skandal

coleman.jpg
G. P.21:25 | 22/08/2019

Një skandal i madh mund të trondisë atletikën botërore. Amerikani Kris Koleman, i cilësuar si pasardhës i Usain Boltit, mund të dënohet për doping.

Pritej si “Mesia” i ri i këtij sporti. Dy vjet më parë Kris Koleman e realizoi misionin, duke mundur legjendën Usain Bolt në Botërorin e Atletikës, veçse shkëlqimi mund të shuhet shpejt.

Fituesi i medaljes së argjendit në atë Botëror dhe njeriu më i shpejtë i botës që nga ajo kohë, mund të dënohet me 2 vit pezullim për një shkak tashmë të zakonshëm, dopingun.

Mediat botërore njoftojnë se amerikani 23-vjeçar ka dështuar për të realizuar tri prova të dopingut, diçka që mund ta paguajë shtrenjtë. Koleman duhet të shpjegojë në mënyrë bindëse se ku ka qenë në tri rastet kur i është kërkuar të bëjë analizën e dopingut dhe që nuk e ka bërë.

Edhe nëse dështon të shpjegojë një rast të vetëm, pritet që të dënohet, dhe kjo mund ta bëjë të humbasë Botërorin e këtij viti në Katar, dhe Lojërat Olimpike të Tokios vitin e ardhshëm.

Një goditje e rëndë për njeriun e destinuar për të zëvendësuar fenomenin nga Xhamajka, dhe që kishte nënshkruar një kontratë shumë milionë dollarëshe me Najkun.

Koleman ka kohët më të shpejta në botë në 100 metra vitet e fundit, me 9”79 e 9”81, ndërsa ka thyer rekordin botëror në 60 metra. Dënimi i mundshëm i tij do të ishte edhe një dëmtim i madh për imazhin e atletikës, që cilësohet si mbretëresha e sporteve./ABC News Albania 24/7

neymar-1.jpg
G. P.20:46 | 28/06/2019

Gjykata kombëtare në Spanjë ka hapur një çështje për transferimin e Neymar te Barcelona në vitin 2013. Shkak është bërë fshehja reale e vlerës së transferimit të lojtarit madje Barcelona u detyrua të paguajë 5.5 milionë euro gjobë për mashtrime fiskale.

Telashet për brazilianin Neymar tashmë në rikthim të tijin në Barcelonë nuk përfundojnë. Kryesisht bëhet fjalë për problemet me drejtësinë. Së fundmi, Gjykata Kombëtare në Spanjë ka hapur një çështje të dytë për transferimin e Neymar tek Barcelona në vitin 2013, ku të akuzuar janë: Neymar, dy prindërit e tij, Josep Maria Bartomeu (presidenti i Barçës), Sandro Rosell (ish-president i Barçës), klubi i Santos dhe shoqëria e familjes së lojtarit N&N.

Të gjithë këto janë hedhur në gjyq nga kompania “DIS”, që zotëronte 40% të vlerës së kartonit të Neymar kur ishte pjesë e Santos, në Brazil. Neymar u ble për 88 milionë euro nga Barcelona, por në bashkëpunim mes klubit katalanas dhe të gjitha palëve të lartpërmendura u vendos që të deklarohej që shumë e transferimit të ishte 40 milionë dhe jo 88.

Kompania “DIS” merr 16 milionë euro edhe pse i takojnë diku tek 37 milionë euro. Prokuroria ka kërkuar dy vite burg dhe 10 milionë euro gjobë për Neymar, ndërsa 5 milionë euro gjobë për presidentin katalanas Sandro Rossel. Çështja “Neymar 1” u mbyll në gjykatë nga vetë Barcelona që pranoi të paguajë 5.5 milionë euro për mashtrime fiskale.

Tashmë është hapur një e dytë, dhe ndoshta kjo për një interes të caktuar që gjithsesi prodhon lajm.  Milionat e eurove në mes janë objekt i padisë së dytë, teksa tashmë përgatitet edhe operacioni i rikthimit të Brazilianit në “Camp Nou”./ABC News Albania 24/7

lulzim-basha-5.jpg
G. P.21:23 | 22/06/2019

Lulzim Basha thotë se pas publikimit të audiopërgjimeve, që tregojnë sipas tij vjedhjen e votave nga qeveria, kjo e fundit po përpiqet të krijojë një situatë sikur asgjë nuk ka ndodhur.

Kreu demokrat tha në një deklaratë për mediat nga selia blu se të gjithë ata që janë kapur ne krim ndaj zgjedhjeve duhet te dalin para drejtësisë.

“Prej disa ditësh në hapësirën publike shqiptare po zhvillohet një fushatë agresive nga Edi Rama dhe makineria e tij prej miliona eurosh e propagandës për të shpërqendruar opinionin publik dhe mbuluar krimet e rënda që kanë ndodhur në bashkëpunim mes qeverisë dhe Partisë Socialiste, dhe krimit të organizuar. Kjo propagandë është një kopje e parimeve dhe metodave të propagandës naziste për të justifikuar krimet shtetërore. Qëllimi i parë i propagandës është mohimi në mënyrë flagrante se në Dibër dhe në Durrës kanë ndodhur krime, duke e paraqitur marrëdhënien dhe bashkëpunimin krim-politik si marrëdhënie të pafajshme, pa qëllime kriminale.

Me një arrogancë dhe shpërfillje ekstreme ndaj zgjuarsisë së njerëzve, bisedat për koordinimin e vjedhjes të zgjedhjeve mes kokave politike të vendit me vrasës e trafikantë e të tjerë po shiten si biseda të pafajshme të politikanëve me votues apo të drejtuesve të qeverisë dhe vartësve të tyre. Një linjë tjetër e propagandës kriminale qeveritare dhe mercenarëve të tyre është relativizimi i krimeve që kanë ndodhur. Përmes pretendimit se vjedhja e zgjedhjeve nuk është gjë në lidhje me krimet e tjera të politikës. Si pjesë e kësaj strategjie sulmohet opozita, deri edhe me akuza të montuara politike, që qytetarët të mendojnë se janë të gjithë njësoj dhe marrëdhënia mes vrasësve dhe trafikantëve me qeveritarët nuk është ndonjë tmerr i madh. Qëllimi tjetër i propagandës me frymëzim gëbelsian të qeverisë është paraqitja e situatës si normale. Ka një përpjekje për ta trajtuar vjedhjen e zgjedhjeve si dicka të zakonshme, si diçka normale, me shpresë që do kalojë dhe do harrohet. Këto teza i përhapin vetë njerëzit e përfshirë në krim dhe të gjitha levat e tyre në media dhe në jetën publike”, tha Basha./abcnews.al

zvkryeministri-770x400.jpg
Sej rie19:00 | 18/05/2019

Një ditë pas skandalit të korrupsionit në të cilin u përfshi, zv/kancelari austriak Strahe ka dhënë dorëheqjen. Edhe pse gjatë deklaratës për media t’ia pretendoi se ishte viktimë e një sulmi politik

Zëvendës kancelari austriak Heinz Kristian Strahe, ka dhënë dorëheqjen një ditë pas publikimit të një filmimi sekret që e përfshinte atë në një skandal korrupsioni.

Sipas videos Strahe po diskutonte kontrata qeverie me një investitor rus në shkëmbim të mbështetjes financiare për fushatën elektorale. Ai gjithashtu tregon për ngritjen e një sistemi donacionesh jot ë ligjshëm për partinë e ekstremit të djathtë të cilën drejton: Partia e Lirisë.

Në konfirmimin për dorëheqjen e tij ai u shpreh se do të zëvendësohej nga ministri i Transportit. Ai theksoi se po largohej që të shmangte dëme të mëtejshme ndaj qeverisë duke pretenduar se kishte qenë një viktimë e shënjestruar e një sulmi politik. Ai tha se mënyrat e këtij sulmi ishin të paligjshme

Më parë kancelari austriak Sebastian Kurz i Partisë së Qendrës: partia e njerëzve, kishte ndërprerë çdo marrëdhënie pune me zëvendësin e tij

Filmimi u publikua të premten në një reportazh të përbashkët të “Der Shpigel” dhe të përditshmes Süddeutsche Zeitung.

Takimi është zhvilluar në Ibiza mes politikanit dhe mbesës joshëse të një oligarku rus. Kjo e fundit pranonte të investonte 250 milion euro për të blerë të përditshmen austriake “Kronen Zeitung”. Burimi i këtyre parave ishte i panjohur. Strahe i thotë se nëse ajo do të blinte gazetën dhe tre javë para zgjedhjeve rendit partinë e tij sit ë parën, atëherë më vonë të dy mund të flisnin për gjithçka.

Gruaja në të vërtetë ishte e infiltruar. Në shtatë orë takim ish zv/kancelari austriak dhe krahu i tij i djathtë Johan Gudens lavdërojnë sistemin e kryeministrit hungarez Viktor Orban, dhe kontrollin që ai i bën medias në vend./ABC News Albania 24/7

federata.png
G. P.08:16 | 03/04/2019

Futbolli gjerman tronditet nga një skandal i madh financiar. Presidenti Grindel detyrohet të japë dorëheqjen pas akuzave për financime të padeklaruara

Ky njeri i fortë dha dorëheqjen pikërisht për diçka të tillë.

Helmut Kohli nuk u fal nga publiku gjerman pas skandalit të 2 milionë dojçmarkave me burim të padeklaruar, dhe kur babai i bashkimit të Gjermanisë u rrëzua, si mund të mbahej shefi i Federatës së Futbollit?

Rajnhard Grindel dha dorëheqjen pas akuzave nga mediat për financime të pajustifikuara për të.

Revista “Der Shpigel” shkruan se presidenti i DFB-së kishte marrë të ardhura prej 78 000 eurosh, të dhëna nga një kompani e lidhur me federatën, por që nuk ishte bërë publikisht e njohur.

Po ashtu, Grindel u akuzua se kishte marrë dhurata të shtrenjta, si një orë dorë që kushtonte 6 000 euro.

“Bild” u tall: Zyra ishte nja dy numra më e madhe seç duhej për Grinelin! Ish-presidenti sqaron dorëheqjen: Jam thellësisht i tronditur!

“Deili Meil” britanike komenton: Presidenti i Futbollit gjerman dorëhiqet pas 3 vitesh në detyrë, për shkak të pagesave të pajustifikuara!

Dorëheqja e Grindelit ishte një goditje e rëndë për imazhin e futbollit të Gjermanisë, dhe për vetë shtetin e madh europian, vetëm disa muaj pasi ai fitoi të drejtën për të organizuar Kampionatin Europian të vitit 2024.

Lajmet janë që presidenti i ri mund të jetë pikërisht ambasadori i nderit i Gjermanisë për Euro 2024-ën, ish-kapiteni i kombëtares, Filip Lahm.

Gjithsesi, Lahm është shprehur se nuk ka ndërmend të kandidojnë.

Grindel ishte presidenti i dytë radhazi, që largohet me turp, pasi paraardhësi i tij, Volfgang Nirsbah, dha dorëheqjen pas skandalit të pagesave të dyshimta të bëra në FIFA për të fituar të drejtën e organizimit të Kupës së Botës 2006.

Kjo tronditje mund të ndihet edhe në kombëtaren gjermane, e cila më në fund nisi ta merrte veten pas dështimit në Botëror, siç e tregoi me fitoren 3-2 në fushën e Holandës, në eliminatoret e Evropianit./abcnews.al

lulzim-basha123.jpg
G. P.18:57 | 18/12/2018

PD paralajmëron publikimin e dokumenteve që tregojnë se sipas saj një tjetër aferë të qeverisë tek “Unaza e Re”.  Deklaratën e bëri kreu demokrat Lulzim Basha sot pasdite në krah të një grupi banorësh të kësaj zone.

“Nesër opozita, PD do të publikojë një pjesë tjetër po kaq të errët të kësaj afere korruptive. Jo vetëm që Edi Rama ka dashur të vjedhë dhe përpiqet të vjedhë këtu mbi 40 milionë euro në buxhetin e shtetit, por sëbashku me figurat e krimit të organizuar, mbi rrënojat e shtëpive që do të prishë do të ndërtojë pallate shumëkatëshe. Nesër para qytetarëve do të shpaloset me dokumente zyrtare se si Edi Rama dhe Erjon Veliaj ndryshuan planin urbanistik për t’i dhënë leje një krimineli të dënuar me 21 vjet burg për trafik droge, një personi që njihet si mik, bashkëpunëtor i kupolës socialiste Edmond Bego. Mosveprimi i Prokurorisë tregon jo thjesht kapjen e prokurorisë nga Edi Rama, fundin e drejtësisë në Shqipëri, tregon po kështu se Arta Marku dhe kupola e saj janë bashkëfajtorë dhe çdokush ka të drejtën që t’i pyesë dhe t’i akuzojë sot: a jeni dhe ju pjesë e pazarit të ndyrë të krimit të organizuar për të shkatërruar shtëpitë e shqiptarëve dhe për të pastruar paratë me shumëkatëshet që do të ndërtojë këtu eksponenti i krimit të organizuar”./abcnews.al

damian-gjiknuriio.jpg
G. P.13:27 | 08/12/2018

Një ditë pas pezullimit të punës në lotin e parë të projektit të Unazës së Madhe të Tiranës nga ARRSH, ka reaguar edhe ministri i Infrastrukturës dhe Energjisë, Damian Gjiknuri.

Në një postim në rrjetet sociale, Gjiknuri thekson se autoritetet në qeverisjen e sotme po bëjnë detyrën. Ai theksoi se kompania e përfshirë në skandalin që u zbulua në media nuk ka marrë para nga buxheti i shtetit. Së shpejti do të vijë edhe verifikimi i autoriteteve amerikane dhe nëse konfirmon falsifikimin e dokumenteve, atëherë do të zgjidhet kontrata dhe rasti do të referohet në organet e drejtësisë.

Reagimi i plotë i ministrit Gjiknuri në Facebook:

Atyre që duan të bëjnë politikë me Unazën e Re dhe kujtojnë se gjetën shtegun e revolucionit, pasi u katandisën me 100 protestues profesionistë të Bashkisë Kamëz nga mbrapa, u them kaq:

Ndryshe nga ju që kur qeverisnit shisnit Shqipërinë me letra fallco, sot autoritetet e shtetit po bëjnë detyrën.

ARRSH ka pezulluar projektin për lotin nr.1.

Unë si ministër i jam drejtuar autoriteteve amerikane për verifikimin zyrtar të shqetësimit të bërë publik në media.

Kompania në fjalë nuk ka marrë asnjë qindarkë nga Buxheti i Shtetit dhe garancia e saj financiare do të sekuestrohet, në rast se dokumentet e paraqitura prej tyre në garë nuk janë autentike.

Në fillim-javën e ardhshme, presim përgjigjen e autoriteteve amerikane. Nëse përgjigja do të konfirmojë falsifikimin e dokumenteve nga kompania, atëherë padiskutim do të reagojmë menjëherë me zgjidhjen e njëanshme të kontratës dhe referimin e rastit pranë organeve të drejtësisë.

Ky është dallimi i madh mes nesh dhe jush. Ne nuk i fshihemi asnjë përgjegjësie shtetërore dhe as kemi gjë për të fshehur. E thënë ndryshe, shqetësimi juaj është si të shisni baltë për të mbuluar të kaluarën tuaj, ndërsa qëllimi ynë është si të hapim rrugët e zhvillimit të Shqipërisë që ju rrënuat./abcnews.al

giANN.png
G. P.16:23 | 03/11/2018

Presidenti i FIFA-s, Infantino, ndodhet përpara një skandali të madh. Ai akuzohet se ndihmoi Manchester City-n dhe Paris Saint Germain që t’i shpëtonin dënimit për shkelje të rregullave financiare të UEFA-s.

Skandalet dhe shkeljet e ligjeve nuk janë ekskluzivitet shqiptar. U kuptua me Zep Blaterin, por ja që edhe presidenti pasardhës i FIFA-s nuk ndodhet në pozitë më të mirë. Xhani Infantino akuzohet se ka shkelur ligjet e vetë institucioneve të futbollit dhe kjo kur ishte sekretar i përgjithshëm i UEFA-s.

Revista gjermane “Der Shpigel” boton dokumente sipas të cilave, Infantino ndihmoi klube miliarderë si Manchester City e Paris SG që t’i shmangeshin dënimeve të rënda për shkelje të rregullave të Lojës së Ndershme Financiare. Hajdutët e informatikës, hakerat, kanë vjedhur dokumente sekrete nga UEFA, që tregojnë se presidenti i sotëm i FIFA-s pranoi të fshihte “mëkatet” e City-t e PSG-së, duke i ndihmuar që të dënoheshin lehtë.

Në sezonet 2011-12 dhe 2012-13, dy klubet patën humbje të përbashkëta prej gati 200 milionë eurosh, shumë më tepër se kufiri i lejuar. Infantino bëri bisedime me drejtuesit e tyre, Al Helaifin e Paris SG dhe Haldun Al Mubarakun e Sitit, pas kurrizit të inspektorëve të pavarur, duke bërë të mundur që ata të mos përjashtoheshin nga Championsi. Gjithçka përfundoi me një gjobë, edhe pse të lartë, prej dhjetëra milionë eurosh.

Titujt e “Der Shpigelit” ishin shumë domethënës”.

“Si paratë e naftës shtrembërojnë futbollin”!

Përshëndetje kapo! Shërbeju dhe sundo! Si presidenti i FIFA-s dështoi në pastrimin e futbollit!

Infantino iu përgjigj akuzave, duke thënë se ato vijnë nga kundërshtarë të tij që kanë humbur pushtetin.

“Gjithnjë është e vështirë të ndryshosh gjërat, – u shpreh ai, – FIFA po bën reforma të rëndësishme dhe e prisja që të hasja në rezistencën e atyre që nuk do të mund të përfitojnë më nga sistemi ku kanë bërë pjesë”.

Presidenti i FIFA-s nuk tregoi se cilët ishin kundërshtarët e tij, ndërsa nuk ka mundur të hedhë poshtë akuzat e bëra ndaj tij. Pritet që skandali të zgjerohet dhe nuk dihet fati i City-t dhe PSG-së, pra nëse ata do të dënohen, apo nëse do të jenë të detyruar të shesin disa nga yjet më të rëndësishëm për të rregulluar bilancet./abcnews.al

shkoder12.jpg
G. P.12:11 | 21/09/2018

Gjykata e Shkodrës ka shtyrë seancën për njohjen me masën e sigurisë për të  arrestuarit e skandalit të ilaçeve. Pala mbrojtëse kërkoi kohë nga Gjykata dhe prokuroria për t’u njohur me akuzat.

Ky vendim unanim u mirëprit nga palët dhe seanca u la për të shtunën në mëngjes në orën 9.00. Të arrestuar janë mjekët Përparim Çela e Luan Dragusha dhe infermierin Renato Kepi.

Kurse në arrest shtëpie janë punonjësit Amanda Matlija, Juliana Zhuri e Albana Mehmetaj dhe farmacistja Karmen Kaculi. Kurse shpallur në kërkim mjekët Edi Smajli dhe Dhurata Uruçi.

Të gjithë akuzohen për shpërdorim detyre, pasi kanë porositur e prokuruar pas miratimit të Ministrisë së Shëndetësisë, ilace dhe materiale mjekësore për kabinetin e hemodinamikës, në një sasi jashtë çdo kriteri, apo kapaciteti të spitalit rajonal të Shkodrës.

Vlera e materialeve të porositura për vitin 2016-2017 shkon në shifrën mbi 570 milionë lekë. Një ditë më pas kolegët e tyre dolën në mbrojtje dhe i kërkuan prokurorisë të rishikojë akuzat./abcnews.al

KISHA-SKANDALI.mpg_snapshot_00.23-1280x695.jpg
G. P.13:02 | 15/08/2018

Një kishë katolike në Pensilvani të Shteteve të Bashkuara të Amerikës është përfshirë nga skandali pasi është zbuluar se gjatë viteve 300 priftërinj të saj kanë abuzuar seksualisht me mijëra fëmijë.

Skandal i ri abuzimesh seksuale në kishën katolike amerikane. Gjykata e lartë e Pensilvanisë ka bërë publik raportin e jurisë së madhe ku listohen qindra fetarë të përfshirë në 70 vitet e fundit. Publikimi i këtij raporti është vonuar pasi disa priftërinj pretendonin se po i shkeleshin të drejtat kushtetuese. Por gjykatësit vendosën ta publikonin me të gjithë emrat dhe detajet e ngjarjeve.

Mund të jenë 300 priftërinj që janë identifikuar gjatë hetimeve. Shpërndarja e raportit i jep fund 18 muaj hetimeve të drejtuara nga prokurori i Përgjithshëm Xhosh Shapiro, në gjashtë prej tetë dioqezave dhe pason atë të një jurie tjetër të madhe që ka zbuluar abuzime dhe fshehjen e tyre në dy dioqezat e tjera.

Publikimi vjen pas dorëheqjes së kardinalit Teodor Mekerik, një figurë e rëndësishme e kishës amerikane, i akzuuar se ka abuzuar me të mitur por dhe me të rritur prej dekadash./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono