shqiptarë

zaevv-1280x715.jpg
Sej rie19:50 | 23/06/2019

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev konfirmoi të dielën ndryshimet në qeverinë e tij. Mes lëvizjeve në radhët e kabinetit spikat ajo e ministrit të Financave, post që do të mbulohet nga vetë Zaev, si dhe ato të 3 ministrave shqiptarë.

Kryeministri Zoran Zaev konfirmoi ndryshimet në riformatimin e Qeverisë, duke njoftuar se personalisht do të ushtrojë funksionin e Ministrit të Financave dhe se Ministri i deritanishëm Tevdkovski do të vazhdojë të punojë si këshilltarë i tij në po të njëjtën ministri.

Zoran Zaev, kryeministër i RMV:  “Ministri i Bujqësisë, Pyjeve dhe ujërave, Trajan Demkovski, i cili është nga vetë ministria dhe është pjesë e stafit të ministrit Lubco Nikollovski, Ministri i ambientit jetësor dhe planifikimit hapësinor Naser Nuredini, Ministri i Kulturës Husni Ismaili, Ministër i Vetëqeverisjes locale Goran Milevski, Ministër për Sistem Politik dhe Marrëdhënie midis Bashkësive Sadulla Duraku, obligimin e ministrit të Financave do ta mar personalisht unë, do të jem në këtë funksion për një periudhë të caktuar, në të njëjtën kohë edhe Kryeministër”.

Pritet që Zoran Zaev sot në parlament do të propozojë emrat e ministrave, propozim i cili pritet të miratohet javën e ardhshme në Kuvendin e Maqedonisë së Veriut. Pas rikonstruktimit të qeverisë, kryeministri Zaev njoftoi që do të vazhdojë me ndryshime edhe në nivelin e dytë dhe tretë qeverisës, duke përfshirë drejtorët dhe anëtarët e bordeve drejtuese dhe mbikëqyrësit në ndërmarrjet publike. Në lidhje me ndryshimet që do të bëhen brenda në LSDM, Zaev informoi që kanë ngelur për tu caktuar edhe nënkryetarët e partisë dhe 20 kryetarët e degëve komunale në parti. Zaev deklaroi se deri në fund të muajit, LSDM do t’i marrë vendimet për zgjedhjen e nënkryetarëve në parti dhe një pjese të vogël të kryetarëve të degëve komunale./ABC News Albania 24/7

sejdini-1280x709.jpg
Sej rie23:30 | 20/06/2019

Ish-zëvendës trajneri i kombëtares, Farruk Sejdini e sheh me skepticizëm që klubet shqiptare firmosin me trajnerë të huaj. Sejdini mendon se trajnerët vendas përshtaten më shpejt me filozofinë e futbollit vendas.

Nënshkrimi i skuadrave shqiptare me trajnerët e huaj është kthyer në një trend rritje me dekadën e fundit. Ish-zëvendës trajneri i kombëtares shqiptare Farruk Sejdini mendon se ideja për të firmosur me trajnerë nga jashtë Shqipërisë është kthyer në një sindromë. Sejdini thekson për Abc News se Partizani nuk duhej të kishte firmosur me një trajner të huaj pasi skuadra është e kompletuar. Ish-trajneri tregon avantazhet dhe disavantazhet mes trajnerëve shqiptarë dhe atyre të huaj./ABC News Albania 24/7

image-1.jpg
Sej rie21:15 | 20/06/2019

Pothuajse çdo ditë mediat franceze publikojë histori rrëqethëse të shqiptarëve që kërkojnë azil në Francë. Në shumicën e raste ata dëshmojnë se jeta e tyre është në rrezik në Shqipëri, ndaj largohen. I tillë është edhe rasti i një nëne të re se cila ka rrëfyer historinë e saj për mediat franceze.

 “Ajo është e re e bukur”, kështu e nis shkrimin media e huaj për nënën shqiptare identiteti i të cilës nuk bëhet i ditur. Ajo ka treguar historinë e saj prekëse në kushte anonimati.

“Ajo buzëqesh, por sytë e saj janë të shqetësuar. Duart e saj dridheshin sipër çantës. Përpiqej të gjente fjalët, por emocionet ishin më të forta se dëshira e saj për t’u shprehur. Por gjen forcën brenda vetes dhe fillon. “Është historia ime. Ajo është e vërtetë”, -kështu shprehet shqiptarja”, raporton ladepeche.fr.

Ajo la vendin, familjen,  miqtë dhe gjuhën e saj. E shoqëruar nga bashkëshorti dhe dy fëmijët, ajo iku nga Shqipëria.

“Ne u nisëm për të shpëtuar jetën. Të ikësh nga vendi yt është një gjë shumë e vështirë. E kam të vështirë të nis dhe të flas për historinë time dhe të gjithë duhet të më kuptojnë”.

Por ajo dhe familja e saj i thanë lamtumirë Shqipërisë.

“Burri im ishte elektricist.  Unë kam studiuar për parukueri. Kur lindën fëmijët unë iu kushtova atyre”, shprehet shqiptarja.

Ajo fillon të tregojë dhe nganjëherë heziton. “Më vjen keq, por nuk di të flas mirë frëngjisht”, thotë ajo ndërsa buzëqesh, por në sytë e saj dallohet lehtësisht trishtimi.

“Vëllai im ishte bixhozxhi. Mori shumë para borxh. Huadhënësit e detyruan që të punonte për ata pasi ai nuk kishte para për të shlyer borxhet. Ai u detyroj shumë të mëdha parash atyre dhe ata e detyruan vëllai tim që të kultivonte drogë. Por më pas polica e zbuloi, e arrestuan dhe tani është në burg. Pas kësaj huadhënësit nuk na lanë të qetë ne si familje”.

Filluan kërcënimet me vdekje. Ajo tregon gënjeshtrat e kunatit të saj, i cili donte  t’i “shpëtonte” nga kjo histori.

“Ai u tha atyre se do të shiste tokë në Shqipëri për t’i paguar paratë. Ishte toka në të cilën prindërit e mi kishin një fermë shumë të vogël dhe ajo tokë i përkiste shtetit “.

Ajo tregon se si personat të cilëve vëllai i saj u detyrohej shkonin në shtëpinë e prindërve të saj.

“Ata ishin shumë të varfër për të paguar të gjitha paratë”, ndërsa më tej shprehet se familja e saj ishte përgjegjëse për borxhet që u kishte marrë vëllai.

“Pak ditë më vonë, këta njerëz sulmuan burrin tim me një pistoletë. Ata i thanë se do e vrisnin nëse nuk do të paguante borxhin e vëllait tim. Ne nuk kishim para të mjaftueshme për të shlyer borxhin”. 

Ajo rrëfen kërcënimet e palodhura të këtyre njerëzve.

“Ata më sulmuan edhe djalin tim. Ata më kërcënuan se do të më rrëmbenin vajzën. Ne u detyruam që të qëndronim të mbyllur në Shqipëri”.

Por përndjekja e këtyre njerëzve nuk kishte fund. Një ditë kishte qenë vetëm në shtëpi dhe disa persona kishin trokitur në derë. Ajo kishte menduar se ishin elektricistët që kishin shkuar për të parë matësin e energjisë elektrike. Por kur hap derën kupton se ishin ata.

“U përpoqa të mbyllja derën, por ata ishin më të fortë se unë. Ata më vendosën thikën në fyt. U futën brenda dhe më përdhunuan” tregon ajo mes lotësh.

“Isha si e vdekur. Më vinte turp! Në Shqipëri, gratë e përdhunuara akuzohen. Mendimet negative po më shtynin drejt vetëvrasjes. U ngjita lart në ndërtesës për t’u vetëvrarë. Doja të vdisja”.

Ajo kujton se dëgjoi zërin e vajzës së saj. “Hoqa dorë. Unë nuk mund t’i lija fëmijët e mi pa nënë”.

Por gjithë këtë traumë ajo ka vendosur ta kalojë në heshtje.

“Nuk i thashë asgjë burrit tim. Kam frikë se do ta humbas. Kam frikë nga reagimi i familjes sime. Unë nuk shkova as tek mjeku. Doja që përdhunimi të mbetej sekret”.

Burri i saj nuk di ende asgjë. Ajo ka frikë. Ajo nuk dëshiron të thyejë dashurinë që i bashkon.

“Kam këmbëngulur shumë për të ikur jashtë vendit. Isha e frikësuar për fëmijët e mi. E dija se këta njerëz do të ktheheshin dhe do na vrisnin”.

Ajo kujton fluturimin drejt Italisë dhe udhëtimi me autobus që i çon në Francë një ditë në Maj, në vitin 2018. “Ky ishte vendimi më i mirë që kam marrë në jetë’.

Ajo thotë se tre netët e para kanë qëndruar në një rrugë Montalban pasi qendrat e azilit nuk kishin vend për t’i strehuar. Ajo është mirënjohëse për mikpritjen që i është bërë në Montalban, por kërkesa e tyre për azil është refuzuar dy herë dhe ajo ka shumë frikë.

“Ne nuk duam të kthehemi në Shqipëri. Vdekja është duke na pritur. Asgjë nuk është zgjidhur”.

Ndërsa për jetën e re të nisur në Montaban thotë. “Fëmijët e mi po shkojnë në shkollë. Ata tashmë janë francezë. Ata nuk dinë të flasin shqip. Dhe unë, kam gjithë forcën time për të mësuar frëngjishten. Këtu jemi të sigurt. I lutem Zotit të qëndrojmë”./abcnews.al

emigrantet.png
nev ila14:51 | 18/06/2019

Rreth 1.2 milionë individë shqiptarë, që jetojnë e punojnë jashtë, sjellin në Shqipëri 1.3 miliardë euro në vit në formën e remitancave në vitin 2018, nga të cilat 927 milionë euro vijnë në formën e transfertave personale dhe 309 milionë euro nga të ardhurat nga puna.

Në kahun tjetër, flukset dalëse janë 97.5 milionë euro, duke mbetur në Shqipëri 1.23 miliardë euro, një shumë që është gati 8% më e lartë në raport me një vit më parë, sipas shifrave të publikuara nga Banka e Shqipërisë në një material të posaçëm të përgatitur për remitancat.

Remitancat janë burim të ardhurash për rreth 26% të familjeve shqiptare. Dërgesat nga jashtë përbëjnë 90% të të ardhurave familjare të marrësve.
Pra në total, nga rreth 770 mijë familje që janë në Shqipëri, rreth 200 mijë prej tyre e sigurojnë mbijetesën përmes të ardhurave që marrin nga të afërmit e tyre që jetojnë e punojnë jashtë.

Remitancat përbëjnë fluksin më të madh hyrës në ekonominë shqiptare, duke lënë pas Investimet e Huaja Direkte dhe eksportet. Ato kanë qenë fluksi financiar më i qëndrueshëm dhe më i sigurt në ekonominë shqiptare, në vite, thotë banka. Ato kontribuojnë pozitivisht në arsimim, shëndetësi, investime, si dhe në uljen e varfërisë. Remitancat nxisin përfshirjen financiare të popullatës, e cila ndikon në rritjen e mirëqenies, reduktimin e pabarazisë në vend dhe fuqizon rritjen ekonomike, thotë Banka në raport.

Numri i emigrantëve është rreth 1.19 milionë individë, kurse në Europë ndodhen 90% e emigrantëve;
Emigrantët e përhershëm përbëjnë 80% të totalit (shifër kjo që është mbi mesataren rajonale);
Remitancat janë 1,237 milionë euro; – nga vendet europiane 1,099 milionë euro, duke përbërë 9% të totalit të Prodhimit të Brendshëm Bruto.

Kanalet e dërgesave:

57% dërgohen përmes MTO-ve- Operator i transferimit të parave (dukshëm mbi mesataren rajonale, 40%);
39% dërgohen fizikisht (mesatarja rajonale 23%);
një pjesë mjaft e vogël vjen përmes sistemit bankar, 4% (mesatarja e rajonit 7%).
Tipologjia e dërguesve dhe marrësve

52% e dërguesve i përkasin moshave 30-44 vjeç,
71% e dërguesve janë meshkuj dhe 60% I përkasin emigracionit të përhershëm,
dërgesat nga jashtë përbëjnë 90% të të ardhurave familjare të marrësve,
rreth 1/3 e familjeve i përdorin për shpenzime bazë (ushqime dhe barna),
rreth 41% e marrësve i kursejnë një pjesë të dërgesave,
86% e familjeve marrëse i sigurojnë dërgesat nga 1 person i vetëm në emigracion,
32% e këtyre familjeve marrin dërgesa prej mbi 10 vjetësh.
40% e popullsisë mbi 15 vjeç të vendit disponon llogari bankare./monitor

belgjike-ostende.jpg
G. P.09:19 | 18/06/2019

Dy persona janë arrestuar nga autoritetet belge pasi dyshohen se do të trafikonin nëntë shqiptarë. Sipas asaj që shkruajnë mediat, ata u zbuluan të premten gjatë kohës që po lundronin në brigjet e Belgjikës pranë Ostendes.

Gjykatësi i çështjes urdhëroi që dy personat, identitetet e të cilëve nuk bëhen publike, të arrestohen për trafikim të qenieve njerëzore. Sipas prokurorit Frank Demeester, viktimat ishin në një situatë të pasigurt dhe jetët e tyre ishin në rrezik. Gjithashtu ata do të nisin një hetim rreth organizatës kriminale.

Roja Bregdetare mori njoftimin të premten në darkë se një varkë kishte probleme me motorin. Menjëherë në ndihmë shkuan një varkë shpëtimi dhe policia kufitare. Ata raportuan se në bord ndodheshin nëntë persona, të cilët pretendonin se ishin me origjinë shqiptare.

Prokurori pretendon se ata po i drejtoheshin Mbretërisë së Bashkuar. “Brussels Times” raporton se kjo është një mënyrë shumë e përdorur nga emigrantët për të arritur në Britaninë e Madhe./abcnews.al

shqiptaret-1.jpg
G. P.08:40 | 17/06/2019

Dy të rinj shqiptarë janë vënë në pranga nga autoritetet italiane pasi u kapën me marijuanë në një zonë të Milanos. Sipas asaj që shkruajnë mediat italiane, ata janë 23 dhe 28 vjeç. Identitetet e tyre nuk janë bërë ende publike.

Dy të rinjtë shqiptarë po udhëtonin me një makinë “Volkswagen Polo”, kur u përballën me një patrullë police. Agjentët vunë re që ata u frikësuan dhe menjëherë u kërkuan që të ndalonin.

Mirëpo shoferi provoi të arratisej, por pa sukses për shkak të trafikut të rënduar në ato momente. Pas kontrolleve u zbulua se në veturë ndodheshin 15 kilogramë marijuanë.

Sipas mediave, dy të rinjtë janë arrestuar disa ditë më parë, por njoftimi nga autoritetet ka ardhur të dielën. Sipas këtyre të fundit, lënda narkotike ishte e ndarë në 10 pako me nga 1 kilogramë e gjysmë drogë secila.

Dy të rinjtë shqiptarë u dërguan në burgun e San Vittore-s, ndërsa policia po vazhdon hetimet për të kuptuar rolin e tyre apo nëse ishin pjesë e një rrjeti më të gjerë trafiku./abcnews.al

arian-cani-1.jpg
G. P.21:19 | 11/06/2019

Moderatori Arian Çani ishte i ftuar këtë të martë në emisionin “Provokacija”, ku sëbashku me Mustafa Nanon diskutuan rreth situatës aktuale në Shqipëri. Ndër të tjera, dy gazetarët prekën edhe frikën për një përplasje civile që mund të ndodhë për shkak të krizës politike. Mirëpo sipas Arian Çanit, shqiptarët nuk do bëjnë ndonjëherë përplasje civile për votën e lirë.

Arian Çani: Ti mendon që jeton mes banorëve të cilët janë kaq të ndjeshëm dhe kaq koshientë për votën e blerë sa të ngrihen dhe të venë jetën e tyre në rrezik? Ti mendon se jeton me banorë të tillë? Kam përshtypjen se ke një imazh pak më të bukur seç duhet për banorët që të rrethojnë Muçi. Nuk mendoj se janë kaq njerëz të rafinuar. Janë më bazikë shqiptarët. Domethënë nuk mendoj se do ngrihen ndonjëherë të bëjnë revolucion apo të bëjnë përplasje civile për votën e lirë. Është luks i madh apo jo?

Mustafa Nano: Këta që dalin votën e lirë e kanë sebep. Unë e di që ata me votën e lirë s’kanë lidhje. As nuk e duan të lirë sepse kur kanë qenë në pushtet vidhnin vota.

Arian Çani: Unë nuk doja të thosha këtë. Unë doja të thosha që ndërgjegjja shoqërore nuk ka arritur dhe ndoshta nuk do të arrijë kurrë që të shkojë në revolucion, të shkojë në një kryengritje apo protestë madhështore për të vënë në jetë apo për të rikthyer në Shqipëri njëherë e mirë votën e lirë. Është budallallëk që të marrësh anë në këtë moment. E di kur do merrja anë unë Muçi, sikur populli të ngrihej pa i vënë datë. Në momentin që Basha lë takim, për mua nuk është populli. Populli nuk ka nevojë për Lul Bashën. Fakti që kjo nuk funksionon atëherë kemi të bëjmë me dy grupe, janë njerëz që duan t’i japin sens jetës së tyre./abcnews.al

kanabisi.jpg
nev ila20:55 | 11/06/2019

Greqi, operacion i madh antidroge i policisë greke. Zbulohen dy plantacione me 12.800 rrënjë kanabis në zonën e Beotisë.

Zonat e mbjella me kanabis kanë qenë zona të paarritshme për njerëzit dhe janë pikasur nga helikopteri i policisë i cili fluturonte mbi zonë. Tashmë 6 persona, përkatësisht 5 shqiptarë dhe një grek, janë arrestuar si të dyshuar për mbjelljen e plantacionit me drogë.

Sipas informacioneve të para, gjatë kontrollit në këtë zonë janë sekuestruar armë dhe municione, të cilat i janë dërguar laboratorëve për ekzaminim balistik. Hetimet janë në zhvillim e sipër ndërsa sipas informacioneve pritet të ketë edhe arrestime të tjera./abcnews.al

alb.png
G. P.12:21 | 06/06/2019

Detaje të reja janë zbuluar në lidhje me një grup kriminal, pjesë e së cilës ishin edhe disa shqiptarë. Gjatë një operacioni për goditjen e saj në pranga u vunë 17 persona, 7 prej të cilëve janë me origjinë shqiptarë. Ata janë Amorald Gjepali, Franc Gjepali, Klajdi Vrioni, Amarildo Ratund, Nelda Tartari, Muhamet Ene dhe V.Gj.

Për këtë të fundit, mediat italiane nuk e kanë treguar identitetin e plotë. Gjithashtu për arsye hetimore nuk përmendet edhe një i afërm tjetër i dy vëllezërve Amorald dhe Franc Gjepali për shkak të hetimeve që janë në vazhdim.

Mediat kanë publikuar detaje të reja rreth mënyrës se si funksiononte grupi kriminal. Mësohet se autoritetet kishin vënë nën përgjim bisedat e trafikantëve dhe konsumatorëve.

Për të mos u diktuar, ata nuk e tregonin asnjëherë fiks kohën ku takoheshin për shpërndarjen e drogës. “Je aty”? “Ke kohë për një birrë”? “Do të darkojmë sëbashku”? Këto janë shprehjet që autoritetet kanë zbuluar gjatë enkriptimit të mesazheve.

Ndërsa për të treguar llojin e lëndës narkotike që duhej, trafikantët përdornin fjalën “kartonxhez” për të simbolizuar kokainën dhe “çokollatë” për marijuanën. Për vendin e takimit ata thonin “shihemi në vendin e lodrave”. Ky vend në fakt ishte një bazë në fshatin Fondo në Alta Val di Non.

Ajo që habiti hetuesit ishin edhe mesazhet zanore e dërguara. Në to nuk dëgjohej asgjë, por u zbulua se zgjatja e saj tregonte sa gramë donte konsumatori.

Baza kryesore e grupit kriminal ishte në Val di Non dhe drejtohej nga vëllezërit Gjepali. Ata siguronin lëndën narkotike. Franc dhe Amorald Gjepali bashkëpunonin me bashkatdhetarët e tyre në Brescia. Kjo bazë rezultoi e rëndësishme për ta pasi edhe këta të fundit dinin si ti fshiheshin policisë.

Ata përdornin makina të ndryshme gjatë shkëmbimit të mallit. Një rol të rëndësishëm në grup kishte edhe gruaja e vetme e arrestuar. Nelda Tartari kishte fituar menjëherë besimin e vëllezërve Gjepali.

Këta të fundit, të kënaqur nga përfitimet që sillte tregu i paligjshëm dëshironin të hapnin një bazë të re në Bolzano, zonë ku jetonte Nelda Tartari. Ajo do t’i ndihmonte ata në logjistikë dhe operacione./abcnews.al

policia-1.jpg
G. P.12:46 | 05/06/2019

“Goditje serioze ndaj trafikantëve të drogës”. Kështu e konsiderojnë mediat italiane arrestimin e dy shqiptarëve të cilët u kapën me kokainë. Ata janë Aurel Hasanaj dhe Meti Lika përkatësisht të moshës 30 dhe 35-vjeçare.

Pas disa hetimesh dhe vëzhgimesh, policia mundësoi fillimisht kapjen e një prej shqiptarëve në një furgon. Aurel Hasanaj kishte fshehur në një zgavër aty 3 pako me kokainë. Më pas ata ushtruan kontroll në banesën e tij, të cilën e ndante me bashkëpunëtorin e tij, Meti Lika.

Për këtë të fundit mësohet se ishte tregtar makinash. Ai ishte dëbuar nga Italia dhe nuk do duhej të kishte shkelur aty deri në vitin 2022. Përveç kësaj, Lika u arrestua sepse në banesë u gjetën edhe 50 gramë të tjera lëndë narkotike.

Gjithsej autoritetet kanë bërë të ditur se janë sekuestruar 3 kilogramë kokainë, duke e konsideruar sukses këtë operacion. Sipas tyre ata bëjnë pjesë në një organizatë të madhe kriminale. Ata u dërguan në burgun e Marassi-t, por hetimet vazhdojnë për të zbuluar të tjerë anëtarë të organizatës kriminale./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono