shqiperi

auto_9B50F06B-4A95-4EE6-97C8-82097A3CB1C6_cx0_cy13_cw0_w1023_r1_s1561300459.png
Sej rie18:45 | 23/06/2019

Për krizën politike dhe institucionale në Shqipëri ka reaguar edhe Organizata shqiptaro-amerikane VATRA, e cila u bëri thirrje palëve që të ulen në bisedime dhe t’i ofrojnë popullit një zgjidhje afatgjatë. Me anë të një deklarate, Federata Panshqiptare e Amerikës shpreh shqetësimin për situatën në Shqipëri të cilën e cilëson si të paprecedentë dhe thotë se është thellësisht e dhimbshme, që edhe pas afro tre dekadash pluralizëm, evidentohen probleme të thella lidhur me proceset zgjedhore, ndërhyrja në të cilët është tërësisht e dënueshme.
“Konflikti civil, i cili po hedh shtat dita-ditës nuk duhet lejuar dhe qeveria ka përgjegjësinë kryesore të gjejë rrugët për shuarjen e tij. Ashpërsimi i mosmarrëveshjeve politike shoqërohet fatkeqësisht me ndasi të mëdha shoqërore, gjë e cila dëmton objektivat evropiane të vendit”, thuhet në deklaratë.
VATRA nxit palët të ulen në tryezën e bisedimeve, duke shpresuar që platforma e bisedimeve do të jetë serioze dhe jo thjesht kalimtare dhe njëkohësisht shpreh keqardhjen për humbjen e kohës, nga e cila sipas saj, humbet Shqipëria dhe populli./ABC News Albania 24/7

ekipe-shqiperia.jpg
G. P.23:19 | 22/06/2019

Merkatoja e transferimeve ka nisur vrullshëm për skuadrat shqiptare që marrin pjesë në kupat e Europës. Skuadra kampione e Shqipërisë, Partizani vijon përgatitjet në Slloveni.

Të kuqtë kanë zyrtarizuar dy afrime në repartin difensiv. Bëhet fjalë për mbrojtësin Esin Hakaj dhe Uilliam Kordeiro. Kryeqytetasit kanë kompletuar fazën mbrojtëse dhe synimi kryesor i klubit është nënshkrimi me një bomber që garanton gola. Të kuqtë kanë si objektiv futbollistin shqiptar Mirlind Daku dhe sulmuesin e Kievos Bismark i cili konsiderohet si pasuesi i Ekuban.

Mjaft aktive në këtë merkato ka qenë skuadra nënkampion Kukësi. Verilindorët do të luajnë ndaj Debrecen në turin e parë të Europa League dhe përforcimet ishin të detyruara. Skuadra e teknikut Gjoka ka zyrtarizuar plot 5 futbollistë. Emiljano Musta, Mark Van Basten Çema, Ilir Avdli, Bruno Lulaj dhe së fundmi ka firmosur edhe mbrojtësi Kitanovski. Ashtu sikurse Partizani, edhe Kukësi synon nënshkrimin me një sulmues potent pas largimit të Rexhinaldos.

Skuadra tjetër shqiptarë që merr pjesë në kupat e Europës, Laçi ka  pasur një merkato më pasive, por ka siguruar dy futbollistë tepër të rëndësishëm. Sulmuesin Baubueze dhe mbrojtësin me origjinë serbe Aleksander Ignjatoviç.

Merkato e fuqishme për skuadrën e Tiranës. Bardheblutë synojnë një sezon madhështor dhe kanë ofruar në skuadër tre ish-lojtarë të Flamurtarit. Elton Kale, Agustin Torasa dhe Idriz Batha janë tre përforcimet e para të bardhebluve. Skuadra më e titulluar në Shqipëri ka objektiva tË tjera dhe priten zhvillime të reja./ABC News Albania 24/7

cindy-marina.jpg
G. P.18:00 | 22/06/2019

Kurorën e Miss Universe Albania 2019 e mori një volejbolliste. Cindy Marina, shqiptarja e lindur dhe rritur në Amerikë, arriti të fitojë kompeticionin e bukurisë shqiptare. Ajo ishte e ftuar këtë të shtunë në emisionin “Thumb”.

Cindy tregoi se fitorja e Miss Universe e ka gëzuar dhe lumturuar pas punës që ka bërë për të arritur këtë sukses. Ajo rrëfeu se edhe pse ka lindur në Chicago dhe është rritur jashtë vendit ka dashur gjithnjë ta përfaqësojë Shqipërinë.

 “Edhe pse kam lindur jetoj jashtë unë jam shqiptare dhe ndihem se jam shqiptare. Që kur kam qenë e vogël, prindërit e mi më kanë mësuar mua dhe vëllezërve të mi për Shqipërinë. Ky është vendi im dhe kam dashur të vij të përfaqësoj vendin tim se e ndiej shumë atë dashurinë e Shqipërisë.

Unë nuk kam dashur me marr pjesë andej. Unë kisha shumë dashuri me ardh këtu me marrë pjesë se kam luajtur dhe me kombëtaren e volejbollit shqiptar dhe kam përfaqësuar Shqipërinë. Jam shumë krenare që jam shqiptare”, u shpreh Cindy.

Volejbolliste, Miss, por jo vetëm kaq. Cindy është vazhdon edhe shkollën për biznes. Ajo tregoi për “Thumb” se ka provuar shumë gjëra, por dëshiron që t’i mbajë të gjitha dyert hapur dhe më vonë të shikojë se çfarë i pëlqen më shumë./abcnews.al

misckoscki-1280x708.jpg
Sej rie17:50 | 21/06/2019

Lideri i opozitës maqedonase, Hristijan Mickoski ka deklaruar se pret që data për hapjen e negociatave për Maqedoninë e Veriut të jepet në vjeshtë. Mickoski ka shprehur shqetësimin se situata e tensionuar politike në Shqipëri mund të ndikojë në këtë vendim.

Hristijan Mickoski, lider i VMRO-DPMNE-së, forcës kryesore opozitare në Maqedoninë e Veriut, ka përsëritur akuzat në adresë të koalicionit qeverisës për dështim si në planin e brendshëm, ashtu dhe atë të jashtëm. Duke folur në emisionin Klan Debat të Seladin Xhezairit, Mickoski tha se Qeveria Zaev nuk ka arritje në planin ekonomiko-social e as të çuarjes përpara të reformave, ndërkohë që për Marrëveshjen e Prespës me Greqinë, që çoi në zhbllokimin e procesit euro-atlantik të vendit, u shpreh se ajo ishte kapitulluese dhe në dëm të qenies kombëtare maqedonase.

Megjithatë i pyetur se, hipotetikisht, çfarë qëndrimi do të mbajë VMRO-DPMNE-ja ndaj këtj dokumenti nëse fiton nesër në zgjedhjet e radhës,  Mickoski dha një përgjigje të matur: “Ka mundësi të reterojmë nga ky dëm dhe dinjiteti i shkatërruar kombëtar, por me dy kushte: Sipas Kushtetutës dhe ligjeve, ose të kemi shumicën e dy të tretave, përkatësisht 80 deputetë dhe të kemi të plotësuar kriterin e Badinterit”, tha kreu i VMRO-DPMNE-së duke pranuar se për çdo eventualitet llogarit edhe në qëndrimin e deputetëve jomaqedonas që në rastin konkret do ta zhbënin përpjekjen për rinegociim të këtij traktati.

Në këtë vijë, ai shpjegoi se edhe sa i përket ligjit të debatueshëm për zyrtarizimin e gjuhës shqipe, do të respektojë mendimin e Gjykatës Kushtetuese që aktualisht nuk dihet se kur do të mund ta marrë çështjen në shqyrtim. Duke komentuar zvarritjen e dhënies së datës për çeljen e negociatave për aderim në Bashkimin Evropian, i pari i VMRO-DPMNE-së, me gjithë skepticizmin e përsëritur gjatë emisionit, pranoi se pret që dilema të zgjidhet në vjeshtë: “Unë pres se Maqedonia do të marrë datën për çeljen e negociatave”, deklaroi Mickovski duke lënë të kuptohet se për kapërcimin e mospajtimeve me Qeverinë lidhur me statusin e Gjykatës Speciale Publike bisedimet vazhdojnë, por se për momentin nuk ka ndonjë përparim që do të shpiente drejt arritjes së një zgjidhjeje kompromise  për projektligjin për Prokurorinë Publike të vendit. Lideri i opozitës maqedonase në Klan Debat ka komentuar edhe zhvillimet e fundit në rajon, përfshirë këtu edhe përplasjet në Shqipëri.

Parashikon një verë të nxehtë politike: “Sinqerisht pres një verë të nxehtë politike. E dimë se për më 30 qershor janë cqaktuar zgjedhjet lokale në Shqipëri dhe këto po problematizohen. Po shikojmë se Presidenti Ilir Meta u kanos se do ta nxjerrë ushtrinë në rrugë nëse vazhdon procesi i mbajtjes së zgjedhjeve vendore. Janë serioze mospajtimet mes opozitës dhe Qeverisë në Shqipëri, në mes të zotit Basha dhe zotit Edi Rama”, vlerësoi Mickovski. Ndërkaq, sa u përket zhvillimeve të pritshme në vijën Prishtinë-Beograd ai u shpreh se do të ishte e pashembullt të përzihet në punën e tyre dhe çfarëdo marrëveshje duhet të përqendrohet në interesat e tyre fqinjësore./ABC News Albania 24/7

internet-media.jpg
nev ila14:10 | 21/06/2019

Liria e shprehjes dhe e shtypit në Shqipëri nuk është në standardet e duhura dhe ka disa problematika. Ky ishte konstatimi i 7 organizatave europiane për Lirinë e Medias të cilat zhvilluan një takim 3 ditor në Tiranë dhe më pas paraqiten një raport mbi gjetjet e tyre.

Shqipëria një vend kandidat për në Bashkimin Evropian, nuk garanton dhe nuk mbron lirinë e shprehjes dhe të shtypit siç e parashikon ligji.

Ky shqetësim u raportua nga misioni i 7 organizatave Europiane për Lirinë e Medias i cili zhvilloi takime në Tiranë me gazetarë, kryeredaktorë, përfaqësues të shoqërisë civile, si dhe zyrtarë të lartë të qeverisë.

Por përfaqësuesit e organizatave ndërkombëtare të mbrojtjes së lirisë së shprehjes dhe lirisë së shtypit, përpos shqetësimeve që përcollen kishin edhe disa këshilla veçanërisht për gazetarët

Organizatat ndërkombëtare të mbrojtjes së lirisë së shprehjes dhe shtypit, theksojnë se të gjithë aktorët kryesorë duhet të tregojnë solidaritet me punonjësit e medias./ABC News Albania 24/7

 

 

 

 

hungari-shqiperia.jpg
G. P.15:24 | 18/06/2019

Ministri i jashtëm i Hungarisë është shprehur pro hapjes së negociatave të dy vendeve me Bashkimin Evropian. Në një intervistë për gazetaren e ABC Neës Erisa Zykaj në Bruksel, ministri hungarez ka shprehur shqetësimin e se shtetet e mëdha nuk janë akoma gati për të thënë qëndrimin pro Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut.

Cili është qëndrimi i Hungarisë mbi paketën e zgjerimit sot ?

Peter Szijjarto, ministër i jashtëm i Hungarisë: Hungaria ka një qëndrim pro zgjerimit të Bashkimit Europian. Ne jemi fqinjët e Ballkanit Perëndimor, ndaj e kuptojmë shumë mirë rëndësinë e zgjerimit dhe të vendimit që do merret sot lidhur me procedurën e çeljes së negociatave të anëtarësimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Fatkeqësisht, qëndrimi ynë përfaqëson minoritetin, pasi shtetet e mëdha perëndimore anëtare të Bashkimit Europian nuk duken të gatshme për të marrë këtë vendim, gjë për të cilën ne shprehim keqardhje të madhe. Ne e njohim mirë rajonin, tensionet që ka dhe e dimë mirë se integrimi europian do të ishte përgjigja më e mirë për të kapërcyer këto tensione. Ne e dimë shumë mirë se sa e dëmshme për rajonin do të ishte shtyrja e vendimit për hapjen e negociatave me të dyja vendet. Shqipëria ka qenë vend kandidat për më shumë se 5 vjet dhe ne nuk shohim arsye për të mos filluar negociatat e anëtarësimit.

Ka një qëndrim të ndryshëm për Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë. Kemi parë shumë vende anëtare me një angazhim pozitiv dhe konstruktiv për Maqedoninë e Veriut sidomos pas marrëveshjes së Prespës dhe jo të njëjtën qëndrim për Shqipërinë.

Peter Szijjarto: Arritja e marrëveshjes së Prespës ka shkaktuar një entuziazëm, duke qenë se i ka dhënë fund një konflikti që ka zgjatur për një kohë të gjatë. Pra, entuziazmi ishte i kuptueshëm. Por në kuptimin tonë, kjo nuk duhet ta lerë në hije Shqipërinë, sepse ne respektojmë hapat që janë arritur nga vendi lidhur me procesin e Vettingut dhe hapa të tjerë të ndërmarrë që janë vlerësuar në progres-raportin e Komisionit Europian. Edhe pse ne e mendojmë se secili vend duhet të gjykohet në bazë të meritës, ne kuptojmë që Shqipëria ka koleksionuar mjaftueshëm merita për të çelur negociatat e anëtarësimit tani. Ne mbështesim vlerësimin bazuar në meritë, jo vetëm se jemi miq të trajtimit bashkë të dy vendeve jo thjesht në parim, por sepse gjykojmë që bazuar në performancën e secilit vend, Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut e meritojnë hapjen e negociatave. 

Ju e dini që ka rezerva nga tre vende të mëdha anëtare si Holanda, Gjermania dhe Franca lidhur me ato që këto vende konsiderojnë si rezultate të pamjaftueshme, të paprekshme dhe jo bindëse në luftën kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit. Edhe për reformën e drejtësisë ka qëndrime që është vërtet një reformë ambicioze, por që nuk është zbatuar ende. Po dëgjojmë madje, që në tetor do të ketë një shkëputje të dy vendeve, pasi sipas disa shteteve anëtare Shqipëria nuk i përmbush tërësisht kushtet. Cili është qëndrimi juaj?

Peter Szijjarto: Këto qëndrime sigurisht që janë të motivuara politikisht. Nuk ka dyshim. bëhet fjalë për një procedurë politike. Disa herë, këto qëndrime politike janë shumë të çekuilibruara dhe krijohet një përshtypje legjitime që këto deklarata nuk janë të ndershme. Kjo nuk i ndodh vetëm vendeve kandidate, por edhe anëtare si Hungaria që është në fokus të sulmeve të ngjashme kur bëhet fjalë për shtetin ligjor dhe lirinë e shtypit. Ne duhet të mësohemi më këtë ashtu siç duhet të mësoheni ju kur të bëheni shtete anëtar. Çelja e negociatave nuk do të thotë se duhet të përmbushësh të gjitha kriteret, sepse nuk është e njëjta gjë me anëtarësimin. Çelja e negociatave do të thotë që Bashkimi Europian kupton gatishmërinë e një shteti për të përmbushur të gjitha kriteret e vendosura nga Bashkimi Europian. Mendoj, se Shqipëria ka bërë mjaftueshëm për të arritur në këtë stad.

Çmendoni për situatën politike në Shqipëri që është ndezur këto ditë edhe më shumë nga përgjimet e publikuara nga e përditshmja gjermane “Bild” që u referohen aludimeve për lidhje të pushtetit me grupe kriminale.

Peter Szijjarto: Unë e bazoj politikën e jashtme në respekt të ndërsjellë. Ndaj, unë ia le sfidat e vendeve të tjera qeverive të këtyre vendeve. Ato do të jenë të përgjegjshme dhe llogaridhënëse dhe në zgjedhjet e ardhshme qytetarët do të marrin një vendim të qartë lidhur me atë nëse janë të kënaqur apo të pakënaqur me performancën e qeverisë në fjalë. Por nuk më pëlqen dhënia e leksioneve dhe gjykimi për situatën e vendeve të tjera, pasi kush jam unë që të di më mirë se ç’ndodh në Shqipëri sesa vetë shqiptarët. Pra, është shumë më e zgjuar që kjo t’i lihet shqiptarëve që të vendosin për çështjet e brendshme. Është e njëjta gjë që pres nga të tjerët kur bëhet fjalë për Hungarinë. Të mos mendojnë se ata e dinë më mirë ç’duhet për hungarezët sesa vetë hungarezët. Ata që e dinë, se cila zgjidhje është më e mirë për Shqipërinë, janë shqiptarët./ABC News Albania 24/7

888-1280x715.jpg
Sej rie22:15 | 17/06/2019

Ambasadorët e përhershëm të BE-së janë mbledhur në Luksemburg, në prag të takimit të nesërm të ministrave të Jashtëm, që do të ketë në fokus zgjerimin. Për Maqedoninë e Veriut po diskutohet nëse duhet përfshirë në konkluzione një datë për hapjen e negociatave të anëtarësimit në tetor, ndërkohë që për Shqipërinë këto shanse duken shumë të pakta. Ndjekim gazetaren e “ABC News” në Bruksel Erisa Zykaj.

“Ambasadorët e përhershëm të Bashkimit Europia janë mbledhur në Luksemburg këtë pasdite për të diskutuar mbi strategjinë globale të Bashkimit Evropian, ku përfshihet edhe zgjerimi i kësaj organizate. Në tryezën e tyre edhe draft-konkluzionet mbi Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.

Ambasadorët e përhershëm duan të evitojnë me çdo kusht që ministrat e Bashkimit Evropian të rijnë me orë të tëra nesër për të aprovuar konkluzionet për Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë, siç ka ndodhur një vit më parë, ku nuk kanë munguar edhe debate të ashpra midis ministrave të jashtëm.

Për Maqedoninë e Veriut po diskutohet nëse duhet përfshirë në konkluzione një datë për hapjen e negociatave të anëtarësimit në Tetor, ndërkohë që për Shqipërinë shanset janë shumë të pakta që të përmendet një datë për hapjen e negociatave në Tetor. Ambasadorët e përhershëm mund të mbarojnë në orët e vona, siç kanë ndodhur edhe vitin e shkuar në një maratonë diskutimesh nga ora 9 e mëngjesit deri në 22h”./ABC News Albania 24/7

latitude-1280x713.jpg
ent ela19:30 | 15/06/2019

Për herë të parë në Shqipëri vjen “Latitude Tirana” qendra më e madhe e argëtimit në Europë. Me një sipërfaqe prej 5000 m2, për të gjithë ata që duan argëtimin, sportin dhe adrenalinën “Latitude Tirana” do të bëhet pjesë e pandashme e përditshmërisë tuaj pavarësisht moshës.

“LATITUDE” qendra më e madhe e argëtimit në Europë vjen tashmë edhe në kryeqytetin shqiptar.

Latitude është një patentë australiane që ofron sporte, të cilat më parë nuk kanë qenë të mundura të eksperimentoheshin në Shqipëri, si mungesë e hapësirave të duhura.

Me një sipërfaqe prej 5000 m2, kjo qendër argëtimi vjen me një larmishmëri sportesh pa dallim grupmoshash.

Nëse po kërkoni që të organizoni festën më të veçantë për ditëlindjen e fëmijës, Latitude do të sjellë Birthday Party Room. Fëmijët do të jenë të shoqëruar gjatë gjithë kohës me kujdestarë të specializuar.

Edhe për adoleshentët, Latitude do të organizojë party çdo të premte, një mbrëmje ndryshe, me muzikë dhe aktivitete.

I pranishëm në ceremoninë e hapjes së Latitude Tirana ishte dhe kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj.

Tobacco Holding Group ka sjellë Latitude në Shqipëri me një investim që pritet ta shndërrojë në një pikë argëtimi për të gjithë Rajonin e Ballkanit. Qendra ndodhet te ish-Kombinati Ushqimor Tiranë, në një pikë shumë strategjike dhe me mbi 250 vende parkimi për vizitorët. /ABC news Albania 24/7

2406737_MEDIAGRAPHICS-1280x468.jpg
nev ila22:16 | 14/06/2019

Në renditjen e FIFA-s për muajin qershor Shqipëria humbet 4 pozicione. Ndryshe paraqitet situata tek përfaqësuesja e Kosovës pasi dardanët kanë rikuperuar disa vende.

Shqipëria vijon rënien e lirë në renditjen e Fifas për muajin qershor ndërkohë që e kundërta ndodh me përfaqësuesen e Kosovës. Kuqe-zinjtë kanë humbur plot 4 vende duke zbritur nga vendi 62 në vendin e  64.

Fitorja ndaj Moldavisë nuk e ka ndihmuar aspak skuadrën e trajnerit Edi Reja për shkak të emrit të vogël.  Ndryshe paraqitet situata tek skuadra e Kosovës që nuk njeh humbje prej 14 ndeshjesh radhazi.

Dardanet barazuan me Malin e Zi dhe fituan me Bullgarin në kohën shtesë, rezultate që e kanë ndihmuar shumë skuadrën e teknikut Shaland në renditjen e muajit qershor.  Kosova renditet e 121 në rangun e Fifas, pozicion rekord që prej anëtarsimit në Fifa në vitin 2016.

Kosova ka rikuperuar plot 69 vende që prej asaj periudhe. Për muajin qershor, Kosova ka fituar 25 pikë në total më shumë se çdo skuadër tjetër. Tre vendet e para në renditjen e Fifas mbahen nga Belgjika, Franca dhe Brazili./ABC News Albania 24/7

pe.jpg
G. P.17:22 | 11/06/2019

Kriza politike në Shqipëri ishte në qendër të diskutimeve dhe në Parlamentin Europian. Sipas eurodeputetit Knut Fleckenstein vendimin e Presidentit të Republikës Ilir Meta e lexon si shqetësim për përshkallëzimin e situatës.

Konferenca e shtypit e mbajtur në Parlamentin Europian “Shqipëria dhe perspektiva e saj europiane” është përqendruar në 5 prioritetet kyçe që Shqipëria duhet të përmbushë për hapjen e negociatave të anëtarësimit në Bashkimin Europian. Në qendër të vëmendjes ka qenë edhe situata politike në vend.

“Unë sapo kam lexuar që president Meta është shprehur se anulimi i zgjedhjeve lokale në Shqipëri do të ishte i nevojshëm për të parandaluar përshkallëzimin e një situate të pakontrollueshme. Kjo tregon shumë për situatën në vend, për protestat dhe opozitën. Nuk jam në gjendje që të gjykojë ç’është e drejtë dhe ç’është e gabuar. Kjo u takon politikanëve në Shqipëri. Nuk kam këshillë për të dhënë, por kuptoj që presidenti shqetësohet për një përshkallëzim të ri të situatës. Kjo është me interes për ne”, tha Fleckenstein. 

Fleckenstein ka dhe një përgjigje për përgjimet e gazetës gjermane “Bild”.

“Nuk lexoj Bild, por jam i informuar. Nuk jam një prokuror, nuk jam një punonjës policie, nuk jam një gjykatës. Por e kam lexuar dhe jam i bindur që një ditë, e vërteta do të dalë në Shqipëri. Hasim gjithnjë të njëjtin problem. Nuk është çështja nëse bëhet fjalë për një qeveri të mirë apo të keqe. Nëse ka një ministër të korruptuar  ose një kryeministër të korruptuar. Puna jonë është që të mbështesim ata që duan të bëjnë dhe reforma  dhe reforma në drejtësi është baza për të trajtuar akuza të tilla. Pa reformën në drejtësi, kjo nuk mund të trajtohet”, tha Fleckenstein.

Për ministrin e Brendshëm, Sandër Lleshaj, shqetësimet që kanë disa shtete anëtare lidhur me rezultatet në luftën kundër krimit të organizuar dhe aludimet për lidhje midis krimit dhe politikës kanë të bëjnë më shumë me perceptime sesa realitetin objektiv.

“Nëse ne duam ta gjykojmë Shqipërinë drejt integrimit europian ne duhet të bazohemi në fakte dhe në realitetin objektiv më shumë se perceptime. Nëse flasim për realitetin objektiv, Shqipëria është në rrugën e duhur. Unë prezantova disa të dhëna dhe ajo që mund të them që Shqipëria është një vend i sigurt dhe stabël kur bëhet fjalë për të tregues kyç. Nëse bëhet fjalë për perceptime, ka perceptime të ndryshme dhe fatkeqësisht këtë vit ishte një vit i komplikuar në kontekstin e zgjedhjeve europiane. Për disa vende, Shqipëria është kthyer në argument për mosmarrëveshjet e brendshme. Por për realitetin objektiv, kemi arsye që të jemi optimistë dhe vërtet krenarë, sepse këto të dhëna janë certifikuar nga progres raporti i Komisionit Europian”, tha Lleshaj.

Ministrja e Drejtësisë, Etilda Gjonaj ka deklaruar, që ajo shpreson që Gjykata Kushtetuese do të ngrihet brenda muajit Korrik.

“Mungesa e Gjykatës Kushtetuese është një shqetësim i madh për qeverinë dhe për mua si ministre e Drejtësisë. Por ne kemi zgjedhur, që të kemi një Gjykatë Kushtetuese me anëtarë që kanë integritet. Gjykata Kushtetuese ka qenë me një anëtar, ndërkohë që të tjerët janë shkarkuar. Thashë që  shpresoj, që brenda Korrikut Gjykata Kushtetuese të ngrihet dhe të mbushen vendet vakante, duke parë që Këshilli i Emërimit të Drejtësisë ka punuar për verifikimin e kritereve ligjore të kandidatëve, që kanë aplikuar për 6 pozicione. Ky Këshill është tani në faqen e renditjes së kandidatëve për sa paku 4 pozicione. Lista do t’i dërgohet më pas Presidenti dhe Parlamentit dhe ky i fundit ka pastaj 30 ditë për të emëruar një nga kandidatët më të mirë për vakancat e Gjykatës Kushtetuese”, tha ministrja.

I pyetur se ç’mund të bëjë qeveria shqiptare për të zhbërë vendimin e marrë nga qeveria holandeze për ndërprerjen e lëvizjes së lirë në zonë Shengen, ministri Lleshaj është përgjigjur se “Shqipëria nuk ka shkelur asnjë nga parimet e rregullores, se kjo është një çështje e brendshme e Holandës”./ABC News Albania 24/7


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono