shqiptaret

admin-ajax-1-19.jpg
ent ela13:54 | 29/08/2018

Së shpejti shqiptarët do të kenë një destinacion më shumë për të udhëtuar pa viza. Bëhet fjalë për Armeninë. Qeveria armene do të diskutojë më 30 Gusht heqjen e vizave për qytetarët shqiptarë, pas një propozimi të bërë nga Ministria e Jashtme.

Ky propozim vjen për faktin se qytetarët armenë mund të udhëtojnë pa viza në Shqipëri që prej vitit 2013 dhe në dokumentin përkatës të qeverisë thuhet se duhet të ndiqet parimi i reciprocitetit në marrëdhëniet dy palëshe.

Nëse qeveria armene do të miratojë heqjen e vizave, atëherë qytetarët shqiptarë do të mund të udhëtojnë lirshëm drejt Armenisë dhe të qëndrojnë maksimumi për 180 ditë brenda një viti. /tvklan.al

SHQIPTARET-KURSEJNE-TEK-USHQIME-1280x720.jpg
ent ela13:27 | 28/08/2018

Të mos ushqehesh për të kursyer. Shqiptarët, Komisioni Europian i rendit të parët në anketën e cilësisë së jetës. Ndërkohë qytetarët tregojnë se blejnë më pak që të lënë mënjanë para për të mbyllur muajin.

Të blesh më pak ushqime për të kursyer. Duket e çuditshme në një ekonomi konsumi, por jo për shqiptarët, të cilët mbajnë vendin e parë ndër shtetet anëtare dhe kandidate në Bashkimin Europian.

Qytetar 1: “Do marrësh nga pak po pa ngrënë s’do rrish”

38 % e shqiptarëve që iu përgjigjën anketës për cilësinë e jetës së Komisionit Europian treguan se për të kursyer kanë blerë më pak fruta e perime, ndërsa 46% e tyre kishin kishin blerë me pak mish se ju nevojitej.

Qytetar 2: “Mishin e kemi të rrallë, peshkun e harrojmë, zarzavatet përshembull bamjen e kam qejf, por s’mund ta marr, pavarësisht që kam një pension, po ai që e ka më të ulët se unë”.

Qytetar 3: “Peshkun s’bëhet llaf njëherë, ndonjë çik mish, gjëra të vogla”.

Arsyeja tregojnë qytetarët është të lënë para mënjane kryesisht për të mbyllur muajin.

Qytetar 4: “Çfarë kursejmë. Neve përdorim një fjalë: po agjërojmë. Nuk po hamë tre herë në ditë, po hamë vetëm drekën, darkën s’po e hamë. Mëngjesin s’po e hamë. Si mund të më dalë mua 100 euro në muaj. Ja çfarë bleva; dy limona, gjysëm kile kumbulla, bukë 300 lekëshe dhe marrim kos”.

Qytetar 5: “S’kena mundësi as me kursyer me aq sa marrim ne”.

Ndër vendet e rajonit pas Shqipërisë renditet Maqedonia, Mali i Zi dhe Serbia. Ndërsa ndër shtetet e Bashkimit Europian, Suedia ka përqindjen më të ulët të të anketuarve që kanë pohuar se kanë kursyer te blerja e frutave dhe perimeve. /abcnews.al

 

finanza-droga-678x380.jpg
G. P.10:31 | 25/08/2018

Mbi gjysmë tonë kanabis u kapën në brigjet e Brindizit falë një operacioni të policisë italiane në kordinim me atë shqiptare. Në pranga ranë dy skafistët shqiptarë që po trafikonin drogën me gomone.

Më shumë se 530 kg kanabis u kapën nga policia italiane gjatë një operacioni në Brindizi dhe dy skafistë shqiptarë që po trafikonin drogën u vunë në pranga. Sipas mediave italiane, ata janë dy shqiptarë nga Vlora me inicialet G. D. 46 vjeç dhe S. V. 38 vjeç. Ata akuzohen për trafik ndërkombëtar lëndësh narkotike.

Sasia prej mbi gjysëm tonë kanabis po transportohej me një gomone 7 metra të gjatë dhe me një motorr të fuqishëm jashtë saj. Gomonia që ishte drejtuar drejt brigjeve të Pulias tentoi t’i shmangej forcave të Guardia di Financas që po e ndiqnin, por skafistët nuk ia kanë dalë.
Mediat italiane që raportojnë këtë lajm theksojnë bashkëpunimin edhe në këtë rast me autoritetet e policisë shqiptare, ç’ka bëri të mundur goditjen e këtij trafiku narkotikësh. Vlera në treg e kësaj sasie droge të sekuestruar nga Guardia di Financa në Brindizi do të arrinte në 5 milionë euro./abcnws.al

kampionë-në-konsumit-të-kokainës.jpg
ent ela14:45 | 24/08/2018

Shqipëria është ndër vendet më të vogla në botë, por në përpjestim me popullsinë ajo është e para në konsumin e kokainës. Kështu thotë një studim i prestigjozes “The Economist”, që e justifikon përdorimin e narkotikëve me faktin e të qenurit një vend tranzit.

Lufta ndaj drogës po hyn në një krizë të re, me kartelet e dhunshme që luftojnë për të marrë pjesën e tyre nga një industri që prodhon rreth 320 miliardë dollarë në vit. Prodhimi global dhe furnizimi me lëndë narkotike, siç është kokaina, janë në rritje dhe në botë numërohen rreth 18 milionë përdorues, në një kohë kur bota online po e bën gjithnjë e më të lehtë aksesin tek droga. Britania, Spanja, Australia dhe Shtetet e Bashkuara janë vendet ku konsumohet shumica e kokainës. Por përqindja më e lartë e përdoruesve në përpjestim me numrin e popullsisë rezulton në Shqipëri, me 2.3 për qind të banorëve që e përdorin rregullisht. Sipas “The Economist”, një kuotë e tillë shpjegohet edhe nga fakti se Shqipëria është një vend tranzit i kokainës, por edhe heroinës afgane.

Vendet e varfëra në Amerikën e Jugut, si Kolumbia, Peruja dhe Bolivia janë prodhuesit kryesorë. Sidoqoftë, Kolumbia renditet e 34-ta në listën e përdoruesve, me vetëm 0.7 për qind të popullsisë. Vendi në fjalë prodhon më shumë se gjysmën e kokainës që konsumohet në botë, rreth 60 për qind. Një kilogram kokainë që në xhunglat e Kolumbisë kushton 2 mijë e 200 dollarë, kushton 16 mijë nëse merret në Meksikë, ndërsa për të arritur në Europë çmimi shkon nga 53 deri në 55 mijë dollarë për kile. Grupet e krimit të organizuar po gjejnë gjithnjë e më shumë mënyra të reja për të transportuar sasi të mëdha kokaine, për t’u konsumuar në tregjet globale. Rrugët e vjetra të transportit të kanabisit po përdoren për të trafikuar kokainën, si për shembull Gjiri i Gjibraltarit, ku volumi i trafikut vitin e kaluar u rrit me rreth 300 për qind. Gjithashtu, narko-nëndetëset artizanale mund të transportojnë deri në 7.7 tonelata kokainë kolumbiane drejt Amerikës Qendrore dhe Meksikës. Pa anashkaluar faktin se përmes sulmeve kibernetike, trafikantët po depërtojnë në sistemet e monitorimit të autoriteteve për të shmangur zbulimin. Konfiskimet e kokainës në nivel global janë në rritje. Vitin e kaluar në Shtetet e Bashkuara u sekuestruan mbi 26 tonelata, në Kolumbi 13, në Brazil 2, Britani 2.1, Spanjë 8.7, në Kinë 1.2 dhe në Sri Lanka 928 kilogramë.

Por paralelisht po rritet edhe prodhimi global i drogave, që aktualisht është në nivelin më të lartë të regjistruar ndonjëherë. Shtetet e Bashkuara të Amerikës shpenzojnë çdo vit 40 miliardë dollarë për luftën kundër drogës, autoritetet atje arrestojnë çdo vit rreth 1 milion e gjysmë persona për krime të lidhura me drogën dhe burgosin rreth gjysmë milion prej tyre. Por ligjet e ashpra amerikane kundër narkotikëve kanë prekur kryesisht shtresat e varfëra dhe minoritetet. Edhe “toleranca zero” ndaj drogës ka dhënë pak rezultat në luftimin e vartësisë apo rasteve të mbidozës, që janë ndër më të lartat në botë e që nga viti 2012 në 2016 janë rritur nga 4.400 në 10 mijë e 400 raste. Rritja në shkallë globale e përdoruesve dhe trafikantëve ka bërë që ata t’i drejtohen dark ëeb-it për të blerë e shitur e për të ruajtur në të njëjtën kohë anonimatin, duke e futur luftën kundër drogës në një territor të paeksploruar. Me pak fjalë, është një betejë që autoritetet në të gjithë botën nuk mund ta fitojnë kurrë, shton “The Economist”./abcnews.al

dacic.jpg
G. P.12:05 | 22/08/2018

“Shqiptarët nuk e kuptojnë se situata dhe bota kanë ndryshuar”. Kështu është shprehur zëvendëskryeministri i parë i Serbisë dhe njëkohësisht ministri i Jashtëm, Ivica Daçiç, gjatë vizitës së tij në Soçi të Rusisë duke vlerësuar kërkesat e autoriteteve të Prishtinës në dialogun për normalizimin e marrëdhënieve.

Në një konferencë shtypi pas takimit me ministrin e Jashtëm rus Sergei Lavrov, ai tha se kërkesat e shqiptarëve janë dëshmi se ata nuk janë gati për asnjë kompromis. “Të gjithë duan projektin e Shqipërisë së Madhe dhe për ata e gjithë kjo është pak, duan të vijnë në Nish. Ata do të merrnin gjysmën e Malit të Zi, gjysmën e Maqedonisë dhe territor në veri të Greqisë”, shtoi më tej Daçiç. Sipas tij, kremtimi i datëlindjes së ish-presidentit amerikan Bill Clinton ditë më parë në Prishtinë, “është i vetmi vend në botë ku festohet, përveç në shtëpinë e tij.” Kjo është, sipas tij, dëshmi se shqiptarët “kanë mbetur prapa në kohë”.

Ndër të tjera, ministri i Jashtëm Daçiç tha se pa mbështetjen e Rusisë, Serbia nuk do të ishte në gjendje të mbronte interesat e saj kombëtare dhe integritetin territorial, duke shtuar se mbështetja e Moskës është e nevojshme edhe nëse arrihet një zgjidhje në dialog me Prishtinën. Në fund ai falënderoi edhe Presidentin Vladimir Putin dhe Rusinë për mbështetjen e pakursyer kur është fjala për interesat e Serbisë. Nga ana tjetër, ministri i Jashtëm rus, Sergej Lavrov, nënvizoi shkurtimisht miqësinë mes dy vendeve, ndërsa më pas vijoi me adresimin e çështjeve globale./abcnews.al

ITALI-VARRIMI-1280x720.jpg
G. P.16:14 | 18/08/2018

Mbarë Italia i ka dhënë lamtumirën viktimave të tragjedisë së urës Morandi. Të pranishëm në ceremoninë e celebruar nga arqipeshkvi Banjasko kanë qenë edhe krerët e shtetit, mes të cilëve presidenti Matarela, që është takuar personalisht me familjet e të ndjerëve, përfshirë ato shqiptare.

Mes lotëve dhe lutjeve, Italia i ka dhënë të shtunën lamtumirën viktimave të tragjedisë së urës Morandi. Nën kujdesin e shtetit italian, në kompleksin “Fiera di Xhenova” janë mbajtur homazhet në nder të viktimave. Në sallën gjigante janë rreshtuar arkivolët me trupat e të ndjerëve, që sipër mbanin flamujt kombëtarë, si dhe kurora me lule të bardha e objekte personale të viktimave.

Të parët që bënë homazhet ishin zjarrfikësit e angazhuar në operacionet e shpëtimit, të cilët morën edhe duartrokitjen më të gjatë.

Efektivët kanë ndaluar pranë çdo arkivoli, kanë shtrënguar duart me familjarët e viktimave dhe kanë bërë shenjën e kryqit. Ndërsa janë pritur me vërshëllima disa deputetë të Partisë Demokratike të Italisë, janë pritur me duartrokitje dy zëvendës kryeministrat Di Maio e Salvini, të shoqëruar nga ministri i Infrastrukturës, Tonineli.

E mirëpritur ka qenë edhe ardhja e Presidentit, Serxho Matarela, i cili është ndalur për të takuar familjet e të ndjerëve, përfshirë ato shqiptare Djerri dhe Bokrina.

Më pas, arqipeshkvi i Xhenovës, Anxhelo Banjasko ka celebruar meshën.

 “Shembja e urës Morandi ka lënduar zemrën e Xhenovës. Plaga është e thellë dhe mbi të gjitha mban dhimbjen e pakufijshme për ata që kanë humbur jetën, për ata që janë ende të humbur, për ata që janë lënduar, apo për ata që kanë braktisur shtëpitë e tyre”.

Kardinali është shprehur se në këto momente fjalët, sado të ngrohta e njerëzore, janë të kota përpara përmasave të tragjedisë. Madje, ka vijuar ai, as drejtësia që është një detyrim nuk mund të shuajë dhimbjen.

 “Rritja e përmasave të tragjedisë, humbja e kthjelltësisë, shpërthimi i ndjenjave dhe inati prekën edhe njëherë, në mënyrë brutale, brishtësinë e njeriut”.

Përveç fjalëve të kardinalit, një tjetër moment prekës ishte edhe momenti kur presidenti Matarela përqafoi përzemërsisht një djalë, që kishte humbur të afërmit.

Gjithashtu, në shenjë respekti të pranishëm ishin edhe lojtarët e ekipeve rivale të futbollit Xhenoa dhe Sampdoria, të cilat kanë shtyrë ndeshjet në nder të viktimave. Bilanci i të ndjerëve u rëndua mëngjesin e së shtunës, kur skuadrat e shpëtimit nxorrën nga rrënojat mjetin ku udhëtonte një familje prej 3 anëtarësh, një vajzë 9 vjeçe dhe dy prindërit. Sipas mediave italiane, makina e familjes Çekala ishte shtypur tërësisht nga një bllok i madh betoni që ishte pjesë e copës së shembur të urës. Ndërkohë, operacionet e kërkim-shpëtimit vazhdojnë dhe autoritetet druhen se mund të ketë viktima të tjera. /abcnews.al

 

da.jpg
G. P.12:24 | 14/08/2018

Duke folur për gazetarët, ministri i jashtëm serb Ivica Daçiç, u shpreh se shqiptarët në Kosovë, nuk e kanë kuptuar se situata ka ndryshuar, së bashku me qëndrimin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës për këtë çështje dhe në këtë pike, Serbia nuk e ka aspak të domosdoshme të njohë pavarësinë e Kosovës.

Ministri i Jashtëm serb Ivica Daçiç, u shpreh se në shtator do të flitet për gjëra më konkrete dhe për një zgjidhje reale për Kosovën.
Duke folur për gazetarët Daçiç shtoi se kohët e fundit është folur për ide të ndryshme por nuk është e thënë se do të pranohen. Sipas tij, bashkimi europian po nxiton në gjetjen e një zgjidhjeje përfundimtare mes Prishtinës dhe Beogradit pasi mandatet skadojnë vitin e ardhshëm kur janë dhe zgjedhjet europiane.

Dhe pse pranoi se të dyja palët janë ende larg një kompromisi, Daçiç tha se kushdo që ka ide duhet ti bëjë publike ato. Duke shtuar se problem i Kosovës më parë është cilësuar si një çështje e zgjidhur, ai theksoi se qëndrimi i Shteteve të Bashkuara të Amerikës ka ndryshuar për këtë çështje, duke lënë hapur mundësinë për të diskutuar rreth respektimit të interesave të secilës palë. Ministri serb tha se shqiptarët nuk e kanë kuptuar akoma se situata ka ndryshuar dhe pretendojnë se Serbia duhet të pranojë pavarësinë e vendit.

Për sa i përket korrigjimit të mundshëm të kufijve, Daçiç u shpreh se në çdo rast do të shihej interesi i Serbisë dhe i serbëve që jetojnë në Kosovë dhe Serbi./abcnews.al

MARREVSHJA-E-OHRIT.mpg_snapshot_01.01-1280x720.jpg
G. P.12:34 | 13/08/2018

Marrëveshja e Ohrit e nënshkruar 17 vjet më parë, garantonte ndër të tjera të drejta të barabarta mes etnive shtetformuese. Por sipas eskspertëve, në Maqedoni kjo pikë nuk mund të quhet ende e përmbushur.

17 vjet më parë u nënshkrua Marrëveshja e Ohrit. Kjo marrëveshje i dha fund konfliktit mes UÇK-së dhe forcave të sigurisë së Maqedoni. Marrëveshja u ndërtua mbi pesë parimet themelore, të cilat u bashkëshoqëruan me ndryshimet kushtetuese, të cilat konfirmuan shoqërinë shumetnike maqedonase dhe ku u sanksionua se shqiptarët janë etni shtetformuese.

Marrëveshja kornizë synonte zhvillimin e qetë dhe harmonik të shoqërisë maqedonase duke respektuar njëkohësisht identitetin etnik dhe interesat e të gjithë qytetarëve të Maqedonisë. Kjo garantohej përmes përmbajtjes së saj, ku decentralizimi ishte ndër pikat kryesore, pasi siguronte qeverisjen e tyre nga bashkësia më e madhe e popullatës që e përbën.

“Marrëveshja e Ohrit detyron autoritetet e qeverisjes qendrore të garantojnë përfaqësimin e drejtë dhe mos diskriminimin.”
E reflektuar në ligj kjo pikë e marrëveshjes kërkonte që në punësimet në administratën publike të sigurohej përfaqësimi i drejtë i bashkësive në të gjitha organet qendrore dhe lokale publike dhe në të gjitha nivelet e punësimit në këto organe.

Përfaqësimi në Gjykatën Kushtetuese kërkohet të bëhet mbi proporcionin e përfaqësimit në Kuvend sipas etnive. Shqiptarët që përbëjnë mbi 30 % të popullsisë maqedonase përmes Marrëveshjes së Ohrit iu garantohej e drejta e përdorimit si gjuhë zyrtare, krahas gjuhës maqedonase edhe ajo shqip. Simbolet kombëtare gjithashtu. Ndër parimet themelore të kësaj marrëveshjeje janë ndërrimi i pushteteve vetëm përmes zgjedhjeve te lira dhe demokratike si dhe garantimi i sovranitetit dhe integritetit territorial i Maqedonisë etj./abcnews.al

te-denuarit.jpg
ent ela18:25 | 07/08/2018

6 persona janë shpallur fajtorë pasi tentuan që të trafikonin emigrantë shqiptarë nëpër anije të tejmbushura nëpërmes Kanalit Britanik.

Aktiviteti kriminal i bandës, që kishte si baze kryesisht Dymchurch në Kent, u zbulua pas një sërë gabimesh.

Policia ndërhyri ndaj bandës kur këta të fundit nisën të përdornin motorë uji (jet ski) tre vendëshe.

Të dënuarit, sipas asaj që shkruan BBC, janë dy britanikë babë e bir, Leonard dhe Alfie Powell, Wayne Bath Albert Letchfor, si dhe dy shqiptarët, Sabah Dulaj, 39 vjeç dhe Artur Nutaj, 23 vjeç.

Djali tjetër i Leonard Powell, George, pranoi fajësinë për rolin e tij në këtë organizatë kriminale më 15 Maj.

Dy të tjerë, Alan Viles dhe Francis Wade u shpallën të pafajshëm.

Në gjyqin që zgjati 9 javë u zbulua sesi se një anije e lidhur me bandën u desh që të shpëtohej pasi po mbytej. Varka mund të mbante deri në 6 persona, por në të kishte 20, përfshirë 18 emigrantë shqiptarë.

Autoriteteve britanike iu desh që të shpëtonin një tjetër anije, e cila po udhëtonte në drejtim të gabuar dhe i kishte mbaruar karburanti.

Nëse banda nuk do të ishte ndaluar në operacionin e drejtuar nga Agjencia Kombëtare e Krimit (NCA), ata do të kishin qenë të parët që do tentonin për t’i kaluar emigrantët nëpërmjet një prej rrugëve më të përdorura në botë, me anë të motorëve të ujit.

Hetuesit shprehën mbi të gjitha shqetësim për rrezikun që vjen nga njerëz të tillë, pa dijen e duhur mbi lundrimin.

“Kemi njerëz pa asnjë lloj eksperience detare që kontrollojnë anijet, nuk kanë asnjë lloj eksperience në lundrim, kanë kryer një kurs bazik 1-2 ditor dhe përpiqen të kalojnë në një kanal tejet të ngarkuar me anije gjatë natës në varka të vogla, pa përdorur drita apo radarë“, tha hetuesi Mark McCormack.

Në gjykatë u zbulua gjithashtu se emigrantët, meshkuj, femra e fëmijë, paguanin mbi 6 paund secili për rrugën nga Calais nëpërmjet Kanalit.

Banda në fjalë besohet se ka arritur që të kryejë të paktën një udhëtim me sukses, pasi më 11 Maj të 2016-s, autoritetet britanike gjetën një gomone të braktisur në një plazh në Dymchurch, me xhaketa shpëtimi për fëmijë në të.

Dy javë më vonë, policia franceze dalloi disa njerëz që sinjalizonin një varkë në ujërat e plazhit Cran d’Escalles pranë Calais.

“Normalisht nuk kishin ardhur për të bërë plazh“, tha prokurori Timothy Probert-Wood.

Dy ditë më vonë, banda u përpoq sërish, por këtë herë ata po survejoheshin nga agjentët e NCA.

Kishin marrë 18 emigrantë nga Franca, përfshirë 2 fëmijë të moshës 16 dhe 17 vjeç, si dhe një grua. Për fatin e tyre të keq u mbaroi karburanti duke i detyruar emigrantët që të braktisnin anijen, e cila u mbush me ujë.

Ata u shpëtuan nga një helikopter i rojes bregdetare.

Dy trafikantët që ndodheshin në anije, Mark Stribling 35-vjeç dhe Robert Stilwell, 33, u dënuan me burg në Korrik të 2016-s.

Megjithatë, banda e vijoi aktivitetin e saj, këtë herë duke blerë një anije më të madhe, në të cilën NCA kishte vendosur një përgjues për të dëgjuar planet për rrugën e ardhshme me emigrantë.

Pas tentativës së dështuar më 25 Korrik, për shkak të detit të trazuar, NCA regjistroi fshehurazi një takim të bandës ku blenë një motor uji.

Ata u arrestuan përpara se mjeti të mund të përdorej.

Të gjithë të pandehurit i kanë mohuar akuzat për ndihmesë të emigracionit të paligjshëm.

Dy shqiptarët Dulaj dhe Nutaj pretenduan se ishin “agjentë udhëtimi”, të cilët gjenin njerëz që dëshironin të shkonin drejt Mbretërisë së Bashkuar.

Dënimi për 6 të pandehurit do të jepet më datë 21 Shtator.//tvklan.al

EUROBAROMETRI-1280x720.jpg
ent ela15:04 | 07/08/2018

Një ditë pasi Partia Demokratike, përmes deputetes Grida Duma, komentoi të dhënat e Eurobarometrit 2018, Ministria e Financave publikoi këto të dhëna. Sipas sondazhit të Komisionit Europian, rreth 62% e shqiptarëve vlerësojnë pozitivisht situatën financiare të familjes së tyre.

Si e vlerësoni situatën financiare të familjes suaj?

Kjo pyetje e Eurobarometrit  të këtij viti i është drejtuar 1 mijë e 48 qytetarëve në vendin tonë.

Rreth 62%  e të intervistuarve i janë përgjigjur pozitivisht.

Mendim të tillë në vitin 2014 kur sonadazhi i Komisionit Europian është zhvilluar për herë të parë në Shqipëri kanë ndarë rreth 53% e qytetarëve.

Sa i takon situatës personale të punësimit, mendim pozitiv kanë ndarë 57% e të intervistuarve.

Ndjesitë për gjendjen ekonomike kanë ardhur në përmirësim gradual. Ata që shprehen se situata ekonomike e vendit është “shumë e keqe” është ulur në 7.44% në sondazhin e fundit nga 35.5 % që ishin në të parin.

Ndërsa ata që e konsiderojnë gjendjen e ekonomisë si “pozitive” ka kaluar nga 27.6% në 48.8%.

Ndërkohë 50% e të intervistuarve në Shqipëri shpresojnë se punësimi do të përmirësohet përgjatë vitit të ardhshëm.

Një ditë më parë deputetja e Partisë Demokratike Grida Duma deklaroi se shqiptarët në gjendje të keqe ekonomike nga viti 2017 në vitin 2018 janë shtuar me 245 mijë persona. Ndër shkaktarët e kësaj situate deputetja e opozitës renditi rënien ekonomike, papunësinë dhe korrupsionin. /abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore.


Kontakt

Telefono