do t’i marrë klubi korçar.

Nuk dihet se cila do të jetë pjesa për menaxherët ndërmjetës, por nëse 750 000 eurot ndahen sipas akordit të dy klubeve shqiptarë, Skënderbeut i takojnë mbi 560 000 euro, e Luftëtarit mbi 180 000.

Abazaj bëhet kështu një nga ato raste të veçantë, kur largohet nga ekipi, konkretisht nga Skënderbeu, pa qenë asnjë ditë lojtar i tij.
Besohet se presidenti Takaj u detyrua të ndryshonte planet për shkak të përjashtimit të klubit të tij për 10 vjet nga kupat europiane, pasi fillimisht u mendua se Abazaj do të luante në Champions dhe pastaj do të transferohej.

Padyshim që Skënderbeu doli me humbje nga ky operacion, edhe pse fitoi jo pak. Në kushte normale, me ekipin në Champions dhe me një paraqitje të mirë, kartoni i tropojanit mund të arrinte në mbi 1 milionë euro, ndërsa tani u veprua në kushtet e urgjencës.

Abazaj, nga ana e tij, arriti një sukses të madh në karrierë, duke kaluar në skuadrën më të shquar të Belgjikës që në moshën 21-vjeçare.
Belgët u bindën nga paraqitjet e tij, nga golat dhe pasimet për gol, ndërsa patën edhe konkurrencë nga ekipe të tjerë si Gallatasaraji apo Viteshe e Holandës. Për Luftëtarin këtë sezon, sulmuesi shënoi 9 gola në 21 ndeshje, duke qenë padyshim një nga lojtarët më të mirë të Superligës./abcnews.al

30420192_1668317336539314_403656548283332708_o-1280x853.jpg
ent ela10:05 | 13/04/2018

Skënderbeu fiton gjyqin e parë sportiv në Zvicër. Këshilli i Arbitrazhit Sportiv i kthen titullin e vitit 2016, hequr nga Komisioni i Etikës në Federatën Shqiptare të Futbollit. Reagimet dhe dyshimet.

Kjo festë mbetet zyrtare.

Kremtimi në maj të 2016-ës rikthehet sërish në fuqi, ashtu siç rikthehet titulli kampion i atij viti, me vendim të formës së prerë të KAS-it në Lozanë.

Skënderbeu fitoi gjyqin e parë të këtij viti, pas ankimimit të bërë për heqjen e Superligës nga ana e Komisionit të Etikës në Federatën Shqiptare të Futbollit.

Asnjë apelim nuk mund të bëhet, ndaj edhe festa në Korçë nuk pa pse të ndërpritet.

Klubi i Skënderbeut reagoi shpejt, por shkurt.

“Fitore, – shkruhej në faqen zyrtare në FB, – KAS ka pranuar kërkesën për të kthyer titullin e sezonit 2015-2016 të hequr nga Komisioni i Etikës! Të duam Skënderbe!”

Mbrojtësi Tefik Osmani ka gjetur një tjetër mënyrë për të festuar, duke postuar një foto të vetën me djalin në krah, dhe I biri sikur I thotë: Babi zgjohu, nuk të kam sjellë bukë lepurushi, por titullin 2015-2016”.

Presidenti Takaj u shpreh për mediat se “fitorja e titullit u arrit me gjak, si mund ta falnim”.

A pritej një vendim i tillë i Këshillit të Arbitrazhit Sportiv në Zvicër?

Për Skënderbeun nuk ka dyshim që po, ndërsa nga Federata besohet se pritej të mbetej në fuqi vendimi, kjo të paktën sepse Komisioni i Etikës është pjesë e saj.

Gjithsesi, burime pranë Federatës, bëjnë me dijë se mënyra e përpilimit të vendimit nga Etika ishte e tillë që dënimi të rrëzohej në KAS.

Skënderbeu tashmë shpreson të fitojë gjyqin e dytë në KAS, atë më të rëndësishmin, për dënimin e dhënë nga UEFA.

Korçarët do të apelojnë përjashtimin 10-vjeçar nga kupat e Europës dhe gjobën prej 1 milionë eurosh, ndërsa janë shprehur optimistë se do të dalin të pafajshëm.

Gjithsesi, në ndryshim nga gjyqi i parë, këtë herë dënimi është përpiluar nga vetë UEFA.

/abcnews.al

 

 

ilir-daja.jpg
gra moz22:30 | 09/04/2018

Trajneri i Skënderbeut, Ilir Daja, u shpreh i lumtur që ekipi i tij kaloi ngërçin psikologjik nga dënimi i UEFA-s. Ai tregoi se çfarë i kishte thënë futbollistëve përpara ndeshjes ndaj Flamurtarit.

E priste diçka të tillë, edhe pse dyshimet mbeteshin. Ilir Daja padyshim ishte një njeri i lumtur në përfundim të sfidës së Superligës në Vlorë, pasi skuadra i dha pikërisht atë që kërkoi.

Skënderbeu u rikthye jo vetëm tek fitorja, por sidomos tek loja e tij e zakonshme, diçka për të cilën kishte këmbëngulur trajneri i saj. Edhe pse e ardhmja mund të jetë tepër e vështirë, nëse dënimi i UEFA-s mbetet në fuqi, sërish Daja kërkon t’i gëzohet të tashmes.

Ilir Daja: “U rikthyem tek ajo performancë që ne kemi bërë gjatë gjithë kampionatit dhe treguam që ishte një ngërç piskologjik dhe sot u ulëm me këmbë në tokë. Në analizën përpara ndeshjes ka qenë që mbaroi koha e përshtatjes nëse duam që të bëjmë finishin ashtu siç kemi bërë gjithë kampionatin. Ta nisësh ndeshjen me gol është një bonus shumë i madh psikologjik. Ajo që është më e rëndësishme është përveç startit të mirë kishim vazhdimësi edhe gjatë lojës”.

Krejt e kundërta ishte tekniku i Flamurtarit, Shpëtim Duro. Skuadra e tij jo thjesht humbi, por u paraqit kaq shumë e dorëzuar, saqë trajneri nuk arriti as të komentonte sfidën.

Shpëtim Duro: “Është një periudhë shumë e gjatë që ne jemi të ngarkuar për arsye të rezultateve. Megjithatë fitorja para 5 ditësh në Kupë mendova se do ndryshonte diçka, por ndodhi e kundërta. Një ndeshje që nuk ka nevojë për asnjë lloj komenti”./abcnews.al

vlora.jpg
gra moz21:21 | 09/04/2018

Skënderbeu reagoi më në fund pas dy humbjeve radhazi duke arritur një fitore të madhe në Superligë. Kryesuesit hodhën një hap të sigurt drejt titullit, pas suksesit në Vlorë.

Jo, kjo skuadër nuk ka marrë fund.

Përkundër parashikimeve të zymta pas dënimit të tmerrshëm të UEFA-s, Skënderbeu gjeti më në fund krenarinë e ekipit të madh, duke hedhur tej krizën e duke arritur një triumf vërtë të pazakonshëm.

Fitore 3-0 ndaj Flamurtarit, brenda në Vlorë, pas humbjes në Korçë ndaj të njëjtit kundërshtar në Kupë, dhe pas humbjes së habitshme në Shkodër për Superligën.

Ndikuan padyshim fjalët e presidentit Takaj dhe të trajnerit Daja, që i vunë në sedër, por ndikoi edhe vlerësimi i lartë për vetveten, që i bëri lojtarët të reagonin në mënyrë madhështore.

Sulmuesi kryesor, Ali Soue, shënoi që në minutën e parë, pastaj Bruno Dita përfundoi bukur një aksion të Muzakës, ndërsa me të nisur pjesa e dytë, ishte radha e lojtarit të ri të kombëtares, Gavazaj.

Fitorja bëri që të largoheshin dyshimet, sado të pakta, se ky Skënderbe rrezikonte madje edhe një titull kampion që dukej si i futur në xhep prej kohësh.

Tashmë, Kukësi u mbajt në 12 pikë largësi, edhe pse kampionët sërish mund të luajnë në Champions nëse korçarët mbeten të dënuar.

Ekziston mundësia që kryesuesit e Superligës të realizojnë edhe një përmbysje në Kupë ndaj Flamurtarit, dhe të arrijnë finalen për ta synuar edhe këtë trofe.

Pse jo, kur fitohet 3-0, mund t’i dilet edhe 2-0.

Sa për vlonjatët e trajnerit Duro, suksesi në Kupë paska qenë vetëm një përjashtim nga rregulli.

Kuqezinjtë rrezikojnë edhe mbijetesën në Superligë, pasi janë 7 pikë larg nga zona e rënies, kur duhen edhe 8 ndeshje deri në përfundim./abcnews.al

SKENDERBEU-FLAMURTARI-KUPA-1280x720.jpg
ent ela19:58 | 04/04/2018

Flamurtari shkaktoi një të papritur të madhe duke fituar në Korçë ndaj Skënderbeut, e duke qenë fare pranë finales së Kupës së Shqipërisë. Kryesuesit e Superligës duken në krizë të thellë pas dënimit nga UEFA.

A thua ka nisur rrëzimi i pandalshëm?

Shumë shpejt ta thuash, dhe as nuk ta bën goja, veçse Skënderbeu pësoi humbjen e dytë radhazi, këtë herë brenda në shtëpi, dhe që mund ta dënojë me eleminim nga Kupa e Shqipërisë.

Flamurtari triumfoi 1-0 në Vlorë me një gol të Danilo Alveshit 8 minuta para fundit, duke hedhur hapin e parë, tepër të madh drejt finales, dhe drejt realizimit të ëndrrës europiane që thuajse e kompromentoi plotësisht në Superligë.

Sa shpejt ndryshon realiteti në futboll, aq shpejt sa thuhet se ndryshon vetë bota ku jetojmë, kur deri 10 ditë më parë Skënderbeu ishte I paprekshëm dhe vlonjatët në krizë të plotë.

Trajneri Shpëtim Duro mori shpërblimin për punën e tij, që ishte vënë në dyshim duke I tronditur deri edhe stolin në Vlorë.

Pavarësisht se korçarët luajtë fort, sërish Flamurtari u duk krejt tjetër nga ai I kohëve të fundit, me mjaft autoritet në fushën më të vështirë në Shqipëri.

Çfarë po ndodh me kryesuesit e Superligës?

Mos vallë nuk po bëjnë punë sigurimet e presidentit Takaj mbi fitimin e gjyqit në KAS dhe lojtarët janë të prerë nga mungesa e Championsit, apo mos vallë po mendojnë që tani për të shkuar diku tjetër?

As kjo nuk mund të vërtetohet, por mund të pohohet se ky është shkaku kryesor i rënies së madhe.

Po ashtu, flitet për vonesa të rrogave te bardhekuqtë, diçka që shumë rrallë është dëgjuar në këtë klub.

Nuk është problemi që korçarët mund të mos dalin në finale, e mund të mos fitojnë Kupën, pasi ky kompeticion nuk ka qenë kurrë miqësor me ta.

Shqetësimi është se kjo krizë mund të vazhdojë, edhe pse titulli nuk pritet të rrezikohet.

Nëse në Korçë u hodh një hap i madh, në Laçi hapi ishte i vogël.

Kukësi mund të quhet favorit për të dalë në finale, pas barazimit pa gola në fushën e kurbinasve.

Kampionët arritën madje të shënonin, por ai u anulua pasi gjyqtari Andi Koçi dalloi një ndërhyrje të gabuar në zonë, veçse ky rezultat u bën punë.

Vendasit u treguan shumë agresivë, duke ushtruar presion, edhe pse nuk patën shumë raste për shënim, ndërsa skuadra e trajnerit Peter Pakult më shumë u kujdes të kontrollonte lojën.

Kualifikimi mbetet i hapur, veçse Kukësi është më pranë finales. /abcnews.al

FSHF-FLET-PER-SKENDERBEUN-1280x720.jpg
ent ela15:18 | 02/04/2018

Federata Shqiptare e Futbollit ka deklaruar qendrimin e saj për Skënderbeun, pas dënimit nga UEFA. Sekretari i përgjithshëm Shulku ka folur edhe për pjesëmarrjen e ekipeve shqiptare në Europë sezonin e ardhshëm.

Në Europë për momentin është i dënuar, por çfarë e pret në Shqipëri?

Skënderbeu, skuadra më e mirë e viteve të fundit, pret jo vetëm gjyqet e ardhshme sportive në UEFA e KAS, por edhe vendimet që do të marrë për të Federata Shqiptare e Futbollit.

Qendrimin e institucionit që drejton këtë sport në vendin tonë, e sqaron numri 2 I tij, sekretari i përgjithshëm, Ilir Shulku.

I ftuar në emisionin “Zona Gol” në Supersport, Shulku  tregoi se çfarë hapash pritet të marrë FSHF lidhur me korçarët.

Si do të jetë pjesëmarrja e skuadrave shqiptare sezonin e ardhshëm në kupat e Europës?

Në mbrojtje të Skënderbeut ka dalë një nga anëtarët më të rëndësishëm të Komitetit Ekzekutiv të Federatës, Arben Dervishaj, në emisionin tjetër “Fair Play”.

Ai ka sulmuar UEFA-n. /abcnews.al

 

SKENDERBEU-vllaznia.jpg
ent ela16:52 | 31/03/2018

Vllaznia arriti një fitore që ia kishin parashikuar thuajse të gjithë. Shkodranët, që rrezikojnë të bien nga kategoria, mundën në fushën e tyre skuadrën më të fortë të Shqipërisë, Skënderbeun.

Fundi i sezonit ka ardhur, dhe si gjithnjë nisin të ndodhin çudi.

Nuk mund të quhet ndryshe fitorja e Vllaznisë ndaj Skënderbeut, me shkodranët në rrezik për të rënë nga kategoria dhe korçarët tashmë kampionë të Shqipërisë, thjesht ende të pashpallur.

Përflitej shumë se kryesuesit mund të toleronin në “Loro Boriçi”, ashtu si edhe për tolerim të Laçit në Durrës, ndeshje që vërtet e fitoi Teuta.

Sidoqoftë, futbolli është i tillë dhe vendi i fundit edhe mund të fitojë me të parin, ndërsa pa pasur prova as nuk mund të ngrihen akuza.

Skuadra e trajnerit Ilir Daja nuk është se luajti keq në Shkodër, ku fare mirë mund të kishte marrë barazimin.

Gjithsesi, ajo besohet se e kishte ndjerë tronditjen për shkak të vendimit të ashpër të UEFA-s për ta përjashtuar me 10 vjet nga kupat e Europës.

Edhe kjo mund të ketë luajtur një rol jo të vogël në ndeshjen e javës së 27-të të Superligës.

Vllaznia arriti një fitore të madhe që jep shpresë të fortë se mund të mbijetojë.

Kaloi atë që mund të quhet teorikisht si prova më e vështirë, pra pritet ta ketë më të lehtë në ndeshjet e tjera, gjithnjë nëse gjërat ecin normalisht, jo sikur të ishim në botën e çudirave.

Sulmuesi fierak Andi Ribaj ishte autor i dy golave për vendasit, ndërsa miqtë barazuan përkohësisht me anë të sulmuesit të tyre kryesor, Ali Soue.

Në Durrës, Teuta e gjeti shumë vonë golin që i duhej, vetëm në minutën e 85-të me anë të Shkallës.

Pas këtyre ndeshjeve, Vllaznia mbetet e treta nga fundi me 30 pikë, ndërsa Teuta e parafundit me 29.

Jo larg tyre është Kamza me 34 pikë, dhe sipas fjalëve të ndryshme është e paracaktuar për të rënë nga kategoria.

Në pjesën e sipërme të tabelës, Skënderbeu mbeti i paprekshëm në krye me 60 pikë, ndërsa Laçi është i treti me 42./abcnews.al

UEFA-ASNJE-DENIM-SI-SKENDERBEU-1280x720.jpg
ent ela14:16 | 30/03/2018

UEFA i ka dhënë Skënderbeut dënimin më të rëndë në historinë e kupave europiane. As dhuna e tifozëve anglezë në vitin 1985, që shkaktoi dhjetëra të vdekur, nuk u ndëshkua kaq ashpër.

 

Ishte e mërkurë, data 29 maj e vitit 1985, dhe do të mbahet mend si dita më e zezë e futbollit europian.

Plot 39 tifozë humbën jetën në stadiumin “Hejsel” të Brukselit, për shkak të dhunës së huliganëve anglezë, përpara fillimit të finales së Kupës së Kampionëve, Liverpul-Juventus.

Pas kaq shumë vdekjeve dhe rreth 600 të plagosurve, vendimi I UEFA-s ishte përjashtimi me 5 vjet I klubeve anglezë nga kupat europiane, ndërsa Liverpuli u dënua me 6.

Kanë kaluar 33 vjet dhe UEFA më në fund e theu rekordin, duke dënuar me 10 vjet Skënderbeun.

Keqbërja e klubit shqiptar, akuzuar për trukim ndeshjesh, u cilësua më e rëndë sesa kriminaliteti i huliganëve që shuan 39 jetë dhe lanë në zi 39 familje.

Përjashtimi i korçarëve është, për momentin, më i rëndë edhe sesa ai që iu dha Pobedës së Maqedonisë.

Klubi maqedonas u ndëshkua me 8 vjet, dhe presidenti u përjashtua përjetë nga futbolli dhe po ashtu një lojtar.

Kjo, pasi Pobeda u gjet fajtore për trukim rezultati në ndeshjen ndaj Pjunikut të Armenisë në eleminatoret e Championsit.

Dënimet e tjera të UEFA-s kanë qenë më të lehta.

Fenerbahçe u përjashtua me 3 vjet për trukime në Superligën turke, Beshiktash u dënua me 1 vit, ndërsa Steaua me 5 vjet. /abcnews.al

 

STRATEGJIA-E-SKENDERBEUT-PER-DENIMIN-1280x720.jpg
ent ela12:57 | 30/03/2018

Skënderbeu synon që të përfundojë gjyqet sportive pa nisur kompeticionet europiane. Klubi korçar shpreson që të fitojë pafajësinë dhe të marrë pjesë menjëherë në Champions.

Dy vjet më parë ishte po kështu, edhe pse më lehtë.

Skënderbeu u përjashtua nga pjesëmarrja në Champions për sezonin 2016-2017, dhe klubi bëri çmos që të fitonte gjyqet sportive deri në korrik.

Kështu pritet të bëjë edhe tani, ndonëse situata është shumë më e rëndë, pas dënimit 10-vjeçar në kompeticionet kontinentale dhe gjobën 1 milionë euroshe.

Strategjia e presidentit Takaj është e thjeshtë dhe “me detyrim, përcaktim” nëse mund të shprehemi kështu, pasi synimi është jo vëtëm fitorja në KAS në Lozanë, por edhe pjesëmarrja në Champions që këtë sezon.

Fillimisht do të shkohet në Komisionin e Apelit në UEFA, ku me shumë gjasa pritet që të humbasë, dhe të mbetet në fuqi I njëjti dënim.

Hapi më i rëndësishëm është ai në Këshillin e Arbitrazhit Sportiv në Lozanë të Zvicrës.

Si strukturë jashtë UEFA-s, KAS-i është i vetmi që realisht mund të bëjë një ndryshim.

Varianti më optimist do të ishte fitimi i pafajësisë, dhe rikthimi në kupat e Europës.

Nëse kjo do të ishte e pamundur, atëherë do të luftohet për ta ulur dënimin deri në 3 vjet.

Presidenti Takaj e ka të domosdoshëm futbollin ndërkombëtar, si i vetmi që sjell të ardhura të rëndësishme, mjafton të kujtohet se në dy sezonet kur arriti në fazën e grupeve, klubi fitoi gjithsej mbi 8 milionë euro.

Po ashtu, një dënim afatgjatë do të bënte që të largoheshin lojtarë kryesorë dhe që të mos kishte interes nga talente të tjerë për t’u bashkuar me ekipin korçar.

Skënderbeu ka edhe një tjetër çështje në KAS, ose të paktën kështu pohon klubi, atë të titullit kampion të vitit 2016, të hequr nga Komisioni i Etikës në Federatën Shqiptare të Futbollit.

Burime pranë Federatës bëjnë me dijë se ka një mister të vërtetë për këtë çështje, pasi sipas rregullave, Skënderbeu duhej të kishte shkuar më parë në FIFA, dhe pastaj në KAS.

Ekziston dyshimi, se klubi korçar mund të ketë humbur ankimimin në FIFA dhe të ketë shkuar në gjyqin sportiv në Lozanë./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore.


Kontakt

Telefono