Shqipëria

Prokuroria-e-Tiranes.jpg
G. P.17:35 | 24/06/2019

Prokuroria e Tiranës ka nënshkruar një memorandum mirëkuptimi për nxitjen e bashkëpunimit me OSBE-në. Kjo marrëveshje bashkëpunimi do të shërbejë  për përmirësimin e punës në luftën kundër krimit e specifikisht në luftën kundër korrupsionit dhe ndërmarrjen e hapave konkretë në këtë drejtim.

Memorandumi i mirëkuptimit u nënshkrua nga Drejtuesja e Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Tiranë, Elizabeta Imeraj dhe Ambasadori i OSBE- së në Tiranë, Bernd Borchardt.

Në njoftimin drejtuar mediave thuhej se prokuroria e Tiranës është e impenjuar në një luftë pa kompromis kundër krimit, për të krijuar terrene të përshtatshme për transparencë dhe llogaridhënie, të cilat çojnë në ushtrimin nga  secili prej nesh në përmbushjen e rregullt të detyrës.

“OSBE ka si qëllim të japë ndihmën e saj në përpjekjet e Shqipërisë për të zhvilluar institucione efektive demokratike, duke përfshirë dhe Prokurorinë e Tiranës”, thuhej më tej në njoftim./ABC News Albania 24/7

zvministri.jpg
G. P.12:53 | 23/06/2019

Pas nisjes së zbatimit të marrëveshjes për uljen e tarifave të roamingut Kosovë-Shqipëri, së shpejti pritet edhe zbatimi i marrëveshjes lehtësim qarkullimi në pikën kryesore kufitare Kosovë-Shqipëri.

Kosova, konkretisht Ministria e Infrastrukturës pritet të investojë në zgjerimin e rrugës në pjesën e Shqipërisë në pikën kufitare në Vërmicë. Ky investim në rrugën prej 600 metrash pritet të bëhet me procedurë të përshpejtuar në mënyrë që të nis zbatimi i marrëveshjes për lehtësira të qarkullimit të mallrave dhe transportuesve tjerë të mëdhenj.

Ai bashkë me ambasadorin e Shqipërisë në Kosovë Qemal Minxhozi do të vizitojnë të hënën këtë pikë kufitare për të parë së afërmi mënyrën e shpronësimit të pronave përreth.

Ministria e Infrastrukturës gjithashtu në fund të Prillit kishte përuruar shiritin rrugor shtesë po në Vërmicë, por nga pjesa e Kosovës.

Derisa të nis zbatimi i të gjitha marrëveshjet Kosovë Shqipëri nuk do të ketë mbledhje të tjera të përbashkëta për tu arritur marrëveshje të reja por vetëm takime në kuadër të funskionalizimit të marrëveshjeve aktuale./ABC News Albania 24/7

aaaaa.jpg
G. P.12:27 | 23/06/2019

Konfindustria shpreh shqetësimin për shtyrjen e radhës të afatit kohor të miratimit nga Kuvendi i Shqipërisë të ligjit, që ndalon lidhjen e projekteve të Partneritetit Publik Privat dhe kontratat koncesionare “të pakërkuara” të parashikuar brenda muajit Qershor 2019.

Sipas Konfindustrias kjo është shkelja e dytë kohore radhazi e zotimit qeveritar para FMN/Fondit Monetar Ndërkombëtar dhe institucioneve të tjera financiare të huaja për ndërprerjen e kontratave koncesionare të tipit të“pakërkuar” në sektorët e infrastrukturës rrugore.

Afati i parë ishte muaji Shtator 2018. Konfindustria bën të ditur se ka kërkuar zyrtarisht pranë ekzekutivit dhe Kuvendit të Shqipërisë, se në projekt ligjin përkatës të ndalimit të lidhjes së kontratave “ të pakërkuara” duhet të përfshihen pa përjashtim të gjithë sektorët e tjerë të ekonomisë dhe jo vetëm në infrastrukturën rrugore.

Konfindustria vlerëson, se Shqipëria është e papërgatitur institucionalisht për mbrojtjen e interesit publik në afatgjatë në përdorimin e PPP dhe kontratat koncesionare në përgjithësi dhe të tipit “pakërkuar” në veçanti./ABC News Albania 24/7

hysajjj.jpg
G. P.09:59 | 23/06/2019

Kapiteni i kombëtares shqiptare, Elseid Hysaj, i dha fund beqarisë mbrëmjen e së shtunës. Në një ceremoni madhështore në kalanë e Rozafës në Shkodër, ai celebroi dashurinë me miss-in Fiorenza Lekstakaj.

Kanë qenë rreth 500 të ftuar, mes tyre personazhe VIP, por edhe lojtarë të tjerë të kombëtares shqiptare si Armando Sadiku, Bekim Balaj, Odise Roshi, Sokol Cikalleshi, Andi Lila etj.

Në disa video të publikuar nga këta të fundit, duket se atmosfera në dasmën e çiftit Hysaj ka qenë shumë e bukur dhe elektrizuese, ku nuk kanë munguar edhe motivet popullore shqiptare.

Mbrojtësi i Napolit, Elseid Hysaj dhe Fiorenza Lekstakaj janë prindër edhe të një djali të vogël./abcnews.al

Elseid-Hysaj-1280x718.jpg
G. P.21:55 | 22/06/2019

Mbrojtësi shqiptar Elseid Hysaj është drejt zyrtarizimit si lojtar i Atletiko Madrid. Spanjollët kanë ofruar 20 mln euro për shërbimet e 25-vjeçarit.

Skuadra e Atletico Madrid pritet të jetë destinacioni i ri për mbrojtësin shqiptar Elseid Hysaj. Mediat spanjolle raportojnë se trajneri i Los Kolçonerosh, Diego Pablo Simeone ka dhënë aprovimin për nënshkrimin e 25-vjeçarit me skuadrën spanjolle.

Atletico Madrid ofroi pak ditë më parë 18 milionë euro për mbrojtësin e Napolit, një shifër e cila u hodh poshtë nga presidenti Aurelio De Laurentis. Oferta e radhës e Atletikos është 2 milionë euro më e lartë.

20 milionë euro është oferta e nënkampionëve të Spanjës për skuadrën napoletane. Mbetet të shihet se cila do të jetë përgjigja e radhës e skuadrës italiane. Hysaj ka humbur vendin e titullarit dhe numri një i skuadrës së Napolit mund të pranojë ofertën prej 20 milionë euro për futbollistin në fjalë, duke qenë se futbollisti nuk është më i vlefshëm për trajnerin Ançeloti.

Klauzola e mbrojtësit shqiptar është plot 50 milionë euro, por rënia drastike sezonin e fundit me Napolin e ka ulur ndjeshëm vlerën e kartonit të mbrojtësit anësor./ABC News Albania 24/7

880x495_cmsv2_6e1549a3-f85c-5ca4-a486-86a2d7027f67-3976750.jpg
nev ila10:15 | 22/06/2019

I nxehti afrikan pritet të prekë Shqipërinë dhe Europën në fundjavë dhe gjatë javës së ardhshme, pasi temperaturat do të arrijnë deri në 40 Gradë Celsius.

Meterologët paralajmërojnë se nga dita e Hënë deri në fundjavë do të kemi rritje graduale të temperaturave duke bërë që javen e ardhshme të kulmojnë me vlerat 35-40 Gradë Celsius.

Nga ana tjetër mjekët bëjnë apel për të treguar kujdes gjatë kësaj periudhe, kryesisht të moshuarit, por edhe fëmijët nuk duhet të ekspozohen në diell gjatë periudhës së pikut. Personat më të riskuar janë kryesisht persona që kanë sëmundje kronike, probleme kardiovaskulare, sëmundje renale, sëmundje të sistemit respirator./abcnews.al

merkel-1-1280x711.jpg
Sej rie19:10 | 21/06/2019

 Kancelarja gjermane Angela Merkel ka deklaruar se do të bëjë gjithçka që është e mundur, për hapjen e negociatave te anëtarësimit për Maqedoninë e Veriut. Ndërkohë, si Merkel ashtu edhe liderët e tjerë të BE-së nuk kanë patur të njëjtën qasje për Shqipërinë.

28 liderët evropianë kanë diskutuar shkurtimisht mbi politikën e zgjerimit në mbrëmjen e 20 qershorit në samitin evropian të Brukselit. Asnjë surprizë në konkluzionet e tyre për hapjen e negociatave të Maqedonisë së Veriut dhe Shqipëria, që janë të njëjtat me ato të aprovuara nga ministrat e jashtëm të Bashkimit Europian në 18 qershor në Luksemburg. Por surpriza ka ardhu në konferencën e shtypit të kancelares gjermane, Angela Merkel, e cila është shprehur që do të përdorë të gjithë peshën politike për të mbështetur një vendim pozitiv për Maqedoninë e Veriut në tetor. E pyetur se ç’garanci mund të japë kancelarja gjermane për hapjen e negociatave të anëtarësimit me Maqedoninë e Veriut në tetor, kancelarja gjermane i është përgjigjur:

Angela Merkel, kancelare e Gjermanisë:  “Çdo gjë që mund të bëj, do t’a bëj në mënyrë që të bëj të mundur një vendim pozitiv në Tetor, pasi Maqedonia e Veriut ka bërë një punë ekzemplare me marrëveshjen e Prespës. Ne e kemi diskutuar këtë dje. Bëhet fjalë vetëm për çështje javësh. Angazhimi ynë qëndron dhe unë do të përdor të gjithë peshën politike për të mbështetur një vendim të tillë”.

Ndërkohë, qasja e liderëve evropianë për Shqipërinë nuk është aspak e njëjtë me atë të Maqedonisë së Veriut. Në samitin e Tetorit pritet të shihet nëse do të ketë një trajtim në bllok të Maqedonisë së  Veriut me Shqipërinë ose jo./ABC News Albania 24/7

shqiptaret-banesat.jpg
nev ila16:10 | 21/06/2019

90.2 % e familjeve në vendin tonë sipas Institutit të Statistikave janë pronarë të banesës ku jetojnë duke u renditur të parët në Europë. Shqiptarët ruajnë po të njëjtën renditje dhe për siperfaqen e vogel të apartamenteve ku banojnë

Me shtëpi të vogla, por pronarë të tyre.

Shqipëria renditet e para në rajon dhe ndër shtetet me përqindjen më të lartë në Europë të familjeve që kanë në pronësi banesën ku jetojnë.

90.2% e familjeve në vendin tonë sipas Institutit të Statistikave janë pronarë të shtëpive dhe vetëm 5% jetojnë me qera.

Në Ballkan referuar të dhënave të Eurosotat pas Shqipërisë renditet Maqedonia e Veriut dhe Serbia.

Ndërsa në Europë e para është Rumania me 96. 8% . Zvicra ka përqindjen më të ulët të familjeve që janë pronarë të shtëpive. Me më pak se gjysmën e tyre.

Sa i përket fqinjeve si Greqia dhe Italia, përqindja e familjeve që kanë në pronësi shtëpinë ku jetojnë është përkatësisht 73.3 % dhe 72.4%.

Ndërkohë Shqipëria është vendi me banesat me siperfaqen më të vogël, mesatarisht dy dhoma. Të dhenat jane nxjerre nga anketa e cilesise se jetes kryer nga Bashkimi Europian.

Të tjera shtete me numër të ulët të dhomave ne shtepi ishin Mali i Zi, me mesatarisht 3 dhe Letonia, po kaq.

Ndërsa vendet me numrin më të lartë janë Belgjika, Irlanda dhe Luksemburgu, me mesatarisht mbi 5 dhoma./ABC News Albania 24/7

49217714_403.jpg
nev ila09:55 | 21/06/2019

Përpjekjet e bëra nga Gjermania për afrim mes pozitës e opozitës shqiptare deri tani kanë qenë të pasuksesshme. Socialistët nuk lëvizin nga vendimi i tyre për të shkuar në zgjedhje, ndërkohë kriza në vend po thellohet.

Më 30 qershor në Shqipëri do të zhvillohen zgjedhje lokale. Trazirat janë të sigurta. Një ide të parë për atë çka mund të ndodhë në ditën e zgjedhjeve lokale, e pamë në ditët e shkuara, kur militantë të opozitës në Shkodër e Tropojë dhe gjetkë u përpoqën të asgjësojnë materialet zgjedhore dhe t’i vënë zjarrin lokaleve të votimeve. Opozita e ndjen veten te legjitimuar për sabotazhe te tilla që më 10 qershor, kur Presidenti Ilir Meta anuloi datën e zgjedhjeve, i shqetësuar nga trazirat e paralajmëruara.  Partia Socialiste reagoi me procedurën për shkarkimin e presidentit.

Kriza politike

Qe prej shkurtit Partia Socialiste sundon thuajse e vetme ne Parlamentin e Shqipërisë, hiq ata pak  deputetë opozitarë, me pozitë shumë të dobët në Kuvend, që nuk iu përgjigjën thirrjes së partisë së tyre për të dorëzuar ose mos pranuar mandatet. Dy grupimet kryesore të opozitës, aleanca përreth Partisë Demokratike dhe Lëvizja Socialiste për Integrim e zgjodhën këtë hap radikal pasi në media u botuan audio-përgjime që dëshmonin për manipulimin e zgjedhjeve parlamentare të vitit 2017, në të cilat socialistët fituan shumicën absolute, me anë të blerjes së votave me ndihmën e Krimit të Organizuar, sipas tyre.

Në një intervistë me Deutsche Wellen Lulzim Basha  u shpreh se e shikonte zgjidhjen e situatës aktuale vetëm me dorëheqjen e kryeministrit Edi Rama dhe krijimin e një qeverie teknike dhe zgjedhjeve të reja të parakohshme. Më pas dolën përgjime të reja që janë tregues për një sistematikë të mundshme në blerjen e votës – kësaj radhe të botuara në faqet online të gazetës bulaverdeske gjermane, Bild. Kryeministri dhe shefi i socialisteve Rama i hedh poshtë akuzat dhe kërcënon me paditje  gazetarin e Bild-it, Peter Tiede, i cili nga opozita dhe shumë shqiptarë konsiderohet tashmë hero.

Që audio-përgjimet janë të vërteta, këtë nuk e vë askush në dyshim në Shqipëri. Sepse ato vijnë nga prokuroria, e cila fillimisht i mbajti të mbyllura për gati dy vjet dhe vetëm pas presionit të shkaktuar nga publikimet nisi t’i trajtonte. Siç bëri të ditur për Deutsche Wellen të martën, Prokuroria e Përgjithshme  nuk ka ngritur ende padi për krimin elektoral, por sipas saj „hetimi vazhdon intensivisht dhe me dinamikë“.

Protesta në Tiranë, 8 qershor

Reformë apo krizë gjyqësori?

Zvarritja e trajtimit të çështjeve gjyqësore është ndërkohë një problem i të gjithë sistemit të drejtësisë shqiptare. Atë nuk e vuan vetëm prokuroria. Edhe Gjykata Kushtetuese, që do të duhej të ishte instanca, ku do të zgjidhej konflikti aktual mes parlamentit dhe opozitës, nuk funksionon. Shkak për këtë është procesi i Vettingut, i cili synon të kontrollojë përshtatshmërinë e gjykatësve dhe prokurorëve mbi bazën e kualifikimeve të tyre profesionale, pasurisë dhe integritetit etiko-profesional dhe që i ka bërë shumë gjyqtarë dhe prokurorë që të lëshojnë karriget ende pa filluar procesi i testimit. Të tjerë nuk e kaluan dot provimin e fortë të Komisionit të mbikqyrur nga BE-ja dhe u skualifikuan.

Në këto institucione dosjet po bëhen pirg. Për Jordan Dacin, drejtues i Qendrës Shqiptare „Rule of Law“, problemi kryesor i reformës së drejtësisë është mungesa e një mekanizmi efikas për të zëvendësuar ata gjykatës dhe prokurorë që dalin nga sistemi për shkak të Vetingut. Paralizimi i gjyqësorit bën që çdo vit të shtohen nga 30 përqind dosje të reja që mbeten të patrajtuara për shkak të mungesës së stafit adekuat, vëren Daci në një intervistë me DW. Vetëm në Gjykatën e Lartë numri i dosjeve të patrajtuara është mbi 31 000, thotë ai.

Për bllokimin e drejtësisë në vend qeveria dhe opozita fajësojnë njëra-tjetrën. Ndërsa opozita e akuzon qeverinë se po e përdor bllokadën e gjyqësorit për të asgjësuar përfundimisht partitë e opozitës  për të instaluar një regjim autokratik, partia qeverisëse e akuzon opozitën se po  e përdor bojkotimin e zgjedhjeve si alibi për të penguar ngritjen e gjyqësorit të pavarur, prej të cilës të parët që do të dënoheshin do të ishin vetë krerët e opozitës. Prokuroria shqiptare është duke bërë hetime aktualisht kundër kreut të opozitës me akuzën për larjen e parave dhe fallsifikimin e dokumentave. Për Bashën kjo nuk është gjë tjetër, veçse një inskenim politik i sajuar nga kryeministri Rama për ta  shantazhuar politikisht.

Përpjekje të pasuksesshme për ndërmjetësim

Në vjeshtë parlamenti gjerman do të duhet të japë dritë të gjelbër për çeljen e negociatave të anëtarësimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Ndërsa për Maqedoninë e Veriut, shumica e deputetëve në parlamentin gjerman janë mëse të qartë për një „po“ në lidhje me Shqipërinë ata kanë ende rezerva.

Sidomos deputetët e grupit parlamentar CDU/CSU ngurrojnë t’i hapin Shqipërisë këtë derëzë  kaq të rëndësishme drejt BE-së. Zëvendëskryetari i grupit parlamentar, Johann David Wadephul, dëshiron së paku që të kapërcehet kriza aktuale, dhe gjykon se mbajtja e zgjedhjeve lokale pa partinë më të madhe opozitare është problematike për demokracinë. Sepse gjysma e kandidatëve për kryetarë bashkie kandidojnë pa rivalë. Deri në ditët e fundit, Wadephul u përpoq të ndërmjetësonte mes partisë së mazhorancës dhe asaj opozitës, në mënyrë që së paku të shmangte përplasjen gjatë zgjedhjeve. Por deri tani pa sukses.

Johann Wadephul

Partia Socialiste nuk e pranon kurrsesi shtyrjen e datës së zgjedhjeve, thuhet nga kreu i saj. Ndër të tjera, socialistët nuk duan të krijojnë një rast precedent për shtyrjen e zgjedhjeve nëpërmjet kërcënimit me bojkotim. Veç kësaj, mazhoranca e akuzon opozitën se nuk mori pjesë në zgjedhje vetëm ngaqë ishte e papërgatitur dhe llogariste se do të dilte e humbur. Edhe deputeti gjerman nga Të Gjelbrit, Manuel Sarrazin, një ndër raportuesit e Shqipërisë në Bundestag, mendon se bojkoti i opozitës është i papërligjur. Ai thotë se këtu po bëhet thjesht një luftë  për pushtet mes Ramës dhe Bashës. Por sipas Sarrazinit, kjo luftë është shumë e pafavorshme për Shqipërinë duke pasur parasysh vendimin e vjeshtës në Bundestag.  Por Sarrazin shton se, sido që të përfundojë kjo betejë, Shqipëria do ta marrë votën si nga grupi parlamentar i tij, ashtu edhe ai socialdemokrat./DW

popullsia1.jpg
nev ila09:40 | 21/06/2019

Niveli i lartë i edukimit dhe kërkimit shkencor e ndihmon një shtet të orientohet me lehtë drejt zhvillimit ekonomik dhe shfrytëzimit me efikasitet të kapitelit njerëzor dhe burimeve natyrore. Por Shqipëria duket se edhe në këtë drejtim është shumë dobët në raport me vendet e Europës por edhe në rajon.

Shqipëria ka numrin më të ulët të personelit në fushën e kërkim-zhvillimit ( R&D) në rajon e për rrjedhojë është e fundit për sa u përket fondeve që ka përfituar nga programi europian Horizon 2020, sipas një studimi të fundit mbi Edukimin dhe Kërkimin në Ballkanin Perëndimor.  Horizon Europe është një nismë 7-vjeçare e Bashkimit Europian për kërkimin shkencor që synon të aplikohet nëpërmjet programit aktual Horizon 2020. Komisioni Europian ka hartuar dhe miratuar një plan për Horizon Europe për të rritur nivelet e shpenzimeve të shkencës së BE nga 50% gjatë viteve 2021-2027.

Të dhënat tregojnë se Serbia ka numrin më të lartë të personelit shkencor në  rajon me rreth 2030 persona për 1 milion banorë. Më pas në renditje vjen Mali i Zi me 847 persona të aktivizuar në R&D për 1 milion banorë, Maqedonia me 754 persona për 1 mln banorë, Bosnja 366 persona për 1 mln banorë dhe e fundit renditet Shqipëria më 262 persona në fushën e kërkim-zhvillimit për 1 mln banorë.

Për rrjedhojë, Shqipëria  renditet e fundit në rajon për fondet që Bashkimi Europian ka vënë për kërkimin shkencor gjatë periudhës 2014-2017.

Gjatë kësaj periudhe, Shqipëria përfitoi vetëm, 1 9 milionë euro, ndërsa Serbia 60 milionë euro. Maqedonia dhe Bosnja përfituan secila nga 5.3 dhe 3.8 milionë euro.

Studimi vlerëson se kapacitetet e ulëta në infrastrukturën e njësive kërkimore në IAL, institutet, akademitë dhe numri i vogël i kërkuesve shkencorë është një problem i madh me të cilin ballafaqohet Shqipëria.

Ka gjithashtu mungesë të kurrikulave specifike në Institucionet e Arsimit të Lartë që të ofrojnë informacion më të thellë në kërkimet shkencore. Universitetet dhe institucionet e tjera kërkimore në Shqipëri gjithashtu kanë një mungesë totale infrastrukturore në zhvillimin e shkencës, teksa shihet se mungon edhe infrastruktura e thjeshtë si laboratorët,  zyrat dhe bibliotekat.

Për rrjedhojë në programit Horizon 2020 për periudhën 2014-2017, Shqipëria ka numrin më të vogël të projekteve dhe roli i institucioneve shqiptare në këto projekte është i kufizuar vetëm si pjesëmarrës. Deri tani, nuk ka pasur asnjë projekt të fituar dhe të drejtuar nga institucionet shqiptare. Të dhënat e mësipërme tregojnë se Shqipëria dhe Kosova kanë nivelin më të ulët të absorbimit e fondeve në kuadër të programit Horizon 2020, i cili paraqet një program të pastër kërkimor shkencor./Monitor


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono