sindikata

protesta-2.jpg
G. P.16:34 | 07/12/2018

Sindikata e Punonjësve të Universiteteve të Shqipërisë mbështet protestën studentore për ulejn e tarifave të studimit. Përmes një deklarate kryesie e kësaj sindikate shprehet se vështirësitë ekonomike të studentëve nuk zgjidhen vetëm me anulimin e një pike të një VKM-je.

Më tej, duke marrë edhe mendimin e pedagogëve dhe studentëve sindikata adreson dhjetë kërkesa tek autoritetet përgjegjëse. Kërkesat nisin me ulje të tarifave për studentët, shoqëruar me rritje të buxhetit për arsimin e lartë, rritjen e pagës së pedagogëve dhe rritjen e investimeve për përmirësimin e mësimnxënies dhe mësimdhënies.

Njëkohëisht Sindikata e Punonjësve të Univesiteteve të Shqipërisë kërkon zhbllokim të situatës së doktoraturave, tekste cilësore me çmime të përballueshme dhe një auditim të rekrutimeve të pedagogëve të rinj. Në rast mosreagimi nga autoritetet përgjegjës sindikata paralajmëron protesta të përshkallëzuara./abcnews.al

kushteee.png
G. P.13:04 | 27/10/2018

Punonjësit e policisë së burgjeve janë më të diskriminuarit të cilët punojnë në kushte mjaft të vështira. Kështu shprehet drejtuesi i sindikatës së shërbimeve të policisë gjatë takimit të këshillit drejtues të zhvilluar në qytetin e Durrësit.

Valentin Macaj kërkoi që të merren masa pasi punonjësit nuk kanë as kushtet minimale siç janë uniformat dhe dhënia e një vakti ushqimor gjatë orarit të punës. Kreu i sindikatës kërkon që të realizohet edhe rritja e pagave siç është premtuar, e cila sipas tij është më e ulët se punonjësit e tjerë të Policisë së Shtetit./abcnews.al

MBULIM-PD-PER-ARSIMIN-1280x720.jpg
ent ela21:49 | 03/05/2018

Deputetët e opozitës të Komisionit të Edukimit zhvilluan një tryeze diskutimi me Sindikatat e Arsimit, ku pika kryesore ishte çështja e Kontratës Kolektive. Sipas deputetes së PD, Albana Vokshi, arsimi ndodhet sot në ditët  e tij më të zeza, pasi janë miratuar ligje nga Ministria e Arsimit në dëm të mësuesve.

Edhe anëtarë të Sindikatës theksuan se, problem mbetet heqja e kontrates për mësuesit, duke i lënë këta të fundit të pa mbrojtur përballë padrejtësive në procesin e punës. Gjithashtu PD-ja kundërshton edhe rritjen e mesatares për praninim në universitete të studenteve kryesisht për fakultetet e mësuesisë. /abcnews.al

konfederata.jpg
G. P.13:03 | 01/05/2018

Në këtë ditë, Konfederata e Sindikatave të Shqipërisë ka zhvilluar një protestë pranë “Ushtarit të panjohur” në Tiranë, për të kërkuar siguri në miniera dhe statusin e minatorëve.

Prej vitesh, minatorët e Shqipërisë kërkojnë që t’u jepet statusi, në mënyrë që të garantojnë më shumë mbrojtje dhe të drejta, por një gjë e tillë ende nuk është bërë e mundur.

Kryetari  i Konferederatës së Sindikatave të Shqipërisë, Kol Nikollaj, i bëri apel qeverisë që të miratojë statusin e minatorit për punonjësit e nëntokës, si një e drejtë legjitime e kësaj shtrese të shoqërisë.

Nën sloganin “ndal nëpërkëmbjes së punëtorëve”, sindikalistët kërkuan kushte më të mira pune dhe rritje të pagave./abcnews.al

sindikatat.jpg
G. P.15:38 | 16/04/2018

Edhe ligji i Vettingut në radhët e policisë do të duhet të kalojë më parë nga Gjykata Kushtetuese, pas padisë që pritet të bëjë sindikata e policisë. Sipas kreut të kësaj sindikate, Sadedin Fishta, në të paktën dy nene të formularit të vetëdeklarimit, ka shkelje të të drejtave të njeriut.

Ashtu si Vettingu në sistemin e drejtësisë edhe ai në rradhët e policisë do të kontestohet në gjykatën Kushtetuese. Në një intervistë për ABC News, kreu i sindikatës së punonjësve të policisë, Sadedin Fishta, theksoi se, në formularet e Vettingut, ka shumë pyetje që cënojnë të drejtat e njeriut.

“Ka mospërputhje të të drejtave dhe disa kërkesave që ka në formularët e deklarimit. Atje ku ka mospërtputhje ne sigurisht do t;i referohemi Gjykatës Kushtetuese”.

Një problem për Vettingun në polici, sipas kreut të sindikatës, është edhe plotësimi i formularëve.

“Vetëm për kohën që duhet për të mbledhur dokumentacion unë them që punonjësit e policisë mund t’i duhen deri në 20 ditë”.

Sipas Fishtës, Vettingu është i domosdoshëm në polici, pasi ka patur akuza për jo pak efektive për përfshirje në aktivitete kriminale dhe në narkotrafik.

Mbi 12 mijë efektivë të Policisë së Shtetit, Gardës së Republikës dhe Shërbimit për Çështjet e Brendshme dhe Ankesat prej datës 5 Prill kanë filluar të plotësojnë formularët e vetëdeklarimit. Procesi i Vettingut mbështetet në tri kritere; pastërtia e figurës, pasuria dhe aftësitë profesionale./abcnews.al

25436248_1493449127375586_1559393565_n.jpg
us er11:23 | 14/12/2017

Me parullën: “Nuk ia dalim dot më!” sektori privat dhe ai public në Greqi kanë nisur grevën e përgjithshme 24 orëshe që ka paralizuar vendin. Greva është mbështetur nga sindikata të ndryshme dhe shërbimet shëndetësore publike, por dhe ato të transportit.

Greva e sektorit public dhe atij provat kërkojnë paga më të larta, pensione më dinjitoze, luftë ndaj papunësisë dhe promovim të shëndetit public dhe arsimit, si dhe asistencë shëndetësore dhe sociale.

Manifestimi kryesor ishte ai në sheshin Klafthmonos, por dhe protesta në sheshin Omonia ka mbledhur me qindra qytetarë

Nëpunësit kërkojnë reformën e menjëhershme të buxhetit të 2018-ës, me anulimin e menjëhershëm të shkurtimeve të të drejtave sociale

Edhe hekurudhat i janë bashkuar grevës duke paralajëmruar se të gjithë pasagjerët do të rimbursohen për biletat që kanë blerë.

Avionët do të qëndrojnë në tokë ashtu si dhe anijet në port. Kësaj greve i është përgjigjur pozitivisht dhe media greke duke lajmëruar se për 24 orë nuk do të ketë asnjë lajm.

Shërbimi shëndetësor do të bëjë përjashtim vetëm për rastet e urgjencës./abcnews.al

 


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono