s’kanë

rominaa-1280x704.jpg
Sej rie17:50 | 19/06/2019

Romina Kuko zëvendësministrja e Brendshme në një intervistë në ABC News përballë gazetares Mirela Milori, është shprehur se bashkitë nuk kanë tagër për të kërkuar zbatimin e dekretit të Presidentit.

Koko ka komentuar sulmet që janë bërë nga policia bashkiake e bashkive të djathta ndaj organizatorëve të KZAZ-ve në disa qytete ku është shprehur se kanë mbetur të lënduar edhe punonjës policie.

“Të gjitha bashkitë e djathta e kanë bërë të qartë pozicionin e tyre edhe nëpërmjet letrës. Por në fakt është absurde sepse bashkitë nuk kanë edhe sipas Kodit Zgjedhor, por edhe sipas ligjit 139 të 2015 për vetëqeverisjen vendore, nuk kanë asnjë rol dhe tagër për të kërkuar zbatimin e dekretit të Presidentit. Dua t’iu jap një analogji dhe është njësoj sikur Ministria Brendshme të japi një urdhër të caktuar i cili duhet të zbatohet nga Polica e Shtetit. Dekreti në rastin konkret duhet të zbatohet nga autoriteti përgjegjës për administrimin e zgjedhjeve që është KQZ. Nëse ka një ankesë për KQZ, atëherë ne kemi një Kolegj Zgjedhor. Në rastin konkret bashkitë po zbatojnë dekretin e Presidentit, ndërkohë që KQZ del dhe thotë se ky dekret është nul. Është njësoj sikur Ministria e Brendshme të nxjerri një urdhër që nuk zbatohet nga Polica e Shtetit dhe institucioni në varësi, por të zbatohet nga ndërmarrja e gjelbërimit të një bashkie të caktuar”, tha Kuko. /abcnews.al

arata-marku-1280x712.jpg
ent ela11:15 | 18/03/2019

Kryeprokurorja Arta Marku nga Durrësi i kërkoi Parlamentit të miratojë ndryshimet ligjore që nevojiten pas vakumit të lënë nga vendimi i Gjykatës Kushtetuese në lidhje me procedimet disiplinore ndaj magjistratëve.

Prokurorja e Përgjithshme e Përkohshme Arta Marku nga Durrësi i bëri thirrje Kuvendit të miratoje sa më shpejt ndryshimet ligjore që nevojiten pas vakumit të lënë nga vendimi i Gjykatës Kushtetuese në lidhje me procedimet disiplinore ndaj magjistratëve. Marku  tha se dispozita kalimtare e prokurorit të përgjithshëm nuk e lejon atë që hetimet disiplinore ndaj prokurorëve të shkojnë deri në fund.

“Prokurori i Përgjithshëm nuk ka kompetencë për ta çuar deri në fund këtë proces. Dispozita kalimtare nuk i ka dhënë të drejtën kryeprokurorit për të vazhduar procedimin disiplinor. Ndaj i bëj thirrje Kuvendit që të miratojë ndryshimet e nevojshme dhe të plotësojë boshllëkun ligjor për të vënë në lëvizje mekanizmat kontrollues”.  

Në analizën me prokurorët e Durrësit, Elbasanit dhe Kavajes, Marku tha se këto janë dhe qytete me kriminalitetin më të lartë në rang vendit.  Por ka shumë ankesa të qytetareve që kanë shkuar direkt në adresë të saj dhe një pjesë pranë mediave.

“Edhe pse ka arritje, ka edhe probleme, pasi ka shumë ankesa të qytetarëve në media.  Ndërhyrja e Prokurorisë së Përgjithshme për të adresuar shumë komente e fyerje degraduese duhet kuptuar”.

Sipas Markut, në kushtet që po operon aktualisht sistemi i drejtësisë kur prokuroret veprojnë te pavarur apo të pandikuar tërësisht, funksionimi i mekanizmave disiplinore është i domosdoshëm dhe  jetik dhe në mungesë të këtyre mekanizmave pavarësia nuk është asgjë tjetër veçse abuzim në kurriz të qytetarëve dhe cenim i imazhit të drejtësisë.

Gazetare: Enkeleda Arapi

Operator: Adi Domi


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono