shorti

partizani-1280x716.jpg
nev ila23:36 | 17/06/2019

UEFA ka publikuar ndarjen e vazove në prag të shortit për ndeshjet e turit të pare të Champions Ligë.

Partizani ndodhet në vazon e dytë ku do të përballet me kundërshtarë të fortë.

Në prag të shortit për ndeshjet e turit të parë të ligës së kampioneve, UEFA ka bërë publike ndarjen e vazove për skuadrat pjesëmarrëse. Janë plot 32 skuadra që do të marrin pjesë në turin e parë eliminator të ndarë ne tre vazo.

Grupi i dhe grupi 2 ka në përbërje 10 skuadra ndërkohë që grupi 3 përbëhet nga 12 ekipe.  Ekipet e renditura me koeficientet më të mirë pozicionohen në vendet e para në secilin grup, për rrjedhojë ekipet më pak favorite pozicionohen nga fundi.

Skuadra kampione e Shqipërisë, Partizani, ndodhet në vazon e grupit të dytë dhe renditet tek skuadrat jo favorite. Mundësitë janë që Partizani të përballet me një nga skuadrat e Selltiv, Sherif Tiraspol, Karabag, Slovan Bratislava dhe Dudelanzh.

Skuadrat e tjera krah partizanit jane Valeta, Sarajevo, Sutjeska, dhe Saburtalo.

Skuadra tjetër shqiptare e Shkëndijës së Tetovës ndodhet në gurpin e 1 dhe do të përballet me skuadra të kalueshme në letër./ABC News Albania 24/7

champions-1280x854.jpg
G. P.12:21 | 15/03/2019

Ështe hedhur në Nyon të Zvicrës, shorti për çerekfinalet e Ligës së Kampionëve ku dueli më i fortë cilësohet Barcelona-Manchester United. Takim i lehtë për Juventusin që do të përballet me Ajaksin. Liverpooli ka peshkuar Porton, ndërkohë që Manchester City do të përballet me ekipin tjetër anglez, Tottenham.

Është hedhur në Nyon të Zvicrës, shorti për çerekfinalet e Ligës së Kampionëve, ku nuk mungojnë përballjet e zjarrta. Goglat rezervuan duele interesante e ndërkohë i hapet rruga një përballje në finalen e madhe të Madridit dy yjeve të futbollit botëror, Lionel Messi dhe Cristiano Ronaldos. Skuadra e Juventusit do të përballet me Ajaksin që bëri surprizën ndaj Real Madrid. Ndeshja e parë do të luhet në Holandë, ndërkohë që ndeshja e kthimit në “Allianz Stadium”.

Ndeshje e lehtë për skuadrën e Liverpool që do të presë në shtepi Porton. “The Reds” peshkuan skuadrën më të dobët dhe janë favoritë absolutë të paktën në letër. Skuadra e teknikut Jurgen Klopp ka mundësinë e shkëlqyer për të prerë biletën për në gjysmëfinalen e Champions League.

Barcelona është vendosur përballë skaudrës së Manchester United. Goglat rezervuan një duel madhështor mes dy ekipeve emblemë të kontinentit të vjetër. Ndeshja e parë do të zhvillohet në “Camp Nou”, ndërkohë që sfida e kthimit në Old Trafford. Katalanasit do të shërbejnë si një matës i forcës së anglezëve që bën surprizën ndaj Paris Saint Germain.

Katër ishin ekipet angleze që u kualifikuan në çerekfinale të Championsit dhe vështirë se mund të shmangej një përballje mes tyre. Shorti rezervoi një përballje interesante mes Tottenham dhe Manchester City.

Në Nyon të Zvicrës u hodh edhe shorti për fazën gjysmëfinale. Kështu, fituesja e çiftit të Ajaksit dhe Juventusit do të përballet me fituesin e duelit Tottenham-Manchester City. Ndërkohë që fituesja e çiftit të dytë Liverpool-Porto do të ndeshet me fituesin në ndeshjen mes Barcelonës dhe Manchester United. /abcnews.al

SHORTI-PER-KED.mpg_snapshot_00.01-1280x702.jpg
ent ela14:55 | 07/12/2018

Pas refuzimit të Presidentit Ilir Meta në Kryesinë e Kuvendit është hedhur shorti për plotësimin e stafit të Këshillit të Emërimeve në Drejtësi.Kërkesa e deputetit të Partisë Demokratike Oerd Bylykbashi për t’u tërhequr pasi është antikushtetues sipas tij nuk u mor parasysh nga kryetari i kuvendit Gramoz Ruçi.

Ndërsa goglat bëheshin gati për të zgjedhur 9 anëtarët e Këshillit të emërimeve në drejtësi, deputeti I Partisë Demokratie Oerd Bylykbashi I kërkoi kryeparlamentarit Gramoz Ruci të tërhiqej nga ky vendim.

Presidenti thotë se ka vakum ligjor dhe dispozitat tranzitore kane mbyllur efektin e tyre. Kandidatët filtrohen nga 3 organe Kushtetuese, Gjykata Kushtetuese, KLGJ e KLP, të cilat nuk janë ngritur ende. Qëllimi është kapja e sistemit të drejtësisë nga mazhoranca. Tërhiquni nga ky short sot dhe plotësoni vakumin ligjor për funksionimin e KLGJ e KLP.

I qetë shprehet Kryetari i kuvendit Gramoz Ruci për këtë vendim të cilin tha se mori pas konsultimeve me dy organizma të rëndësishëm.

Letrën e presidentit për shortin e kam konsultuar me ekspertet ligjore te kuvendit, EURALIUS, OPDAT. Sot është rendi qe hidhet shorti. Për shortin e KED Gjykata Kushtetuese ka sjelle dy kandidatura. Për këtë nuk mund te hidhen shorti pasi janë vetëm dy kandidate për dy poste dhe dy kandidaturat vlerësohen automatikisht te zgjedhur. Bëhet fjalë për Bashkim Dedja dhe Vitore Tusha.

Dhe kështu u bë.

Bashkim Dedja e Vitore Tusha u zgjodhën nga Gjykata Kushtetuese.Ardian Dvorani nga Gjykata e Lartë, ndërsa anëtar zëvendësues Medi Bici; Arta Marku nga Prokuroria e Përgjithshme, pa anëtar zëvendësues;  Fationa Memçaj nga prokuroritë e Apelit, pa anëtar zëvendësues; Fatri Islamaj dhe Margarita Buhali nga gjykatat e Apelit dhe anëtar zëvendësues është Gurali Braimllari; Eriol Roshi nga gjykatat administrative, me anëtar zëvendësues Klodiana Veizi Memën.

Ky është Këshilli i Emërimeve në Drejtësi. Rradhën e ka plotësimi i vendeve vakante në Gjykatën Kushtetuese që sot është jashtë funksionit. /abcnews.al

 

CAKTOHET-SHORTI-PER-KED.mpg_snapshot_01.46-1280x720.jpg
ent ela14:00 | 04/12/2018

7 dhjetori është përcaktuar si data kur Kuvendi i Shqipërisë do të hedhë shortin për Këshillin e Emërimeve në Drejtësi. Ky vendim erdhi pasi Presidenti i Republikës Ilir Meta njoftoi Kuvendin se nuk mund ta hidhte shortin për shkak të vakumit ligjor.

Refuzimit të Presidentit të Republikës i dha zgjidhje Kryetari i Kuvendit. Në datën 7 dhjetor do të hidhet shorti për të përzgjedhur anëtarët e rinj të Këshillit të Emërimeve në Drejtësi.

Institucioni i ri i reformës në drejtësi i ngritur 10 muaj më parë nuk ka funksionuar asnjë ditë.

Këshilli i Emërimeve në Drejtësi ka si funksion përzgjedhjen e anëtarëve të Gjykatës Kushtetuese dhe kandidatëve për Inspektor të Lartë të Drejtësisë. KED, kryen verifikimin e kushteve ligjore dhe vlerësimin e kritereve profesionale e morale të kandidatëve.

“Këshilli i Emërimeve në Drejtësi përbëhet nga 9 anëtarë të përzgjedhur me short, nga radhët e gjyqtarëve dhe prokurorëve, ndaj të cilëve nuk është dhënë masë disiplinore. Ata ushtrojnë detyrën me mandat njëvjeçar, që fillon në datën 1 janar të çdo viti kalendarik.

Sipas ligjit Presidenti i Republikës përzgjedh me short, midis datave 1 dhe 5 dhjetor të çdo viti kalendarik, dy gjyqtarë nga Gjykata Kushtetuese, një gjyqtar nga Gjykata e Lartë, një prokuror nga Prokuroria e Përgjithshme, dy gjyqtarë dhe dy prokurorë nga Gjykatat e Apelit, si dhe një gjyqtar nga Gjykatat Administrative. Kryetar i Këshillit të Emërimeve në Drejtësi është anëtari i Gjykatës së Lartë”

Vakumi ligjor e pengoi Presidentin e Republikës që të hidhte shortin përzgjedhës. Këtë e argumenton në shkresën e datës 26 nëntor drejtuar Kuvendit.

“Për shkak të vakumit ligjor nuk e hedh dot shortin e KED. Ndërhyni në ligj ose në të kundërt hidheni vetë shortin sipas precedentit të vjetshëm”.

Prokurorja e Përgjithshme e Përkohshme, Arta Marku ka dorëzuar dy lista për Këshillin e Emërimeve në Drejtësi. Pas hedhjes së shortit dhe konstituimit të KED, pritet të plotësohen dhe 7 vendet vakante në Gjykatën Kushtetuese, edhe ky një  institucion jashtë funksionit për shkak se gjyqtarët nuk kaluan dot vettingun në drejtësi.

Ky do të jetë shorti i dytë përzgjedhës, pasi i pari u hodh në 27 Janar të këtij viti. /abcnews.al

 

 

kosova.jpg
G. P.23:00 | 02/12/2018

Kosova është optimiste se mund të kualifikohet për në Euro 2020. Trajneri Shaland dhe presidenti Ademi komentojnë shortin, që i vendosi në grup me Anglinë.

Do të luajë në stadiumin më të famshëm të botës. Kosova sfidon Anglinë, shpikëse të futbollit, në eleminatoret e Euro 2020-s, ndërsa shorti i Dublinit ishte emocionues, por edhe që dha shpresë. Skuadra e sapokualifikuar nga grupet e Ligës së Kombeve, do të synojë të lerë pas fuqi tradicionale të këtij sporti, pasi në grupin A janë edhe Çekia, Bullgaria e Mali i Zi. Trajneri Bernar Shaland, njeriu që udhëhoqi ekipin në sukseset ndaj Azerbajxhanit, Maltës e Ishujve Faroe, flet me krenari.

“Nuk është grup i lehtë, por ne jemi Kosova. Nuk mund të mendojmë se jemi në një grup të lehtë pasi Anglia është skuadër shumë e fortë dhe këtë e dimë. Por me skuadrat e tjera është e mundur, kam besim tek ekipi im, i cili është shumë mirë para ndeshjes me Maqedoninë”.

Edhe presidenti i Federatës, Agim Ademi, ka po këtë mendim, pavarësisht kundërshtarëve dhe përvojës së munguar.

“Grupi është interesant, por unë i besoj ekipit tonë, e cila mund t’ia dalë në kët grup. Besoj në punën dhe përkushtimin e tyre, në punën e trajnerëve dhe gjithë përkushtimin e trajnerëve”, tha Ademi.

Kosova mund të kualifikohet në Europian edhe nëse nuk ia del në këto eleminatore. Triumfi në Ligën e Kombeve bëri që ajo të jetë vetëm dy ndeshje larg finaleve, pasi duhet të fitojë gjysmëfinalen dhe finalen e nivelit D, ndërsa të kualifikuar janë edhe Gjeorgjia, Bjellorusia e Maqedonia./abcnews.al

shqiperia.jpg
G. P.17:51 | 02/12/2018

Presidenti i Federatës Shqiptare të Futbollit, Armand Duka, flet për shortin e Europianit. Ai gjykon se kombëtarja ka shpresë për kualifikim.

Ëndrra është një tjetër udhëtim si ky. Ekipi përfaqësues arriti kulmin në verën e vitit 2016, e shkoi në Francë, në finalet e Europianit, dhe padyshim presidenti i Federatës Shqiptare të Futbollit, Armand Duka, do të donte një “bis”. I ndodhur në kryeqytetin e Irlandës, në sallën ku u hodh shorti i eleminatoreve të Europianit të ardhshëm, Duka e vlerësoi si normal grupin ku do të luajë Shqipëria.

“Franca kampion bote. Kemi një lloj eksperience, kemi zhvilluar dy miqësore së fundmi. Nuk ka skuadra të vogla sidomos për ne, të gjoitha ndeshjet janë të vështira. Islanda është relativisht shumë e vështirë, Turqia gjithashtu. Moldavia nuk është e lehtë. Duhet të mos kemi mungesa, të kemi futbollistët në dispozicion. Nëse humb një ose dy lojtarë nuk i ke për të gjithë edicionin pastaj”, tha Duka.

A mendon ai se kombëtarja ka shanse për kualifikim, pas dështimit në Ligën e Kombeve.

“Nuk është keq. Do ta konsideroja me fat. Mund të ishte dhe më keq. Mund të ishte grupi ku është Gjermania dhe Holanda dhe nuk do kishte asnjë lloj shansi. Sipas meje Turqia, Islanda dhe ne do të lufotjmë për vendin e dytë”, theksoi Duka.

Po skuadra më e fortë e grupit, Franca, si e mendon shortin?

“Shorti është gjithnjë i vështirë dhe ky nuk bën përjashtim. Do të ndeshemi me dy ekipe që i njohim sepse kemi luajtur më parë, si Islanda dhe Shqipëria. Do të jetë e vështirë në Turqi, në një ambient të zjarrtë. Të gjitha ndeshjet janë të forta, të gjithë kundërshtarët janë të fortë, dhe detyra jonë është të fitojmë më shumë pikë sesa ata. Veçoj Islandën, që është grup shumë kompakt, ndërsa do kemi udhëtime të gjata në Shqipëri dhe Turqi. Nuk ka më ndeshje të lehta, dhe duhet seriozitet e përqëndrim maksimal për t’ia dalë”, u shpreh Deschamps.

Vlerësim optimist nga trajneri i Turqisë, Mirçea Luçesku.

“Nuk ka grupe të lehta në eleminatoret e Europianit. Ne do të synojmë të fitojmë ndeshjet tona dhe të shkojmë në finale. Shpresoj që të mos luajmë ndaj Francës në ndeshjen e parë, pasi është shumë e fortë. Po ashtu, vlerësoj shumë Islandën. Mendoj se nëse do të përgatitemi si duhet, do të mund të dominojmë shumicën e ndeshjeve, por jemi ende në fillim të punës sonë, pasi po krijojmë një skuadër nga e para”, tha ai./abcnews.al

LIGA-E-EUROPES-SHORTI-I-SHQIPTAREVE-1-1280x720.jpg
ent ela14:58 | 20/06/2018

Short i vështirë për skuadrat shqiptare në Ligën e Europës. Partizani, Luftëtari e Laçi nuk do të kenë shumë shanse për kualifikim.

Nuk e mendonte ndoshta se do ta kishte shumë të vështirë që në fillim.

Lajmi i parë për Skënder Gegën, trajnerin e ri të Partizanit, ishte ai i shortit të raundit të parë të Ligës së Europës, që e vuri përballë Mariborit slloven, me takimin e parë në Tiranë.

Flitet për ekipin 14 herë kampion të Sllovenisë dhe fitues 9 herë të Kupës.

Për më tepër, Maribori ka njohur suksese të shumta në kupat kontinentale, duke u kualifikuar 3 herë në grupet e Championsit (për herë të fundit vjet), dhe 4 herë në grupet e Ligës së Europës.

Për Mariborin luajnë mjaft lojtarë të rëndësishëm, përfshi edhe futbollistin e kombëtares shqiptare, Valon Ahmedi.

Partizani ndërkaq, mbylli një tjetër sezon me probleme dhe u kualifikua për në Europë vetëm falë dënimit të Skënderbeut.

Trajneri Gega do të duhet të rindërtojë skuadrën pas largimit të disa lojtarëve, ndërsa disa të tjerë nuk bindën.

Padyshim, Partizani nuk është favorit, ndërsa vjet u eleminua që në raundin e parë të Ligës së Europës nga Botevi i Plovdivit, i Bullgarisë.

Më i lehtë shorti për Luftëtarin, edhe pse jo aq i thjeshtë, dhe me ndeshjen e parë jashtë fushe.

Gjirokastritët do të ndeshen me ekipin nga Letonia, Ventspils, gjashtë herë kampion dhe 7 herë fitues i Kupës së vendit të tij.

Letonezët nuk janë pa suksese në Europë, duke eleminuar edhe ekipe nga Norvegjia, Zvicra, Polonia, Danimarka, Uellsi apo edhe BATE-n e Borisovit nga Bjellorusia.

Vitet e fundit ka qenë më dobët, duke mundur vetëm skuadra nga Uellsi, Luksemburgu apo Ishujt Faroe.

Në përbërje ka lojtarë letonezë, ukrainas, moldavë, rusë dhe shumë afrikanë.

Luftëtari, nga ana e tij, realizoi një edicion të shkëlqyer në Superligë, por mori trajner të ri, sllovenin Millosh Kostiç, pasi nuk rinovoi kontratën me Hasan Likën.

Disa lojtarë të rëndësishëm janë larguar, por besohet se Devi Bregu do të kthehet.

Laçi, ndërkaq, do të ketë short të fortë, me ndeshjen e parë jashtë.

Përballë kurbinasve u vendos Anorthosis e Famagustës nga Qipro, në vend të tretë në kampionat vitin e fundit.

Dhjetë herë kampion i Qipros, 7 herë fitues i Kupës, kurrë në kategorinë e dytë dhe i vetmi ekip qipriot që mori pjesë në grupet e Championsit.

Edhe Laçi, ashtu si Partizanit e Luftëtari, do të ketë trajner të ri, Besnik Prengën, që doli kampion i Kroacisë për të rinjtë me Lokomotivën e Zagrebit.

Kurbinasit patën një sezon shumë të mirë në Superligë dhe arritën në finalen e Kupës me trajnerin Mezani, duke humbur me Skënderbeun.

Ndeshjet e para të Ligës së Europës luhen në 12 korrik, të kthimit pas një jave, në 19 korrik. /abcnews.al

CHAMPIONS-LEAGUE-SHORTI-1280x720.jpg
ent ela14:30 | 13/04/2018

Bajerni dhe Reali do të ndeshen në gjysmëfinale të Ligës së Kampionëve. Tifozët do të kenë mundësi të shikojnë edhe një herë tjetër, klasiken më të madhe të futbollit europiane.

Përse duhej hedhur një short i tillë? Për të prishur mundësinë e një finaleje të madhe, ndoshta, apo për t’i dhënë mundësi edhe jo favoritëve për të mbërritur deri në fund.

Do të jenë Bajern-Real e Liverpul-Roma dy gjysmëfinalet e Championsit, me çiftin e parë që mund të quhet finalja e parakohëshme.

Gjithsesi, UEFA ka menduar që t’i shpëtojë gjigandët spanjollë e gjermanë nga ndonjë e papritur e hidhur, si ajo që provoi Roma në çerekfinale.

Sidoqoftë, tifozët duhet të bëhen gati për të ndjekur dy klasike të tjera, në “Alianc Arena” dhe “Santiago Bernabeu”.

Dy ekipet kanë 24 ndeshje mes tyre në Champions, me nga 11 fitore secili, dhe me bilanc thuajse të njëjtë, edhe pse madrilenët janë kualifikuar dy herët e fundit.

Historinë po ashtu e kanë të madhe, me Bajernin pesë herë kampion të Europës, duke filluar që nga koha e Gerd Mylerit apo Bekenbauerit, për të aritur tek epoka e Nojerit, Lahmit, Riberisë e Robenit.

Reali ka fituar edhe më shumë dhe synon një tjetër rekord.

Sezonin e kaluar u bë e para skuadër në Champions që mbron titullin, ndërsa tani dëshiron ta fitojë për herë të tretë radhazi.

Padyshim, favorit është formacioni i Zidanit, me 12 tituj të Championsit në histori, më shumë se kushdo tjetër.

Dueli tjetër, Liverpul-Roma, pritet të jetë ndoshta më spektakolar.

Anglezët janë kthyer në ekip tipik të Jurgen Klopit, trajnerit më sulmues të Europës.

Shpejtësia dhe agresiviteti i lojës së tyre eleminoi Mançester Sitin, me treshen e papërmbajtur Salah-Mane-Firmino.

Liverpuli ka padyshim shumë më tepër histori sesa Roma duke qenë pesë herë kampion i Europës, për herë të fundit në 2005-ën.

Sidoqoftë, italianët janë përfaqësues mëse të denjë të Serisë A, pasi eleminuan favoriten e kompeticionit, Barcelonën.

Kjo surprizë, më e madhja e sezonit, nuk do të harrohet aq shpejt dhe Jurgen Klop e di mirë sesa të vështirë do ta ketë skuadra e tij.

Dy ekipet kanë luajtur një finale mes tyre në Kupën e mëparshme të Kampionëve.

Në Romë, në 1984, fitoi Liverpuli pas gjuajtjeve të penalltive. /abcnews.al

SHORTI-I-KUPES-SE-SHQIPERISE-1280x720.jpg
ent ela13:47 | 21/03/2018

Laçi-Kukësi e Skënderbeu-Flamurtari janë përballjet gjysmëfinale të Kupës së Shqipërisë. Kuksianët e korçarët shihen favoritë, ndonëse është e vështirë të bëhet një parashikim.

Duelet do të jenë të fortë, dhe s’mund të ishin ndryshe.

Laçi-Kukësi e Skënderbeu-Flamurtari janë çiftet e dala nga shorti i gjysmëfinaleve të Kupës së Shqipërisë në futboll, short I hedhur në selinë e Federatës Shqiptare të Futbollit.

Sekretari i përgjithshëm Shulku, dhe shefi i garave Nurishmi krijuan pikërisht këto sfida të cilat kanë tashmë histori në këtë konkurrim.

Laçi e Kukësi kanë diskutuar dy herë finalen e Kupës, pikërisht në 2015 e 2016.

Herën e parë triumfuan kurbinasit, ndërsa më pas ishte radha e kuksianëve t’ia dilnin, edhe pse vetëm pas gjuajtjes së penalltive.

Në letër favoritë janë kampionët nga Kukësi, të cilët edhe në Superligë janë të renditur pak më mirë, por Laçi nuk është nga ato skuadra që eleminohen lehtë.

Jo vetëm që ka pasur formë të mirë gjithë këta vite, por edhe besohet se ka marrëdhënie dashamirëse me gjyqtarët, duke mos u dëmtuar prej tyre.

Dueli tjetër ka edhe më shumë emocione, pasi i përket dy qyteteve më të mëdhenj, dhe që kanë rivalizuar për tituj.

Skënderbeu ka pasur epërsi ndaj Flamurtarit në bilanc dhe në arritje që prej 7 vjetësh, veçse në Vlorë ende deklarojnë se titulli i vitit 2011 iu mor në mënyrë të padrejtë.

Sidoqoftë, skuadra e drejtuar nga trajneri Ilir Daja shihet si kandidate numër 1, jo vetëm për të arritur finalen, por edhe për të fituar trofen.

Nëse ia del, do të ishte Kupa e parë e Shqipërisë në histori për Skënderbeun.

Ndeshjet gjysmëfinale luhen në 5 e 18 prill./abcnews.al

vlcsnap-error842-1280x720.jpg
ent ela14:57 | 05/02/2018

Kjo është lista e tretë dhe e fundit e përpiluar nga nënkomisioni parlamentar I cili mbylli punimet e tij me hedhjen e shortit për antarët jo gjyqtarë dhe jo prokurorë për Këshilin e Lartë të Gjyqësorit dhe atij të Prokurorisë.

Dhjetë emrat u përzgjodhën nga lista e sekretarit të përgjithshëm të Kuvendit minus një anëtar, të përjashtuar me tre vota socialistësh nga nënkomisioni që kishte tagër vetëm të përfshinte, me katër vota , emra të përjashtuar nga kjo listë.

Për opozitën pjesa më e madhe e kandidatëve nuk plotëson kriteret kushtetuese, ligjore apo morale.
Mazhoranca, procesin e vijon në emër të zbatimit të Reformës në Drejtësi.

Kjo listë e tretë e përzgjedhur me short i paraqitet seancës plenare për votim jo më vonë se 7 ditë nga miratimi i saj, për të kërkuar simbolikisht 2/3-tat e votave të deputetëve, të cilët edhe nëse dështojnë për të tretën herë, aktivizojnë mekanizmin zhbllokues I cili këtë listë të tretë e miraton automatikisht.
Janë këta punonjësit më të rinj të sistemit të drejtësisë së reformuar.

Dy prej tyre, më përkatësisht Fatmira Luli dhe Nurihan Seiti-Metaj kanë qenë të përfshira si gjyqtare apo prokurore në gjyqe përpara viteve 1990. Të tjerë kandidatë janë konsideruar të papërshtatshëm nga Operacioni Ndërkombëtar i Monitorimit për përfshirje në politikë, mos përmbushje të kritereve ligjore si eksperienca në punë, arritjet profesionale të mesme apo edhe rasti i anëtarit nga shoqëria civile, Alfred Balla, i skualifikuar nga Operacioni Ndërkombëtar i Monitorimit për plagjaturë.
Anëtarët jo gjyqtarë për KLGJ

1 – Fatmira Luli – avokate

2 – Alban Toro – avokate

3 – Erjon Muharremaj – pedagog

4 – Maksim Qoku – pedagog

5 – Naureda Llagani – shoqëria civile

Anëtarët jo prokurorë për KLP

1 – Nurihan Seiti Metaj – avokat

2 – Tartar Bazaj – avokat

3 – Gentian Ibrahimi – pedagog

4 – Sander Beci – pedagog

5 – Alfred Balla

/abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

TelefonoTE FUNDIT