shperthimi

shperthimi-bombola.jpg
nev ila21:05 | 19/02/2020

Shpërthimi i bombolës së gazit për pak sa nuk i rrezikoi jetën një familje në fshatin Libofshë të Fierit. Ngjarja ndodhi rreth orës 17.30 të së mërkurës.

Të plagosur mbetën Muharrem Zajmi dhe Odeta Zajmi, kjo e fundit është e paralizuar. Burrë e grua kanë marrë plagë të lehta në kokë, ndërsa u dërguan me urgjencë në spitalin rajonal të Fierit.

Fatmirsisht ndodhen jashtë rreziku për jetën. Fatmir Selimi djali i familjes rrëfen se si ndodhi ngjarja.

“Do ngrohja gjellën për të ngrënë darkën, mirëpo shpërtheu. Banesa është dëmtuar shumë”.

Shkak dyshohet të jetë një defekt teknik i bombolës. Forcat zjarrfikëse bënë të mundur fikjen e zjarrit. Si pasojë e shpërthimit në banesa ka dëme të shumta materiale./abcnews.al

Helikopter-e1580205306882.jpg
Vladimir Prenga10:28 | 28/01/2020

Kobe Bryant, vajza e tij dhe shtatë të tjerë humbën jetën pas një aksidenti të pësuar dy ditë më parë. Helikopteri me të cilin ata fluturuan, për shkak të mjegullës së madhe, u përplas në tokë dhe shpërtheu, duke mos u dhënë asnjë mundësi shpëtimi atyre që ishin në bord.

Mediat ndërkombëtare kanë zbardhur gjithçka ka ndodhur, ndërkohë që së fundmi zbulohet se viktimat e këtij aksidenti nuk janë identifikuar dot. Trupat e tyre janë shkrumbuar, për shkak të shpërthimit të fortë të helikopterit.

Karbonizimi i trupave të viktimave ia kanë bërë të pamundur identifikimin ekspertëve. Viktima të këtij aksidenti ishin vajza e Bryant, Gianna Maria, e cila ishte vetëm 13 vjeçe. Gjithashtu vdiqën John, Keri dhe Alyssa Altobelli, piloti Ara Zobayan dhe Sarah e Payton Chester. /abcnews.al

policia-drr.jpg
ger ta15:07 | 26/01/2020

Një shpërthim me lëndë plasëse ka ndodhur gjatë mbrëmjes së djeshme në lagjen 17 në Durrës. Sipas burimeve policore, një sasi lëndë plasëse është hedhur nga persona ende të paidentifikuar, pranë makinës së një punonjëses së policisë, Ornela Buruku.

Lënda plasëse dyshohet se është hedhur nga muri i jashtëm i rrethimit duke rënë në afërsi të automjetit të parkuar të Burukut. Si pasojë, vetëm makina tip audi është dëmtuar.

Ndërsa një fqinj I familjes së efektives së policisë që jeton vetëm 4 metra larg banesës së tyre rrëfen për tronditjen që pësuan.

“Jo të trembur, por një tronditje e tmerrshme, unë isha pothuajse ngjitur, duke parë televizor, mirë që ikën kalamajtë lartë. Një tronditje…tym dunjaja”, rrëfen ai.

Abc Neës mëson se Ornela Buruku ka 17 vjet në detyrë si punonjëse policie. Gjatë pyetjet nga grupi hetimor, mësohet ajo ka mohuar të ketë konflikte me persona të tjerë dhe pista ku janë përqendruar hetimet është konflikti për shkak të detyrës. Ajo ka thënë se shpreson që kolegët që po hetojnë të hedhin dritë mbi ketë ngarjë.

Ndërkaq grupi hetimor po punon për zbardhjen e rrethanave të ngjarjes, identifikimin dhe kapjen e autorëve. Deri më tani janë shoqëruar në komsariat 10 persona. Gjithashtu janë sekuestruar dhe kamerat e sigurisë./abcnews.al

shperthimi-gazi.jpg
nev ila15:43 | 15/01/2020

Banorët e rrugës “3-Dëshmorët” u tronditën nga shpërthimi i fuqishëm i një bombole gazi, duke shkaktuar panik në radhët e tyre.

Dëmet në biznes janë të konsiderueshme, ndërsa të lënduar mbetën punëtorja Ardiana Mesi dhe pronarja e byrektores Klodiana Simeci.

Në spital u dërgua edhe bashkëshorti Ardiana, i cili pësoi disa djegie të lehta në krah në përpjeke për ti dhënë ndihmën e parë personave te plagosur.

Inspektoriati Shtetëror Teknik dhe Industrial thekoi se, rrjedhja e bombolës së gazit ka filluar rreth orës 4 të mëngjesit, duke krijuar tejngopje të ambientit të mbyllur.

Shpërthimi u krijua nga një shkëndi elektrike, ndërsa rrjedhje kishte pasur vetëm një nga dy bombolat që ishin në byrektore.

Hetimet kanë nisur, pasi janë vërejtur disa shkelje nga ISHTI, ku dy bombolat e gazit nuk duhet të qëndrojnë në ambiente të mbyllura, dhe për më tepër nuk ishin të koaluduara.

Edhe më herët eksplozionet e bombolave të gazit kanë krijuar frikë dhe panik te qytetarët e Tiranës.

Në verën e vitit të kaluar pronarja e një argjendarie në zonën e ish-Bllokut humbi jetën, nga shpërthimi i disa bombolave të gazit, në punishten që kishte përshtatur në bodrumin e biznesit të saj./abcnews.al

 

avioni-iran.jpg
nev ila10:43 | 15/01/2020

Pamje eksluzive të marra dhe të verifikuara nga New York Times tregojnë se avioni ukrainas me 176 persona në bord, është goditur nga dy raketa brenda 30 sekondash.

Sipas New York Times, raketat janë lëshuar nga një bazë iraniane rreth 12 kilometra larg avionit. Pamjet e reja shpjegojnë dhe faktin se pse transmetuesi i avionit nuk funksiononte më para se të goditej nga raketa e dytë.

Pamjet janë regjistruar nga një kamera sigurie. Fillimisht u publikuan në Twitter nga gazetari Babak Taghvaee, i cili shpjegon në rrjetin social se atë natë ishte dhënë urdhër për të qëlluar kundër cdo objekti fluturues që vinte nga drejtimi juglindje në lidhje me bazën.

Video më pas u verifikua nga ekipi investigative i New York Times.

Ndërkohë është arrestuar në Iran personi që ka filmuar pamjet, të cilat u publikuan më pas në rrjetet sociale, ku shihet një raketë iraniane në momentin që godet avionin ukrainas.

Një burim nga selia e përgjithshme e rojeve revolucionare shpjegoi se autori i filmimit është arrestuar në kuadër të hetimeve që kanë cuar në pranga dhe persona të tjerë të lidhur me incidentin ajror./abcnews.al

bombol3.jpg
nev ila14:24 | 31/12/2019

Policia e Tiranës njofton se një bombol gazi ka shpërthyer në një banesë në Allias, ku si pasojë ka marrë flakë banesa.

Uniformat blu të kryeqytetit thonë se në banesë ishin dy të moshuar, të cilët janë dërguar urgjentisht në spital, ku ndodhen jashtë rrezikut për jetën.

Njoftimi i policisë:

Rreth orës 13:09 në Allias, në një banesë private ka shpërthyer një bombul gazi dhe për pasojë banesa është përfshirë nga flakët.

Policia së bashku me shërbimin e zjarrfikses kanë shkuar menjëherë në vendngjarje ku kanë mundur të nxjerrin  dy të moshuar  shtetasit B. H.,80 vjeç dhe N. H.,77 vjeçe që banonin në banesë, të cilët u  dërguan në spital për ndihmë mjeksore .

Grupi hetimor ndodhet në vendngjarje, ku po vijon punën për sqarimin e rrethanave të ngjarjes./abcnews.al

fatos-tushe-trauma.jpg
nev ila11:24 | 31/12/2019

Sapo ka mbërritur tek spitali i traumës edhe kryebashkiuaku i Lushnjes Fatos Tushe. Nga deklarata e ministres së shëndetësisë është mësuar se Kryebashkiaku Fatos Tushe dhe sekretarja kanë ardhur për mjekim më të specializuar dhe ndodhen jashtë rrezikut për jetë.

Mëngjesin e sotëm u plagos nga një shperthim Kryetari i Bashkise Lushnje dhe sekretarja e tij.

Nga të dhënat më të fundit mësohet se Fatos Tushe ka marrë dëmtime serioze në shpatull dhe në këmbë. Panore Veliu Drejtoresha e Spitalit të Lushnjes, nuk ka pranuar fillimisht dhe ka qenë e rezervuar për sa i përket informacionit lidhur me shëndetin e kryebashkiakut të Lushnjes dhe Sekretares së tij.

Ajo që deklaroi Drejtoresha e Spitalit është se drejt Tiranës, janë nisur të dy të plagosurit, kryebashkiaku Fatos Tushe dhe sekretarja Erisa Salliu.

Ndërkohë edhe Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu tha për abcneës.al se dy të plagosurit, Kryebashkiaku Fatos Tushe dhe Sekretarja e institucionit, ndodhen në spitalin e Traumës në tiranë jashtë rrezikut për jetën.

Në Lushnje tashmë ka mbërritur edhe Drejtori i Përgjithshëm i Policisë dhe Drejtori i policisë kriminale Tonin Vocaj.

Nga të dhënat paraprake dyshohet për shpërthim brenda zyrës në bashkinë e Lushnjes, raporton abcneës.al. Pas shpërthimit në bashki janë dëgjuar edhe krisma armësh.

Abcnews.al mëson se ngjarja e rëndë ka ndodhur sot në mëngjes në orën 08:00 në momentin që Tushe ka hyrë në zyrë. Mësohet se nga shpërthimi është plagosur edhe sekretarja e kryetarit, Erisa Qalliu./abcnews.al

spitali-i-traumes-sekretarja.jpg
nev ila11:04 | 31/12/2019

Sapo ka mbërritur tek spitali i traumës sekretarja e institucionit. Nga deklarata e ministres së shëndetësisë është mësuar se Kryebashkiaku Fatos Tushe dhe sekretarja kanë ardhur për mjekim më të specializuar dhe ndodhen jashtë rrezikut për jetë.

Mëngjesin e sotëm u plagos nga një shperthim Kryetari i Bashkise Lushnje dhe sekretarja e tij.

Nga të dhënat më të fundit mësohet se Fatos Tushe ka marrë dëmtime serioze në shpatull dhe në këmbë. Panore Veliu Drejtoresha e Spitalit të Lushnjes, nuk ka pranuar fillimisht dhe ka qenë e rezervuar për sa i përket informacionit lidhur me shëndetin e kryebashkiakut të Lushnjes dhe Sekretares së tij.

Ajo që deklaroi Drejtoresha e Spitalit është se drejt Tiranës, janë nisur të dy të plagosurit, kryebashkiaku Fatos Tushe dhe sekretarja Erisa Salliu.

Ndërkohë edhe Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu tha për abcneës.al se dy të plagosurit, Kryebashkiaku Fatos Tushe dhe Sekretarja e institucionit, ndodhen në spitalin e Traumës në tiranë jashtë rrezikut për jetën.

Në Lushnje tashmë ka mbërritur edhe Drejtori i Përgjithshëm i Policisë dhe Drejtori i policisë kriminale Tonin Vocaj.

Nga të dhënat paraprake dyshohet për shpërthim brenda zyrës në bashkinë e Lushnjes, raporton abcneës.al. Pas shpërthimit në bashki janë dëgjuar edhe krisma armësh.

Abcneës.al mëson se ngjarja e rëndë ka ndodhur sot në mëngjes në orën 08:00 në momentin që Tushe ka hyrë në zyrë. Mësohet se nga shpërthimi është plagosur edhe sekretarja e kryetarit, Erisa Qalliu.

fatostusheee-1280x720.jpg
Autor E10:21 | 31/12/2019

Mengjesin e sotëm u plagos nga një shperthim Kryetari i Bashkise Lushnje dhe sekretarja e tij.

Nga të dhënat më të fundit mësohet se Fatos Tushe ka marrë dëmtime serioze në shpatull dhe në këmbë. Panore Veliu Drejtoresha e Spitalit të Lushnjes, nuk ka pranuar fillimisht dhe ka qenë e rezervuar për sa i përket informacionit lidhur me shëndetin e kryebashkiakut të Lushnjes dhe Sekretares së tij.

Ajo që deklaroi Drejtoresha e Spitalit është se drejt Tiranës, janë nisur të dy të plagosurit, kryebashkiaku Fatos Tushe dhe sekretarja Erisa Salliu.

Në Lushnje tashmë ka mbërritur edhe Drejtori i Përgjithshëm i Policisë dhe Drejtori i policisë kriminale Tonin Vocaj.

Nga të dhënat paraprake dyshohet për shpërthim brenda zyrës në bashkinë e Lushnjes, raporton abcnews.al. Pas shpërthimit në bashki janë dëgjuar edhe krisma armësh.

Abcnews.al mëson se ngjarja e rëndë ka ndodhur sot në mëngjes në orën 08:00 në momentin që Tushe ka hyrë në zyrë. Mësohet se nga shpërthimi është plagosur edhe sekretarja e kryetarit, Erisa Qalliu.

Të dy të plagosurit janë dërguar urgjent në spital ku ndodhen jashtë rrezikut për jetën.

Dyshohet se shpërthimi është shkaktuar nga një granatë.

Lexoni edhe: Granatë dhe të shtëna në zyrë, kush e donte të vdekur Fatos Tushen

Policia dyshon se autori është Gëzim Saraçi, i cili ka patur detyrën e shoferit të kryetarit.

Gazetari Andi Qosja raporton për abcnews.al se drejt qytetit të Lushnjes ka mbërritur kreu i Policisë së Shtetit Ardi Veliu dhe si edhe Tonin Vocaj. Pritet të përcaktohet se cili ka qenë mekanizmi i shpërthimit.

Qendroni me ne, abcnews.al do të ndjekë nga afër me gazetarë nga terreni këtë ngjarja të rëndë. /abcnews.al

fatostush-1280x720.jpg
nev ila10:05 | 31/12/2019

Ditën e sotme një ngjarje  e rëndë është shënuar në qytetin e Lushnjes.

Një shpërthim i fuqishëm ka ndodhur në zyrën e kryetarit të Bashkisë. Për pasojë ka mbetur i plagosur Kryetari Fatos Tushe sëbashku me sekretaren e tij.

Po kush është autori i kësaj ngjarje?

Nga të dhënat paraprake abcnews.al ka mësuar se bëhet fjalë për  Gëzim Saraçi, i cili ka patur detyrën e shoferit të kryetarit.

Lexo edhe: Bombë dhe krisma në zyrë, plagoset kryebashkiaku i Lushnjes Fatos Tushe

Të dy të plagosurit janë dërguar urgjent në spital ku ndodhen në gjendje të stabilizuar aktualisht.

Qendroni me ne, abcnews.al do të ndjekë nga afër me gazetarë nga terreni këtë ngjarja të rëndë. /abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono