shkolle

aa-2.jpg
G. P.17:58 | 12/06/2019

Presidenti rus Vladimir Putin ka alokuar më shumë se 8 milionë Euro fonde për ndërtimin ë një shkolle në Dagestan e cila do të mbajë emrin e boksierit Khabib Nurmagomedov. Projekti është konfirmuar nga babai i sportistit.

Gjithçka ka ardhur pasi vetë boksieri i ka kërkuar presidentit të investojë për zhvillimin e arsimit në Dagestan. Numagomedov shpreson që fondet të përdoren në mënyrën më të mirë të mundshme, në mënyrë që fëmijëve të kësaj republike ti ofrohen kushte më të mira mësimi.

Khabib, së fundmi ka nënshkruan një kontratë të majmë më federatën UFC për disa ndeshje do të rikthehet në ring në shtator me qëllimin e unifikimit të titujve të peshave të lehta. Ai do të sfidojë kampionin Dustin Poirier.

Tv Klan

bulqize-1280x796.jpg
ent ela11:11 | 20/03/2019

11 nxënës në Bulqizë përfunduan në spital me shenja helmimi. Sipas të dhënave të para, ata ishin në laboratorin e kimisë. Ndërkohë pritet të mësohen shkaqet e helmimit te nxënësve të klasës së gjashtë.

Në fund të orës së mësimit nga një laborator përfunduan këtu në spital.

Janë 11 nxënës nga 15 që ka gjithsej klasa e gjashtë e shkollës 9-vjçare Shfqet Tançi në Bulqizë.

Ata thonë se eksperimentonin për formimin e objekteve, duke përdorur sapun të dikurshëm. Por nuk ka vonuar dhe po ndjeheshim mire

Mjeku Pediatër në spitalin e Bulqizës Elton Keta tha se fëmijët u paraqitën me dhimbje barku e të vjella. Do t’i nënshtrohen analizave për të vërtetuar shkaqet e vërteta të helmimit.

Fëmijët i ka vizituar edhe nënprefekti Avni Muliu.

Fëmijët morën mjekim për disa orë dhe pasi gjendja e tyre shëndetësore u normalizua ata u larguan për në shtëpi. Por ende nuk dihet nëse ka qenë shkak një sapun apo diçka tjetër ajo që u shkaktoi shenjat e toksikimit të vegjëlve./abcnews.al

brret.jpg
G. P.16:05 | 01/03/2019

Nxënësit e fshatit Brret në Krujë shkojnë çdo ditë në shkollë duke rrezikuar. Me një furgon të fshatit, ata udhëtojnë përmes një rrugë në mal që zgjat dy orë. Kjo për shkak se shkolla e tyre është mbyllur, por iu është prishur dhe ura.

Ky fëmijë i vogël duhet të kalojë në anë të greminës dy orë me furgon për të shkuar në shkollë. Në fshatin e tij Brret të Malësisë së Krujës, shkolla është mbyllur. Por si të mos mjaftonte kjo është shembur edhe ura. Janë 17 nxënës që jetojnë vetëm pesë kilometra larg qytetit të Krujës. Megjithatë u duhet ta kryejnë shkollën në kushtet e një aventure.

“Ne shkollën e bëjmë në Krujë. Zgjohemi shumë herët se s’kemi rruygë ku të kalojmë këtej se është prishur ura. Rruga është është shumë e keqe, e gjatë. Kur është shi mund të ikë furgoni”, tha një nxënës.

Ky është njeriu që merr përsipër me fugonin e tij t’i marrë fëmijët çdo ditë nga shtëpia në shkollë, e t’i sjellë prapë në shtëpi. Është shumë e vështirë dhe një risk i madh.

“I marr në fshatin Brret, i çoj në shkollën “Abazaj”, i bie prapë në fshatin Brret”. Dy orë. Shumë e vështirë, sidomos me gjithë këta fëmijë”, tha ai.

Rruga është e vështirë, kalon nëpër mal. Por kur ka reshje shiu, ata thonë se ndihen të rrezikuar.

“Kur është shi shumë çohemi më herët se bllokohet furgoni rrugës”, tha një nxënëse.

Në një nga këto udhëtimet mori pjese edhe ekipi i ABC News. Në këtë situatë nuk mbetet gjë tjetër, vetëm t’u urohet këtyre fëmijëve fat në rrugën drejt shkollës dhe shtëpisë./abcnews.al

autobusii.jpg
G. P.11:51 | 22/11/2018

Një automjet ka përplasur disa fëmijë përpara një shkolle në një qytet të Kinës, duke vrarë 5 fëmijë dhe plagosur 18 të tjerë. Kjo është bërë e ditur nga televizioni shtetëror kinez. Pamjet e marra nga kamerat e sigurisë tregojnë një radhë fëmijësh që kalonte rrugën përballë shkollës ndërsa një automjet afrohet.

Më pas makina ndërroi korsi duke përfunduar në krahun e fëmijëve. Shoferi i mjetit është arrestuar. Nuk është akoma e qartë nëse bëhet fjalë për një sulm të paramenduar. Kohët e fundit, Kina është përfshirë nga episode të shumta të këtij lloji.

Muajin e kaluar një person i armatosur përplasi disa kalimtarë me makinën e tij duke vrarë dy persona dhe plagosur 16 të tjerë. Ndërsa në Shtator, 11 persona humbën jetën dhe 44 të tjerë u plagosën pasi një person shtypi ma kamionin e tij disa kalimtarë./abcnews.al

shkolla.jpg
G. P.16:07 | 09/11/2018

Autoritetet e Karolinës së Veriut në Shtetet e Bashkuara kanë sinjalizuar se një sulm me armë zjarri është në zhvillim në një shkollë të mesme. Policia ndodhet në vendngjarje. Për momentin nuk dihet nëse ka viktima apo të plagosur. Mediat ndërkombëtare raportojnë se janë dëgjuar të shtëna./abcnews.al

siguriaaaa.png
ent ela21:05 | 05/11/2018

I fituar del më i shpejti. Ndërsa shkojnë në mësim apo kthehen në shtëpi nxënësit e shkollës nëntë-vjeçare “Emin Duraku” në Tiranë në rastin më të mirë mund të mbeten në trafik.

Ndonëse respektojnë sinjalistikën rrugore nxënësit na tregojnë se të kalojnë nga njëra anë në tjetrën varet nga drejtuesit e automjeteve, të cilët shpesh nuk e kursejnë shpejtësinë as në këtë rrugicë para shkolle. Për të zgjidhur situata të ngjashme në kryqëzimin mes shkollës nëntë-vjeçare “Kosova” dhe “Liceut Artistik” në Tiranë është vendosur një semafor që mesa duket jo gjithmonë funksionon.

Në raste të tilla fëmijët kanë një zgjidhje. Ndërsa të rriturit në betejën mes drejtuesve të automjeteve dhe këmbësorëve prindërit ndiejnë nevojën e një polici. Të njëjtën nevojë kanë edhe prindërit e fëmijëve në shkollën “Edith Durham”. Situata të tilla shpesh mund të bëhen shkak për aksidente.

Me qëllim parandalimin e tyre në nisje të vitit të ri shkollor, Drejtori i Rendit dhe Sigurisë Publike, Alber Dervishaj, deklaroi se komisariatet do të siguronin praninë e uniformave blu pranë institucioneve arsimore sidomos gjatë fillimit dhe mbarimit të mësimit. Nga vëzhgimi i ABC News në katër shkolla të Tiranës nuk u vu re prani e tyre. Në këtë situatë prindërit thonë se kanë vetëm një zgjidhje. /abcnews.al

shqiperia-shkolla.jpg
G. P.17:10 | 10/09/2018

Pushimet e gjata verore dhe numri i lartë i festave bëjnë që nxënësit në Shqipëri të zhvillojnë më pak mësim se bashkëmoshatarët e tyre në Europë. Komisioni Europian ka përllogaritur se në vendin tonë, fëmijët shkojnë në shkollë 156 ditë të vitit.

Nxënësit në shkollat nëntë-vjeçare dhe ato të mesme në Shqipëri bëjnë më pak ditë shkollë se në shtetet europiane. Komisioni Europian ka publikuar raportin për edukimin në ciklin primar dhe atë dytësor ku vë në dukje se gjysmën e vitit në vendin tonë nuk zhvillohet mësim.

Fëmijët në Shqipëri shkojnë në shkollë vetëm 156 ditë. Ndërkohë mesatarja europiane varion nga 170 deri në 190 ditë. Kjo kryesisht vjen si pasojë e pushimeve të gjata verore, rreth 11 javë, por edhe numrit të lartë të festave.

Ata që zhvillojnë më shumë mësim në Europë janë danezët. Në Danimarkë, nxënësit shkojnë në shkollë 200 ditë të vitit./abcnews.al

27295723057_5f118fbd25_k-1280x854.jpg
G. P.14:02 | 12/06/2018

Palestra e shkollës “Qemal Stafa” në Tiranë hap dyert për fëmijët dhe të rinjtë e njësisë administrative numër 10. Kryetari i bashkisë, Erion Veliaj, iu bashkua nxënësve të shkollës dhe nxiti prindërit të dërgojnë fëmijët në kurset sportive.

Pasditeve, pas orarit të mësimit, të rinjtë dhe fëmijët e njësise administrative numër 10 në Tiranë mund të stërviten dhe luajnë në palestrën e rikonstruktuar të gjimnazit “Qemal Stafa”. Kjo është shkolla e katërt që i bashkohet nismës për t’i mbajtur dyert hapur për banorët e zonës.

“Kjo ka qenë një ndër shkollat e para që kemi rikonstruktuar dhe më vinte keq që gjithë kjo godinë e bukur duhej të mbyllej në orën 14.00. Këto dy vjet kemi menduar se si të gjenim një mënyrë që shkolla të hapej, jo si një shtëpi pa zot, por sipas një sistemi, për mirëmbajtje dhe kujdes. Ndaj, më vjen mirë që kemi gjetur këtë formulë fantastike midis bashkisë, drejtorisë dhe shoqatave sportive, për t’i shfrytëzuar këto mjedise jashtë orarit të mësimit”.

Veliaj theksoi se hapja e palestrave synon të nxisë fëmijët dhe të rinjtë të merren me sport.

“Jo të gjithë do të bëhen kampionë, por ky nuk është thelbi i këtij projekti. Sigurisht, është mirë të zbulojmë talente, por ama nuk është qëllimi i projektit. Qëllimi është që edhe ata që nuk do të bëhen basketbollistë elitarë, të kenë mundësi të luajnë në skuadër, të mësojnë çfarë është humbja, çfarë është fitorja. Arsyeja pse e them këtë është se loja më e rëndësishme nuk është kjo këtu, në këtë fushë, loja më e rëndësishme është tek ajo fusha aty jashtë, në fushën e jetës, mënyra sesi e trajtojmë njëri-tjetrin në këtë qytet, se si ndajmë hapësirën me njëri-tjetrin, si ndihmojmë ata që janë në nevojë, si respektojmë skuadrën”.

Kryebashkiaku veçoi si një mundësi të artë për të rinjtë e kësaj njësie faktin se në këtë palestër do të shërbejnë si trajnerë disa nga kampionët sportivë të vendit.

Prej disa javësh, Bashkia e Tiranës ka nisur projektin për të hapur të gjitha palestrat dhe mjediset sportive të shkollave të kryeqytetit për të rinjtë që duan të merren me sport./abcnews.al

sllove.jpg
G. P.18:25 | 05/06/2018

Presidenti i Republikës, Ilir Meta, mori pjesë në inagurimin e një shkolle të mesme në Sllovë të Dibrës. Institucioni arsimor është rikonstruktuar me fondet e një biznesmeni të zonës pasi shkolla do të marrë emrin e babait të tij, Ajet Ndreu. 

Inagurohet rikonstruksoni i shkollës së mesme në njësinë administrative Sllovë në Dibër. Iniciativa ishte  e Shpendi Ndreut, një biznesmen i zonës, i cili investoi për godinën.

Kjo nuk ishte e rastësishme pasi Këshilli Bashkiak kishte vendosur që shkolla të merrte emrin e babait të tij ish-mesuesit Ajet Ndreut.

Në ceremoni mori pjesë Presidenti i Republikës, Ilir Meta. Kreu i shtetit shprehu vlerësim për zonën si krahinë arsimdashëse. Më pas të pranishmit ndoqën një program artistik të organizuar nga nxënësit e shkollës./abcnews.al

Veliaj-ne-laboratorin-e-informatikes-ne-Shkollen-Vasil-Shanto-4-1280x854.jpg
G. P.15:02 | 18/05/2018

Shkolla nëntë-vjeçare në Tiranë tashmë ka një laborator modern për të zhvilluar lëndën e matematikës. Ai u inaugurua nga kryebashkiaku Erion Veliaj dhe ambasadorja e Greqisë në vendin tonë. Kryetari i bashkisë synon ta shtrijë projektin në të gjitha shkollat.

Të gjitha shkollat e Tiranës do të pajisen me laboratorë modernë për zhvillimin e lëndës së teknologjisë së informacionit. Këtë lajm për nxënësit e kryqyetetit e dha kryebashkiaku Erion Veliaj, i cili bashkë me ambasadoren e Greqisë në vendin tonë, Eleni Sourani, ishin në shkollën nëntë-vjeçare “Vasil Shanto” ku përuruan laboratorin e ri të informatikës.

 “Jam shumë i lumtur që sot po hapim një laborator informatike, që vjen si një investim konkret me 14 kompjutera për klasën e informatikës në shkollën ‘Vasil Shanto’. Unë e di që Tirana ka 226 shkolla, por duke folur për të 226 nuk zgjidhim gjë, ama duke folur për secilën prej tyre e duke bërë çdo ditë nga një punë me miq që dhurojnë diçka konkrete, atëherë mund transformojmë çdo shkollë. Duam që ta vijojmë këtë edhe me donatorë të tjerë, në të gjitha shkollat e Tiranës, për t’i pajisur ato me laboratorë modernë”.

Një kontribut të rëndësishëm në përgatitjen e të rinjve për teknologjinë e informacionit do të japë edhe transformimi i Piramidës, e cila shumë shpejt do të kthehet në qendrën më të madhe rinore multifunksionale në rajon, duke shërbyer si një hapësirë për shkëmbim idesh e nismash, por edhe një inkubator për bizneset e reja në fushën e ICT dhe komunikimit.

 “Fëmijët do të mësojnë si të kodojnë, si të bëjnë softëare, si të zhvillojnë programe kompjuterike, çka besoj se duke pasur një ‘fidanishte’ e cila fillon në teknologji të informacionit në shkollë dhe duke finalizuar pastaj me një qendër të madhe siç do të jetë Piramida, kemi siguruar një infrastrukturë për gjeneratën e ardhshme të të rinjve në Tiranë”, deklaroi Veliaj.

Ambasadorja e Greqisë në Tiranë, Eleni Sourani vlerësoi bashkëpunimin me Bashkinë e Tiranës dhe jetëzimin e këtij projekti në fushën e teknologjisë informative, që do të përgatisë të rinjtë për të ardhmen./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono