sinoptikanet

moti-gjate-majit.jpg
G. P.16:47 | 28/04/2019

Java e parë e Majit do të ketë mot të paqëndrueshëm e me vranësira. Sipas sinoptikanëve edhe temperaturat nuk do jenë më të larta se 23 deri në 24 gradë celcius.

Shi dhe diell është karakterizuar fundjava e fundit e muajit Prill, e po kështu temperaturat janë luhatur ndjeshëm.

Ky mot i paqëndrueshëm do të vazhdojë edhe në ditët në vijim. Temperaturat luhaten në vlerat 23-24°C. Rënia e tyre ndodhi si pasojë e shirave që u regjistruan në veri të vendit e që zbritën deri në zonat Perëndimore dhe më pak në ato Lindore.

Sipas sinoptikanëve e hëna do të vijojë të jetë pa reshje por  e marta e mërkura sjellin shira të përkohshëm, ndërsa temperaturat mbeten relativisht të ulëta, jo më lart se 23-24°C deri të enjten.

Java e parë e muajit Maj do të vazhdojë të karakterizohet nga vranësirat dhe reshjet e pakta./abcnews.al

MOTI-RRESHJE-MBULIM-ABCM5T2.mpg_snapshot_00.20-1280x720.jpg
G. P.22:29 | 20/11/2018

Thuajse në të gjithë vendin sot ka pasur reshje shiu dhe situatë të paqëndrueshme sinoptike. Reshjet e dendura të shiut, por edhe era e fortë, ka ndikuar në paralizimin e transportit detar. Trageti Brindisi-Vlorë është ankoruar me vështirësi mëngjesin e sotëm, si pasojë e dallgëve të forta. Po ashtu ka pasur vonesa me disa orë në mbërritjen e trageteve. Kapiteneritë e porteve të Vlorës dhe Durrësit kanë pezulluar lundrimet e anijeve të peshkimit.

Kjo situatë sipas meteorologëve, do të jetë prezente edhe përgjatë 24 orëve të ardhshme. Jugu i vendit, në veçanti, mund të ketë reshje të dendura shiu, të cilat rrezikojnë përmbytje. Moti pritet të përmirësohet vetëm pas mesjavës, por sërish reshjet e shiut do të jenë te pranishme deri në fund të nëntorit./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono