shkodra

edi-rama-dhe-valdrin-pjetri.jpg
So Nila12:00 | 10/02/2020

Edi Rama has gathered this morning the SP leadership.

At this meeting, the Socialist Party decided to change the party’s statute, also the SP Congress agenda was drafted on 29 February.

At this meeting it was also agreed that there should be made any decision for the SP of Shkodra nor for the chairman of the Shkodra Party nor the political leader of this county.

As Esiona Konomi reports for abcnews.al these decisions are expected to be taken in March where the new presidency will meet and decide  the decisions will make for this troubled district./abcnews.al

 

policia-shkoder.jpg
nev ila18:23 | 04/02/2020

Dy të rinj, të moshës 23-vjeçare janë arrestuar ditën e sotme pasi tentuan të vidhin banesën e B.G  në fshatin Berdicë të Shkodrës.

Njëri prej të rinjve kishte shkuar në Shkodër nga qyteti i Vlorës për të bastisur banesën në bashkëpunim me mikun e tij nga Kurbini. Mirëpo nuk shkoi siç e kishin planifikuar dhe u kapën në flagrancë nga Policia.

NJOFTIMI I PLOTË: 

“Shkodër

Tentojnë të vjedhin në një banesë, arrestohen në flagrancë nga Policia.

Nga shërbimet e Komisariatit të Policisë Shkodër, në bazë të informacioneve të marra në rrugë operative dhe pas një pune të mirë organizuar u bë arrestimi i shtetasve: R. D., 23 vjeç, banues në Vlorë dhe K. Ll., 23 vjeç, banues në Fushë Milot, Kurbin.

Arrestimi i tyre u bë, pasi u kapën në flagrancë nga shërbimet e Policisë në tentativë për të vjedhur në banesën e shtetasit B. G., në fshatin Berdicë. Vijon puna për dokumentimin e ngjarjeve të tjera në të cilat mund të jenë implikuar këta shtetas, si dhe për identifikimin e bashkautorëve të mundshëm.

Materialet iu referuan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Shkodër, për veprën penale “Vjedhja e mbetur në tentativë, e kryer në bashkëpunim”./abcnews.al

 

edi-ok.png
R D10:47 | 24/12/2019

Socialistët do të therrasin kongresin në 29 shkurt. Kryesia e PS shqyrtoi sot kandidatët për kryetarë degësh, qe do te votohen në janar. Pas mbledhjes kryeministri Rama nuk tha asnjë zgjidhje për 3 bashkitë ku nuk ka kryetar në drejtim, ndërsa konfirmoi se nuk ka komunikim me Meten pas 30 qershorit.

Kryeministri Edi Rama sërish shpreh gadishmërinë për t’u ulur në tryezë me kryedemokratin Lulzim Basha por pritjes i është vendosur një kufi. Kriza politike nuk ka krijuar vakum, deklaroi kryeministri pasi mblodhi kryesinë e PS.

“Jemi të gatshëm të ulemi në tryezë, të dëgjojmë, por gjithashtu jemi të votuar të udhëheqim”, tha Rama.

Takimet rastësore për festat e nëntorit dhe për situatën tërmetit nuk ka përmirësuar komunikimin mes Presidentit Ilir Meta dhe Kryeministrit Edi Rama.

“Nuk ka asnjë komunikim”, theksoi Rama.

Partia Socialiste ka nisur të përgatitet për zgjedhjet e 2021, që për kryesocialistin Rama nuk janë aspak larg.

“Edhe pse zgjedhjet duken larg ato janë nesër, sepse qershori i 2021 është shumë afër”, theksoi ai.

Në tre bashki të zgjedhurit e 30 qershorit u larguan për shkak të dekriminalizimit por sipas Ramës situata nuk është mirë vetëm në Bashkinë e Shkodrës, që drejtohet prej demorkates Voltana Axdemi.

“Shkodra është në situatën më të rëndë seps eka një kryetarë që nuk ëhstë kryetare”, tha më tej Rama.

Prioriteti për qeverinë gjatë vittit të ardhshëm do të jetë rindërimit. Ndërkohë, në mbledhjen e fundit të Kryesisë për këtë vit, u vendos që organi më i lartë i saj, Kongresi të mblidhet më 29 shkurt të vitit që vjen. Socialistët brenda janarit pritet të votojnë krerët e degëve të PSD në të 61 bashkitë.

/abcnews.al

meta-shkodra-1280x684.jpg
ger ta21:29 | 13/11/2019

Ndonëse kishte njoftuar konferencën për çështjen e Gjykatës Kushtetuese, presidenti Ilir Meta nuk u shpëtoi pyetjeve të gazetarëve jashtë kësaj teme.

I pyetur për çështjen e bashkisë së Vorës dhe Shkodrës, të cilat janë pa kryebashkiakë, Meta u tregua mjaft i rezervuar duke mos dhënë një përgjigje.

Kemi çëshjtje më të rëndesishme, ndërtimin e gjykatës Kushtetuese”, tha Meta shkurt.

Po ashtu kreu i shtetit u pyet edhe nëse do e shpërndajë parlamentin. “Presidenti do të sillet gjithmonë me përgjegjshërinë maksimale”, u shpreh Meta.

Më tej Presidenti u ndal edhe tek situata e Astirit, ku theksoi se duhet të zgjidhet me dialog.

Presidenti për atë çështje është shprehur në mënyrë sistematike. Presidenti i ka bërë qëndrimet e tij publike dhe ka kërkuar dialog që kjo situatë të zgjidhet. Presidenti është në krye të detyrës së tij për të mbrojtur të drejtat kushtetuese”, tha Meta./abcnews.al

elisa-spiropali-11-1280x614.jpg
ent ela19:40 | 31/10/2019

Në një kohë kur është thelluar përçarja në degën e PS në Shkodër dhe ndërsa nesër pritet që KQZ të vendosë për fatin e mandatit të kryebashkiakut të Vorës, Agim Kajmaku, Ministrja e Shtetit në Elisa Spiropali shprehet në Mbrëmje ABC News se Partia Socialiste është në proces tërësor riorganizimi.

“Ka debat, jemi në proces tërësor rioganizmi në gjithë territorin dhe deri në janar këtë punë kemi. Jemi në çdo lagje, fshat, qytet dhe jemi krenarë që kemi përfshirë dhe bashkëdrejtimin si një nismë inovative, ku të gjitha do bashkëdrejtohen me nga një burrë e grua. Struktura është e gjitha duke u ribërë dhe kjo është krejt normale dhe për më mirë. Aty ku ka probleme nuk i fshehim”.

E pyetur për kryebashkiakun e Vorës Agim Kajmaku i cili u përball me një situatë penale në të shkuarën, Spiropali tha se është në pritje të vendimit të prokurorisë dhe pastaj të KQZ-së, dhe se tashmë nuk është më çështje brenda PS.

“Njerëz kemi plot pafund dhe në rastin e zoti Kajmaku presim vendimin e Prokurorisë dhe pastaj KQZ. Nuk është më çështje jona, ne kemi bërë verifikimet për secilin kandidat. Kemi hyrë në të shkuarën e tyre. A janë të pastër? Por është përtej mundësive tona . Ne kemi gjithë vullnetin për të pasur kandidatë sa më të pastër.

Vetëm ne kemi kandidatë që i paraqesim se PD nuk doli fare në zgjedhje. Ne mundohemi që problemet t’i zgjidhim duke punuar”. /abcnews.al

trupishkoder-1280x720.jpg
Autor E13:32 | 24/10/2019

Shtetasi Arben Shijaku, 42 vjeç, u gjet mëngjesin e sotëm i vdekur pranë biznesit të tij në Shkodër, në zonën e Melgushës

Dëshmitarët në vendngjarje bëjnë me dije se bashkëshortja e viktimës kur ka mbërritur në vendngjarje dhe ka parë burrin e saj të vpajetë ka bërtitur: “Ma bëri ajo ku*va”.

Policia ka nisur menjëherë hetimet, por ndërkohë nga verifikimet paraprake nuk konstatohen shenja dhune a dëmtime të tjera në trupin e 42 vjeçarit. Pranë trupit të tij u gjet edhe një çifte, ç’ka të shtyn të besosh se ai ka vrarë veten.

Njoftimi i policisë

Me datë 24.10.2019, në orën 11:15, në rrugën nacionale Shkodër – Bushat, në afersi të një mobilerie është gjetur pa shenja jete shtetasi A. Sh. vjeç 42, banues në fshatin Melgushë, Shkodër

Nga verifikimet paraprake nuk konstatohen shenja dhune a dëmtime të tjera.

Grupi hetimor po punon për sqarimin e rrethanave të kësaj ngjarje.

taulant-balla-1.jpg
ad min16:07 | 04/09/2019

Partia Socialiste nuk e ka të qartë rrugën që do të ndjekë për të përsëritur zgjedhjet në Shkodër. Numri dy i socialistëve, Taulant Balla tha në një intervistë për ABC News se zgjidhja duhet të vijë mes KQZ-së e Presidentit. Balla nuk vë duart në zjarr për pastërtinë e Agim Kajmakun në Vorë, ndërsa thotë se edhe Ditmir Bushati është përgjegjës kandidimin e Valdrin Pjetrit në Shkodër.

Ilir Meta nuk dekreton një datë të re për përsëritjen e zgjedhjeve në Shkodër, pasi fituesi Valdrin Pjetri ju zbulua një dënim i fshehur. Kjo i ka vendosur në vështirësi socialistët, të cilët nuk po e gjejnë dot mekanizmin për të përsëritur zgjedhjet në këtë bashki. Numri dy i socialistëve, tha për ABC News se zgjidhja duhet të gjendet mes institucionit të Presidentit dhe KQZ-së.

“Janë këto institucione të cilat do të marrin përgjegjësinë qoftë për përcaktimin e datës së zgjedhjeve, qoftë edhe për organizimin e zgjedhjeve. Këto institucione duhet ta zgjidhin mes tyre. Partitë politike kanë detyrën të marrin pjesë në zgjedhje”, tha Balla.

Në kushtet kur Meta nuk bën një hap pas, PS kërkon ndërhyrje nga Këshilli Bashkiak i Shkodrës.

“Zonja Ademi ka mbaruar mandatin dhe Këshilli Bashkiak është autoriteti që duhet të komandojë një person tjetër siç e përcakton ligji, njërin prej nënkryetarëve pasi zonja Ademi nuk mund të firmosë qoftë edhe një shkresë të vetme në kushtet e përfundimit të mandatit të saj në 21 Gusht të vitit 2019”, tha Balla.

Por, a po shtyn PS fshehtas KQZ-në që të caktojë ajo vetë një datë zgjedhjesh?

“Duhet të jenë institucionet, ato të cilat hulumtojnë hapësirat ligjore. As nuk kemi hulumtuar në këtë kontekst pasi në fund të fundit KQZ është një organ i pavarur”, tha Balla.

Taulant Balla hedh poshtë idenë se mund të ndryshohet Kodi Zgjedhor që kjo kompetencë t’i hiqet presidentit dhe t’i kalojë KQZ-së.

“Kjo është çështje që i takon komisionit të posaçëm të reformës zgjedhore. Nuk bën pjesë në prioritet e punës së komisionit të posaçëm”, tha Balla.

Socialistët nuk vënë duart në zjarr e nuk japin garanci as për Agim Kajmakun në Vorë, të cilin PD po ashtu e akuzon si të dënuar.

“Në PS nuk ka një prokurori të përgjithshme që bën verifikime. PS nuk bëhet mburojë, por mbështet verifikimin. Nga ajo që është bërë publike, nuk rezulton të ketë një vendim të formës së prerë që të bëjë fjalë për rastin konkret. Përgjegjësia është personale. Për këtë qëllim ne do të marrim masat”, tha Balla.

Por, a duhet të kërkojnë ndjesë socialistët për këto përzgjedhje siç Ditmir Bushati ka sugjeruar?

“Ndjesën e kam thënë i pari, padyshim që edhe zoti Bushati apo kushdo tjetër anëtar i Kryesisë së PS-së ka qenë në mbledhjen e Kryesisë së PS-së kur janë diskutuar kandidaturat, në cilësinë e të deleguarit politik për Shkodrën edhe zoti Bushati ka qenë pjesë e propozimit të kandidaturës së zotit Pjetri”, tha Balla.

Prokuroria ende nuk e ka thënë fjalën e saj të fundit as për Pjetrin e as për Kajmakun./ABC News Albania 24/7

partia-socialiste.jpg
ad min15:52 | 29/08/2019

Pas kërkesës së kryeministrit Rama per te lene detyren, janë dorëhequr gjashtë drejtorët e parë në Shkodër. Pritet që lista të zgjerohet pasi nga 33 drejtori që ka kryeqendra e veriut, gjysma e tyre drejtohet nga burra.

Nuk ia bënë fjalën dy kryeministrit drejtorët e Shkodrës.

Njëri pas tjetrit kanë filluar të dorëhiqen një ditë pasi kryetari i mazhorancës Edi Rama ia kërkoi.

Të parët që zbatuan urdhrin janë:

LISTA E DREJTORËVE TË DORËHEQUR NË SHKODËR

Edmond Emini – Drejtor i Postës Shkodër ( Kryetar i PS Shkodër )

Astrit Beci – Drejtor i Shëndetit Publik Shkodër

Kadri Ymeri – Drejtor i DAR Shkodër

Mustaf Kraja – Drejtor i Bujqësisë Shkodër

Luan Heta – Drejtor i HEC Vau Dejës

Agim Dardha – Drejtor Administrata e Zonave te Mbrojtura në Shkodër

Pritet që lista të zgjerohet pasi nga 33 drejtori që ka kryeqendra e veriut, gjysma e tyre drejtohet nga burra. Dhe kërkesën kryeministri këtyre ia drejtoi drejtpërdrejtë, ndërsa drejtoreshat gra do të rishihen edhe një herë  nga grupi i punës që do të ngrejë Partia Socialiste. Ndonëse në takimin që zhvilloi me ta kryetari i qeverisë i qetësoi duke u thënë se nuk ka asgjë personale, por po e bën për të ndryshuar imazhin e degës së Partisë Socialiste në Shkodër, ai ka paralajmëruar para se të shkojë me pushime se shtatori do të shënonte fundin e karrierës së tyre në ato pozicione drejtuese në Shkodër.

Më i vjetri më detyrë është Agim Dardha, drejtor i Administratës Rajonale të Zonave të Mbrojtura Shkodër që nga viti 2015.

Më pak nga të gjithë në karrigen e drejtorit qëndroi Edmon Emini, i emëruar drejtor i postës Shkodër në 25 prill 2019. I pranishëm në emërimin e tij ishte edhe Valdrin Pjetri në atë kohë prefekt i qarkut Shkodër që paralajmëroi se ky ishte vetëm fillimi pasi ka shumë drejtorë që janë në gjumë. Zgjimin kryeministri ia bëri edhe drejtorit më të ri njëherësh kryetar i Partisë Socialiste në Shkodër.

/ABC News Albania 24/7

abashkia-e-shkodres.jpg
ad min16:05 | 20/08/2019

Voltana Ademi është kundër çdo marrëveshjeje politike mes palëve për zgjidhjen e krizës politike. Një ditë pas konstituimit të Këshillit Bashkiak në Shkodër, në një intervistë ekskluzive për Abc News, kryetarja në detyrë e bashkisë Voltana Ademi tregon për pozicionin e saj pas këtij procesi. Gazetari i Abc News Simon Shkreli bisedoi me të.

Pas konstituimit të Këshillit Bashkiak, Voltana Ademi shpreson të ketë zgjedhje për Shkodrën. Qytetarëve sipas saj i është mohuar e drejta për të zgjedhur, jo vetëm duke ju referuar 30 Qershorit, por zhvillimeve pas kësaj date, që nga dorëheqja e Valdrin Pjetrit për shkak të akuzave.

“Unë dua të shpresoj që shpejt të kemi zgjedhje për Shkodrën, besoj do kemi zgjedhje për gjithë Shqipërinë, por ngjarjet e Shkodrës e kanë dëshmuar se qytetarëve u është mohuar kjo e drejtë, prandaj duhet t’u jepet sa më shpejt mundësia për të zgjedhur”, tha Ademi.

“Nëse palët bien dakord për Shkodrën a do të jetë Voltana sërish kandidate e PD për Shkodrën”?

“Zgjedhjet vendore nuk janë vendim që lidhen domosdoshmërisht atë që them unë. Dua të them që askush edhe unë në këtë rast, nuk do merrja guximin që të veja njerëzit e ndershëm të qytetit përballë krimit kur bëhet fjalë për vendosur qofte edhe Voltana Ademin në një pozicion, të vështirë në një situatë kriminale”, shprehet Ademi.

Por Voltana Ademi nuk e shikon zgjidhjen e situatës në një marrëveshje midis PD dhe PS. Ajo është kundër çdo lloj marrëveshjeje politike.

“Unë jam kundër çdo marrëveshje politike. Ajo që duhet t’i futemi në themel të gjithë atyre që e kanë shkelmuar ligjin që e kanë dëmtuar sistemin ligjor dhe të zbatimit të ligjit, çdo marrëveshje politike është e pa vend dhe nuk bëhet fjalë për një marrëveshje politike kurrsesi, sepse e gjithë kauza do të binte poshtë nuk është e mundur të ndodhë kjo”, tha Ademi.

“Nëse situata vazhdon, a do jeni kandidate e pavarur nëse PD nuk hyn në zgjedhje”?

“Nuk bëhet fjalë të garojmë në aspektin individual të fjalës, kjo shkon përtej partive politike, kjo shkon tek njerëzit, do filloi nga Shkodra për të siguruar polaritetin që kërkohet në një proces zgjedhor”, u shpreh Ademi.

“Pra ju thoni nëse këto kushte nuk do merrni pjesë në zgjedhje”.

“Unë këtë nuk e thashë, përkundrazi, Shkodra ka qenë gjithmonë inovative, ka qenë e qartë në qëndrimin e vetë dhe qytetarët e Shkodrës në atë moment besoj se do të mund të reagojnë për të siguruar atë që do të jetë më e mira për ta”, tha Ademi.

Në fund Voltana Ademi thotë se ndoshta jemi në fazën e rrugëdaljes dhe do të duhet të gjejmë një rrugëdalje. Ndryshe sipas saj do të jetë edhe më e rëndë dhe me të vërtetë ndoshta s’paskemi parë asgjë akoma./ABC News Albania 24/7

bashkia-shkoder-1280x713.jpg
ad min15:27 | 18/08/2019

Bashkia e Shkodrës është institucioni i fundit i qeverisjes vendore që nuk është konstituuar pas zgjedhjeve të 30 Qershorit. Prefekti i qarkut ka thirrur paraditen e të hënës mbledhjen e Këshillit të ri Bashkiak, por dorëheqja e Valdrin Pjetrit do të lërë sërish në detyrë kryebashkiaken aktuale. Burime pranë Partisë Socialiste konfirmojnë se gjatë mbledhjes së Këshillit Bashkiak do të konstatohet vetëm vakanca e kryetarit dhe nuk do të zgjidhet një nënkryetar. Ndërkohë që socialistët pritet që të imponojnë vendimmarrjen në Këshillin Bashkiak me 51 këshilltarë të fituar në zgjedhje së bashku me aleatët.

Voltana Ademi edhe të hënën si çdo mëngjes do të jetë në zyrën e saj në Bashkinë e Shkodrës. Drejtuesja e vetme vendore që nuk ka lënë detyrën e saj pas zgjedhjeve të 30 Qershorit, pavarësisht se nuk mori pjesë në zgjedhje, pas dorëheqjes së Valdrin Pjetrit nuk ka një kryetar që ta zëvendësojë.

Disa metra larg godinës së Bashkisë,  Prefekti i Qarkut të Shkodrës Çesk Millja ka thirrur mbledhjen për konstituimin e Këshillit Bashkiak dhe zgjedhjen e organeve drejtuese; zgjedhjen e përfaqësuesve të Këshillit të Bashkisë në Këshillin e Qarkut Shkodër dhe shpallja e vlefshmërisë së mandatit të kryetarit të bashkisë Shkodër.

Burime të sigurta pranë Partisë Socialiste, konfirmojnë për ABC News se këshilli i ri, do të vendosë për dy nga tre pikat e rendit të ditës,  por nuk do të zgjedhin një zëvendësues për Voltana Ademin.

Të njëjtat burime, konfirmojnë se Këshilli Bashkiak nuk mund të zgjedhë një kryetar të ri, pasi nuk ka fuqi ligjore as të konstatojë përfundimin e mandatit të Ademit e as vakancën për kreun e ri të institucionit. Këtë situatë juridike, ligji nuk e ka parashikuar, e për pasojë, Voltana Ademi do mbetet në detyrë.

Por mbarëvajtja e drejtimit të saj të bashkisë do varet nga marrëdhënia që do ndërtojë me këshillin e ri bashkiak 51 anëtarësh, me socialistë e aleatë të tyre. Kjo mazhorancë absolute, pritet të imponojë çdo vendimmarrje në Bashkinë e re të Shkodrës.

Nga ana e tyre demokratët nuk do të rrinë duarkryq. Pas paralajmërimeve për të mos u thelluar në paligjshmëri, PD do të zhvillojnë një protestë jashtë ambienteve të rektoratit.

Nga kontaktet e ABC News me të dy palët, nuk pritet të ketë tension mes përfaqësuesve të kampeve të ndryshme politike, pasi të qenit banorë të të njëjtit qytet, imponon respektin reciprok. Ndërkohë që Ademi është e gatshme të qëndrojë në detyrë derisa në zyrën e saj të paraqitet një kryetar i për të marrë detyrën./ABC News Albania 24/7


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono