Shqipëria

feste-1280x768.jpg
G. P.11:22 | 13/07/2018

Mediat britanike vijojnë të sugjerojnë Shqipërinë në vend të Greqisë për pushimet verore. The Guardian shkruan për pushuesit britanikë se në Shqipëri do të festojnë si në parajsë.

Vija bregdetare shqiptare, kryesisht jugu i saj, po tërheq vëmendje të madhe në sezonin e verës. Pas “The Sun” që sugjeronte për lexuesit britanikë të zgjidhnin vendin tonë përpara palzheve të Greqisë, edhe një tjetër media britanike ka publikuar një reportazh lidhur me një festival që zhvillohet në vendin tonë. “The Guardian” e hap shkrimin me titullin: “Shqipëri: koha e festës në atë që ndjehet si një parajsë”.

Më pas citohet kryeministri Edi Rama që nënvizon se vendi ynë është parë si një vend ku mund të vritesh apo grabitesh, por është e kundërta. Shefi i qeverisë u ka ofruar birrë falas për pjesëmarrësit e festivalit “KALA”, që organizohet nën përkujdesjen e Ministrisë së Turzimit. Edhe kjo media u sugjeron britanikëve që të zgjedhin plazhet shqiptare, të lira dhe me ujë të pastër si kristali, përpara atyre të Greqisë.

“The Guardian” shkruan se Shqipëria nuk është në listën e vendeve europiane më të vizituara. Rreth 80 mijë britanikë vizitojnë vendin tonë në vit, një numër shumë i vogël krahasuar me 3 milionë që udhëtojnë çdo vit për në Greqi dhe mbi 700 mijë në Kroaci.

“Por kjo mund të ndryshojë”, thekson media prestigjoze, duke shtuar se bregdeti shqiptar është vendosur nga New York Times ndër destinacionet më të mira për ta vizituar këtë vit.

E vetmja problematikë, sipas “The Guardian” mbetet rruga për të shkuar në Dhërmi, Gjipe, Sarandë apo Ksamil, e cila zgjat deri në 5-6 orë. Por kjo media nënvizon se kjo do të ndryshojë pas vitit 2020, kur pritet të hapet dhe aeroporti i Vlorës./abcnews.al

 

556E273A-6DD9-455D-AD5B-1C9B7F2B914A_cx6_cy1_cw91_w1023_r1_s-933x445.jpg
ent ela23:42 | 11/07/2018

“Shqipëria është vendi i origjinës së shumicës së sasive të marijuanës që kanë si destinacion tregjet italiane dhe evropiane”. Pohimi vjen nga Drejtoria Qendrore për Shërbimet e Antidrogës në Itali, e cila sapo ka publikuar “Raportin Vjetor” në lidhje me vitin 2017. “Importet e marijuanës në Itali janë rritur ndjeshëm duke arritur në vitin 2017 në një rekord të konfiskimeve, mbi 90 ton nga rreth 41 tonë që ishin në vitin 2016”, vlerëson Raporti duke shtuar se “trendi i konfiskimeve në Itali, lidhet me kultivimin e marijuanës në Shqipëri. Raporti përmend rastin në 2017 “të konfiskimit më të madh të kryer ndonjëherë, në rajonin e Marche-ve, të barabartë me 8 ton marijuanë, të cilat kishin si destinacion Europën Veriore”.

Raporti i antidrogës italiane vlerëson se “ për më tepër klanet shqiptare kanë treguar se kanë një aftësi në rritje të menaxhimit në kultivimin e marijuanës dhe trafikimit të saj”. Sipas dokumentit, ato përdorin bimë me rendiment të lartë dhe metodat gjithnjë e më të larmishme të fshehjes, kultivimit dhe transportimit në brigjet italiane. Nisur nga përmasat e trafikut, sipas Raportit “grupet e krimit shqiptar konkurrojnë me organizata të tjera kriminale për kontrollin e pjesëve të rrugëve të trafikimit që arrijnë në Itali, si dhe për menaxhimin e rrjeteve të shpërndarjes së drogës . Nga të dhënat e raportit shqiptarët zinin vendin e parë në rrjetet kriminale të huaja të narkotrafikut të përfshirë në trafikun e drogës me 25 nga 94 gjithsej. Pas tyre vijnë rrjetet nga Gambia dhe Maroku.

Raporti vlerëson se 94 rastet e raportuara në vitin 2017 të trafikimit të drogës janë më të lartat në dekadën e fundit ndërkohë që vlera më e ulët shënohej në vitin 2011, me 49 raste. Raporti i Antidrogës italiane vlerëson se “rrugët e trafikut të drogës që çojnë drejt kufijve të shtetit italian mbetën të pandryshuara. Shumica e drogave të konfiskuara, afërsisht 95% u kapën jashtë vijës bregdetare, në ujërat territoriale dhe përgjatë kufijve detarë”, vlerëson raporti.

Në zonat kufitare lidhur me trafikun e marijuanës shënohet edhe numri më i madh i shqiptarëve të arrestuar, 41 persona nga 93 të huaj të ndaluar në kufijtë italianë përgjatë vitit 2017 me ngarkesa marijuane.

Por grupet shqiptare nuk e kanë kufizuar aktivitetin e tyre vetëm në trafikun e marijuanës. Raporti i Antidrogës italiane shpreh shqetësimin se “së bashku me ‘Ndrangheta’ në Kalabri, e cila falë një rrjeti kompleksish të lidhjeve ndërkombëtare ka ende një rol kyç në trafikimin e kokainës në Itali, gjatë vitit 2017, dolën në pah, disa grupe të ashpra të krimit të huaj, të përbërë nga shtetas marokene, nigerianë dhe shqiptarë. Veçanërisht këta të fundit, si dëshmi e një hopi cilësor në aftësitë e tyre operative, konkurrojnë me grupimet e tjera kriminale, kontrollin e segmenteve të rrugëve të trafikut në Itali dhe drejtimin e rrjeteve të shpërndarjes në territorin kombëtar të substancave kryesore narkotike”.

Sipas shifrave të publikuara në raport shtetasit shqiptarë vijnë të dytët në personat e huaj të arrestuar për trafik dhe shpërndarje të kokainës (me rreth 1.100 persona të arrestuar) . Raporti vlerëson se nga 14,000 persona të huaj që janë përfshirë në vepra të drogës në Itali përgjatë vitit 2017, nga të cilt janë arrestuar më shumë se 10 mijë, rreth 2.000 persona kanë qenë nga Shqipëria

Raporti i policisë italiane vë në dukje shtrirjen e aktivitetit edhe në Europë të grupeve shqiptare të cilat “renditen mes atyre më aktive, sa i përket mundësive operative, duke nisur nga aftësitë e kontrollit në fazën e zbarkimit dhe tërheqjes së furnizimit në portet holandeze dhe belge, të përdorura për futjen në Europë të kokainës, duke shfrytëzuar aftësitë e infiltrimit në strukturat logjistike dhe portuale të lëvizjeve të kontenierëve. Hetimet – sipas Raportit – kanë dokumentuar organizimin kapilar të rrjetit të shpërndarjes së kokainë në territorin europiane që lidhet me organizata kriminale shqiptare, si dhe mundësitë e mëdha në mjete dhe persona që përdoren për këtë qëllim”./VOA

ivica-dacic.jpg
G. P.19:22 | 11/07/2018

Ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiç, thotë për ABC News se tani është koha për të gjetur zgjidhje për Kosovën. Ai nënvizon se duhet të arrihet paqe afatgjatë për të dy vendet.

Ivica Daçiç, ministër i Jashtëm i Serbisë: “Ne kemi gjëra të ndryshme që dëmtojnë procesin dhe këto janë incidentet që ndodhin dhe një polarizim i thellë që ekziston dhe kjo natyrisht nuk shkon në dobi të gjetjes së zgjidhjes pasi tani presidenti Vuçiç dhe Thaçi duhet të vazhdojnë bisedimet në Bruksel. Do të duhej që në një periudhë të afërt të fillohet të flitet se çfarë domethënë zgjidhja përfundimtare nëse duam të vëmë pikën në këtë çështje. Kjo do të ishte në interes të të gjithëve”.

Idro Seferi: “Keni thënë se jeta është në mes të asaj që mendon Kosova dhe asaj që mendon Serbia. Si ta kuptojmë se çfarë është zgjidhja e kompromisit dhe duhet ndonjë konferencë apo vazhdimi i dialogut”?

Ivica Daçiç: “Jemi përcaktuar për të vazhduar dialogun në këtë formë dhe kjo nuk do të thotë se nuk duhet organizuar edhe ndonjë takim ndërkombëtar. Natyrisht për zgjidhjen duhe të pyeten edhe serbët edhe shqiptarët dhe me rëndësi është edhe faktori ndërkombëtarë siç janë Bashkimi Europian, por edhe SHBA nga njëra anë dhe Rusia dhe Kina duke patur parasyshë që këto vende janë anëtare të përhershme të Këshillit të Sigurimit të OKB. Natyrisht se cili është ky model ne kemi hapur librin për të propozuar zgjidhje, por është me rëndësi që kjo zgjidhje të jetë e qëndrueshme për të dyja palët”.

Idro Seferi: “Domethënë ju dëshironi një zgjidhje me shqiptarët, por që të bëhet diçka në mes, kjo të mos jetë pavarësia apo jeni të hapur për të diskutuar për çdo ide”?

Ivica Daçiç: “Ekzistojnë dy pikëpamje në këtë. Në Prishtinë ky është akti I deklarimit të pavarësisë. Në Serbi në bazë të kushtetutës thuhet se Kosova është pjesë e Serbisë me një autonomi. Mendoj se duhet të fillojmë nga kjo nëse është reale njëra apo tjetra. Unë mendoj se nuk është reale as njëra e as tjetra. Çfarë është gjëja më pak e dëmshme në fund të fundit. Mendoj se kjo do të kishte efekte të mira për të gjithë pasi me këtë ne do të tejkalonim problemet tona. Shqiptarët dhe serbët nuk do të kishin për çfarë të zihen dhe këtë duhet inkurajuar”.

Idro Seferi: “Marrëdhëniet me Tiranën janë më të mira se sa vitet e shkuara. Si e shikoni tani këtë dhe a mund të ndihmoj diçka”?

Ivica Daçiç: “Mendoj se duhet të ndajmë qartë marrëdhëniet me Tiranën dhe Prishtinën. Me Tiranën përveç Kosovës nuk kemi çështje të hapura përveç dallimeve për Kosovën dhe duhet të mbështesim njëri-tjetrin. Nga ana tjetër mendoj se Prishtina ka një pozitë, e cila mund të kaloj diku në Perëndim nëse nuk e njohin situatën. Ne nuk mund të flasim që në Kosovë jetojnë kosovarët dhe në Tiranë shqiptarët. Ja tani kemi shqiptarët në Preshevë që thonë se janë pakicë kombëtare. Pakicë e kujt e Kosovës apo shqiptare? Ne nuk mund të bëhemi të verbër. Ky është populli i njejtë që jeton në Tiranë dhe në Prishtinë. Andaj duhet të flasim për të gjitha. Unë kam qenë gjithmonë për atë që problemi të zgjidhet mes dy shteteve amë, mes Shqipërisë dhe Serbisë. Natyrisht unë nuk them që nuk duhet pyetur ata që jetojnë në Kosovë dhe Metohi, por sikur të ishim nisur në këtë rrugë mendoj se problemi do të zgjidhej që në vitet ’90”./abcnews.al

RAMA-SAMITI-I-NATOS-1280x720.jpg
ent ela19:05 | 11/07/2018

Në ditën e parë të punimeve të samitit të NATO-s që po mbahet në Bruksel, Shqipëria është vlerësuar shumë pozitivisht për kontributin e saj në programin e Aleancës. Kështu shkruan në një postim në FB, kryeministri Edi Rama. Shefi i qeverisë thotë se vendi ynë është vlerësuar për rritjen e buxhetit të mbrotjes, pjesëmarrjen me 13% të trupave të veta në frontet e përbashkëta, qasjen aktive kundër terrorizmit dhe ekstremizmit të dhunshëm.

Kryeministri shkruan se Shqipëria ka vlerësuar lart marrëveshjen e arritur mes Athinës e Shkupit, dhe mbështet nisjen e procedurave për anëtarësimin sa më parë në NATO të Republikës së Maqedonisë së Veriut. /abcnews.al

operacioni-nderkombetar.jpg
ent ela17:41 | 10/07/2018

Një grup kriminal prej të paktën 40 shqiptarësh janë nën hetim nga Europoli dhe nga policia jonë, ajo franceze dhe gjermane. Grupi dyshohet se ka kryer disa dhjetra vjedhje te bujshme në Francë dhe Gjermani, duke arritur të shkaktonte një dëm prej të pakten 500 mijë euro. 

Një grup shqiptarësh të dyshuar për disa dhjetra vjedhje në Francë dhe Gjermani ka bërë bashkë në një operacion të përbashkët policinë gjermane, atë franceze, shqiptrare dhe Europolin. Grupi kriminal kishte banesat target të vjedhjeve të bujshme që ngritën në këmbë 4 polici, dhe antaret e tij dyshohen se kanë përfituar rreth gjysëm milioni euro si pasojë e këtyre goditjeve kriminale, pa anashkaluar dhe efektin e rende psikologjik të krijuar tek viktimat e grabitjeve të tyre. Sipas një njoftimi të berë public nga policia shqiptare dhe europoli, oficerët e policisë shqiptare në bashkëpunim me homologët e tyre gjermanë dhe francezë dhe me mbështetjen e Europolit, javën e kaluar kontrolluan një numër të madh pronash në Shqipëri dhe arrestuan një shtetas të dyshuar se i përkiste një grupi të lëvizshëm të krimit të organizuar.

Hetimi u nis nga autoritetet gjermane në Offenburg në gusht a2017, pasi një grup i krimit të organizuar shqiptar ra në rrjetën e tyre, për kryerjen e një numri vjedhjesh banesash në jug të Gjermanisë.

Në të njëjtën kohë, xhandarmëria franceze po hetonte gjithashtu një grup kriminal shqiptar përgjegjës për më shumë se 45 vjedhje banesash në Francë. Më pas u bë e qartë se të dy autoritetet ato gjermane dhe franceze, po hetonin të njëjtën organizatë kriminale e cila ishte aktive në të dy vendet njëkohësisht. Në fillim të vitit 2018 u arrit në përfundimin se të dyshuarit nën hetim nga xhandarmëria franceze, i kishin zgjeruar aktivitetet e tyre kriminale në Gjermani. Bazuar në këtë zhvillim të ri, autoritetet gjermane të zbatimit të ligjit në Offenburg, morën masa dhe arrestuan në janar të këtij viti 3 shtetas shqiptarë, të dyshuar si pjesë e këtij grupi të krimit të organizuar. Xhandarmëria franceze në Paris arrestoi një anëtar tjetër i këtij grupi, në mars 2018. Në fazën e fundit të këtij hetimi, Task – Forca “Anti Skifter” e policisë shqiptare, ka kontrolluar në fillim të korrikut nëntë apartamente, bare dhe restorante në Tiranë, e mbështetur në vendngjarje nga ekspertë të Europolit, Xhandarmëria Franceze dhe selia qendrore e policisë në Offenburg. Si rezultat, një i dyshuar si pjesëtar i të njëjtit grup u arrestua në Kukës, dhe u gjetën disa sende të çmuara që besohej se ishin rezultat i vjedhjeve të ndryshme. Hetimet tashmë kanë identifikuar anëtarët e tjerë të këtij grupi të lëvizshëm të krimit të organizuar, që besohet se përfshin mbi 40 vetë të cilët veprojnë si në Francë ashtu edhe në Gjermani.

NISIN-NEGOCIATAT-ME-GREQINE-1280x720.jpg
G. P.15:57 | 07/07/2018

Sipas të përditshmes greke Ekathimerini, bisedimet mes Athinës dhe Tiranës për çështjen e detit, janë ngrirë. Kjo deri në ratifikimin për marrëveshjen me Maqedoninë për emrin, në parlamentin grek dhe në atë maqedonas.

Situata e acaruar në vend pas marrëveshjes së arritur me Maqedoninë për çështjen e emrit ka detyruar qeverinë greke të shtyjë në kohë përpjekjet për të zgjidhur çështjet dy palëshe me Shqipërinë. E përditshmja greke Ekathimerini shkruan se zyra e kryeministrit grek Tsipras po pret për ratifikimin e marrëveshjes me Shkupin në parlamentin maqedonas dhe më pas në atë grek para se merret me çështjen e detit me Shqipërinë.

Por pavarësisht kësaj, negociatat mes Athinës dhe Tiranës do të vazhdojnë, në mënyrë të veçantë mes dy komiteteve për demarkacionin e zonave ekonomike ekskluzive të të dyja vendit, një hap që ka lënë varur dhe çështjet e tjera. Përpjekjet për demarkacionin e këtyre zonave është bllokuar disa herë në të kaluarën për shkak të mosmarrëveshjeve politike me Shqipërinë, shkruan më tej e përditshmja greke.

Presidenti i vendit, Ilir Meta, ka shfaqur hezitimin për të ratifikuar një marrëveshje të EEZ ndërsa kryeministri Edi Rama është shumë më i gatshëm. Përveç heqjes së statusit së luftës që ka mbetur në fuqi që në Luftën e Dytë Botërore, Greqia do të sigurojë të drejtat e grekëve etnikë në Shqipëri. Sipas deklaratave të mëparshme të ministrit të Jashtëm grek, janë bërë progrese për sa i përket çështjes së minoritetit grek në vendin tonë.

Qeveria greke ka mohuar kategorikisht se çështja e mprehtë e çamëve, të cilën Tirana e ka shtyrë me forcë, është ndër çështjet që duhen negociuar. Çamët pretendojnë të drejtën e pronës që kanë lënë në Greqi, kur ata u dëbuan gjatë Luftës së Dytë Botërore. Greqia hedh poshtë pretendimet, duke thënë se çamët ishin bashkëpunëtorë nazistë.

Deri më tani, të dyja palët kanë bërë përparim në të ashtuquajturat çështje me prioritet të ulët si p.sh. heqja e taksave konsullore për shqiptarët në Greqi dhe njohja e patentave shqiptare. Për më tepër, Shqipëria tashmë ka filluar procesin e zhvarrosjes të eshtrave të ushtarëve grekë që ranë në jug të Shqipërisë gjatë luftës greko-italiane në vitet 1940-41./abcnews.al

RAPORTI-SHQIPERIA-PUNESIMI-1280x720.jpg
ent ela11:46 | 06/07/2018

Në 7 vitet e fundit në Shqipëri janë hapur vetëm 28 mijë vende të reja pune. Këtë e bën të ditur një raport i Këshillit Rajonal për Bashkëpunim. Lidhur me këtë çështje, Shqipëria renditet e fundit në rajon, ndërsa Maqedonia ka numrin më të lartë të krijimit të vendeve të reja të punës në raport me popullsinë.

Shqipëria ka numrin më të vogël të vendeve të reja të punës të hapura në krahasim me popullsinë në rajonin e Ballkanit. Kjo është bërë e ditur nga një raport i Këshillit Rajonal për Bashkëpunim lidhur me Strategjinë 2020 të Europës Juglindore. Kjo organizatë, shkruan në raport se gjatë periudhës 2010-2017, në vendin tonë janë hapur vetëm 28 mijë vende të reja pune, thënë ndryshe 10 vende pune për 1 mijë banorë. Shumica e këtyre vendeve të punës janë hapur në bujqësi. Ndërsa, në 7 vite Shqipëria ka shtuar mbi 100 mijë persona në fuqi punëtore.

Vlerësimin më të lartë në këtë raport e ka marrë Maqedonia. Qeveria e Shkupit ka hapur 103 mijë vende të reja pune në harkun kohor të 7 viteve. Në të njëjtin nivel thuajse është dhe Kosova. Prishtina vlerësohet shumë pozitivisht pasi ka arritur të hapë 85 mijë vende të reja pune.

Ndërkohë, edhe Serbia nuk mbetet prapa. Beogradi ka krijuar jo pak, por 400 mijë vende të reja pune. Ky rezultat ka ardhur si pasojë e marrëveshjeve të shumta të nënshkruara nga qeveria serbe me shtete të ndryshme që kanë rritur investimet në Serbi. Këshilli Rajonal për Bashkëpunim vlerëson pozitivisht ecurinë e vendeve të Ballkanit Perëndimor duke nënvizuar se ato i janë kthyer rrugës së rritjes duke shtuar në total në ekonomitë e tyre 600 mijë vende pune. Një tjetër element interesant që merr parasysh raporti është ai i forcës  së punës me kualifikim të që është shtuar në këto vite në Ballkanin Perëndimor që llogaritet në gjysmë milionë. /abcnews.al

RUCI-ME-HOMOLOGEN-HOLLANDEZE-1280x720.jpg
ent ela12:16 | 05/07/2018

Hollanda, një nga vendet skeptike për hapjen e negociatave të Shqipërisë me Bashkimin Europian, ka besim se vendi ynë do i plotësojë detyrat e lëna nga Këshilli Europian. E deklaroi në Tiranë kryetarja e Senatit të Hollandës, pas një takimi me kryetarin e kuvendit Gramoz Ruçi.

Pas rekomandimit të Këshillit Europian, Kuvendi i Shqipërisë është i pari institucion që nis lobimin konkret për hapjen e negociatave. Gramoz Ruci e nisi me një vend skeptik si Hollanda dhe priti në Tiranë homologen e tij. Presidentja e Senatit hollandez, në vizitën e parë në Tiranë, u shpreh e impresionuar veçanërisht nga reforma në drejtësi, çka e shtyu të shprehte besimin se Shqipëria do i përmbushë detyrat e Këshillit për hapjen e negociatave në qershor 2019.

Broekeres-Knol: “Jam e impresionuar nga puna që ka bërë shqipëria deri tani, sidomos me reformën në drejtësi dhe priocesin evettingut. Shqipëria ka bërë një punë shumë të mirë në këtë drejtim. Duke filluar nga tani për Shqipërinë do të thotë ëprmbushje e detyrimeve dhe në qershor 2019 ju do të hapni kapitujt e negociatave për tu bërë një anëtar dhe për të qëndruar në BE”

Optimist u shpreh edhe Kryetari i Kuvendit, Hollandën, vendin që e ka kundërshtuar më fort hapjen e negociatave, e sheh tashmë si vend mbështetës të këtij procesi, të cilit ia njeh sfidat.

Ruçi:  Vlerësova qëndrimine hollandës për hapjen e negociatavbe me Shqipërinë, e cila nuk ka asnjë frymë paragjykimi, por vëmendje, progres të natyrshëm të një vendi me standarde të larta siç është Holanda. Shqipëria është një dosje mbi tryezën holandeze, unë vlerësoj këtë vëmendje të Holandës në këtë proces të domosdoshëm të Shqipërisë, ne kemi shumë punë për të bërë, por ofrojmë garancitë se në qershor 2019 do kemi përmbushur të gjitha detyrat e shtëpisë”.

Kryetari i Kuvendit paraqiti pak ditë më parë axhendën e tij të punës përgjatë një viti, për të plotësuar pjesën e vet të detyrave, deri në qershor 2019, kur Këshilli Europian do vlerësojë raportin e ri të progresit të përgatitur nga Komisioni Europian, për të vlerësuar hapjen e negociatave me Shqipërinë. /abcnews.al

klajda-gjoshaaaa.jpg
G. P.21:16 | 03/07/2018

Sipas Klajda Gjoshës, janë vendosur dy kushte të reja nga vendimi i ministrave të Jashtëm të BE-së për hapjen e negociatave me Shqipërinë në Qershor të 2019-s me disa kushte të paracaktuara.

E ftuar në emisionin “Provokacija”, ajo tha se kushti i parë janë zgjedhjet lokale dhe reforma zgjedhore.

“E para, zgjedhjet lokale dhe do të shikohet dhe analizohet jo vetëm reforma zgjedhore, e cila duhet të ndërmerret tashmë sepse nuk ka më kohë për ta miratuar dhe zbatuar vitin e ardhshëm. Të gjitha vendet anëtare do të shikojnë me vëmendje se si do ta implementojmë atë që do të miratojmë, pra reforma”.

Kushti i dytë për ish-ministren Gjosha është çështja e azilkërkuesve.

“E dyta është çështja e azilkërkuesve. Po ta shikojmë vendoset për herë të parë në konluzionet e Këshillit si një kusht tashmë që nuk ka më negociim. Këshilli i kërkon Komisionit Europian një raport të posaçëm për numrin e azilkërkuesve shqiptarë në vendet e BE-së. Sidomos Franca që e ka shprehur një shqetësim të tillë”./abcnews.al

 

nikos-kotzias12.jpg
G. P.18:03 | 03/07/2018

Ministri i jashtëm i Greqisë, Kotzias njoftoi se Turqia dëshironte të ndërtonte bazë detare në Durrës. Duke iu përgjigjur opozitës helene, ai thotë se rishikimi i kufijve është temë serioze dhe jo lojë politike.

Ministri i Jashtëm i Greqisë, Nikos Kotzias, gjatë një interviste në një radio vendase i është përgjigjur pretendimeve të opozitës, që pretendon se shefi i diplomacisë ka bërë lëshime të shumta në negociatat me Shkupin dhe Tiranën. Duke u shprehur me shumë mllef, ai ripërsërit se çështja e Çamërisë nuk ka qenë kurrë në tavolinën e bisedimeve me Shqipërinë. Madje akuzon qeverinë e Demokracisë së Re të 1990-s që ka negociuar për këtë temë.

Duke iu referuar jugut të Shqipërisë si “Epiri i Veriut”, Kotzias nënvizoi se është qesharake të pretendohet se ai i përket Greqisë. Ministri i Jashtëm tha më tej se kërkesat e opozitës i kujtojnë ato të qeverisë turke, që kërkon rishikimin e kufijve.

“Këto nuk janë lojëra. Disa e bëjnë lojëra të vogla dhe në Perëndim. Përsa i përket Vorio Epirit, nuk i përket Greqisë dhe nuk ka çështje të tillë. Pranojmë kufijtë e aktit të Helsinkit, të traktatit së Parisit 1926, të drejtën ndërkombëtare, pasojat e dy luftërave botërore. Nuk bëjmë pazare të Çamërisë me Vorio Epirin. Akuzat mediatike dhe mikropolitike janë serioze. Doni luftë? Nuk luhet me këto tema”, u shpreh Kotzias duke nënvizuar edhe njëherë që “Vorio Epiri” tashmë i përket një shtetit sovran dhe të pavarur.

Ndërkohë, sa i përket heqjes së ligjit të luftës, ministri i Jashtëm thotë se kjo do lejojë rikthimin e pronave tek shtetasit shqiptarë, pronarë para lufte por jo tek çamët. Ndërkohë, zyrtari i qeverisë greke ka folur edhe për ndikimin e Turqisë në Ballkan. Sipas Kotzias, qeveria e Ankarasë dëshironte të ndërtonte baza detare në Durrës të Shqipërisë dhe bazë në Maqedoninë Veriore. Lidhur me marrëveshjen për emrin me Shkupin, Kotzias njofton se qeveria e Athinës i ka votat për ratifikimin e saj. Ai shton se anëtarësimi i Maqedonisë në BE dhe NATO është i dobishëm edhe për Greqinë./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore.


Kontakt

Telefono