shkolla

Bullying-in-school-1280x853.jpg
G. P.22:00 | 18/09/2018

Disa njerëz i kujtojnë ditët e shkollës me nostalgji. Ndërsa disa të tjerë i kujtojnë ato si hyrje në portat e Ferrit. Të gjithë i mbajmë mend fëmijët qarramanë, të cilët fshiheshin pas prindërve të tyre vetëm që të mos binin në duart e gardianëve “të pamëshirshëm”, mësuesve. Nëse nuk e mbani mend diçka të tillë, atëhere keni qenë ju ai fëmija grindavec i cili e përjetonte një eksperiencë të tillë si një mankth që sapo kishte filluar.

Tashmë të rritur të gjithë kthejmë kokën pas dhe vemë buzën në gaz për këto reagime të pafajshmë fëmijënore. Ditët e para të shkollës sapo kanë filluar në sistemin tonë arsimor. Histori të reja të fëmijevë që kundërshtojnë sistemin do të shtohen vit pas viti, por ndërkohë le ti hedhim sy një liste prej rrefimeve që disa ish-nxënës kanë bërë për eksperiencën e tyre në ditën e parë të shkollës.

-“Gënjeva për detyrat, mësuesja më vuri duart në fyt”. –Razin, 24 vjeç

-“Të fortët e shkollës më rrëzuan nga karroca e invalidëve.” –Jason, 26 vjeç

-“Gabimisht u paraqita një ditë më herët në ambjentët e shkollës” –Johhny, 33 vjeç

-“Në vit të parë motra ime maturante më injoronte.” –Julie 34 vjeç

-“Bëra sherr me ish shokun e ngushtë.” –Jordan, 32 vjeç

-“Kuptova se të gjithë në klasën time ishin të shpifur.” –Tara, 23 vjeç

-“Ish i dashuri ishte në të njëjtën klasë me mua.” –Naem, 27 vjeçe

-“Më doli mjekra gjatë pushimeve të verës. Drejtori i shkollës u zemërua dhe më detyroi ta rruhesha.” –Sean, 30 vjeç

-“U ula afër vajzës që pëlqeja, ajo u largua.” –Mike, 25 vjeç

-“Isha aq nervoze sa volla në çantën e librave.” –Kate, 32 vjeç

-“Mestruacionet e para, në ditën e parë të shkollës. Rroba të përgjakura.” –Jessica, 42 vjeç

-“Mësuesja më goditi me makinë.” Kelsey, 34 vjeç

-“Dikush hapi alarmin se unë kishë një bombë.” –Billy, 23 vjeç./abcnews.al

PJ-1-LINDITA-NIKOLLA.mpg_snapshot_14.40-1280x720.jpg
ent ela20:47 | 18/09/2018

Këtë të martë në emisionin “Provokacija” nën drejtimin e Mustafa Nanos u diskutua për nisjen e vitit të ri shkollor. E ftuara e parë ishte ministrja e Arsimit, Lindita Nikolla.

Akuzave të Artan Fugës për reformimin e Akademisë së Shkencave, ministrja u shpreh se tashmë pas takaimit të kryeministrit Rama me akademikët u la si detyrë ngritja e një ekipi pune akademik për ndryshimet në këtë instuticion. Përgjegjësia e këtij grupi është lehtësuese e proceseve të nevojshme për reformimin e saj.

“Kemi kërkuar mendimin e të gjithë akademikëve se si e mendonin ata transformimin apo rrugëtimin drejt cilësisë së Akademisë së Shkencave. Akademia e Shkencave kështu siç është më mirë të mos jetë.”

Nikolla gjithashtu tregoi për ndryshimet e reja në sistemin arsimor të këtij viti duke filluar me shpërndarjen e teksteve falas për nxënësit dëri në klasën e VI. Sugjerimit të gazetarit Nano për përjashtimin nga ky sistem të atyre familjeve të cilat mund të përballojnë blerjen e këtyre librave, ministrja iu përgjigj duke thënë se ndryshime do të ketë, pasi efekti qëndron vetëm në shkollat publike.

Ministrja gjithashtu foli dhe për kurrikulën e re të ofruar për arsimin parauniversitar në Shqipëri, e konfirmuar edhe nga ekspertët më të mirë ndërkombëtarë. Bazat dhe parimi i konizës kurrikurale mbeten të standarteve të arsimit të qëndrueshëm të vitit 2013./abcnews.al

DITA-E-PARE-E-SHKOLLES-1280x720.jpg
ent ela16:03 | 17/09/2018

480 mijë nxënës të arsimit parauniversitar në vend nisën sot vitin e ri shkollor. Klasat dhe laboratorët hapën dyert për një tjeter vit sfidash e betejash në rrugën e dijes. Më të emocionuarit në këtë ditë ishin sigurisht vogëlushët e klasave të para.

Ata që u nisën në këmbë duket se mbërritën më shpejt. Automjeteve iu desh të prisnin gjatë në radhë.

Kështu nisi e hëna e 17 shtatorit në Tiranë.

Shkollat 9-vjeçare dhe të mesme kanë hapur dyert për nxënësit dhe mësuesit, ndërsa shumë prindër zgjodhën t’i shoqëronin vetë fëmijët në ditën e parë të këtij viti shkollor.

Kjo solli trafik të rënduar në shumë rrugë të kryeqytetit. Të lehtësonte lëvizjen e automjeteve e pati të vështire edhe policia.

Beteja në rrugën e dijes nisi për 480 mijë nxënës të sistemit parauniversitar, por emocionet më të forta i kishin nxënësit e klasës së parë.

32 mijë fëmijë u ulën për herë të parë në bankat e shkolles këtë vit. Këta bashkë me nxënësit deri në klasë të katërt e ata që i përkasin kategorive të veçanta sociale deri në klasë të nëntë ndryshe nga vitet e shkuara janë pajisur me tekste falas, por shumë prej tyre njësoj si dhe më parë mësimin do të vijojnë ta ndjekin në dy turne./abcnews.al

dfgfrg-1280x720.jpg
G. P.15:17 | 17/09/2018

Pranë të gjitha shkollave në kryeqytet sot ka pasur prezencë policie, për të garantuar sigurinë e procesit mësimor. Punonjësit e policisë presin një bashkëpunim sa më të mirë me drejtoritë e shkollave për të reaguar në kohë përballë çdo ngjarje të mundshme.

Rreth 80 mijë nxënës iu drejtuan shkollave të Tiranës. Në institucionet e arsimit 9-vjeçar dhe të mesëm nuk jane pritur vetëm nga mësuesit por edhe 480 efektive të policies, të cilët ishin pozicionuar në të gjitha shkollat e kryeqytetit.

Idriz Daulle, shefi i rendit dhe i sigurisë publike në Tiranë: “Drejtoria e Policisë Tiranë me qëllim sigurimin e rendit ka hartuar një plan masash me detyra konkrete me të gjitha strukturat e saj varëse. Sot si ditë e parë, drejtoria e Tiranës ka organizuar 400 efektivë, duke përfshirë qarkullimin rrugor, qarkullimin e rendit, policinë në komunitet, policinë kriminale të cilët kanë qenë në terren për mbarëvajtjen e ditës së parë të shkollës.”

Për shefin e rendit në Tiranë, fokusi në këtë sezon të ri do të jetë tëek parandalimi i shpërndarjes së lëndëve narkotike pranë shkollave të mesme.

“Dhe këtë vit, gjatë kontrollit dhe monitorimit të policisë në shkolla do jenë edhe shtetas të tjerë të cilët vijnë nga jashtë për të hyrë në ambjentet e shkollave ose që mund të tregtojnë lëndë narkotike dhe gjëra të tjera të kundraligjshme.”

Efektivët e policisë do të vijojnë të patrullojnë pranë shkollave edhe në ditët e ardhme, duke filluar nga ora 8 e mëngjesit e deri në mbyllje të aktivitetit mësimor.

“Për të eleminuar trafikun, të paktën pranë ambjenteve të shkollave pasi sot në orët e para ka qenë pak i rënduar, por çdo gjë ka kaluar në normalitet falë ndërhyrjes së efektivëve. Mund të themi se të gjithë punonjësit e qarkullimit kanë qenë 100% në detyrë për të shmangur trafikun, do të jenë dhe në ditët në vazhdim.”

Punonjësit e Policisë kërkojnë nga drejtoritë e shkollave që të njoftohen sa më parë për çdo incident që ndodh ne institucionin arsimor./abcnews.al

KRONIKE-PD-PER-MBYLLJEN-E-SHKOLLAVE.mpg_snapshot_00.25-1280x720.jpg
G. P.13:29 | 17/09/2018

Deputetët e Partisë Demokratike kanë nisur një fushatë denoncimi për përkeqësimin e arsimit në vend vit pas viti. Në zonat zgjedhore që i kanë dhënë mandatin, deputetët kanë evidentuar largimin e nxënësve nga shkollat apo edhe mbylljen e disa prej këtyre institucioneve arsimore.

Kryetarja e Komisionit të edukimit, demokratja Albana Vokshi pasi uroi nxënësit dhe mësuesit për ditën e parë të shkollës ka akuzuar ministrinë e arsimit, por edhe vetë kryeministrin për politika anti-sociale dhe shkelje të ligjit në mbylljen e mbi 100 shkollave në të gjithë shqipërinë.

Albana Vokshi: “Janë me mijëra fëmijë në të gjithë Republikën e Shqipërisë, kryesisht në zonat rurale ose që nuk kanë pasur mundtësinë që të shkojnë në shkollë, paso shkollat e tyre janë mbyllur ose janë detyruar që të udhëtojnë me kilometra të tërë. Nuk kemi as edhe një informacion nga ministria e arsimit se sa është numri në total dhe ku janë shkollat që janë mbyllur. Sa është numri në total i nxënësve që duhet të shkojnë nga njëra shkollë në tjetrën. Është tronditëse pasi janë 150 shkolla. PD ka pasur në terren të gjithë deputetët e saj të cilët kanë vizituar në terren të gjitha shkollat e mbyllura në të gjithas fshatrat.”

Në ditën e parë të vitit të ri shkollor Jorida Tabaku denoncoi mbylljen e shkollave në zonën e Priskës, fshatin Herras dhe atë Pinar duke detyruar prindërit të zhvendosin fëmijët e tyre në shkolla më të largëta. Mbi 85 nxënës do të detyrohen të mos vijojnë mësimin në shkollën ekzistuese në Pinar duke u zhvendosur në qendër të njësisë administrative, theksoi Tabaku.

Jorida Tabaku: “Është një zonë që nuk ka parë investime në 5 vitet e fundit ku po i detyron fëmijët e zonës të shkojnë deri në 7 km më larg, në qendër të Zallherrit, me rrugë të pashtruar, pa kushte, pa i njoftuar. I kanë njoftuar ditën e premte që do të spostohen mësuesit dhe nxënësit”.

Deputetja Lindita Metaliaj deklaron se janë 9 shkollat e mbyllura në qytetin e Lezhës.

Lindita Metaliaj: “Shkolla 9-vjeçare Gramsh e cila do të mbyllet dhe do të shkojë në Xhadër, shkolla Gocaj do t shkojë në Kakarriç, shkolla Baçaj shkon në Blinisht, shkolla Kodhel shkon po në Blinisht, shkolla Fishtë e cila transferohet në Troshanë, shkolla Krajen shkon përsëri në Troshan, shkolla Dragushë e cila transferohet në Mapë, shkolla Shkëmbi i Kuq e cila transferohet në Kolajakaj dhe shkolla Mërçi e cila transferohet në shkollën Rraboshtë.”

Të njëjtin fat ka patur edhe shkolla në fshatin Dajç të Shkodrës denoncon deputetja Izmira Ulqinaku.

Izmira Ulqinaku: “Nuk është e vetmja që kjo ditë e parë i gjen të mbyllura pasi deri vjet kanë funksionuar”.

Në Elbasan 18 janë shkollat e mbyllura sipas demokratëve.

Endri Hasa: “Shkolla e cila ka kushtuar rreth 2 milionë euro, sot që duhet të gumëzhinte rri e mbyllur. Si kjo shkollë ku investimi po shkon dëm po mbyllen qindra shkolla në të gjithë vendin”.

Luciano Boci: “Ne kemi denoncuar se kjo shkollë është dhënë për destinacion tjetër me qira edhe kjo është krejtësisht ë papranueshme. Janë 18 shkolla që janë mbyllur pothuajse në të gjitha qarqet e Shqipërisë”.

E tillë shfaqet situata edhe në qarkun Dibër ku deputetja Dhurata Çupi denoncon mbylljen e rreth 30 shkollave, 6 të tjerave në Klos, 10 ne Mat dhe10 të tjera në Bulqizë. Denoncimet e demokratëve kanë vijuar edhe nga Peshkopia, Vlora, Pogradeci dhe Fieri./abcnews.al

SHKOLLA-NE-RRETHE-MBULIM.mpg_snapshot_00.04-1280x720.jpg
G. P.10:52 | 17/09/2018

Në të gjitha rrethet janë hapur shkollat për nxënësit e sistemit parauniversitar, të cilët nisën sot vitin e ri shkollor. Në shumë qarqe, disa klasa kolektive janë mbyllur dhe fëmijët janë dërguar në shkolla të tjera më të organizuara. Nga të dhënat e para, pasi nuk ka një informacion zyrtar të saktë për shkollat e mbyllura, në disa fshatra ka patur fëmijë që nuk kanë mundur të shpërngulen në kohë. Megjithatë, në përgjithësi viti i ri arsimor ka nisur normalisht. Orëve në vazhdim pritet të dalin edhe rezultatet e pjesmarrjes së nxënësve në shkolla, sikurse edhe numri i atyre që ditën e parë nuk mundën të uleshin në mësim./abcnews.al

 

 

RAMA-VELIAJ-SINRON.mpg_snapshot_00.44-1280x720.jpg
G. P.10:37 | 17/09/2018

Pas 15 vitesh, shkolla 9-të vjeçare “Kosova” çeli sot dyert e saj për të mirëpritur 400 nxënës. Për të uruar nxënësit dhe stafin pedagogjik në ditën e parë të vitit të ri shkollor, ishte i pranishëm edhe Kryeministri Edi Rama, Ministrja e Arsimit, Sportit dhe Rinisë Lindita Nikolla dhe Kryetari i Bashkisë së Tiranës Erion Veliaj.

Në fjalën përshëndetëse, Kryeministri Edi Rama deklaroi se pas 15 vitesh merr fund kalvari i një lufte afro pesëmbëdhjetë vjeçare, me ata që e dogjën dhe që donin ta kthenin këndin historik të shkollës Kosova në pallat.

“Këtu në këtë truall u ngatërruan të gjitha sëbashku që nga babëzia e deri te korrupsioni i gjykatave. Shkolla u dogj trualli u kthye në mënyrë krejtësisht të paligjshme më pas u prenë pishat që ishin këtu më parë dhe territori u kthye në parkim. Nga të katër anët u bë çmos për ta marrë lejen e pallatit që do kishte zënë përfundimisht këtë kënd historik të arsimit të Tiranës. Pastaj administrata e kaluar e bashkisë e vuri në plan të ndërtonte pallat dhe më në fund ky makth mbaroi me ndryshimin në Bashkinë e Tiranës dhe me futjen në rrugë të projektit të ri që sot nuk është më një projekt në 3D por është një projekt përpara syve tanë. Besoj se është koha dhe sëbahsku me Erionin do ta çlirojmë dhe pjesën djathtas në mënyrë që të kemi një hapësirë të denjë midis shkollës Kosova dhe gjykatës dhe fëmijët të përfitojnë më shumë mjedis publik”.

Tha Rama teksa dha lajmin e mirë se është gati dhe nisja e punës për ndërtimin e 17 shkollave të reja në kryeqytet sëbashku me Bashkinë.
Ministrja e Arsimit, Sportit dhe Rinisë Lindita Nikolla vlerësoi kryebashkiakun Erion Veliaj për ndërtimin e kësja shkolle.
Kryebashkiaku Erion Veliaj uroi nxënësit e shkollës “Kosova” për fillimin e vitit të ri shkollor që këtë vit nuk do të duhet të studiojnë me dy turne të shpërndarë nëpër shkolla të tjera.

“Mua sot më gëzon zemra kur shoh ish-shkollën time e transformuar pas një kaluari shumë shumë të gjatë. Jam i sigurt që sot i gëzon zemra jo vetëm atyre që janë nxënës, por atyre që janë prindër, atyre që janë gjyshër dhe gjyshe, atyre që janë dhe fqinjët e këtij komuniteti dhe anëtarët e këtij komuniteti se si shohin një tokë të shkretë, një histori të dhimbshme të tranzicionit tonë të transformuar në një mrekulli. Ne të gjithë kemi qenë krenar dhe kemi thënë, kemi bërë shkollën “Kosova”,

U shpreh Veliaj, teksa tha se shkolla Kosova përfaqëson edhe një histori që e përmbledh gjithë tranzicionin e saj në pak metra katrorë.
Kreu i Bashkisë falënderoi kryeministrin Rama dhe qeverinë për vendimin e marrë për të mbështetur transformimin e kësaj shkolle ku do edukohen brezat e ardhshëm.

Shkolla Kosova është një godinë me 4 kate, 3 kate mbi tokë dhe 1 kat nëntokë, ku është vendosur biblioteka e shkollës, një sallë leximi, si dhe një zonë për ruajtjen e librave. Gjithashtu, disa ambiente të shkollës, si auditoriumi, do të jenë edhe në shërbim të komunitetit. Shkolla ka laboratorë dhe të gjitha lehtësirat e tjera për procesin mësimor, ndërsa tarraca është e gjelbëruar, kurse fasadat janë veshur me elementë hidroizolues dhe termoizolues./abcnews.al

MBULIM-KLEVI-LIKA.mpg_snapshot_00.54-1280x732.jpg
ent ela17:47 | 14/09/2018

Klevi Lika, një nga personat e arrestuar pas bllokimit të 3.4 milionë euro të mbërritura në dy “Toyota” në Portin e Durrësit në 23 qershor 2018, kërkon të lirohet nga qelia. Lika ka depozituar një kërkesë tek Krimet e Rënda ku kërkon zëvendësimin e masës së sigurisë “arrest në burg” me atë të “detyrimit për paraqitje”.

Sipas burimeve, i dyshuari ka kërkuar ndryshimin e masës për të pasur mundësi të ndjekë studimet. Lika dhe katër të bashkëarrestuarit me të Edi Lika, Arben Ceka dhe Alban Mollaymeri po hetohet në masën e sigurisë “arrest në burg” për akuzat e “pastrim të parave”, “armëmbajtje pa leje” dhe “falsifikim të monedhave” në formën e “grupit të strukturuar kriminal”./abcnews.al

RAMA-ME-MESUESIT-ABC-1280x720.jpg
ent ela15:10 | 14/09/2018

Në fillim të këtij viti shkollor kryeministri Edi Rama ka përsëritur vendimin e Ministrisë së Arsimit se nuk do të lejohet celular në shkollë. Kjo vlen për nxënësit dhe mësuesit- paralajmëroi kreu i qeverisë në takimin që zhvilloi me mësuesit.

Kanë ardhur mësues nga e gjithë Shqipëria në Tiranë për të marrë urimin e kryeministrit Edi Rama për fillimin e vitit të ri shkollor. Por edhe një urdhër të prerë.

“Nuk do të lejojmë celular në shkollë. As për fëmijët dhe më vjen keq as për mësuesit. Mësuesit duhet t’i dorëzojnë në fillim të mësimit dhe ti marrin në fund të mësimit”.

Kryeministri Edi Rama bëri edhe një sqarim për ankesat e prindërve me librat shkollorë që duhet të kthehen në fund të vitit.

“Të shpjegohet pse i duam ne librat mbrapsht. Kam dëgjuar komente fantastike që po na stresojnë. Pse është stres t’i thuash fëmijës që ky që ke në dorë është miku yt më i mirë. Fëmijët e kuptojnë, ata që nuk e kuptojnë janë këta prindër që stresohen që i mundon ideja se libri nuk mund të shkarravitet, se shkarravitja  e librit i duket liri, ndërsa ruajtja i duket diktaturë”.

Një përgjigje i jep edhe akuzave të opozitës.

“Siç thonë disa nga këta që zbulojnë të gjitha hilet se jetojnë me hile për vete, ta kanë me hile. Jo, është raporti me librin”.

Risi e këtij viti shkollor sipas kryeministrit Edi Rama është se këtë vit 700 mësues do të jenë të dedikuar vetëm për nxënësit me aftësi të kufizuar. Ndërsa qeveria ka marrë përsipër të mbulojë të gjithë shpenzimet për nxënësit ekselente. /abcnews.al

 

SHKOLLA-SKANDALOZE-BERAT_ABC-M2-T1.mpg_snapshot_00.26-1280x720.jpg
G. P.15:57 | 13/09/2018

Gjimnazi “Babë Dudë Karbunara” në Berat, për këtë sezon arsimor do të presë nxënësit në kushte shumë të rënda. Muret brenda janë të mbushur me lagështirë e myk, kurse vetë godina rrezikon të shembet.

Ajo çfarë shikohet e bukur nga jashtë nuk është e tillë brenda. E lyer por muret janë me lagështirë. Suvaja e tavanit ka rënë në të gjitha klasat. Kjo është gjendja e një prej shkollave më të rëndësishme të Beratit, shkolla e mesme Babë Dude Karbunara. Drejtuesit e shkollës thonë se kanë kërkuar ndërhyrje për riparim. Ata i janë drejtuar bashkisë, por kanë marrë përgjigje negative për mungesë fondesh.

Llazar Palla, drejtori i gjimnazit: “Kemi kontaktuar edhe me pushtetin vendor, Bashkinë e Beratit dhe na është premtuar që vitin që vjen të kemi një rehabilitim të plotë të kësaj shkolle. Mirëpo unë mendoj se taraca nuk mund të presi më, është emergjencë, se si do të zgjidhet nuk e di.”

Në këtë gjimnaz studiojnë 800 nxënës. Por këtë vit të ri arsimor do ti shtohen dhe 400 nxënësit e shkollës 9-vjeçare 1-Maji, të cilët do e zhvillojnë mësimin pasdite. Kryetari i Bashkisë nuk thotë se është në pritje të miratimit të projektit, por gjasat janë që mësimi për këtë vit të zhvillohet në këto ambjente.

Petrit Sina, kryetar i bashkisë: “Ne si bashki kemi aplikuar drejt thirrjeve që ka hapur qeveria shqiptare, jo vetëm për shkollën Babë Dudë Karbunara por edhe për shkollën 28 nëntori janë dy shkolla që janë në qendër të qytetit. Janë dy shkollat më të mira të Bshkisë së Beratit. Babë Dudë Karbunara ka dalë për vite me radhë në 10 gjimnazet më të mira të Shqipërisë. Projekti është me një vlerë prej 120 milionë lekë të reja dhe akoma nuk ka gjetur rrugën e financimit nga qeveria shqiptare.”

Shkolla e mesme Babë Dudë Karbunara është ndërtuar në vitet ‘60. Në vitet 2003-2004 është bërë rikonstruksioni i saj, por që prej asaj kohe ndërtesa ka pësuar dëmtime./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore.


Kontakt

Telefono