shpeton

makina-1280x719.jpg
ad min09:00 | 04/08/2019

 Një aksident i frikshëm por pasoja ndodhi në Fier. Një makinë përfundoi në lum bashkë me një çift të moshuar.

Burrë e grua përfunduan në lumin Gjanicë por për fat shpëtuan. Në drejtim të makinës ishte burri i cili ka dashur të parkojë Benzin në një kantier ku po punohet për rehabilitimin e lumit Gjanicë.

Por mesa duket frenimi nuk ka funksionuar dhe bashkëshortet panë tmerr. Në vendngjarje  shkoi policia dhe dy ambulanca që nxorën jashtë çiftin të cilët nuk janë në rrezik për jetën./ABC News Albania 24/7

15146298-7172055-image-a-75_1561295022248-1.jpg
ad min20:40 | 23/06/2019

Një burrë ka mbetur i plagosur rëndë pasi makina e tij doli nga rruga dhe ra në humnerë. Mjeti i tij  ra nga një lartësi e madhe nga një shkëmb në Tyneside, por fatmirësisht shoferi ka arritur t’i mbijetoje aksidentit të frikshëm.

Policia në Northumbria raporton se u njoftua, pasi një automjet kishte renë nga shkëmbinjtë në The Leas rreth orës 7.30 të mëngjesit të sotëm.

Me të marrë informacionin, policia, zjarrfikësit dhe mjekët arritën menjëherë në vendin e ngjarje duke nxjerrë shoferin nga makina, i cili më pas u dërgua në spital. Një zëdhënës i policisë është shprehur se shoferi ishte i vetëm në makinë dhe është jashtë rrezikut për jetën. Gjithashtu sikundër shikohet edhe në fotot makina është nxjerrë me anë të një vinçi nga gremina./abcnews.al

 

partizani-3.jpg
nev ila23:10 | 30/05/2019

Sezoni 2018-19 rezultoi historik për Partizanin që u shpall kampion pas 26 vitesh. Tirana ia doli të qëndrojë në mesin e më të mirave në futbollin shqiptar ndërkohë që për Skënderbeun ishte sezon i dështuar.

Kategoria superiore zhvilloi ndeshjet e fundit të edicionit 2018- 19 ku u përcaktuan edhe verdiktet përfundimtare për skuadrat.

Partizani e mbylli sezonin si kampion në kategorinë superior në kuotën e 70 pikëve, plot 11 pikë më shumë se rivali më i afërt, Kukësi, që siguroi kualifikimin në kupat e Evropës. Të kuqtë do të luajnë në verë në fazën eleminatore të Champions League, një kompeticion që do ti sjellë shumë të ardhura skuadrës së teknikut Gega.

Vendi i tretë u sigurua nga skuadra e Teutës në kuotën e 57 pikëve që i bashkohet Kukësit në përfaqësimin e klubeve shqiptare në Evropa League. Ndjek Skënderbeu, me dy pikë më pak që nuk arritën asnjë objektiv sezonal. Vetëm vendi i pestë për skuadrën e Flamurtarit që e mbylli edicionin në kuotën e 54 pikëve.

Një sezon i dështuar mund të konsiderohet për Laçin që e mbylli në vendin e  gjashtë në kuotën e 49 pikëve. Tirana siguroi mbijetesën në kategorinë superior dhe ndan vendin e 7 dhe të 8 me Luftëtarin, me nga 47 pikë secila. Kastrioti e mbyll në kuotën e 42 pikëve dhe zbret një kategori më poshtë ashtu si Kamza që u përjashtua nga Komisioni i disiplinës./ABC News Albania 24/7

gomonia-918x445.jpg
ad min11:31 | 24/04/2019

Një anije shqiptare e Forcës Detare me mision në Detin Egje ka shpëtuar mbrëmjen e së martës një gomone me 50 emigrantë. Sipas Ministrisë së Mbrojtjes, Anija “Butrinti”, shpëtoi 40 burra dhe 10 gra gjatë patrullimit në zonën e saj të operacionit. Gomonia me emigrantë mësohet se ishte nisur nga Çeshme e Turqisë drejt ishullit të Chiosit në Greqi.

Pas njoftimit të rojës bregdetare turke, greke dhe Forontex, emigrantet janë marrë nga autoritetet turke dhe kanë vijuar lundrimin drejt portit të Çeshmes. /abcnews.al

b121aa06-de10-4f59-9708-ae39e8305040.jpg
nev ila09:14 | 21/04/2019

Forca detare ka realizuar një operacion shpëtimi mëngjesin e sotëm në gadishullin e Karaburunit.

Dy peshkatarë kërkuan ndihmë dhe u gjetën 8.8 milje larg Kepit të Gjuhëzës, nga anija e gatshme në ishullin e Sazanit. Të dy personat bashkë me mjetin lundrues “Syri 2366”, u rimorkiuan pa probleme në Triport./abcnews.al

 

 

ura-1280x658.jpg
ent ela15:00 | 27/02/2019

Për urën e vjetër të Shën Prodhomit në Voskopojë është marrë vendimi që aty të mos lejohet asnjë mjet i tonazhit të rëndë. Kurse në pranverë kjo urë historike do t’i nënshtrohet restaurimit të plotë.  

Ura treqind vjeçare e Shën Prodhomit në Voskopojë nuk rrezikohet më.

Vendosja e urës “Bailey” në krahun e djathtë do devijojë lëvizjen e mjeteve të transportit të udhëtarëve dhe tonazhit të rëndë.

By passi i ri, nxjerr nga funksioni primar urën, që mban statusin e monumentit te kulturës së kategorisë së parë, e cila tani do t’ju shërbejë vetëm këmbësorëve.

Kalimi i mjeteve mbi urën, që shërben si nyje lidhëse midis fshatit dhe Manastirit të Shën Prodhomit, dëmtoi deri në shkatërrim strukturat mbajtëse të objektit të shekullit të 18, ndër më të hershmit në vend.

Ura e Shën Prodhomit në Voskopojë, do t’i nënshtrohet në pranverë një ndërhyrje të plotë restauruese dhe konservuese. Kjo ndërhyrje do ta kthejë në identitet objektin me arkitekturë të rrallë në fshatin, që frekuentohet edhe për trashëgiminë kultutore./abcnews.al

223520577-7727e44f-b398-4551-a66b-56883281a2e7.jpg
ent ela19:45 | 25/01/2019

Dy hajdutë shqiptarë janë kthyer në makthin e drejtësisë italiane, e cila nuk është në gjendje t’i dënojë ata për vjedhjet e shumta. Shkak për këtë dështim të autoriteteve të vendit fqinj është bërë fakti se vëllezërit Trushi, përveç se binjakë në pamje kanë edhe një ADN identike.

Eduard dhe Edmond Trushi, vëllezërit shqiptarë të njohur edhe si “binjakët Lypen”, i kanë shpëtuar sërish ndëshkimit të drejtësisë italiane. Në procesin e fundit të mbajtur ndaj tyre në Gjykatën e Veronës historia është përsëritur, të dy ata janë shpallur të pafajshëm për mungesë faktesh. Shkak për shfajësimin e radhës nuk është bërë paaftësia e autoriteteve italiane, por trashëgimia gjenetike e dy vëllezërve. Binjakët Trushi kanë një kurrikulum të gjatë bëmash kriminale në veri të Italisë, ku kanë kryer një seri grabitjesh të suksesshme, për shkak të të cilave janë pagëzuar me emrin e hajdutit të famshëm. Gjurmët e ADN-ve të rekuperuara në vendngjarje të ndryshme nuk kanë shërbyer kurrë për t’i futur në grackë, pasi hemozigotët e tyre janë identikë. Sipas hetuesve italianë, ajo që mund t’i dallojë dy 33-vjeçarët janë karakteristika thuajse të padukshme, që mund të zbulohen vetëm përmes analizave të thella dhe të vështira. Deri atëherë, se cili e kreu vjedhjen, Eduardi apo Edmondi, do të mbetet një mister edhe për faktin se as gjurmët e gishtave, që dy vëllezërit i kanë të ndryshme, nuk kanë shërbyer për të hedhur dritë mbi krimet e tyre. Në çdo vjedhje ata janë treguar të kujdesshëm duke përdorur doreza./abcnews.al

vlcsnap-error577-1280x720.jpg
ent ela13:38 | 24/01/2018

Një aksident me një të plagosur ka ndodhur në aksin rrugor Berat-Fier, në vendin e quajtur Qafa e Sqepurit.

Mjeti tip Ford që udhëtonte me shpejtësi doli nga rruga dhe është rrokullisur disa herë.

Drejtuesi i mjetit Agron Demaj ka pësuar lëndime dhe po merr ndihmën mjekësore në spitalin e qytetit të Beratit. 30 vjeçari udhëtonte i vetëm në makinë./abcnews.al

 

vlcsnap-error690-1280x720.jpg
ad min12:13 | 21/11/2017

Herrison Ford, aktori i famshëm amerikan tregohet një hero i vertetë duke shpetuar një qytetare viktimë të një aksidenti rrugor. Aktori është vleresuar jashtëzakonisht për këtë akt qytetar.

Divi i hollivudit 75 vjecar i ka shpëtuar jeten nje amerikaneje viktime e aksidentit rrugor në Kaliforni. Akti heroik i aktorit tashmë përvecse në filma vjen edhe në jetën reale.

Aksidenti ndodhi mëngjesin e 19 nëntorit , dëshmitarët e ngjarjes deklaruan se aktori po udhëntonte drejt rrugës ku ndodhi aksidenti në momentin që qytetarja doli jashtë rruge me makinë. Dëshmitarët theksojn se aktori ndalojë makinën dhe i erdhi në ndihme të aksidentuarës, ku së bashku me disa persona të tjerë e nxorrën nga makina në një vend të sigurtë në pritje të ambulances.

Nuk është hera e parë që Ford shquhet për heroizma. Në shtator të këtij viti pas një aksidenti trafiku në Nju Jork, ai filloi të drejtonte trafikun për ta lehtësuar atë./abcnews.al

 

vlcsnap-error012.jpg
ad min13:36 | 31/10/2017

Forca Detare shqiptare shpëtoi 100 shtetas sirianë në detin Egje. Shtetasit sirianë, mes të cilëve 39 fëmijë dhe 16 gra ishin nisur nga brigjet turke drejt ishullit Kios në Greqi.

Sipas procedurës, anija Oriku njoftoi anijen komandë të misionit, si dhe rojet bregdetare turke e greke.

Shpëtimi i 100 emigrantëve sirianë u arrit në 2 operacione të ndryshme.

Gjatë 1 viti të përfshirjes në operacionin e NATO-s në Egje, ekuipazhet e anijes shqiptare Oriku kanë shpëtuar më shumë se 800 emigrantë.


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono