shqiptari

bf93021b081f800861789423bc08ec97-un-albanais-sauvagement-assassine-rennes-en-2003-quinze-ans-apres-le-vide-au-proces.jpg
Sej rie12:10 | 26/06/2019

Mediat franceze kanë rikthyer vëmendjen tek një vrasje e ndodhur 15-vite me parë. Një 27-vjeçar shqiptar u vra në Maurepas më 13 Gusht të vitit 2003. Por cili është roli i bashkautorit në kërkim? Po roli i bashkautorit të arrestuar?

Hija e mafies shqiptare mban pezull çështjen. Një nga të bashkakuzuarit i identifikuar si Ndriçim Hoxha është i shpallur në kërkim ndërkombëtar. Ndërsa në stolin e të pandehurve në gjykatë ishte vetëm bashkautori tjetër i arrestuar në Korrik të viti 2018 në Spanjë, Eduart Pelushi.

Familja e të ndjerit kërkon drejtësi dhe nuk mund të presë pa fund deri kur Gjykata në Assize të japë vendimin përfundimtar, raporton ouest-france.fr. 

Para 15-vjetësh, Erjon Murati u lidh dhe u sulmua para se të vritej brutalisht. Ishte data 13 Gusht 2003, në kohën e drekës kur ai u vra ndërsa po ecte në lagjen Maurepas të Rennes. Tre plumba e kapën në shpinë dhe i riu gjeti vdekjen. Hetimi është përqendruar tek larja e hesapeve për  një borxh droge.

Vrasësi i dyshuar ishte Fatjon Naxhaku, i cili u vra në një atentat me armë zjarri dy vite më vonë në Tiranë, në Gusht të vitit 2005.

Por nuk ka dyshim se në vrasjen e të rit shqiptar në Francë ishte i përfshirë edhe Eduart Pelushi, 46 vjeç.

Roli i tij kishte qenë i rëndësishëm, sipas qiramarrësi i apartamentit në Maurepas, të cilin e kishin lidhur dhe dhunuar bashkë me 27-vjeçarin vëren e vitit 2003.

Gjatë dëshmisë së tij ai e ka cilësuar Eduart Pelushin si shefi i bandës. Por në seancën e fundit gjyqësore qiradhënësi nuk është paraqitur. Edhe e dashura e Erjon Muratit mungoi për “arsye shëndetësore”.

“Është më mirë të qëndrosh i qetë sesa të flasësh, kur mafia shqiptare konsiderohet si një nga më të rrezikshmet në botë …”, kështu e interpreton media franceze mungesën e dëshmitarëve në seancën gjyqësore.

Nga banka e të akuzuarit shqiptari mohon çdo përfshirje. Madje media franceze përshkruan edhe gjendjen se si u paraqit 46-vjeçari në gjyq.

Ai kishte pasur një pamje të zhdërvjellët, i veshur me këmishë të bardhë dhe flokët të prerë. Ai nis dhe flet për jetën e tij. E paraqet veten si një njëri të arsimuar, pa precedent të mëparshëm dhe se nuk kishte pasur kurrë varësi nga droga dhe alkooli.

Për të shpjeguar praninë e tij në Rennes në gusht të vitit 2003, Eduart Pelushi shpjegon se ndjehet i zhgënjyer nga Fatjon Naxhakut: ai e kishte ndihmuar atë të gjente një shtëpi për “pushimet në Montpellier”.

Dhe kur Fatjon Naxhaku i kishte kërkuar që ta çonte atë natë në Nantes, dhe më pas në Rennes, për të takuar “një mik”, ai kishte rëndë dakord.

“Nuk shkuam atje për të bërë luftë. Kur arritëm, ata u puthën në faqe dhe i shtrënguan duar njeri-tjetrit. Toni u ngrit nga tavolina kur erdhi Erjon Murati. Nisën të fyenin njëri-tjetrin dhe më pas të rriheshin. Pastaj Fatjon Naxhaku ka nxjerrë armën”.

Ndërsa ata përlesheshin, i akuzuar përshkruan veten si ” viktimë”. Roli i tij i vetëm do të ishte të qetësonte të dashurën e viktimës.  Në gjykatë ai mbante qëndrimin të qetë dhe si pafajshëm.

Por hetuesit ngrenë pyetje dhe vënë në dyshim pretendimet e tij:  pse ndryshoi identitetin e tij në vitin 2003? Gjatë një përgjime telefonik ai kishte folur sikur ishte tjetër person?

Gjyqi ndaj tij vazhdon dhe hetuesit po punojnë për zbardhjen e të vërtetës./abcnews.al

shqiptari-1.jpg
Sej rie10:45 | 26/06/2019

Një shqiptar i cili pretendon se është trafikuar në Britani, kishte ndihmuar në ngritjen e  një ferme me kanabis në një shtëpi në Leeds. Kreshnik Zyberaj, 46 vjeç, u kap nga policia, pasi gjurmët e gishtave të tij u gjetën në një kanoçe, në një shtëpi në Queensëood Drive, Headingley, e cila përmbante mbi 200 bimë kanabisi.

Të gjitha bimët ishin në rritura dhe ata ndodheshin në dhomat e gjumit dhe në dhomën e ndjeje. Policia kishte bastisur në banesë më 13 Gusht të vitit 2017 ku bënë zbulimin e madh.

Prokurori i çështjes Matthew Harding tha se nga shitja e lëndës narkotike mund të përfitohej një shumë prej 60,000 dollarë.

Ndërsa Zyberaj, u arrestua më 30 Janar të këtij viti kur oficerët e policisë e ndalën atë ndërsa po drejtonte një kamion në Doncaster. Gjatë momentin të ndalimit  Zyberaj, u kishte dhënë oficerëve një kartë identiteti emër të rremë dhe ishte përpjekur të ikte.

Por gjatë kontrollit të ushtruar në mjetin që ai drejtonte policia kishte gjetur 129 rrënjë bimë kanabisi. Më pas Zyberaj u kishte dhënë emrin e tij të vërtete dhe datën e lindjes kur ishte dërguar në komisariat.

Ai u deklarua fajtor për dy vepra “të komplotit për prodhim droge” dhe “posedimin të dokumentit të identitetit të rremë”. Avokati i tij Michael Collins, tha se klienti i tij pretendonte se ishte trafikuar në Britani të Madhe.

“Ai u largua nga Shqipëria, duke paguar një shumë të madhe parash, duike u futur nga ana e pasme e një kamioni dhe i ishte premtuar punë e ligjshme”, tha avokati.

Gjykatësi Christopher Batty shtyu seanca gjyqësore, që të bëhen hetime të mëtejshme lidhur me pretendimet e të pandehurit para se ai të dënohet.

Gjykatësi i tha Zyberajt: “Informacioni që i ke dhënë avokatit Collins thonë që ju mund të jeni trafikuar. Autoritetet janë të detyruara të hetojnë pretendimet tuaja dhe nuk do të ishte e drejtë për mua që thjesht t’i shpërfill ato pretendime dhe të mos lejoj hetim”.

Seanca e radhës ndaj tij do të mbahet më 22 Gush ku Zyberaj pritet të dënohet./abcnews.al

IMG-20190623-WA0031.jpg
Sej rie20:20 | 23/06/2019

Policia italiane ka bërë të mundur arrestimin në flagrancë të shqiptarit Gjon Marku. Falë ndërhyrjes në kohë të karabinierit në San Giorgio Jonico,  u arrestua 52-vjeçari me origjinë shqiptare, i cili ishte lënë nga autoritet italiane nën masën e sigurisë “arrest shtëpie”, pasi akuzohet për prostitucion. Por sikur të mos mjaftonte kjo akuzë ai ka goditur me thikë në bark gruan e tij pas një zënke, dhe kjo e fundit u transportuar në spitalin Annunziata në Taranto, ku qëndroi 10 ditë. Pa ngjarjes ai u arratis nga banesa. Policia arriti ta ndalojë mbrëmjen e djeshme gjatë kontrolleve rutine që kishte ndërmarrë në qytet./abcnews.al

 

polizia.jpg
G. P.21:40 | 22/06/2019

Një ri shqiptar është arrestuar orëve të para të mëngjesit të kësaj të shtune në Itali për shpërndarje të lëndëve narkotike. Sipas policisë aksioni ndaj 26-vjeçarit, identiteti i së cilit nuk bëhet i ditur, është kryer pas disa sinjalizimeve për lëvizje të dyshimta në zonën e Reggimentos.

Ai u kap në makinën e tij, pasi shkoi në qendër të fshatit në mes të natës. Sipas mediave italiane, shqiptari u bë nervoz dhe nuk u shpjegoi dot asgjë agjentëve, të cilët i kërkuan të tregonte se çfarë bënte aty.

Pas kontrollit personal dhe më pas makinës, u zbulua se shqiptari fshihte 12 doza drogë, të cilat pas verifikimeve rezultoi se ishte kokainë me një peshë prej 7 gramësh. Për ta siguruar drogën, i riu e kishte fshehur pas pasqyrës së makinës.

Por telashet për të nuk përfunduan këtu, pasi u ushtrua edhe një kontroll tjetër në banesën e tij. Aty u gjetën sasi të tjera lëndësh narkotike, peshore elektronike dhe 22 mijë euro në dhomën e gjumit./abcnews.al

5d0cac8f4fe9d1_EDUCATION-GCSEs-Albania-134303.jpg
nev ila12:24 | 21/06/2019

Në Britani është hapur një peticion për të parandaluar deportimin e një studenti të jashtëzakonshëm shqiptar. Deri më tani janë nëshkruar 6000 firma për të ndaluar largimin e studentit 18 vjeçar, Stiven Bregu.

Ai u trafikua në Britaninë e Madhe nga Shqipëria në vitin 2015 me qëllimin e vetëm për t’i shpëtuar dhunës në familje.  Ai mbeti i vetëm në Keynsham pranë Bristolit. Ishte vetëm 13 vjeç në atë kohë dhe nuk dinte asnjë fjalë anglisht. Më pas ai u dërgua në një qendër për të mitur ku la mbresa për aftësinë e tij për të mësuar.

Ai ka bërë kërkesë për azil, por kërkesa e tij është mohuar.

“Kam studiuar shumë, jam munduar të ndërtoj të ardhmen time në Britani, e cila tashmë është shtëpia ime” ka thënë Stiven.

Ishtë pikërisht mësuesi i djaloshit, Rob Shaw i cili bëri peticionin për të mbajtur Stiven në Angli.

Ne kemi investuar  aq shumë për Stiven. Si një qytetar britanik nuk jam aspak krenar me atë që duan të bëjnë ndaj tij. Ai është një pasurie e madhe. Ai ka kaluar provimet në nivel shumë të mirë.  Ai gjithashtu ia ka dalë të sigurojë një ofertë shumë të mirë nga një firmë menaxhimi të pasurive për shkak të aftësive të tij të shkëlqyera në matematike“, ka thënë mësuesi.

“Student i shkëlqyer dhe një pasuri e madhe për shkollën“, ka thënë një tjetër mësuese e tij.

Aplikimi i Stiven Bregu për të qëndruar në Britani të Madhe u refuzua pasi ai nuk u kualifikua për azil sipas rregullave të emigracionit./abcnees.al

york-crown-court-angle-1170x777.jpg
Sej rie21:30 | 20/06/2019

Një emigrant shqiptar i cili qëndronte ilegalisht në Britani të Madhe është dënuar me 3 vjet e gjysmë burg. Ai ishte kapur duke u kujdesur për një fabrikë kanabisi në Yorkshire.

Shqiptari Leontjev Zenelaj është shprehur për policinë se ishte mbajtur si skllav nga një bandë shqiptare e krimit të organizuar dhe se nuk kishte qenë dëshira e tij të merrej me atë punë.

Por pretendimet e tij janë hedhur poshtë nga drejtësia britanike, duke shpallur fajtor për prodhimin e kanabisit në një shtëpi në Boroughbridge Road në York në Nëntor të vitit 2016.

Ishte era e fortë e kanabisit që zbuloi fabrikë u dëgjuar të thuhej në gjykatë. Qiradhënësit Minazur Rahman, iu pezulluar leja që të këtë në pronësi shtëpinë.

Policia gjeti brenda në shtëpi 49 bimë dhe pajisje për rritjen e lëndës narkotike. Energjia elektrike për rritje e bimëve gjithashtu vidhej.

Zyrtarët gjithashtu gjetën dy valixhe të vogla me rroba burrash dhe grash. Në shtëpi kishte një banjo të vogël, një frigorifer, një tavolinë dhe dy karrige .

Zenelaj kur u arrestua ishte bashkë me të dashurën e tij. Policia nuk ka ndërmarrë asnjë veprim kundër të dashurës së tij, por vetëm shqiptari u arrestua dhe tani u dënua.

Zenelaj, 26 vjeç, i cili u asistua nga një përkthyes në gjuhën shqipe gjatë gjithë procesit, u tha hetuesve se ai ishte trafikuar nga Shqipëria dhe ishte mbajtur si skllav në atë shtëpi.

Por një numër sendesh të konfiskuara nga shtëpia, duke përfshirë një marrëveshje qiraje, shenjat e gishtërinjve të tij, dhe një telefon celular që përmbante një video kur ai shikohet duke numëruar  5,000 euro para pronarit të tij Rahman, hedhin poshtë pretendimin e tij.

Zenelaj gjithashtu shkonte në treg shëtiste me të dashurën e tij, duke dëshmuar se nuk po mbahej kundër vullnetit të tij. Ndërsa  pronari i tij Rahman, 28 vjeç, u deklarua fajtor dhe u dënua me kusht me 10 muaj, si dhe do të bëjë 150 orë punë në komunitet./abcnews.al

para-portofol.jpg
G. P.18:32 | 16/06/2019

Ka marrë reagime pozitive historia e një punëtori shqiptar, i cili gjeti një portofol me para dhe e dorëzoi në polici.

Sipas asaj që shkruajnë mediat italiane, të premten një turiste gjermane ishte paraqitur në ambientet e një komisariati për të denoncuar humbjen e portofolit. Ajo ndodhej me pushime në Imperia të Italisë së bashku me bashkëshortin e saj, por gjatë një shëtitje në qendër kishte humbur portofolin.

Mbi të gjitha, turistja ishte e shqetësuar pasi kishte humbur të gjitha dokumentet e nevojshme që i duheshin për t’u kthyer në atdhe. Por fati i mirë ishte me të. Kjo pasi një shqiptar u paraqit disa orë më vonë në komisariat për të dorëzuar portofolin, të cilin e kishte gjetur në një rrugë.

Bëhet fjalë për një punëtor 56-vjeçar, identiteti i të cilit nuk është bërë publik. Pasi autoritetet bënë verifikimet e duhura, ia kthyen turistes portofolin. Në të ndodheshin të gjitha gjërat që ajo kishte pasur në momentin e humbjes; rreth 400 euro, të gjitha kartat e identiteti dhe dokumentet.

Në fund, turistja i kërkoi autoriteteve që ta vinin në kontak me shqiptarin, për ta falënderuar personalisht për gjestin./abcnews.al

droge-1-600x360.jpg
nev ila11:59 | 16/06/2019

Policia greke ka vënë në pranga një 32-vjeçar shqiptar, pasi u kap me një sasi prej 271 kg kanabis. Operacioni u zhvillua në fshatin Grevena dhe dyshohet se droga vinte nga Shqipëria.

Lënda narkotike u gjet në një kasolle, e cila ishte ngritur nga 32-vjeçari shqiptar, të cilit policia i gjeti edhe një thikë 20 cm të gjatë dhe 3 celularë.

Droga ishte e fshehur në kasolle dhe ishte e ndarë në 256 pako.

Shqiptari u arrestua me akuzën e trafikut të drogës dhe armëmbajtje pa leje. Hetimet vazhdojnë për të identifikuar bashkëpunëtorët e tjerë të shqiptarit./abcnews.al

 

Emiliano-Fejzo-albanese-espulso-rimpatriato-in-Albania-ritorna-in-Italia-arrestato-Leggilo.jpg
G. P.16:27 | 14/06/2019

“E kam bërë shumë shpesh vajtje-ardhje, duke rrezikuar jetën time për të ardhur këtu, duke kaluar Shqipërinë nëpër male. Jam fshehur në një kamion, kam ardhur në Itali dhe jam rikthyer në Ancona”.

Kjo është deklarata e rekordmenit shqiptar të dëbimeve në Itali. 36-vjeçari Emiljano Fejzo ka thyer heshtjen dhe ka folur më një program televiziv të quajtur “Drito e Rovescio”. I riu shqiptar është arrestuar sërish dhe është në pritje të depërtimit për herë të 14-të. Rekord e quajnë mediat italiane këtë shifër.

Përballë gazetarit Francesco Selvi, Fejzo tregoi se pse rikthehet në Itali sa herë që e dëbojnë. Madje në fund ka një kërkesë për ministrin e Brendshëm italian, Matteo Salvini.

“Nuk mund t’jua them se si kam hyrë ilegalisht, por gjithmonë kam rrezikuar jetën. Kam kaluar male i vetëm kur kishte arinj, jam fshehur në një kamion dhe arrita në Ancona. Kthehem gjithmonë sepse e dua shumë partneren time, e cila është e sëmurë me Parkinson, nuk ecën dhe ka nevojë për kujdes mjekësor. Nëse duan të më ndihmojnë përse nuk më japin një punë? Kur kam qenë i ri kam tentuar të grabis, por tani nuk bëj asgjë të keqe. U premtoj të gjithëve se nuk do të bëj asgjë. I kërkoj Salvinit që të më japë dokumentet dhe të më gjejë një punë si gjithë të tjerëve”, është shprehur Fejzo.

Janë disa prefektura në Itali që kanë dekretuar dëbimin e të riut shqiptar. Përpara Reggio Emilia-s, dëbimin e Fejzos e firmosën Bologna dhe Treviso. Në disa raste kanë qenë vetë autoritetet që kanë bërë shoqërimin e tij fizik, duke kthyer shqiptarin në doganë./abcnews.al

inci-ripalta-3.jpg
Sej rie19:15 | 06/06/2019

Një 13-vjeçar shqiptar ka mbetur i lënduar si pasojë e një aksidenti të ndodhur sot në Bolzone. Ai po ecte me biçikletë dhe po shkonte në stërvitje për basketboll, kur një makinë e përplasi.  Adoleshentit të lënduar me inicialet A. A  i erdhi në ndihmë shoferi që e përplasi me makinë duke thirr ambulancën. Në vend, përveç nënës së djalit, kishte shkuar edhe policia rrugore, ambulanca, dhe një helikopter. 13-vjeçari u mor nga stafi mjekësor dhe u transportua me helikopter në spital. Mediat italiane nuk japin detaje për gjendjen e tij shëndetësore. Ndërsa autoritetet italiane po punojnë për zbardhjen e rrethanave të aksidentit./abcnews.al

 


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono