shqiperi

droge-igumenice.jpg
G. P.17:49 | 13/02/2019

Goditet nga policia greke një rrjet trafikantësh që sillte sasi të mëdha kanabisi nga Shqipëria, nëpërmjet kufirit tokësor përgjatë zonës së Thesprotisë, dhe e trafikonte kryesisht në Athinë .

Sipas shefi të drejtorisë së sigurimit publik të Athinës, që nga Shtatori i vitit të kaluar deri në ditët e fundit, grupi kishte trafikuar 500 kg kanabis, 6 kg kokainë dhe 1 kg heroinë. Gjatë operacioneve të zhvilluara në qytete të ndryshme të Athinës u arrestuan 21 persona, kryesisht grekë dhe shqiptarë, si të implikuar me rrjetin në fjalë.Nga kontrollet e ushtruara në banesa, automjete dhe vende magazinimi, u sekuestrua mbi 142 kg kanabis, 3,3 kg kokainë, një sasi e vogël heroine, një pistoletë dhe mbi 17 mijë euro./abcnews.al

protesta.jpg
G. P.18:06 | 09/02/2019

Partia Demokratike organizoi protesta në katër qytete kryesore të vendit. Në Shkodër, Korçë, Dibër dhe Gjirokastër, qytetarët tubuan paqësisht duke kërkuar rrëzimin e qeverisë.

Korçë

Ashtu siç kanë premtuar, demokratët janë shtrirë në mbarë vendin për t’i thënë qeverisë Rama të lërë detyrën. Qytetarët e Korçës dhe zonave përreth, protestuan në qendër të qytetit dhe në sheshin përpara bashkisë. Fermerët pjesëmarrës në protestë thonë se kanë falimentuar për shkak se gjendja ekonomike e popullsisë është gjithnjë e në rrënim dhe nuk ka konsum.

Shkodër

Të thirrur nga opozita, qytetarët e qarkut të Shkodrës, protestojnë nëpër rrugët e qytetit për të adresuar thirrjet dhe parullat e tyre para prefekturës. Protestuesit thonë se rritja e çmimeve, mungesa e punës e kanë bërë shumë më të vështirë jetesën në Shkodër, Malësi e Madhe dhe Pukë.

Dibër

 Në Dibër, protesta u zhvillua në rrugët kryesore të qytetit të Peshkopisë, për të kulmuar me thirrjet në sheshin qendror. Protestuesit akuzuan qeverinë për situatën në Dibër, që me gjithë propagandën e Rilindjes, mbetet sot një nga qarqet më të varfra në Shqipëri.

Gjirokastër

Qytetarët e Gjirokastrës protestuanpër mugesën e një prej shërbimeve jetësore, shëndetësinë. Të thirrur nga opozita, qytetarët gjirokastritë, dolën  në rrugët e qytetit, duke bllokuar një prej kryqëzimeve. Të gjitha këto tubime organizohen në vigjilje të protestës së lajmëruar në 16 Shkurt në Tiranë./abcnews.al

spiro-duni-1280x706.jpg
G. P.21:20 | 08/02/2019

Regjisori Spiro Duni në “Provokacija” ka folur për komedinë e zezë “Gusht, portret familjar” e cila pritet të ngjitet në skenë. Sipas tij, mesazhi që ai do të japë me anë të kësaj komedie është për familjen dhe në veçanti për njeriun.

“O njeri bëhu ca më i mirë, më i gjerë, më i kuptueshëm, më njeri. Ky është mesazhi im mbi veprën”, tha regjisori.

Më tej ai u shpreh se për një kohë të gjatë ka qëndruan në Greqi ,pasi atje ka prindërit dhe motrën. Duke folur për teatrin që bëhet në Athinë, regjisori u shpreh se aktorët atje janë shumë modestë. Duni, ndër të tjera tha se atje ke shanse të takosh aktorë shumë të mëdhen pasi janë shumë modestë. Sipas tij aktorët në Shqipëri janë të përkëdhelur.

 “Këtu aktorët janë më të përkëdhelur, mbase janë më të talentuar. Në përgjithësi njerëzit e zotë janë modenstë, edhe në Shqipëri ka nga këto. Më modestët që njoh unë janë; Robert Ndrenika, Reshat Arbana, Timo Flloko, ndjes pastë Fatos Sela dhe Land Trebicka që kam pasur dhe fatin ti kem miq të ngushtë”.

Duke folur për aktorët që ai do preferonte të bashkëpunonte, regjizori u vu në silet dhe tha se nuk do fliste me emra. “Janë shumë nuk dua të bëj diferenca se edhe ndër ta kam miq të zotë. E kam të vështirë dhe e kam siklet të them emra”./abcnews.al

bullizmi.jpg
G. P.15:50 | 07/02/2019

Rreth 20 % e fëmijëve në Shqipëri kanë përjetuar një formë të bullizmit. Konstatimi vjen nga Organizata e Kombeve të Bashkuara për Edukimin, Shkencën dhe Kulturën, e cila e kategorizon bullizmin në dhunë psikologjike, fizike dhe seksuale.

“Bullizmi është dhuna ndaj një njeriu që është e padrejtë që ta dhunosh”.

“Bullizmi është diçka e keqe”.

“Bullizmi për mua është dhunë”.

“Bullizmi është kur ti ngacmon një njeri pa të drejtë dhe ai s’të ka bërë asgjë”.

Shpjegimi vjen nga fëmijë të moshës 10-11 vjeç, të cilët na tregojnë se ata vetë ose shokë të tyre e kanë përjetuar bullizmin në mjediset e shkollës.

“Ka raste që më thonë pse je kaq e shëndoshë dhe shumë lloje të tjera që unë i quaj ofendime”.

“Po në klasën time ka ndodhur, por mua nuk më ka ndodhur”.

Rreth 20% e fëmijëve në Shqipëri sipas Organizatës së Kombeve të Bashkuara për Edukimin, Shkencën dhe Kulturën thonë se janë dhunuar.  Në raportin “Pas shifrave; fund dhunës në shkolla dhe bullizmit” publikuar në muaji Janar, UNESCO e kategorizon bullizmin në tre forma; dhunë fizike, psikologjike dhe seksuale. Shifrat janë më të larta tek djemtë se tek vajzat dhe tek 11-vjeçaret se 13-vjeçaret.

“Në klasën tonë është një çun. Ka disa vite në klasë që tallen me të edhe e rrafin. E bëjnë për shaka, por ai nuk reagon, nuk mendoj se i ka thërritur ndonjëherë prindërit”.

Për këtë çështje fëmijët tregojnë se diskutojnë më tepër me prindërit se mësuesit.

“Kemi mësuar se çfarë është dhe shumë herë kam pyetur mamin kur e kam dëgjuar si fjalë”.

Bullizimi në shkolla është fenomen botëror dhe sipas UNESCO-s në nivel global një në tre nxënës e ka përjetuar një forme të tij në muajin e fundit.  Europa renditet ndër rajonet me përqindjen më të ulët të prevalencës së nxënësve që kanë përjetuar dhunë në shkolla 25%. Dhuna seksuale ne raport citohet si forma e dyte e bulizmit në shumë rajone. Bazuar në këto gjetje, Organizata e Kombeve të Bashkuara për Edukimin, Shkencën dhe Kulturën rekomandon ndërhyrjet në legjislacion, trajnimin e mësuesve dhe mbështetje për fëmijët që kërkojnë mbrojtje./abcnews.al

arena.jpg
G. P.14:47 | 06/02/2019

Shqipëria do ta luajë në “Arenën Kombëtare” ndeshjen e Europianit ndaj Moldavisë. Federata Shqiptare e Futbollit njofton zyrtarisht se stadiumi do të jetë gati në 11 Qershor.

E ka më në fund datën se kur do të jetë gati. “Arena Kombëtare” do të hapet zyrtarisht në 11 Qershor dhe do të presë ndeshjen Shqipëri-Moldavi, të eleminatoreve të Europianit. Federata Shqiptare e Futbollit njofton zyrtarisht se punimet do të përfundojnë në kohën e duhur dhe se stadiumi do të jetë gati për sfidën me moldavët.

Interesant është fakti, se në faqen zyrtare të saj, është vendosur emri i Sheshit Italia, pra sheshit para stadiumit, por jo ai i “Arenës Kombëtare”, ndoshta sepse impianti ende nuk e ka një të tillë. Kjo do të thotë se është zgjidhur ngërçi me qeverinë për financimin e impiantit dhe se Federata do të tërhiqet nga padia e bërë në Gjykatën Administrative, rreth 4-5 javë më parë edhe pse zyrtarisht në Federatë nuk dinë të të thonë nëse kjo ka ndodhur apo do të ndodhë shpejt.

Me gjasë, qeveria do të rimbursojë TVSH-në, një shumë që kap vlerën e mbi 2 milionë eurove. Presidenti i Federatës, Duka, dhe Sekretari i Përgjithshëm, Shulku, ndodhen në Romë për Kongresin e UEFA-s, dhe konfirmimi vjen prej tyre. Duket se akordi me qeverinë duhet të jetë bërë shpejt dhe papritur, aq sa i ka zënë në befasi zyrtarët e Federatës që ndodhen në Tiranë.

Duka dhe Shulku kanë instruktuar zyrën e shtypit që të informojë se sqarimet e mëtejshme do të jepen kur ata të kthehen në Shqipëri. Nuk dihet nëse qeveria ka vendosur gjithashtu të japë 25 për qind të shumës totale të shpenzimeve për ndërtimin e stadiumit, gjë që i takon sepse është aksionere me 25 për qind në Shoqërinë Kuqezi./abcnews.al

gripi-1280x635.jpg
ent ela19:15 | 05/02/2019

Shkon në tre numri i viktimva nga gripi. Instituti i Shëndetit Publik konfirmoi se 37 vjeçari nga Gramshi, i cili  humbi jetën një ditë më parë në Spitalin Universitar “Shefqet Ndroqi” në Tiranë, ishte prekur nga virusi i gripit AH1N1.  Ndërkohë në reanimacionin e spitalit të mushkërive, dy pacientë të tjerë ndodhen në gjendje kritike. Vetëm javën e fundit rreth 19 mijë persona sipas Institutit te Shëndetit Publik janë diagnostikuar me probleme në rrugët e frymëmarrjes. 200 prej tyre konfirmohen si të perkur nga gripi AH1N1.  Specialistët i bëjnë thirrje qytetarëve sidomos atyre me sëmundje kronike, të vaksionohen  dhe të evitojnë mjediset e mbyllura dhe të mbipopulluara./abcnews.al

763.jpg
ent ela16:59 | 22/01/2019

Ngritja e bazës së re të NATO-s në Kuçovë duket se ka tërhequr vëmendjen e mediave ndërkombëtare. Media holandeze “trouw.nl”, i ka kushtuar një reportazh ngritje së kësaj baze në Shqipëri. Ajo shkruan se qytetarët e Kuçovës e shikojnë si mundësi për punësim dhe zhvillim krijimin e bazës së NATO-s.

Një shofer taksie Skënder Caushi 56-vjeç duket se e urrente të qëndruarit brenda makinës së tij  të vjetër tip Mercedes. Por nëse baza e NATO-s do të ngrihet në qytetin ku ai punon, pra në Kuçovë, duket se situata do ndryshojë. “Sigurisht që është mirë për Kuçovën,” thotë ai.

Më tej ai flet për termocentralin e madh të prishur, i cili dikur zhvilloi qytetin e vogël me 31,000 banorë. Ai u shkatërrua në vitet 1990 pas rënies së komunizmit, dhe vetëm një pjesë e fasadës dhe një oxhak qëndron në këmbë.

“Ushtarët e NATO-s së shpejti do të pinë kafe në qytet dhe do të hanë në restorantet shqiptare”, thotë Caushi. Tashmë në Kuçovë sipas tij  numri i të papunëve është shumë i madh. Ai kujton se: “Me ngritjen e bazës së NATO-s, jetesa këtu mund të përmirësohet”.

Ndryshk

Në aeroportin ushtarak të Kuçovës avionët e vjetër sovjetikë po shkatërrohen, por kryeministri Edi Rama njoftoi në verë se do të transformohet në një bazë ajrore supermoderne e cila do të jetë e para në Ballkanin Perëndimor. Shqipëria është bërë anëtare e NATO-s që në vitin 2009. Aleanca konfirmon një investim prej 50 milionë eurosh, të cilat duhet ta bëjnë bazën të përshtatshme për çështje të tilla si; mbikëqyrja e hapësirës ajrore, furnizimi me karburant i avionëve dhe mbështetje logjistike për avionët. Më vonë, mund të ketë pajisje të stacionuara.

Zgjedhja për ngritjen e bazës ajrore në Kuçovë nuk është krejt e rastësishme. Qyteti ka një vendndodhje të favorshme gjeografike në një fushë të madhe dhe kushtet e motit janë pothuajse të favorshem për gjatë gjithë vitit. Kjo ishte edhe arsyeja pse regjimi i rreptë komunist në atë kohë ndërtoi bazën ajrore këtu me mbështetjen e Bashkimit Sovjetik. Ata vendosën dinamit nën tokë për të hedhur në erë çdo gjë, nëse baza përfundonte në duart e armikut. Kuçova u bë zonë ushtarake, u mbyll dhe zyrtarisht quhej “Stalingrad”.

Kjo zgjati deri në rënien e komunizmit. Rënia ndodhi dhe baza u shkatërrua pjesërisht dhe u plaçkit. Në vitin 2005 ushtria vendosi të ekspozonte avionë 224 MiG. Pjesa më e madhe u shit. 88 avionët e mbetur tani po ndryshken. Kopetë e deleve janë vizitorët e vetëm në ish- bazën ajore të regjimit komunist.

Në letër

“Forca ajrore shqiptare ekziston vetëm në letër. Vetëm duhet se kemi një Kushtetutë “, thotë Redion Qirjazi, hulumtues i mbrojtjes në Institutin për Demokraci dhe Ndërmjetësim në Tiranë. “Shpresa është që ardhja e bazës së NATO-s do të sigurojë një shtysë, por pak dihet se çka do të ndodhë saktësisht. Qeveria nuk është transparente me informacionet”.

Përveç vendndodhjes së favorshme gjeografike, ai gjithashtu përmend një arsye tjetër që syri i NATO-s ka rënë në Kuçovë: lidhjet jashtëzakonisht të mira midis SHBA-së dhe Shqipërisë  mund të mundësojnë që aleanca dhe Amerika të kenë raporte me të mira. “Në pranim, jo më pak se 95 për qind e shqiptarëve ishin pro. Ata nuk do kishin mundësi tjetër në rajon. Dhe le të jemi të sinqertë, nëse SHBA-ja dëshiron diçka brenda NATO-s, atëherë ndodh. Shqipëria gjithashtu përfiton nga kjo. “

Në një deklaratë, Ministria e Mbrojtjes thekson se rëndësi e kësaj baze është për të gjithë rajonin. “Ne mendojmë se prania e madhe e NATO-s sjell më shumë paqe, siguri dhe stabilitet. Duke i mbajtur larg ndërhyrësit që duan të mbjellin pasiguri, ndarje dhe tensione”.

Kur është pyetur se kujt po i referohet me këtë deklaratë, një zëdhënëse thotë se nuk ka ndonjë person apo shtet specifik të cilit i drejtohet.

Por ka indikacione të panumërta se Rusia po përpiqet gjithashtu të forcojë kontrollin e saj në Ballkanin Perëndimor. “Ky investim strategjik nga NATO do e dërgojnë ushtrinë tonë drejt një standardi të ri. Dhe pa dyshim ajo ofron mundësi të reja për zhvillimin ekonomik dhe social të zonës rreth bazës”.

Majlinda Spahiu 53-vjeç kujton kohën kur ka punuar në bazën ajrore të Kuçovës. Rreth tridhjetë vjet më parë ajo punoi në bazën ajrore dhe vendoste pullat në gomat që prodhoheshin atje.

Ajo ngeli pa punë kur ra regjimi komunist . Tani ajo merret me skrap. “Punë të reja, por për kë? Për ushtarët e huaj? Apo për miqtë e politikanëve? “, pyet ajo.

Ajo nuk ka asnjë shpresë që baza ajrore do i ndihmojë. “Unë nuk mendoj se kjo ka rëndësi për ne. Kush e di për brezat e ardhshëm”./abcnews.al

pp-1280x703.jpg
G. P.22:00 | 17/01/2019

I ftuar në studion e “Mbrëmja ABC”, deputeti i PS-së Pjerin Ndreu ka folur për shkallën e kriminalitetit në vend. Sipas tij, qeveria vitet e fundit ka punuar shumë dhe numri i vrasjeve është ulur.

Më tej deputeti i cili më parë ka punuar me policinë është shprehur se ka dy periudha kohore kur kriminaliteti është më i lartë në Shqipëri.

Ai ka folur për periushën kohore Dhjetor-Janar dhe Korrik- Gusht. Sipas tij gjatë këtyre muajve nëse do të bëhej një analizë do të vihej re se numri i vrasjeve është me i lartë në krahasim me periudhat e tjera.

“Në historinë e kriminalitet ka dy momente kur kriminaliteti trondit. Është Gushti që gjithmonë kemi pasur një nivel të lartë kriminaliteti. Gjithmonë në Korrik-Gusht atëherë kemi një nivel të lartë kriminalitëti. Moti i nxhetë, kthimi i emigrantëve, apo i personave me precedent apo atyre personave që atje ku jetojnë janë “skifterë”, mund të jenë indicie të rritjes së shkallës së krimit.

Por edhe në Dhjetor-Janar, moti i ftotë, ardhja e disa elementëve që jetojnë jashtë shtetit dhe vijë dhe ushtrojnë edhe kriminalitetin këtu, grricin plagë të konflikteve që kanë pasur. Këto janë dy momentet. Nuk është rritur kriminaliteti, por nuk ka shanse që në Shqipëri kriminaliteti të jetë zero. Vrasje do ketë, por që nga viti 2013 numri i vrajeve ka shkuar nën 50 kur numri ka qenë 100.

Kriminaliteti është si ai damari që shpërthen dhe duhet pak kohë për të ndaluar gjakun. Do kemi shpërthime të herëpashershme të kriminalitetit”. /abcnews.al

katrougalos.jpg
G. P.18:55 | 13/01/2019

Numri dy i Ministrisë së Jashtme greke, Jorgos Katrouglaos, ka thënë se në marrëdhëniet me Shqipërinë ai shpreson të shënohet këtë vit i njëjti progres si dhe me Maqedoninë.

Në një intervistë për agjencinë shtetërore të lajmeve, ANA, Katrougalos thotë se disa prej iniciativave që kishte ndërmarrë ish-ministri i Jashtëm Nikos Kotzias do të vazhdojnë të jenë në qendër të vëmendjes. Mes tyre edhe negociatat e bllokuara Athinë–Tiranë.

“Dua të shpresoj që do të kemi edhe në marrëdhëniet tona me Shqipërinë të njëjtin progres që kishim me IRJ Maqedonisë, me kusht të njëmendtë rishqyrtimin e çdo mase që prek të drejtat e minoritetit tonë atje”, ka deklaruar ministri alternat grek.

Katrougalos  ka shprehur sigurinë se Marrëveshja e Prespës do të votohet nga parlamenti grek.

“Jam absolutisht i sigurt se Marrëveshja e Prespës do të votohet nga shumica absolute e deputetëve, madje dhe më shumë prej tyre”.

Në intervistë, ministri alternat grek i Punëve të Jashtme, ka shpjeguar saktësisht procedurën që do të ndiqet nga Greqia për ratifikimin e marrëveshjes që arritën kryeministrat Tsipras e Zaev në Qershor të vitit të kaluar. Sipas tij, këto hapa burojnë ose nga Kushtetuta e vendit, ose nga vetë Marrëveshja e Prespës.

“Pas njoftimit zyrtar nga vendi fqinj se aty përfundoi procesi, marrëveshja do të vijë për t’u ratifikuar në parlamentin grek. Pas votimit të marrëveshjes, mund të fillojë edhe procesi i ratifikimit të konventës për anëtarësimin e vendit fqinj në NATO. Parakusht për këtë është që të mbërrijë në vendin tonë protokolli përkatës i anëtarësimit, i cili duhet përsëri të ratifikohet nga parlamenti grek. Natyrisht, datat ekzakte për gjithë këto procedura parlamentare do të caktohen nga kryeministri në marrëveshje me kryetarin e parlamentit”, ka thënë Katrougalos./abcnews.al

edi-rama-politika.jpg
G. P.16:59 | 12/01/2019

2019-a ka nisur me një përplasje të fortë publike mes Presidentit dhe Kryeministrit të vendit. Mosdekretimi i një tjetër ministri të qeverisë, ishte shkëndija që ndezi një tension politik që nuk duket i panjohur, e shkon përtej institucioneve. 

Ilir Meta dhe Edi Rama po shënojnë përplasjen më të fortë publike mes tyre, nga posti i Presidentit e ai i Kryeministrit, me një stil që ia kishin kursyer njëri-tjetrit, në përplasjet e 20 viteve të fundit. Intensiteti i kësaj përplasje po sfumon rikthimin e studentëve në protestë e bojkot, si dhe thellimin e skandalit të kompanisë përfituese me letra false të Unazës së Re e asistuar nga institucionet shqiptare, sipas VOA. Shkak i përplasjes së re Meta-Rama është bërë refuzimi i presidentit për të dekretuar këtë 28 vjecar të lindur në Kosovë, në postin e ministrit për Evropën e Punët e Jashtme të Shqipërisë.

Po çfarë po ndodh vallë në nisje të këtij viti politik?

Teksa pritej rikthimi i studentëve, Rama i dërgoi vetë Presidentit Meta të premten e 4 Janarit, emrat e ministrave të rinj, pas riformatimit të më shumë se gjysmës së qeverisë, në transmetim të dpd tv 24 dhjetorin e kaluar, gjatë Asamblesë Kombëtare të PS. Një ditë më pas Ilir Meta dekretoi shkarkimin e 6 nga 7 ministrat e propozuar. Për herë të parë një President, nuk miratoi propozimin e kryeministri, për shkarkim ministri. Dekretoi vetëm 4 prej 9 të propozuarve si ministrat e rinj, ata që mbanin detyrën e deputetit, pasi kriteret e të qenit anëtar i parlamentit, vlejnë sipas Kushtetutës për postin e ministrit.

Presidenti e sqaroi precedentin që krijoi duke refuzuar shkarkimin e një ministri, atij të jashtëm. E për herë të parë një kryetar shteti pranoi se akti i tij nuk kishte të bënte me Kushtetutën, e cila i shërben si bazë, për vendimmarrjen e vet. Presidenti sqaroi publikun sa herë iu dha rasti, se afatin 7 ditor që i njeh Kushtetuta për dekretim, po e përdorte për të verifikuar emrat e rinj të propozuar nga kryeministri.

A po përsëritej vallë precedenti Lleshaj? Kjo pikëpyetje kishte ndezur debatin në mediat e reja e ato tradicionale, ndërsa mungesa e eksperiencës së 28 vjecarit nga Kosova, i propozuar si ministër i Jashtëm, ishte kryefjala, që sfumoi çdo emër tjetër të propozuar. Po cili është Gent Cakaj? Për të nuk gjendet një CV zyrtare nga institucionet e vendit, por të dhëna fragmentare, sipas të cilave eksperiencën e punës e ka patur vetëm me qeverinë Rama, së pari si këshilltar i Kryeministrit për një periudhë të padeklaruar, e prej 7 muajsh zv/ministër i Jashtëm, e kryenegociator i Shqipërisë për hapjen e negociatave të antarësimit me BE, i emëruar nga Rama, pasi KE e la edhe një vit në pritje Shqipërinë, duke i kërkuar rezultate konkrete. Të dhëna telegrafike për të, gjenden në faqen forumit Bled të Sllovenisë, ku Gent Cakaj ka përfaqësuar Shqipërinë, si zv/ministër i Jashtëm.

Të mërkurën e 9 janarit, Ilir Meta dekretoi 4 ministrat e rinj, por jo shkarkimin e Bushatit e emërimin e Gent Cakajt. 28-vjeçarin e propozuar për ministër të Jashtëm, e rrëzoi një ditë më pas. Tre ishin arsyet e renditura në refuzim. E para, pjesë edhe e debatit publik, mungesa e eksperiencës.

Presidenti kujdeset t’i japë publikut edhe një tjetër detaj, që ilustron një mbështetje të posacme për 28-vjeçarin: verifikimi në një kohë rekord i figurës së tij, edhe pse ka jetuar në 4 shtete, Kosovë ku ka lindur, Shqipëri ku jeton e gëzon shtetësinë dhe Hungari e Belgjikë, ku ka studiuar. Për këto arsye presidenti shkruan se e refuzon kandidaturën e Cakajt, pasi sipas tij nuk plotëson kushtet, e nuk krijon besueshmëri për detyrën e ministrit Të jashtëm.

A e kishte gjetur vallë të papërgatitur ky refuzim? Sipas presidentit jo. Zgjodhi ta sqaronte për një media, e jo për gjithë publikun, përmes shefit të tij të kabinetit, se e kishte thirrur Kryeministrin një ditë më parë, për ta njohur me arsyet e refuzimit të Gent Cakaj. Pa dhënë detaje të komunikimit 20 minutësh mes tyre, u deklarua se Meta i kishte sugjeruar Ramës që ta merrte vetë përsipër edhe rolin e ministrit të Jashtëm, sipas modelit Tsipras, ndërsa Cakajn e vlerësuar publikisht nga kreyministri si personi më i lexuar që kishte njohur, ta emëronte ministër të Kulturës.

Refuzimi të enjten i Ilir Metës tregoi se secili kishte qëndruar në pozicionin e vet. Dukshëm kreu i shtetit po e shfrytëzonte precedentin që vetë krijoi me refuzimin e Lleshajt, në komoditetin e mungesës së Gjykatës Kushtetuese, ku vendimet e tij mund të atakohen. Por duket se Ilir Meta ka mësuar nga rasti Lleshaj, të cilin, pas dekretimit të shkarkimit të menjëhershëm të Fatmir Xhafajt, Rama pati luksin ta emëronte zv/ministër me funksione ministri, kur Meta e refuzoi. Këtë herë kreu i shtetit nuk dekretoi shkarkimin e ministrit Bushati, duke pamundësuar kështu që kryeministri të përsërisë taktikën e Lleshit, e ta emërojë Gent Cakajn zv/ministër me funksione ministri.

E megjithatë Edi Rama nuk duket se ka ndërmend të tërhiqet. Në pritjen tradicionale me ambasadorët e huaj të akredituar në Shqipëri, u shfaq me ministrin në detyrë Bushati, të cilin e ka shkarkuar, dhe të propozuarin si zëvendësues, Gent Cakajn, i rrëzuar pak orë më herët nga kreu i shtetit. E në këtë panoramë kaq të pazakontë diplomatike, për herë të parë një km, shigjetoi të parin e para diplomatëve të huaj, të cilët akreditohen pikërisht prej presidentit./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono