sistemi komunist

arben-duka.jpg
G. P.20:29 | 22/03/2019

Poeti Arben Duka ishte i ftuar këtë të premte në emisionin “Provokacija” në ABC News. Ai u pyet nga moderatori Mustafa Nano nëse mendon se Enver Hoxha do mbetet në histori si një njeri i rëndësishëm.

Për poetin kjo është e padiskutueshme, por theksoi se nuk e di se si do të interpretohet kjo gjë. Ai u shpreh se edhe pse ka qenë kritik me sistemin komunist nuk e shan Enver Hoxhën sepse ka vdekur.

Mustafa Nano: Ti mendon se Enver Hoxha do mbetet në histori si një njeri i rëndësishëm?

Arben Duka: Pa diskutim. As nuk diskutohet. Ka hyrë në çdo enciklopedi të botës. Pastaj se si do të interpretohet atë unë nuk e di.

Mustafa Nano: Ka qenë diktator?

Arben Duka: Patjetër. Shteti i diktaturës së proletariatit.

Mustafa Nano: Kjo është OK për ty?

Arben Duka: Ç’vlerë ka që është apo s’është për mua? Ajo ka ndodhur ato vite dhe ka funksionuar. Problemi është që unë nuk kam qenë ndonjëherë komunist me teserë as atëëherë, as tani. Kam qenë shumë kritik me atë sistem, por nuk e shaj Enver Hoxhën sepse ai ka vdekur se nuk jam legen./abacnews.al

sabi-1280x629.jpg
G. P.22:44 | 13/10/2018

Ky dokumentar sjell historinë e shkencëtares së parë shqiptare, Sabiha Kasimati, jeta e se cilës u ndërpre në moshë të re pasi u konsiderua kundërshtare e sistemit komunist. Sabiha Kasimati ishte laureuar në Torino të Italisë për biologji dhe ishte një nga anëtarët më të hershëm të Institutit të Shkencave, pararendës i Akademisë së Shkencave.

Po përse regjimi komunist e vrau shkencëtaren e parë shqiptare? Çfarë thotë e vërteta? Ishte Sabihaja një kundërshtare e këtij regjimi, apo u ekzekutua sepse refuzoi Enver Hoxhën? Përgjigjet për këto pyetje tenton të zbardhë edhe ky dokumentar./abcnews.al

 


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono