shqiptarë

policia-tirane_1_3_14_03.jpg
G. P.15:49 | 19/08/2019

Në kuadër të operacionit të përbashkët policor të koduar “Korabi”, zhvilluar ndërmjet policisë shqiptare dhe asaj italiane, u bë kapja dhe arrestimi i tre personave në kërkim ndërkombëtar. Ata janë B. GJ., 38 vjeç, dhe Q.A.(M), 32 vjeç, lindur dhe banues në Dibër.

Gjithashtu, në Fiano Romano të Italisë, u bë arrestimi i 49-vjeçares shqiptare H.R., lindur dhe banuese në Dibër.

Ata ishin shpallur në kërkim ndërkombëtar pasi Gjykata e Rietos kishte vendosur masën e sigurisë “Arrest në burg” për veprat penale “Organizatë kriminale”, “Vjedhja me armë, kryer në bashkëpunim”, “Mbajtja pa leje e armëve të zjarrit” dhe “Mbajtja e sendeve të vjedhura”, parashikuar nga Kodi Penal italian.

Në datën 4 Maj të këtij viti, në zonën Fiano Romano, shtetasit e mësipërm në bashkëpunim me njëri-tjetrin kanë vjedhur nëpërmjet përdorimit të armëve banesën e një italiani.

Ata morën aty një sasi bizhuterish dhe shumën 60.000 euro, që ndodheshin në kasafortën e këtij shtetasi dhe më pas janë larguar nga vendi i ngjarjes me një automjet të vjedhur.

Ndërkohë autoritetet italiane vijojnë punën për të dokumentuar me prova ligjore edhe të disa vjedhjeve të tjera që dyshohet se i ka krye ky grup./abcnews.al

kerkesa.jpg
G. P.11:42 | 15/08/2019

Numri i personave që kërkojnë azil në Irlandë është rritur me më shumë se një të tretën në gjashtë muajt e parë të këtij viti krahasuar me vitin 2018. Departamenti irlandez i Drejtësisë shprehet i shqetësuar pasi numri më i madh i këtyre kërkesave kanë ardhur nga vende të cilat klasifikohen si “të sigurta” nga Kombet e Bashkuara.

Rreth 41 përqind e kërkesave për azil në pjesën e parë të këtij viti kanë ardhur nga shqiptarët, gjeorgjianët dhe afrikano jugorët. Por sipas mediave këto vende shikohen zyrtarisht si “të sigurta”.

Kjo do të thotë se Irlanda i shikon ato si të sigurta dhe me demokraci të stabilizuara. Më tej “Irish Times” shkruan se “azilkërkuesit nga këto vende kanë shumë pak mundësi që të qëndrojnë në Irlandë”.

“Numri në rritje i aplikuesve nga vende që konsiderohen të sigurta në orgjinë nga OKB është shqetësuese”, tha një zëdhënës i departamentit të drejtësisë.

Numrin më të lartë të aplikimeve për azil, Irlanda e ka patur në vitin 2002 me 11.634 kërkesa. Më pas, kërkesat ranë duke shkuar në 943 të tilla në vitin 2013. Ndër të tjera, media irlandeze thekson se rritja e aplikimeve për azil vjen në një kohë kur sistemi e ka të pamundur që t’u ofrojë akomodim të sigurt të gjithëve./abcnews.al

plumba.jpg
G. P.10:00 | 15/08/2019

Një shqiptar ka humbur jetën në Gjermani pasi u qëllua me armë zjarri. Ngjarja e rëndë ndodhi mbrëmjen e së martës në Wolfsburg, ndërsa nga ngjarja ka mbetur i plagosur edhe një shqiptar tjetër.

Siç shkruajnë mediat, një dëshmitar lajmëroi autoritetet rreth orës 22:00. Sipas tij, u dëgjuan të paktën gjashtë të shtëna nga një makinë në lëvizje. Ndërkohë dy shqiptarët po lëviznin në këmbë në trotuar.

Dy të rinjtë që i përkasin moshave 30 dhe 31 vjeç dhe u dërguan menjëherë në spital. Fatkeqësisht 30-vjeçari nuk mundi t’u mbijetojë dot plagëve të marra.

Shkaqet e ngjarjes janë ende të paqarta, por autoritetet kanë ngritur një grup hetimor me 20 zyrtarë. Ndërkohë pritet që në ditët në vijim trupi i viktimës t’i nënshtrohet autopsisë./abcnews.al

blendi-klosi-1.jpg
nev ila15:20 | 14/08/2019

Ministri i Turizmit dhe Mjedisit i bën thirrje tur operatorëve të përfshijnë festat lokale në ofertat e tyre turistike. Blendi Klosi ishte në Golem ku mori pjesë në festën “Venë dhe Verë”.

“Venë dhe verë” – festa lokale në Golem mblodhi bashkë dhjetëra kantina të zonës së Shqipërisë së mesme dhe turistë të cilët degustuan shijen e verës shqiptare.

Ministri  i Turizmit dhe Mjedisit,  Blendi Klosi u shpreh se aktivitet te tilla tregojnë se në Shqipëri mund të bëhet turizëm potencial,

“Në Shqipëri mund të bëhet turizëm potencial, që prodhon ekonomi, para, punësim, prodhon edhe oferta të ndryshme turistike për ata që vizitojnë vendin tonë”, tha Klosi.

Ministri i Turizmit dhe Mjedisit i bëri thirrje tur operatorëve që të shtojnë ofertën turistike duke përfshirë festat lokale në paketat e tyre për turistët e huaj.

“Është oferta që vjen nga të gjitha produktet bujqësore, nga të gjithë poseduesit e agroturizmit të cilët kanë një ditë të caktuar kur do të bëjnë një festë, ku do të ofrojnë produktin e tyre, do të kenë një alternativë më shumë përgjatë sezonit turistik. Mendoj që më shumë se institucionet vetë biznesi duhet ta gjejë gjuhën me njëri- tjetrin dhe kur të organizohen këto aktivitete në kantina tur operatorët të afrojnë turistët për të vizituar agroturizmin që ata të kenë mundësinë për të bërë reklamim të ofertës së tyre turistike”, tha Klosi.

Ministri Klosi u kërkoi drejtuesve lokalë që të shndërrojnë këto festa në traditë pasi festat lokale sipas tij janë një mundësi e mirë e prezantimit e produktit shqiptar tek turistët e huaj./ABC News Albania 24/7

refuzimi-1280x707.jpg
Sej rie16:03 | 10/08/2019

650 të rinj shqiptarë nga Ulqini dhe Ana e Malit në Malin e Zi kane refuzuar të ishin ushtarë dhe të merrnin pjesë në luftërat e udhëhequra nga Milloshiviçi. Këto fakte vijnë përmes një dokumentari që u shfaq ne Ulqin, “Suterman 1991”. Gazetari i ABC News Simon Shkreli përgatiti një material me dëshmitarët dhe protagonistët e asaj kohe.

Jugosllavia e Titos po shkërmoqej, lufta në këtë pjesë të Evropës ishte e pashmangshme, Mobilizimi kishte filluar dhe shënonte nisjen e një konflikti të gjatë të egër. Popujt e këtij shteti ishin kthyer në figura shahu dhe përdoreshin në fushatat e përgjakshme në Slloveni, Kroaci dhe Bosnje e Hercegovinë.
Në korrik të 1991-shit, 650 të rinj shqiptar nga Mali i Zi, kryesisht nga Ulqini, Ana e Malit dhe Kraja u mobilizuan nga Armata Popullore Jugosllave për t’i çuar në Bosnje dhe në Kroaci.

Po ata refuzuan kategorikisht të bëheshin pjesë e luftës që nuk ishte e tyre.

Për 6 ditë ata qëndruan të ngujuar në Suterman një zonë në afërsi të Tivarit, pa ushqim

Ushtar në rezervë të APJ-së, u quajtën dezertor dhe tradhtar. Hajredin Zeneli në pamundësi të gjetjes së dokumenteve arkivor të kohës, një nga 650 të rinjtë shqiptar të mobilizuar me dhunë, përmes rrëfimit personal ka realizuar dokumentari “Suterman 1991”.

Shfaqja e dokumentarit u mbajt në ambientet e Kinosallës së braktisur në Katerkollë të Anës së Malit në Ulqin.  Si ngjarje më e rëndësishmja në zhvillimet e mëtejshme politike të shqiptarëve në Mal të Zi.  Refuzimi unanim i shqiptarëve në ish-jugosllavi që të bëheshin pjesë e lustrave të udhëhequra nga regjimi i Millosheviçit.

Uniteti mes tyre ishte vendimtar. Qëllimi ishte që shqiptarët të bëhen “mish për top”.

Xheladin Zeneli ishte vetëm 28 vjeç në zgjedhjet e para pluraliste në Mal të Zi . Doli deputet dhe dha dorëheqjen. Sot ai jeton në SHBA.

Ky dokumentar i realizuar me qellim heqjen e pluhurit të harresës. Është treguesi i një ngjarje si një popull shumë i vogël i përballur me presionin e jashtëzakonshme të makinerisë ushtarako politike të Millosheviçit, refuzuan luftën dhe të bëhen vegël e makinerisë vrasëse që do përgjakte Ballkanin./ABC News Albania 24/7

rovena-voda-1280x722.jpg
Sej rie15:00 | 06/08/2019

Qeveria shton edhe dy mundësi të tjera për të përfituar shtetësinë shqiptare. Në projektligjin e ri parashikohet që kjo shtetësi mund të fitohet përmes origjinës shqiptare në tre breza, dhe nga kushdo që lind në Shqipëri.

Së fundmi qeveria shqiptare ka propozuar një projektligj për mënyrën sesi mund të fitohet shtetësia shqiptare. Ky projektligj sipas zv,ministres së Brendshme Rovena Voda ka zgjeruar mundësitë e përfitimit të shtetësisë me dy pika të tjera.

Ligji i vjen në ndihmë edhe fëmijëve të lindur me prindër Shqiptarë në Greqi por edhe në vende të tjera të BE-s.

Ndryshimet në ligj janë bërë edhe për heqjen e shtetësisë Shqiptare për ato persona që janë pjesë e grupeve terroriste apo të bandave kriminale.

Risia në këtë projektligj është që vendi ynë do të jap shtetësi shqiptare edhe për investitorët e huaj, të cilët kundrejt një shumë që pritet të jetë e lartë, por që ende nuk është përcaktuar, do mund të marrin pasaportë shqiptare./ABC News Albania 24/7

ekonomia-1280x708.jpg
Sej rie16:00 | 03/08/2019

Ekonomia shqiptare vlerësohet e qëndrueshme dhe ruan sërish vlerësimin B+, si në periudhën e mëparshme. Agjencitë ndërkombëtarë Moodys dhe Standard & Poor’s vlerësojnë rritjen ekonomike, si dhe uljen e borxhit, ndërsa presin ndikim më të fortë në ekonomi nga efektet e reformës në drejtësi.

Këtë të shtunë dy agjencitë ndërkombëtare të vlerësimit ekonomik, Moody’s dhe Standard & Poor’s e klasifikuan me B+ për Shqipërinë, vlerësim i cili është i njëjtë me më parë.

Agjencitë kanë marrë në konsideratë rritjen e qëndrueshme ekonomike si dhe uljen e borxhit publik dhe deficitit.

Edhe pse e frenuar së fundmi, rritja ekonomike nuk ka ndalur, por agjencitë e vlerësimit shikojnë si rreziqe të rritjes së mëtejshme ekonomike të Shqipërisë, luhatjet klimatike.

Në njoftimin e saj për këtë vlerësim, Ministria e Financave thotë se, pavarësisht se situata e fundit politike identifikohet si një rrezik për perspektivën ekonomike dhe për ritmin e implementimit të reformave strukturore, qeveria shqiptare do të vijojë me agjendën e reformave në afatin e mesëm, në linjë me aspiratat për integrimin në BE.

Agjencitë parashikojnë vazhdimin e konsolidimit fiskal dhe vijimësinë e uljes së borxhit publik, në përputhje edhe me rregullin fiskal, si dhe vlerësojnë pozitive përpjekjet e autoriteteve për të përmirësuar administrimin e të ardhurave.

Vlerësohet se cilësia e institucioneve shqiptare është përmirësuar në vazhdën e rrugëtimit drejt BE, gjë e cila mbështet perspektivën pozitive të rritjes afatmesme. Progres i dukshëm është bërë në reformën në drejtësi, e cila po vijon, si dhe në luftën kundër ekonomisë informale, korrupsionit dhe krimit të organizuar,-thuhet në raport./ABC News Albania 24/7

cati.jpg
G. P.10:47 | 02/08/2019

Një shqiptar ka humbur tragjikisht jetën në Itali pas një aksidenti në punë. 27-vjeçari, identiteti i të cilit nuk bëhet publik po punonte në çatinë e një ndërtese në Castelfiorentino.

Sipas asaj që shkruan ANSA, i riu sëbashku me një të afërm po shtronin me katran çatinë në mënyrë që ta izolonin. Për shkaqe të pacaktuara ende diçka ka marrë flakë.

Për të shmangur zjarrin, 27-vjeçari u zhvendos, por ra nga ndërtesa, duke humbur jetën në vend. Në vendin e ngjarjes shkoi zjarrfikësja e cila bëri të mundur fikjen e flakëve.

Ndërkohë media të tjera lokale japin dëshmitë e para të personave të pranishëm në momentin e ngjarjes. Sipas tyre shpërthyen mjetet e tyre të punës, të cilat shërbejnë për hidroizolimin e ndërtesës. Ndërkohë, pas hetimeve paraprake është zbuluar se ka pasur një shembje të çatisë ku po punonte i riu shqiptar.

Kjo është hera e dytë që në të njëjtën ndërtesë humb jetën një punëtor. Edhe në vitin 2011 një shqiptar ndërroi jetë, teksa edhe ai po punonte për hidroizolimin e çatisë. Për këtë ngjarje u arrestua një bashkatdhetar i tij, pasi e kishte punësuar viktimën pa dokumente./abcnews.al

download-1.jpg
Sej rie20:00 | 01/08/2019

Dy kushërinjtë Alfred dhe Elvis Vladi të cilët janë shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Policia Shqiptare që në Qershor të vitit 2018, tashmë po kërkohen edhe nga autoritetet belge. Ata janë shpallur në kërkim për çështjen e “Toyota Yaris”, ku brenda një makine në portin e Durrësit u zbuluan rreth 3.4 milionë euro.

Policia belge ka lëshuar një njoftim sot me kërkesë të një gjykatësi hetues, i cili kërkon hetime më të imtësishme për sasinë e parave të sekuestruara më 24 Qershor të viti 2018 në portin e Durrësit.

Policia belge bën apel për kapjen e Alfred dhe Elvis Vladi, të moshës 33 dhe 39 vjeç, të cilët konsiderohen persona me rrezikshmëri të lartë për shoqërinë.

 “Kushdo që ka informacion për dy shqiptarët të kontaktojnë përmes numrit të telefonit falas 0800/30 300. Dëshmitë gjithashtu mund të komunikohen përmes adresës avisdecherche@police.belgium.eu. Ky njoftim është në dispozicion në www.police.be”, thuhet në njoftim.

Alfred dhe Elvis Vladi, të cilët dyshohet se janë personat që kishin organizuar trafikun e 3.4 milionë eurove nga Belgjika për në vendin tonë. Që nga viti 2018 është kërkuar bashkëpunim edhe me homologët belgë, gjermanë dhe atyre italian për të rënë në gjurmë të dy kushërinjve Vladi./abcnews.al

meta.jpg
nev ila09:45 | 31/07/2019

Presidenti Ilir Meta ka nisur ditën e sotme me një mesazh për politikën shqiptare, duke theksuar se Shqipëria ka nevojë për zgjidhje tani, pasi në Shtator do të jetë shumë vonë.

Shqipëria është tejet e lodhur me marrëveshjet e vonuara, shkruan presidenti duke theksuar se kjo ka ardhur si rezultat i politikanëve të papërgjegjshëm e të llastuar, të cilët kanë minuar stabilitetin e Shqipërisë.

Meta thekson se Shqipëria ka nevojë për zgjidhje tani pasi në shtator do të jetë tepër vonë.
Të mos kalojmë në KundërKohë!

Ky është pikërisht momenti kur koha nuk punon më për ty dhe ti fillon e gënjen veten se do gjesh një rrugë justifikimi për dështimin tënd të sigurt.
U ndodh shpesh fëmijëve kur kanë përpara provimin e një lënde që nuk i tërheq fare. Nuk e zënë me dorë librin për një kohë të gjatë dhe vazhdojnë e luajnë duke gënjyer veten se kanë ende kohë para provimit.
Por vjen një moment, kur koha nuk punon më për ty dhe kalon në KundërKohë.

Atëherë fillon e mendon si të justifikosh dështimin tënd në provimin që ti s’mësove kur duhej. 
Kuptohet, zakonisht prindërve u thuhet se fajin e kishte Zysha, se ishte e keqe dhe e padrejtë.
Por fëmijëve u falen sjellje të tilla dhe ato u kthehen në mësim për të ardhmen.

Ndërsa politikanëve jo!

Për më tepër të një vendi që ka shpërdoruar kaq shumë kohë dhe mundësi në tre dekadat e fundit. Të një vendi që në vitet 2000, 2001 ishte gati me të njëjtin ritëm integrues si Kroacia dhe shumë para Serbisë e Malit të Zi. 
Se ku ështē Kroacia, dihet prej vitesh, por edhe Serbia dhe Mali i Zi gjithashtu. Po kështu edhe sakrifikimi i çeljes së negociatave për Maqedoninë e Veriut nuk mund të jetë, as zgjidhje, dhe as shpëtimi i fytyrës tonë që nuk duam t’i plotësojmë detyrimet që i dinë të gjithë.

Populli ynë nuk e meriton të mbetet i fundit në rajon, për shkak të liderëve të tij të llastuar!

Kemi dhe fare pak kohë për të mos kaluar në KundërKohë!

Nuk na mjaftoi që ishim në KundërKohë me gjithë qytetërimin Perëndimor për 45 vite?

Duhet hequr dorë urgjentisht nga kokëfortësia për të ecur në dy rrugë përjashtuese, jodemokratike dhe joeuropiane, që s’kanë pikë takimi, jo vetëm me njëra-tjetrën, por që të dyja e nxjerrin vendin për një kohë të pacaktuar nga rruga europiane e sigurt dhe e dëshiruar nga të gjithë shqiptarët.

Duhet Lidership dhe Lidershipi jep zgjidhje në interes të të gjithë vendit!

Në mënyrë që 18 tetori të jetë një ditë e gëzueshme për mbarë shqiptarët dhe rikthimi, jo vetëm të shpresës e sigurisë për të ardhmen, por në radhë të parë të të rinjve tanë.

Shqipëria ka nevojë për zgjidhje! 
Tani! 
Në shtator do jetë shumë vonë!

Aq më tepër pas 18 tetorit të sakrifikuar për mungesë përgjegjësie ndaj vendit.

Shqipëria është lodhur me marrëveshje tejet të vonuara, që sakrifikojnë të ardhmen e saj, për të shpëtuar karrierat e politikanëve të papërgjegjshëm, në emër të gjoja stabilitetit që ata e minojnë çdo ditë me sjelljet dhe mosveprimet e tyre.

SHQIPËRIA E PARA!🇦🇱
Me vepra, jo fjalime!”, shkruan presidenti Meta./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono