siri

femije-ne-siri.jpg
G. P.17:05 | 02/09/2019

Në Kosovë ende nuk ka nisur mësimi për fëmijët e kthyer nga Siria. Kështu deklaroi ministri në detyrë  i Arsimit Shyqri Bytyqi. Por të kundërtën thotë kolegu i tij Ministri i Drejtësisë Abelard Tahiri, i cili u ka uruar fëmijëve të kthyer nga Siria një vit të mbarë shkollor.

Fëmijët e kthyer muaj më parë nga zonat dhe kampet e ISIS-it në Siri e Irak, megjithatë sot nuk janë ulur në bankat e shkollave në Kosovë bashkë me fëmijët e tjerë. Kjo për shkak se kanë nevojë për trajtime shtesë në mënyrë që të kenë më lehtë integrimin në shoqërinë të cilës i përkasin.

Ata mësimin do të nisin në mënyrë graduale. Por ministri në detyrë i Drejtësisë, Abelard Tahiri, thotë të kundërtën, ai nëpërmjet një komunikate ka uruar nxënësit e kthyer nga Siria fillimin e vitit shkollor. Ai ka thënë se me kthimin e tyre, në bankat shkollore kemi vendosur një standard të ri në rrafshin global.

Janë gjithsej 38 fëmijë nga 74 të kthyer që sivjet pritet të ulen në bankat shkollore. Dy fëmijë janë të moshës 16-vjeçare që ndjekin mësimet joformale, 22 të moshës mbi 6 vjeç që fillojnë nga klasa e parë, 5 fëmijë  në arsim parashkollor ndërsa 9 të tjerë në kopshte.

Gjatë gjithë verës ministria e Punëve të Brendshme është marrë me integrimin e 74 fëmijëve të kthyer nga zonat e luftës, Siria dhe Iraku në mënyrë që të kenë më të lehtë edhe përballjen e tyre me procesin mësimor.

Pas kthimit në mësim të fëmijëve të kthyer nga vatrat e luftës si Siria e Iraku sfidë tjetër për institucionet e Kosovës do të jetë me fëmijët nënat e të cilëve janë në arrest shtëpiak dhe nuk mund t’i shoqërojnë fëmijët e tyre në shkollë./ABC News Albania 24/7

8C053136-3294-44F8-A8E2-44B62E90D7D8_cx0_cy9_cw0_w1023_r1_s.jpg
ent ela23:30 | 30/08/2019

Rusia ka njoftuar se të shtunën do të nisë së zbatuari një armëpushim nga forcat e Qeverisë siriane në rajon Idlib, të kontrolluar nga rebelët.

Marrëveshja e njëanshme do të nisë së zbatuari nga ora 6:00 në mëngjes, ka thënë ministria ruse e Mbrojtjes.

Forcat siriane kanë shtuar përpjekjet e tyre nga muaji prill për të kontrolluar sërish rajonin Idlib.

Kombet e Bashkuara kanë thënë se qindra mijëra persona janë larguar nga ky rajon prej kësaj kohe dhe të paktën 500 civilë janë vrarë në këtë provincë me 3 milionë banorë.

Tentimet e së kaluarës për të ndalur luftimet kanë pasur pjesërisht sukses.

Ky njoftim vjen një ditë pasi koordinatori për ndihmë urgjente në OKB, Mark Lowcock, i ka bërë thirrje Këshillit të Sigurimit që të marra masat e nevojshme për të mbrojtur civilët në Idlib.

“Dhjetëra komunitete janë larguar, qytete dhe fshatra të tërë janë shkatërruar plotësisht”, ka thënë ai, duke iu referuar kohës prej kur ka dështuar armëpushimi i fundit.

Grupet monitoruese kanë thënë të premten se nga 7,000 deri në 9,000 civilë janë larguar nga qyteza, Maarat al-Numan vetëm në ditët e fundit.

Në kohën e rritjes së tensioneve, ka pasur edhe raportime për përleshje në një pjesë të kufirit mes Sirisë dhe Turqisë.

Idlibi, provincë në veriperëndim të Sirisë, është zona e fundit që drejtohet nga grupet rebele, të cilat kanë tentuar të rrëzojnë nga pushteti presidentin, Bashar al-Assad, prej kur ka nisur lufta civile më 2011.

Nga ajo kohë, kjo provincë është kontrolluar nga një numër i fraksioneve rivale. /REL

qytetza-fantazme.jpg
G. P.09:25 | 27/08/2019

Mediat ruse kanë publikuar pamjet e para nga qyteza siriane e Kan Sheikunit, që tashmë është sërish në duart e presidentit Asad. Qyteza është shndërruar në fantazmë, pas luftimeve të ashpra, 2 vitet e fundit mes forcave qeveritare dhe ekstremistëve islamikë.

Kjo qytezë e shndërruar në fantazmë është Kan Sheikuni në Siri, bastioni i fundit i ekstremistëve islamikë deri pak ditë më parë. Dikur popullohej nga rreth 34 mijë banorë. Sot, të vetmit që lëvizin nëpër rrugë janë ushtarët e Presidentit Bashar al-Asad dhe banorët e parë që kanë nisur të rikthehen në shtëpitë e rrënuara, siç duket në këtë reportazh të mediave ruse.

Banori: Ne u detyruam të largoheshim nga qyteza, pasi terroristët na bënin presion dhe na kërcënonin me vdekje. Na grabitën dhe na dogjën shtëpitë, nuk lanë asgjë. Tani po kthehemi të gëzuar.

Militantët e Al-Nusrës që pushtuan qytezën në vitin 2014, u tërhoqën plotësisht më 19 Gusht, pas rreth dy vitesh përleshjesh të ashpra me trupat qeveritare siriane.

Kan Sheikuni mori vëmendjen e gjithë mediave botërore në prill të 2017-ës, pas një sulmi me armë kimike që i mori jetën 94 banorëve. Perëndimi akuzoi forcat qeveritare siriane të mbështetura nga Moska se bombardoi me lëndë kimike të ndaluara nga konventat ndërkombëtare, pozicionet e rebelëve ekstremistë islamikë. Por qeveria e Bashar al-Asadit tha se lëndët kimike i kishin ekstremistët. Ato shpërthyen pas bombardimeve ajrore të ushtrisë siriane në ndërtesat ku i kishin fshehur.

Tv Klan

avione-luftarake.jpg
nev ila14:00 | 25/08/2019

Përmes një sulmi ajror, forcat e armatosura të Izraelit kanë goditur disa baza iraniane në Siri. Vetë ushtria izraelite ka deklaruar se në këtë mënyrë ka shmangur një atentat të përgatitur nga regjimi islamik në dëm të shtetit hebre.

Qeveria në Izrael ka njoftuar ditën e diel se përmes një operacioni ushtarak ka goditur bazat iraniane në Siri, duke parandaluar një atentat të organizuar nga regjimi në Teheran.

Sipas ushtrisë izraelite, që rrallë herë publikon të dhëna nga operacionet e saj, sulmi i Republikës Islamike do të kryhej përmes dronëve të armatosur.

Kryeministri Beniamin Netanjahu përshëndeti aksionin, duke vlerësuar maksimalisht punën e forcave të armatosura. Izraeli dyshohet se ka kryer disa qindra sulme në Siri që nga fillimi i luftës, në vitin 2011, me qëllim parandalimin e shtrirjes së influencës iraniane.

Një zëdhënës ushtarak deklaroi se sulmet e fundit vunë në shënjestër forcat iraniane në jug-lindje të Damaskut, por një burim zyrtar sirian deklaroi se sistemet anti-ajrore i lokalizuan në ajër mjetet luftarake të qëlluara nga Lartësitë Golan dhe shumica e tyre u asgjësuan përpara se të preknin objektivat.

Sidoqoftë, kryeministri Netanjahu i ka kushtuar shumë rëndësi operacionit, duke deklaruar se forcat izraelite do të veprojnë në çdo sektor ku ndihet kërcënimi iranian.

“Nëse dikush ngrihet për të të vrarë, atëherë vrite i pari”, ka deklaruar Netanjahu, duke cituar sloganin e forcave speciale të ushtrisë izraelite.

Ndërkohë, në një episod tjetër, dy dronë izraelitë u rrëzuan në kryeqytetin e Libanit, Beirut, në një zonë bastion të lëvizjes islamike Hezbollah.

Zëdhënës të fraksionit bënë të ditur se një dron ra mbi çatinë e një ndërtese që shërbente si seli për mediat e organizatës dhe tjetri shpërtheu në ajër, për të rënë më pas në një zonë aty pranë./ABC News Albania 24/7

civile.jpg
G. P.22:44 | 29/03/2019

Janë të paktën 1.257 civilët e vrarë gabimisht në Irak dhe Siri gjatë bombardimeve ajrore nga ana e koalicionit anti-ISIS në një periudhë pesëvjeçare: nga Gushti i 2014-s deri në Shkurt të këtij viti.

Gjithsej janë kryer më shumë se 34 mijë bombardime ajrore. Ndërkohë mendohet se numri i civilëve të vrarë dhe të plagosur vazhdimisht mund të jetë dhe më i lartë./abcnews.al

download-7.jpg
ent ela12:13 | 11/03/2019

UNICEF e ka cilësuar alarmante gjendjen në Siri për sa i përket fëmijëve. Sipas të dhënave të fundit të verifikuara nga Kombet e Bashkuara, vetëm në vitin 2018 kanë mbetur të vrarë 1.106 fëmijë.

Në Siri vetëm në vitin 2018, kanë mbetur të vrarë 1.106 fëmijë në luftime. Ky është bilanci më i rëndë në vetëm një vit që nga fillimi i luftës në 2011-ën. Këta janë numrat që organizata e Kombeve të Bashkuara ka qenë në gjendje të verifikojë, por shifrat mund të jenë dhe më të larta. UNICEF i bëri apel shteteve anëtare të OKB-së që të mbajnë përgjegjësinë për fëmijët.

Minat janë dhe shkaku kryesor i vdekjes së fëmijëve në Siri, një vit më parë ata që humbën jetën ose mbetën të plagosur si pasojë e minave të pashpërthyera kanë qenë 434. Ndërsa në vitin 2018 ka pasur dhe sulme ndaj shkollave dhe qendrave shëndetësore.

UNICEF thekson përtej shqetësimit se aktualisht mbizotëron një keqkuptim alarmues, sipas të cilit konflikti në Siri do të përfundojë shumë shpejt. Por fëmijët në disa zona të vendit mbeten ende në rrezik.

Por fëmijët rezultojnë viktimat kryesore të luftës në cdo palë pasi dhe fëmijët e luftëtarëve të ISIS kanë një të ardhme jo  të sigurtë dhe janë object sulmi.

E rëndë është dhe situate e refugjatëve në vendet kufitare me sonën e luftës, 2.6 milion fëmijë që pavarësisht mbështetjes së vendeve pritëse, të Kombeve të Bashkuara dhe komunitetit ndërkombëtar, përballen me sfida; duke pranuar të punojnë pa mbushur moshën, të martohen në moshë të mitur dhe të jetojnë në varfëri dhe pa arsim. /abcnews.al

 

880x495_cmsv2_6a01c335-8709-54bf-b9fc-fca5cc25beee-3656228.jpg
ent ela13:41 | 10/02/2019

Ndonëse të pakët në numër, militantët e Shtetit Islamik kanë zgjedhur të luftojnë për të mbrojtur bastionin e tyre të fundit në Siri. Njësitë paraushtarake pro-amerikane kanë deklaruar se beteja për neutralizimin e tyre është shumë e ashpër.

Të grumbulluar në enklavën e fundit, në kufirin me Irakun, militantët e ISIS në Siri po u bëjnë një rezistencë të ashpër fraksioneve të mbështetura nga Shtetet e Bashkuara. Një zëdhënës i Forcave Demokratike Siriane ka deklaruar për “Associated Press” se po përballen me xhihadistët me më shumë eksperiencë luftarake, të cilët po mbrojnë bastionin e tyre të fundit. Deri dy vjet më parë, ISIS kontrollonte zona të konsiderueshme në Siri dhe Irak, por tashmë ata janë mbledhur në një zonë të vogël në lindje të Sirisë, ku po përpiqen të mbijetojnë.

Në ditët e fundit, pas një ndërprerjeje njëjavore të luftimeve për të lejuar largimin e rreth 20 mijë civilëve, Forcat Demokratike Siriane kanë nisur betejën finale për të shtypur ISIS në fshatin kufitar të Baguzit. Zëdhënësi i fraksionit të mbështetur nga ushtria amerikane ka deklaruar se beteja është shumë e ashpër.

“Aty kanë mbetur xhihadistët me më shumë përvojë, që do të luftojnë deri në fund. Ndaj mund t’i imagjinoni vetë agresivitetin dhe përmasat e luftimeve”, ka thënë zëdhënësi.

Forcat Demokratike Siriane, të mbështetura nga ajri nga koalicioni ndërkombëtar, kanë dëbuar Shtetin Islamik nga shumë qytete dhe fshatra në veri-lindje të Sirisë në muajt e fundit. Në 2014-n, që ishte dhe viti i pikut, ISIS ngriti kalifatin duke u shtrirë në mbarë Sirinë dhe Irakun fqinj, në një sipërfaqe të barabartë me atë të Britanisë së Madhe, duke sunduar mbi 7.7 milionë njerëz. Dhjetorin e kaluar, presidenti amerikan Donald Trump njoftoi tërheqjen e 2 mijë trupave me argumentin se militantët e rrjetit terrorist ishin mposhtur. /abcnews.al

sl_syria_230119_42.jpg
ent ela17:40 | 23/01/2019

Një varr masiv me disa qindra kufoma është zbuluar në një qytet në veri të Sirisë, që për tre vjet ka qenë në duart e Shtetit Islamik. Dyshohet se viktimat janë civilë të ekzekutuar në mënyrë të pamëshirshme nga militantët e grupit terrorist.

Rreth 600 trupa të pajetë janë zhvarrosur nga një varr masiv i zbuluar në Raka, qytet në veri të Sirisë që për 3 vjet ka qenë bastioni kryesor i Shtetit Islamik. Lajmin e kanë bërë të ditur autoritetet lokale të qytetit, që aktualisht kontrollohet nga forcat kurdo-siriane dhe koalicioni i udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara.

Burimet kanë nënvizuar se bëhet fjalë për varrin e 14-të masiv të verifikuar në qytet dhe rrethina. Ndërkohë, në një zhvillim tjetër, të paktën 20 civilë, mes të cilëve gra dhe fëmijë, mbetën të vrarë në një sulm ajror në jug-lindje të Sirisë. Agjencia shtetërore e lajmeve “SANA” fajëson për sulmin koalicionin ndërkombëtar anti-ISIS të udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara.

Sipas burimit, viktimat ishin civilë që po arratiseshin nga zona e fundit në duart e ISIS, mes Eufratit dhe kufirit iraken. Konkretisht, vijon agjencia e lajmeve, bombardimet ajrore kanë goditur një karvan në të cilin udhëtonin familje nga zona e Baguzit, ku aktualisht po zhvillohen luftime mes militantëve të rrjetit terrorist dhe njësive kurdo-siriane. Sidoqoftë, informacionet janë të pamundura të verifikohen në mënyrë të pavarur në terren. Po të mërkurën, regjimi sirian bëri me dije se mund t’i përgigjet në mënyrë “simetrike” sulmit izraelit ndaj aeroportit të Damaskut, duke goditur aeroportin e Tel Avivit./abcnews.al

Dcs1alFV4AELX82-725x453.jpg
ent ela15:22 | 20/01/2019

Dy shpërthime janë verifikuar të dielën në Siri, njëri prej të cilëve ka lënë tre viktima. Pas hetimeve paraprake, autoritetet dyshojnë se atentatet kishin si objektiv forcat e sigurisë.

Një shpërthim i ndodhur mëngjesin e së dielës ka tronditur periferinë jugore të Damaskut, në Siri. Një person u arrestua në lidhje me atentatin, që për fat të mirë nuk la njeri të plagosur. Sipas agjencisë së lajmeve “SANA”, ekspertët e forcave të armatosura bënë një shpërthim të kontrolluar të eksplozivit të gjetur. Observatori Sirian për të Drejtat e Njeriut, një grup që monitoron luftën me bazë në Londër, bëri me dije se shpërthimi ndodhi pranë një postoblloku të forcave të sigurisë. Ndërkohë, një tjetër bombë shpërtheu po të dielën në qytetin veri-perëndimor të Afrinit duke vrarë 3 persona dhe plagosur 20 të tjerë. Shpërthimi ndodhi ditën e përvjetorit të operacionit “Dega e Ullirit”, i nisur nga ushtria turke në vitin 2018 në qytetin me shumicë kurde, për të goditur milicinë lokale, të cilën e konsideron njësi terroriste. Lufta 8-vjeçare në Siri u ka marrë jetën disa qindra mijëra njerëzve, ndërsa ka detyruar një pjesë të mirë të popullsisë të braktisin shtëpitë e tyre për shkak të dhunës. Me ndihmën e Rusisë dhe Iranit, ushtria e presidentit Bashar al Assad ka arritur të mposhtë rebelët dhe Shtetin Islamik, duke marrë nën kontroll zona të shumta të vendit./abcnews.al

erdogani.jpg
G. P.08:39 | 20/01/2019

Një ditë pasi u takua me presidentin turk Recep Tayyip Erdogan, senatori amerikan Lindsey Graham tha se shpreson që Presidenti Donald Trump të mos bëjë një tërheqje të plotë nga Siria, deri kur Shteti Islamik të jetë mposhtur.

Zoti Graham tha të shtunën në Ankara se “objektivi i mposhtjes së ISIS-it nuk është arritur ende”.

Ligjvënësi amerikan tha se tërheqja amerikane nga Siria pa një plan do të shkaktonte kaos dhe do ta tensiononte gjendjen në Irak.

Takimi i së premtes në Ankara, ishte përpjekja më e fundit për të çtensionuar marrëdhëniet dypalëshe lidhur me Sirinë.

Forcat turke vazhdojnë të jenë të grumbulliar në kufirin verilindor të Sirisë, të gatshme për të ndërmarrë ofensivë ndaj milicive kurde, YPG, që janë aleate të rëndësishme të Shteteve të Bashkuara kundër Shtetit Islamik. Ankaraja i konsideron ata terroristë që kanë lidhje me një kryengritje brenda Turqisë./Zëri i Amerikës


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono