shpallur

1556300300_policia-1.jpg
Sej rie18:15 | 29/06/2019

Një shtetas shqiptar është kapur nga policia me qëllim ekstradimi drejt Italisë, i dyshuar për përfshirje në veprimtari kriminale në fushën e narkotikëve.

 Policia e Lezhës arrestuan 24-vjeçarin K.M banues në Lezhë, pasi ky i fundit ishte i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga autoritetet italiane, pasi Gjykata e Monzes/ Itali, në Maj 2019 ka caktuar masën e sigurisë “Arrest me burg”, për veprat penale në fushën e narkotikëve.

Njoftimi

Vijon puna për kapjen e personave të shpallur në kërkim ndërkombëtar.

Kapet dhe arrestohet një tjetër shtetas shqiptar me qëllim ekstradimi drejt Italisë, i dyshuar për përfshirje në veprimtari kriminale në fushen e narkotikëve

Specialistët për Hetimin e Narkotikëve,në Drejtorinë Vendore të Policisë Lezhë, pas informacioneve të marra dhe një pune të mirë organizuar në bashkëpunim me Interpol Tirana arrestuan përkohësisht me qëllim ekstradimi drejt Italisë shtetasin shqiptar të shpallur në kërkim ndërkombëtar

• K.M.,24 vjeç, banues në Lezhë

Ky shtetas ishte i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga autoritetet italiane, pasi Gjykata e Monzes/ Itali, në Maj 2019 ka caktuar masën e sigurisë “Arrest me burg”, për veprat penale në fushen e narkotikëve parashikuar në nenet 73,110 dhe 112 të Kodit Penal Italian

Materialet hetimore i kaluan Prokurorisë Pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Lezhë për veprime të mëtejshme.

policia-naten-800x450-1-696x392.jpg
nev ila11:35 | 21/06/2019

Një person rreth 40 vjeç u gjet i pajetë paraditen e kësaj të premte në Xibër të Klosit.

Trupi ishte mbuluar me dhé në trase, në kantierin e Rrugës se Arbrit në fshatin Shkallë të njësisë Administrative Xibër e Klosit. 45 vjeçari, i identifikuar si Agim Meta ishte zhdukur katër ditë më parë.

Familjarët denoncuan në polici dhe treguan për kontaktin e fundit me të. Meta ishte parë në një dyqan afër mesnatës dhe më pas është nisur për në shtëpi. Pas kërkimeve sot ai u gjet i mbuluar me masivë dheu.

Dyshohet që burri të jetë aksidentuar nga mjetet që punojnë për hapjen e Rrugës së Arbrit, por megjithatë janë hetimet që do të saktësojnë shkakun e vdekjes së tij./abcnews.al

policia-4.jpg
Sej rie09:15 | 14/06/2019

 Forcat policore të Komisariatit të Policisë Kurbin, në vijim të punës për kapjen e personave të shpallur në kërkim, u bë kapja dhe ndalimi i 53-vjeçarit P. K., banues në Kurbin.

 Mësohet se ai ishte shpallur në kërkim kombëtar, pasi në Mars 2017, Gjykata e Apelit Tiranë e ka dënuar me 3 vite e 8 muaj burg, për veprën penale “Prodhimi dhe mbajtja e armëve dhe municioneve luftarake” parashikuar nga neni 278/2 i Kodit Penal

Gjithashtu po nga shërbimet e Policisë së Kurbinit, u bë kapja dhe ndalimi i shtetasit V. K., 44 vjeç, banues në Kurbin.

Ky shtetas ishte shpallur në kërkim, pasi në Nëntor 2018, Gjykata Shkallës Parë Kurbin ka dhënë masën e sigurisë “Arrest me burg” për veprën penale “Dhuna në familje”./abcnews.al

pranga-irainain1.jpg
Sej rie09:00 | 16/05/2019

Një 44-vjeçar i shpallur në kërkim ndërkombëtar është ndalur nga policia në Kurbin. Ai është arrestuar në bazë të një urdhri kërkimi ndërkombëtar, për veprat penale”Vjedhje në rrethana rënduese”.

Vijon puna për kapjen e personave të shpallur në kërkim ndërkombëtar. Arrestohet një tjetër shtetas shqiptar me qëllim ekstradimi drejt Italisë. Shërbimet policore të Komisariatit Kurbin, pas informacioneve të marra dhe një pune të mirë organizuar në bashkëpunim me Interpol Tirana dhe me Zyrën e Interforcës të Policisë italiane,arrestuan përkohësisht me qëllim ekstradimi drejt Italisë shtetasin shqiptar të shpallur në kërkim ndërkombëtar:

  • H.I.,44 vjeç, banues në Kurbin

Ky shtetas ishte i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga autoritetet italiane, pasi Gjykata në Padova/ Itali ka lëshuar Urdhërin e kërkimit ndërkombetar nr.6731, për veprat penale”Vjedhje në rrethana rënduese” dhe “Mbajtja e sendeve të vjedhura” parashikuar nga nenet 61,5,7,110,648 dhe 624 të Kodit Penal Italian. Materialet hetimore i kaluan Prokurorisë Pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Kurbin për veprime të mëtejshme”, thuhet në njoftimin e policisë./abcnews.al

 

22855487_10212564612329244_1966466028_n.jpg
us er16:04 | 28/10/2017

Ministjra e drejtesisë Etilda Gjonaj doli në një deklaratë për media për të njoftuar shkarkimin e tetë drejtorëve të burgjeve në Shqipëri. Në bashkëpunim me Drejtorinë e Përgjithshme të burgjeve, kjo ministri, si shpjegoi edhe Etilda Gjonaj, ka evidentuar rastet e shpërdorimit të detyrës dhe shkelje të rregullores duke vënë në rrezik sigurinë e burgjeve. Ishte radha e Ministes së Drejtësisë. Drejtorit të IVP në Lëzhë, Rrogozhinë, Lushnje, Peqin, Tepelenë, Sarandë, Berat dhe Durrës. Shkarkimet erdhën për pjesën dërruese me akuzën e shpërdorimit të detyrës dhe shkeljeve administrative, kundërvajtje këto të sinjalizuara më parë nga Prokuroria. Iu drejtua me një thirrje prokurorisë duke vënë shenjën e barazimit mes shpejtësisë së veprimit të saj në procedim penal dhe vetë drejtësisë. Ministrja Gjonaj u shpreh e vendosur se ajo dhe dikasteri që drejton do të refuzojnë çdo tentative për marrje në mbrojtje politike të kujtdo.


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono