Shmangen

limaj-1280x711.jpg
ad min20:00 | 20/05/2019

Zëvendës kryeministri i Kosovës Fatmir Limaj, i ftuar në “Mbrëmje ABC”, ka folur për takimin e mbajtur sot në Tiranë mes grupit të qeverisë së Kosovës dhe qeverisë së Shqipërisë. Ajo që ra në sy në këtë takim ishte mungesa e dy kryeministrave, Rama dhe Haradinaj. E pyetur nga gazetarja Mirela Milori, se mungesa e tyre erdhi si pasoj e përplasjes që kanë pasur në samitin e Berlinit, Limaj i hodhi poshtë këto zëra.

Mirela Milori: Nuk ishin dy kryeministrat, pse ndodhi kjo?

Fatmir Limaj: Ky ishte takimi i grupit dhe unë jam emëruar koordinator i dy qeverive dhe mbaj takime të rregullta me ministrat qoftë në Shqipëri qoftë në Kosovë. Ka qenë takim i grupeve dhe nuk ka qenë mbledhje e dy qeverive. Ka qenë mbledhje ose takim i koordinatorit me të dyja grupet të cilat do të implementojnë marrëveshjet e arritura në Peja.

Mirela Milori: E bëj këtë pyetje sepse pas samit të Berlinit duket se ka pas një tension mes zotit Rama dhe zotit Haradinaj? U duk si një moment për të shmangur një takim mes tyre.

Fatmir Limaj: Jo nuk ka asgjë sepse këtë takim e kemi programuar në Shkurt dhe nuk ka të bëjë fare për ato gjera për të cilat po flitet. Nuk mendoj se ka një tension dhe është diçka që është normale, zhvillime normale. Në fakt një tension është në të gjithë rajonin.

Mirela Milori: Do doja një komentin tuaj pasi Haradinaj thotë se Rama ka ushtruar presion ndaj tij në Berlin, ndërkohë që zoti Rama thotë gënjen Haradinaj.  Unë do doja një opinion sepse deklaratat janë të forta në fakt.

Fatmir Limaj: Besoj që dy kryeministrat tanë kanë folur për perspektivën e tyre në takimin e Berlinit. Unë nuk kam qenë në atë takim dhe është një moment i rëndësishëm dhe Kosova ka nevojë për mbështetjen e Shqipërisë. Do të isha i shqetësuar nëse Tirana zyrtare nuk kujdeset dhe nuk angazhohet për ta ndihmuar Kosovën në të gjitha drejtimet. Ndërsa nga ana tjetër duhet të ruajmë traditën që kemi pasur për të ruajtur distancën në mos përfshirjen në çështje të politikave ditore si Tirana në Prishtinë ashtu edhe Prishtina në Tiranë, sepse as nuk mund ta ndihmojmë njëri tjetrin, po ashtu nuk mund të ndihmojmë as vendet tona./abcnews.al

artan-hoxha-1-1280x747.jpg
ent ela20:11 | 16/02/2019

Gazetari Artan Hoxha ka folur për protestën e opozitës e cila u mbajt sot përpara Kryeministrisë. Ai është shprehur se falë reagimit të Policisë dhe Gardës, sot u shmang një 21 Janar i dytë.

“21 Janari nuk u përsërit sepse reagimi i Policisë së Shtetit dhe Gardës së Republikës nuk ishte si ai i 21 Janarit. Ata zgjodhëm të keqen më të vogël sepse dëmet mkatreiale nuk llogarriten në krahasim me jetët njerëzore. Ajo që unë pash ishte se polica që në mëngjes dhe e kam parë me vëmendje nuk ishte e pajisua me shkopinj gome, helmeta etj. Policia ishte e pajisu vetëm me maska kundër gazit.

Së dyti rreshtimi ishte i Policisë së Komisariateve dhe patrullës së “Shqiponjave”. Zakonisht në protesta dalin Forcat e Ndërhyrjes së Shpejtë dhe Forcat Speciale. Sot polica nuk e kishte ndërmend të sulmonte. Garda e Republikë nuk ishte në paraqitje fare gjatë protestë.

Polica thjesh kishte krijuar një kordon pa asnjë lloj mase. Policia nuk është e pajusur për të përbaluar përdorimin e lëndëve djekëse dhe ndaj policia hoqi kordonin. Polica është e justifikaur në pjesën që prishi gardhin dhe po të donte ta mbante gardhin nuk do mund ta mbante dot. Unë mendoja se kjo protestë do të vijonte por ndërhyrja e ndërkombëtareve bëri që protesta të mbyllej aq shpejt”./abcnews.al

morine-1280x703.jpg
ent ela13:15 | 02/02/2019

Qytetarët që do të udhëtojnë drejt Kosovës dhe anasjelltas nuk do përballen më me radhë të gjata në Morinë. Në kufi ka nisur zbatimi i marrëveshjes mes dy qeverive dhe qytetarët do t’i nënshtrohen vetëm një kontrolli në doganë.

Në  Morinë ka nisur zyrtarisht zbatimi i marrëveshjes për kalimin e qytetarëve vetëm me një kontroll.

Qytetarët që udhetojnë drejt Kosovës kontrollohen vetëm nga pala kosovare ndërsa ata që udhtojnë drejt Shqipërisë kontrollohen nga policia kufitare e Morinit. Procedurat nuk zgjasin duke  shmangur radhët e qëndrimet e panevojshme në kufi.

Kalimi vetëm me një kontroll i kufirit Shqipëri -Kosovë erdhi pas nënshkrimit të marrëveshjes mes dy qeverive.

Më parë kjo procedurë kryhej gjatë sezonit turistik periudhë që përkon me kulmin e lëvizjeve në dy anët e kufirit ndërsa implementimi i saj tashmë do jetë i shtrirë përgjatë gjithë kohës./ Bujar Muçmata


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono