shkolla

gezim-tushi-1280x728.jpg
Sej rie21:09 | 19/04/2019

Sociologu Gëzim Tushi është shprehur se dy figurat që urrejnë më së shumti sot të rinjtë shqiptarë janë prindërit në shtëpi dhe mësuesit në shkollë. Këto deklarata ai i bëri në studion e emisionit “Provokacija”.

“Unë jam partizan i demokratizimit të institucioneve të sigurisë morale, sikur janë shkolla, familja etj. Por për fat të keq tek ne kanë marrë zhbalancime dhe në një farë mënyre është marrë ideja se duke goditur autoritarizmin do zhduket autoriteti. Unë nuk jam për këtë. Institucionet, si familja shkolla por edhe institucione të tjera mbeten institucione të disiplinës Muç. Kjo do të thotë se asnjë familje nuk mund të funksionojë nëse nuk ka njëlloj disipline të brendshme organike, jo patriarkale, jo vertikale, jo maskiliste por horizontale. Por ne e kemi të vështirë ta ndërtojmë këtë autoritetin e horizontalizmit, qofte në familje qofte edhe në shkollë. Kriza e shkollës ka bërë padrejtësi tek të rinjtë tanë se dy figurat që ata urrejnë më shumë janë prindërit në familje dhe mësuesit në shkollë. Ata nuk i shikojnë dot fare sepse janë figura që kërkojnë disiplinë dhe njëlloj autoriteti funksionues”.

Më tej sociologu është shprehur se sot shoqëria shqiptare po godet ata individë të shquar, të cilët fillojnë dhe avancojnë.

“Në shoqërinë shqiptare sapo dalin individë të shquar në një fushë të caktuar goditen. Dhe njerëz mediokër anonin që nuk bëjnë asgjë që vetëm hanë bukë dhe bëjnë ndonjë thashetheme nuk i ndjek njeri. Sapo fillon të evidentohesh në shoqëri do të fillojnë të të gjejnë origjinën, orientimet seksuale, marrëdhëniet, divorcet, të dashurat. Po ç’është kjo gjë? Ç’do me thënë që ti të sulmosh me jetën private të tjetrit sapo ai bëhet i shquar. Duhet të mësohet kjo shoqëri dhe duhet ta ndajë jetën private të tjetrit dhe ti nuk ke të drejtë hiç të interferoheshs. Nëse nuk shkel rregullat e shoqërisë, t’i duhet të bësh mashalla për këta njerëz”.

Gjithashtu Tusha është shprehur se sot femra në politikën shqiptare duhet të jetë shumë e fortë.

“Më e turpshmja e shoqërisë shqiptare në rrjet sociale është goditja e femrave. Sidomos e femrave që merren me politikë. Dhe këto femrat në politikë duhet të kenë lëkurë Rinoceronti, për t’u marrë me politikë dhe as plumbi i kallashit të mos i shpojë dot. Se për ndryshe ata duhet të tërhiqen përballë një vale të shëmtuar të meshkujve, tipik ballkanik të cilët merren me fustanin, me mënyrën se si qeshin me kë rrinë etj”./abcnews.al

OK-MBULIM-UBT-BASHKI.mpg_snapshot_00.15-1280x720.jpg
ent ela11:29 | 13/04/2019

Bashkia e Tiranës, Universiteti i Bujqësor dhe Ministria e Arsimit Sportit dhe Rinisë kanë arritur marrëveshjen për ndërtimin e shkollës së re në Kodër Kamzë. Universiteti Bujqësor ka rënë dakord  që shkolla e integruar “Nënë Tereza” të ndërtohet në të njëjtin vend të përcaktuar nga Bashkia dhe sipas projektit të hartuar prej saj. Bashkia e Tiranës e ka mirëpritur këtë vendim, i cili i hap dritën jeshile ndërtimit të shkollës “Nënë Tereza”.

Në një deklaratë për mediat, përfaqësuesi i Senatit të Universitetit Bujqësor të Tiranës, Gentian Mehmeti, shprehet se komuniteti ka nevojë për një shkollë dhe se interesi i lartë publik nuk mund të mohohet, pavarësisht disa kundërshtive ditët e fundit. /abcnews.al

Kamez-certifikata-933x445.jpg
ent ela22:45 | 05/04/2019

Rektorati i Universitetit Bujqësor të Tiranës dhe një grup studentësh janë ngritur në protestë për të kundërshtuar ndërtimin e dy shkollave të reja nga Bashkia e Tiranës, në një hapësirë pranë universitetit. Protestës i janë bashkuar edhe përfaqësues të opozitës.

Rektori Bahri Musabelliu pretendon se trualli është pronë e universitetit, por nuk ka publikuar asnjë dokument që e vërteton pretendimin e tij.

Por dokumentet e siguruara nga Televizionin Klan tregojnë se është Bashkia e Tiranës ajo që është pronare e kësaj sipërfaqe. Siç shihet në certifikatën e pronësisë, trualli prej 8963 metër katror është i regjistruar në emër të Bashkisë së Tiranës, e cila e ka blerë nga disa pronarë të ligjshëm.

Prona u është kthyer pronarëve përpara vitit 2013 dhe Bashkia ua ka blerë atyre për të ndërtuar një shkollë 9-vjeçare dhe 1 të mesme për komunitetin e Kamzës, me kërkesë të tyre.

Në ditën e këtyre fakteve që hedhin poshtë pretendimet e rektorit Bahri Musabelliu, mbetet e paqartë arsyeja se përse ai e kundërshton planin e Bashkisë së Tiranës për ta vënë këtë sipërfaqe në dispozicion të ndërtimit të dy shkollave në dobi të banorëve të kësaj zone./abcnews.al

Veliaj-gjate-aktivitetit-Kid-Athletics-ne-Shkollen-Dora-Distria-4-1280x854.jpg
G. P.14:50 | 30/03/2019

Në shkollën “Dora D’Istria”, Bashkia e Tiranës në bashkëpunim me Federatën Shqiptare të Atletikës organizuan “Kids Athletics”. Kryebashkiaku Erion Veliaj nxiti fëmijët të regjistrohen në klasat sportive në 62 shkollat komunitare. 

62 palestrat dhe hapësirat sportive në shkollat e Tiranës po qëndrojnë të hapura dhe gjatë pasditeve e në fundjavë. Promovimi i sportit tek të rinjtë është një tjetër aspekt që bashkia e kryeqytetit po i kushton vëmendje veç përmirësimit të infrastrukturës.

Në terrenet e reja sportive të shkollës “Dora D’Istria” në bashkëpunim me Federatën Shqiptare të Atletikës u organizua “Kids Athletics”. Një orë mësimi mbi metodikën e promovimit të sportit të atletikës nëpër shkolla.

Jam shumë i lumtur që arritëm ta transformonim këtë hapësirë, por a mjafton që shkolla të qëndrojë e hapur vetëm paradite? Jo! Një nga arsyet pse jemi këtu sot, bashkë me miqtë tanë sportistë, është se jemi po aq të interesuar që ju të jeni të suksesshëm si brenda në klasa, ashtu edhe jashtë saj. Sporti na mëson disa gjëra shumë të rëndësishme: Së pari, rëndësi ka të marrim pjesë, pra të pranoni të hyni në garë. E dyta, ekipi që do të fitojë duhet të jetë i përulur, nuk ka nevojë të jeni arrogant, sikur keni çliruar Tiranën; kurse ekipi që humb nuk duhet ta trajtojë sikur është ndonjë tragjedi e madhe”.

Sipas presidentit të Federatës Shqiptare të Atletikës, Gjergj Ruli, evente të tilla janë tepër të rëndësishme për masivizimin e atletikës dhe për ta bërë këtë sport akoma më të dashur për të rinjtë./abcnews.al

heroi.jpg
G. P.22:50 | 21/03/2019

Në Itali ka bërë jehonë lajmi se fëmijët e marrë peng një ditë më parë në autobusin e shkollës u shpëtuan nga një moshatar me origjinë egjiptiane. Përveç se është pritur si hero nga shokët e klasës, 13-vjeçari është vlerësuar masivisht edhe nga mediat italiane.

Një nga fëmijët që të mërkurën në Itali u përfshi në pengmarrjen e autobusit të shkollës është pritur si hero nga shokët e klasës, pasi shpëtoi këdo që ndodhej në bord. Shoferi i autobusit mori peng mjetin dhe 51 nxënësit që ndodheshin në të dhe më pas i vuri zjarrin kur ndodhej në rrethinat e Milanos.

Fëmijët e intervistuar nga mediat italiane kanë deklaruar se 13-vjeçari Rami Shehata fshehu celularin e tij kur shoferi pengmarrës po ua merrte nxënësve të tjerë dhe më pas telefonoi prindërit duke i informuar për sa po ndodhte.

“Ai është heroi ynë”, ka thënë një shok i klasës së Ramiut.

Sipas agjencisë së lajmeve “ANSA”, Rami telefonoi të atin teksa shtirej sikur po lutej në arabisht dhe ky i fundit më pas lajmëroi policinë. Babai i 13-vjeçarit ka deklaruar se ai dhe familja e tij kanë ardhur nga Egjipti dhe se Rami ka lindur në Itali në vitin 2005, por nuk i është dhënë nënshtetësia. “Im bir bëri detyrën e tij, do të ishte bukur nëse tani do t’i jepej nënshtetësia.

Ne duam shumë të qëndrojmë në këtë vend”, tha babai i adoleshentit. Ai shtoi se kur e kishte takuar të birin pas ngjarjes e kishte përqafuar fort. Rasti i 13-vjeçarit dhe origjina e tij kanë bërë jehonë edhe në mediat italiane.

“Rami Shehata, heroi i autobusit të marrë peng”, ka shkruar portali “Lego”.

“Heroi egjiptian dhe leksioni i qytetarisë”, ka shkruar ndërkohë “Tgcom24” Ditën e mërkurë, patrullat e policisë lokalizuan autobusin dhe bllokuan avancimin e tij përpara se shoferi ta spërkaste me benzinë dhe t’i vinte zjarrin.

Fëmijët u shpëtuan nga dritaret e fundit të mjetit, pasi policia theu xhamat. Një oficer policie që mori pjesë në aksion ka deklaruar: “Ajo që më bëri më shumë përshtypje ishin fëmijët, vullneti dhe forca e tyre për të shpëtuar”.

Ndërkohë, i marrë në pyetje nga autoritetet, pengmarrësi, një 47-vjeçar nga Senegali, ka deklaruar se kishte vepruar personalisht dhe se nuk ishte i lidhur me asnjë grup terrorist./abcnews.al

ae6e649b-fdd5-429c-ab95-329d3ecc70e3.jpg
ent ela18:47 | 15/03/2019

Tre persona kanë rënë në pranga pas një operacioni të Policisë të koduar “Lapraka”, pasi shisnin drogëra të forta në ambjenetet e shkollave në zona të ndryshme të kryeqytetit. Të arrestuarit me iniciale A. D., 25 vjeç, A. K., 45 vjeç, F. Q., 34 vjeçe të tre banues në Tiranë; ishin nën vënzgim me metoda speciale hetimi nga Antidroga.

Gjatë operacionit u sekuestrua edhelëndë e dyshuar narkotike e llojit heroinë e kokainë, automjet, motorr, dorezë metalike dhe aparate celularë.

Njoftimi i Policisë

Specialistët e Seksionit për Hetimin e Narkotikëve në Drejtorinë Vendore të Policisë Tiranë, në kuadër të hetimit me metoda speciale në bashkëpunim me Prokurorinë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Tiranë, në funksion të procedimit penal të rregjistruar në 2019, finalizuan operacionin policor të koduar “Lapraka” në fushën e tregëtimit të lëndëve narkotike, gjatë të cilit u kapën dhe arrestuan në flagrancë 3 shtetasit:

– A. D., 25 vjeç, banues në Tiranë;
– A. K., 45 vjeç, banues në Tiranë (i dënuar më parë për vjedhje me armë, me pasojë vdekjen)
– F. Q., 34 vjeçe, banuese në Tiranë.

Shtetasit e mësipërm kanë qënë në vëzhgim dhe ndjekje nga shërbimet e Antidrogës në funksion të procedimit penal të regjistruar të ndjekur me metoda speciale hetimi, pasi për ta disponohej informacion se në bashkëpunim me njëri-tjetrin tregëtonin në zona të ndryshme të kryeqytetit dhe ambiente shkollimi droga të forta në formë dozash.

Në rrugën “Teodor Keko” është konstatuar nga shërbimet e Policisë duke qarkulluar me mjet shtetasi A.D.

Gjatë momentit të ndalimit për kontroll nga shërbimet e Policisë, ai ka hedhur në tokë një qese brenda të cilës ndodheshin 25 doza me lëndë të dyshuar narkotike e llojit heroinë. Duke qënë në kushtet e flagrancës është ushtruar kontroll dhe në apartamentin e këtij shtetasi janë gjetur dhe sekuestruar një sasi lënde narkotike e dyshuar heroinë, si dhe 20 doza.

Në vijimësi të operacionit janë lokalizuar në rrugën e “Durrësit” dhe dy bashkëpunëtorët e tjerë të tij, shtetasi A.K. dhe shtetasja F.C.

Nga kontrolli fizik shtetasit A. K. iu gjetën dy doza me lëndë të dyshuar narkotike të llojit heroinë, ndërsa shtetases F.C. iu gjet në çantën e dorës një qese me lëndë të dyshuar narkotike e llojit kokainë.

Janë sekuestruar në cilësinë e provës materiale:
– 51.2 gramë lëndë e dyshuar narkotike e llojit heroinë;
– 47 doza me lëndë të dyshuar narkotike të llojit heroinë;
– 10.3 gramë lëndë e dyshuar narkotike e llojit kokainë;
– peshore elektronike;
– mjet motorr;
– aparate celularë;
– automjet.

Materialet proceduriale i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Tiranë për veprime të mëtejshme hetimore për veprën penale “Prodhim dhe shitje lëndësh narkotike e kryer në bashkëpunim”. /abcnews.al

shkolla.jpg
G. P.13:48 | 13/03/2019

Një shkollë është shembur papritur në Lagos, Nigeri. Autoritetet paralajmërojnë për një numër të madh viktimash, sidomos nxënës filloreje.

Sipas mediave, besohet se të paktën 100 fëmijë kanë mbetur nën gërmadhat e ndërtesës që u shemb në mes të ditës, para syve të dhjetëra dëshmitarëve okularë të terrorizuar.

Në vendngjarje ndodhet një numër i madh ambulancash dhe zjarrfikësesh./abcnews.al

foto-2-1280x853.jpg
G. P.13:30 | 25/02/2019

Ministrja e Financave dhe Ekonomisë, Anila Denaj zhvilloi një vizitë në Zyrën e Punësimit në Tiranë, ku u njoh nga afër me praktikat e punësimit, kryesisht për të rinjtë.

Sipas Ministres Denaj, zyra e punësimit në kryeqytet ka punësuar rreth 40% të të rinjve deri në moshën 29 vjeç. Ministrja e Financave dhe Ekonomisë theksoi se duhet t’i kushtohet një rëndësi e madhe edhe shkollave profesionale që nxisin më tej punësimin.

“Ne kemi një rrjet shumë të gjerë shkollash profesionale, nëpërmjet shumë programeve që ministria jonë ndjek, ne nxisim që shkollat profesionale të bëhen sot atraktive për të gjithë personat që kanë mundësinë nesër të punojnë në tregun e punës në profesione shumë tipike, siç ju e thatë, në kërkesat që ka tregu i punës në telekomunikacion, në turizëm e hoteleri dhe mendojmë që shkollat profesionale, me dinamizmin që po marrin, me mbështetjen që po marrin, me fokusin që ka qeveria te zhvillimi i këtyre shkollave profesionale, të gjejnë atë mbështetje studentët që sapo përfundojnë nga niveli i mesëm dhe të arrijnë atë profesionalizëm që kërkohet për tregun e punës”, tha ministrja Denaj.

Ministrja Anila Denaj vlerësoi edhe raportin e krijuar nga zyrat e punës me kompanitë e ndryshme, që ndikon në nxitjen e punësimit të të rinjëve dhe punonjësve të kualifikuar./abcnews.al

projekti-shkolla.jpg
G. P.15:31 | 20/02/2019

Në gjashtë shkollat e Shkodrës që janë shpallur fituese të projektit për sigurinë, ende nuk ka nisur zbatimi i tij. Drejtuesit e gjimnazeve tregojnë se “Oficeri i Sigurisë” nuk ka filluar punë.

Nga 150 shkolla përfituese të projektit qeveritar për vendosjen e “Oficerit të sigurisë”, në Shkodër janë katër gjimnaze dhe dy shkolla të mesme të njësive administrative. Por deri tani këtu në Shkodër, oficeri i sigurisë nuk ka mbërritur.

Drejtuesit e gjimnazeve janë në dijeni të një projekti të tillë. Por ata tregojnë se ky ende nuk është zbatuar.

“Në fillim të viti shkollor është dhënë një informacion nga Ministria e Arsimit se një pjesë e shkollave do të kenë oficerë sigurie, por akoma nuk kemi një person që ka ardhur nga Drejtoria Arsimore apo nga Ministria e Arsimit për të kontaktuar për këtë problem”, tha Albana Bushati, drejtore e gjimnazit “28 Nëntori”, Shkodër.

“Në bazë të VKM-së pritet që të instalohet pranë shkollës tonë një oficer sigurie, por akoma nuk kemi një të tillë”, tha Kolë Shiroka, drejtor i shkollës së mesme “Shejnaze Juka”.

Me një VKM nr. 600 të datës 9.10.2018 Këshilli i Ministrave ka miratuar “Shërbimin e Sigurisë Publike në 150 Institucione të Arsimit Parauniversitar dhe kriterët për Oficerët e Sigurisë”.

Pas kësaj Ministria e Arsimitt shpalli konkursin, i cili në 13 Dhjetor të vitit të kaluar do nxirrte fituesit e vendeve vakante të punës.

Deri më tani nuk ka oficer sigurie në shkollat e ndryshme të Shkodrës. Me një urdhër të Ministres së re të Arsimit Besa Shahini publikimi i fituesve pas konkursit të shpallur do bëhet me 26.03.2019. Dhe për Shkodrën janë vetëm dy vende vakande në një kohë që nga projekti përfitojnë gjashtë shkolla./abcnews.al

MARREVESHJA-PER-SHKOLLEN.mpg_snapshot_00.33-1280x720.jpg
ent ela14:32 | 15/02/2019

Përfaqësia e prindërve dhe Bashkia e Tiranës kanë rënë dakord që nisja e punimeve në shkollën “Gustav Mayer” të bëhet në datën 1 Maj dhe jo siç ishte parashikuar më 18 shkurt. Marrëveshja u arrit pas protestës së prindërve dhe peticionit që ata i dorëzuan Bashkisë së Tiranës.

Prindërit e nxënësve të shkollës “Gustav Mayer” pas takimit që kanë zhvilluar në Bashkinë e Tiranës kanë arritur marrëveshjen për ndryshimin e datës së nisjes së punimeve në shkollë. Kreu I Këshilllit të Prindërve konfirmoi për mikrofonin e ABC News se në bazë të marrëveshjes punimet do nisin më 1 maj 2019

Besart Logu, kreu i këshillit të prindërve: “Ne dorëzuam peticionin që e mbyllëm me mbi një shumicë të thjeshtë prindërish dhe bëmë kërkesë për takim me përfaqësues të institucionit. Ne velerësuam që jemi në një pikë dakordësimi”.

Punimet për rikonstruksionin e ambienteve të shkollës 9-vjeçare “Gustav Mayer” në Tiranë ishin parashikuar të nisnin më 18 shkurt, çka shkaktoi edhe protestën e prindërve. Me arritjen e marrëveshjes me Bashkinë prindërit kanë kohën e mjaftueshme për të sistemuar fëmijët e tyre në shkollat “Naim Frashëri” dhe “Drita Pelinku” në kryeqytet. /abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono