shpërthim

firefighters-inspect-a-collapsed-building-at-the-paardenmarkt-in-antwerp-on-january-15-2018-after-several-buildings-collapsed-following-an-explosion-afp-photo-belga-dirk-waem-belgium-out.jpg
ent ela11:32 | 16/01/2018

Dy persona kanë mbetur të vrarë si pasojë e një shpërthimi në një bllok ndërtesash në Anversë. Policia belge ka përjashtuar pistën e terrorizmit, ndërkohë që po kërkohet për viktima të tjera nën rrënoja.

Një pallat është shembur si pasojë e një shpërthimi në Anversë të Belgjikës. Bilanci i përkohshëm flet për dy viktima dhe 14 të plagosur, nga të cilët pesë janë në gjendje të rëndë. Shtatë persona janë nxjerrë të gjallë nga gërmadhat mes tyre dhe një fëmijë. Skuadrat e shpëtimit punojnë kundër kohës për të gjetur të mbijetuar të tjetë ndërsa policia belge konfirmoi se janë dy personat që konsiderohen të zhdukur.

Dhe pse nuk dihet ende arsyeja e shpërthimit, policia në profilin e saj në Tuiter ka konfimrmuar se është përjashtuar pista e terrorizmit.

Shpërthimika qenë i fuqishëm, aq sa ka dëmtuar dhe dy pallate të tjera aty pranë si dhe një piceri. Hetuesit mendojnë se mund të ketë qenë pikërisht në rrjedhje gazi nga kuzhina e restorantit që mund të ketë shkaktuar shpërthimin./abcnews.al

vlcsnap-error351-1-1280x720.jpg
us er15:00 | 14/01/2018

Policia e Shkodrës nuk ka gjetur akoma autorët e atentatit me tritol ndaj Lulzim Kullës, por ka zbuluar mekanizmin se si ka ndodhur ngjarja.

Janë momentet e para pas shpërthimit të fuqishëm në Shkodër. Drejtorin e policisë, Xhopvalin Loken, e njoftojnë sapo ai mbaroi fjalinë për festën e policisë, kurse gazetari i Abc News Simon Shkreli, vrapon i pari në vendin e ngjarjes. Shkodra u përfshi në panik. Zhurma alarmoi banorët e saj.
Një ditë më pas policia ka zbardhur detaje të reja. Nga hetimet rezulton se në motorrin ku ishte vendosur sasia prej 400 gramë tritoli, ishte parkuar vetëm pak minuta para se Lulzim Kulla të hipte në makinë.
Për këtë ngjarje janë shoqëruar në polici nëntë persona, por që ende nuk është gjetur një dëshmi rreth autorëve.
Policia ka sekuestruar kamerat e sigurise te lokaleve prane objektit ku ndodhi shperthimi ne lagjen Rus te Shkodres.
Sipas të dhënave të përcjella nga policia, saktësohet se tre nga të dëmtuarit, midis tyre dhe Lulzim Kulla, i cili ishte objektivi i sulmit, janë në gjendje të rëndë dhe ndodhen në spitalin e Traumës në Tiranë.
Dhe pas kësaj panorame vjen apeli i shefit të policisë kriminale Saimir Rrustemi: “Do ul kokën para prokurorëve e gjyqtarëve: Boll më! Vendi ka nevojë për pjesën tuaj të drejtë e të ndershme!”, shkruan ai në mesazhin e tij në ‘Facebook’. Shpërthimi në Shkodër shkaktoi plagosjen e tetë personave./abcnews.al

99588785_043896906.jpg
us er10:00 | 14/01/2018

Rreth 1500 persona janë evakuuar nga ishujt e Guineas se Re Papua ku një vullkan, deri më tani i përgjumur, filloi të shpërthente.
Vullkani i ndodhur në ishullin Kadovar filloi të nxjerrë tym dhe hi që prej javës së kaluar, duke nxitur dhe evakuuimin e banorëve për në ishullin më të afërt.
Guinea e Re Papua është vendndodhja e një numri të madh qendrave vullkanike.
Dëshmitarët treguan së shpërthimi më i fuqishëm ndodhi të premten kur një lëmsh i zjarrtë doli nga gryka e vullkanit.
Shtëllungat e tymit tashmë ngrihen në një lartësi prej 600 metrash duke alarmuar banorët e zonës më shumë se kurrë, pasi nuk ka pasur të dhëna të tjera që deri më tani ky vullkani të ketë shpërthyer më parë.
Në ndihmë të banorëve kanë shkuar forcat e Kryqit të Kuq duke u siguruar burimet e nevojshme për të jetuar në një situatë të tillë emergjente./abcnews.al

vlcsnap-error492-1280x720.jpg
ent ela15:09 | 13/01/2018

8 persona kanë mbetur të lënduar nga shpërthimi i një sasie tritoli në Shkodër. Dyshohet se objektivi i atentatit ka qenë Lulzim Kulla , një biznesmen me precedentë penalë.

Shkodranët u zgjuan në fundjave  të alarmuar.

Në lagjen “Rus e njohur ndryshe edhe si Merkata pati një shpërthim të fuqishem.

Në fillim u mendua për një bombul gazi, por më pas policia njoftoi se kishte ndodhur një shpërthim me lëndë eksplozive.

Pasojat janë 8 të plagosur, biznese dhe mjete të shkatërruara.

Shënjestër e atentatit dyshohet se ishte Lulzim Kulla. Mesohet se tritoli ishte vendosur në një motoçikletë dhe në momentin, kur Kulla po hipte në makinë  eksplozivi shpërtheu.

Ai mbeti i plagosur rëndë dhe po merr ndihmën mjekësore në spitalin e  Traumës në Tiranë së bashku me dy të tjerë. Kurse 5 të lënduarit më lehtë janë në Shkodër.

Dëshmitarë në vendngjarje ishin edhe një grup xhirimit i televizionit shtetëror malazez.

Ekipi i gazetarëve kishte ardhur për të përgatitur një reportazh mbi Shkodrën dhe shtetasit nga Mali i Zi që vijnë në këtë qytet për tregti. Gazetarja Marija  Kaleziq tregon momentin e shpërthimit.

Marija Kaleziq- Gazetare nga Mali I Zi: “Ne erdhëm nga Mali i Zi për një reportazh me tregtarët këtu. Në momentin që ishim duke biseduar me tregtarët dëgjuam një shpërthim të madh. U përhap  panik , njerëzit iknin nga të gjitha anët, pamë të plagosur, gjak, kështu edhe ne ikëm me vrap. Dikush tha më pas se shpërtheu bombula e gazit, por më vonë u mor vesh se kemi të bëjmë me eksploziv.

Kulla është pronar i objektit dy katësh pranë të cilit ndodhi shpërthimi. Një grup hetimor po heton për të shkuarën e biznesmenit . Ai njihet si person me precedentë penalë.  Në qershor të vitit të kaluar,  Kulla u arrestua nga policia për kultivim kanabisi në zonën e Dukagjinit, në Shkodër. Ai u lirua pas gjashtë muajsh qëndrimi në burg. Policia ka sekuestruar pamjet filmike të bizneseve aty pranë, të cilët mund të kenë filmuar momentin e vendosjes së lëndës eksplozive. Në komisariat u shoqëruan disa persona për t’u marrë në pyetje dhe janë ngritur pika kontrolli për të kapur autorët./abcnews.al

Gazetar ABC News, Shkodër: Simon Shkreli

26057852_10156049729524826_1900072041_n.jpg
us er19:01 | 27/12/2017

Një shpërthim i fuqishëm është verifikuar në një supermarket në Shën Petersburg të Rusisë. Lajmi është konfirmuar nga mediat vendase që shkruajnë se nga kjo ngjajrje kanë mbetur të plagosur 10 persona. Ndërsa nga godina janë evakuuar mbi 50 të tjerë. Sipas një zyrtari të Ministrisë së Emergjencave, në supermarket nuk ka pasur zjarr pas shpërthimit. Ende nuk dihet nëse kjo ngjarje ka lidhje me terrorizmin, por autoritetet kanë hapur një hetim për vrasje në masë e mbetur në tentativë. Në kohën e shpërthimit, supermarketi ishte i tejmbushur pasi qytetarë të shumtë bëjnë blerjet e tyre për të festuar ardhjen e vitit të ri./abcnews.al

Gazetar i ABC News: Xhevahir Qardaku

26104939_10156044872269826_1306889401_o-1280x720.jpg
us er20:55 | 25/12/2017

Një shpërthim i fortë është dëgjuar mbrëmjen e së hënës në një lagje në periferi të Elbasanit. Qytetarët bëjnë të ditur se shpërthimi ishte shumë i fuqishëm e ngjante me një shpërthim tritoli dhe jo kapsollash festive. Por të kundërtën pretendon policia, sipas së cilës, në lagjen “11 Nëntori” në Elbasan ka patur vetëm një shpërthim të fuqishëm materiali piroteknik dhe se si pasojë e tij nuk ka persona të lënduar. Policia njofton se prania policore në zonë vjen për shkak të shtimit të masave të sigurisë bërë në të gjithë vendin në kuadër të festave të fundvitit./abcnews.al

shperthim-933x445.jpg
us er10:43 | 22/12/2017

Një shpërthim i fuqishëm dëmtoi ndërtesën e gjykatës së apelit në qendër të Athinës në orët e para të mëngjesit së të premtes. Ngjarja ndodhi disa orë pasi parlamenti grek votoi kundër protestës së atyre që kundërshtojnë masat shtrënguese e që rregullisht manifestojnë para ndërtesës. Sipas të dhënave të para të policisë, pas shëprthimit një nga personat që sulmuan, qëlloi një nga rojet e policisë teksa po arratisej.

Mediat greke bëjnë të ditur se nuk ka pasur të plagosur të tjerë dhe shpërthimi ishte paralajmëruar me anë të telefonatave anonime në disa nga të përditshmet e kryeqytetit grek. Policia më vonë gjeti dhe furgonin e përdorur nga autorët e sulmit, i cli ishte plotësisht i djegur., Deri tani asnjë grup nuk ka marrë përsipër sulmin

Parlamenti grek vendosi të enjten që të ketë penalitete për ata që protestojnë rregullisht para gjykatës së apelit, e cila urdhëron nxjerrjen në ankand të shtëpive apo bizneseve të sekuestruara, si pasojë e mos shkyerjes së detyrimeve.

Shpërthimi shkaktoi dëme të konsiderueshme materiale në ndërtesën e gjykatës e cila ndodhet pranë gjykatës së lartë dhe drejtorisë së policisë. Ministri grek i drejtësisë Stavros Kontonis dënoi aktin kriminal duke thënë se ishte vënë në rezik dhe jeta e rojes së sigurisë.

Sipas dëshmisë së njërit prej rojeve, dy persona të cilët mendohen të kenë qenë autorë të sulmit kanë lënë një cantë në hyrjen e gjykatës.

Sipas hetuesve grekë sulme të tilla kanë domethënie simbolike edhe pse është ende herët për të thënë se cili ishte motivi apo objektivi kryesor./abcnews.al

 

99159676_de26.jpg
us er16:40 | 11/12/2017

27-vjeçari Akayed Ullah është autori i sulmit terrorist në stacionin qendror të autobusëve në Manhatan të Shteteve të Bashkuara. Ai mbeti i plagosur gjatë atentatit dhe po merr mjekimin e nevojshëm, ndërsa gjendet në masën e arrestit. Nga kjo ngjarje janë plagosur edhe 3 persona të tjerë.

Policia e Nju Jorkut ka dhënë detaje lidhur me sulmin terrorist që u zhvillua mëngjesin e së hënës në stacionin qendror të autobusëve në Manhatan të Shteteve të Bashkuara. “I dyshuari kryesor i cili është arrestuar pas shpërthimit në Nju Jork është 27-vjeçari Akayed Ullah”, tha Komisari i Policisë, Xhejms O’Neill. Sipas tij, autori i sulmit kishte veshur një “pajisje amatore shpërthyese në trupin e tij, të cilën e ka shpërthyer qëllimisht”. Ullah gjendet në spitalin Bellevue, ku po trajtohet për prerje dhe djegje në duar dhe në pjesë e barkut. Sipas autoriteteve të Nju Jorkut, autori i atentatit terrorist nuk është në gjendje të rëndë. Mediat amerikane shkruajnë se ai është me origjinë nga Bangladeshi por jetonte në Bruklin.

Gjatë sulmit terrorist të zhvilluar në mënyrë amatore, siç cilësohet nga policia, kanë mbetur të plagosur lehtë edhe 3 persona të tjerë. Hetimet lidhur me këtë ngjarje kanë filluar, dhe autoritetet e konsiderojnë si një zhvillim që ka lidhje me terrorizmin.

Një imazh që po qarkullon në rrjetet sociale shfaq një person, për të cilin thuhet se është autori i sulmit, i shtrirë në dysheme ndërsa rrobat i ka të grisura nga shpërthimi në pjesën e sipërme të trupit. Për ngjarjen ka reaguar edhe kryebashkiaku i Nju Jorkut, Bill De Blasio, i cili ka vizituar stacionin qendror të autobusëve në Manhatan. Ai theksoi se autori ka vepruar i vetëm. “Terroristët nuk do të fitojnë”, u shpreh kryebashkiaku.

Ndërsa Guvernatori i Nju Jorkut, Andruj Kuomo nënvizoi: “Ky është Nju Jork. Realiteti është se ne jemi një shënjestër për ata që duan të bëjnë veprime kundër demokracisë, kundër lirisë”.
Zëdhënësja e Shtëpisë së Bardhë, Sara Sanders tha se presidenti Donald Trump është informuar lidhur me sulmin terrorist. Ndërkohë, fillimisht terminali i autobuzëve u evakuua dhe u mbyll për shkak të shpërthimit. Pas verifikimeve të ekipeve speciale çdo gjë iu kthye normalitetit. Sipas mediave amerikane, ky stacion u shërben mbi 65 milionë personave në një vit./abcnews.al

fushekruje-660x330.jpg
us er21:50 | 08/12/2017

Një kallëp tritoli është hedhur në oborrin e një banese në qytetin e Dibrës mbrëmjen e sotme.

Policia bën me dije se ngjarja ka ndodhur rreth orës 20:15 në fshatin Pjeçë të Njësisë Administrative Melan.

Mësohet se kallëpi i tritolit u hodh në oborrin e shtëpisë së qytetarit me iniciale Z.S.

Si pasojë e shërthimit të lëndës plasëse, është është dëmtuar pjesërisht automjeti tip “BMW X5” në pronësi të qytetarit me iniciale Y.T. Mjeti ishte parkuar pranë banesës ku ishte vendosur tritoli dhe i janë thyer xhamat. Fatmirësisht nuk ka asnjë person të lënduar nga kjo ngjarje.

Grupi hetimor, nën drejtimin e Prokurorit të gatshëm, ndodhet në vendin e ngjarjes dhe po punojnë për zbardhjen e plotë të rrethanave, si dhe për të identifikuar dhe arrestuar autorin./abcnews.al

vlcsnap-error747-1280x720.jpg
us er10:39 | 27/11/2017

Një makinë tip fuoristradë u hodh në erë, ndërsa ishte në lëvizje në qytetin e Vlorës, pranë degës së Sigurimeve Shoqërore. Nuk dihen ende rrethanat e ngjarjes, por siç shihet dhe nga pamjet shpërthimi ka qenë i fuqishëm aq sa pjesët e makinës, që shpërtheu kanë fluturuar në largësi. Sipas informacioneve të para, makina drejtohej nga 25 vjeçari Ines Hajrulla, i cili është djali i një biznesmeni në qytetin e Vlorës.

Drejtuesi i mjetit u dërgua me urgjencë në spitalin e Vlorës dhe mjekët thonë se ka marrë plagë të rënda. Dëshmitarët nga vendi i ngjarjes bëjnë të ditur kanë dëgjuar një shpërthim të fuqishëm, ndërsa më pas automjeti është përfshirë nga flakët. Eskpertët mendojnë paraprakisht se lënda shpërthyese i është vendosur automjetit në pjesën e përparme te tij. Pas shpërthimit, automjeti tip fuoristradë është përplasur me një automjet të parkuar aty pranë./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore.


Kontakt

Telefono